iso_3166-2 - en to el translation catalogue (255 entries)

note: Name for AE-AZ
en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
el: Abū Ȥaby [Αμπού Ντάμπι]

note: Name for AL-01, Name for AL-BR
en: Berat
el: Μπεράτ

note: Name for AL-02, Name for AL-DR
en: Durrës
el: Δυρράχιο

note: Name for AL-03, Name for AL-EL
en: Elbasan
el: Ελμπασάν

note: Name for AL-04, Name for AL-FR
en: Fier
el: Φιέρι

note: Name for AL-05, Name for AL-GJ
en: Gjirokastër
el: Αργυρόκαστρο

note: Name for AL-06, Name for AL-KO
en: Korçë
el: Κορυτσά

note: Name for AL-07, Name for AL-KU
en: Kukës
el: Κουκς

note: Name for AL-08, Name for AL-LE
en: Lezhë
el: Λέζα

note: Name for AL-09, Name for AL-DI
en: Dibër
el: Ντίμπρα

note: Name for AL-11, Name for AL-TR
en: Tiranë
el: Τίρανα

note: Name for AL-DL
en: Delvinë
el: Δέλβινο

note: Name for AL-DV
en: Devoll
el: Ντεβόλ

note: Name for AL-GR
en: Gramsh
el: Γκραμς

note: Name for AL-PG
en: Pogradec
el: Πόγραδετς

note: Name for AL-PR
en: Përmet
el: Πρεμετή

note: Name for AL-SR
en: Sarandë
el: Άγιοι Σαράντα

note: Name for AL-TE
en: Tepelenë
el: Τεπελένι

note: Name for AO-ZAI
en: Zaire
el: Ζαΐρ

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
el: Νέα Νότια Ουαλία

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
el: Βόρειο Έδαφος

note: Name for AU-SA
en: South Australia
el: Νότια Αυστραλία

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
el: Τασμανία

note: Name for AU-VIC
en: Victoria
el: Βικτωρία

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
el: Δυτική Αυστραλία

note: Name for BA-BIH
en: Federacija Bosne i Hercegovine
el: Ομοσπονδία Βοσνίας και Ερζεγοβίνης

note: Name for BD-13, Name for BD-C
en: Dhaka
el: Ντάκα

note: Name for BE-WLX, Name for LU-L
en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

note: Name for BF-03, Name for CM-CE, Name for HT-CE
en: Centre
el: Κέντρο

note: Name for BG-01
en: Blagoevgrad
el: Μπλαγκόεβγκραντ

note: Name for BG-02
en: Burgas
el: Μπουργκάς

note: Name for BG-03
en: Varna
el: Βάρνα

note: Name for BG-04
en: Veliko Tarnovo
el: Βελίκο Τίρνοβο

note: Name for BG-07
en: Gabrovo
el: Γκάμπροβο

note: Name for BG-12, Name for US-MT
en: Montana
el: Μοντάνα

note: Name for BG-15
en: Pleven
el: Πλέβεν

note: Name for BG-16
en: Plovdiv
el: Φιλιππούπολη

note: Name for BG-22
en: Sofia-Grad
el: Σόφια-πόλη

note: Name for BG-23
en: Sofia
el: Σόφια

note: Name for BG-24
en: Stara Zagora
el: Στάρα Ζαγόρα

note: Name for BG-26
en: Haskovo
el: Χάσκοβο

note: Name for BS-BY
en: Berry Islands
el: Νησιά Μπέρι

note: Name for BS-MI
en: Moore's Island
el: Νησί του Μουρ

note: Name for BS-SE
en: South Eleuthera
el: Νότια Ελεύθερα

note: Name for BT-13
en: Ha
el: Χα

note: Name for BW-CE, Name for FJ-C, Name for GH-CP, Name for MV-CE, Name for PG-CPM, Name for PY-11, Name for SB-CE, Name for UG-C, Name for ZM-02
en: Central
el: Κεντρική

