kaffeine - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (425 entries)

en: Cannot start mplayer process.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem proces MPlayera.

en: Subtitle %1
sr@ijekavianlatin: Titl %1

[ctx: @title:window]
en: Configure Kaffeine
sr@ijekavianlatin: Podešavanje Kaffeinea

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Normal Mode
sr@ijekavianlatin: uobičajeni

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Minimal Mode
sr@ijekavianlatin: minimalistički

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Full Screen Mode
sr@ijekavianlatin: preko cijelog ekrana

[ctx: @item:inlistbox 'Startup display mode:']
en: Remember Last Setting
sr@ijekavianlatin: posljednje korišćen

[ctx: @label:listbox]
en: Startup display mode:
sr@ijekavianlatin: Početni režim prikaza:

[ctx: @label:spinbox]
en: Short skip duration:
sr@ijekavianlatin: Mali preskok:

[ctx: @label:spinbox]
en: Long skip duration:
sr@ijekavianlatin: Veliki preskok:

[ctx: @title:group]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

[ctx: @label:textbox]
en: Log messages:
sr@ijekavianlatin: Dnevničke poruke:

[ctx: @action:button]
en: Show dmesg
sr@ijekavianlatin: Pokaži dmesg

[ctx: @title:group]
en: Diagnostics
sr@ijekavianlatin: Dijagnostika

[ctx: @label:textbox]
en: LibVLC arguments:
sr@ijekavianlatin: Argumenti za libVLC:

[ctx: @label:textbox]
en: NOTE: Kaffeine should be restarted for the new arguments to take effect
sr@ijekavianlatin: NAPOMENA: Novi argumenti će stupiti u dejstvo po narednom pokretanju Kaffeinea.

[ctx: @title:group]
en: libVLC
sr@ijekavianlatin: LibVLC

[ctx: @title:column tv show]
en: Channel
sr@ijekavianlatin: kanal

[ctx: @title:column tv channel]
en: Number
sr@ijekavianlatin: broj

[ctx: @action]
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

[ctx: @action]
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: @info]
en: The channels will be sorted by number to allow drag and drop.
    Do you want to continue?
sr@ijekavianlatin: Kanali će biti poređani po brojevima da bi se omogućilo prevlačenje.
    Želite li da nastavite?

en: Horizontal
sr@ijekavianlatin: horizontalna

en: Vertical
sr@ijekavianlatin: vertikalna

en: Circular left
sr@ijekavianlatin: kružna lijevo

en: Circular right
sr@ijekavianlatin: kružna desno

en: Off
sr@ijekavianlatin: isključeno

[ctx: @title:window]
en: Edit Channel
sr@ijekavianlatin: Uređivanje kanala

[ctx: @label tv channel]
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

[ctx: @label tv channel]
en: Number:
sr@ijekavianlatin: Broj:

[ctx: @label tv channel]
en: Source:
sr@ijekavianlatin: Izvor:

en: Frequency (MHz):
sr@ijekavianlatin: Frekvencija (MHz):

en: Symbol rate (kS/s):
sr@ijekavianlatin: Modulacioni protok (Bd):

en: Modulation:
sr@ijekavianlatin: Modulacija:

en: FEC rate:
sr@ijekavianlatin: FEC protok:

en: Polarization:
sr@ijekavianlatin: Polarizacija:

en: Roll-off:
sr@ijekavianlatin: Frekventni pad:

en: Bandwidth:
sr@ijekavianlatin: Opseg:

en: FEC rate LP:
sr@ijekavianlatin: FEC protok niskog prioriteta:

en: Transmission mode:
sr@ijekavianlatin: Režim prenosa:

en: Guard interval:
sr@ijekavianlatin: Zaštitni period:

en: Hierarchy:
sr@ijekavianlatin: Hijerarhija:

en: PLP (stream ID):
sr@ijekavianlatin: PLP (ID toka):

en: Partial reception:
sr@ijekavianlatin: Delimičan prijem:

en: Sound broadcasting:
sr@ijekavianlatin: Emitovanje zvuka (EZ):

en: SB channel ID:
sr@ijekavianlatin: EZ ID kanala:

en: SB index:
sr@ijekavianlatin: EZ indeks:

en: SB count:
sr@ijekavianlatin: EZ brojač:

en: Layer A Modulation:
sr@ijekavianlatin: Modulacija sloja A:

en: Layer A FEC rate:
sr@ijekavianlatin: FEC protok sloja A:

en: Layer A segments:
sr@ijekavianlatin: Segmenti sloja A:

en: Layer A interleaving:
sr@ijekavianlatin: Preplitanje sloja A:

en: Layer B Modulation:
sr@ijekavianlatin: Modulacija sloja B:

en: Layer B FEC rate:
sr@ijekavianlatin: FEC protok sloja B:

