iso_15924 - en to sr@latin translation catalogue (182 entries)

note: Name for Adlm
en: Adlam
sr@latin: adlam

note: Name for Afak
en: Afaka
sr@latin: afakaski

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
sr@latin: kavkaski albanski

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
sr@latin: ahom, tai ahom

note: Name for Arab
en: Arabic
sr@latin: arapski

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
sr@latin: persijski (nastalik varijanta)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
sr@latin: carski aramejski

note: Name for Armn
en: Armenian
sr@latin: jermenski

note: Name for Avst
en: Avestan
sr@latin: avestansko pismo

note: Name for Bali
en: Balinese
sr@latin: balinežansko pismo

note: Name for Bamu
en: Bamum
sr@latin: bamuški

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
sr@latin: basa vahski

note: Name for Batk
en: Batak
sr@latin: batak

note: Name for Beng
en: Bengali
sr@latin: bengalski

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
sr@latin: bhaiksuki

note: Name for Blis
en: Blissymbols
sr@latin: Blisovi simboli

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
sr@latin: boposki

note: Name for Brah
en: Brahmi
sr@latin: brahski

note: Name for Brai
en: Braille
sr@latin: brajevo pismo

note: Name for Bugi
en: Buginese
sr@latin: bugisko pismo

note: Name for Buhd
en: Buhid
sr@latin: buhidsko pismo

note: Name for Cakm
en: Chakma
sr@latin: čakma pismo

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sr@latin: ujedinjeni kanadski slogovi aboridžina

note: Name for Cari
en: Carian
sr@latin: karijsko pismo

note: Name for Cham
en: Cham
sr@latin: čameški

note: Name for Cher
en: Cherokee
sr@latin: čiroki pismo

note: Name for Cirt
en: Cirth
sr@latin: sirtoški

note: Name for Copt
en: Coptic
sr@latin: koptski

note: Name for Cprt
en: Cypriot
sr@latin: kiparski

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
sr@latin: ćirilični

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
sr@latin: staroslovenska crkvena ćirilica

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
sr@latin: devanagari (nagari)

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
sr@latin: dezeretski (mormonski)

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
sr@latin: duplojske skraćenice, duplojski brzopis

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
sr@latin: egipatski demotski

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
sr@latin: egipatski hijeratski

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
sr@latin: egipatski hijeroglifi

note: Name for Elba
en: Elbasan
sr@latin: elbasansko pismo

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
sr@latin: etiopski (ge'ez)

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
sr@latin: kucurski (asomtavruli i nuskuri)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
sr@latin: gruzijski (mkedrulijski)

note: Name for Glag
en: Glagolitic
sr@latin: glagoljica

note: Name for Goth
en: Gothic
sr@latin: gotski

note: Name for Gran
en: Grantha
sr@latin: grentski

note: Name for Grek
en: Greek
sr@latin: grčki

note: Name for Gujr
en: Gujarati
sr@latin: guđaratsko pismo

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
sr@latin: gurmuški

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
sr@latin: han sa bopomofo (alijas za han + bopomofo)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
sr@latin: hangulski (hangil, hangeul)

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
sr@latin: hanski (hansi, kandži, handža)

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
sr@latin: hanoški

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
sr@latin: hanski (pojednostavljeni)

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
sr@latin: hanski (tradicionalni)

note: Name for Hatr
en: Hatran
sr@latin: hatranski

note: Name for Hebr
en: Hebrew
sr@latin: hebrejski

note: Name for Hira
en: Hiragana
sr@latin: hiraganski

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
sr@latin: anatolijski hijeroglifi (luvjanski, hititski hijeroglifi)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
sr@latin: pahav hmonški

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
sr@latin: japanski slogovni (alijas za hiraganu + katakanu)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
sr@latin: stari mađarski (mađarske rune)

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
sr@latin: induski (harapan)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
sr@latin: stari italski (etruski, oskanski, itd.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
sr@latin: korejski (alijas za hangul + han)

note: Name for Java
en: Javanese
sr@latin: javanski

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
sr@latin: japanski (alijas za hanski + hiraganu + katakanu)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
sr@latin: jurčen pismo

note: Name for Kali
en: Kayah Li
sr@latin: kališki

note: Name for Kana
en: Katakana
sr@latin: katakana

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
sr@latin: karošti

note: Name for Khmr
en: Khmer
sr@latin: kmerski

note: Name for Khoj
en: Khojki
sr@latin: khojški

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
sr@latin: khitan, majuskula

note: Name for Kits
en: Khitan small script
sr@latin: khitan, minuskula

note: Name for Knda
en: Kannada
sr@latin: kannada pismo

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
sr@latin: korejski (alijas za hangulski + hanski)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
sr@latin: kpelle pismo

note: Name for Kthi
en: Kaithi
sr@latin: kaitski

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
sr@latin: taitamski (lana)

note: Name for Laoo
en: Lao
sr@latin: laosko pismo

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
sr@latin: latinica (fraktur varijanta)

