konversation - en to nb translation catalogue (1460 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
nb: &Sett inn

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
nb: &Vindu

en: You need to specify a command.
nb: Du må skrive inn en kommando.

en: The command executed successfully, but did not return any output or only whitespace.
nb: Kommandoen ble vellykket kjørt, men ga ingen ut-data – eller bare tomrom.

en: The media script requires Python %1 or higher.
nb: Mediaskriptet krever Python %1 eller høyere.

en: An error occurred while trying to list the running media players.
nb: Det oppsto en feil under forsøk på å liste opp mediaspillere som kjører.

en: No running audio players found.
nb: Fant ingen lydspillere som kjører.

en: No running video players found.
nb: Fant ingen videospillere som kjører.

en: "%1" is not running.
nb: «%1» kjører ikke.

en: No running media players found.
nb: Fant ingen mediespillere som kjører.

en: Nothing is playing in %1.
nb: Ingenting spiller i %1.

[ctx: 1 = Comma-separated list of audio players.]
en: None of the running audio players (%1) are playing anything.
nb: Ingen av de lydspillerne som kjører (%1) spiller noe.

[ctx: 1 = Comma-separated list of video players.]
en: None of the running video players (%1) are playing anything.
nb: Ingen av de videospillerne som kjører (%1) spiller noe.

[ctx: 1 = Comma-separated list of media players.]
en: None of the running media players (%1) are playing anything.
nb: Ingen av de mediespillerne som kjører (%1) spiller noe.

en: An error occurred while trying to retrieve media metadata from %1.
nb: Det oppsto en feil under forsøk på å hente medie-metadata fra %1.

[ctx: REGEX_FIXUP is the name of a config key in a config file.]
en: There is a problem with the regular expression specified in REGEX_FIXUP.
nb: Det er et problem med det regulære uttrykket oppgitt i REGEX_FIXUP.

en: %1 did not report the metadata needed to output a message.
nb: %1 rapporterte ikke metadata som trengs for å sende ut en melding.

en: There is a problem in the output format configuration.
nb: Det er et problem i oppsettet for utdata-format.

en: Usage:
nb: Bruk:

en: "/media" - report what the first player found is playing.
nb: «/media» – rapporter hva den første spilleren som er funnet spiller nå.

en: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - report what is playing in a known audio or video player.
nb: «/media [ 'audio' | 'video' ]» – rapporter hva som spilles i en kjent lyd- eller videospiller.

en: "/media { Player }" - report what is playing in the specified player if it is found.
nb: «/media { spiller }» – rapporter hva som spilles i den oppgitte spilleren hvis den er funnet.

en: Konversation Bookmarks Editor
nb: Konversation bokmerkeredigering

en: Diffie-Hellman key exchange is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin. Diffie-Hellman key exchange support is usually provided by the qca-ossl plugin.
nb: Din installasjon av «Qt Cryptographic Architecture» (QCA) støtter ikke Diffie-Hellman nøkkelutveksling. Du må antakelig installere en leverandørmodul til. Som regel er det programtillegget qca-ossl som støtter Diffie-Hellman nøkkelutveksling.

en: Blowfish in cipher-block chaining (CBC) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
nb: Din installasjon av «Qt Cryptographic Architecture» (QCA) støtter ikke Blowfish i «cipher-block chaining» (CBC)-modus.  Du må antakelig installere en leverandørmodul til. Som regel er det programtillegget qca-ossl som støtter Blowfish.

en: Blowfish in electronic codebook (ECB) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
nb: Din installasjon av «Qt Cryptographic Architecture» (QCA) støtter ikke Blowfish i «electronic codebook» (ECB)-modus.  Du må antakelig installere en leverandørmodul til. Som regel er det programtillegget qca-ossl som støtter Blowfish.

en: topic protection
nb: emnebeskyttelse

en: no messages from outside
nb: ingen meldinger fra utsiden

en: secret
nb: hemmelig

en: invite only
nb: bare ved invitasjon

en: private
nb: privat

en: moderated
nb: moderert

en: password protected
nb: passordbeskyttet

en: anonymous
nb: anonym

en: no colors allowed
nb: ingen farger tillatt

en: user limit
nb: brukergrense

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
nb: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
nb: Erstatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
nb: &Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
nb: &Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
nb: Erstatning:

en: Outgoing
nb: Utgående

en: Incoming
nb: Innkommende

en: Both
nb: Begge

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
nb: Ny

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
nb: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
nb: Erstatt i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
nb: Finn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
nb: Erstatt med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
nb: N&y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
nb: Fj&ern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
nb: Erstatt i :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
nb: Finn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
nb: Erstatt med:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
nb: Slå på &tidsstempler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
nb: &Vis datoer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
nb: Vis &etterslep

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
nb: &Linjer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
nb: Ut&forming

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
nb: Vi&s kanalemne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
nb: Vis kanalens &modusknapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
nb: Vis ka&nalens kallenavnliste og hurtigknapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
nb: Vis vertsmas&ker i kallenavnlista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
nb: Vis virkelige navn i kallenavnlista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
nb: Vis &hurtigknapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
nb: Vis &boks som kan endre eget kallenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
nb: Vis rulle&felt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
nb: Slå på bak&grunnsbilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
nb: St&i:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: General
nb: Generelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
nb: Ringer systembjella når du mottar kontrolltegnet ASCII BEL (0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
nb: Bruk s&ystembjelle ved innkommende ASCII BEL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
nb: Skjul hendelsene &Bli med/Gå ut/Kallenavn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Do not expand variables when sending text to the server. A variable starts with '%'; for example, %B will expand to the characters needed to make a text bold.
nb: Ikke fold ut variabler når tekst sendes til tjeneren. En variabel begynner med «%», for eksempel blir %B foldet ut til de tegnene som trengs for å gjøre en tekst halvfet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
nb: Slå av variabel&utfolding (f.eks. %C, %B, %G osv.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
nb: Vide&resend statusmeldinger til  tjenerens statusvindu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Keep channel mode string as a combination of characters instead of translating them into human readable words. E.g. '*** Channel modes: no messages from outside' will become '*** Channel modes: n'
nb: Behold kanalmodus-strengen som en kombinasjon av tegn i stedet for å oversette til lesbare ord. F.eks. «*** Kanalmodus: ingen meldinger utenfra» blir til «*** Kanalmodus: n»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Show raw mode characters (e.g. +o) instead of descriptions
nb: Vis rå modustegn (f.eks. +o) i stedet for beskrivelser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
nb: Hvor mange linjer skal beholdes i buffere, 0 = ubegrenset

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
nb: Ubegrenset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: If checked, only events concerning active and watched nicks will be displayed.
nb: Hvis dette er krysset av blir det bare vist hendelser som gjelder aktive og overvåkte kallenavn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: Except for watched nicks and nicks active within the
nb: Unntatt overvåkte kallenavn og kallenavn aktive innen

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last 10 min
nb: siste 10 min

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
nb: siste time

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
nb: siste dag

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
nb: siste uke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
nb: Markørlinjer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
nb: Setter inn en huskelinje i pratevinduet når du bytter til et annet pratevindu eller minimerer programmet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Mark the last position in a chat window when it is hidden
nb: Merk siste posisjon i et pratevindu når det skjules.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLineOnlyOnTextChange)
en: Move the line only when new text is about to be shown
nb: Flytt linja bare når ny tekst er i ferd med å vises

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
nb: Vis i alle pratevinduer manuelt innsatte linjer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
nb: Slå på automatisk oppslag av brukerinformasjon (/WHO)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
nb: Selvvalgte farger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
nb: Br&uk selvvalgte farger for skrivefelt, kallenavnliste og tab-liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
nb: &Bakgrunn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
nb: &Tjenermelding:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
nb: H&yperlenke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
nb: Kanal&melding:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
nb: Ha&ndling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
nb: E&tterslep:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
nb: Komman&domelding:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
nb: &Forespørselsmelding:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
nb: &Tidsstempel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
nb: A&lternativ bakgrunn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
nb: Kallenavn med farge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
nb: Farge på &eget kallenavn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: By enabling this option, color codes added to IRC messages will be displayed in your chat window as colored text. You can add color codes to your messages, by selecting Insert -> IRC Color
nb: Om dette slås på blir fargekoder lagt til IRC-meldinger vist i pratevinduet som farget tekst. Du kan legge til fargekoder til meldingene dine ved å velge Sett Inn→IRC-farge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
nb: Till&at farget tekst i IRC-meldinger

en:  second |  seconds
nb[0]:  sekund
nb[1]:  sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
nb: Slå på automatisk tilkobling ved bortfall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
nb: Forsinkelse ved ny tilkobling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
nb: Forsøk på ny oppkobling:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
nb: Feilsøk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
nb: Vis ubehandlet &loggvindu ved tilkobling

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
nb: Kryptering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
nb: Standard krypteringstype:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: ECB or Electronic Codebook mode is supported by many encryption clients like FiSH and Mircryption however it is generally considered to be insecure.
    
    CBC or Cipher Block Chaining mode is not supported by FiSH but is supported by Mircryption. If you are going to use key exchange it is best to first find out if your peer has a client that can use CBC otherwise you will be able to see what they are saying, but they will not be able to read what you are saying.
nb: ECB eller Electronic Codebook støttes av mange krypteringsklienter som FiSH og Mircryption, men regnes for det meste som usikkert.
    
    CBC eller Cipher Block Chaining støttes av Mircryption, men ikke av FiSH. Hvis du skal bruke nøkkelutveksling er det best å finne ut først om partneren har en klient som kan bruke CBC, ellers vil du kunne se hva de sier, men de vil ikke kunne lese hva du sier.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
nb: Mellomtjener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
nb: Adresse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
nb: Brukernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
nb: Passord:

en: Network Interface
nb: Nettverksgrensesnitt

en: Reply From IRC Server
nb: Svar fra IRC-tjener

en: Specify Manually
nb: Oppgi manuelt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
nb: DCC-innstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
nb: Nedlastings&mappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
nb: &Legg til sender til filnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
nb: Oppr&ett mappe for sender

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
nb: Gjør om mellomrom i filnavn til understreker før sending

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
nb: God&ta automatisk tilbud om nedlasting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
nb: Gjenopp&ta nedlasting automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
nb: Slå på rask DCC-se&nding (virker kanskje ikke med alle klienter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccPassiveSend)
en: Enable passive DCC send
nb: Slå på passiv DCC-sending

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
nb: Godta automatisk tilbud om DCC-prat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccUPnP)
en: Enable UPnP for NAT traversal
nb: Slå på UPnP for NAT-gjennomføring

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
nb: Hvis dette er slått på vil DCC-overføringer for IPv6-tilkoblinger bli gjort over IPv4-grensesnittet oppgitt her

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
nb: Reserve IP&v4-grensesnitt for DCC-sending:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
nb: T&idsavbrudd for DCC-sending:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
nb: Bufferst&ørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
nb: &Metode for å skaffe egen IP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
nb: E&gen IP:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
nb: Porter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificSendPorts)
en: Enable specific &ports for DCC transfer server:
nb: Slå på bestemte &porter for DCC overføringstjener:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
nb: til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
nb: Slå på bestemte p&orter for DCC-prat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
nb: Pratetekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
nb: Kallenavnliste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
nb: Fanelinje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
nb: Vis MOTD (dagens melding) med fastbreddeskrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
nb: Slå på fastbreddeskrift for MOTD-meldinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
nb: Vis sender-kallenavn med &halvfet skrift i pratevinduet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
nb: Slå på systemkurven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
nb: Br&uk systemkurven til å varsle om nye meldinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
nb: Varsle &bare hvis en fremheving utløses eller ditt gjeldende kallenavn brukes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
nb: Skjul vinduet ved oppstart

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
nb: Kallenavnfullføring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
nb: Fullførings&modus:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
nb: Syklus inne i teksten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
nb: Skall-liknende

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
nb: Skall-linkende med fullføringsboks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
nb: Suffi&ks ved begynnelsen på linja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
nb: &Annetsteds:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
nb: Skill mellom store og små bokstaver

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
nb: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
nb: Slå &av varslinger når borte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
nb: Bruk &selvvalgt nettleser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
nb: Komman&dotegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
nb: Bruk egendefinert &versjonssvar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
nb: <qt>Her kan du lage et egendefinert svar på <b>CTCP <i>VERSION</i></b> forespørsler.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
nb: Tekstboksen utvides med teksten

en: Select Sound File
nb: Velg lydfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
nb: S&lå på lyd for uthevinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
nb: Uthe&v alltid eget gjeldende kallenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
nb: Uthev alltid egne &linjer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
nb: Uthevingsliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
nb: Uthevinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
nb: Lyd

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
nb: Autotekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
nb: Pratevinduer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
nb: &Mønster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
nb: Farge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
nb: &Lyd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
nb: Test lydavspilling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoTextLabel)
en: A&uto text:
nb: A&utotekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
nb: Pratevinduer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, chatWindowsInput)
en: This highlight will only be searched for in chat windows listed here by name, or in all chat windows if the field is left empty. Multiple names have to be separated by commas.
nb: Det blir bare søkt etter denne fremhevingen i pratevinduer som er listet her etter navn, eller i alle pratevinduer hvis feltet er tomt. Flere navn må skilles med komma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
nb: Slå på &beskjeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
nb: Mønster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
nb: Mønster:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
nb: Meldingstyper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
nb: Kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
nb: Merknad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
nb: Spørring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
nb: Inviter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
nb: Fjern &alle

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
nb: Skjul rullelinja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
nb: Slå på hvis du vil at alle IRC skrivelinjer skal stavekontrollere mens du skriver

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
nb: Om dette er på vil tekstfeltet vokse i høyden når det fylles opp.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
nb: Start med skjult hovedvindu

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
nb: Vi&s virkelige navn ved siden av kallenavn

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
nb: Åpne fanen Sette kallenavn når programmet starter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
nb: Slå &på logging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrivateOnly)
en: Only log private conversations (queries, DCC chats)
nb: Logg bare private samtaler (forepørsler, DCC-prat)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
nb: Slå på &små bokstaver i loggfilnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
nb: Legg til vertsn&avn til loggfilnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
nb: Sti til logg&fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
nb: Bruk systemets tekstredigering for å åpne logger

en: Normal Users
nb: Normale brukere

en: Voice (+v)
nb: Stemme (+v)

en: Halfops (+h)
nb: Halvops (+h)

en: Operators (+o)
nb: Operatører (+o)

en: Channel Admins (+p)
nb: Kanaladminer (+p)

en: Channel Owners (+q)
nb: Kanaleiere (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
nb: &Kommando som skal kjøres ved dobbeltklikk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
nb: Sorter &uten hensyn til store/små bokstaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
nb: Sorter etter &aktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
nb: So&rter etter brukerstatus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
nb: (Omordne kallenavnsortering ved dra-og-slipp)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
nb: Modus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
nb: Forklaring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
nb: Slå på skj&ermmeldinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
nb: &Skjermmelding

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
nb: &Tegn skygger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
nb: Skrift for skjermmelding:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
nb: Vis &skjermmelding

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
nb: Hv&is eget kallenavn brukes i kanalmelding

