rapid - en to tr translation catalogue (833 entries)

en: To continue, please first install the python3 package setuptools using your system's package manager.
tr: Devam etmek için, lütfen önce sisteminizin paket yöneticisini kullanarak python3 paket kurulum araçlarını kurun.

en: Rapid Photo Downloader installer
tr: Rapid Photo Downloader kurucusu

en: Download and install latest version of Rapid Photo Downloader.
tr: Rapid Photo Downloader'ın son sürümünü indirin ve kurun.

en: The software repository RPM Fusion Free was added to your system to (1) enable generating thumbnails for a wider range of video formats, and (2) enable support for the HEIC / HEIF image format.
tr: Yazılım deposu RPM Fusion Free, (1) daha geniş bir video formatı aralığı için küçük resimler oluşturmak ve (2) HEIC / HEIF görüntü formatı desteğini etkinleştirmek için sisteminize eklendi.

en: Installer not found:
tr: Program kurucu bulunamadı:

note: Translators: do not translate the term tar.gz
en: Installer not in tar.gz format:
tr: Kurucu tar.gz biçiminde değil:

en: The specified PyQt5 version does not exist. Valid versions are: {}.
tr: Belirtilen PyQt5 sürümü mevcut değil. Geçerli sürümler: {}.

en: {} will be upgraded from version {} to version {}
tr: {}, {} sürümünden {} sürümüne yükseltilecek

note: Translators: "not system-wide" in this context means "not for the entire system"
en: These Python3 packages will be upgraded for your user (i.e. not system-wide): {}
tr: Bu Python3 paketleri kullanıcılarınız için yükseltilecek (yani sistem çapında değil): {}

en: Incorrect folder ownership detected. Changing ownership of and resetting permissions for {file_system_path}.
tr: Yanlış klasör sahipliği algılandı. {file_system_path} için sahiplik değiştiriliyor ve izinler sıfırlanıyor.

en: The following command will be run:
tr: Aşağıdaki komut çalıştırılacak:

note: Translators: do not translate the term sudo
en: sudo may prompt you for the sudo password.
tr: Sizden sudo şifresi istenebilir.

en: Would you like to run the command now?
tr: Komutu şimdi çalıştırmak ister misin?

en: Answer is not yes, exiting.
tr: Cevap evet değil, çıkılıyor.

en: Command failed
tr: Komut başarısız oldu

en: Exiting
tr: Çıkılıyor

en: The Universe repository must be enabled.
tr: Evren deposu etkinleştirilmelidir.

note: Translators: do not translate the term IUS Community
en: The IUS Community repository must be enabled.
tr: IUS Topluluğu deposu etkinleştirilmelidir.

note: Translators: do not translate the term EPEL
en: The EPEL repository must be enabled.
tr: EPEL deposu etkinleştirilmiş olmalıdır.

note: Translators: do not translate the term RPM Fusion Free
en: The RPM Fusion Free repository must be enabled.
tr: RPM Fusion Free deposu etkinleştirilmiş olmalıdır.

en: Do you want to to uninstall the previous version of Rapid Photo Downloader?
tr: Rapid Photo Downloader'ın önceki sürümünü kaldırmak ister misiniz?

en: Querying package system to see if an older version of Rapid Photo Downloader is installed (this may take a while)...
tr: Rapid Photo Downloader'ın daha eski bir sürümünün kurulu olup olmadığını görmek için paket sistemi sorgulanıyor (bu biraz zaman alabilir) ...

en: Uninstalling system package
tr: Sistem paketi kaldırılıyor

en: Unable to query package system. Please check your Internet connection and try again.
tr: Paket sistemi sorgulanamadı. Lütfen internet bağlantınızı kontrol edin ve tekrar deneyin.

note: Translators: do not translate the term pip
en: Checking if previous version installed with pip...
tr: Önceki sürümün pip ile kurulu olup olmadığı kontrol ediliyor...

en: The following package is unknown on your system: {}
tr: Bu paket sisteminizde bilinmiyor: {}

en: To continue, some packages required to run the application will be installed.
tr: Devam etmek için, uygulamayı çalıştırmak üzere gereken bazı paketler kurulacak.

en: Querying installed and available packages (this may take a while)
tr: Kurulu ve kullanılabilir paketler sorgulanıyor (bu biraz zaman alabilir)

en: Querying zypper to see if any required packages are already installed (this may take a while)...
tr: Gerekli paketlerin kurulu olup olmadığını görmek için zypper sorgulanıyor (bu işlem biraz zaman alabilir)...

en: Querying yum to see if any required packages are already installed (this may take a while)...
tr: Gerekli paketlerin kurulu olup olmadığını görmek için yum sorgulanıyor (bu biraz zaman alabilir)...

en: Query to confirm action at each step.
tr: Her adımda eylemi onaylamak için sorgula.

en: When downloading the latest version, install the development version if it is newer than the stable version.
tr: En son sürümü indirirken, kararlı sürümden daha yeniyse geliştirme sürümünü kur.

en: Optional tar.gz Rapid Photo Downloader installer archive. If not specified, the latest version is downloaded from the Internet.
tr: İsteğe bağlı tar.gz Rapid Photo Downloader kurucu arşivi. Belirtilmezse, en son sürüm internetten indirilir.

en: Do not run the installer in the tar.gz Rapid Photo Downloader installer archive if it is newer than this version ({}). The default is to run whichever installer is newer.
tr: tar.gz Rapid Photo Downloader kurucu arşivi bu sürümden ({}) daha yeniyse program kurucuyu çalıştırmayın. Varsayılan olarak, daha yeni kurucu çalıştırılır.

en: Uninstall Rapid Photo Downloader that was installed with pip, keeping its dependencies.
tr: Bağımlılıklarını koruyarak, pip ile kurulan Rapid Photo Downloader uygulamasını kaldır.

en: Uninstall the dependencies installed by pip during Rapid Photo Downloader's installation, and Rapid Photo Downloader itself, then exit.
tr: Rapid Photo Downloader'ın kurulumu sırasında pip tarafından kurulan bağımlılıkları ve Rapid Photo Downloader'ın kendisini kaldır, sonra çık.

en: Note: this will not uninstall any version of Rapid Photo Downloader installed by your Linux distribution's package manager.
tr: Not: Bu, Linux dağıtımınızın paket yöneticisi tarafından kurulan hiçbir Rapid Photo Downloader sürümünü kaldırmaz.

en: Dependencies will only be removed if they are not required by other programs.
tr: Bağımlılıklar sadece diğer programlar için gerekli olmadığı takdirde kaldırılacaktır.

en: Note: this option will remove the dependencies regardless of whether they are required by another program pip has installed. Upgrade to pip 9.0 or above if you want to avoid this behavior. You can do so using the command 'python3 -m pip install pip -U --user'. Also note that any version of Rapid Photo Downloader installed by your Linux distribution's package manager will not be uninstalled.
tr: Not: Bu seçenek, kurulan başka bir program için gerekli olup olmadığına bakılmaksızın bağımlılıkları kaldıracaktır. Bu davranıştan kaçınmak istiyorsanız pip 9.0 ya da üstüne yükseltin. Bunu 'python3 -m pip install pip -U --user' komutunu kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca, Linux dağıtımınızın paket yöneticisi tarafından kurulan Rapid Photo Downloader sürümünün kaldırılmayacağını unutmayın.

en: Install in current Python virtual environment. Virtual environments created with the --system-site-packages option are not supported.
tr: Geçerli Python sanal ortamında kur. --system-site-packages seçeneğiyle oluşturulan sanal ortamlar desteklenmez.

en: Specific version of PyQt5 to install (default is the most recent version{}).
tr: Kurulacak PyQt5'in belirli sürümü (varsayılan en son sürümdür {}).

en: Instead of using PyQt5 from PyPi, use your Linux distribution's version. Uninstalls any PyPi versions already installed.
tr: PyPi'den PyQt5 kullanmak yerine Linux dağıtımınızın sürümünü kullanın. Önceden yüklü olan tüm PyPi sürümlerini kaldırır.

en: Failed to download versions file.
tr: Sürüm dosyası indirilemedi.

en: Got error code {} while accessing versions file
tr: Sürüm dosyasına erişirken {} hata kodu alındı

en: Sorry, could not locate installer. Please check your Internet connection and verify if you can reach https://www.damonlynch.net
    
    Exiting.
tr: Maalesef kurucu bulanamadı. Lütfen internet bağlantınızı kontrol edin ve https://www.damonlynch.net adresine ulaşıp ulaşamadığınızı doğrulayın.
    
    Çıkılıyor.

en: Package {} failed to install but Rapid Photo Downloader installation will continue.
tr: {} paketi yüklenemedi, ancak Rapid Photo Downloader yüklemesi devam edecek.

en: Received error code
tr: Hata kodu alındı

en: Failed to install application requirements: exiting.
tr: Uygulama gereksinimleri kurulamadı: çıkılıyor.

en: Failed to install application: exiting...
tr: Uygulama kurulamadı: çıkılıyor...

en: Installing application requirements...
tr: Uygulama gereksinimleri kuruluyor...

en: System support for generating HEIF / HEIC thumbnails is unavailable
tr: HEIF / HEIC küçük resimleri oluşturmak için sistem desteği mevcut değil

note: KDE Neon has up to date Qt & PyQt5 Translators: do not translate the terms PyQt5, PyPi or KDE Neon
en: Not installing PyPI PyQt5 package into KDE Neon environment
tr: PyPI PyQt5 paketi KDE Neon ortamına kurulmuyor

en: Installing application...
tr: Uygulama kuruluyor...

note: Keep man pages in install location only Translators: do not translate {}/share/man/man1
en: Man pages can be found in {}/share/man/man1
tr: Manuel sayfaları {}/share/man/man1 içinde bulunabilir

en: Do you want to install the application's man pages?
tr: Uygulamanın manuel sayfalarını kurmak ister misiniz?

en: They will be installed into {}
tr: {} içine kurulacaklar

en: If you uninstall the application, remove these manpages yourself.
tr: Uygulamayı kaldırırsanız, bu manuel sayfalarını kendiniz silin.

en: Do want to install the man pages?
tr: Manuel sayfalarını kurmak ister misiniz?

en: Installing man pages into {}
tr: Manuel sayfaları {} içine kuruluyor

en: Failed to create man page directory: exiting.
tr: Manuel sayfa dizini oluşturulamadı: çıkılıyor.

en: Failed to copy man page.
tr: Manuel sayfası kopyalanamadı.

en: Rapid Photo Downloader can be started without activating the virtual environment by running {}/bin/rapid-photo-downloader
tr: Rapid Photo Downloader, {}/bin/rapid-photo-downloader komutu çalıştırarak sanal ortamı etkinleştirmeden başlatılabilir.

en: You may have to restart the computer to be able to run the program from the command line or application launcher.
tr: Programı komut satırından veya uygulama başlatıcısından çalıştırabilmek için bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.

en: You must add {path} to your computer's $PATH variable to run the program from the command line or application launcher.
tr: Programı komut satırından veya uygulama başlatıcıdan çalıştırmak için bilgisayarınızın $PATH değişkenine {path} eklemeniz gerekir.

en: (If a segmentation fault occurs at exit, you can ignore it...)
tr: (Çıkışta bir segmentasyon hatası meydana gelirse, onu yok sayabilirsiniz...)

en: The python3 tool pip is required to uninstall a version of Rapid Photo Downloader that was installed with pip.
    Cannot continue. Exiting.
tr: Python3 aracı pip'i, onunla birlikte kurulan Rapid Photo Downloader sürümünü kaldırmak için gereklidir.
    Devam edilemez. Çıkılıyor.

en: Do not run this installer script as sudo / root user.
    Run it using the user who will run the program.
tr: Bu kurucu komut dosyasını sudo / root kullanıcısı olarak çalıştırmayın.
    Programı çalıştıracak kullanıcı olarak çalıştırın.

en: Specify only one of --PyQt5-version or --use-system-PyQt5.
tr: --PyQt5-sürümü veya --sistem-PyQt5'ini-kullan seçeneklerinden yalnızca birini belirtin.

en: Sorry, specifying a specific version of PyQt5 requires Python 3.5 or newer on an Intel or AMD 64 bit platform.
tr: Maalesef, PyQt5'in belirli bir sürümünü belirtmek için Intel veya AMD 64 bit platformunda Python 3.5 veya daha yenisi gerekir.

note: Translators: do not translate the term PyQt5
en: Please specify a PyQt5 version in the format X.X or X.X.X
tr: Lütfen X.X veya X.X.X formatında bir PyQt5 sürümü belirtin

en: Do you want to install Rapid Photo Downloader into the current virtual environment?
tr: Rapid Photo Downloader'ı mevcut sanal ortama kurmak ister misiniz?

en: Sorry, installing Rapid Photo Downloader into a Python virtual environment requires Python 3.5 or newer on an Intel or AMD 64 bit platform.
tr: Üzgünüz, Rapid Photo Downloader'ı bir Python sanal ortamına kurmak için bir Intel veya AMD 64 bit platformunda Python 3.5 veya daha yeni bir sürüm gerekir.

en: To install Rapid Photo Downloader into a Python virtual environment, create and activate the virtual environment before starting this script.
tr: Rapid Photo Downloader'ı bir Python sanal ortamına kurmak için, bu betiğe başlamadan önce sanal ortamı oluşturun ve etkinleştirin.

en: Using virtual environment for installation using pip.
tr: Pip kullanarak kurulum için sanal ortam kullanımı.

en: Do not include any other command line arguments when specifying
tr: Belirtirken başka bir komut satırı argümanı eklemeyin

en: Sorry, this installer does not support a custom python installation.
    Exiting...
tr: Maalesef, bu kurucu özel bir python kurulumunu desteklemiyor. Çıkılıyor...

en: Restarting script using system python...
tr: Komut dosyası python kullanarak yeniden başlatılıyor...

en: Detected Linux distribution {} {}
tr: {} {} Linux dağıtımı tespit edildi

en: Exiting...
tr: Çıkılıyor...

note: Translators: do not translate the term python3-apt
en: To continue, the package python3-apt must be installed.
tr: Devam etmek için python3-apt paketinin kurulu olması gerekir.

en: Install the following packages using your Linux distribution's standard package manager, and then rerun this installer:
tr: Linux dağıtımınızın standart paket yöneticisini kullanarak aşağıdaki paketleri kurun ve ardından bu kurucuyu yeniden çalıştırın:

en: To run this program, programs to assist Python 3 and its package management must be installed.
tr: Bu programı çalıştırmak için, Python 3 ve paket yönetimine yardımcı olacak programlar kurulmalıdır.

note: Translators: do not translate the term python or requests
en: Installing python requests
tr: Python istekleri kuruluyor

en: Upgrade Rapid Photo Downloader
tr: Rapid Photo Downloader sürümünü yükselt

en: &Cancel
tr: &İptal

en: &Upgrade
tr: &Yükselt

en: Click the Upgrade button to upgrade to version %s.
tr: %s sürümüne yükseltmek için Yükselt düğmesine tıklayın.