note: Name for BW-SO
en: Southern
el: Σάουθερν

note: Name for BZ-BZ
en: Belize
el: Μπελίζ

note: Name for BZ-TOL, Name for ES-TO
en: Toledo
el: Τολέδο

note: Name for CA-AB
en: Alberta
el: Αλμπέρτα

note: Name for CA-BC
en: British Columbia
el: Βρετανική Κολούμπια

note: Name for CA-MB
en: Manitoba
el: Μανιτόμπα

note: Name for CA-NB
en: New Brunswick
el: Νιου Μπρύνσβικ

note: Name for CA-NS
en: Nova Scotia
el: Νέα Σκωτία

note: Name for CA-NT
en: Northwest Territories
el: Βορειοδυτικά Εδάφη

note: Name for CA-ON
en: Ontario
el: Οντάριο

note: Name for CA-PE
en: Prince Edward Island
el: Νήσος Πρίγκιπα Εδουάρδου

note: Name for CA-QC
en: Quebec
el: Κεμπέκ

note: Name for CA-SK
en: Saskatchewan
el: Σασκάτσουαν

note: Name for CA-YT
en: Yukon Territory
el: Περιοχή Γιούκον

note: Name for CM-EN
en: Far North
el: Άπω Βορράς

note: Name for CM-ES
en: East
el: Ανατολή

note: Name for CM-NO, Name for MV-NO
en: North
el: Βορράς

note: Name for CM-OU
en: West
el: Δύση

note: Name for CM-SU, Name for MV-SU
en: South
el: Νότος

note: Name for CO-ATL
en: Atlántico
el: Ατλαντικός

note: Name for CO-COR, Name for ES-CO
en: Córdoba
el: Κόρδοβα

note: Name for CY-01
en: Lefkosía
el: Λευκωσία

note: Name for CY-02
en: Lemesós
el: Λεμεσός

note: Name for CY-03
en: Lárnaka
el: Λάρνακα

note: Name for CY-04
en: Ammóchostos
el: Αμμόχωστος

note: Name for CY-05
en: Páfos
el: Πάφος

note: Name for CY-06
en: Kerýneia
el: Κερύνεια

note: Name for DJ-AR, Name for GR-31
en: Arta
el: Άρτα

note: Name for DJ-DJ
en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

note: Name for DM-03, Name for GD-02, Name for VC-03
en: Saint David
el: Άγιος Δαβίδ

note: Name for DM-07
en: Saint Luke
el: Άγιος Λουκάς

note: Name for DM-08, Name for GD-05
en: Saint Mark
el: Άγιος Μάρκος

note: Name for DM-09, Name for GD-06, Name for VC-05
en: Saint Patrick
el: Άγιος Πατρίκιος

note: Name for FJ-E, Name for GH-EP, Name for SL-E, Name for UG-E, Name for ZM-03
en: Eastern
el: Ανατολική

note: Name for FJ-N, Name for GH-NP, Name for PG-NPP, Name for SL-N, Name for UG-N, Name for ZM-05
en: Northern
el: Βόρεια

note: Name for FJ-W, Name for GH-WP, Name for GM-W, Name for PG-WPD, Name for SB-WE, Name for UG-W, Name for ZM-01
en: Western
el: Δυτική

note: Name for FR-BRE
en: Bretagne
el: Βρετάνη

note: Name for FR-COR
en: Corse
el: Κορσική

note: Name for FR-GP, Name for FR-GUA
en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