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
nb: På all&e kanalmeldinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
nb: Ved s&pørreaktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
nb: Ved &Bli med/gå ut-hendelser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
nb: Bruk tilpassede farger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
nb: Te&kstfarge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
nb: &Bakgrunnsfarge:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
nb: Andre inns&tillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
nb: &Varighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
nb: Sk&jerm:

en: Default Identity
nb: Standard identitet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
nb: Tilgjengelige plassholdere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placeholderHelpLabel)
en: %c: Current channel
    %i: Input box contents
    %k: Channel key
    %K: Server password
    %n: Send command directly to the server instead of your input box
    %o: Current nickname
    %s<term>%: term used to separate nicknames in %u
    %u: List of selected nicknames
nb: %c: Gjeldende kanal
    %i:  Innhold i skriveboksen
    %k: Kanalnøkkel
    %K: Tjenerpassord
    %n: Send kommando direkte til tjeneren i stedet for skrivelinja
    %o: Gjeldende kallenavn
    %s<ord>%: ord brukt til å atskille kallenavn i %u
    %u: Liste over valgte kallenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
nb: Knappenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
nb: Knappehandling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
nb: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
nb: Knappenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
nb: Knappehandling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtonsInContextMenu)
en: Show quick buttons that operate on nicknames in nickname context menus
nb: Vis kjappe knapper som virker på kallenavn i kontekstmenyen for kallenavn

en: Interface
nb: Grensesnitt

en: Behavior
nb: Oppførsel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
nb: Varslinger

en: Chat Window
nb: Pratevindu

en: Nicklist Themes
nb: Temaer for kallenavnliste

en: Colors
nb: Farger

en: Fonts
nb: Skrifter

en: Quick Buttons
nb: Hurtigknapper

en: Tabs
nb: Faner

en: General Behavior
nb: Generell oppførsel

en: Connection
nb: Tilkobling

en:  line |  lines
nb[0]:   linje
nb[1]:  linjer

en:  nick |  nicks
nb[0]:  kallenavn
nb[1]:  kallenavn

en: Nickname List
nb: Kallenavnliste

en: Command Aliases
nb: Kommandoaliaser

en: Auto Replace
nb: Automatisk utskifting

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
nb: Ignorer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
nb: Uthev

en: Watched Nicknames
nb: Søkte kallenavn

en: On Screen Display
nb: Visning på skjerm

en: Warning Dialogs
nb: Advarselsdialoger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
nb: Se

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
nb: Bruk farget tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
nb: Bruk fargede LED-er

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
nb: Kanalhendelser er modusendringer eller brukere som går inn i /ut av en kanal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
nb: Kanalhendelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
nb: Programhendelser skjer i Konsole-faner, DCC status-fanen og andre programfaner som ikke brukes direkte til prating.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
nb: Programhendelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
nb: Privat melding

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
nb: Gjeldende kallenavn brukt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
nb: Melding

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
nb: Valg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: If you select this, the colors you chose in the Highlights preferences page will override the colors for "Current nick used" and "Highlight".
nb: Hvis du velger dette vil de fargene du valgte i Utheving på oppsettssida overstyre fargene for «Gjeldende kallenavn brukt» og «Uthev».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
nb: Gi forrang til uthevingsfarger for pratevindu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Tabs_PreferencesUI)
en: TabBar_Config
nb: Fanelinjeoppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
nb: Plassering:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
nb: Øverst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
nb: Nederst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
nb: Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
nb: Vis lu&kkeknapp på faner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
nb: Vis en lukkeknapp på &høyre side av fanelinja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
nb: Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
nb: &Fokus på nye faner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
nb: Fokus på nye &forespørsler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
nb: Mus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
nb: &Midt-klikk på en fane for å lukke den

en: Select Theme Package
nb: Velg temapakke

en: Konversation Themes (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)
nb: Konversation-temaer (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)

en: Failed to Download Theme
nb: Klarte ikke laste ned tema

en: Theme archive is invalid.
nb: Temaarkivet er ugyldig

en: Cannot Install Theme
nb: Kan ikke installere tema

en: Do you want to remove %1?
nb: Vil du fjerne %1?

en: Remove Theme
nb: Fjern tema

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Theme_ConfigUI)
en: Theme_Config
nb: Temaoppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
nb: Fjern &tema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
nb: Ikon for normale brukere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
nb: Ikon for brukere som er borte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
nb: Ikon for brukere med stemme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
nb: Ikon for brukere med halv-operatørstatus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
nb: Ikon for brukere med operatørstatus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
nb: Ikon for brukere med admin-status

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
nb: Ikon for brukere med eierstatus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
nb: Forhåndsvisning:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
nb: … en kanalinvitasjon er mottatt

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
nb: … å lagre en loggfil ville bare lagre den synlige delen

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
nb: … en loggfil skal til å bli slettet

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
nb: … det er en åpen forespørsel om et kallenavn som nettopp er merket som ignorert

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
nb: … bytter en tilkobling til en annen tjener i det samme nettverket

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
nb: … en annen tilkobling opprettes til samme nettverk eller tjener

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
nb: … en  tjenerfane lukkes

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
nb: … en kanalfane lukkes

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
nb: … en forespørselfane lukkes

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
nb: … en fane for DCC-prat lukkes

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
nb: … en kilde for kanallista ikke kan finnes fra gjeldende fane

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
nb: … du har valgt å gjemme menylinja

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
nb: … en kanallisting kan føre til frakobling på grunn av nedlastingsstørrelsen

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
nb: … store mengder tekst limes inn

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
nb: … Konversation avsluttes via kurv-ikonet

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
nb: … du har valgt å ignorere et kallenavn

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
nb: … du har valgt å slutte å ignorere et kallenavn

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
nb: … Konversation avsluttes mens DCC filoverføringer er aktive

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
nb: … noen tegn i en melding ikke passer med den tegnkodingen som gjelder

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
nb: … vinduslukking vil minimere til systemkurven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
nb: Vis et advarselsvindu når …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: <qt>
    <p>
    When the nickname watcher is turned on, you will be notified when the nicknames appearing in the <b>Watched Networks/Nicknames</b> list come online or go offline.</p>
    <p>You can also open the <b>Watched Nicks</b> window to see the status of all the watched nicknames.</p>
    </qt>
nb: <qt>
    <p>
    Når kallenavnsøk er slått på, får du beskjed når kallenavn som står i lista <b>Søkte nettverk/kallenavn</b> kobler til eller fra,</p>
     <p>Du kan også åpne vinduet <b>Søkte kallenavn</b> for å se status før alle de søkte kallenavnene.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: Enable nic&kname watcher
nb: Slå på &kallenavnsøk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: <qt>When checked, the <b>Watched Nicks</b> window will be automatically opened when starting Konversation.</qt>
nb: <qt>Når dette er krysset av blir vinduet <b>søkte kallenavn</b> åpnet automatisk når Konversation starter.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
    command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>"
    </ul>
    </qt>
nb: <qt>
    <p>Når du dobbeltklikker på et kallenavn i vinduet <b>Søkte kallenavn</b>, 
    blir denne kommandoen lagt i <b>skrivelinja</b> i tjenervinduet.</p>
    <p>Følgende symboler kan brukes i kommandoen:</p><ul>
    <li>%u: Kallenavnet som ble trykket.</li>
    <li>%K: Tjenerpassord.</li>
    <li>%n: Send kommando direkte til tjeneren i stedet for skrivelinja.</li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
nb: &Kommando som kjøres når kallenavnet blir dobbeltklikket

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_NotifyDoubleClickAction)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
     command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>
    </ul>
    </qt>
nb: <qt>
    <p>Når du dobbeltklikker på et kallenavn i vinduet <b>Søkte kallenavn</b>, 
    blir denne kommandoen lagt i <b>skrivelinja</b> i tjenervinduet.</p>
    <p>Følgende symboler kan brukes i kommandoen:</p><ul>
    <li>%u: Kallenavnet som ble trykket.</li>
    <li>%K: Tjenerpassord.</li>
    <li>%n: Send kommando direkte til tjeneren i stedet for skrivelinja.</li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
nb: Konversation vil sjekke status for de kallenavnene som er listet nedenfor med dette intervallet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
nb: &Oppdateringsintervall:

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
nb: Nettverket er nede, kobler automatisk til når det er oppe igjen.

en: Trying to connect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to connect to %2 (port %3) in %1 seconds.
nb[0]: Forsøker å koble til %2 (port %3) om 1 sekund.
nb[1]: Forsøker å koble til %2 (port %3) om %1 sekunder.

en: Trying to reconnect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to reconnect to %2 (port %3) in %1 seconds.
nb[0]: Forsøker å koble til %2 (port %3) på nytt om 1 sekund.
nb[1]: Forsøker å koble til %2 (port %3) på nytt om %1 sekunder.

en: Error
nb: Feil

en: Reconnection attempts exceeded.
nb: For mange forsøk på gjenoppkobling.

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
nb: Du er allerede koblet til %1. Vil du åpne en ny tilkobling?

en: Already connected to %1
nb: Allerede tilkoblet %1

en: Create connection
nb: Opprett tilkobling

en: You are presently connected to %1 via '%2' (port %3). Do you want to switch to '%4' (port %5) instead?
nb: Du er nå koblet til %1 via «%2» (port %3). Vil du bytte til «%4» (port %5) i stedet?

en: Switch Server
nb: Bytt tjener

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
nb: Skriv inn din <b>Ident></b>.<br />

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
nb: Skriv inn ditt <b>Virkelige navn</b>.<br />

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
nb: Oppgi minst ett <b>kallenavn</b>.<br />

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
nb: <qt>Din identitet «%1» er ikke riktig satt opp.<br /> %2</qt>

en: Identity Settings
nb: Identitetsinnstillinger

en: Edit Identity...
nb: Rediger identitet …

en: Debug: %1
nb: Feilsøk: %1

en: Error: %1
nb: Feil: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
nb: getNickname: Fant ikke tjener %1.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
nb: Klarte ikke å sende forespørsel for DCC %1  til partneren via IRC-tjeneren.

en: Awaiting acceptance by remote user...
nb: Venter på motpartens godkjennelse …

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
nb: %1 (på %2) tilbyr  DCC %3 med deg

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
nb: DCC %1 tilbud fra %2

en: Accept
nb: Godta

en: Reject
nb: Avvis

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
nb: Du avviste tilbudet om DCC %1.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
nb: DCC %1-forespørsel ble avvist

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
nb: Klarte ikke å sende kvittering for Reverse DCC %1 til partneren via IRC-tjeneren.

en: Failed to forward port %1. Sending DCC request to remote user regardless.
nb: Klarte ikke å viderekoble port %1. Sender DCC-forespørsel til nettverksbrukeren likevel.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
nb: Klarte ikke å sende kvittering for Reverse DCC %1 til partneren via IRC-tjeneren.

en: Could not open a socket for listening: %1
nb: Kunne ikke åpne en sokkel for lytting: %1

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard,%2=partnerNick, %3=port]
en: Offering DCC %1 connection to %2 on port %3...
nb: Tilbyr DCC %1-forbindelse til %2 på port %3 …

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
nb: Hvittavle

[ctx: DCC extension]
en: Chat
nb: Prat

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard ,%2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: Establishing DCC %1 connection to %2 (%3:%4)...
nb: Oppretter DCC %1-forbindelse til %2 (%3:%4) …

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
nb: Opprettet DCC %1-forbindelse til %2.

en: Socket error: %1
nb: Sokkelfeil: %1

en: Could not accept the client.
nb: Kunne ikke akseptere klienten.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
nb: Opprettet DCC %1-forbindelse til %2

en: Connection closed.
nb: Tilkoblingen stengt.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick, %3=port]
en: DCC %1 with %2 on port %3.
nb: DCC-%1 med %2 på port %3.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: DCC %1 with %2 on %3:%4.
nb: DCC-%1 med %2 på %3:%4.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
nb: Vil du lukke din DCC-%1 med %2?

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
nb: Lukk  DCC-%1

en: Talking to yourself
nb: Snakker med deg selv

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
nb: Standard ( %1 )

en: Usage
nb: Bruk

en: Usage: %1ME text
nb: Bruk: %1ME tekst

en: Unknown command.
nb: Ukjent kommando.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
nb: Mottatt ukjent CTCT-%1 spørring fra %2

en: No vacant port
nb: Ingen ledig port

en: Could not open a socket
nb: Kunne ikke åpne en sokkel

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
nb: Passiv send

en: Open
nb: Åpne

en: Select Recipient
nb: Velg mottaker

en: Select nickname and close the window
nb: Velg kallenavn og lukk vinduet

en: Close the window without changes
nb: Lukk vinduet uten endringer

en: DCC Receive Question
nb: DCC motta-spørsmål

en: O&riginal Filename
nb: Opp&rinnelig filnavn

en: Suggest &New Filename
nb: Foreslå &nytt filnavn

en: Use as new default download folder
nb: Bruk som ny standard nedlastingsmappe

en: &Resume
nb: Fo&rtsett

en: R&ename
nb: Gi &nytt navn

en: Details
nb: Detaljer

en: DCC Receive
nb: DCC Motta

en:  (Reverse DCC)
nb:  (Omvendt DCC)

en: Unknown server
nb: Ukjent tjener

[ctx: %1=partnerNick, %2=IRC Servername, %3=partnerIP, %4=partnerPort]
en: %1 on %2, %3 (port %4)
nb: %1 på %2, %3 (port %4)

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
nb: %1 på %2

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
nb: Ja, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
nb: Nei

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
nb: &lt; 1 s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
nb: Filnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
nb: Selv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
nb: Framdrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
nb: Sted:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
nb: Nåværende posisjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
nb: Filstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
nb: Gjenopptatt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
nb: Nåværende fart:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
nb: Gjennomsnittsfart:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
nb: Overførigstid :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
nb: Anslått tid igjen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
nb: Tilbudt på:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
nb: Startet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
nb: Ferdig:

en: File
nb: Fil

en: Started At
nb: Startet

en: Progress
nb: Framdrift

en: Position
nb: Posisjon

en: Speed
nb: Hastighet

en: Sender Address
nb: Senderadresse

en: Remaining
nb: Gjenstår

en: %1/sec
nb: %1/s

en: Queued
nb: Lagt i kø

en: Preparing
nb: Forbereder

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
nb: Venter

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
nb: Kobler til

en: Receiving
nb: Mottar

en: Sending
nb: Sender

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
nb: Ferdig

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
nb: Mislyktes

en: Aborted
nb: Avbrutt

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
nb: Køet – overføring venter på at du skal godta eller forkaste den

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
nb: Forbereder – overføring ser etter filer som kan fortsettes

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
nb: Forbereder – overføring henter data som skal sendes

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
nb: Venter – overføring venter på at partner skal godta eller forkaste den

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
nb: Kobler til – overføring kobler til partneren

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
nb: Mottar – overføring mottar data fra partneren

en: Sending - Transfer is sending data to partner
nb: Sender – overføring sender data til partneren

en: Done - Transfer has completed successfully
nb: Ferdig – overføringen er fullført

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
nb: Mislykket – overføring mislyktes med «ukjent resultat»

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
nb: Mislykket – overføring mislyktes med årsak «%1»