en: Click the Upgrade button to start the upgrade.
tr: Sürüm yükseltmeye başlamak için Yükselt düğmesine tıklayın.

en: &Close
tr: &Kapat

en: &Run
tr: &Çalıştır

en: Close Rapid Photo Downloader before running this upgrade.
tr: Bu yükseltmeyi çalıştırmadan önce Rapid Photo Downloader'ı kapatın.

en: Upgrade running...
tr: Sürüm yükseltme çalışıyor...

en: Successfully upgraded to %s. Click Close to exit, or Run to start the program.
tr: %s sürümüne başarıyla yükseltildi. Çıkmak için Kapat'ı veya programı başlatmak için Çalıştır'ı tıklayın.

en: Upgrade finished successfully. Click Close to exit, or Run to start the program.
tr: Sürüm yükseltme başarıyla tamamlandı. Çıkmak için Kapat'ı, programı başlatmak için Çalıştır'ı tıklayın.

en: Upgrade failed. Click Close to exit.
tr: Sürüm yükseltme başarısız oldu. Çıkmak için Kapat'ı tıklayın.

en: Upgrading %s...
tr: %s sürümüne yükseltiiyor...

en: Press any key to continue...
tr: Devam etmek için herhangi bir tuşa basın...

en: Rapid Photo Downloader upgrade failed
tr: Rapid Photo Downloader sürüm yükseltmesi başarısız

en: The python package %s could not be updated. The upgrade cannot continue.
tr: %s python paketi güncellenemedi. Sürüm yükseltme devam edemiyor.

en: Credits
tr: Emeği Geçenler

en: Translators
tr: Çevirmenler

en: Backups are not configured
tr: Yedeklemeler yapılandırılmadı

en: No backup devices detected
tr: Yedekleme cihazı bulunamadı

en: Valid backup locations not yet specified
tr: Geçerli yedekleme konumları henüz belirtilmedi

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
tr: Fotoğraflarınızın ve videolarınızın, indirildikçe birden fazla yere yedeklenmesini sağlayabilirsiniz, örn. harici sabit sürücüler.

en: Back up photos and videos when downloading
tr: İndirirken fotoğrafları ve videoları yedekle

en: Automatically detect backup devices
tr: Yedekleme cihazlarını otomatik olarak algıla

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
tr: Cihazda yedeklemelerin bulunduğu klasörü belirtin.<br><br><i>Not: Bu adda bir klasörün varlığı, cihazın yedekleme için kullanılıp kullanılmadığını belirlemek için kullanılır. Yedeklemek için kullanmak istediğiniz her cihaz için, bu klasör adlarından biriyle içinde bir klasör oluşturun. Her iki klasörü de ekleyerek, aynı cihaz hem fotoğrafları hem de videoları yedeklemek için kullanılabilir.</i>

en: Photo folder name:
tr: Fotoğraf klasörü adı:

en: Video folder name:
tr: Video klasörü adı:

en: Example:
tr: Örnek:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
tr: Otomatik algılamayı devre dışı bırakırsanız, tam yedekleme konumlarını seçin.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
tr: Fotoğraf yedekleme konumu:

en: Select Photo Backup Location
tr: Fotoğraf Yedekleme Konumunu Seçin

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
tr: Video yedekleme konumu:

en: Select Video Backup Location
tr: Video Yedekleme Konumunu Seçin

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
tr: sürücü1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
tr: sürücü2

en: Projected Backup Storage Use
tr: Öngörülen Yedek Depolama Kullanımı

en: Backup Options
tr: Yedekleme Seçenekleri

en: audio
tr: ses

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_photos)s Photos
tr: %(no_photos)s adet Fotoğraf

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_videos)s Videos
tr: %(no_videos)s  adet Video

en: Used
tr: Kullanımda

en: Excess
tr: Aşırı

en: Device size unknown
tr: Cihazın boyutu bilinmiyor

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
tr: %(size_total)s cihazında boş alan yok

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
tr: %(size_free)s / %(size_total)s boş

en: Photos
tr: Fotoğraflar

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
tr: Videolar

en: Projected storage use after download
tr: İndirme işleminden sonra öngörülen depolama kullanımı

en: Custom...
tr: Özel...

en: Configure photo subfolder creation
tr: Fotoğraf alt klasörü oluşturmak için yapılandır

en: Configure video subfolder creation
tr: Video alt klasörü oluşturmak için yapılandır

en: Other
tr: Diğer

en: Probing device...
tr: Cihaz yoklanıyor...

en: Temporarily ignore this device
tr: Bu cihazı geçici olarak görmezden gel

en: Permanently ignore this device
tr: Bu cihazı kalıcı olarak görmezden gel

en: Rescan
tr: Yeniden tara

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
tr: %s dolu

en: Cameras
tr: Kameralar

en: Devices
tr: Cihazlar

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
tr: %(device_names)s adlı cihazdan indiriliyor

en: Select Source
tr: Kaynağı Seç

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
tr: %(no_cameras)s tane Kamera

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
tr: %(no_devices)s tane Cihaz

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
tr: İndirmek üzere işaretlemek veya işaretini kaldırmak için bir dosyanın onay kutusuna tıklayın.

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unchecked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
tr: Zaten indirilmiş olan dosyalar hatırlanır. Önceden indirilen dosyaları tekrar indirmek için işaretleyebilirsiniz, ancak varsayılan olarak işaretlenmezler ve küçük resimleri soluktur, böylece onları henüz indirilmemiş olan dosyalardan ayırt edebilirsiniz.

en: If more than one file is selected, they'll all take the mark of the file whose checkbox was clicked, regardless of whether they previously had a checkmark or not.
tr: Birden fazla dosya seçildiyse, önceden onay işareti olup olmadıklarına bakılmaksızın, onay kutusu tıklatılmış olan dosyanın işaretini alırlar.

en: Click on a device's checkbox to quickly mark or unmark all its files for downloading.
tr: İndirmek üzere tüm dosyalarını hızlı bir şekilde işaretlemek veya işaretlerini kaldırmak için bir cihazın onay kutusuna tıklayın.

en: After a download finishes, an icon replaces the thumbnail's checkbox. The icon's color indicates whether the download was successful (green), had file renaming problems (yellow/orange), or failed (red).
tr: Bir indirme bittikten sonra, bir simge küçük resmin onay kutusunun yerini alır. Simgenin rengi, indirme işleminin başarılı (yeşil), dosya yeniden adlandırmada sorunlu (sarı/turuncu) veya başarısız (kırmızı) olduğunu gösterir.

en: 
                In case of any problems, a red icon will appear at the bottom of the window
                indicating how many error reports there are. Clicking on it opens the Error Report 
                window.
tr: 
                Herhangi bir problem durumunda, pencerenin altında kaç tane hata raporu 
                bulunduğunu gösteren kırmızı bir simge görünecektir. Üzerine tıkladığınızda 
                Hata Raporu penceresi açılır.

en: 
                The Error Report window lists any problems encountered before, during or after the 
                download. An orange triangle represents a warning, a red circle indicates a failure, 
                and a black circle indicates more serious failures. You can click on the hyperlinks to 
                open its file or device in a file manager. You can also search the reports using the 
                search box in the lower left of the Error Report window.
tr: 
                Hata Raporu penceresi, indirme öncesinde, sırasında veya sonrasında karşılaşılan sorunları 
                listeler. Turuncu bir üçgen bir uyarıyı gösterir, kırmızı bir daire bir arızayı belirtir, 
                ve siyah bir daire daha ciddi başarısızlıkları gösterir. İlgili dosyasını veya cihazını bir dosya 
                yöneticisinde açmak için köprülere tıklayabilirsiniz. Raporları, Hata Raporu penceresinin 
                sol alt tarafındaki arama kutusunu kullanarak da arayabilirsiniz.

en: You can simultaneously download from multiple cameras, smartphones, memory cards, and hard drives&mdash;as many devices as your computer can handle at one time.
tr: Aynı anda birden fazla kameradan, akıllı telefondan, hafıza kartından ve sabit diskten indirebilirsiniz; bilgisayarınızın bir kerede bağlayabileceği kadar çok cihaz kullanabilir.

en: The <b>Timeline</b> groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
tr: <b>Zaman Çizelgesi</b>, ardışık çekimler arasında geçen süreye bağlı olarak fotoğrafları ve videoları gruplandırır. Tek bir günde veya ardışık günlerde farklı dönemlerde çekilmiş fotoğrafları ve videoları tanımlamak için kullanın.

en: 
    <p>In the illustration above, the first row of the Timeline is black because all the files on 
    that date had been previously downloaded.</p>
    <p>The Timeline's slider adjusts the time elapsed between consecutive shots that is used to build 
    the Timeline:</p>
tr: 
    <p>Yukarıdaki resimde, Zaman Çizelgesi'nin ilk satırı siyahtır, 
    çünkü o tarihteki tüm dosyalar önceden indirilmiştir.</p>
    <p>Zaman Çizelgesi'nin kaydırıcısı, Zaman Çizelgesi oluşturmak için kullanılan 
    ardışık çekimler arasında geçen süreyi ayarlar:</p>

en: To view photos and videos for a particular time range, use the mouse (optionally in combination with the <tt>Shift</tt> or <tt>Ctrl</tt> keys) to select time periods. When a time range is selected, the Timeline button on the left side of the main window will be highlighted.
tr: Fotoğrafları ve videoları belirli bir zaman aralığında görüntülemek için fareyi (isteğe bağlı olarak <tt>Shift</tt> veya <tt>Ctrl</tt> tuşlarıyla birlikte) zaman periyodlarını seçmek için kullanın. Bir zaman aralığı seçildiğinde, ana pencerenin sol tarafındaki Zaman Çizelgesi düğmesi vurgulanır.

en: A download always includes all files that are checked for download, including those that are not currently displayed because the Timeline is being used.
tr: Bir indirme işlemi, Zaman Çizelgesi kullanıldığından şu anda görüntülenmeyenler de dahil olmak üzere, indirmek için işaretlenen tüm dosyaları içerir.

en: You can hide or display the download sources by clicking on the name of the device you're downloading from at the top left of the program window.
tr: İndirdiğiniz kaynakları, program penceresinin sol üst köşesinde, indirdiğiniz cihazın adına tıklayarak gizleyebilir veya görüntüleyebilirsiniz.

en: 
              Thumbnails can be sorted using a variety of criteria:
    <ol>
    <li><b>Modification Time:</b> when the file was last modified, according to its metadata (where 
     available) or according to the filesystem (as a fallback).</li>
    <li><b>Checked State:</b> whether the file is marked for download.</li>
    <li><b>Filename:</b> the full filename, including extension.</li>
    <li><b>Extension:</b> the filename's extension. You can use this to group jpeg and raw images, for 
    instance.</li>
    <li><b>File Type:</b> photo or video.</li>
    <li><b>Device:</b> name of the device the photos and videos are being downloaded from.</li>
    </ol>
tr: 
              Küçük resimler çeşitli ölçütler kullanılarak sıralanabilir:
    <ol>
    <li><b>Değiştirme Zamanı:</b> Dosyanın en son değiştirildiği zaman, meta verilerine göre 
    (kullanılabilir olduğu yerde) veya dosya sistemine göre (geri dönüş olarak).</li>
    <li><b>Denetlenen Durum:</b> Dosyanın indirilmek üzere işaretlenmiş olup olmadığı.</li>
    <li><b>Dosya adı:</b> Uzantısı dahil tam dosya adı.</li>
    <li><b>Uzantı:</b> Dosya adının uzantısı. Örneğin bunu jpeg ve raw görüntülerini gruplamak 
    için kullanabilirsiniz. </li>
    <li><b>Dosya Türü:</b> Fotoğraf veya video.</li>
     <li><b>Cihaz:</b> Fotoğrafların ve videoların indirildiği cihazın ismi.</li>
    </ol>

en: One of Rapid Photo Downloader's most useful features is its ability to automatically generate download subfolders and rename files as it downloads, using a scheme of your choosing.
tr: Rapid Photo Downloader'in en kullanışlı özelliklerinden biri, seçtiğiniz bir düzeni kullanarak indirme alt klasörlerini otomatik olarak oluşturma ve indirme sırasında dosyaları yeniden adlandırma yeteneğidir.

en: To specify where you want your files downloaded and how you want them named, open the appropriate panel on the right-side of the application window: <b>Destination</b>, <b>Rename</b>, or <b>Job Code</b>.
tr: Dosyalarınızın nereden indirilmesini istediğinizi ve bunların nasıl adlandırılmasını istediğinizi belirlemek için, uygulama penceresinin sağ tarafındaki uygun paneli açın: <b>Hedef</b>, <b>Yeniden Adlandır</b> veya <b>İş Kodu</b>.

en: 
    When thinking about your download directory structure, keep in mind two different types
    of directory:
    <ol>
    <li>The <b>destination folder</b>, e.g. &quot;Pictures&quot;, &quot;Photos&quot;, or
    &quot;Videos&quot;. This directory should already exist on your computer. In the illustration 
    below, the destination folders are &quot;Pictures&quot; and &quot;Videos&quot;. The
    name of the destination folder is displayed in the grey bar directly above the folder tree, 
    with a folder icon to its left and a gear icon to its far right.</li>
    <li>The <b>download subfolders</b>, which are directories that will be automatically generated 
    by Rapid Photo Downloader. They need not already exist on your computer, but it's okay if they do.
    They will be generated under the destination folder.</li>
    </ol>
tr: 
    İndirme dizini yapınızı düşünürken, iki farklı dizine 
    dikkat edin:
    <ol>
    <li><b>Hedef klasör</b>, örn. &quot;Resimler&quot;, &quot;Fotoğraflar&quot;, ya da
    &quot;Videolar&quot;. Bu dizinler bilgisayarınızda önceden bulunmalıdır. Aşağıdaki resimde 
    hedef klasörler şunlardır &quot;Pictures&quot; ve &quot;Videos&quot;. 
    Hedef klasörün adı doğrudan klasör ağacının üstündeki gri çubukta, solunda bir klasör simgesi 
    ve en sağında bir dişli simgesi ile gösterilir.</li>
    <li><b>İndirme alt klasörleri</b>, ise Rapid Photo Downloader tarafından otomatik olarak oluşturulacak 
    dizinlerdir. Bilgisayarınızda önceden bulunmalarına gerek yoktur, ancak varsa sorun değildir.
    Bunlar hedef klasörün altında oluşturulacaktır.</li>
    </ol>

en: 
    You can download photos and videos to the same destination folder, or specify a different 
    destination folder for each. The same applies to the download subfolders for photos and 
    videos&mdash;download photos and videos to the same subfolders, or use a different scheme for each 
    type.
tr: 
    Fotoğrafları ve videoları aynı hedef klasöre indirebilir veya her biri için farklı bir hedef klasör belirleyebilirsiniz. 
    Aynısı, fotoğraflar ve videolar için indirme alt klasörlerinde de geçerlidir; aynı alt klasörlere fotoğraf ve video 
    indirin veya her tür için farklı bir düzen kullanın.