note: Name for FR-MAY, Name for FR-YT
en: Mayotte
el: Μαγιότ

note: Name for FR-MQ
en: Martinique
el: Μαρτινίκα

note: Name for FR-NC
en: Nouvelle-Calédonie
el: Νέα Καληδονία

note: Name for FR-OCC
en: Occitanie
el: Οξιτανία

note: Name for FR-PF
en: Polynésie française
el: Γαλλική Πολυνησία

note: Name for FR-PM
en: Saint-Pierre-et-Miquelon
el: Άγιος Πέτρος και Μικελόν

note: Name for FR-TF
en: Terres australes françaises
el: Γαλλικά νότια εδάφη

note: Name for GB-UKM
en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

note: Name for GH-UE
en: Upper East
el: Άνω Ανατολή

note: Name for GH-UW
en: Upper West
el: Άνω Δύση

note: Name for GN-ML
en: Mali
el: Μάλι

note: Name for GR-01
en: Aitolia kai Akarnania
el: Αιτωλοακαρνανία

note: Name for GR-03
en: Voiotia
el: Βοιωτία

note: Name for GR-04
en: Evvoias
el: Εύβοια

note: Name for GR-05
en: Evrytania
el: Ευρυτανία

note: Name for GR-06
en: Fthiotida
el: Φθιώτιδα

note: Name for GR-07
en: Fokida
el: Φωκίδα

note: Name for GR-11
en: Argolida
el: Αργολίδα

note: Name for GR-12
en: Arkadia
el: Αρκαδία

note: Name for GR-13
en: Achaïa
el: Αχαΐα

note: Name for GR-14
en: Ileia
el: Ηλεία

note: Name for GR-15
en: Korinthia
el: Κορινθία

note: Name for GR-16
en: Lakonia
el: Λακωνία

note: Name for GR-17
en: Messinia
el: Μεσσηνία

note: Name for GR-21
en: Zakynthos
el: Ζάκυνθος

note: Name for GR-22
en: Kerkyra
el: Κέρκυρα

note: Name for GR-23
en: Kefallonia
el: Κεφαλλονιά

note: Name for GR-24
en: Lefkada
el: Λευκάδα

note: Name for GR-32
en: Thesprotia
el: Θεσπρωτία

note: Name for GR-33
en: Ioannina
el: Ιωάννινα

note: Name for GR-34
en: Preveza
el: Πρέβεζα

note: Name for GR-41
en: Karditsa
el: Καρδίτσα

note: Name for GR-42
en: Larisa
el: Λάρισα

note: Name for GR-43
en: Magnisia
el: Μαγνησία

note: Name for GR-44
en: Trikala
el: Τρίκαλα

note: Name for GR-51
en: Grevena
el: Γρεβενά

note: Name for GR-52
en: Drama
el: Δράμα

note: Name for GR-53
en: Imathia
el: Ημαθία

note: Name for GR-54
en: Thessaloniki
el: Θεσσαλονίκη

note: Name for GR-55
en: Kavala
el: Καβάλα

note: Name for GR-56
en: Kastoria
el: Καστοριά

note: Name for GR-57
en: Kilkis
el: Κιλκίς

note: Name for GR-58
en: Kozani
el: Κοζάνη

note: Name for GR-59
en: Pella
el: Πέλλα

note: Name for GR-61
en: Pieria
el: Πιερία

note: Name for GR-62
en: Serres
el: Σέρρες

note: Name for GR-63
en: Florina
el: Φλώρινα

note: Name for GR-64
en: Chalkidiki
el: Χαλκιδική

note: Name for GR-69
en: Agio Oros
el: Άγιο Όρος

note: Name for GR-71
en: Evros
el: Έβρος

note: Name for GR-72
en: Xanthi
el: Ξάνθη

note: Name for GR-73
en: Rodopi
el: Ροδόπη

note: Name for GR-81
en: Dodekanisos
el: Δωδεκάνησα

note: Name for GR-82
en: Kyklades
el: Κυκλάδες

note: Name for GR-83
en: Lesvos
el: Λέσβος

note: Name for GR-84
en: Samos
el: Σάμος

note: Name for GR-85
en: Chios
el: Χίος

note: Name for GR-91
en: Irakleio
el: Ηράκλειο

note: Name for GR-92
en: Lasithi
el: Λασίθι

note: Name for GR-93
en: Rethymno
el: Ρέθυμνο

note: Name for GR-94
en: Chania
el: Χανιά

note: Name for GR-A
en: Anatoliki Makedonia kai Thraki
el: Ανατολική Μακεδονία και Θράκη