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
nb: Avbrutt – bruker avbrøt overføring

en: Incoming Transfers
nb: Innkommende overføringer

en: Outgoing Transfers
nb: Utgående overføringer

en: DCC Status
nb: DCC-status

en: &Select All Items
nb: &Velg alle elementer

en: S&elect All Completed Items
nb: Velg alle fullførte &elementer

en: &Accept
nb: &Godta

en: Start receiving
nb: Start mottak

en: A&bort
nb: Av&bryt

en: Abort the transfer(s)
nb: Abryt overføringen(e)

en: Resend
nb: Send på nytt

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
nb: &Tøm

en: Clear all selected Items
nb: Tøm alle valgte elementer

en: Clear Completed
nb: Tømming fullført

en: Clear Completed Items
nb: Tøm fullførte elementer

en: &Open File
nb: &Åpne fil

en: Run the file
nb: Kjør fila

en: Open Location
nb: Åpne adresse

en: Open the file location
nb: Åpne filadresssen

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
nb[0]: Du har valgt %1 fil å kjøre, er du sikker på at du vil fortsette?
nb[1]: Du har valgt %1 filer å kjøre, er du sikker på at du vil fortsette?

en: Execute %1 file | Execute %1 files
nb[0]: Kjør %1 fil
nb[1]: Kjør %1 filer

en: The admin has restricted the right to receive files
nb: Administratoren har satt grense for rettighet til  å ta i mot filer

en: Invalid sender address (%1)
nb: Ugyldig senderadresse (%1

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
nb: Forhandling ikke støttet (filstørrelse=0)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
nb: <b>Kan ikke opprette mappa, eller målet kan ikke skrives.</b><br /> Mappe: %1<br />

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
nb: <b>Fila er i bruk i en annen overføring.</b><br />%1<br />

en: Could not create a KIO instance
nb: Klarte ikke å opprette en KIO-instans

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
nb[0]: <b>Det finnes en fildel:</b><br/>%2<br/>Størrelse på fildelen: 1 byte.<br/>
nb[1]: <b>Det finnes en fildel:</b><br/>%2<br/>Størrelse på fildelen: %1 byte<br/>

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
nb: <b>Fila finnes fra før.</b><br/>%1 (%2)<br/>Senderen melder at filstørrelsen er %3<br />

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
nb: <b>Klarte ikke åpne fila.<br/>Feil: %1</b><br/>%2<br/>

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
nb: Klarte ikke å sende kvittering for Reverse DCC SEND til partneren via IRC-tjeneren.

en: Waiting for connection
nb: Venter på tilkobling

en: Waiting for remote host's acceptance
nb: Venter på motpartens godkjennelse

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
nb: Klarte ikke å sende forespørsel for DCC RECV resume til partneren via IRC-tjeneren.

en: Unexpected response from remote host
nb: Uventet svar fra nettjeneren

en: Could not accept the connection (socket error).
nb: Klarte ikke ta imot forbindelsen (sokkelfeil).

en: Transfer error
nb: feil ved overføring

en: KIO error: %1
nb: KIO-feil: %1

en: Timed out
nb: Tidsavbrudd

en: The admin has restricted the right to send files
nb: Administratoren har satt grense for rettighet til  å sende filer

en: The url "%1" does not exist
nb: URL-en «%1» finnes ikke

en: Enter Filename
nb: Oppgi filnavn

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
nb: <qt>Fila du sender til <i>%1</i> har ikke et filnavn.<br/> Oppgi et filnavn som mottakeren skal få se, eller avbryt DCC-overføringen.</qt>

en: unknown
nb: ukjent

en: No filename was given
nb: Det er ikke oppgitt noe filnavn

en: Could not retrieve "%1"
nb: Klarte ikke å hente «%1»

en: Unable to send a 0 byte file.
nb: Klarer ikke å sende en 0-byte fil.

en: DCC SEND request was rejected
nb: DCC SEND-forespørsel ble avvist

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
nb: Klarte ikke å sende forespørsel for DCC SEND  til partneren via IRC-tjeneren.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
nb: Handlingen var vellykket. Skulle aldri skje i en feildialog.

en: Could not read from file "%1".
nb: Klarte ikke lese fra fila "%1".

en: Could not write to file "%1".
nb: Klarte ikke skrive til fila "%1".

en: A fatal unrecoverable error occurred.
nb: En kritisk uopprettelig feil oppsto.

en: Could not open file "%1".
nb: Klarte ikke åpne fila «"%1».

en: The operation was unexpectedly aborted.
nb: Handlingen ble uventet avbrutt.

en: The operation timed out.
nb: Handlingen fikk tidsavbrudd.

en: An unspecified error happened on close.
nb: Det oppsto en uspesifisert feil fed lukking.

en: Unknown error. Code %1
nb: Ukjent feil. Kode %1

en: Columns
nb: Kolonner

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WhiteBoardFontChooserUi)
en: Whiteboard Font Chooser
nb: Velg skrift for tavlen

en: Clear Image
nb: Tøm bilde

en: Save As...
nb: Lagre som …

en: Freehand Drawing
nb: Frihåndstegning

en: Draw a straight line
nb: Tegn en rett linje

en: Draw a rectangle
nb: Tegn et rektangel

en: Draw an ellipse
nb: Tegn en ellipse

en: Draw text
nb: Tegn tekst

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
nb: Utvalg

en: Eraser
nb: Utvisker

en: Fill a contiguous area with the foreground color
nb: Fyll et sammenhengende område med forgrunnsfargen

en: Draw an arrow
nb: Tegn en pil

en: Select a color from the image
nb: Velg en farge fra bildet

en: Save Image
nb: Lagre bilde

en: Images (*.png *.xpm *.jpg)
nb: Bilder (*.png *.xpm *.jpg)

en: Identities
nb: Identiteter

en: This is your list of nicknames. A nickname is the name that other users will know you by. You may use any name you desire. The first character must be a letter.
    
    Since nicknames must be unique across an entire IRC network, your desired name may be rejected by the server because someone else is already using that nickname. Enter alternate nicknames for yourself. If your first choice is rejected by the server, Konversation will try the alternate nicknames.
nb: Dette er din liste over kallenavn. Et kallenavn, eller «nick», er det navnet andre brukere kjenner deg ved. Du kan bruke hva du vil som navn, første tegn må være en bokstav.
    
    Siden kallenavn må være entydige over et helt IRC-nett, så kan det hende tjeneren avviser kallenavnet fordi noen andre allerede bruker det. Oppgi flere kallenavn for deg selv. Hvis førstevalget avvises av tjeneren vil Konversation forsøke alternativene.

en: Standard NickServ
nb: Standard kallenavntjener

en: Server Password
nb: Tjenerpassord

en: SSL Client Certificate
nb: SSL klientsertifikat

en:  minute |  minutes
nb[0]:  minutt
nb[1]:  minutter

en: Change identity information
nb: Endre identitetsinformasjon

en: Discards all changes made
nb: Forkast alle endringer som ble gjort

en: Add Identity
nb: Legg til identitet

en: Identity name:
nb: Identitetsnavn:

en: You need to give the identity a name.
nb: Du må gi identiteten et navn.

en: Rename Identity
nb: Gi identitet nytt navn

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
nb: Identiteten er i bruk, hvis du sletter den blir de nettverksinnstillingene som bruker den satt tilbake til standardidentiteten. Skal den slettes likevel?

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
nb: Er du sikker på at du vil slette all informasjon for denne ientiteten?

en: Delete Identity
nb: Slett identitet

en: Duplicate Identity
nb: Dupliser identitet

en: You must add at least one nick to the identity.
nb: Du må legge til minst ett kallenavn til identiteten.

en: Please enter a real name.
nb: Skriv inn et virkelig navn.

en: The password entered here will override the one set in the server settings, if any.
nb: Passordet som skrives inn her vil overstyre det som er oppgitt i tjenerinnstillingene, om det er gjort.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
nb: &Identitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
nb: Legg til

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
nb: Lag kopi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
nb: Endre navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
nb: Vi&rkelig navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_realNameEdit)
en: Enter your real name here. IRC is not intended to keep you hidden from your friends or enemies. Keep this in mind if you are tempted to behave maliciously. A fake "real name" can be a good way to mask your gender from all the nerds out there, but the PC you use can always be traced so you will never be truly anonymous.
nb: Oppgi ditt virkelige navn her. IRC skal ikke gjemme deg for venner eller fiender. Husk på dette om du er fristet til å begå streker. Et falsk "virkelig navn" kan være en bra måte å skjule ditt kjønn for alle dustene der ute, men PC-en du bruker kan alltid spores så du vil aldri være helt anonym.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
nb: Kallenavn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
nb: Auto-identifiser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
nb: T&jeneste:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nickservNicknameEdit)
en: Service name can be <b><i>nickserv</i></b> or a network-dependent name such as <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>
nb: Tjenestenavn kan være <b><i>nickserv</i></b> eller et nettverksavhengig navn slil som <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
nb: Kommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
nb: Konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
nb: Pa&ssord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
nb: PEM-fil:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
nb: Borte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
nb: Hvis du krysser av her vises det en vannrett linje i kanalen der du utførte en <b>away</b>-kommando. Andre IRC-brukere ser ikke denne vannrette linja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
nb: Merk av siste posisjon i pratevinduer når du går bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
nb: Standard borte-melding:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayMessageEdit)
en: The text you enter here is used as the away message when no message is entered as an argument to the <b>/away</b> or <b>/aaway</b> commands, and also when Global Away is toggled from the menu or via the keyboard shortcut.
nb: Teksten du skriver inn her blir brukt som borte-melding når du ikke oppgir en melding som argument til kommandoene <b>/away</b> eller <b>/aaway</b>, og også når Globalt borte blir slått på fra menyen eller via en snarveistast.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
nb: Kallenavn for borte:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayNickEdit)
en: Enter a nickname that indicates you are away. Whenever you perform an <b>/away msg</b> command in any channel joined with this Identity, Konversation will automatically change your nickname to the Away nickname. Other users will be able to tell you are away from your computer. Whenever you perform an <b>/away</b> command in any channel in which you are away, Konversation will automatically change your nickname back to the original. If you do not wish to automatically change your nickname when going away, leave blank.
nb: Oppgi et kallenavn som viser at du er borte. Når du gir en <b>/away msg</b>-kommando i en kanal der du er inne med denne identiteten, vil Konveration automatisk endre kallenavnet ditt til borte-kallenavnet. Andre bruker kan se at du er borte fra datamaskinen.  Hver gang du gir en <b>/away</b>-kommando i en kanal der du er borte, vil Konversation automatisk endre kallenavnet ditt tilbake til det opprinnelige. La dette være tomt hvis du ikke vil endre kallenavn automatisk når du går vekk.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
nb: Hvis du krysser av her, vil Konversation automatisk sette alle tilkoblinger med denne identiteten i borte-status når pauseskjermen starter eller etter en pause i aktiviteten definert nedenfor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
nb: Automatisk borte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
nb: Sett borte etter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
nb: uten brukeraktivitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
nb: Hvis du krysser av her vil Konversation automatisk oppheve borte-status for alle tilkoblinger med denne identiteten når pauseskjermen stopper eller det oppdages ny brukeraktivitet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
nb: Vend tilbake automatisk etter aktivitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically run the away command in all channel tabs using this Identity. <b>%s</b> in the away command is replaced with the away message. When you return, it will run the return command. <b>%t</b> in the return command is replaced with the length of time you were away.
nb: Hvis du krysser av her vil Konversation automatisk kjøre borte-kommandoen i alle kanaler der denne identiteten er inne. <b>%s</b> i borte-kommandoen erstattes med borte-meldingen. Når du kommer tilbake, kjøres tilbake-kommandoen. <b>%t</b> i tilbake-kommandoen erstattes med den tiden du var borte.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: Away Commands
nb: Borte-kommandoer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayLabel)
en: Away command:
nb: Borte-kommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unAwayLabel)
en: Return command:
nb: Retur-kommando:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
nb: Avansert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
nb: &Forkommando:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_sCommandEdit)
en: Here you can enter a command to be executed before connection to server starts<br>If you have multiple servers in this identity this command will be executed for each server
nb: Her kan du oppgi en kommando som skal kjøres for tilkobling tl tjeneren begynner<br/>Hvis du har flere tjenere i denne identiteten blir kommandoen kjørt for hver tjener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
nb: &Koding:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_codecCBox)
en: This setting affects how characters you type are encoded for sending to the server. It also affects how messages are displayed. When you first open Konversation, it automatically retrieves this setting from the operating system. If you seem to be having trouble seeing other user's messages correctly, try changing this setting.
nb: Denne innstillingen bestemmer hvordan teksten du skriver kodes for sending til tjeneren. Den påvirker også hvordan meldinger vises. Når du først åpner Konversation vil den automatisk hente denne innstillingen fra operativsystemet. Hvis du har vansker med å se meldinger fra andre brukere på rett måte, så forsøk å endre denne innstillingen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_loginEdit)
en: When you connect, many servers query your computer for an IDENT response. If you computer is not running an IDENT server, this response is sent by Konversation. No spaces are allowed.
nb: Når du kobler til er det mange tjenere som spør datamaskinen din etter et IDENT-svar. Hvis din maskin ikke kjører en IDENT-tjener, så sender Konversation svaret. Det kan ikke brukes mellomrom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
nb: Å&rsak til avslutning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
nb: Når du forlater en tjener blir denne meldinga vist til andre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
nb: Konversation avsluttet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
nb: Årsak til &gå ut:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
nb: Når du forlater en kanal blir denne meldinga sendt til kanalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
nb: &Kick-årsak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
nb: Om du sparkes ut av en kanal (som regel av en IRC-operatør) blir denne meldinga sendt til kanalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
nb: Bruker avsluttet.

en: Edit Channel Settings
nb: Rediger kanalinnstillinger

en: <qt><p>Every channel on IRC has a topic associated with it.  This is simply a message that everybody can see.</p><p>If you are an operator, or the channel mode <em>'T'</em> has not been set, then you can change the topic by clicking the Edit Channel Properties button to the left of the topic.  You can also view the history of topics there.</p></qt>
nb: <qt> <p>Hver eneste kanal på IRC har et tilknyttet emne. Dette er ganske enkelt en melding som alle kan se.</p> <p>Hvis du er operatør, eller kanalmodus  <em>«T»</em> ikke er satt, så kan du endre emne ved å trykke på knappen Rediger kanalegenskaper til venstre for emnet. Der kan du også se emnehistorien.</p> </qt>

en: Maximum users allowed in channel
nb: Største antall brukere tillatt i kanalen

en: <qt><p>This is the channel user limit - the maximum number of users that can be in the channel at a time.  If you are an operator, you can set this.  The channel mode <b>T</b>opic (button to left) will automatically be set if set this.</p></qt>
nb: <qt> <p>Dette er brukergrensen for kanalen – største antall brukere som kan være i kanalen samtidig. Du kan sette denne verdien hvis du er operatør.  Kanalmodus-knappen <b>E</b>mne (til venstre) blir automatisk satt hvis dette er satt.</p> </qt>

en: <qt><p>This shows your current nick, and any alternatives you have set up.  If you select or type in a different nickname, then a request will be sent to the IRC server to change your nick.  If the server allows it, the new nickname will be selected.  If you type in a new nickname, you need to press 'Enter' at the end.</p><p>You can edit the alternative nicknames from the <em>Identities</em> option in the <em>Settings</em> menu.</p></qt>
nb: <qt> <p>Dette viser det kallenavnet du bruker nå, og alle alternativer du har satt opp. Hvis du velger eller skriver inn et annet kallenavn, så blir det sendt en spørring til IRC-tjeneren om å endre kallenavnet ditt, og det nye navnet blir valgt hvis tjeneren tillater det. Taster du inn et nytt kannenavn må du trykke Enter på slutten.</p> <p>Du kan redigere de alternative kallenavnene fra <em>Innstillinger</em>-menyen, valget <em>Identiteter</em>.</p> </qt>

en: Completion
nb: Fullføring

en: Possible completions: %1.
nb: Mulige fullføringer: %1

en: Channel Password
nb: Kanalpassord

en: Channel User Limit
nb: Brukergrense for kanalen

en: Enter the new user limit for the channel:
nb: Oppgi ny brukergrense for kanalen:

en: Nick
nb: Kallenavn

en: You are now known as %1.
nb: Du er nå kjent som %1.

en: %1 is now known as %2.
nb: %1 er nå kjent som %2.