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
sr@latin: latinica (galska varijanta)

note: Name for Latn
en: Latin
sr@latin: latinski

note: Name for Leke
en: Leke
sr@latin: leke

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
sr@latin: lepčanski (rong)

note: Name for Limb
en: Limbu
sr@latin: limbu pismo

note: Name for Lina
en: Linear A
sr@latin: linearno A pismo

note: Name for Linb
en: Linear B
sr@latin: linearni B

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
sr@latin: lizuški (frazerski)

note: Name for Loma
en: Loma
sr@latin: lomski

note: Name for Lyci
en: Lycian
sr@latin: likijsko pismo

note: Name for Lydi
en: Lydian
sr@latin: lidijsko pismo

note: Name for Mahj
en: Mahajani
sr@latin: mahdžanski

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
sr@latin: mandski, mandainski

note: Name for Mani
en: Manichaean
sr@latin: maniški

note: Name for Marc
en: Marchen
sr@latin: marčen

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
sr@latin: majanski hijeroglifi

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
sr@latin: mendski kikakui

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
sr@latin: meroitski kurziv

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
sr@latin: meroitski hijeroglifi

note: Name for Mlym
en: Malayalam
sr@latin: malajalamsko pismo

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
sr@latin: modski

note: Name for Mong
en: Mongolian
sr@latin: mongolski

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
sr@latin: munski (mun kod, mun spis, mun vrsta)

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
sr@latin: mroški

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
sr@latin: mtejški

note: Name for Mult
en: Multani
sr@latin: multski

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
sr@latin: burmanski

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
sr@latin: stari severnoarapski

note: Name for Nbat
en: Nabataean
sr@latin: nabatainski

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
sr@latin: neva, nevar, nevari, nepalsko

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
sr@latin: naki gebski

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
sr@latin: nkoski

note: Name for Nshu
en: Nüshu
sr@latin: nišuski

note: Name for Ogam
en: Ogham
sr@latin: ogamski

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
sr@latin: ol čikiški

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
sr@latin: staroturski, orkonske rune

note: Name for Orya
en: Oriya
sr@latin: orijski

note: Name for Osge
en: Osage
sr@latin: osage

note: Name for Osma
en: Osmanya
sr@latin: osmanski

note: Name for Palm
en: Palmyrene
sr@latin: palmski

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
sr@latin: paušinhauški

note: Name for Perm
en: Old Permic
sr@latin: staropermski

note: Name for Phag
en: Phags-pa
sr@latin: fagspaški

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
sr@latin: posvetni palavski

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
sr@latin: psaltirski palavski

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
sr@latin: knjiški palavski

note: Name for Phnx
en: Phoenician
sr@latin: feničanski

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
sr@latin: klingon

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
sr@latin: mjaoški (polard)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
sr@latin: posvetni parćanski

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
sr@latin: rezervisano za ličnu upotrebu (početak)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
sr@latin: rezervisano za ličnu upotrebu (kraj)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
sr@latin: redžanški

note: Name for Roro
en: Rongorongo
sr@latin: rongoški

note: Name for Runr
en: Runic
sr@latin: runski

note: Name for Samr
en: Samaritan
sr@latin: samarićansko pismo

note: Name for Sara
en: Sarati
sr@latin: saratiški

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
sr@latin: stari južnoarapski

note: Name for Saur
en: Saurashtra
sr@latin: sauraštra pismo

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
sr@latin: znakovno pismo

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
sr@latin: šavjanski

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
sr@latin: šaradski

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
sr@latin: sidamski

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
sr@latin: sindiški

note: Name for Sinh
en: Sinhala
sr@latin: sinhaleško pismo

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
sr@latin: sora sompeng

note: Name for Sund
en: Sundanese
sr@latin: sundansko pismo

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
sr@latin: siloti nagri

note: Name for Syrc
en: Syriac
sr@latin: sirijski

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
sr@latin: sirijski (estrangelo)

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
sr@latin: sirijski (zapadna varijanta)

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
sr@latin: sirijski (istočna varijanta)

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
sr@latin: tagbanva pismo

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
sr@latin: takriški

note: Name for Tale
en: Tai Le
sr@latin: taleški

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
sr@latin: novi talueški

note: Name for Taml
en: Tamil
sr@latin: tamilsko pismo

note: Name for Tang
en: Tangut
sr@latin: tangut pismo

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
sr@latin: tajvjetski

note: Name for Telu
en: Telugu
sr@latin: telugu pismo

note: Name for Teng
en: Tengwar
sr@latin: tengoški

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
sr@latin: tifinagoški (berberski)

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
sr@latin: tagaloški (bajbajinski, alibatski)

note: Name for Thaa
en: Thaana
sr@latin: taanski

note: Name for Thai
en: Thai
sr@latin: tajlandski

note: Name for Tibt
en: Tibetan
sr@latin: tibetski

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
sr@latin: tirtski

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
sr@latin: ugarski

note: Name for Vaii
en: Vai
sr@latin: vai pismo

note: Name for Visp
en: Visible Speech
sr@latin: vidni govor

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
sr@latin: varanski (varang kšiti)

note: Name for Wole
en: Woleai
sr@latin: voleški

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
sr@latin: staropersijski

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
sr@latin: klinasto pismo, sumersko-akadijski

note: Name for Yiii
en: Yi
sr@latin: jiški

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
sr@latin: kod za nasleđene spise

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
sr@latin: matematički zapis

note: Name for Zsye
en: Symbols (Emoji variant)
sr@latin: simboli (emotikon varijanta)

note: Name for Zsym
en: Symbols
sr@latin: simboli

note: Name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
sr@latin: kod za nepisane dokumente

note: Name for Zyyy
en: Code for undetermined script
sr@latin: kod za neodređene spise

note: Name for Zzzz
en: Code for uncoded script
sr@latin: kod za nekodirane spise