en: Layer B segments:
sr@ijekavianlatin: Segmenti sloja B:

en: Layer B interleaving:
sr@ijekavianlatin: Preplitanje sloja B:

en: Layer C Modulation:
sr@ijekavianlatin: Modulacija sloja C:

en: Layer C FEC rate:
sr@ijekavianlatin: FEC protok sloja C:

en: Layer C segments:
sr@ijekavianlatin: Segmenti sloja C:

en: Layer C interleaving:
sr@ijekavianlatin: Preplitanje sloja C:

en: Network ID:
sr@ijekavianlatin: ID mreže:

en: Transport stream ID:
sr@ijekavianlatin: ID prenosnog toka:

en: Service ID:
sr@ijekavianlatin: ID servisa:

en: Audio channel:
sr@ijekavianlatin: Audio kanal:

en: Scrambled:
sr@ijekavianlatin: Kodiran:

en: PMT PID:
sr@ijekavianlatin: PID PMT‑a:

en: Video PID:
sr@ijekavianlatin: PID videa:

en: Subtitle PID:
sr@ijekavianlatin: PID titla:

en: Teletext PID:
sr@ijekavianlatin: PID teleteksta:

[ctx: @title:window]
en: Configure Television
sr@ijekavianlatin: Podešavanje televizije

en: Recording folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla za snimanje:

en: Select Folder
sr@ijekavianlatin: Izaberite fasciklu

en: Time shift folder:
sr@ijekavianlatin: Fascikla za vremensko smicanje:

en: Begin margin (minutes):
sr@ijekavianlatin: Početna granica (u minutima):

en: End margin (minutes):
sr@ijekavianlatin: Završna granica (u minutima):

en: Naming style for recordings:
sr@ijekavianlatin: Stil imenovanja za snimke:

en: The following substitutions work: "%year" for year (YYYY) and the following: %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel and %title
sr@ijekavianlatin: Dostupne su sledeće smene: %year (godina kao GGGG), %month, %day, %hour, %min, %sec, %channel i %title.

en: Action after recording finishes:
sr@ijekavianlatin: Radnja pošto se snimanje završi:

en: Leave empty for no command.
sr@ijekavianlatin: Ostavite prazno da se ništa ne izvrši.

en: Use ISO 8859-1 charset instead of ISO 6937:
sr@ijekavianlatin: Kodiranje ISO 8859-1 umjesto ISO‑a 6937:

en: Create info files to accompany EPG recordings:
sr@ijekavianlatin: Info‑fajlovi upareni sa EPG snimcima:

en: Scan channels when idle to fetch fresh EPG data:
sr@ijekavianlatin: Skeniraj kanale tokom mirovanja za svežim EPG podacima:

en: Scan data last updated on %1
sr@ijekavianlatin: Podaci o skeniranju ažurirani %1|/|Podaci o skeniranju ažurirani $[na-riječ %1 gen]

en: Update Scan Data over Internet
sr@ijekavianlatin: Osveži podatke o skeniranju sa Interneta

en: Edit Scanfile
sr@ijekavianlatin: Uredi fajl skeniranja

en: You can add channels manually to this file before scanning for them.
sr@ijekavianlatin: U ovaj fajl možete ručno dodati kanale za skeniranje.

en: General Options
sr@ijekavianlatin: Opšte opcije

en: Automatic Recording
sr@ijekavianlatin: Automatsko snimanje

en: Device %1
sr@ijekavianlatin: Uređaj %1

[ctx: @action]
en: Add new Regex
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi regiz

en: Add another regular expression.
sr@ijekavianlatin: Dodajte još jedan regularni izraz.

[ctx: @action]
en: Remove Regex
sr@ijekavianlatin: Ukloni regiz

en: Remove checked regular expressions.
sr@ijekavianlatin: Uklonite izabrane regularne izraze.

en: Update Scan Data
sr@ijekavianlatin: Osvježi podatke o skeniranju

en: Downloading scan data
sr@ijekavianlatin: Preuzimam podatke o skeniranju

en: Scan data update failed.
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo osvježavanje podataka o skeniranju.

en: Scan data successfully updated. Changes take
    effect after you have closed the configuration dialog.
sr@ijekavianlatin: Podaci o skeniranju uspješno ažurirani. Promjene će
    stupiti na snagu nakon što zatvorite dijalog za podešavanje.

en: Name: %1
sr@ijekavianlatin: Ime: %1

en: Move Left
sr@ijekavianlatin: Pomjeri ulijevo

en: Reset
sr@ijekavianlatin: Resetuj

en: Move Right
sr@ijekavianlatin: Pomjeri udesno

en: Device not connected.
sr@ijekavianlatin: Uređaj nije povezan.