[ctx: Message type]
en: Join
nb: Gå inn i

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel]
en: You (%1) have joined the channel %2.
nb: Du (%1) har gått inn i kanalen %2.

[ctx: %1 is the nick joining and %2 the hostmask of that nick]
en: %1 (%2) has joined this channel.
nb: %1 (%2) har gått inn i denne kanalen.

[ctx: Message type]
en: Quit
nb: Avslutt

en: You (%1) have left this server.
nb: Du (%1) har forlatt denne tjeneren.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = reason]
en: You (%1) have left this server (%2).
nb: Du (%1) har forlatt denne tjeneren (%2).

en: You have left channel %1.
nb: Du har gått ut av kanal %1.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel, %3 = reason]
en: You (%1) have left channel %2 (%3).
nb: Du (%1) har gått ut av kanal %2 (%3).

en: %1 (%2) has left this server.
nb: %1 (%2) har forlatt denne tjeneren.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostname, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
nb: %1 (%2) har forlatt denne tjeneren (%3).

en: %1 (%2) has left this channel.
nb: %1 (%2) har gått ut av denne kanalen.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this channel (%3).
nb: %1 (%2) har gått ut av denne kanalen (%3).

en: You have kicked yourself from channel %1.
nb: Du har sparket deg selv ut av kanal %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
nb: Du har sparket deg selv ut av kanal %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
nb: %2 har sparket deg ut av kanal %1.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
nb: %2 har sparket deg ut av kanal %1 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
nb: Du har sparket %1 ut av kanalen.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
nb: Du har sparket %1 ut av kanalen (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
nb: %2 har sparket %1 ut av kanalen.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
nb: %2 har sparket %1 ut av kanalen (%3).

en: %1 nick | %1 nicks
nb[0]: %1 kallenavn
nb[1]: %1 kallenavn

en: Topic
nb: Emne

en: The channel topic is "%1".
nb: Kanalemnet er «%1».

en: You set the channel topic to "%1".
nb: Du satte kanalemnet til «%1».

en: %1 sets the channel topic to "%2".
nb: %1 setter kanalemnet til «%2».

en: You set a quiet on %1.
nb: Du satte en ro på %1.

en: %1 sets a quiet on %2.
nb: %1 setter en ro på %2.

en: You remove the quiet on %1.
nb: Du tar vekk roen på %1.

en: %1 removes the quiet on %2.
nb: %1 tar vekk roen på %2.

en: You give channel owner privileges to yourself.
nb: Du gir deg selv privilegier som kanaleier.

en: You give channel owner privileges to %1.
nb: Du gir %1 privilegier som kanaleier.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
nb: %1 gir deg privilegier som kanaleier.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
nb: %1 gir %2 privilegier som kanaleier.

en: You take channel owner privileges from yourself.
nb: Du tar fra deg selv privilegier som kanaleier.

en: You take channel owner privileges from %1.
nb: Du tar fra %1 privilegier som kanaleier.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
nb: %1 tar fra deg privilegier som kanaleier.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
nb: %1 tar fra %2 privilegier som kanaleier.

en: You give channel admin privileges to yourself.
nb: Du gir deg selv privilegier som kanaladmin.

en: You give channel admin privileges to %1.
nb: Du gir %1 privilegier som kanaladmin.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
nb: %1 gir deg privilegier som kanaladmin.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
nb: %1 gir %2 privilegier som kanaladmin.

en: You take channel admin privileges from yourself.
nb: Du tar fra deg selv privilegier som kanaladmin.

en: You take channel admin privileges from %1.
nb: Du tar fra %1 privilegier som kanaladmin.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
nb: %1 tar fra deg privilegier som kanaladmin.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
nb: %1 tar fra %2 privilegier som kanaladmin

en: You give channel operator privileges to yourself.
nb: Du gir deg selv privilegier som kanaloperatør.

en: You give channel operator privileges to %1.
nb: Du gir %1 privilegier som kanaloperatør,

en: %1 gives channel operator privileges to you.
nb: %1 gir deg privilegier som kanaloperatør.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
nb: %1 gir %2 privilegier som kanaloperatør.

en: You take channel operator privileges from yourself.
nb: Du tar fra deg selv privilegier som kanaloperatør.

en: You take channel operator privileges from %1.
nb: Du tar fra %1 privilegier som kanaloperatør.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
nb: %1 tar fra deg privilegier som kanaloperatør.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
nb: %1 tar fra %2 privilegier som kanaloperatør.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
nb: Du gir deg selv privilegier som halvop.

en: You give channel halfop privileges to %1.
nb: Du gir %1 privilegier som halvop.

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
nb: %1 gir deg privilegier som halvop.

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
nb: %1 gir %2 privilegier som halvop.

en: You take channel halfop privileges from yourself.
nb: Du tar fra deg selv privilegier som halvop.

en: You take channel halfop privileges from %1.
nb: Du tar fra %1 privilegier som halvop.

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
nb: %1 tar fra deg privilegier som halvop.

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
nb: %1 tar fra %2 privilegier som halvop.

en: You give yourself permission to talk.
nb: Du gir deg selv tillatelse til å snakke.

en: You give %1 permission to talk.
nb: Du gir %1 tillatelse til å snakke.

en: %1 gives you permission to talk.
nb: %1 gir deg tillatelse til å snakke.

en: %1 gives %2 permission to talk.
nb: %1 gir %2 tillatelse til å snakke.

en: You take the permission to talk from yourself.
nb: Du gir fra deg tillatelse til å snakke.

en: You take the permission to talk from %1.
nb: Du tar fra %1 tillatelse til å snakke.

en: %1 takes the permission to talk from you.
nb: %1 tar fra deg tillatelse til å snakke.

en: %1 takes the permission to talk from %2.
nb: %1 tar fra %2 tillatelse til å snakke.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
nb: Du setter kanalmodus til «ingen farger tillatt».

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
nb: %1 setter kanalmodus til «ingen farger tillatt».

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
nb: Du setter kanalmodus til «tillat fargekoder».

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
nb: %1 setter kanalmodus til «tillat fargekoder».

en: You set the channel mode to 'invite only'.
nb: Du setter kanalmodus til «bare ved invitasjon».

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
nb: %1 setter kanalmodus til «bare ved invitasjon».

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
nb: Du tar vekk «bare ved invitasjon» fra kanalen.

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
nb: %1 tar vekk «bare ved invitasjon» fra kanalen.

en: You set the channel mode to 'moderated'.
nb: Du setter kanalmodus til «moderert».

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
nb: %1 setter kanalmodus til «moderert».

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
nb: Du setter kanalmodus til «ikke moderert».

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
nb: %1 setter kanalmodus til «ikke moderert».

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
nb: Du setter kanalmodus til «ingen meldinger utenfra».

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
nb: %1 setter kanalmodus til «ingen meldinger utenfra».

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
nb: Du setter kanalmodus til «tillat meldinger utenfra».

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
nb: %1 setter kanalmodus til «tillat meldinger utenfra».

en: You set the channel mode to 'private'.
nb: Du setter kanalmodus til «privat».

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
nb: %1 setter kanalmodus til «privat».

en: You set the channel mode to 'public'.
nb: Du setter kanalmodus til «offentlig».

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
nb: %1 setter kanalmodus til «offentlig».

en: You set the channel mode to 'secret'.
nb: Du setter kanalmodus til «hemmelig».

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
nb: %1 setter kanalmodus til «hemmelig».

en: You set the channel mode to 'visible'.
nb: Du setter kanalmodus til «synlig».

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
nb: %1 setter kanalmodus til «synlig».

en: You switch on 'topic protection'.
nb: Du slår på «emnebeskyttelse».

en: %1 switches on 'topic protection'.
nb: %1 slår på «emnebeskyttelse».

en: You switch off 'topic protection'.
nb: Du slår av «emnebeskyttelse».

en: %1 switches off 'topic protection'.
nb: %1 slår av «emnebeskyttelse».

en: You set the channel key to '%1'.
nb: Du setter kanalnøkkelen til «%1».

en: %1 sets the channel key to '%2'.
nb: %1 setter kanalnøkkelen til «%2».

en: You remove the channel key.
nb: Du tar vekk kanalnøkkelen.

en: %1 removes the channel key.
nb: %1 tar vekk kanalnøkkelen.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
nb[0]: Du setter kanalgrensen til 1 nick.
nb[1]: Du setter kanalgrensen til %1 nick.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
nb[0]: %2 setter kanalgrensen til 1 nick.
nb[1]: %2 setter kanalgrensen til %1 nick.

en: You remove the channel limit.
nb: Du tar vekk kanalgrensen.

en: %1 removes the channel limit.
nb: %1 tar vekk kanalgrensen.

en: You set a ban on %1.
nb: Du setter forbud mot %1.

en: %1 sets a ban on %2.
nb: %1 setter forbud mot %2.

en: You remove the ban on %1.
nb: Du tar vekk forbudet mot %1.

en: %1 removes the ban on %2.
nb: %1 tar vekk forbudet mot %2.

en: You set a ban exception on %1.
nb: Du setter et forbudsunntak for %1.

en: %1 sets a ban exception on %2.
nb: %1 setter et forbudsunntak for %2.

en: You remove the ban exception on %1.
nb: Du tar vekk forbudsunntaket for %1.

en: %1 removes the ban exception on %2.
nb: %1 tar vekk forbudsunntaket for %2.

en: You set invitation mask %1.
nb: Du setter invitasjonsmaske %1.

en: %1 sets invitation mask %2.
nb: %1 setter invitaasjinsmaske %2.

en: You remove the invitation mask %1.
nb: Du fjerner invitasjonsmaske %1.

en: %1 removes the invitation mask %2.
nb: %1 fjerner invitasjonsmaske %2.

en: You set the channel mode '%1'.
nb: Du setter kanalmodus til «%1».

en: %1 sets the channel mode '%2'.
nb: %1 setter kanalmodus til «%2».

en: You set channel mode +%1
nb: Du setter kanalmodus +%1

en: %1 sets channel mode +%2
nb: %1 setter kanalmodus  +%2

en: You remove the channel mode '%1'.
nb: Du tar vekk kanalmodus «%1».

en: %1 removes the channel mode '%2'.
nb: %1 tar vekk kanaalmodus «%2».

en: You set channel mode -%1
nb: Du setter kanalmodus -%1

en: %1 sets channel mode -%2
nb: %1 setter kanalmodus  -%2

en: You have to be an operator to change this.
nb: Du må være operatør for å endre dette.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
nb: Emnet kan bare endres av en kanaloperatør. %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
nb: ingen meldinger til kanalen fra klienter på utsiden.  %1

en: Secret channel.  %1
nb: Hemmelig kanal. %1

en: Invite only channel.  %1
nb: Invitasjonskanal. %1

en: Private channel.  %1
nb: Privat kanal. %1

en: Moderated channel.  %1
nb: Moderert kanal. %1

en: Protect channel with a password.
nb: Beskytt kanalen med et passord.

en: Set user limit to channel.
nb: Sett brukergrense for kanalen.

en: Do you want to leave %1?
nb: Vil du gå ut av %1?

en: Leave Channel
nb: Gå ut av kanal

en: Leave
nb: Gå ut

en: Identity Default ( %1 )
nb: Identitetsstandard ( %1 )

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
nb: &Passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
nb: K&anal:

en: Channel Name
nb: Kanalnavn

en: Users
nb: Brukere

en: Channel Topic
nb: Kanalemne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
nb: Kanalliste

[ctx: save list]
en: Save &List...
nb: &Lagre liste …

en: Click here to save the channel list.
nb: Trykk her for å lagre kanallista.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
nb: &Oppfrisk liste

en: Click here to refresh the channel list.
nb: Trykk her for å friske opp kanallista.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
nb: &Gå inn i kanal

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
nb: Trykk her for å gå inn i kanalen. Det blir opprettet en ny fane for kanalen.

en: Refreshing.
nb: Oppdaterer.

en: Channels: %1 (%2 shown)
nb: Kanaler: %1 (%2 vist)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
nb:  ikke-unike brukere: %1 (%2 vist)

en: Save Channel List
nb: Lagre kanalliste

en: Konversation Channel List: %1 - %2
nb: Konversation kanalliste: %1 – %2

en: Join Channel
nb: Gå inn i kanal

en: Open URL
nb: Åpne URL

en: Channel List for %1
nb: Kanalliste for %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
nb: Største antall &brukere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
nb: &Minste antall brukere:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, m_channelListView)
en: The filtered list of channels is displayed here. Notice that if you do not use regular expressions, Konversation lists any channel whose name contains the filter string you entered. The channel name does not have to start with the string you entered.\n\nSelect a channel you want to join by clicking on it. Right click on the channel to get a list of all web addresses mentioned in the channel's topic.
nb: Den filtrerte kanallista vises her. Merk at hvis du ikke bruker regulære uttrykk, så lister Konversation alle kanaler med navn som inneholder filterstrengen du skrev inn. Kanalnavnet trenger ikke begynne med strengen du skrev inn. \n\nVelg en kanal du vil være med i ved å klikke på den. Høyreklikk på kanalen for å få en liste oer alle nettadresser nevnt i kanalens emne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
nb: &Kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
nb: &Emne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
nb: Oppgi en filterstreng her.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
nb: Søk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
nb: &Regulært uttrykk

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
nb: Ingen grense

en: Owner
nb: Eier

en: Half-operator
nb: Halv-operatør

en: Has voice
nb: Har stemme

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
nb: Mottatt CTCP-PING-spørring fra %1 til kanal %2, sender svar.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
nb: Mottatt CTCP-%1-spørring fra %2, sender svar.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
nb: Mottatt versjonsspørring fra %1 til kanal %2.

en: Received Version request from %1.
nb: Mottatt versjonsspørring fra %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
nb: Mottatt ugyldig DCC SEND-forespørsel fra %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
nb: Mottatt ugyldig DCC ACCEPT-forespørsel fra %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
nb: Mottatt ugyldig DCC RESUME-forespørsel fra %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
nb: Mottatt ugyldig DCC CHAT-forespørsel fra %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
nb: Ukjent DCC-kommando %1 mottatt fra %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
nb: Mottatt ukjent CTCP-%1 spørring fra %2 til kanal %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
nb: Mottatt ukjent CTCP-%1 spørring fra %2.

en: -%1 to %2- %3
nb: -%1 til %2- %3

en: second | seconds
nb[0]: sekund
nb[1]: sekunder

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
nb: Mottatt CTCP-PING-svar fra %1: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
nb: Mottatt CTCP-%1-svar fra %2: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
nb: Mottatt DH1080 INIT fra %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
nb: Mottatt DH1080_FINISH fra %1

en: %1 invited you to channel %2.
nb: %1 inviterte deg til kanal %2.

