iso_3166-1 - en to ff translation catalogue (68 entries)

note: Name for AGO
en: Angola
ff: Anngolaa

note: Name for ALB
en: Albania
ff: Albaniya

note: Name for AND
en: Andorra
ff: Anndoora

note: Name for ARM
en: Armenia
ff: Armaaniya

note: Name for AUT
en: Austria
ff: Otiris

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ff: Aserbayjan

note: Name for BDI
en: Burundi
ff: Burunndi

note: Name for BEL
en: Belgium
ff: Beljik

note: Name for BEN
en: Benin
ff: Benen

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ff: Bulgariya

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ff: Bosniya

note: Name for BLR
en: Belarus
ff: Belaruusiya

note: Name for BRA
en: Brazil
ff: Barazil

note: Name for CHE
en: Switzerland
ff: Suwis

note: Name for CHL
en: Chile
ff: Ciile

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ff: Ciina

note: Name for CMR
en: Cameroon
ff: Kamerun

note: Name for CYP
en: Cyprus
ff: Kibris

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ff: Cekiya

note: Name for DEU
en: Germany
ff: Almaanya

note: Name for DNK
en: Denmark
ff: Danemark

note: Name for DZA
en: Algeria
ff: Aljeri

note: Name for ERI
en: Eritrea
ff: Eritereya

note: Name for ESP
en: Spain
ff: Hispaanya

note: Name for FJI
en: Fiji
ff: Fiiji

note: Name for FRA
en: France
ff: Faransi

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ff: Biritaani-Mawndi

note: Name for GEO
en: Georgia
ff: Jorjiya

note: Name for GHA
en: Ghana
ff: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
ff: Gine

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ff: Gine-Bisaawo

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ff: Gine Ekwatoriyal

note: Name for GRC
en: Greece
ff: Yunan

note: Name for HRV
en: Croatia
ff: Korowaasiya

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ff: Hunngariya

note: Name for IRL
en: Ireland
ff: Irlannda

note: Name for ISL
en: Iceland
ff: Islannda

note: Name for ITA
en: Italy
ff: Italiya

note: Name for KHM
en: Cambodia
ff: Kammbooja

note: Name for LBR
en: Liberia
ff: Labiriyaa

note: Name for LTU
en: Lithuania
ff: Lituwaniya

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ff: Luksammbuur

note: Name for MCO
en: Monaco
ff: Monako

note: Common name for MDA
en: Moldova
ff: Moldowa

note: Name for MLI
en: Mali
ff: Maali

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ff: Mozammbik

note: Name for MRT
en: Mauritania
ff: Muritani

note: Name for NAM
en: Namibia
ff: Namibiya

note: Name for NER
en: Niger
ff: Niiser

note: Name for NGA
en: Nigeria
ff: Niiseriya

note: Name for NLD
en: Netherlands
ff: Holannda

note: Name for NOR
en: Norway
ff: Norwees

note: Name for NRU
en: Nauru
ff: Nawru

note: Name for POL
en: Poland
ff: Poloonya

note: Name for PRT
en: Portugal
ff: Portokeesi

note: Name for ROU
en: Romania
ff: Romaniya

note: Name for SEN
en: Senegal
ff: Senegaal

note: Name for SGP
en: Singapore
ff: Sinngapuur

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ff: Sarliyon

note: Name for SOM
en: Somalia
ff: Somaaliya

note: Name for SRB
en: Serbia
ff: Serbiya

note: Name for SVK
en: Slovakia
ff: Sulowakiya

note: Name for SVN
en: Slovenia
ff: Suloweniya

note: Name for SWE
en: Sweden
ff: Suwed

note: Name for THA
en: Thailand
ff: Tailannde

note: Name for TUR
en: Turkey
ff: Türkiye

note: Name for UKR
en: Ukraine
ff: Ukrayiina

note: Official name for USA
en: United States of America
ff: Dowlaaji Dentuɗi