en: DVB-C
sr@ijekavianlatin: DVB‑C

en: DVB-S2
sr@ijekavianlatin: DVB‑S2

en: DVB-S
sr@ijekavianlatin: DVB‑S

en: DVB-T2
sr@ijekavianlatin: DVB‑T2

en: DVB-T
sr@ijekavianlatin: DVB‑T

en: ISDB-T
sr@ijekavianlatin: ISDB‑T

en: Cable
sr@ijekavianlatin: Kablovska

en: Terrestrial (T2)
sr@ijekavianlatin: Zemaljska (T2)

en: Terrestrial
sr@ijekavianlatin: Zemaljska

en: Autoscan
sr@ijekavianlatin: Autoskeniranje

en: Autoscan with 167 kHz Offsets
sr@ijekavianlatin: Autoskeniranje sa pomacima od 167 kHz

en: Autoscan Australia
sr@ijekavianlatin: Autoskeniranje za Australiju

en: Autoscan Italy
sr@ijekavianlatin: Autoskeniranje za Italiju

en: Autoscan Taiwan
sr@ijekavianlatin: Autoskeniranje za Tajvan

en: Atsc
sr@ijekavianlatin: ATSC

en: Tuner timeout (ms):
sr@ijekavianlatin: Prekovrijeme birača (ms):

en: Source:
sr@ijekavianlatin: Izvor:

en: No Source
sr@ijekavianlatin: nema izvora

en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

en: Use Higher LNBf voltage:
sr@ijekavianlatin: Povišen napon na LNBf‑u:

en: On some DVB devices, there's an extra control that allows to increase the 
    voltage sent to LNBf, in order to compensate for cabling loss. This tri-state
    button defaults to not use it. It may be set to:
    - normal mode (unchecked);
    - higher voltage mode (checked);
    - tristate (don't send the control).
sr@ijekavianlatin: Neki DVB uređaji pružaju dodatno upravljanje nad naponom koji se šalje LNBf‑u, kako bi se nadoknadili gubici kroz kablove. Ovo dugme daje tri stanja, a podrazumevano se ne koristi:
    — uobičajen režim (prazno);
    — režim povišenog napona (popunjeno);
    — tri stanja (bez slanja kontrole).

en: Configuration:
sr@ijekavianlatin: Podešavanje:

en: DiSEqC Switch
sr@ijekavianlatin: DiSEqC prekidač

en: USALS Rotor
sr@ijekavianlatin: USALS rotor

en: Positions Rotor
sr@ijekavianlatin: Pozicioni rotor

en: Disable DiSEqC
sr@ijekavianlatin: Isključi DiSEqC

en: LNB %1 Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke LNB‑a %1

en: LNB Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke LNB‑a

en: Add Satellite
sr@ijekavianlatin: Dodaj satelit

en: Satellite
sr@ijekavianlatin: satelit

en: Position
sr@ijekavianlatin: položaj

en: Remove Satellite
sr@ijekavianlatin: Ukloni satelit

en: Your position:
sr@ijekavianlatin: Vaša pozicija:

en: Latitude:
sr@ijekavianlatin: Geo. širina:

en: [S -90 ... 90 N]
sr@ijekavianlatin: [J -90 ... 90 S]

en: Longitude:
sr@ijekavianlatin: Geo. dužina:

en: [W -180 ... 180 E]
sr@ijekavianlatin: [Z -180 ... 180 I]

en: Low frequency (KHz)
sr@ijekavianlatin: Niska frekvencija (kHz)

en: High frequency (MHz)
sr@ijekavianlatin: Visoka frekvencija (MHz)

en: Switch frequency (MHz)
sr@ijekavianlatin: Frekvencija prebacivanja (MHz)

en: Low range: %1 MHz to %2 MHz
sr@ijekavianlatin: Niski pojas: %1 MHz do %2 MHz

en: Bandstacked
sr@ijekavianlatin: Višepojasno

en: High range: %1 MHz to %2 MHz
sr@ijekavianlatin: Visoki pojas: %1 MHz do %2 MHz

