iso_3166-2 - en to lv translation catalogue (46 entries)

note: Name for AO-ZAI
en: Zaire
lv: Zaira

note: Name for BZ-BZ
en: Belize
lv: Beliza

note: Name for CA-ON
en: Ontario
lv: Ontārio

note: Name for CA-QC
en: Quebec
lv: Kvebeka

note: Name for DJ-DJ
en: Djibouti
lv: Džibutija

note: Name for FR-GP, Name for FR-GUA
en: Guadeloupe
lv: Gvadelupa

note: Name for GB-UKM
en: United Kingdom
lv: Lielbritānija

note: Name for NG-NI
en: Niger
lv: Nigēra

note: Name for NL-CW
en: Curaçao
lv: Kirasao

note: Name for US-AK
en: Alaska
lv: Aļaska

note: Name for US-AR
en: Arkansas
lv: Arkanzasa

note: Name for US-AS
en: American Samoa
lv: Amerikāņu Samoa

note: Name for US-CT
en: Connecticut
lv: Konektikuta

note: Name for US-DE
en: Delaware
lv: Delavera

note: Name for US-GA
en: Georgia
lv: Gruzija

note: Name for US-GU
en: Guam
lv: Guama

note: Name for US-HI
en: Hawaii
lv: Havaji

note: Name for US-IA
en: Iowa
lv: Iova

note: Name for US-ID
en: Idaho
lv: Aidaho

note: Name for US-IL
en: Illinois
lv: Ilionoisa

note: Name for US-KS
en: Kansas
lv: Kanzasa

note: Name for US-KY
en: Kentucky
lv: Kentuki

note: Name for US-LA
en: Louisiana
lv: Luiziana

note: Name for US-ME
en: Maine
lv: Maina

note: Name for US-MI
en: Michigan
lv: Mičigana

note: Name for US-MN
en: Minnesota
lv: Minesota

note: Name for US-MO
en: Missouri
lv: Misūri

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
lv: Ziemeļu Marianas Salas

note: Name for US-MS
en: Mississippi
lv: Misisipi

note: Name for US-NC
en: North Carolina
lv: Ziemeļkarolīna

note: Name for US-ND
en: North Dakota
lv: Ziemeļdakota

note: Name for US-NH
en: New Hampshire
lv: Ņūhemšīra

note: Name for US-NJ
en: New Jersey
lv: Ņūdžersija

note: Name for US-NY
en: New York
lv: Ņujorka

note: Name for US-OH
en: Ohio
lv: Ohaio

note: Name for US-OR
en: Oregon
lv: Origona

note: Name for US-PA
en: Pennsylvania
lv: Pensilvānija

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
lv: Porto Riko

note: Name for US-TN
en: Tennessee
lv: Tenisija

note: Name for US-TX
en: Texas
lv: Teksasa

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
lv: ASV Mazās Aizjūras Salas

note: Name for US-VA
en: Virginia
lv: Virdžīnija

note: Name for US-VT
en: Vermont
lv: Vermonta

note: Name for US-WA
en: Washington
lv: Vašingtona

note: Name for US-WI
en: Wisconsin
lv: Viskonsīna

note: Name for US-WV
en: West Virginia
lv: Rietumvirdžīnija