en: Automatically generated download subfolders can contain further automatically generated subfolders if need be. A common scheme is to create a year subfolder and then a series of year-month-day subfolders within it.
tr: Otomatik olarak oluşturulan indirme alt klasörleri, gerektiğinde otomatik olarak oluşturulan alt klasörleri içerebilir. Yaygın bir düzen, bir yıl alt klasör ve ardından bir dizi yıl-ay günlük alt klasör oluşturmaktır.

en: 
    Whenever possible, the program previews the download subfolders of photos and videos to download:
    <ol>
    <li>The destination folder tree shows the download subfolders already on your computer (those in 
        a regular, non-italicized font), and the subfolders that will be created during the download 
        (those whose names are italicized).</li>
    <li>The folder tree also shows into which subfolders the files will be downloaded (those colored 
        black).</li>
    </ol>
tr: 
    Program mümkün olduğunda, indirilecek fotoğraf ve videoların alt klasörlerine ön izleme yapar:
    <ol>
    <li>Hedef klasör ağacı, bilgisayarınızda zaten indirilmiş olan alt klasörleri (normal, italik olmayan 
        bir fontta olanlar) ve indirme sırasında oluşturulacak olan alt klasörleri (isimleri italik 
        yazılmış olanlar) gösterir.</li>
    <li>Klasör ağacı ayrıca dosyaların hangi alt klasörlere indirileceğini de gösterir. 
        (siyah renkli).</li>
    </ol>

en: 
    Download subfolder names are typically generated using some or all of the following elements:
    <ol>
    <li><b>File metadata</b>, very often including the date the photo or video was created, but might 
    also 
    include the camera model name, camera serial number, or file extension e.g. JPG or CR2.</li>
    <li>A <b>Job Code</b>, which is free text you specify at the time the download occurs, such as the
    name of an event or location.</li>
    <li><b>Text</b> which you want to appear every time, such as a hyphen or a space.</li>
    </ol>
    Naming subfolders with the year, followed by the month and finally the day in numeric format makes 
    it easy to keep them sorted in a file manager, which is why it's the default option:
tr: 
    İndirme alt klasör adları genellikle aşağıdaki öğelerden bazıları veya tümü kullanılarak oluşturulur:
    <ol>
    <li><b>Dosya meta verisi</b>, sıklıkla fotoğraf veya videonun oluşturulduğu tarihi 
    ayrıca 
    kamera model adını, kamera seri numarasını veya dosya uzantısını içerir, örn. JPG veya CR2.</li>
    <li><b>İş Kodu</b>, bir etkinlik veya konumun adı gibi, indirme gerçekleştiği sırada belirlediğiniz 
    serbest metindir.</li>
    <li><b>Metin</b>, tire veya boşluk gibi her zaman görünmesini istediğiniz karakterlerdir.</li>
    </ol>
    Alt klasörlere yıl, ardından ay ve son olarak nümerik formatta ad verilmesi, dosya yöneticisi içinde 
    sıralanmasını kolaylaştırır, bu yüzden varsayılan seçenek budur:

en: 
    To automatically create download subfolders as you download, 
    you can use one of Rapid Photo Downloader's built-in presets, or create a custom preset. Click on 
    the gear icon to bring up a drop-down menu:
tr: 
    İndirirken alt klasörleri otomatik olarak oluşturmak için, Rapid Photo Downloader'in 
    yerleşik hazır ayarlarından birini kullanabilir veya özel bir hazır ayar oluşturabilirsiniz. 
    Bir açılır menü açmak için dişli simgesine tıklayın:

en: 
    Using the drop-down menu, select a built-in preset or click on <b>Custom</b> to configure your own 
    scheme. You create your own schemes using the Photo or Video Subfolder Generation Editor:
tr: 
    Açılır menüyü kullanarak yerleşik bir ön ayar seçin veya kendi düzeninizi yapılandırmak için <b>Özel</b>'i 
    tıklayın. Fotoğraf veya Video Alt Klasörü Oluşturma Düzenleyicisini kullanarak kendi düzeninizi yaratırsınız:

en: It's easy to download raw images into one folder, and jpeg images into another. Simply use the <b>Filename Extension</b> as part of your download subfolder generation scheme:
tr: Ham (raw) görüntüleri bir klasöre ve jpeg görüntüleri bir başkasına indirmek kolaydır. İndirme alt klasör oluşturma düzeninizin bir parçası olarak <b>Dosya Adı Uzantısı</b> 'nı kullanmanız yeterlidir:

en: This illustration shows a saved custom preset named &quot;My custom preset&quot;.
tr: Bu resimde &quot;My custom preset&quot; olarak adlandırılmış kaydedilmiş bir özel ön ayar gösterilmektedir.

en: 
    You do not have to create nested download subfolders. This illustration shows 
    the generation of download subfolders that contain only the date the photos were taken and a 
    Job Code:
tr: 
    İç içe geçmiş indirme alt klasörleri oluşturmak zorunda değilsiniz. Bu resim, 
    yalnızca fotoğrafların çekildiği tarihi ve bir İş Kodunu içeren indirme alt 
    klasörlerinin oluşturulmasını göstermektedir:

en: 
    Although there are many built-in date/time naming options, you may find that you 
    need something different. It's no problem to create your own. You can combine date/time choices to
    generate new combinations. Supposing you wanted a date format that combines year (YYYY), a hyphen, 
    and month (MM) to form YYYY-MM. You can create it like this (note the red circle around the hyphen):
tr: 
    Yerleşik birçok tarih/saat adlandırma seçeneği olsa da, farklı bir şeye ihtiyacınız olabilir. 
    Kendinizinkini yaratmak hiç sorun değil. Yeni kombinasyonlar oluşturmak için tarih/saat seçeneklerini 
    birleştirebilirsiniz. Yıl (YYYY), tire ve ayı (MM), YYYY-MM'yı oluşturacak şekilde birleştiren bir tarih formatı 
    istediğinizi varsayalım. Bu şekilde oluşturabilirsiniz (tire etrafındaki kırmızı daireye dikkat edin):

en: 
    Read more about all the ways you can generate download subfolder names and file names in the <a 
    href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">online documentation</a>.
tr: 
    İndirme alt klasör adları ve dosya adlarını oluşturabileceğiniz tüm yöntemler hakkında burada daha fazlasını okuyun:
    <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">online documentation</a>.

en: 
    <b>Job Codes</b> let you easily enter text that describes sets of photos and videos. You can 
    use them in subfolder and file names. In this illustration, some files have had the Job Code
    &quot;Street&quot; applied to them, and the selected files are about to get the Job Code 
    &quot;Green Bazaar&quot;:
tr: 
    <b>İş Kodları</b> fotoğraf ve video kümelerini açıklayan metni kolayca girmenizi sağlar. 
    Bunları alt klasör ve dosya adlarında kullanabilirsiniz. Bu resimde, bazı dosyalar 
    kendilerine uygulanmış &quot;Street&quot;  İş Koduna sahip ve seçilen dosyalar 
    &quot;Green Bazaar&quot; İş Kodunu almak üzere:

en: 
    You can apply new or existing Job Codes before you start a download. If there are any 
    files in the download that have not yet had a Job Code applied to them, you'll be prompted to enter 
    a Job Code for them before the download begins.
tr: 
    Bir indirme işlemine başlamadan önce yeni veya mevcut İş Kodlarını uygulayabilirsiniz. 
    İndirme işleminde henüz bir İş Kodu uygulanmamış dosyalar varsa, indirme başlamadan 
    önce onlar için bir İş Kodu girmeniz istenir.

en: Look for hints to guide you when working with Job Codes:
tr: İş Kodları ile çalışırken sizi yönlendirecek ipuçlarını arayın:

en: Hints will vary depending on the context, such as when the mouse is hovering over a button.
tr: İpuçları farenin bir düğmenin üzerine gelişindeki gibi, içeriğe bağlı olarak değişir.

en: 
    When you give your photos and videos unique filenames, you'll never be confused as to 
    which file is which. Using <b>sequence numbers</b> to make filenames unique is highly 
    recommended!
tr: 
    Fotoğraflarınıza ve videolarınıza benzersiz dosya isimleri verirken, hangi dosyanın hangisi 
    olduğu konusunda hiçbir zaman kafanız karışmaz. <b>Sıra numaraları</b> kullanarak dosya 
    adlarını benzersiz yapmak şiddetle önerilir!

en: 
    <p>Four types of sequence values are available to help you assign unique names to your photos and 
    videos:
    <ol>
    <li><b>Downloads today</b>: tracks downloads completed during that day.</li>
    <li><b>Stored number</b>: similar to Downloads today, but it is remembered from the last time the  
    program was run.</li>
    <li><b>Session number</b>: reset each time the program is run.</li>
    <li><b>Sequence letter</b>: like session numbers, but uses letters.</li>
    </ol></p>
    <p>
    Read more about sequence numbers in the <a 
    href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#sequencenumbers">online documentation</a>.</p>
tr: 
    <p>Fotoğraflarınıza ve videolarınıza benzersiz adlar atamanıza yardımcı olmak için dört tür sıralama 
    değeri bulunur:
    <ol>
    <li><b>Bugünkü İndirmeler</b>: O gün boyunca tamamlanan indirmeleri izler.</li>
    <li><b>Kayıtlı Numara</b>: Bugünkü İndirmeler'e benzer, ancak programın en son çalıştırıldığı 
    andan itibaren hatırlanır.</li>
    <li><b>Oturum Numarası</b>: Program her çalıştırıldığında sıfırlanır.</li>
    <li><b>Sıra Harfi</b>: Oturum numaraları gibi, ancak harfleri kullanır.</li>
    </ol></p>
    <p>
    Sıra Numaraları hakkında daha fazlasını okumak için: 
    <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#sequencenumbers">online documentation</a>.</p>

en: 
    The <b>Rename</b> panel allows you to configure file renaming. To rename your files, you can choose
    from among existing renaming presets or define your own.
tr: 
    <b>Yeniden adlandırma</b> paneli, dosya yeniden adlandırma için yapılandırmaya izin verir. Dosyalarınızı yeniden
    adlandırmak için mevcut yeniden adlandırma hazır ayarları arasından seçim yapabilir veya kendi ayarlarınızı tanımlayabilirsiniz.

en: 
    <p>The <b>Synchronize RAW + JPEG</b> option is useful if you use the RAW + JPEG feature on your 
    camera and you use sequence numbers in your photo renaming. Enabling this option 
    will cause the program to detect matching pairs of RAW and JPEG photos, and when they are detected,
    the same sequence numbers will be applied to both photo names. Furthermore, sequences will be 
    updated as if the photos were one.</p>
    <p>
    Read more about file renaming in the <a 
    href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#rename">online documentation</a>.</p>
tr: 
    <p><b>Eş zamanlı RAW + JPEG</b>, kameranızdaki RAW + JPEG özelliğini kullanıyorsanız ve fotoğraf 
    yeniden adlandırma işleminizde sıra numaraları kullanıyorsanız  yararlı bir seçenektir. Bu seçeneğin 
    etkinleştirilmesi, programın eşleşen RAW ve JPEG fotoğraf çiftlerini algılamasına neden olacak ve 
    algılandıklarında, aynı sıra numaraları her iki fotoğraf adına da uygulanacaktır. Ayrıca, diziler sanki
    fotoğraflar sanki tekmiş gibi güncellenecektir.</p>
    <p>
    Yeniden adlandırma hakkında daha fazlasını okumak için: 
    <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#rename">online documentation</a>.</p>

en: 
    You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, such as 
    external hard drives or network shares. Backup devices can be automatically detected, or exact 
    backup locations specified.
tr: 
    Fotoğraflarınızın ve videolarınızın indirildiği sırada, harici sabit diskler veya ağ paylaşımları 
    gibi birden fazla konuma yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Yedekleme cihazları otomatik 
    olarak algılanabilir veya tam yedekleme yerleri belirtilebilir.

en: In this example, the drive <b>photobackup</b> does not contain a folder named <tt>Videos</tt>, so videos will not be backed up to it.
tr: Bu örnekte, <b>photobackup</b> sürücüsü <tt>Videos</tt> adlı bir klasör içermez, bu nedenle videolar ona yedeklenmez.

en: 
    Several of the program's preferences can be set from the command line, including download 
    sources, destinations, and backups. Additionally, settings can be reset to their 
    default state, and caches and remembered files cleared.
tr: 
    Programın bir takım tercihleri, indirme kaynakları, hedefler ve yedeklemeler dahil olmak 
    üzere komut satırından ayarlanabilir. Ek olarak, ayarlar varsayılan durumlarına sıfırlanabilir 
    ve önbellekler ile hatırlanan dosyalar temizlenir.

en: You can also import program preferences from the older 0.4 version.
tr: Program tercihlerini eski 0.4 sürümünden de aktarabilirsiniz.

en: 
    Rapid Photo Downloader deals with three types of cache:
    <ol>
    <li>A <b>thumbnail cache</b> whose sole purpose is to store thumbnails of files from your cameras, 
    memory cards, and other devices.</li>
    <li>A <b>temporary cache</b> of files downloaded from a camera, one for photos and another for 
    videos. They are located in temporary subfolders in the download destination.</li>
    <li>The <b>desktop's thumbnail cache</b>, in which Rapid Photo Downloader stores thumbnails of 
    RAW and TIFF photos once they have been downloaded. File browsers like Gnome Files use this cache 
    as well, meaning they too will display thumbnails for those files. 
    </li>
    </ol>
    Read more about these caches and their effect on download performance in the <a 
    href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#caches">online documentation</a>.
tr: 
    Rapid Photo Downloader üç tür önbellekle iş görüır:
    <ol>
    <li>Tek amacı kameralarınız, hafıza kartlarınız ve diğer cihazlarınızdaki dosyaların küçük resimlerini saklamak 
    olan bir <b>küçük resim önbelleği</b>.</li>
    <li>Biri fotoğraflar, diğeri ise videolar için olan, bir kameradan indirilen dosyalar için <b>geçici önbellek</b>. 
    Bunlar indirme hedefindeki geçici alt klasörlerde bulunurlar.</li>
    <li>İndirildikten sonra Rapid Photo Downloader'ın RAW ve TIFF fotoğraflarının küçük resimlerini sakladığı 
    <b>masaüstünün küçük resim önbelleği</b>. Gnome Files gibi dosya tarayıcıları da bu önbelleği kullanır, 
    yani onlar da bu dosyalar için küçük resimler görüntüler. 
    </li>
    </ol>
    Bu önbellekler ve indirme performansındaki etkileri hakkında daha fazla bilgi için 
    <a.href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#caches">online documentation</a>.

en: Tip of the Day
tr: Günün İpucu

en: Did you know...?
tr: Biliyor muydunuz...?