en: Detective
sr@ijekavianlatin: detektivski

en: Adventure
sr@ijekavianlatin: avanturistički

en: Science Fiction
sr@ijekavianlatin: naučna fantastika

en: Comedy
sr@ijekavianlatin: komedija

en: Soap
sr@ijekavianlatin: sapunica

en: Romance
sr@ijekavianlatin: ljubavni

en: Classical
sr@ijekavianlatin: klasični

en: Adult
sr@ijekavianlatin: za odrasle

en: User defined
sr@ijekavianlatin: korisnički definisan

en: Weather
sr@ijekavianlatin: vreme

en: Magazine
sr@ijekavianlatin: časopis

en: Documentary
sr@ijekavianlatin: dokumentarac

en: Discussion
sr@ijekavianlatin: razgovor

en: User Defined
sr@ijekavianlatin: korisnički definisan

en: Quiz
sr@ijekavianlatin: kviz

en: Variety
sr@ijekavianlatin: zabavni program

en: Talk
sr@ijekavianlatin: ćaskanje

en: Events
sr@ijekavianlatin: događaji

en: Football
sr@ijekavianlatin: fudbal

en: Tennis
sr@ijekavianlatin: tenis

en: Team
sr@ijekavianlatin: timski

en: Athletics
sr@ijekavianlatin: atletika

en: Motor
sr@ijekavianlatin: motorni

en: Water
sr@ijekavianlatin: vodeni

en: Winter
sr@ijekavianlatin: zimski

en: Equestrian
sr@ijekavianlatin: konjički

en: Martial
sr@ijekavianlatin: borilački

en: Preschool
sr@ijekavianlatin: za obdanište

en: 06 to 14
sr@ijekavianlatin: 6 do 14

en: 10 to 16
sr@ijekavianlatin: 10 do 16

en: Educational
sr@ijekavianlatin: obrazovni

en: Cartoons
sr@ijekavianlatin: crtani

en: Poprock
sr@ijekavianlatin: pop‑rok

en: Folk
sr@ijekavianlatin: narodna

en: Jazz
sr@ijekavianlatin: džez

en: Opera
sr@ijekavianlatin: opera

en: Ballet
sr@ijekavianlatin: balet

en: Performance
sr@ijekavianlatin: performans

en: Fine Arts
sr@ijekavianlatin: umetnost

en: Religion
sr@ijekavianlatin: religija

en: Traditional
sr@ijekavianlatin: tradicija

en: Literature
sr@ijekavianlatin: literatura

en: Cinema
sr@ijekavianlatin: bioskop

en: Experimental
sr@ijekavianlatin: eksperimentalni

en: Press
sr@ijekavianlatin: štampa

en: New Media
sr@ijekavianlatin: novi mediji

en: Fashion
sr@ijekavianlatin: moda

en: Advisory
sr@ijekavianlatin: saveti

en: People
sr@ijekavianlatin: ljudi

en: Nature
sr@ijekavianlatin: priroda

en: Technology
sr@ijekavianlatin: tehnologija

en: Medicine
sr@ijekavianlatin: medicina

en: Foreign
sr@ijekavianlatin: strani

en: Social
sr@ijekavianlatin: društveni

en: Further
sr@ijekavianlatin: dalje

en: Language
sr@ijekavianlatin: jezik

en: Travel
sr@ijekavianlatin: putovanje

en: Handicraft
sr@ijekavianlatin: ručni rad

en: Motoring
sr@ijekavianlatin: kola

en: Fitness
sr@ijekavianlatin: fitnes

en: Cooking
sr@ijekavianlatin: kuvanje

en: Shopping
sr@ijekavianlatin: kupovina

en: Gardening
sr@ijekavianlatin: baštovanstvo

en: Original Language
sr@ijekavianlatin: izvorni jezik

en: Black and White
sr@ijekavianlatin: crno‑belo

en: Unpublished
sr@ijekavianlatin: neobjavljeno

en: Live
sr@ijekavianlatin: uživo

en: Planostereoscopic
sr@ijekavianlatin: planostereoskopski

en: User Defined 1
sr@ijekavianlatin: korisnički definisan 1

en: User Defined 2
sr@ijekavianlatin: korisnički definisan 2

en: User Defined 3
sr@ijekavianlatin: korisnički definisan 3

en: User Defined 4
sr@ijekavianlatin: korisnički definisan 4

en: Undefined
sr@ijekavianlatin: nedefinisan

en: Movie
sr@ijekavianlatin: film

en: News
sr@ijekavianlatin: vesti

en: Show
sr@ijekavianlatin: serija

en: Sports
sr@ijekavianlatin: sport

en: Children
sr@ijekavianlatin: deca

en: Music
sr@ijekavianlatin: muzika

en: Culture
sr@ijekavianlatin: kultura

en: Education
sr@ijekavianlatin: obrazovanje

en: Leisure
sr@ijekavianlatin: odmor

en: Special
sr@ijekavianlatin: posebno

en: Reserved
sr@ijekavianlatin: rezervisano

en: Soap opera
sr@ijekavianlatin: sapunica

en: Mini-series
sr@ijekavianlatin: mini‑serija

en: Series
sr@ijekavianlatin: serija

en: Reality show
sr@ijekavianlatin: rijaliti šou

en: Information
sr@ijekavianlatin: informacije

en: Comical
sr@ijekavianlatin: komedija

en: Erotic
sr@ijekavianlatin: erotika

en: Raffle, television sales, prizing
sr@ijekavianlatin: tombola, prodaja, nagrade