en: Capabilities
nb: Muligheter

en: You have set personal modes: %1
nb: Du har satt personlige moduser: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
nb: %1 har endret dine personlige moduser; %2

en: %1 sets mode: %2
nb: %1 setter modus: %2

en: Welcome
nb: Velkommen

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
nb: Tjener %1 (versjon %2), brukermoduser: %3, kanalmoduser: %4

en: Support
nb: Støtte

en: Your personal modes are:
nb: Dine personlige moduser er:

en: Channel modes:
nb: Kanalmoduser:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
nb[0]: Begrenset til %1 bruker
nb[1]: Begrenset til %1 brukere

en: Channel URL: %1
nb: Kanal-URL: %1

en: Created
nb: Opprettet

en: This channel was created on %1.
nb: Denne kanalen ble opprettet %1.

note: i18n("Whois"),parameterList.join(" ").section(QLatin1Char(' '),1)+' '+trailing); The above line works fine, but can't be i18n'ised. So use the below instead.. I hope this is okay.
en: Whois
nb: Hvem er

en: %1 is logged in as %2.
nb: %1 er logget inn som %2.

en: Names
nb: Navn

en: End of NAMES list.
nb: Slutt på NAMES-liste.

en: TOPIC
nb: EMNE

en: The channel %1 has no topic set.
nb: Kanalen %1 har ikke satt noe emne.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
nb: Kanalemnet for %1 er: «%2»

en: The topic was set by %1 on %2.
nb: %1 satte emnet %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
nb: %2 satte emnet for %1 %3.

en: %1 is actually using the host %2.
nb: %1 bruker i virkeligheten verten %2.

en: %1: No such nick/channel.
nb: %1: kallenavn/kanal finnes ikke.

en: No such nick: %1.
nb: Kallenavn finnes ikke: %1.

en: %1: No such channel.
nb: %1: Kanalen finnes ikke,

en: Nickname already in use, try a different one.
nb: Kallenavnet  er i bruk fra før, forsøk et annet.

en: Nickname already in use. Trying %1.
nb: Kallenavnet  er i bruk fra før. Forsøker %1.

en: You are not on %1.
nb: Di er ikke på %1.

en: Message of the day:
nb: Dagens melding:

en: End of message of the day
nb: Slutt på dagens melding

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
nb: Du må være kanaloperatør i %1 for å gjøre det.

en: You are now an IRC operator on this server.
nb: Du er nå en IRC-operatør på denne tjeneren.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
nb: «%1» er nå din skjulte vert (satt ved tjenester).

en: Current users on the network: %1
nb: Brukere på nettverket nå: %1

en: Current users on %1: %2.
nb: Brukere på %1 nå: %2.

en: Away
nb: Borte

en: %1 is away: %2
nb: %1 er borte: %2

en: You invited %1 to channel %2.
nb: Diu inviterte %1 til kanal %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
nb: %1 er %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
nb: Fant at adressen til %1 (%2) er: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
nb: Klarer ikke finne adressen til %1 (%2)

en: %1 is an identified user.
nb: %1 er en identifisert bruker.

en: %1 is using a secure connection.
nb: %1 bruker en sikker tilkobling.

en: Who
nb: Hvem

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
nb: %1 er %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
nb:  (borte)

en: End of /WHO list for %1
nb: Slutt på /WHO-liste for %1

en: %1 is a user on channels: %2
nb: %1 er en bruker på kanalene: %2

en: %1 has voice on channels: %2
nb: %1 har stemme på kanalene: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
nb: %1 er halvop på kanalene: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
nb: %1 er operatør på kanalene: %2

en: %1 is owner of channels: %2
nb: %1 eier kanalene: %2

en: %1 is admin on channels: %2
nb: %1 er admin på kanalene %2

en: %1 is online via %2 (%3).
nb: %1 er tilkoblet via %2 (%3).

en: %1 is available for help.
nb: %1 er tilgjengelig for hjelp.

en: %1 is an IRC Operator.
nb: %1 er en IRC-operatør.

en: 1 day | %1 days
nb[0]: 1 dag
nb[1]: %1 dager

en: 1 hour | %1 hours
nb[0]: 1 time
nb[1]: %1 timer

en: 1 minute | %1 minutes
nb[0]: 1 minutt
nb[1]: %1 minutter

en: 1 second | %1 seconds
nb[0]: 1 sekund
nb[1]: %1 sekunder

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
nb: %1 har ikke vært aktiv i %2, %3, %4 og %5.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
nb: %1 har ikke vært aktiv i %2, %3, og %4.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
nb: %1 har ikke vært aktiv i %2 og %3.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
nb[0]: %2 har vært inaktiv i 1 sekund.
nb[1]: %2 har vært inaktiv i %1 sekunder.

en: %1 has been online since %2.
nb: %1 har vært tilkoblet siden %2.

en: End of WHOIS list.
nb: Slutt på WHOIS-liste.

en: Userhost
nb: Brukervert

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
nb: %1%2 er %3%4.

en:  (IRC Operator)
nb:  (IRC-operatør)

en:  (away)
nb:  (borte)

en: List
nb: Liste

en: List of channels:
nb: Liste over kanaler:

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
nb[0]: %2 (%1 bruker): %3
nb[1]: %2 (%1 brukere): %3

en: End of channel list.
nb: Slutt på kanalliste.

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
nb: (ukjent)

en: BanList:%1
nb: Forbudsliste: %1

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
nb: %1 satt av %2  %3

en: End of Ban List.
nb: Slutt på forbudsliste.

en: No such server: %1.
nb: Ingen slik tjener: %1.

en: %1 is currently unavailable.
nb: %1 er ikke tilgjengelig nå.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
nb: Kallenavnet %1 er i bruk fra før. Forsøker %2.

en: %1: Unknown command.
nb: %1: Ukjent kommando.

en: Not registered.
nb: Ikke registrert.

en: %1: This command requires more parameters.
nb: %1: Denne kommandoen trenger flere parametre.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
nb: Kan ikke gå inn i %1: Kanalen er passordbeskyttet og det ble oppgitt enten feil eller ikke noe passord.

en: You are now logged in as %1.
nb: Du er nå logget inn som %1.

en: SASL authentication successful.
nb: SASL-autentisering vellykket.

en: SASL authentication attempt failed.
nb: Forsøk på SASL-autentisering mislyktes.

en: SASL authentication aborted.
nb: SASL-autentisering avbrutt.

en: Channel Invites
nb: Kanalinvitasjoner

en: Join
nb: Gå inn i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_iconLabel)
en: ...
nb:  …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel)
en: You have received invites for the following channels. Select the channels you want to join:
nb: Du har mottatt invitasjoner til følgende kanaler. Velg de kanalene du vil gå inn i.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
nb: Spør alltid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Join
nb: Gå alltid inn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
nb: Ignorer alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From now on:
nb: Fra nå av:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
nb: Tilkobling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
nb: &Passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
nb: Vertsmaske:

en: Away&nbsp;Message:
nb: Borte-melding:

en: (unknown)
nb: (ukjent)

en: Online&nbsp;Since:
nb: Tilkoblet&nbsp;siden:

en: Watched Nicks Online
nb: Søkte kallenavn tikoblet

en: &Add Nickname...
nb: Legg til k&allenavn …

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
nb: Trykk for å legge til et nytt kallenavn til lista over kallenavn som vises på denne skjermen,

en: &Remove Nickname
nb: &Fjern kallenavn

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
nb: Trykk for å fjerne et kallenavn fra lista over kallenavn som vises på denne skjermen,

en: &Whois
nb: &Hvem er

en: Open &Query
nb: Åpne &spørring

en: &Join Channel
nb: &Gå inn i kanal

en: Network/Nickname/Channel
nb: Nettverk/Kallenavn/Kanal

en: Additional Information
nb: Tilleggsinformasjon

en: <p>These are all the nicknames on your Nickname Watch list, listed under the server network they are connected to.</p><p>The <b>Additional Information</b> column shows the information known for each nickname.</p><p>The channels the nickname has joined are listed underneath each nickname.</p><p>Nicknames appearing under <b>Offline</b> are not connected to any of the servers in the network.</p><p>Right-click with the mouse on a nickname to perform additional functions.</p>
nb: <p>Dette er alle kallenavn på din liste over Sette kallenavn, fordelt på tjenernettverket de er koblet til.</p><p>Kolonnen <b>Tilleggsinformasjon</b> viser informasjon som er kjent for hvert kallenavn.</p> <p>Kanalene som hvert kallenavn er med i er vist nedenfor hvert kallenavn.</p> <p>Kallenavnene under <b>Frakoblet</b> er ikke koblet til noen av tjenerne i nettverket.</p><p>Høyreklikk på et kallenavn for å utføre flere funksjoner.</p>

en:  online via %1
nb:  tilkoblet via %1

en:  since %1
nb:  siden %1

en:  Voice
nb:  Stemme

en:  HalfOp
nb:  Halvop

en:  Operator
nb:  Operatør

en:  Owner
nb:  Eier

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
nb: Meldinga du sender inneholder tegn som ikke finnes i din gjeldende koding. Hvis du velger å fortsette likevel blir de tegnene erstattet av et «?».

en: Encoding Conflict Warning
nb: Advarsel om kodingskonflikt

en: Raw
nb: Rå

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
nb: Bruk: %1JOIN <kanal> [passord]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
nb: Bruk: %1KICK <nick> [årsak]

en: %1KICK only works from within channels.
nb: %1KICK virker bare innenfra kanaler.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
nb: %1PART og %1LEAVE uten parametre virker bare innenfra en kanal eller forespørsel.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
nb: %1PART uten kanalnavn virker bare innenfra en kanal.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
nb: %1TOPIC uten parametre virker bare innenfra en kanal.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
nb: %1TOPIC uten kanalnavn virker bare innenfra en kanal.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
nb: %1NAMES uten et mål kan koble deg fra tjeneren. Oppgi «*» hvis du vil dette.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
nb: Bruk: %1close [vindu] lukker den navngitte kanalen eller spørrefanen, eller gjeldende fane hvis ingen er oppgitt.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
nb: Bruk: %1NOTICE <mottaker> <melding>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
nb: Sender notis «%1» til %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
nb: %1ME virker bare innenfra en kanal, spørring eller DCC pratefane.

en: You need to specify a recipient.
nb: Du må oppgi en mottaker.

en: You cannot open queries to channels.
nb: Du kan ikke åpne forespørsler til kanaler.

en: You need to specify a message.
nb: Du må skrive inn en melding.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
nb: Sender CTCP-%1 forespørsel til %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
nb: Bruk: %1AME [-LOCAL]tekst

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
nb: Bruk: %1AMSG [-LOCAL] tekst

en: Usage: %1OMSG text
nb: Bruk: %1OMSG tekst

en: Sending notice "%1" to %2.
nb: Sender notis «%1» til %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
nb: Bruk: %1ONOTICE tekst

en: Usage: %1QUOTE command list
nb: Bruk: %1QUOTE kommandoliste

en: Usage: %1SAY text
nb: Bruk: %1SAY tekst

en: File "%1" does not exist.
nb: Fila «%1» finnes ikke.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
nb: Bruk: %1DCC [SEND [kallenavn [filnavn]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
nb: Bruk: %1DCC [GET [ kallenavn [filnavn]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
nb: Bruk: %1DCC [CHAT [kallenavn]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
nb: Bruk: %1DCC [WHITEBOARD [kallenavn]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
nb: Ukjent kommando %1DCC %2. Mulige kommandoer er SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
nb: Bruk: %1INVITE <kallenavn> [kanal]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
nb: %1INVITE uten kanalnavn virker bare innenfra kanaler.

en: %1 is not a channel.
nb: %1 er ikke en kanal.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
nb: Bruk: %1EXEC [-SHOWPATH]<skript> [parameterliste]

[ctx: %2 is a filesystem path to the script file]
en: The script file '%1' was found at: %2
nb: Skriptfila «%1» ble funnet på: %2

en: The script name may not contain "../".
nb: Skriptnavnet kan ikke inneholde «../».

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
nb: Bruk: %1RAW [OPEN | CLOSE]

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: The notify list has been emptied (removed %1).
nb: Varslelista er blitt tomt (fjernet %1).

en: The notify list is currently empty.
nb: Varslelista er nå tom.

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2).
nb: Gjeldende varsleliste: %1 (lagt til %2).

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (removed %2).
nb: Gjeldende varsleliste: %1 (fjernet %2).

[ctx: %1, %2 and %3 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2, removed %3).
nb: Gjeldende varsleliste: %1 (lagt til %2, fjernet %3).

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: Current notify list: %1.
nb: Gjeldende varsleliste: %1.

[ctx: Message type]
en: Notify
nb: Varsle

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
nb: Skriv inn brukernavn og passord for privilegier som IRC-operatør:

en: IRC Operator Password
nb: IRC-operatørpassord

en: %1BAN without channel name works only from inside a channel.
nb: %1BAN uten kanalnavn virker bare innenfra en kanal.

en: %1KICKBAN without channel name works only from inside a channel.
nb: %1KICKBAN uten kanalnavn virker bare innenfra en kanal.

en: Usage: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>
nb: Bruk: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanal] <kallenavn|maske>

en: Usage: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]
nb: Bruk: %1KICKBAN  [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanal] <kallenavn|maske> [årsak]

en: %1UNBAN without channel name works only from inside a channel.
nb: %1UNBAN uten kanalnavn virker bare innenfra en kanal.

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
nb: Bruk: %1UNBAN [kanal] mønster

en: Added %1 to your ignore list.
nb: La til %1 i ignorer-lista di.

en: Ignore
nb: Ignorer

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
nb: Bruk: %1IGNORE [ -ALL ] <bruker 1> <bruker 2> … <bruker n>

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
nb: Bruk: %1UNIGNORE  <bruker 1> <bruker 2> … <bruker n>

en: Removed %1 from your ignore list.
nb: Tok vekk %1 fra ignorer-lista di.

en: No such ignore: %2 | No such ignores: %2
nb[0]: %2 er ikke ignorert
nb[1]: %2 er ikke ignorert

en: Current encoding is: %1
nb: Gjeldende tegnkoding er: %1

en: Switched to %1 encoding.
nb: Byttet til koding med %1

en: %1 is not a valid encoding.
nb: %1 er ikke en gyldig tegnkoding.

en: Usage: %1setkey <nick|channel> <key> sets the encryption key for nick or channel. %1setkey <key> when in a channel or query tab sets the key for it. The key field recognizes "cbc:" and "ecb:" prefixes to set the block cipher mode of operation to either Cipher-Block Chaining or Electronic Codebook. The mode it defaults to when no prefix is given can be changed in the configuration dialog under Behavior -> Connection -> Encryption -> Default Encryption Type, with the default for that setting being Electronic Codebook (ECB).
nb: Bruk: %1setkey <kallenavn|kanal> <nøkkel> setter krypteringsnøkkel for kallenavn eller kanal. %1setkey <nøkkel> i en kanal eller spørrefane setter nøkkelen for den. Nøkkelfeltet kan inneholde prefiksene «cbc:» eller «ecb:» for å velge blokkchiffermetode enten «Cipher-Block Chaining» eller «Electromic Codebook». Metoden som brukes når  prefiks ikke er brukt kan stilles inn i oppsettsdialogen under Oppførsel→Tilkobling→Kryptering→Standard krypteringstype, der standardvalget er ECB (Electronic Codebook).

en: Unable to set an encryption key for %1.
nb: Klarte ikke å angi en kryptonøkkel for %1.

en: The key for %1 has been set.
nb: Nøkkelen for %1 er blitt satt.

en: Setting an encryption key requires Konversation to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Konversation package with QCA support, or rebuild Konversation with QCA present.
nb: Konversation må  være bygget med støtte for QCA-biblioteket (Qt Cryptographic Architecture) for å kunne bruke en krypteringsnøkkel. Kontakt din leverandør om en Konversation-pakke med QCA.-støtte, eller bygg Konversation på nytt med QCA til stede.

en: Usage: %1keyx <nick|channel> triggers DH1080 key exchange with the target.
nb: Bruk: %1keyx <kallenavn|kanal> starter DH1080 nøkkelutveksling med målet.

en: Unable to request a key exchange from %1.
nb: Klarte ikke be om nøkkelutveksling fra %1.

en: Beginning DH1080 key exchange with %1.
nb: Begynner DH1080 nøkkelutveksling med %1.

en: Usage: %1delkey <nick> or <channel> deletes the encryption key for nick or channel
nb: Bruk: %1delkey <kallenavn> ellet <kanal> sletter krypteringsnøkkelen for kallenavnet eller kanalen.

en: The key for %1 has been deleted.
nb: Nøkkelen for %1 er blitt slettet.

en: No key has been set for %1.
nb: Ingen nøkkel er satt for %1.

en: The key for %1 is "%2".
nb: Nøkkelen for %1 er «%2».