en: Show tips on startup
tr: Açılışta ipuçlarını göster

en: &Next
tr: &Sonraki

en: &Previous
tr: &Önceki

en: MB/sec
tr: MB/saniye

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
tr: Birkaç saniye

en: 1 second
tr: 1 saniye

en: %d seconds
tr: %d saniye

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: %d minutes
tr: %d dakika

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: %d hours
tr: %d saat

en: 1 day
tr: 1 gün

en: %d days
tr: %d gün

en: 1 minute, 1 second
tr: 1 dakika, 1 saniye

en: 1 minute, %d seconds
tr: 1 dakika, %d saniye

en: %d minutes, 1 second
tr: %d dakika, 1 saniye

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
tr: %(minutes)d dakika, %(seconds)d saniye

en: 1 hour, 1 minute
tr: 1 saat, 1 dakika

en: 1 hour, %d minutes
tr: 1 saat, %d dakika

en: %d hours, 1 minute
tr: %d saat, 1 dakika

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
tr: %(hours)d saat, %(minutes)d dakika

en: 1 day, 1 hour
tr: 1 gün, 1 saat

en: 1 day, %d hours
tr: 1 gün, %d saat

en: %d days, 1 hour
tr: %d gün, 1 saat

en: %(days)d days, %(hours)d hours
tr: %(days)d gün, %(hours)d saat

en: Find
tr: Bul

en: Error Reports - Rapid Photo Downloader
tr: Hata Raporları - Rapid Photo Downloader

en: Find in reports
tr: Raporlarda bul

en: Find the previous occurrence of the phrase
tr: Önceki eşleşmeyi bul

en: Find the next occurrence of the phrase
tr: Sonraki eşleşmeyi bul

en: &Highlight All
tr: &Tümünü Vurgula

en: Highlight all occurrences of the phrase
tr: İfadenin tüm örneklerini vurgula

en: &Match Case
tr: &Büyük / Küçük Harfe Duyarlı

en: Search with case sensitivity
tr: Büyük / küçük harfe duyarlılık ile ara

en: &Whole Words
tr: &Tam Kelimeler

en: Search whole words only
tr: Yalnız tam kelimelerle ara

en: %s of %s matches
tr: %s / %s kadarı eşleşiyor

note: Translators: match number of total matches in a search, e.g. 1 of 10 matches
en: %(matchnumber)s of %(total)s matches
tr: toplam %(total)s adedin %(matchnumber)s adedi eşleşiyor

en: Clear
tr: Temizle

en: Phrase not found
tr: İfade bulunamadı

en: Search pending...
tr: Arama beklemede...

en: The number of new entries added to the Error Report since it was last open. Click to open the Error Report.
tr: En son açıldığından bu yana Hata Raporuna eklenen yeni girişlerin sayısı. Hata Raporunu açmak için tıklayın.

en: Please report the problem at <a href="{website}">{website}</a>.<br><br>In your bug report describe what you expected to happen, and what you observed happening.<br><br>The bug report must also include the program settings and log files. To create a file with this additional information, click Save.
tr: Lütfen sorunu şurada bildirin:<a href="{website}">{website}</a>.<br><br>Hata raporunuzda, neler olmasını beklediğinizi ve neler olduğunu gözlemlediğinizi açıklayın.<br><br>Hata raporu, program ayarlarını ve günlük dosyalarını da içermelidir. Bu ek bilgileri içeren bir dosya oluşturmak için Kaydet'i tıklayın.

en: Additional Information Saved
tr: Kaydedilen Ek Bilgiler

en: The additional bug report information was created in your home directory in a tar file: <pre>{tarfile}</pre>You need to attach this file to the bug report yourself. It will not be automatically attached.<br><br>Click <a href="{uri}">here</a> to see the file in your file manager.
tr: Ek hata raporu bilgileri, ana dizininizdeki bir tar dosyasında oluşturuldu: <pre>{tarfile}</pre>Bu dosyayı hata raporuna kendiniz eklemelisiniz. Otomatik olarak eklenmez.<br><br>Dosyayı dosya yöneticinizde görmek için <a href="{uri}">buraya</a> tıklayın.

en: Error Creating Additional Information
tr: Ek Bilgi Oluşturma Hatası

en: The additional bug report information was not created. Please file a bug report anyway.
tr: Ek hata raporu bilgileri oluşturulmadı. Lütfen yine de bir hata raporu gönderin.

en: Include in your bug report the program's log files. The bug report must include <i>{log_file}</i>, but attaching the other log files is often helpful.<br><br>If possible, please also include the program's configuration file <i>{config_file}</i>.<br><br>Click <a href="{log_path}">here</a> to open the log directory, and <a href="{config_path}">here</a> to open the configuration directory.
tr: Hata raporunuza programın günlük dosyalarını ekleyin. Hata raporu <i>{log_file}</i> dosyasını içermelidir, ancak diğer günlük dosyalarını da eklemek genellikle yararlıdır.<br><br>Mümkünse, lütfen programın yapılandırma dosyasını da ekleyin: <i>{config_file}</i>.<br><br>Günlük dizinini açmak için <a href="{log_path}">buraya</a>  ve yapılandırma dizinini açmak için <a href="{config_path}">buraya</a> tıklayın.

en: Upgrading to the <a href="{website}">latest version</a> will allow you to determine if the problem you encountered has already been fixed.
tr: <a href="{website}">Son sürüme</a> yükseltme yapmak, karşılaştığınız sorunun zaten çözülüp çözülmediğini belirlemenizi sağlayacaktır.

en: Problem in Rapid Photo Downloader
tr: Rapid Photo Downloader'da Sorun

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
tr: Rapid Photo Downloader'da bir sorun oluştu

en: If the same problem occurs again before the program exits, this is the only notification about it.
tr: Programdan çıkmadan önce aynı sorun tekrar ortaya çıkarsa, bu konuda yeni bildirim olmayacaktır.

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
tr: Rapid Photo Downloader'da bir sorun oldu

en: Please report the problem at {website}
    Attach the log file to your bug report, found at {log_path}
tr: Lütfen sorunu şurada bildirin: {website}
    Günlük dosyasını {log_path} adresinde bulunan hata raporunuza ekleyin

en: Open in File Browser...
tr: Dosya Tarayıcıda Aç ...

en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: Other...
tr: Diğer...

en: %s (location does not exist)
tr: %s (konum mevcut değil)

en: Date time
tr: Tarih saat

en: Text
tr: Metin

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Metadata
tr: Üst veri

en: Sequences
tr: Diziler

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
tr: İş kodu

en: Image date
tr: Görüntü tarihi

en: Video date
tr: Video tarihi

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
tr: İndirme zamanı

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
tr: İsim

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
tr: Eklenti

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
tr: Görüntü numarası

en: Video number
tr: Video numarası

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
tr: Diyafram Değeri

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
tr: Pozlama Süresi

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
tr: Odak uzaklığı

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
tr: Kamera Üreticisi

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
tr: Kamera modeli

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
tr: Kısa kamera modeli  (örn: P92 gibi)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
tr: Uzun kamera modeli (DSC-P92 gibi)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
tr: Seri Numarası

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
tr: Obtüratör sayacı

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
tr: Dosya numarası

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
tr: Sadece klasör

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
tr: Klasör ve Dosya

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
tr: Sahip adı

en: Codec
tr: Kodek

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Length
tr: Süre

en: Frames Per Second
tr: Saniyedeki Kare Sayısı

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
tr: Bugün indirilenler

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
tr: Oturum numarası

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
tr: Alt klasör numarası

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
tr: Kayıtlı numara

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
tr: Dizi harfi

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
tr: Tüm karakterler

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
tr: Son karakter

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
tr: Son 2 karakter

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
tr: Son 3 karakter

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
tr: Son 4 karakter

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
tr: Orijinal Durum

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
tr: BÜYÜK HARF

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
tr: küçük harf

en: One digit
tr: Bir karakter

en: Two digits
tr: İki karakter

en: Three digits
tr: Üç karakter

en: Four digits
tr: Dört karakter

en: Five digits
tr: Beş karakter

en: Six digits
tr: Altı karakter

en: Seven digits
tr: Yedi karakter

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
tr: Saniyenin kesri

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
tr: YYYYAAGG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
tr: YYYY-AA-GG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY_MM_DD
tr: YYYY_AA_GG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
tr: YYAAGG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
tr: YY-AA-GG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY_MM_DD
tr: YY_AA_GG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
tr: AAGGYYYY

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
tr: AAGGYY

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDD
tr: AAGG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
tr: GGAAYYYY

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
tr: GGAAYY

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM
tr: AA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DD
tr: GG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
tr: Ay (tam)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
tr: Ay (kısaltılmış)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (full)
tr: Haftanın Günü (tam)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (abbreviated)
tr: Haftanın Günü (kısaltılmış)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMMSS
tr: SaSaDDSnSn

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMM
tr: SaSaDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM-SS
tr: SaSa-DD-SnSn

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM
tr: SaSaDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH
tr: SaSa

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
tr: DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: SS
tr: SnSn

en: Date
tr: Tarih

en: Date (hyphens)
tr: Tarih (tireli)

en: Date (underscores)
tr: Tarih (alt çizgili)

en: Date and Job Code
tr: Tarih ve İş Kodu

en: YYYYMM_Job Code
tr: YYYYAA_İş Kodu

en: Date and Job Code Subfolder
tr: Tarih ve İş Kodu Alt Klasörü

en: YYYYMM
tr: YYYYAA

en: Job Code
tr: İş Kodu

en: Original Filename
tr: Orijinal Dosya Adı

en: Date-Time and Downloads today
tr: Tarih-Saat ve Bugün İndirilenler

en: YYYYMMDD-HHMM-1
tr: YYYYAAGG-SaSaDD-1

en: Date and Downloads today
tr: Tarih ve Bugün İndirilenler

en: YYYYMMDD-1
tr: YYYYAAGG-1

en: Date-Time and Image number
tr: Tarih-Saat ve Görüntü Numarası

en: YYYYMMDD-1234
tr: YYYYAAGG-1234

en: Date-Time and Job Code
tr: Tarih-Saat ve İş Kodu

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
tr: YYYYAAGG-SaSaDD-İş Kodu-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
tr: YYYYAAGG-İş Kodu-1

en: Date-Time and Video number
tr: Tarih-Saat ve Video No

en: YYYYMMDD_1234
tr: YYYYAAGG_1234

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: YYYYMMDD-HHMM-1-1920x1080
tr: YYYYAAGG-SaSaDD-1-1920x1080

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
tr: Yeni bir İş Kodu girin veya öncekilerden birini seçin

en: The Job Code will be applied to %s that does not yet have a Job Code.
tr: İş Kodu, henüz bir İş Koduna sahip olmayan %s öğesine uygulanacaktır.

en: The Job Code will be applied to %s that do not yet have a Job Code.
tr: İş Kodu, henüz bir İş Koduna sahip olmayan %s öğesine uygulanacaktır.

en: Apply Job Code to Download
tr: İş Kodunu İndirilene Uygula

en: Enter a new Job Code
tr: Yeni Bir İş Kodu girin

en: <b>Hint:</b> Select photos or videos before entering a new Job Code to have the Job Code applied to them.
tr: <b>İpucu:</b> İş Kodunun uygulanmasını sağlamak için, yeni bir İş Kodu girmeden önce fotoğrafları veya videoları seçin.

note: Translators: the value substituted will be something like '100 photos and 5 videos'.
en: The new Job Code will be applied to %s.
tr: Yeni İş Kodu %s öğesine uygulanacak.

en: New Job Code
tr: Yeni İş Kodu

en: &Job Code:
tr: &İş Kodu:

en: &Remember this Job Code
tr: &Bu İş Kodunu hatırla

en: Select photos and videos to be able to apply a new or existing Job Code to them.
tr: Yeni veya mevcut bir İş Kodu uygulayabilmek için fotoğraf ve videoları seçin.

en: The new Job Code will be applied to all selected photos and/or videos.
tr: Yeni İş Kodu, seçilen tüm fotoğraflara ve/veya videolara uygulanacaktır.

en: Click the Apply button to apply the current Job Code to all selected photos and/or videos. You can also simply double click the Job Code.
tr: Geçerli İş Kodunu seçilen tüm fotoğraflara ve/veya videolara uygulamak için Uygula düğmesini tıklayın. Ayrıca basitçe İş Kodunu çift tıklayabilirsiniz.

en: Removing a Job Code removes it only from the list of saved Job Codes, not from any photos or videos that it may have been applied to.
tr: Bir İş Kodunu kaldırmak, uygulanmış olduğu herhangi bir fotoğraf veya videodan değil, yalnızca kaydedilen İş Kodları listesinden kaldırır.

en: If you want to use Job Codes, configure file renaming or destination subfolder names to use them.
tr: İş Kodlarını kullanmak istiyorsanız, dosya yeniden adlandırma veya hedef alt klasör adlarını yapılandırın.

en: Last Used
tr: Son Kullanılan

en: Job Code Sort:
tr: İş Kodu Sıralama:

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: &New...
tr: &Yeni...

en: &Apply
tr: &Uygula

en: &Remove
tr: &Kaldır

en: Remove All
tr: Tümünü Kaldır

en: Do you really want to remove all the Job Codes?
tr: Tüm İş Kodlarını gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: Remove all Job Codes
tr: Tüm İş Kodlarını kaldır

en: Job Codes
tr: İş Kodları

note: Translators: please do not modify or leave out html formatting tags like <i> and <b>. These are used to format the text the users sees
en: <i><b>Hint:</b> %(message)s</i>
tr: <i><b>İpucu:</b> %(message)s</i>

en: Save New Custom Preset...
tr: Yeni Özel Hazır Ayarı Kaydet...

en: Remove All Custom Presets...
tr: Tüm Özel Hazır Ayarları kaldır...

en: (New Custom Preset)
tr: (Yeni Özel Hazır Ayar)

en: %s (edited)
tr: %s (derlenmiş)

en: Update Custom Preset "%s"
tr: "%s" Özel Hazır Ayarını Güncelle

en: Save New Custom Preset - Rapid Photo Downloader
tr: Yeni Özel Hazır Ayarı Kaydet - Rapid Photo Downloader

en: Preset Name:
tr: Hazır Ayar Adı:

en: Photo Subfolder Generation Editor
tr: Fotoğraf Alt Klasörü Oluşturma Düzenleyicisi

en: Video Subfolder Generation Editor
tr: Video Alt Klasörü Oluşturma Düzenleyicisi

en: Photo Renaming Editor
tr: Fotoğraf Yeniden Adlandırma Düzenleyicisi

en: Video Renaming Editor
tr: Video Yeniden Adlandırma Düzenleyicisi

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>There is insufficient data to fully generate the name. Please use other renaming options.</i>
tr: <b><font color="red">Uyarı:</font></b> <i>Adı tam olarak oluşturmak için yeterli veri yok. Lütfen diğer yeniden adlandırma seçeneklerini kullanın.</i>

en: The character</i> %(separator)s <i>creates a new subfolder level.
tr: </i> %(separator)s <i> karakteri yeni bir alt klasör seviyesi oluşturur.

en: There is no need start or end with the folder separator </i> %(separator)s<i>, because it is added automatically.
tr: Otomatik olarak eklendiğinden, klasör ayracı </i>%(separator)s<i> ile başlamaya veya bitirmeye gerek yoktur.