en: Debate/interview
sr@ijekavianlatin: debata/intervju

en: Other
sr@ijekavianlatin: drugo

en: Report
sr@ijekavianlatin: izveštaj

en: Biography
sr@ijekavianlatin: biografija

en: Educative
sr@ijekavianlatin: obrazovanje

en: Auditorium
sr@ijekavianlatin: auditorijum

en: Musical
sr@ijekavianlatin: muzički

en: Making of
sr@ijekavianlatin: kako se pravilo

en: Feminine
sr@ijekavianlatin: ženski

en: Game show
sr@ijekavianlatin: igra

en: Country
sr@ijekavianlatin: priroda

en: Health
sr@ijekavianlatin: zdravlje

en: Raffle
sr@ijekavianlatin: tombola

en: Television sales
sr@ijekavianlatin: televizijska prodaja

en: Prizing
sr@ijekavianlatin: nagrade

en: Interview
sr@ijekavianlatin: intervju

en: Adult cartoon
sr@ijekavianlatin: crtani za odrasle

en: Interactive
sr@ijekavianlatin: interaktivni

en: Policy
sr@ijekavianlatin: politika

en: Genre: %1
sr@ijekavianlatin: Žanr: %1

en: reserved
sr@ijekavianlatin: rezervisano

en: all audiences
sr@ijekavianlatin: sva godišta

en: 10 years
sr@ijekavianlatin: 10 godina

en: 12 years
sr@ijekavianlatin: 12 godina

en: 14 years
sr@ijekavianlatin: 14 godina

en: 16 years
sr@ijekavianlatin: 16 godina

en: 18 years
sr@ijekavianlatin: 18 godina

en: Country %1: not rated
sr@ijekavianlatin: Država %1: bez rejtinga

en: violence /
sr@ijekavianlatin: nasilje /

en: sex /
sr@ijekavianlatin: seks /

en: drugs /
sr@ijekavianlatin: droga /

en: Country %1: rating: %2%3
sr@ijekavianlatin: Država %1: rejting: %2%3

en: Country %1: rating: %2 years.
sr@ijekavianlatin: Država %1: rejting: %2 godina.

[ctx: @title:window]
en: Program Guide
sr@ijekavianlatin: Programski vodič

en: EPG language:
sr@ijekavianlatin: Jezik EPG‑a:

en: Any language
sr@ijekavianlatin: bilo koji

[ctx: @action:inmenu tv show]
en: Record Show
sr@ijekavianlatin: Snimaj emisiju

[ctx: @label:textbox]
en: Search:
sr@ijekavianlatin: Traži:

[ctx: @title:column tv show]
en: Start
sr@ijekavianlatin: početak

[ctx: @title:column tv show]
en: Duration
sr@ijekavianlatin: trajanje

[ctx: @title:column tv show]
en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov

[ctx: @info]
en: All devices are used for recordings.
sr@ijekavianlatin: Svi uređaji se koriste za snimanja.

[ctx: message box]
en: No available device found.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen dostupan uređaj.

[ctx: @title:window]
en: Recording Schedule
sr@ijekavianlatin: Raspored snimanja

[ctx: @action]
en: New
sr@ijekavianlatin: Novo

[ctx: @title:column recording]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: @title:column tv show]
en: Disabled
sr@ijekavianlatin: isključeno

en: Disabled
sr@ijekavianlatin: isključeno

en: Enabled
sr@ijekavianlatin: uključeno

[ctx: @title:window recording]
en: Edit Schedule Entry
sr@ijekavianlatin: Uređivanje unosa rasporeda

[ctx: @label recording]
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

[ctx: @label tv show]
en: Channel:
sr@ijekavianlatin: Kanal:

[ctx: @label tv show]
en: Start:
sr@ijekavianlatin: Početak:

[ctx: @label tv show]
en: Duration:
sr@ijekavianlatin: Trajanje:

[ctx: @label tv show]
en: End:
sr@ijekavianlatin: Završetak:

[ctx: @label recording]
en: Repeat:
sr@ijekavianlatin: Ponovi:

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Never
sr@ijekavianlatin: nikad

[ctx: @action next to 'Repeat:']
en: Daily
sr@ijekavianlatin: dnevno

en: Provider
sr@ijekavianlatin: provajder

en: Channels
sr@ijekavianlatin: Kanali

[ctx: remove all items from a list]
en: Clear
sr@ijekavianlatin: Očisti

en: Channel Scan
sr@ijekavianlatin: Skeniranje kanala

en: Search transponders for other Networks
sr@ijekavianlatin: Traži transpondere za druge mreže

en: On certain networks, it is possible that some transponders are encoded on separate Network Information Tables (other NITs). This is more common on DVB-C systems. Clicking on this icon will change the scan algorithm to take those other NIT data into account. Please notice that the scan will be a lot more slow if enabled.
sr@ijekavianlatin: Na pojedinim mrežama, moguće je da su neki transponderi kodirani u zasebnim tabelama podataka o mreži (NIT). Ovo je češće kod DVB‑C sistema. Klikom na ovu ikonicu promenićete algoritam skeniranja tako da se ti drugi NIT podaci uzimaju u obzir. Imajte na umu i da će tada skeniranje biti mnogo sporije.