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
nb: Bruk: %1KILL <kallenavn> [kommentar]

en: Usage: %1DNS <nick>
nb: Bruk: %1DNS <kallenavn>

en: Usage: %1queuetuner [on | off]
nb: Bruk: %1queuetuner [on | off]

en: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [channel | nickname]
nb: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [kanal | kallenavn]

en: %1CLEAR [-ALL] [channel | nickname]
nb: %1CLEAR [-ALL] [kanal | kallenavn]

en: Resolved %1 to: %2
nb: Slått opp %1 til: %2

en: Unable to resolve %1.
nb: Kunne ikke slå opp %1.

en: <qt><p>Some details of the person you are talking to in this query is shown in this bar. The full name and hostmask is shown.</p><p>See the <i>Konversation Handbook</i> for an explanation of what the hostmask is.</p></qt>
nb: <qt> <p>Noen detaljer om den personen du snakker med i denne spørringen vises på denne linja. Fullt navn og vertsmaske vises.</p><p><i>Konversation-håndboka</i> inneholder en forklaring på hva vertsmaske er.</p> </qt>

en: Do you want to close your query with %1?
nb: Vil du lukke din spørring med %1?

en: Close Query
nb: Lukk spørring

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask]
en: %1 (%2) has left this server.
nb: %1 (%2) har forlatt denne tjeneren.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
nb: %1 (%2) har forlatt denne tjeneren (%3).

[ctx: The command mentioned is executed in a shell prior to connecting.]
en: Running pre-connect shell command...
nb: Kjører skallkommando før tilkobling …

en: Pre-shell command executed successfully!
nb: Skallkommandoen før tilkobling vellykket kjørt.

[ctx: An error message from KDE or Qt is appended.]
en: There was a problem while executing the command:
nb: Det oppsto et problem mens kommandoen ble kjørt:

en: Warning
nb: Advarsel

en: Looking for server %1 (port %2)...
nb: Ser etter tjener %1 (port %2) …

en: Server found, connecting...
nb: Tjeneren funnet, kobler til …

en: Negotiating capabilities with server...
nb: Forhandler med tjener om muligheter …

en: Closing capabilities negotiation.
nb: Lukker forhandling om muligheter.

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
nb: Mulighetsforhandling mislyktes. Ser ut til at tjeneren ikke støtter det.

en: SASL capability denied or not supported by server.
nb: SASL-mulighet avvist eller ikke støttet av tjeneren.

en: SSL Connection Error
nb: SSL tilkoblingsfeil

en: Connection to server %1 (port %2) lost while waiting for user response to an SSL error. Will automatically reconnect if error is ignored.
nb: Forbindelsen til tjener %1 (port %2) gikk tapt under venting på brukersvar på en SSL-feil. Kobler automatisk til igjen hvis feilen ignoreres.

en: Connection to server %1 (port %2) lost: %3.
nb: Mistet tilkobling til tjener %1 (port %2) : %3.

en: The SSL certificate for the server %1 (port %2) failed the authenticity check.
nb: SSL-sertifikatet for tjeneren %1 (port %2) klarte ikke autentitetstesten.

en: SSL Connection Warning
nb: SSL tilkoblingsadvarsel

en: Could not connect to %1 (port %2) using SSL encryption. Either the server does not support SSL (did you use the correct port?) or you rejected the certificate. %3
nb: Klarte ikke koble til %1 (port %2) med SSL-kryptering. Kanskje tjeneren ikke støtter SSL (brukte du riktig port?) eller du avviste sertifikatet. %3

en: Delayed connect aborted.
nb: Utsatt tilkobling avbrutt.

en: Disconnected from %1 (port %2).
nb: Koblet fra %1 (port %2).

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
nb: Tilkoblingen «%2» godtok ingen kallenavn fra identiteten «%1».
    Sriv inn et nytt kallenavn eller trykk Avbryt for å koble fra,

en: Nickname error
nb: Kallenavnfeil

en: Select File(s) to Send to %1
nb: Velg fil(er) som skal Sendes til %1

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
nb: Mottatt ugyldig DCC SEND-forespørsel fra %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
nb: %1 tilbyr å sende deg «%2» (%3) …

en: unknown size
nb: ukjent størrelse

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
nb: Mottatt ugyldig DCC CHAT-forespørsel fra %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
nb: Ber %1 om å godta opplasting av «%2» (%3) …

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
nb: Ber %1 om å godta passiv opplasting av «%2» (%3) …

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
nb: Ber %1 om å ta imot %2 …

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
nb: Fikk ugyldig akseptsvar fra %1 på  passiv DCC-prat.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
nb: Fikk ugyldig akseptsvar fra %2 på passiv DCC send for «%1».

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
nb: Fortsetter å laste ned «%1» fra %2, begynner ved %3% av %4 …

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
nb: Fikk ugyldig akseptsvar fra %2 på fortsettelse for «%1».

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
nb: Fortsetter å laste opp «%1» til %2 , begynner ved %3% av %4 …

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
nb: Mottatt ugyldig resume-forespørsel for «%1» fra %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
nb: Mottatt ugyldig reject -forespørsel for «%1» fra %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
nb: Mottatt ugyldig reject -forespørsel fra %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
nb: Ferdig med å laste ned «%1» fra %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
nb: Nedlasting av «%1» fra %2 mislyktes. Årsak: %3

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
nb: Ferdig med å laste opp «%1» til %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
nb: Opplasting av «%1» til %2 mislyktes. Årsak: %3

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
nb: Sender «%1» til %2 …

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
nb: Laster ned «%1» (%2) fra %3 …

en: %1 is online (%2).
nb: %1 er tilkoblet (%2).

en: %1 went offline (%2).
nb: %1 koblet fra (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
nb: Feil: Kunne ikke finne skriptet «%1».

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
nb: Feil: Klarte ikke kjøre skriptet "%1". Kontroller filrettigheter.

en: Gone away for now
nb: Borte nå

en: You are now marked as being away (reason: %1).
nb: Du er nå merket som borte (årsak: %1).

en: You are now marked as being away.
nb: Du er nå merket som borte.

en: You are no longer marked as being away.
nb: Du er ikke lenger merket som borte.

en: You are not marked as being away.
nb: Du er ikke merket som borte.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
nb: Klarte ikke starte nøkkelutveksling med %1.

en: Unable to perform key exchange with %1.
nb: Klarte ikke utføre nøkkelutveksling med %1.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
nb: Klarte ikke å tolke DH1080 INIT fra %1. Nøkkelutveksling mislykket.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
nb: Din nøkkel er nå fastsatt og meldingene dine vil nå bli kryptert, sender DH1080_FINISH til %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
nb: Klarte ikke fullføre nøkkelutveksling med %1.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
nb: Tolket DH1080_FINISH sendt fra %1. Din nøkkel er nå fastsatt og meldingene dine vil nå blir kryptert.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
nb: Klarte ikke å tolke DH1080_FINISH sendt fra %1. Nøkkelutveksling mislykket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
nb: Tj&ener:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
nb: Navnet eller IP-nummeret til tjeneren. irchelp.org fører en liste oveer tjenere.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
nb: Oppgi portnummeret som trengs for å koble til tjeneren. For de fleste tjenere er det <b>6667</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: Check if you want to use the Secure Socket Layer (SSL) protocol to communicate with the server. This protects the privacy of your communications between your computer and the IRC server. The server must support SSL protocol for this to work. In most cases, if the server does not support SSL, the connection will fail.
nb: Kryss av her hvis du vil bruke SSL-.protokollen (Secure Socket Layer) til kommunikasjon med tjeneren. Dette gir personvern for kommunikasjonen mellom din daamaskin og IRC-tjeneren. Tjeneren må støtte SSL for at dette skal virke. I de fleste tilfeller vil tilkoblingen gå ned hvis tjeneren ikke støtter SSL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
nb: S&ikker tilkobling (SSL)

en: Change network information
nb: Endre nettverksinformasjon

en: Add Server
nb: Legg til tjener

en: Edit Server
nb: Rediger tjener

en: Add Channel
nb: Legg til kanal

en: Edit Channel
nb: Rediger kanal

en: The network name is required.
nb: Nettverksnavnet er nødvendig.

en: You need to add at least one server to the network.
nb: Du må legge til minst én tjener til nettverket.

en: The server address is required.
nb: Tjeneradressen er nødvendig.

en: The channel name is required.
nb: Kanalnavnet er nødvendig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
nb: Nettverksnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
nb: Identitet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_identityCBox)
en: Choose an existing Identity or click the Edit button to add a new Identity or edit an existing one. The Identity will identify you and determine your nickname when you connect to the network.
nb: Velg en eksisterende identitet, eller trykk på  Rediger-knappen for å legge til en ny eller redigere en eksisterende. Det er din identitet og bestemmer kallenavnet ditt når du kobler til nettverket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
nb: &Rediger …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
nb: Kommandoer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nameEdit)
en: Enter the name of the Network here. You may create as many entries in the Server List screen with the same Network as you like.
nb: Oppgi navnet på nettverket her. Du kan lage så mange oppføringer du vil med det samme nettverket i Tjenerliste-vinduet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
nb: Tjenere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
nb: Gå automatisk inn i kanaler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
nb: Kryss av her hvis du vil at Konversation skal automatisk koble seg til dette nettverket hver gang du åpner Konversation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
nb: Ko&ble til når programmet starter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_serverLBox)
en: This is a list of IRC Servers in the network. When connecting to the network, Konversation will attempt to connect to the top server first. If this fails, it will attempt the second server. If this fails, it will attempt the third, and so on. At least one server must be specified. Click a server to highlight it.
nb: Dette er en liste over ICR-tjenere i nettverket. Når du kobler til nettverket vil Konversation forsøke først å koble til tjeneren som er vist øverst. Hvis dette svikter vil den forsøke dem andre, tredje osv. Minst én tjener må være oppgitt. Trykk på en tjener for å fremheve den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
nb: &Legg til …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
nb: &Rediger …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
nb: Slett

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_channelLBox)
en: Optional. This is a list of the channels that will be automatically joined once Konversation has connected to a server. You may leave this blank if you wish to not automatically join any channels.
nb: Valgfritt. Dette er en liste over kanaler som Konversation automatisk vil gå inn i når den har koblet seg til en tjener. Du kan la dette være tomt om du ikke vil bli med automatisk i noen kanaler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
nb: Legg til …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
nb: Red&iger …

en: C&onnect
nb: K&oble til

en: Connect to the server
nb: Koble til tjeneren

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
nb: Trykk her for å koble til det valgte IRC-nettverket og kanalen.

en: New Network
nb: Nytt nettverk

en: Edit Network
nb: Rediger nettverk

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
nb: Du kan ikke slette %1.
    
    Nettverket %2 må ha minst én tjener.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
nb[0]: Du kan ikke slette den valgte tjeneren %2.
    
    Nettverket %2 må ha minst én tjener.
nb[1]: Du kan ikke slette de valgte tjenerne.
    
    Nettverket %2 må ha minst én tjener.

en: Do you really want to delete the selected entries?
nb: Er du sikker på at du vil slette de valgte oppføringene?

en: Do you really want to delete %1?
nb: Er du sikker på at du vil slette %1?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
nb: Trykk her for å definere et nytt Nettverk, inkludert tjenerne det kan kobles til, og Kanaler som du vil gå inn i automatisk ved tilkobling.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
nb: &Ny …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
nb: &Slett

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
nb: Nettverk

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
nb: Identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
nb: Kanaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
nb: Vi&s ved programstart

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Text
nb: Tekst

en: Author
nb: Forfatter

en: Time
nb: Tid

en: Manage Konsole Profiles
nb: Håndter Konsole-profiler

en: A user-friendly IRC client
nb: En brukervennlig IRC-klient

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
nb: Konversation er en klient for protokollen IRC (Internet Relay Chat).
    
    Møt venner på nettet, finn nye bekjentskaper og snakk alt du vil om ditt yndlingsemne.

en: Original Author, Project Founder
nb: Opprinnelig forfatter, prosjektgrunnlegger

en: Maintainer
nb: Vedlikeholder

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
nb: Vedlikeholder, utgavesjef, brukergrensesnitt, tilkoblingsstyring, protokollhåndtering, auto-borte

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
nb: DCC- tegnkodingshåndtering, OSD-posisjonering

en: Protocol handling, Input line
nb: Protokollhåndtering, skrivelinje

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
nb: Blowfish, SSL-støtte, KNetwork-port, kallenavn med farge, temaer for kallenavnliste

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
nb: Refaktoring, KAddressBook/Kontact integrasjon

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
nb: DCC-port til KDE 4, diverse DCC-forbedringer

en: Website hosting
nb: Nettstedhotell

en: Website maintenance
nb: Vedlikehold av nettsted

en: Christian Muehlhaeuser
nb: Christian  Muehlhaeuser

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
nb: Utvidelse for flere moduser, plassering av skjermelementer, OSD-funksjonalitet

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
nb: Dokumentasjon, forbedringer for Søkte kallenavn, tilpasset utvidelse for nettleser

en: Color configurator, Highlight dialog
nb: Fargeoppsett, fremhevingsdialog

en: DCOP interface
nb: DCOP-grensesnitt

en: Non-Latin1-Encodings
nb: Tegnkodinger utenom latin-1

en: Konsole part view
nb: Konsolepart-visning

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
nb: Hurtigtilkobling, portet ny OSD, andre ting og feilfikser

en: A Handful of fixes and code cleanup
nb: En håndfull fikser og koderydding

en: Drag&Drop improvements
nb: Forbedringer i dra-og-slipp

en: Artwork
nb: Grafikk

en: Firefox style searchbar
nb: Søkelinje som i Firefox

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
nb: Rå-moduser, fanegruppering pr. tjener, forbudsliste

en: System tray patch
nb: Lapp for systemkurven

en: Bug fixes
nb: Feilfikser

en: Extended user modes patch
nb: Lapp for utvidete brukermoduser

en: Close visible tab with shortcut patch
nb: Lapp for å lukke synlig fane med snarvei

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
nb: Rundkjøring i fanene med musehjul

en: Channel ownership mode patch
nb: Lapp for kanaleierskap

en: Option to enable IRC color filtering
nb: Valg for å slå på IRC fargefiltrering

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
nb: Feilfikser, OSD-arbeid, ryddeemner

en: Sysinfo script
nb: Sysinfo-skript

en: Auto-join context menu
nb: Kontekstmeny for auto-join

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
nb: Diverse fikser, portet kryptering til QCA2, lagt til støtte for DH1080 nøkkelutveksling

en: Bug fixes and enhancements.
nb: Feilrettelser og forbedringer.

en: Various bug fixes and enhancements.
nb: Diverse feilrettelser og forbedringer.