note: Name for GR-A1, Name for GR-I
en: Attiki
el: Αττική

note: Name for GR-B
en: Kentriki Makedonia
el: Κεντρική Μακεδονία

note: Name for GR-C
en: Dytiki Makedonia
el: Δυτική Μακεδονία

note: Name for GR-D
en: Ipeiros
el: Ήπειρος

note: Name for GR-E
en: Thessalia
el: Θεσσαλία

note: Name for GR-F
en: Ionia Nisia
el: Ιόνια Νησιά

note: Name for GR-G
en: Dytiki Ellada
el: Δυτική Ελλάδα

note: Name for GR-H
en: Sterea Ellada
el: Στερεά Ελλάδα

note: Name for GR-J
en: Peloponnisos
el: Πελοπόννησος

note: Name for GR-K
en: Voreio Aigaio
el: Βόρειο Αιγαίο

note: Name for GR-L
en: Notio Aigaio
el: Νότιο Αιγαίο

note: Name for GR-M
en: Kriti
el: Κρήτη

note: Name for GT-GU
en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

note: Name for IN-SK
en: Sikkim
el: Σίκιμ

note: Name for IT-25
en: Lombardia
el: Λομβαρδία

note: Name for IT-42
en: Liguria
el: Λιγουρία

note: Name for IT-52
en: Toscana
el: Τοσκάνη

note: Name for IT-78
en: Calabria
el: Καλαβρία

note: Name for IT-82
en: Sicilia
el: Σικελία

note: Name for IT-AL
en: Alessandria
el: Αλεξάνδρεια

note: Name for IT-AN
en: Ancona
el: Ανκόνα

note: Name for IT-BA, Name for SO-BR
en: Bari
el: Μπάρι

note: Name for IT-BG
en: Bergamo
el: Πέργαμος

note: Name for IT-BO
en: Bologna
el: Μπολόνια

note: Name for IT-BR
en: Brindisi
el: Πρίντιζι

note: Name for IT-CA
en: Cagliari
el: Κάλιαρι

note: Name for IT-CT
en: Catania
el: Κατάνια

note: Name for IT-FE
en: Ferrara
el: Φεράρα

note: Name for IT-FI
en: Firenze
el: Φλωρεντία

note: Name for IT-FM
en: Fermo
el: Φίρμο

note: Name for IT-GE
en: Genova
el: Γένοβα

note: Name for IT-LI
en: Livorno
el: Λιβόρνο

note: Name for IT-MI
en: Milano
el: Μιλάνο

note: Name for IT-MO
en: Modena
el: Μοντένα

note: Name for IT-NA
en: Napoli
el: Νάπολη

note: Name for IT-PA
en: Palermo
el: Παλέρμο

note: Name for IT-PD
en: Padova
el: Πάντοβα

note: Name for IT-PE
en: Pescara
el: Πεσκάρα

note: Name for IT-PG
en: Perugia
el: Περούτζια

note: Name for IT-PI
en: Pisa
el: Πίζα

note: Name for IT-PR
en: Parma
el: Πάρμα

note: Name for IT-RM
en: Roma
el: Ρώμη

note: Name for IT-RN
en: Rimini
el: Ρίμινι

note: Name for IT-SR
en: Siracusa
el: Συρακούσες

note: Name for IT-TA
en: Taranto
el: Τάραντας

note: Name for IT-TO
en: Torino
el: Τορίνο

note: Name for IT-TS
en: Trieste
el: Τεργέστη

note: Name for IT-VE
en: Venezia
el: Βενετία

note: Name for IT-VR
en: Verona
el: Βερόνα

note: Name for MM-15
en: Mon
el: Μον

note: Name for NG-NI
en: Niger
el: Νίγηρας

note: Name for NL-AW
en: Aruba
el: Αρούμπα

note: Name for NL-CW
en: Curaçao
el: Κουρασάο

note: Name for SM-07
en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
el: Νήσοι Μίντγουεϊ