en: Start Scan
sr@ijekavianlatin: Počni skeniranje

en: Tuned:
sr@ijekavianlatin: Namešteno:

en: Free to air
sr@ijekavianlatin: Javno emitovanje

en: Provider:
sr@ijekavianlatin: Provajder:

en: Add Filtered
sr@ijekavianlatin: Dodaj filtrirano

en: Add Selected
sr@ijekavianlatin: Dodaj izabrano

en: Scan Results
sr@ijekavianlatin: Rezultati skeniranja

en: Current Transponder
sr@ijekavianlatin: Trenutni transponder

en: Stop Scan
sr@ijekavianlatin: Zaustavi skeniranje

en: Program Guide
sr@ijekavianlatin: Programski vodič

[ctx: dialog]
en: Recording Schedule
sr@ijekavianlatin: Raspored snimanja

en: Instant Record
sr@ijekavianlatin: Trenutno snimanje

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Television...
sr@ijekavianlatin: Podesi televiziju...

en: Search:
sr@ijekavianlatin: Traži:

[ctx: osd]
en: Channel: %1_
sr@ijekavianlatin: Kanal: %1_

[ctx: message box]
en: Kaffeine is currently recording programs.
    Do you really want to close the application?
sr@ijekavianlatin: Kaffeine trenutno snima emisije.
    Želite li zaista da ga zatvorite?

[ctx: message box]
en: Kaffeine has scheduled recordings.
    Do you really want to close the application?
sr@ijekavianlatin: Kaffeine ima zakazana snimanja.
    Želite li zaista da ga zatvorite?

[ctx: osd]
en: Instant Record Started
sr@ijekavianlatin: Trenutno snimanje je pokrenuto

[ctx: osd]
en: Instant Record Stopped
sr@ijekavianlatin: Trenutno snimanje je zaustavljeno

en: A media player by KDE with digital TV support.
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov medija plejer sa podrškom za digitalnu televiziju.

en: &1 Play File
sr@ijekavianlatin: &1 Pusti fajl

en: Open dialog to play a file
sr@ijekavianlatin: Otvori dijalog za puštanje fajla.

en: &2 Play Audio CD
sr@ijekavianlatin: &2 Pusti audio CD

en: Start playing an audio CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
sr@ijekavianlatin: Počni puštanje audio CD‑a. Pretpostavlja se da je CD već ubačen.

en: &3 Play Video CD
sr@ijekavianlatin: &3 Pusti video CD

en: Start playing a Video CD. It assumes that the CD is already there at the CD drive
sr@ijekavianlatin: Počni puštanje video CD‑a. Pretpostavlja se da je CD već ubačen.

en: &4 Play DVD
sr@ijekavianlatin: &4 Pusti DVD

en: Start playing a DVD. It assumes that the DVD is already there at the DVD drive
sr@ijekavianlatin: Počni puštanje DVD‑a. Pretpostavlja se da je DVD već ubačen.

en: &5 Digital TV
sr@ijekavianlatin: &5 Digitalna TV

en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

[ctx: @action:inmenu]
en: Open URL...
sr@ijekavianlatin: Otvori URL...