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>Unique filenames may not be generated. Make filenames unique by using Sequence values.</i>
tr: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>Benzersiz dosya adları oluşturulamayabilir. Dizi değerlerini kullanarak dosya adlarını benzersiz yapın.</i>

en: Preset:
tr: Hazır Ayar:

en: Get help online...
tr: Çevrimiçi yardım alın...

en: Insert
tr: Araya Ekle

en: Save Preset - Rapid Photo Downloader
tr: Hazır Ayarı Kaydet - Rapid Photo Downloader

en: <b>Do you want to save the changes in a new custom preset?</b><br><br>Creating a custom preset is not required, but can help you keep organized.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you create a new custom preset or not.
tr: <b>Değişiklikleri yeni bir özel hazır ayarda kaydetmek istiyor musunuz?</b><br><br>Özel bir hazır ayar oluşturmak gerekli değildir, ancak düzenli kalmanıza yardımcı olabilir.<br><br>Tercihlerde yapılan değişiklikler, yeni bir özel hazır ayar oluşturup oluşturmadığınıza bakılmaksızın yine de uygulanacaktır.

en: <b>Do you want to save the changes in a custom preset?</b><br><br>If you like, you can create a new custom preset or update the existing custom preset.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you save a custom preset or not.
tr: <b>Değişiklikleri özel bir hazır ayarda kaydetmek istiyor musunuz?</b><br><br> İsterseniz, yeni bir özel hazır ayar oluşturabilir veya mevcut özel hazır ayarı güncelleyebilirsiniz.<br><br>Tercihlerde yapılan değişiklikler, özel bir hazır ayarı kaydedip kaydetmediğinize bakılmaksızın yine de uygulanır.

en: Save New Custom Preset
tr: Yeni Özel Hazır Ayarı Kaydet

en: Checking for new version...
tr: Yeni sürüm denetleniyor...

en: You are running the latest version.
tr: En son sürümü kullanıyorsunuz.

en: Failed to contact the update server.
tr: Güncelleme sunucusuyla bağlantı kurulamadı.

en: A new version of Rapid Photo Downloader (%s) is available.
tr: Rapid Photo Downloader'ın (%s) yeni bir sürümü mevcut.

en: Do you want to download the new version?
tr: Yeni sürümü indirmek ister misiniz?

en: Changes in the new release can be viewed <a href="%s">here</a>.
tr: Yeni sürümdeki değişiklikler <a href="%s">burada</a> görüntülenebilir.

note: Translators: this text appears in a button - the & sets the s key in combination with the alt key to act as the keyboard shortcut
en: &Skip this release
tr: &Bu sürümü atla

note: Translators: this text appears in a button - the & sets the o key in combination with the alt key to act as the keyboard shortcut
en: &Open Download Page
tr: &İndirme Sayfasını Aç

en: Rapid Photo Downloader updates
tr: Rapid Photo Downloader güncellemeleri

note: Translators: shows how much of a file has been downloaded e.g  123 KB of 1.3 MB Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(downloaded)s of %(total)s
tr: %(downloaded)s / %(total)s

en: Downloading...
tr: Indiriliyor...

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Language
tr: Dil

en: Automation
tr: Otomasyon

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Error Handling
tr: Hata Yönetimi

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Consolidation
tr: Birleştirme

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Device Scanning
tr: Cihaz Tarama

en: Scan only external devices
tr: Sadece harici cihazları tara

en: Scan for photos and videos only on devices that are external to the computer,
    including cameras, memory cards, external hard drives, and USB flash drives.
tr: Fotoğraf ve videoları kamera, bellek kartı, harici sabit disk ve USB flash
    sürücüler dahil olmak üzere yalnızca bilgisayarın dışındaki aygıtlarda tarayın.

en: Scan only specific folders on devices
tr: Aygıtlardaki yalnızca belirli klasörleri tara

en: Scan for photos and videos only in the folders specified below (except paths
    specified in Ignored Paths).
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
tr: Fotoğrafları ve videoları yalnızca aşağıda belirtilen klasörlerde tarayın 
    (Yok Sayılan Yollarda belirtilen konumlar dışında).
    
    Bu ayarın değiştirilmesi tüm cihazların tekrar taranmasına neden olur.

en: Folders to scan:
tr: Taranacak klasörler:

en: Folders at the base level of device file systems that will be scanned
    for photos and videos.
tr: Fotoğraflar ve videolar için taranacak olan cihaz dosya sistemlerinin 
    temel düzeyindeki klasörler.

en: Add...
tr: Ekle...

en: Add a folder to the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
tr: Fotoğraflar ve videolar için taranacak klasörler listesine bir klasör ekleyin.
    
    Bu ayarın değiştirilmesi tüm cihazların tekrar taranmasına neden olur.

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove a folder from the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
tr: Fotoğraflar ve videolar için taranacak klasörler listesinden bir klasörü kaldırın.
    
    Bu ayarın değiştirilmesi tüm cihazların tekrar taranmasına neden olur.

en: Devices that have been set to automatically ignore or download from.
tr: Otomatik olarak yok saymak veya indirmek için ayarlanmış cihazlar.

en: Remembered Devices
tr: Hatırlanan Cihazlar

en: Remove a device from the list of devices to automatically ignore or download from.
tr: Bir cihazı otomatik olarak yok sayılacak veya indirilecek cihazlar listesinden kaldırın.

en: Clear the list of devices from which to automatically ignore or download from.
    
    Note: Changes take effect when the computer is next scanned for devices.
tr: Otomatik olarak yok sayılacak veya indirilecek cihazlar listesini temizleyin.
    
    Not: Değişiklikler bilgisayar cihazlar için yeniden tarandığında etkili olur.

en: Ignored Paths
tr: Yok Sayılan Yollar

en: The end part of a path that should never be scanned for photos or videos.
tr: Fotoğraf veya videolar için asla taranmaması gereken yolun son kısmı.

en: Add a path to the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
tr: Yok sayılacak yollar listesine bir yol ekleyin.
    
    Bu ayarın değiştirilmesi tüm cihazların tekrar taranmasına neden olur.

en: Remove a path from the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
tr: Yok sayılacak yollar listesinden bir yolu kaldırın.
    
    Bu ayarın değiştirilmesi tüm cihazların tekrar taranmasına neden olur.

en: Clear the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
tr: Yok sayılacak yolların listesini temizleyin. Bu ayarın değiştirilmesi tüm cihazların tekrar taranmasına neden olur.

en: Use python-style <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#regularexpressions">regular expressions</a>
tr: Python stili <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#regularexpressions"> normal ifadeler </a> kullanın

en: Use regular expressions in the list of ignored paths.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
tr: Yok sayılan yollar listesinde düzenli ifadeler kullanın.
    
    Bu ayarın değiştirilmesi tüm cihazların tekrar taranmasına neden olur.

en: Language:
tr: Dil:

note: Translators: the * acts as an asterisk to denote a reference to this annotation
en: * Takes effect upon program restart
tr: * Programın yeniden başlatılmasıyla etkili olur

en: Program Automation
tr: Program Otomasyonu

en: Start downloading at program startup
tr: Program başlangıcında indirmeye başla

en: Start downloading upon device insertion
tr: Cihaz bağlandıktan sonra indirmeye başla

en: Unmount (eject) device upon download completion
tr: İndirme işlemi tamamlandığında cihazın bağlantısını kes (çıkar)

en: Exit program when download completes
tr: İndirme işlemi tamamlandığında programdan çık

en: Exit program even if download had warnings or errors
tr: İndirme uyarıları veya hataları olsa bile programdan çık

en: Thumbnail Generation
tr: Küçük Resim Oluşturma

en: Generate thumbnails
tr: Küçük resimler oluştur

en: Generate thumbnails to show in the main program window
tr: Ana program penceresinde gösterilecek küçük resimler oluştur

en: Cache thumbnails
tr: Küçük resimleri önbellekte tut

en: Save thumbnails shown in the main program window in a thumbnail cache unique to Rapid Photo Downloader
tr: Ana program penceresinde gösterilen küçük resimleri Rapid Photo Downloader'a özgü bir küçük resim önbelleğinde kaydet

en: Generate system thumbnails
tr: Sistem küçük resimlerini oluştur

en: While downloading, save thumbnails that can be used by desktop file managers and other programs
tr: İndirirken, masaüstü dosya yöneticileri ve diğer programlar tarafından kullanılabilecek küçük resimleri kaydet

en: Number of CPU cores used to generate thumbnails.
tr: Küçük resimler oluşturmak için kullanılan CPU çekirdeği sayısı.

en: CPU cores:
tr: CPU çekirdekleri:

en: Thumbnail Cache
tr: Küçük Resim Önbelleği

en: Calculating...
tr: Hesaplanıyor...

en: days
tr: günler

en: forever
tr: sonsuza dek

en: Cache size:
tr: Önbellek boyutu:

en: Number of thumbnails:
tr: Küçük resim sayısı:

en: Database size:
tr: Veritabanı boyutu:

en: Cache unaccessed thumbnails for:
tr: Erişimsiz küçük resimleri önbellekte sakla:

en: Purge Cache...
tr: Önbelleği Temizle...

en: Optimize Cache...
tr: Önbelleği En İyi Hale Getir...

en: Skip download
tr: İndirmeyi Atla

en: Don't download the file, and issue an error message
tr: Dosyayı indirme ve bir hata mesajı yayınla

en: Add unique identifier
tr: Benzersiz tanımlayıcı ekle

en: Add an identifier like _1 or _2 to the end of the filename, immediately before the file's extension
tr: Dosyanın uzantısından hemen önce dosya adının sonuna _1 veya _2 gibi bir tanımlayıcı ekleyin

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: Overwrite the previously backed up file
tr: Önceden yedeklenmiş dosyanın üzerine yaz

en: Skip
tr: Atla

en: Don't overwrite the backup file, and issue an error message
tr: Yedekleme dosyasının üzerine yazma ve bir hata mesajı ver

en: When a photo or video of the same name has already been downloaded, choose whether to skip downloading the file, or to add a unique identifier:
tr: Aynı adda bir fotoğraf veya video zaten indirilmişse, dosyayı indirmeyi atlamayı veya benzersiz bir tanımlayıcı eklemeyi seçin:

en: Using sequence numbers to automatically generate unique filenames is strongly recommended. Configure file renaming in the Rename panel in the main window.
tr: Otomatik olarak benzersiz dosya isimleri oluşturmak için sıra numaralarının kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Ana pencerede Yeniden Adlandır panelinde dosya yeniden adlandırmayı ayarlayın.

en: When backing up, choose whether to overwrite a file on the backup device that has the same name, or skip backing it up:
tr: Yedeklerken, yedekleme cihazında aynı adı taşıyan bir dosyanın üzerine yazmayı veya yedeklemeyi atlamayı seçin:

en: Program Warnings
tr: Program Uyarıları

en: Show a warning when:
tr: Şu durumda bir uyarı göster:

en: Downloading files currently not displayed
tr: Şu anda görüntülenmeyen dosyalar indiriliyor

en: Warn when about to download files that are not displayed in the main window.
tr: Ana pencerede gösterilmeyen dosyaları indirmek üzereyken uyar.

en: Backup destinations are missing
tr: Yedekleme hedefleri eksik

en: Warn before starting a download if it is not possible to back up files.
tr: Dosyaları yedeklemek mümkün değilse, indirmeye başlamadan önce uyar.

en: Program libraries are missing or broken
tr: Program kütüphaneleri eksik veya bozuk

en: Warn if a software library used by Rapid Photo Downloader is missing or not functioning.
tr: Rapid Photo Downloader tarafından kullanılan bir yazılım kütüphanesi eksikse veya çalışmıyorsa uyar.

en: Filesystem metadata cannot be set
tr: Dosya sistemi meta verileri ayarlanamıyor

en: Warn if there is an error setting a file's filesystem metadata, such as its modification time.
tr: Bir dosyanın dosya sistemi meta verilerini ayarlarken, değiştirme zamanı gibi  bir hata olursa uyar.

en: Encountering unhandled files
tr: İşlenmeyen dosyalarla karşılaşma

en: Warn after scanning a device or this computer if there are unrecognized files that will not be included in the download.
tr: Bir cihazı veya bu bilgisayarı taradıktan sonra, indirmeye dahil edilmeyecek tanınmayan dosyalar varsa uyar.

en: Do not warn about unhandled files with extensions:
tr: Şu uzantıya sahip işlenmeyen dosyalar hakkında uyarı yapma:

en: File extensions are case insensitive and do not need to include the leading dot.
tr: Dosya uzantıları büyük / küçük harf duyarsızdır ve baştaki noktayı içermesi gerekmez.

en: Add
tr: Ekle

en: Add a file extension to the list of unhandled file types to not warn about.
tr: Hakkında uyarı olmayan işlenmemiş dosya türleri listesine bir dosya uzantısı ekleyin.

en: Remove a file extension from the list of unhandled file types to not warn about.
tr: Hakkında uyarı olmayan işlenmemiş dosya türleri listesinden bir dosya uzantısını kaldırın.

en: Clear the list of file extensions of unhandled file types to not warn about.
tr: Hakkında uyarı olmayan işlenmemiş dosya türlerinin dosya uzantı listesini temizleyin.

en: Photo and Video Consolidation
tr: Fotoğraf ve Video Bir Araya Getirme

en: Consolidate files across devices and downloads
tr: Dosyaları cihazlar ve indirmeler arasında bir araya getirin

en: Analyze the results of device scans looking for duplicate files and matching RAW and JPEG pairs,
    comparing them across multiple devices and download sessions.
tr: Birden fazla cihaz ve indirme oturumları arasında karşılaştırma yapıp, çift dosyaları ve 
    eşleşen RAW ve JPEG çiftlerini arayarak cihaz taramalarının sonuçlarını analiz edin.

en: Treat matching RAW and JPEG files as:
tr: Eşleşen RAW ve JPEG dosyalarını şu şekilde ele al:

en: One photo
tr: Bir fotoğraf

en: Two photos
tr: İki fotoğraf

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as one photo, and if marked, download both.
tr: Eşleşen RAW ve JPEG fotoğraf çiftlerini bir fotoğraf olarak görüntüle ve işaretliyse ikisini de indir.

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as two different photos. You can still synchronize their sequence numbers.
tr: Eşleşen RAW ve JPEG fotoğraf çiftlerini iki farklı fotoğraf olarak görüntüle. Sıra numaralarını hala senkronize edebilirsiniz.

en: With matching RAW and JPEG photos:
tr: Eşleşen RAW ve JPEG fotoğraflarla:

en: Do not mark JPEG for download
tr: JPEG dosyalarını indirmek için işaretleme

en: Do not mark RAW for download
tr: RAW dosyalarını indirmek için işaretleme

en: Mark both for download
tr: İkisini de indirmek için işaretle

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the JPEG for
    download. You can still mark it for download yourself.
tr: Eşleşen RAW ve JPEG fotoğraflar bulunduğunda, indirmek için JPEG'i otomatik olarak 
    işaretleme. Kendiniz indirmek için hala işaretleyebilirsiniz.