note: Name for UM-79
en: Wake Island
el: Νήσος Γουέικ

note: Name for US-AK
en: Alaska
el: Αλάσκα

note: Name for US-AL
en: Alabama
el: Αλαμπάμα

note: Name for US-AR
en: Arkansas
el: Άρκανσω

note: Name for US-AS
en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

note: Name for US-CT
en: Connecticut
el: Κονεκτικάτ

note: Name for US-DC
en: District of Columbia
el: Περιφέρεια της Κολούμπια

note: Name for US-DE
en: Delaware
el: Ντελαουέρ

note: Name for US-GA
en: Georgia
el: Γεωργία

note: Name for US-GU
en: Guam
el: Γκουάμ

note: Name for US-HI
en: Hawaii
el: Χαβάη

note: Name for US-IA
en: Iowa
el: Αϊόβα

note: Name for US-ID
en: Idaho
el: Άινταχο

note: Name for US-IL
en: Illinois
el: Ίλλινοϊς

note: Name for US-IN
en: Indiana
el: Ιντιάνα

note: Name for US-KS
en: Kansas
el: Κάνσας

note: Name for US-KY
en: Kentucky
el: Κεντάκι

note: Name for US-LA
en: Louisiana
el: Λουϊζιάνα

note: Name for US-MA
en: Massachusetts
el: Μασσαχουσέτη

note: Name for US-ME
en: Maine
el: Μέιν

note: Name for US-MI
en: Michigan
el: Μίσιγκαν

note: Name for US-MN
en: Minnesota
el: Μινεσότα

note: Name for US-MO
en: Missouri
el: Μιζούρι

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
el: Βόρειες Μαριάνες Νήσοι

note: Name for US-MS
en: Mississippi
el: Μισσισίπι

note: Name for US-NC
en: North Carolina
el: Βόρεια Καρολίνα

note: Name for US-ND
en: North Dakota
el: Βόρεια Ντακότα

note: Name for US-NE
en: Nebraska
el: Νεμπράσκα

note: Name for US-NH
en: New Hampshire
el: Νιου Χαμσάιρ

note: Name for US-NJ
en: New Jersey
el: Νιου Τζέρσεϋ

note: Name for US-NM
en: New Mexico
el: Νέο Μεξικό

note: Name for US-NV
en: Nevada
el: Νεβάδα

note: Name for US-NY
en: New York
el: Νέα Υόρκη

note: Name for US-OH
en: Ohio
el: Οχάιο

note: Name for US-OK
en: Oklahoma
el: Οκλαχόμα

note: Name for US-OR
en: Oregon
el: Όρεγκον

note: Name for US-PA
en: Pennsylvania
el: Πενσυλβάνια

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

note: Name for US-RI
en: Rhode Island
el: Ρόντ Άιλαντ

note: Name for US-SC
en: South Carolina
el: Νότια Καρολίνα

note: Name for US-SD
en: South Dakota
el: Νότια Ντακότα

note: Name for US-TN
en: Tennessee
el: Τεννεσσί

note: Name for US-TX
en: Texas
el: Τέξας

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
el: Απομακρυσμένες Νησίδες των Ηνωμένων Πολιτειών

note: Name for US-UT
en: Utah
el: Γιούτα

note: Name for US-VA
en: Virginia
el: Βιρτζίνια

note: Name for US-VI
en: Virgin Islands
el: Παρθένοι Νήσοι

note: Name for US-VT
en: Vermont
el: Βερμόντ

note: Name for US-WA
en: Washington
el: Ουάσινγκτον

note: Name for US-WI
en: Wisconsin
el: Ουισκόνσιν

note: Name for US-WV
en: West Virginia
el: Δυτική Βιρτζίνια

note: Name for US-WY
en: Wyoming
el: Ουαϊόμινγκ

note: Name for ZM-06
en: North-Western
el: Βορειοδυτικά