en: Play Audio CD
sr@ijekavianlatin: Pusti audio CD

en: Play Video CD
sr@ijekavianlatin: Pusti video CD

en: Play DVD
sr@ijekavianlatin: Pusti DVD

[ctx: @action:inmenu]
en: Play DVD Folder
sr@ijekavianlatin: Pusti DVD fasciklu

en: &Playback
sr@ijekavianlatin: &Puštanje

[ctx: menu bar]
en: Play&list
sr@ijekavianlatin: &Lista puštanja

en: &Television
sr@ijekavianlatin: &Televizija

en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

en: Start
sr@ijekavianlatin: Početna

en: Playback
sr@ijekavianlatin: Puštanje

en: Playlist
sr@ijekavianlatin: Lista puštanja

en: Television
sr@ijekavianlatin: Televizija

en: Play &File
sr@ijekavianlatin: Pusti &fajl

en: Play &Audio CD
sr@ijekavianlatin: Pusti &audio CD

en: Play &Video CD
sr@ijekavianlatin: Pusti &video CD

en: Play &DVD
sr@ijekavianlatin: Pusti &DVD

en: &Watch Digital TV
sr@ijekavianlatin: &Pusti digitalnu TV

en: &Quit
sr@ijekavianlatin: &Napusti

en: Enable all debug messages. Please notice that Kaffeine also allows enabling debug messages per category, by using the environment var:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.category.debug=true
    where 'category' can be:
sr@ijekavianlatin: Aktivira sve ispravljačke poruke. Kaffeine takođe omogućava aktiviranje ispravljačkih poruka po kategoriji, preko promenljive okruženja:
    QT_LOGGING_RULES=kaffeine.kategorija.debug=true
    gde ‘kategorija’ može da bude:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
sr@ijekavianlatin: Fajlovi i URL‑ovi otvoreni programom biće obrisani posle upotrebe

en: Start in full screen mode
sr@ijekavianlatin: Pokreni preko celog ekrana

[ctx: command line option]
en: Dump dvb data (debug option)
sr@ijekavianlatin: Popiši DVB podatke (ispravljačka opcija)

[ctx: command line option]
en: Play TV channel
sr@ijekavianlatin: Pusti TV kanal

[ctx: command line option]
en: (deprecated option)
sr@ijekavianlatin: (prevaziđena opcija)

[ctx: command line option]
en: Play last tuned TV channel
sr@ijekavianlatin: Pusti posljednji izabran TV kanal

en: Files or URLs to play
sr@ijekavianlatin: Fajlovi ili URL‑ovi za puštanje

[ctx: @title:window]
en: Open files
sr@ijekavianlatin: Otvaranje fajlova

[ctx: @title:window]
en: Open URL
sr@ijekavianlatin: Otvaranje URL‑a

en: Enter a URL:
sr@ijekavianlatin: Unesite URL:

en: Previous
sr@ijekavianlatin: Prethodno

en: Play
sr@ijekavianlatin: Pusti

en: Pause
sr@ijekavianlatin: Pauziraj

en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeće

[ctx: 'Playback' menu]
en: Full Screen Mode
sr@ijekavianlatin: Preko celog ekrana

[ctx: 'Playback' menu]
en: Minimal Mode
sr@ijekavianlatin: Minimalistički režim

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Subtitle
sr@ijekavianlatin: Titl

[ctx: subtitle selection entry]
en: off
sr@ijekavianlatin: isključen

[ctx: 'Subtitle' menu]
en: Add subtitle file
sr@ijekavianlatin: Dodaj fajl titla

[ctx: 'Audio' menu]
en: Audio Device
sr@ijekavianlatin: Audio uređaj

[ctx: 'Playback' menu]
en: Audio Device
sr@ijekavianlatin: Audio uređaj

[ctx: 'Audio' menu]
en: Increase Volume
sr@ijekavianlatin: Povećaj jačinu zvuka

[ctx: 'Audio' menu]
en: Decrease Volume
sr@ijekavianlatin: Smanji jačinu zvuka

[ctx: 'Audio' menu]
en: Mute Volume
sr@ijekavianlatin: Isključi zvuk

[ctx: 'Video' menu]
en: Deinterlace
sr@ijekavianlatin: Rasplići

[ctx: 'Video' menu]
en: Aspect Ratio
sr@ijekavianlatin: Proporcija

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: Automatic
sr@ijekavianlatin: Automatski

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: 2.21:1
sr@ijekavianlatin: 2,21:1

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: 2.35:1
sr@ijekavianlatin: 2,35:1

[ctx: 'Aspect Ratio' menu]
en: 2.39:1
sr@ijekavianlatin: 2,39:1

en: Video size
sr@ijekavianlatin: Veličina videa

[ctx: Video size]
en: Automatic
sr@ijekavianlatin: automatski

[ctx: Video size]
en: Original Size
sr@ijekavianlatin: izvorna veličina

en: Volume Slider
sr@ijekavianlatin: Klizač jačine zvuka

[ctx: @action:inmenu]
en: Jump to Position...
sr@ijekavianlatin: Skoči na poziciju...

[ctx: playback menu]
en: Skip
sr@ijekavianlatin: Skoči

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Backward
sr@ijekavianlatin: Skoči %1 sek. unazad