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
nb: Støtte for KStatusNotifierItem og KIdleTime support, andre forbedringer

en: irc:// URL or server hostname
nb: irc:// URL eller vertsnavn for tjener

en: Server to connect
nb: Tjener det skal kobles til

en: Port to use
nb: Port som skal brukes

en: Channel to join after connection
nb: Kanal å gå inn i etter tilkobling

en: channel
nb: kanal

en: Nickname to use
nb: Kallenavn som skal brukes

en: Password for connection
nb: Passord for tilkobling

en: password
nb: passord

en: Use SSL for connection
nb: Bruk SSL for tilkobling

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
nb: Slå av auto-tilkobling til alle IRC-nettverk

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
nb: Avslutter og starter Konversation på nytt (hvis den kjører, ellers ingen virkning)

en: Sets KUniqueApplication::NonUniqueInstance (debug only, use with caution)
nb: Setter KUniqueApplication::NonUniqueInstance (bare for feilsøking, brukes forsiktig)

en: Restart
nb: Omstart

en: Quit and restart the application
nb: Avslutt og start programmet på nytt

en: &Server List...
nb: &Tjenerliste …

en: Manage networks and servers
nb: Håndter nettverk og tjenere

en: Quick &Connect...
nb: Hurtigtilkobling …

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
nb: Tast inn adressen til en ny IRC-tjener det skal kobles til

en: &Reconnect
nb: &Koble til på nytt

en: Reconnect to the current server.
nb: Koble til på nytt til gjeldende tjener.

en: &Disconnect
nb: &Koble fra

en: Disconnect from the current server.
nb: Koble fra den gjeldende tjeneren.

en: &Identities...
nb: &Identiteter …

en: Manage your nick, away and other identity settings
nb: Styr ditt kallenavn, borte- og andre identitetsinnstillinger

en: &Watched Nicks
nb: &Søkte kallenavn

en: &DCC Status
nb: &DCC-status

en: &Open Logfile
nb: &Åpne loggfil

en: Open the known history for this channel in a new tab
nb: Åpne den kjente historien for denne kanalen i en ny fane

en: &Channel Settings...
nb: &Kanalinnstillinger …

en: Open the channel settings dialog for this tab
nb: Åpne kanalinstillingsdialogen for denne fanen

en: Channel &List
nb: Kanal&liste

en: Show a list of all the known channels on this server
nb: Vis en liste over alle kjente kanaler på denne tjeneren

en: &URL Catcher
nb: &URL-fanger

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
nb: List alle URL-er som nylig er nevnt i en ny fane

en: New &Konsole
nb: Nytt &Konsole

en: Open a terminal in a new tab
nb: Åpne en terminal i en ny fane

en: &Next Tab
nb: &Neste fane

en: &Previous Tab
nb: &Forrige fane

en: Close &Tab
nb: &Lukk fane

en: Last Focused Tab
nb: Fane som sist hadde fokus

en: Next Active Tab
nb: Neste aktive fane

en: Move Tab Up
nb: Flytt fane opp

en: Move this tab
nb: Flytt denne fanen

en: Move Tab Down
nb: Flytt fane ned

en: Move Tab Right
nb: Flytt fane til høyre

en: Move Tab Left
nb: Flytt fane til venstre

en: Rejoin Channel
nb: Gå inn i kanalen på nytt

en: Enable Notifications
nb: Slå på beskjeder

en: Join on Connect
nb: Gå inn ved tilkobling

en: Connect at Startup
nb: Koble til ved oppstart

en: Default
nb: Standard

en: Set Encoding
nb: Velg tegnkoding

en: Go to Tab %1
nb: Gå til fane %1

en: Clear &Marker Lines
nb: Stryk ut &markørlinjer

en: Clear marker lines in the current tab
nb: Stryk ut markørlinjer i gjeldende fane

en: &Clear Window
nb: &Tøm vindu

en: Clear the contents of the current tab
nb: Tøm innholdet i gjeldende fane

en: Clear &All Windows
nb: Tøm &alle vinduer

en: Clear the contents of all open tabs
nb: Tøm innholdet fra alle åpne faner

en: Global Away
nb: Globalt borte

en: &Join Channel...
nb: &Gå inn i kanal …

en: Join a new channel on this server
nb: Gå inn i ny kanal på denne tjeneren

en: &IRC Color...
nb: &IRC-farge …

en: Set the color of your current IRC message
nb: Bestemmer fargen på din gjeldende IRC-melding

en: &Marker Line
nb: &Markørlinje

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
nb: Sett inn en vannrett linje som bare du kan se, i gjeldende fane

en: Special &Character...
nb: S&pesialtegn …

en: Insert any character into your current IRC message
nb: Sett inn et vilkårlig tegn i gjeldende IRC-melding

en: Focus Input Box
nb: Fokus på inndata-ruten

en: Close &All Open Queries
nb: Lukk &alle åpne forespørsler

en: Show Nicklist
nb: Vis kallenavnliste

en: Show/Hide Konversation
nb: Vis/skjul Konversation

en: Enable On Screen Display
nb: Slå på skjermmeldinger

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
nb: <qt>Du har aktive DCC filoverføringer. Er du sikker på at du vil avslutte <b>Konversation</b>?</qt>

en: Confirm Quit
nb: Bekreft avslutning

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
nb: <qt>Er du sikker på at du vil avslutte <b>Konversation</b>?</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
nb: <p>Dersom du lukker hovedvinduet, vil Konversation fortsatt kjøre i systemkurven. Velg <b>Avslutt</b> fra <b>Konversation</b>-menyen for å avslutte programmet.</p>

en: Docking in System Tray
nb: Legger i systemkurven

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
nb: <qt>Dette gjemmer menylinja helt. Du kan vise den igjen ved å taste %1.</qt>

en: Hide menu bar
nb: Gjem menylinja

en: Toggle Notifications
nb: Slå varslinger av/på

en: Toggle Away Globally
nb: Slå Globalt borte av/på

en: Insert &IRC Color...
nb: Sett inn &IRC-farge …

en: Insert Special &Character...
nb: Sett inn spesial&tegn …

en: Insert &Marker Line
nb: Sett inn &markørlinje

en: &Channel List
nb: &Kanalliste

en: Set &Away Globally
nb: Angi &borte globalt

en: Server List
nb: Tjenerliste

en: %1 joined %2
nb: %1 gikk inn i %2

en: %1 parted %2
nb: %1 forlot %2

en: %1 quit %2
nb: %1 avsluttet %2

en: %1 changed nickname to %2
nb: %1 endret kallenavn til %2

en: %1 wants to send a file to you
nb: %1 vil sende deg en fil

en: An error has occurred in a DCC transfer: %1
nb: Det oppsto en feil i en DCC-overføring: %1

[ctx: %1 - filename]
en: %1 File Transfer is complete
nb: %1 Filoverføring fullført

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
nb: Åpne

en: %1 changed modes in %2: %3
nb: %1 endret moduser i %2: %3

en: %1 has started a conversation (query) with you.
nb: %1 har startet en samtale (forespørsel) med deg.

en: You are kicked by %1 from %2
nb: %1 har sparket deg ut av %2

en: %1 started a DCC chat with you
nb: %1 startet en DCC-prat med deg

en: [HighLight] (%1) *** %2
nb: [Uthev] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
nb: Klarte ikke å koble til %1

en: You have joined %1.
nb: Du har gått inn i %1.

en: Reset...
nb: Tilbakestill …

en: This cannot be undone, are you sure you wish to reset to default values?
nb: Dette kan ikke angres, er du sikker på at du vil tilbakestille til standardverdier?

en: Reset Values
nb: Tilbakestill til standardverdier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
nb: Lukk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
nb: Langsom kø

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
nb: Linjer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
nb: byte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
nb: Alder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
nb: Antall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
nb: Linjer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
nb: byte:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
nb: Normal kø

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
nb: Hurtig kø

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
nb: Alle køer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
nb: Mottatt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Bytes (Raw):
nb: byte (rå):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
nb: byte (kodet):

en: Quick Connect
nb: Hurtigtilkobling

en: &Server host:
nb: &Tjenervert:

en: Enter the host of the network here.
nb: Skriv inn verten for nettverket her.

en: The port that the IRC server is using.
nb: Porten som IRC-tjeneren bruker.

en: &Nick:
nb: &Kallenavn:

en: The nick you want to use.
nb: Kallenavnet du vil bruke.

en: P&assword:
nb: P&assord:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
nb: Hvis IRC-tjeneren krever et passord, så skriv det inn her (de fleste tjenere krever ikke et passord.)

en: &Use SSL
nb: Br&uk SSL

en: <qt><p>This shows the number of users in the channel, and the number of those that are operators (ops).</p><p>A channel operator is a user that has special privileges, such as the ability to kick and ban users, change the channel modes, make other users operators</p></qt>
nb: <qt> <p>Dette viser antall brukere i kanalen, og hvor mange av dem som er operatører (ops).</p> <p>En kanaloperatør er en bruker som har spesielle privilegier, slik som å kunne sparke ut og forby brukere, endre kanalmodus, gjøre andre brukere til operatører.</p> </qt>

en: Lag: Unknown
nb: Latens: Ukjent

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
nb: All kommunikasjon med tjeneren er kryptert, Dette gjør det vanskeligere for andre å overhøre dine samtaler.

en: <qt>The status bar shows various messages, including any problems connecting to the server.  On the far right the current delay to the server is shown.  The delay is the time it takes for messages from you to reach the server, and from the server back to you.</qt>
nb: <qt>Statuslinja viser forskjellige meldinger, deriblant problemer om tilkobling til tjeneren. Helt til høyre vises latenstiden til tjeneren akkurat nå. Latensen er den tiden det tar for meldinger fra deg å nå tjeneren, og fra tjeneren tilbake til deg.</qt>

en: Lag: %1 ms
nb: Latens: %1 ms

en: Lag: %1 s
nb: Latens: %1 s

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
nb: Tjeneren %1 har ikke svart på mer enn %2, %3, %4 og %5.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
nb: Tjeneren %1 har ikke svart på mer enn %2, %3 og %4.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
nb: Tjeneren %1 har ikke svart på mer enn %2 og %3.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
nb[0]: Tjener %2 har ikke svart på mer enn 1 sekund.
nb[1]: Tjener %2 har ikke svart på mer enn %1 sekunder.

en: Failed to download %1: %2
nb: Klarte ikke laste ned %1: %2

en: Error parsing router description.
nb: Klarte ikke tolke ruter-beskrivelse.

en: URL Catcher
nb: URL-fanger

[ctx: open url]
en: &Open
nb: &Åpne

en: Open URLs in external browser.
nb: Åpne URLer i ekstern nettleser

en: <p>Select one or several <b>URLs</b> below, then click this button to launch the application associated with the mimetype of the URL.</p>-<p>In the <b>Settings</b>, under <b>Behavior</b> | <b>General</b>, you can specify a custom web browser for web URLs.</p>
nb: <p>Velg en eller flere <b>URL-er</b> over, og trykk på denne knappen for å starte programmet som er knyttet til MIME-typen for URL-en.</p>-<p> Du kan stille inn en selvvalgt nettleser for nett-URL-er i <b>Innstillinger</b>, under <b>Oppførsel</b> | <b>Generelt</b>.</p>

en: &Save...
nb: &Lagre …

en: Save selected URLs to the disk.
nb: Kopier de valgte URL-ene til disken.

en: Add Bookmark...
nb: Legg til bokmerke …

[ctx: copy url]
en: &Copy
nb: Ko&pier

en: Copy URLs to the clipboard.
nb: Kopier URL-er til utklippstavla.

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to copy them to the clipboard.
nb: Velg en eller flere <b>URL-er</b> over og trykk denne knappen for å kopiere dem til utklippstavla.

[ctx: delete url]
en: &Delete
nb: &Slett

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to delete them from the list.
nb: Velg en eller flere <b>URL</b> over og trykk denne knappen for å slette dem fra lista.

en: Delete selected link.
nb: Slett den valgte lenken.

[ctx: save url list]
en: &Save List...
nb: &Lagre liste …

en: Save list.
nb: Lagre liste.

en: Click to save the entire list to a file.
nb: Trykk for å lagre hele lista i en fil.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
nb: &Tøm liste

en: Clear list.
nb: Tøm liste.

en: Click to erase the entire list.
nb: Trykk for å tømme hele lista.

en: List of Uniform Resource Locators mentioned in any of the Konversation windows during this session.
nb: Liste over Uniform Resource Locator-er nevnt i noe av Konversation-vinduene i denne økta.

en: From
nb: Fra

en: Date
nb: Dato

en: You have selected more than one URL. Do you really want to open several URLs at once?
nb: Du har valgt mer enn en URL. Er du sikker på at du vil åpne flere URL-er på én gang?

en: Open URLs
nb: Åpne URL-er

en: You have selected more than one URL. A file dialog to set the destination will open for each. Do you really want to save several URLs at once?
nb: Du har valgt mer enn en URL. For hver av dem åpnes en fildialog for å stille inn målet. Er du sikker på at du vil lagres flere URL-er på én gang?