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the RAW for
    download. You can still mark it for download yourself.
tr: Eşleşen RAW ve JPEG fotoğraflar bulunduğunda, indirmek için RAW'ı otomatik olarak 
    işaretleme. Kendiniz indirmek için hala işaretleyebilirsiniz.

en: When matching RAW and JPEG photos are found, automatically mark both for download.
tr: Eşleşen RAW ve JPEG fotoğraflar bulunduğunda, indirmek için ikisini de otomatik olarak işaretle.

en: If you disable file consolidation, choose what to do when a download device is inserted while completed downloads are displayed:
tr: Dosya birleştirmeyi devre dışı bırakırsanız, tamamlanan indirme işlemleri görüntülenirken bir indirme cihazı takılı olduğunda ne yapılacağını seçin:

en: When a download device is inserted while completed downloads are displayed:
tr: Tamamlanan indirmeler gösterilirken bir indirme cihazı takıldığında:

en: Clear completed downloads
tr: Tamamlanan indirmeleri temizle

en: Keep displaying completed downloads
tr: Tamamlanan indirmeleri görüntülemeye devam et

en: Prompt for what to do
tr: Ne yapılacağını sor

en: Automatically clear the display of completed downloads whenever a new download device is inserted.
tr: Yeni bir indirme cihazı takıldığında, tamamlanmış indirme ekranını otomatik olarak temizle.

en: Keep displaying completed downloads whenever a new download device is inserted.
tr: Yeni bir indirme cihazı takıldığında tamamlanmış indirme işlemlerini görüntülemeye devam et.

en: Prompt whether to keep displaying completed downloads or clear them whenever a new download device is inserted.
tr: Tamamlanan indirmeleri görüntülemeye devam edip etmeyeceğini veya yeni bir indirme cihazı takıldığında bunları temizleyip temizlemeyeceğini sor.

en: Version Check
tr: Sürüm Denetleme

en: Check for new version at startup
tr: Başlangıçta güncellemeleri denetle

en: Check for a new version of the program each time the program starts.
tr: Program her başlatıldığında programın yeni sürümünü denetle.

en: Include development releases
tr: Geliştirme sürümlerini dahil et

en: Include alpha, beta and other development releases when checking for a new version of the program.
    
    If you are currently running a development version, the check will always occur.
tr: Programın yeni bir sürümünü denetlerken alfa, beta ve diğer geliştirme sürümlerini dahil et.
    
    Halen bir geliştirme sürümü çalıştırıyorsanız denetleme daima gerçekleşecektir.

en: Ignore DNG date/time metadata on MTP devices
tr: MTP cihazlarında DNG tarih/saat meta verilerini yoksay

en: Ignore date/time metadata in DNG files located on MTP devices, and use the file's modification time instead.
    
    Useful for devices like some phones and tablets that create incorrect DNG metadata.
tr: MTP aygıtlarında bulunan DNG dosyalarındaki tarih/saat meta verilerini yok say ve bunun yerine dosyanın değişiklik zamanını kullan.
    
    Yanlış DNG meta verileri oluşturan bazı telefonlar ve tabletler gibi cihazlar için kullanışlıdır.

en: Read photo metadata using only ExifTool
tr: Fotoğraf meta verilerini yalnızca ExifTool'u kullanarak oku

en: Use ExifTool instead of Exiv2 to read photo metadata and extract thumbnails.
    
    The default is to use Exiv2, relying on ExifTool only when Exiv2 does not support
    the file format being read.
    
    Exiv2 is fast, accurate, and almost always reliable, but it crashes when extracting
    metadata from a small number of files, such as DNG files produced by Leica M8
    cameras.
tr: Fotoğraf meta verilerini okumak ve küçük resimleri çıkarmak için Exiv2 yerine ExifTool'u kullanın.
    
    Varsayılan değer, yalnızca Exiv2 okunan dosya biçimini desteklemediğinde ExifTool'a dayanarak 
    Exiv2'yi kullanmaktır.
    
    Exiv2 hızlı, doğru ve neredeyse her zaman güvenilirdir, ancak Leica M8 kameralar tarafından 
    üretilen DNG dosyaları gibi az sayıda dosyadan meta veriler çıkarırken çöküyor.

en: Completed Downloads
tr: Tamamlanan İndirmeler

note: Translators: this is an option when the user chooses the language to use for Rapid Photo Downloader and it allows them to reset it back to whatever their system language settings are. The < and > are not HTML codes. They are there simply to set this choice apart from all the other choices in the dro
en: <System Language>
tr: <Sistem Dili>

note: Translators: substituted value is a description for the set of preferences shown in the preference dialog window, e.g. Devices, Automation, etc. This string is shown in a tooltip for the "Restore Defaults" button
en: Restores default %s preference values
tr: Varsayılan %s tercih değerlerini geri yükler

en: Do you want to purge the thumbnail cache? The cache will be purged when the program is next started.
tr: Küçük resim önbelleğini temizlemek istiyor musunuz? Programın sonraki başlatılmasında önbellek temizlenir.

en: Purge Thumbnail Cache
tr: Küçük Resim Önbelleğini Temizle

en: Do you want to optimize the thumbnail cache? The cache will be optimized when the program is next started.
tr: Küçük resim önbelleğini en uygun hale getirmek ister misiniz? Programın sonraki başlatılmasında önbellek en uygun hale getirilir.

en: Optimize Thumbnail Cache
tr: Küçük resim önbelleğini en uygun hale getir

en: Enter a Folder to Scan
tr: Taranacak Bir Klasör Girin

en: Specify a folder that will be scanned for photos and videos
tr: Fotoğraflar ve videolar için taranacak bir klasör belirtin

en: Folder:
tr: Dizin:

en: Enter a Path to Ignore
tr: Yok sayılacak Bir Yol Girin

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
tr: Fotoğraflar veya videolar için asla taranmayacak bir yol belirtin

en: Path:
tr: Yol:

en: Enter a File Extension
tr: Bir Dosya Uzantısı Girin

en: Specify a file extension (without the leading dot)
tr: Bir dosya uzantısı belirtin (başlangıçtaki nokta olmadan)

en: Extension:
tr: Uzantı:

en: Invalid File Extension
tr: Geçersiz Dosya Uzantısı

en: The file extension <b>%s</b> is recognized by Rapid Photo Downloader, so it makes no sense to warn about its presence.
tr: <b>%s</b> dosya uzantısı Rapid Photo Downloader tarafından tanınıyor, bu nedenle varlığı konusunda uyarmak anlamlı değil.

en: Recognized file types:
    
    Photos:
    %(photos)s
    
    Videos:
    %(videos)s
    
    Audio:
    %(audio)s
    
    Other:
    %(other)s
tr: Tanınan dosya türleri:
    
    Fotoğraflar:
    %(photos)s
    
    Videolar:
    %(videos)s
    
    Ses:
    %(audio)s
    
    Diğer:
    %(other)s

en: Wedding
tr: Düğün

en: Birthday
tr: Doğum Günü

en: Subfolder preferences should not start with a %s
tr: Alt klasör tercihleri %s ile başlamamalı

en: Subfolder preferences should not end with a %s
tr: Alt klasör tercihleri %s ile bitmemeli

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
tr: Alt klasör tercihleri art arda iki %s içermemelidir

en: Download 8 Photos and 10 Videos
tr: 8 Fotoğraf ve 10 Video İndir

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Error: %(errno)s %(strerror)s
tr: Hata: %(errno)s %(strerror)s

en: Error: %s
tr: Hata: %s

en: GPhoto2 Error: %s
tr: GPhoto2 Hatası: %s

en: Unable to initialize the camera, probably because another program is using it. No files were copied from it.
tr: Kamera başlatılamıyor, muhtemelen başka bir program onu kullanıyor. Hiçbir dosya ondan kopyalanmadı.

en: Unable to read directory %s
tr: %s dizini okunamadı

en: Unable to access modification time or size from %s
tr: Değişiklik süresine veya boyutuna %s öğesinden erişilemiyor

en: Unable to read file %s
tr: %s dosyası okunamıyor

en: Unable to write file %s
tr: %s dosyası yazılamıyor

en: Unable to move file %s
tr: %s dosyası taşınamıyor

en: Unable to remove file %s
tr: %s dosyası kaldırılamıyor

en: Unable to copy file %s
tr: %s dosyası kopyalanamıyor

en: Zero length file %s will not be downloaded
tr: Sıfır uzunluklu dosya %s indirilmeyecek

en: Could not determine filesystem modification time for %s
tr: %s için dosya sistemi değişiklik zamanı belirlenemedi

en: Unable to load metadata from %s
tr: %s konumundan meta veri yüklenemiyor

en: Unable to load metadata from %(name)s. The %(filetype)s was not downloaded.
tr: %(name)s konumundan meta veri yüklenemiyor. %(filetype)s indirilmedi.

en: An error occurred setting a file's filesystem metadata on the filesystem %s. If this error occurs again on the same filesystem, it will not be reported again.
tr: Bir dosyanın %s dosya sistemi üzerindeki dosya sistemi meta verilerini ayarlarken bir hata oluştu. Bu hata aynı dosya sisteminde tekrar oluşursa, bir daha rapor edilmeyecektir.

en: Encountered unhandled file %s. It will not be downloaded.
tr: İşlenmemiş dosya %s ile karşılaşıldı. İndirilmeyecek.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s %(destination)s already exists.
tr: %(filetype)s %(destination)s zaten mevcut.

en: The existing %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
tr: Mevcut %(filetype)s %(destination)s, en son %(date)s tarihinde %(time)s saatinde değiştirildi.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was not downloaded from %(device)s.
tr: %(filetype)s %(source)s, %(device)s cihazından indirilmedi.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was downloaded from %(device)s.
tr: %(filetype)s %(source)s, %(device)s cihazından indirildi.

en: The unique identifier '%s' was added to the filename.
tr: '%s' benzersiz tanımlayıcısı dosya adına eklendi.

en: The existing backup %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
tr: Mevcut yedekleme %(filetype)s %(destination)s, en son %(date)s tarihinde %(time)s saatinde değiştirildi.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was not backed up from %(device)s.
tr: %(filetype)s %(source)s, %(device)s cihazından yedeklenmedi.

en: The previous backup %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
tr: Önceki yedekleme %(filetype)s %(destination)s, en son %(date)s tarihinde saat %(time)s iken değiştirildi.

en: The %(filetype)s %(source)s from %(device)s was backed up, overwriting the previous backup %(filetype)s.
tr: %(device)s cihazından gelen %(filetype)s %(source)s, önceki yedekleme %(filetype)s öğesinin üzerine yazılarak yedeklendi.

en: When synchronizing RAW + JPEG sequence values, a duplicate %(filetype)s %(file)s was encountered, and was not downloaded.
tr: RAW + JPEG dizi değerlerini senkronize ederken, bir %(filetype)s %(file)s kopyasına rastlandı ve indirilmedi.

en: When synchronizing RAW + JPEG sequence values, photos were detected with the same filenames, but taken at different times:
tr: RAW + JPEG dizi değerlerini senkronize ederken, aynı dosya adlarıyla ancak farklı zamanlarda çekilmiş fotoğraflar tespit edildi:

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
tr: %(image1)s görüntüsü %(image1_date)s tarihinde saat %(image1_time)s iken, %(image2)s ise %(image2_date)s tarihinde saat %(image2_time)s iken çekilmiş.

en: Unable to finalize the filename for %s
tr: %s için dosya adı sonlandırılamadı

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The filename %(destination)s was not fully generated for %(filetype)s %(source)s.
tr: %(filetype)s %(source)s için %(destination)s dosya adı tam olarak oluşturulamadı.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
tr: %(type)s meta verileri eksik.

en: The following metadata is missing: %s.
tr: Şuradaki meta veriler eksik: %s.

en: Date/time conversion failed: %s.
tr: Tarih/saat dönüşümü başarısız oldu: %s.

en: Could not extract valid date/time metadata or determine the file modification time.
tr: Geçerli tarih/saat meta verileri alınamadı veya dosya değiştirme zamanı belirlenemedi.

en: Filename does not have an extension.
tr: Dosya adı bir uzantıya sahip değil.

en: Filename does not have a number component.
tr: Dosya adı bir sayı bileşenine sahip değil.

en: Error generating component %(component)s. Error: %(error)s
tr: %(component)s bileşenini yaratma hatası. Hata: %(error)s

en: The download subfolders %(folder)s were only partially generated for %(filetype)s %(source)s.
tr: İndirilen %(folder)s alt klasörleri yalnızca %(filetype)s %(source)s için kısmen oluşturuldu.

en: There is no data with which to generate the %(subfolder_file)s for %(filename)s. The %(filetype)s was not downloaded.
tr: %(filename)s için %(subfolder_file)s alt klasörünü oluşturacak veri yok. %(filetype)s indirilmedi.

en: Unable to create the %(filetype)s %(destination)s in %(folder)s. The download file was %(source)s in %(device)s. It was not downloaded.
tr: %(folder)s klasörü içinde %(filetype)s %(destination)s oluşturulamıyor. İndirme dosyası %(device)s cihazı içindeki %(source)s öğesidir.  İndirilmedi.

en: Unable to create the download subfolder %s.
tr: %s indirme alt klasörü oluşturulamıyor.

en: Unable to create the backup subfolder %s.
tr: %s yedekleme alt klasörü oluşturulamıyor.

en: Problems scanning %s
tr: Sorunlar taranıyor %s

en: Problems copying from %s
tr: Sorunlar %s öğesinden kopyalanıyor

en: Problems while finalizing filenames and generating subfolders
tr: Dosya adlarını sonlandırırken ve alt klasörleri oluştururken oluşan problemler

en: Problems backing up to %s
tr: %s 'a kadar yedekleme problemleri

en: The time elapsed between consecutive photos and videos that is used to build the Timeline
tr: Ardışık fotoğraflar ve videolar arasında geçen, Zaman Çizelgesi oluşturmak için kullanılan süre

note: Translators: e.g. "45m", which is short for 45 minutes. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the m character.
en: %(minutes)dm
tr: %(minutes)dd

note: Translators: i.e. "1.5h", which is short for 1.5 hours. Replace the entire string with the correct localized value
en: 1.5h
tr: 1.5saat

note: Translators: e.g. "5h", which is short for 5 hours. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the h character.
en: %(hours)dh
tr: %(hours)dsaat

en: The Timeline groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
tr: Zaman Çizelgesi, ardışık çekimler arasında geçen süreye bağlı olarak fotoğrafları ve videoları gruplandırır. Tek bir günde veya ardışık günlerde farklı dönemlerde çekilmiş fotoğrafları ve videoları tanımlamak için kullanın.