[ctx: submenu of 'Skip']
en: Skip %1s Forward
sr@ijekavianlatin: Skoči %1 sek. unaprijed

en: Seek Slider
sr@ijekavianlatin: Klizač traženja

[ctx: dvd navigation]
en: DVD Menu
sr@ijekavianlatin: DVD meni

[ctx: dvd navigation]
en: Title
sr@ijekavianlatin: Naslov

[ctx: dvd navigation]
en: Chapter
sr@ijekavianlatin: Poglavlje

[ctx: dvd navigation]
en: Angle
sr@ijekavianlatin: Ugao

en: Switch between elapsed and remaining time display
sr@ijekavianlatin: Prebaci između prikaza proteklog i preostalog vremena

en: Supported Media Files (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;All Files (*)
sr@ijekavianlatin: podržani medija fajlovi (*.3ga *.3gp *.3gpp *.669 *.ac3 *.aif *.aiff *.anim1 *.anim2 *.anim3 *.anim4 *.anim5 *.anim6 *.anim7 *.anim8 *.anim9 *.animj *.asf *.asx *.au *.avf *.avi *.bdm *.bdmv *.clpi *.cpi *.divx *.dv *.f4a *.f4b *.f4v *.flac *.flc *.fli *.flv *.it *.lrv *.m15 *.m2t *.m2ts *.m3u *.m3u8 *.m4a *.m4b *.m4v *.med *.mka *.mkv *.mng *.mod *.moov *.mov *.mp+ *.mp2 *.mp3 *.mp4 *.mpc *.mpe *.mpeg *.mpg *.mpga *.mpl *.mpls *.mpp *.mtm *.mts *.nsv *.oga *.ogg *.ogm *.ogv *.ogx *.opus *.pls *.qt *.qtl *.qtvr *.ra *.ram *.rax *.rm *.rmj *.rmm *.rms *.rmvb *.rmx *.rp *.rv *.rvx *.s3m *.shn *.snd *.spl *.stm *.swf *.ts *.tta *.ult *.uni *.vdr *.vlc *.vob *.voc *.wav *.wax *.webm *.wma *.wmv *.wmx *.wv *.wvp *.wvx *.xm *.xspf *.kaffeine *.iso);;svi fajlovi (*)

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Full Screen Mode
sr@ijekavianlatin: Napusti ceo ekran

[ctx: 'Playback' menu]
en: Exit Minimal Mode
sr@ijekavianlatin: Napusti minimalistički režim

[ctx: @title:window]
en: Open subtitle
sr@ijekavianlatin: Otvaranje titla

en: Subtitles (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp
sr@ijekavianlatin: titlovi (*.cdg *.idx *.srt *.sub *.utf *.ass *.ssa *.aqt *.jss *.psb *.rt *.smi *.txt *.smil *.stl *.usf *.dks *.pjs *.mpl2 *.mks *.vtt *.ttml *.dfxp)

[ctx: osd]
en: Volume: %1%
sr@ijekavianlatin: Jačina: %1%

[ctx: osd]
en: Stopped
sr@ijekavianlatin: Zaustavljeno

[ctx: osd]
en: Mute On
sr@ijekavianlatin: Zvuk isključen

[ctx: osd]
en: Mute Off
sr@ijekavianlatin: Zvuk obnovljen

[ctx: osd]
en: Playing
sr@ijekavianlatin: Pušta se

[ctx: osd]
en: Paused
sr@ijekavianlatin: Pauzirano

[ctx: @title:window]
en: Jump to Position
sr@ijekavianlatin: Skok na poziciju

en: Enter a position:
sr@ijekavianlatin: Unesite poziciju:

[ctx: playlist track]
en: Title
sr@ijekavianlatin: naslov

[ctx: playlist track]
en: Artist
sr@ijekavianlatin: izvođač

[ctx: playlist track]
en: Album
sr@ijekavianlatin: album

[ctx: playlist track]
en: Track Number
sr@ijekavianlatin: broj numere

[ctx: playlist track]
en: Length
sr@ijekavianlatin: trajanje

[ctx: playlist browser]
en: Temporary Playlist
sr@ijekavianlatin: Privremena lista puštanja

[ctx: playlist menu]
en: Repeat
sr@ijekavianlatin: Ponavljaj

[ctx: playlist menu]
en: Random
sr@ijekavianlatin: Nasumično

en: Add Subtitle
sr@ijekavianlatin: Dodaj titl

[ctx: @action:inmenu playlist]
en: New
sr@ijekavianlatin: Novo

[ctx: rename an entry in a list]
en: Rename
sr@ijekavianlatin: Preimenuj

[ctx: playlist browser]
en: Unnamed Playlist
sr@ijekavianlatin: Neimenovana lista puštanja

[ctx: file filter]
en: Subtitle Files
sr@ijekavianlatin: fajlovi titlova

[ctx: file filter]
en: *.xspf|XSPF Playlist
    *.m3u|M3U Playlist
    *.pls|PLS Playlist
sr@ijekavianlatin: *.xspf|XSPF lista
    *.m3u|M3U lista
    *.pls|PLS lista

[ctx: message box]
en: Please install the Qt SQLite plugin.
sr@ijekavianlatin: Instalirajte priključak SQLitea za Qt.

[ctx: message box]
en: Cannot open the SQLite database.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim SQLiteovu bazu.