en: Save link as
nb: Lagre lenke som

en: Save URL List
nb: Lagre URL-liste

en: Konversation URL List: %1
nb: Konversation URL-liste: %1

en: (away)
nb: (borte)

en: &Unaway
nb: &Ikke-borte

en: &Change away message...
nb: &Endre bortemelding …

en: Change away message
nb: Endre bortemelding

en: Enter new away message:
nb: Skriv inn ny borte-melding:

en: Channel Settings for %1
nb: Kanalinnstillinger for %1

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>The <b>T</b>opic mode means that only the channel operator can change the topic for the channel.</p></qt>
nb: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>modus</em>. Bare en operatør kan endre disse.</p><p> <b>E</b>mnemodus betyr at bare kanaloperatøren kan endre emne for kanalen.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p><b>N</b>o messages from outside means users who are not in the channel cannot send messages for everybody in the channel to see.  Almost all channels have this set to prevent nuisance messages.</p></qt>
nb: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>modus</em>. Bare en operatør kan endre disse.</p><p> <b>I</b>ngen meldinger utenfra betyr at brukere som ikke er i kanalen ikke kan sende meldinger som alle i kanalen kan se. Nesten alle kanaler har dette slått på for å unngå plagsomme meldinger.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>S</b>ecret channel will not show up in the channel list, nor will any user be able to see that you are in the channel with the <em>WHOIS</em> command or anything similar.  Only the people that are in the same channel will know that you are in this channel, if this mode is set.</p></qt>
nb: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>modus</em>. Bare en operatør kan endre disse.</p><p> En <b>H</b>emmelig kanal vises ikke på kanallista, og ingen brukere kan se at du er i kanalen med <em>WHOIS</em>-kommandoen eller noe liknende. Bare andre brukere i den samme kanalen vil kunne vite at du er der, hvis denne modusen er slått på.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>An <b>I</b>nvite only channel means that people can only join the channel if they are invited.  To invite someone, a channel operator needs to issue the command <em>/invite nick</em> from within the channel.</p></qt>
nb: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>modus</em>. Bare en operatør kan endre disse.</p><p> <b>B</b>are ved invitasjon  betyr at folk kan bare bli med i kanalen hvis de er invitert. En kanaloperatør må bruke kommandoen <em>/invite nick</em> inne fra kanalen for å invitere noen..</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>P</b>rivate channel is shown in a listing of all channels, but the topic is not shown.  A user's <em>WHOIS</em> may or may not show them as being in a private channel depending on the IRC server.</p></qt>
nb: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>modus</em>. Bare en operatør kan endre disse.</p><p>En  <b>P</b>rivat kanal vises i en liste over alle kanaler, men emnet blir ikke vist. En brukers <em>WHOIS</em> kan vise (eller ikke) om de er i en privat kanal, avhengig av tjeneren.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>M</b>oderated channel is one where only operators, half-operators and those with voice can talk.</p></qt>
nb: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>modus</em>. Bare en operatør kan endre disse.</p><p>En <b>M</b>oderert kanal er en hvor bare operatører, halvoperatører og de som har stemme kan snakke.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A protected channel requires users to enter a password in order to join.</p></qt>
nb: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>modus</em>. Bare en operatør kan endre disse.</p><p>En beskyttet kanal krever at brukere må oppgi et passord for å bli med.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A channel that has a user <b>L</b>imit means that only that many users can be in the channel at any one time.  Some channels have a bot that sits in the channel and changes this automatically depending on how busy the channel is.</p></qt>
nb: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>modus</em>. Bare en operatør kan endre disse.</p><p>En kanal som har en bruker<b>g</b>rense tillater bare så mange brukere i kanalen av gangen. Norn kanaler har en bot som sitter i kanalen og endrer dette automatisk avhengig av hvor mye trafikk det er i kanalen.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
nb: Em&ne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
nb: Søk:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
nb: Mo&duser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
nb: &Emnet kan bare endres av kanaloperatører

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
nb: &ingen meldinger fra utsiden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
nb: &Hemmelig kanal, kanalen vises ikke i kanallista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
nb: &Bare inviterte kan bli med i kanalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
nb: &Moderert kanal, bare folk med stemme kan skrive til kanalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
nb: Bruker&grense:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
nb: Kanal&passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
nb: Vis &avanserte innstillinger &gt;&gt;

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
nb: &Forbudsliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
nb: Vertsmaske

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
nb: Satt av

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
nb: Når satt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateBan)
en: Update Ban
nb: Oppdater forbud

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
nb: Legg til forbud

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
nb: Fjern forbud

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
nb: 
    *** Loggfil startet
    ***  %1

en: Edit Watched Nickname
nb: Rediger overvåket kallenavn

en: &Network name:
nb: &Nettverksnavn:

en: Pick the server network you will connect to here.
nb: Velg her tjenernettverket du vil koble til.

en: N&ickname:
nb: K&allenavn:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
nb: <qt>Kallenavnet du vil se etter når du er koblet til en tjener i nettverket.</qt>

en: All Networks
nb: Alle nettverk

en: Change notify information
nb: Endre varslingsinformasjon

en: Exception
nb: Unntak

en: Insert Character
nb: Sett inn tegn

en: &Insert
nb: &Sett inn

en: Insert a character
nb: Sett inn et tegn

en: IRC Color Chooser
nb: IRC fargevelger

en: None
nb: Ingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
nb: Slik vil meldingene dine se ut med disse fargene

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: <qt>This is a preview of how your readers may see view your message if you select these colors.<br>
    <b>Note: Not all clients support this, and some users may have chosen to ignore your color changes.</b>
    </qt>
nb: <qt>Dette er en forhåndsvisning av hvordan dine lesere kanskje kan se meldingen din hvis du velger disse fargene.<br /> 
    <b>Merk: Ikke alle klienter støtter dette, og noen brukere kan ha valgt å ignorere dine fargeendringer.</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
nb: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
nb: Den valgte tekstfargen legges til skrivelinja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you the text in the next message you send to be.  If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.  Any text written after this will be in the chosen color, until you change the color again.<br>
    <b>Note:  Not all users turn on the option to see this.</b></qt>
nb: <qt>Her velger du hvilken farge du vil ha på teksten i den neste meldinga du sender. Hvis du velger en farge og trykker OK, så blir den valgte fargen lagt til skrivelinja. All tekst som skrives inn etter dette får den fargen, inntil du endrer farge igjen.<br /> 
    <b>Merk: Ikke alle bruker slår på valget for å se dette.</b></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: Fore&ground color:
nb: For&grunnsfarge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
nb: Den valgte bakgrunnsfargen for tekst legges til skrivelinja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you background for the text in the next message you send to be.
    If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.
    Any text written after this will have the chosen color, until you change the color again.<br>
    Choosing the default "<i>None</i>" will not change the background color of your message, so your readers will view your message with their normal background text color.<br>
    <b>Note:  Not all clients support this, and not all users turn on the option to see this.</b></qt>
nb: <qt>Her velger du hvilken farge du vil ha på bakgrunnen for tekst i den neste meldinga du sender.
    Hvis du velger en farge og trykker på OK, så blir den valgte fargen lagt til skrivelinja.
    All tekst du skriver etter dette får den valgte bakgrunnsfargen til du endrer farge igjen.<br /> 
    Om du velger standarden  «<i>Ingen</i>» endres ikke bakgrunnsfargen på meldingene dine, så leserne får se meldingene med normal bakgrunnsfarge for tekst.<br /> 
    <b>Merk: Ikke alle klienter støtter dette, og ikke alle brukere slår på valget for å se dette,</b></qt>

en: Copy Link Address
nb: Kopier lenkeadresse

en: Add to Bookmarks
nb: Legg til som bokmerke

en: Open With...
nb: Åpne med …

en: Save Link As...
nb: Lagre lenke som …

en: Search for '%1' with
nb: Søk etter «%1» med

en: Configure Web Shortcuts...
nb: Sett opp nettsnarveier …

en: Get &topic
nb: Hen&t emne

en: Get &user list
nb: Hent br&ukerliste

en: Open Query
nb: Åpne spørring

en: Modes
nb: Moduser

en: Give Op
nb: Gi op

en: Take Op
nb: Ta op

en: Give HalfOp
nb: Gi Halvop

en: Take HalfOp
nb: Ta Halvop

en: Give Voice
nb: Gi stemme

en: Take Voice
nb: Ta stemme

en: Kick / Ban
nb: Spark / forby

en: Ban Nickname
nb: Forby kallenavn

en: Ban *!*@*.host
nb: Forby *!*@*.vert

en: Ban *!*@domain
nb: Forby *!*@domene

en: Ban *!user@*.host
nb: Forby *!bruker@*.vert

en: Ban *!user@domain
nb: Forby *!bruker@domene

en: Kickban *!*@*.host
nb: Spark og forby *!*@*.vert

en: Kickban *!*@domain
nb: Spark og forby *!*@domene

en: Kickban *!user@*.host
nb: Spark og forby *!bruker@*vert

en: Kickban *!user@domain
nb: Spark og forby *!bruker@domene

en: &Version
nb: &Versjon

en: Unignore
nb: Ta vekk ignore

en: Add to Watched Nicks
nb: Legg til sette kallenavn

en: Remove From Watched Nicks
nb: Fjern fra overvåkede kallenavn

en: Send &File...
nb: Send &fil …

en: Open DCC Chat
nb: Åpne DCC-prat

en: Open DCC Whiteboard
nb: Åpne DCC-tavle

en: Do you want to ignore %1?
nb: Vil du ignorere %1?

en: Do you want to ignore the selected users?
nb: Vil du ignorere de valgte brukerne?

en: Do you want to stop ignoring %1?
nb: Vil du slutte å ignorere %1?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
nb: Vil du slutte å ignorere de valgte brukerne?

en: Query author
nb: Forespørsel-forfatter

en: <qt><p>The input line is where you type messages to be sent the channel, query, or server.  A message sent to a channel is seen by everyone on the channel, whereas a message in a query is sent only to the person in the query with you.</p><p>To automatically complete the nickname you began typing, press Tab. If you have not begun typing, the last successfully completed nickname will be used.</p><p>You can also send special commands:</p><table><tr><th>/me <i>action</i></th><td>shows up as an action in the channel or query.  For example:  <em>/me sings a song</em> will show up in the channel as 'Nick sings a song'.</td></tr><tr><th>/whois <i>nickname</i></th><td>shows information about this person, including what channels they are in.</td></tr></table><p>For more commands, see the Konversation Handbook.</p><p>A message cannot contain multiple lines.</p></qt>
nb: <qt> <p>Skrivelinja er der du skriver inn meldingene som skal sendes til kanalen, forespørsel eller tjener. Om en melding sendes til en kanal får alle i kanalen se den, mens en melding i en spørring sendes bare til den personen som er i spørringen med deg.</p><p>Trykk TAB for fullføre automatisk det kallenavnet du begynte å skrive. Hvis du ikke har begynt å skrive ennå, så blir det siste autofullførte kallenavnet brukt,</p><p>Du kan også sende spesielle kommandoer:</p><table><tr><th>/me<i>handling</i> </th><td>vises som en handling i kanalen eller spørringen. For eksempel: <em>/me synger en sang</em> vises i kanalen som «Nick synger en sang».</td></tr><tr><th>/whois <i>kallenavn</i></th><td>viser informasjon om denne personen, deriblant hvilke kanaler de er i.</td></tr></table><p>Se Konversation-håndboka for flere kommandoer.</p><p>En melding kan ikke bestå av flere linjer.</p></qt>

en: 1 byte | %1 bytes
nb[0]: 1 byte
nb[1]: %1 byte

en: 1 line | %1 lines
nb[0]: 1 linje
nb[1]: %1 linjer

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
nb: <qt>Du forsøker å lime inn mye tekst (%1 eller %2) i praten. Dette kan gjøre at tilkoblingen nullstilles eller at du lager en tekstflom som gjør at du sparkes ut. Er du sikker på at du vil fortsette?</qt>

en: Large Paste Warning
nb: Advarsel om stor innliming

en: Paste
nb: Lim inn

en: Open a query with %1
nb: Åpne en spørring med %1

en: Join the channel %1
nb: Gå inn i kanalen %1

en: Logfile of %1
nb: Loggfil for %1

en: Reload
nb: Last på nytt

en: Clear Logfile
nb: Tøm loggfil

en: Show last:
nb: Vis siste:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
nb: Bruk denne boksen for å oppgi største størrelse for loggfila. Denne innstillingen får ikke virkning før du starter Konversation på nytt. Hver loggfil kan ha sin egen innstilling,

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
nb: Meldingene i loggfila vises her. De eldste meldingene er øverst og de nyeste nederst.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
nb: Er du sikker på at du vil slette permanent all logginformasjon i denne fila?

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
nb: Merk: Om du lagrer loggfila, så lagres alle data i fila, ikke bare den delen du kan se i denne visningen.

en: Save Logfile
nb: Lagre loggfil

en: Choose Destination Folder
nb: Velg målmappe

en: OSD Preview - drag to reposition
nb: Forhåndsvisning av skjermmelding – dra for å flytte

en: Edit Multiline Paste
nb: Rediger flerlinjesliming

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasteEditor)
en: Paste Editor
nb: Rediger innliming

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
nb: Legg til &sitattegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNewlinesButton)
en: &Remove Newlines
nb: &Fjern linjeskift

en: Raw Log
nb: Rå logg

en: Match Case
nb: Ta hensyn til store/små bokstaver

en: Whole Words Only
nb: Bare hele ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
nb: F&inn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
nb: &Neste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
nb: &Forrige

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: Modify search behavior
nb: Endre søkeoppførsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
nb: &Valg

en: Do you really want to close '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
nb: Er du sikker på at du vil lukke «%1»?
    
    Alle tilknyttede faner vil også bli lukket.

en: Close Tab
nb: Lukk fane

en: Do you want to disconnect from '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
nb: Vil du koble fra «%1»?
    
    Alle tilknyttede faner vil også bli lukket.

en: Disconnect From Server
nb: Koble fra tjeneren

en: Disconnect
nb: Koble fra

en: Delete excess text
nb: Slett for mye tekst

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
nb: På %1 av %2

en: This is a list of all topics that have been set for this channel while its tab was open.
    
    If the same topic is set multiple times consecutively by someone, only the final occurrence is shown.
    
    When you select a topic in the list, the edit field below it will receive its text. Once you start modifying the contents of the field, however, the list will switch from the regular entry selection mode to allowing you to perform text selection on the entries in case you may wish to incorporate some of their text into the new topic. To return to entry selection mode and a synchronized edit field, undo back to the original text or close and reopen the dialog.
nb: Dette er en liste over alle emner som er blitt satt for denne kanalen mens fanen dens var åpen.
    
    Hvis samme emne er satt flere ganger av noen, så blir bare siste forekomst vist.
    
    Når du velger et emne i lista, så får redigeringsfeltet nedenfor emnets tekst. Men når du begynner å redigere innholdet i feltet, så bytter lista fra vanlig oppføringsvalg til å gi deg mulighet til å markere tekst i oppføringene i tilfelle du vil ta med noe av teksten deres inn i det nye emnet. Du kan «angre»  tilbake til den opprinnelige teksten, eller lukke og åpne dialogen igjen, for å komme tilbake til modusen med oppføringsvalg og synkronisert redigeringsfelt.

en: Find Text...
nb: Finn tekst …

en: Search for text in the current tab
nb: Søk etter tekst i gjeldende fane

en: Channel &List for %1
nb: Kanal&liste for %1

en: &Open Logfile for %1
nb: &Åpne loggfil for %1

en: &Channel Settings for %1...
nb: &Kanalinnstillinger for %1 …

en: Rename Tab
nb: Endre navn på fanen

en: Enter new tab name:
nb: Skriv inn nytt navn på fane:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
nb: Standard ( %1 )

en: &Rename Tab...
nb: &Endre navn på fane …

en: You can only search in text fields.
nb: Du kan bare søke i tekstfelter.

en: Find Text Information
nb: Finn tekstinformasjon

en: To know which server to display the channel list for, the list can only be opened from a query, channel or status window.
nb: For å vite hvilken tjener kanallista skal vises for, lista kan bare åpnes inne fra en spørring, kanal eller et statusvindu.

en: Using this function may result in a lot of network traffic. If your connection is not fast enough, it is possible that your client will be disconnected by the server.
nb: Om du bruker denne funksjonen kan det oppstå mye nettverkstrafikk. Hvis forbindelsen din ikke er rask nok kan klienten bli koblet fra tjeneren.

en: Channel List Warning
nb: Kanalliste-advarsel

en: Watched Nicks
nb: Søkte kallenavn