en: Use the slider (below) to adjust the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline.
tr: Zaman Çizelgesi oluşturmada kullanılan ardışık çekimler arasında geçen süreyi ayarlamak için kaydırıcıyı (altta) kullanın.

en: Timeline build pending...
tr: Zaman Çizelgesi oluşturulmayı bekliyor...

en: Timeline is building...
tr: Zaman Çizelgesi inşa ediyor ...

en: The Timeline needs to be rebuilt because the file modification time does not match the time a shot was taken for one or more shots.<br><br>The Timeline shows when shots were taken. The time a shot was taken is found in a photo or video's metadata. Reading the metadata is time consuming, so Rapid Photo Downloader avoids reading the metadata while scanning files. Instead it uses the time the file was last modified as a proxy for when the shot was taken. The time a shot was taken is confirmed when generating thumbnails or downloading, which is when the metadata is read.
tr: Zaman çizelgesinin yeniden oluşturulması gerekiyor, çünkü dosya değiştirme zamanı bir veya daha fazla çekim zamanıyla eşleşmiyor. <br><br>Zaman Çizelgesi ne zaman çekim yapıldığını gösterir. Çekimin yapıldığı zaman bir fotoğrafın veya videonun meta verilerinde bulunur. Meta verileri okumak zaman alıcıdır, bu nedenle Rapid Photo Downloader dosyaları tararken meta verileri okumaktan kaçınır. Bunun yerine, dosyanın en son değiştirildiği zamanı çekimin yapıldığı zaman için vekil olarak kullanır. Küçük resimler oluşturulurken veya indirilirken meta veriler okunduğunda çekimin yapıldığı zaman onaylanır.

en: Toggle synchronizing Timeline and thumbnail scrolling (Ctrl-T)
tr: Zaman Çizelgesini eşzamanlı yapma ve küçük resim kaydırma arasında geçiş yap (Ctrl-T)

en: <b>ExifTool has a problem</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses ExifTool to get metadata from videos and photos. The program will run without it, but installing it is <b>highly</b> recommended.
tr: <b>ExifTool'un bir sorunu var</b><br><br>Rapid Photo Downloader videolardan ve fotoğraflardan meta veri almak için ExifTool'u kullanıyor. Program onsuz çalışır, ancak kurulumu <b>şiddetle</b> önerilir.

en: Problem with ExifTool
tr: ExifTool sorunu

en: <b>The library libmediainfo appears to be missing</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses libmediainfo to get the date and time a video was shot. The program will run  without it, but installing it is recommended.
tr: <b>libmediainfo kütüphanesi eksik görünüyor</b><br><br>Rapid Photo Downloader bir videonun çekildiği tarih ve saati almak için libmediainfo kullanıyor. Program onsuz çalışacaktır, ancak kurulması önerilir.

en: Problem with libmediainfo
tr: libmediainfo sorunu

en: Download failed
tr: İndirme başarısız

en: Sorry, the download of the new version of Rapid Photo Downloader failed.
tr: Maalesef, Rapid Photo Downloader'ın yeni sürümünün indirilmesi başarısız oldu.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close Rapid Photo Downloader and install it now?
tr: Yeni sürüm başarıyla indirildi. Rapid Photo Downloader'ı kapatıp şimdi kurmak istiyor musunuz?

en: Update Rapid Photo Downloader
tr: Rapid Photo Downloader'ı Güncelle

en: Install
tr: Kur

en: New version saved
tr: Yeni sürüm kaydedildi

en: The tar file and installer script are saved at:
    
     %s
tr: Tar dosyası ve kurulum betiği şurada kayıtlıdır:
    
    %s

en: Upgrade failed
tr: Yükseltme başarısız

en: Sorry, upgrading Rapid Photo Downloader failed because there was an error opening the installer.
tr: Maalesef Rapid Photo Downloader'ı yükseltme başarısız oldu, çünkü kurucuyu açarken bir hata oluştu.

en: Download
tr: İndir

en: &Refresh...
tr: %Yenile...

en: &Preferences
tr: &Tercihler

en: &Quit
tr: &Çık

en: Error &Reports
tr: Hata &Raporlar

en: Clear Completed Downloads
tr: Tamamlanan İndirmeleri Temizle

en: Get Help Online...
tr: Çevrimiçi Yardım Alın...

en: &Tip of the Day...
tr: %Günün İpucu...

en: Report a Problem...
tr: Sorun Bildirin...

en: Make a Donation...
tr: Bağış Yapın...

en: Translate this Application...
tr: Bu Uygulamayı Tercüme Edin...

en: &About...
tr: &Hakkında...

en: Check for Updates...
tr: Güncellemeleri denetle...

en: Timeline
tr: Zaman Çizelgesi

en: Destination
tr: Hedef

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Back Up
tr: Yedekle

note: Devices Header and View
en: Turn on or off the use of devices attached to this computer as download sources
tr: Bu bilgisayara bağlı cihazların indirme kaynağı olarak kullanımını açın veya kapatın

note: This Computer Header and View
en: Turn on or off the use of a folder on this computer as a download source
tr: İndirme kaynağı olarak bu bilgisayardaki bir klasörün kullanımını açın veya kapatın

en: This Computer
tr: Bu Bilgisayar

en: Select a source folder
tr: Bir kaynak klasör seç

en: Projected Storage Use
tr: Öngörülen Depolama Kullanımı

en: Select a destination folder
tr: Hedef klasörü seçin

en: All
tr: Tümü

en: New
tr: Yeni

en: Show:
tr: Göster:

en: Modification Time
tr: Değiştirilme Zamanı

en: Checked State
tr: Denetlenmiş Durum

en: File Type
tr: Dosya Türü

en: Device
tr: Cihaz

en: Sort:
tr: Sırala:

en: Select All:
tr: Tümünü Seç:

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Download %(files)s
tr: %(files)s dosyasını indir

en: Resume Download
tr: İndirmeye Devam Et

en: Pause
tr: Duraklat

en: Thank you for reporting a problem in Rapid Photo Downloader
tr: Rapid Photo Downloader’daki bir sorunu bildirdiğiniz için teşekkür ederiz

en: <b>Changing This Computer source path</b><br><br>Do you really want to change the source path to %(new_path)s?<br><br>You are currently downloading from %(source_path)s.<br><br>If you do change the path, the current download from This Computer will be cancelled.
tr: <b>Bu Bilgisayarın kaynak yolu değiştiriliyor</b><br><br>Kaynak yolunu gerçekten %(new_path)s olarak değiştirmek istiyor musunuz?<br><br>Şu anda %(source_path)s kaynağından indiriyorsunuz.<br><br>Yolu değiştirirseniz, Bu Bilgisayardan yapılan geçerli indirme iptal edilir.

en: You cannot change the download destination while downloading.
tr: İndirme hedefini indirme sürerken değiştiremezsiniz.

en: <b>Confirm Download Destination</b><br><br>Are you sure you want to set the %(file_type)s download destination to %(path)s?
tr: <b>İndirme Hedefini Onayla</b><br><br>%(file_type)s indirme hedefini %(path)s olarak ayarlamak istediğinize emin misiniz?

en: 
    <b>Downloading all files</b><br><br>
    A download always includes all files that are checked for download,
    including those that are not currently displayed because the Timeline
    is being used or because only new files are being shown.<br><br>
    Do you want to proceed with the download?
tr: 
    <b>Tüm dosyalar indiriliyor</b><br><br>
    Bir indirme işlemi, Zaman Çizelgesi kullanıldığından veya yalnızca 
    yeni dosyalar gösterildiğinden dolayı şu anda görüntülenmeyenler de 
    dahil olmak üzere, indirilmek üzere işaretlenen tüm dosyaları içerir.<br><br>
    İndirmeye devam etmek istiyor musunuz?

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
tr: Bu indirme klasörleri geçersiz:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
tr: Bu indirme klasörü geçersiz:
    %s

en: Download Failure
tr: İndirme Başarısız

en: The download cannot proceed.
tr: İndirme devam edemiyor.

en: Photos and videos will not be backed up because there is nowhere to back them up. Do you still want to start the download?
tr: Fotoğraflar ve videolar yedeklenmeyecek çünkü onları yedekleyecek hiçbir yer yok. Hala indirmeye başlamak istiyor musunuz?

en: No backup device exists for backing up %(filetype)s. Do you still want to start the download?
tr: %(filetype)s yedeğini almak için hiçbir yedekleme aygıtı yok. Hala indirmeye başlamak istiyor musunuz?

en: photos
tr: fotoğraflar

en: videos
tr: videolar

en: <b>The photo and video backup destinations do not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
tr: <b>Fotoğraf ve video yedekleme hedefleri mevcut değil veya hedeflere yazılamıyor.</b><br><br>Hala indirmeye başlamak istiyor musunuz?

en: <b>The %(filetype)s backup destination does not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
tr: <b>%(filetype)s için yedekleme hedefi yok ya da hedefe yazılamıyor.</b><br><br>Hala indirmeye başlamak istiyor musunuz?

en: photo
tr: fotoğraf

en: Backup problem
tr: Yedekleme sorunu

en: %(downloading_from)s — %(time_left)s left (%(speed)s)
tr: %(downloading_from)s — %(time_left)s kaldı (%(speed)s)

en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
tr: %(noFiles)s %(filetypes)s indirildi

en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
tr: %(noFiles)s %(filetypes)s indirme başarısız oldu

en: warnings
tr: uyarılar

en: All downloads complete
tr: Bütün indirmeler tamamlandı

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
tr: %(filetype)s indirildi

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
tr: %(filetype)s indirme başarısız oldu

en: 1 failure
tr: 1 başarısızlık

en: %d failures
tr: %d başarısızlık

en: 1 warning
tr: 1 uyarı

en: %d warnings
tr: %d uyarı

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s
tr: %(devices)s konumundan %(no_files_and_types)s indirildi

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s — %(failures)s
tr: %(devices)s — %(failures)s konumundan %(no_files_and_types)s indirildi

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No files downloaded — %(failures)s
tr: Hiç dosya indirilmedi — %(failures)s

en: No files downloaded
tr: Hiç dosya indirilmedi

en: Program preferences are invalid
tr: Program tercihleri geçersiz

en: <b>All files on the %(camera)s are inaccessible</b>.<br><br>It may be locked or not configured for file transfers using USB. You can unlock it and try again.<br><br>On some models you also need to change the setting to allow the use of USB for <i>File Transfer</i>.<br><br>Learn more about <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">downloading from cameras</a> and <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">enabling downloading from phones</a>. <br><br>Alternatively, you can ignore the %(camera)s.
tr: <b>%(camera)s üzerindeki hiçbir dosyaya erişilemiyor</b>.<br><br>USB kullanılarak yapılan dosya aktarımı için kilitlenmiş veya yapılandırılmamış olabilir. Kilidi açıp tekrar deneyebilirsiniz.<br><br>Bazı modellerde, <i>Dosya Aktarımı</i> için USB'nin kullanımına izin vermek üzere ayarı değiştirmeniz de gerekir.<br><br>Daha fazlasını öğrenmek için <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">kameralardan yapılan indirmeler</a> and <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">telefonlardan indirmeyi sağlama</a>. <br><br>Başka bir seçenek olarak, %(camera)s öğesini yok sayabilirsiniz.

en: <b>The %(camera)s appears to be in use by another application.</b><br><br>Rapid Photo Downloader cannnot access a phone or camera that is being used by another program like a file manager.<br><br>If the device is mounted in your file manager, you must first &quot;eject&quot; it from the other program while keeping the %(camera)s plugged in.<br><br>If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again.<br><br>Learn more about <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">downloading from cameras</a> and <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">enabling downloading from phones</a>. <br><br>Alternatively, you can ignore the %(camera)s.
tr: <b>%(camera)s başka bir uygulama tarafından kullanılıyor gibi görünüyor.</b><br><br>Rapid Photo Downloader, dosya yöneticisi gibi başka bir program tarafından kullanılan bir telefona veya kameraya erişemez.<br><br>Cihaz dosya yöneticinize bağlanmışsa,  %(camera)s fişini takılı tutarken ilk önce diğer programdan &quot;ayırmanız&quot; gerekir.<br><br>Bu işe yaramazsa, %(camera)s cihazını bilgisayardan çıkarın ve tekrar takın.<br><br>Daha fazlasını öğrenmek için <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">kameralardan yapılan indirmeler</a> and <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">telefonlardan indirmeyi sağlama</a>. <br><br>Başka bir seçenek olarak, %(camera)s öğesini yok sayabilirsiniz.

en: &Try Again
tr: &Tekrar Dene

en: &Ignore This Device
tr: & Bu Cihazı Yok Say

en: Sorry, an unexpected problem occurred while scanning %s.
tr: Maalesef, %s taranırken beklenmeyen bir sorun oluştu.

en: Unfortunately you cannot download from this device.
tr: Ne yazık ki bu cihazdan indiremezsiniz.

en: A possible workaround for the problem might be downloading from the camera's memory card using a card reader.
tr: Sorun için olası bir geçici çözüm, kameranın hafıza kartından kart okuyucu kullanarak indirme olabilir.

en: Device scan failed
tr: Cihaz taraması başarısız oldu

en: <b>The %(camera)s cannot be scanned because it cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again.
tr: <b>%(camera)s taranamıyor, çünkü bağlantısı kaldırılamıyor.</b><br><br>Onu kullanmakta olan herhangi bir uygulamayı (bir dosya tarayıcısı gibi) kapatabilir ve yeniden deneyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, %(camera)s cihazını bilgisayardan ayırın ve tekrar takın.

en: <b>The download cannot start because the %(camera)s cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again, and choose which files you want to download from it.
tr: <b>%(camera)s bağlantısı kaldırılamadığından indirme işlemi başlayamıyor.</b><br><br>Onu kullanmakta olan herhangi bir uygulamayı (bir dosya tarayıcısı gibi) kapatabilir ve yeniden deneyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, %(camera)s cihazını bilgisayardan ayırın ve tekrar takın, ve hangi dosyaları ondan indirmek istediğinizi seçin.

en: Completed Downloads Present
tr: Tamamlanan İndirmeler Mevcut

en: %s whose download have completed are displayed.
tr: %s için indirme işlemi tamamlandı ve görüntülendi.

en: Do you want to clear the completed downloads?
tr: Tamamlanan indirmeleri temizlemek istiyor musunuz?

en: Completed Download Present
tr: Tamamlanmış İndirme Mevcut

en: %s whose download has completed is displayed.
tr: %s için indirme tamamlandı ve gösterildi.

en: Do you want to clear the completed download?
tr: Tamamlanan indirmeyi temizlemek istiyor musunuz?

en: Do you want to download photos and videos from the device <i>%(device)s</i>?
tr: <i>%(device)s</i> cihazından fotoğraf ve video indirmek istiyor musunuz?

en: <b>Do you want to ignore the %s whenever this program is run?</b>
tr: <b>Bu program her çalıştırıldığında %s yok sayılsın ister misiniz?</b>

en: All cameras, phones and tablets with the same model name will be ignored.
tr: Aynı model adına sahip tüm kameralar, telefonlar ve tabletler dikkate alınmayacaktır.

en: <b>Do you want to ignore the device %s whenever this program is run?</b>
tr: <b>Bu program her çalıştırıldığında %s cihazı yok sayılsın ister misiniz?</b>

en: Any device with the same name will be ignored.
tr: Aynı ada sahip herhangi bir cihaz göz ardı edilecek.

en: Downloading from %(location)s on This Computer.
tr: Bu Bilgisayardaki %(location)s konumundan indiriliyor.

en: Do you really want to download from here?<br><br>On some systems, scanning this location can take a very long time.
tr: Buradan gerçekten indirmek istiyor musunuz?<br><br>Bazı sistemlerde bu konumu taramak çok uzun sürebilir.

en: Generating thumbnails for %s
tr: %s için küçük resimler oluşturuluyor

en: Scanning %s
tr: %s Taranıyor

en: %(number)s of %(available files)s checked for download (%(hidden)s hidden)
tr: %(available files)s dosyadan %(number)s adedi  indirme için işaretlendi (%(hidden)s gizli dosya)

en: %(number)s of %(available files)s checked for download
tr: %(available files)s dosyadan %(number)s adedi  indirme için işaretlendi

en: Show version numbers of program and its libraries and exit.
tr: Programın ve kütüphanelerinin sürüm numaralarını göster ve çık.

en: Display program information when run from the command line.
tr: Komut satırından çalıştırıldığında program bilgilerini görüntüle.

en: Display debugging information when run from the command line.
tr: Komut satırından çalıştırıldığında hata ayıklama bilgilerini görüntüle.

en: List photo and video file extensions the program recognizes and exit.
tr: Programın tanıdığı fotoğraf ve video dosya uzantılarını listele ve çık.

en: Turn on or off the the renaming of photos.
tr: Fotoğrafların yeniden adlandırılmasını aç veya kapat.

en: Turn on or off the the renaming of videos.
tr: Videoların yeniden adlandırılmasını açın veya kapatın.

en: Turn on or off the automatic detection of devices from which to download.
tr: İndirme yapılacak cihazların otomatik algılanmasını aç veya kapat.

en: Turn on or off downloading from this computer.
tr: Bu bilgisayardan indirmeyi aç veya kapat.

en: PATH
tr: YOL

en: The PATH on this computer from which to download.
tr: Bu bilgisayarda indirilecek YOL.

en: The PATH where photos will be downloaded to.
tr: Fotoğrafların indirileceği YOL.

en: The PATH where videos will be downloaded to.
tr: Videoların indirileceği YOL.

en: Turn on or off the backing up of photos and videos while downloading.
tr: İndirirken fotoğrafların ve videoların yedeklenmesini aç veya kapat.

en: Turn on or off the automatic detection of backup devices.
tr: Yedekleme cihazlarının otomatik algılanmasını aç veya kapat.

en: FOLDER
tr: KLASÖR

en: The FOLDER in which backups are stored on the automatically detected photo backup device, with the folder's name being used to identify whether or not the device is used for backups. For each device you wish to use for backing photos up to, create a folder on it with this name.
tr: Otomatik olarak algılanan fotoğraf yedekleme cihazında yedeklerin saklandığı, cihazın yedeklemeler için kullanılıp kullanılmayacağını tanımlamak için klasör adının kullanıldığı KLASÖR. Fotoğraflarını yedeklemek için kullanmak istediğiniz her cihaz için bu adda bir klasör oluşturun.

en: The FOLDER in which backups are stored on the automatically detected video backup device, with the folder's name being used to identify whether or not the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up videos to, create a folder on it with this name.
tr: Otomatik olarak algılanan video yedekleme cihazında yedeklerin saklandığı, cihazın yedeklemeler için kullanılıp kullanılmayacağını tanımlamak için klasör adının kullanıldığı KLASÖR. Videolarını yedeklemek için kullanmak istediğiniz her cihaz için bu adda bir klasör oluşturun.

en: The PATH where photos will be backed up when automatic detection of backup devices is turned off.
tr: Yedekleme cihazlarının otomatik algılanması kapatıldığında fotoğrafların yedekleneceği YOL.

en: The PATH where videos will be backed up when automatic detection of backup devices is turned off.
tr: Yedekleme cihazlarının otomatik algılanması kapatıldığında videoların yedekleneceği YOL.

en: Ignore photos with the following extensions: %s
tr: Şu uzantılara sahip fotoğrafları yoksay: %s

en: Turn on or off starting downloads as soon as the program itself starts.
tr: Programın kendisi başlar başlamaz indirmeleri başlatmayı aç veya kapat.

en: Turn on or off starting downloads as soon as a device is inserted.
tr: Bir cihaz takılır takılmaz indirmeleri başlatmayı aç veya kapat.

en: Turn on or off use of the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache. Turning it off does not delete existing cache contents.
tr: Rapid Photo Downloader Küçük Resim Önbelleğinin kullanımını aç veya kapat. Kapatılması varolan önbellek içeriğini silmez.

en: Delete all thumbnails in the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache, and exit.
tr: Rapid Photo Downloader Küçük Resim Önbelleğindeki tüm küçük resimleri sil ve çık.

en: Forget which files have been previously downloaded, and exit.
tr: Hangi dosyaların daha önce indirildiğini unut ve çık.

en: Import preferences from an old program version and exit. Requires the command line program gconftool-2.
tr: Tercihleri eski bir program sürümünden içe aktar ve çık. gconftool-2 komut satırı programını gerektirir.

en: Reset all program settings to their default values, delete all thumbnails in the Thumbnail cache, forget which files have been previously downloaded, and exit.
tr: Tüm program ayarlarını varsayılan değerlerine sıfırla, Küçük Resim önbelleğindeki tüm küçük resimleri sil, hangi dosyaların daha önce indirildiğini unut ve çık.

en: Include gphoto2 debugging information in log files.
tr: gphoto2 hata ayıklama bilgilerini günlük dosyalarına ekle.

en: Print information to the terminal about attached cameras and exit.
tr: Bağlı kameralar hakkında terminale bilgi yazdır ve çık.

en: To import preferences from the old version of Rapid Photo Downloader, you must install the program gconftool-2.
tr: Tercihleri Rapid Photo Downloader'ın eski sürümünden içe aktarmak için gconftool-2 programını yüklemeniz gerekir.

en: No prior program preferences detected: exiting.
tr: Önceye ait program tercihleri tespit edilmedi: çıkılıyor.

en: Importing preferences from Rapid Photo Downloader %(version)s
tr: Tercihler Rapid Photo Downloader %(version)s sürümünden içe aktarılıyor

en: Do you want to copy the stored sequence number, which has the value %d?
tr: %d değerine sahip kayıtlı sıra numarasını kopyalamak ister misiniz?

en: Program aborting.
tr: Program iptal ediliyor.

en: Never run this program as the sudo / root user.
tr: Bu programı asla sudo / root kullanıcısı olarak çalıştırmayın.

en: You must install ExifTool to run Rapid Photo Downloader.
tr: Rapid Photo Downloader'ı çalıştırmak için ExifTool'u kurmalısınız.

en: Rapid Photo Downloader is installed in multiple locations.
    
    Uninstall all copies except the version you want to run.
tr: Rapid Photo Downloader birden fazla yere kuruludur.
    
    Çalıştırmak istediğiniz sürüm dışındaki tüm kopyaları kaldırın.

en: When specifying a path on the command line, do not also specify an
    option for device auto detection or a path on "This Computer".
tr: Komut satırında bir yol belirlerken, cihazın otomatik algılanması için
    bir seçenek veya "Bu Bilgisayar" üzerinde bir yol belirtmeyin.

en: All settings and caches have been reset.
tr: Tüm ayarlar ve önbellekler sıfırlandı.

en: Thumbnail Cache has been reset.
tr: Küçük Resim Önbelleği sıfırlandı.

en: Remembered files have been forgotten.
tr: Hatırlanan dosyalar unutuldu.

en: &Remember this choice
tr: &Bu seçimi hatırla

en: &Don't ask me about this again
tr: &Bana bunu tekrar sorma

en: &Don't warn me about this again
tr: &Beni bu konuda tekrar uyarma

en: &Don't warn me again about missing or broken program libraries
tr: &Eksik veya bozuk program kütüphaneleri hakkında beni tekrar uyarma

en: subfolder and filename
tr: alt klasör ve dosya adı

en: filename
tr: dosya adı

en: subfolder
tr: alt klasör

en: A counter for how many downloads occur on each day
tr: Her gün kaç indirme gerçekleştiğine ilişkin bir sayaç

en: Downloads today:
tr: Bugünkü indirmeler:

en: A counter that is remembered each time the program is run
tr: Programın her çalıştırılmasında hatırlanan bir sayaç

en: Stored number:
tr: Kayıtlı sayı:

en: The time at which the <i>Downloads today</i> sequence number should be reset
tr: <i>Bugünkü indirmeler</i> sıra numarasının sıfırlanması gereken zaman

en: Day start:
tr: Gün başlangıcı:

note: 24 hour format, if wanted in a future release: self.dayStart.setDisplayFormat('HH:mm:ss')
en: Synchronize RAW + JPEG
tr: Eş zamanlı RAW + JPEG

en: Synchronize sequence numbers for matching RAW and JPEG pairs.
    
    See the online documentation for more details.
tr: RAW ve JPEG çiftlerini eşleştirmek için sıra numaralarını eş zamanla.
    
    Daha fazla ayrıntı için çevrimiçi belgelere bakın.

en: Sequence Numbers
tr: Sıra Numaraları

en: Strip incompatible characters
tr: Uyumsuz karakterleri ayıkla

en: Whether photo, video and folder names should have any characters removed that are not allowed by other operating systems
tr: Fotoğraf, video ve klasör adlarının diğer işletim sistemleri tarafından izin verilmeyen herhangi bir karaktere sahip olması gerekip gerekmediği

en: Compatibility
tr: Uyumluluk

en: Photo Renaming
tr: Fotoğraf Yeniden Adlandırma

en: Video Renaming
tr: Video Yeniden Adlandırma

en: Renaming Options
tr: Yeniden Adlandırma Seçenekleri

en: photos and videos
tr: fotoğraflar ve videolar

en: photos or videos
tr: fotoğraflar veya videolar

note: translators: natural language expression signifying a single video
en: a video
tr: bir video

note: translators: natural language expression signifying a single photo
en: a photo
tr: bir fotoğraf

en: 1 Photo
tr: 1 Fotoğraf

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: File system root
tr: Dosya sistemi kökü

note: translators: the name of the Pictures folder
en: Pictures
tr: Resimler

en: Taken on %(date_time)s (%(human_readable)s)
tr: Alındı:  %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Modified on %(date_time)s (%(human_readable)s)
tr: Değiştirildi: %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Memory cards: %s
tr: Bellek kartları: %s

en: Memory card: %s
tr: Bellek kartı: %s

en: Downloaded as:
tr: Şu olarak indirildi:

en: <br><br>Previous download:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s
tr: <br><br>Önceki indirme:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s

en: <br><br><i>Manually set as previously downloaded on %(date)s</i>
tr: <br><br><i>%(date)s tarihinde önceden indirilmiş gibi elle ayarla</i>

en: Copy Path
tr: Yolu Kopyala

note: Translators: 'File' here applies to a single file. The command allows users to instruct Rapid Photo Downloader that photos and videos have been previously downloaded by another application.
en: Mark File as Downloaded
tr: Dosyayı İndirildi Olarak İşaretle

note: Translators: 'Files' here applies to two or more files
en: Mark Files as Downloaded
tr: Dosyaları İndirildi Olarak İşaretle

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
tr: %(first_item)s ve %(last_item)s

en: one
tr: bir

en: two
tr: iki

en: three
tr: üç

en: four
tr: dört

en: five
tr: beş

en: six
tr: altı

en: seven
tr: yedi

en: eight
tr: sekiz

en: nine
tr: dokuz

en: ten
tr: on

en: eleven
tr: on bir

en: twelve
tr: on iki

en: thirteen
tr: on üç

en: fourteen
tr: on dört

en: fifteen
tr: on beş

en: sixteen
tr: on altı

en: seventeen
tr: on yedi

en: eighteen
tr: on sekiz

en: ninenteen
tr: on dokuz

en: twenty
tr: yirmi

en: &OK
tr: &Tamam

en: &Save
tr: &Kaydet

en: &Help
tr: &Yardım

en: Restore Defaults
tr: Öntanımlıları Geri Yükle

en: &Yes
tr: &Evet

en: &No
tr: &Hayır

en: Download, rename and back up photos and videos from cameras and other devices
tr: Kameralardan ve diğer cihazlardan fotoğrafları ve videoları indirin, yeniden adlandırın ve yedekleyin

en: Rapid Photo Downloader imports photos and videos from cameras, phones, memory cards and other devices at high speed. It can be configured to rename photos and videos with meaningful filenames you specify. It can also back up photos and videos as they are downloaded. It downloads from and backs up to multiple devices simultaneously.
tr: Rapid Photo Downloader kameralardan, telefonlardan, hafıza kartlarından ve diğer cihazlardan yüksek hızda fotoğraf ve video aktarır. Belirlediğiniz anlamlı dosya adları ile fotoğrafları ve videoları yeniden adlandırmak üzere yapılandırılabilir. Ayrıca fotoğrafları ve videoları indirilirken yedekleyebilir. Aynı anda birden fazla cihazdan indirir ve yedekler.

en: Unique to Rapid Photo Downloader is its Timeline, which groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
tr: Rapid Photo Downloader'a özgü olan, fotoğraf ve videoları ardışık çekimler arasında geçen süreye bağlı olarak gruplandıran Zaman Çizelgesidir. Tek bir günde veya ardışık günlerde farklı dönemlerde çekilmiş fotoğrafları ve videoları tanımlamak için kullanın.

en: Written by a photographer for professional and amateur photographers, Rapid Photo Downloader is easy to configure and use. Program preferences are configured without the need for complicated codes. Common tasks can be automated, such as unmounting a memory card when the download is complete.
tr: Profesyonel ve amatör fotoğrafçılar için bir fotoğrafçı tarafından yazılan Rapid Photo Downloader'ın yapılandırması ve kullanımı kolaydır. Program tercihleri karmaşık kodlara ihtiyaç duyulmaksızın yapılandırılmıştır. İndirme işlemi tamamlandığında hafıza kartının bağlantısının kesilmesi gibi genel işlemler otomatikleştirilebilir.

en: The main window
tr: Ana pencere

en: Renaming
tr: Yeniden Adlandırma

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
tr: fotoğraf;indirme;fotoğrafçılık;içe aktarma;video;RAW;kamera;telefon,içe alma;yedekleme;bellek;kart;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
tr: Rapid Photo Downloader ile Fotoğraf ve Video İndirin
