pandora-fms - en to tr translation catalogue (624 entries)

en: Name
tr: İsim

en: Description
tr: Tanımlama

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Full screen mode
tr: Tam ekran modu

en: Back to normal mode
tr: Normal moda dön

en: Options
tr: Seçenekler

en: Refresh
tr: Tazele

en: Private
tr: Özel

en: Group
tr: Grup

en: Save
tr: Kaydet

en: Add
tr: Ekle

en: Error
tr: Hata

en: Title
tr: Başlık

en: Update
tr: Güncelle

en: Show
tr: Göster

en: None
tr: Hiçbiri

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Network map
tr: Network haritası

en: Map
tr: Harita

en: Simple
tr: Basit

en: Font size
tr: Karakter boyutu

en: Groups
tr: Gruplar

en: Text
tr: Metin

en: Bottom
tr: En alt

en: System
tr: Sistem

en: Layout
tr: Düzen

en: Agent
tr: Ajan

en: Module
tr: Modül

en: Period
tr: Periyot

en: Message
tr: İleti

en: Welcome to Pandora FMS
tr: Pandora FMS Uygulamasına Hoşgeldiniz

en: Custom graph
tr: Kullanıcı tanımlı grafikler

en: Graph
tr: Grafik

en: Area
tr: Alan

en: Line
tr: Satır

en: Stacked
tr: Üst üste

en: You don't have access
tr: Erişiminiz yok

en: Tactical view
tr: Taktiksel Görünüm

en: Status
tr: Durum

en: and
tr: ve

en: Monitor checks
tr: Monitör  kontrolleri

en: Server performance
tr: Sunucu performansı

en: Summary
tr: Özet

en: Report
tr: Rapor

en: Global health
tr: Genel Durum

en: Events
tr: Olaylar

en: Any
tr: Herhangibiri

en: Event type
tr: Olay türü

en: Event status
tr: Olay durumu

en: All event
tr: Tüm Olaylar

en: Only validated
tr: Sadece doğulananlar

en: Only pending
tr: Sadece beklemedekiler

en: All
tr: Hepsi

en: Severity
tr: Önem

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Maps
tr: Haritalar

en: OK
tr: Tamam

en: Bad
tr: Kötü

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 2 hours
tr: 2 saat

en: 5 hours
tr: 5 saat

en: 12 hours
tr: 12 saat

en: 1 day
tr: 1 gün

en: Order
tr: Sıra

en: Max.
tr: En fazla

en: Min.
tr: En az

en: Items
tr: Öğeler

en: Operation
tr: İşlem

en: Action
tr: Eylem

en: Modules
tr: Modüller

en: Agent search
tr: Ajan arama

en: Search
tr: Ara

en: Server
tr: Sunucu

en: OS
tr: İşletim Sistemi

en: Interval
tr: Yineleme Sıklığı

en: Alerts
tr: Uyarılar

en: Last contact
tr: Son bağlantı

en: There are no agents included in this group
tr: Bu grup ajan içermiyor

en: Sorry! I can't find the page!
tr: Üzgünüm! Aradığınız sayfayı bulamıyorum.

en: Group management
tr: Grup Yönetimi

en: Language code for Pandora
tr: Pandora için dil kodu

en: Time source
tr: Zaman kaynağı

en: Domain
tr: Alan Adı

en: Database name
tr: Veritabanı adı

en: User
tr: Kullanıcı

en: Password
tr: Parola

en: Graph color (min)
tr: Grafik rengi (min)

en: Graph color (avg)
tr: Grafik rengi (ort)

en: Graph color (max)
tr: Grafik rengi (maks)

en: Graphic resolution (1-low, 5-high)
tr: Grafik çözünürlüğü (1-düşük, 5-yüksek)

en: Custom logo
tr: Özel logo

en: Filter
tr: Filtre

en: Delete
tr: Sil

en: Filter by group
tr: Gruba göre filtrele

en: Advanced options
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Font
tr: Yazıtipi

en: No agents found
tr: Ajan Bulunamadı

en: N/A
tr: Yok

en: Event name
tr: Olay Adı

en: Agent name
tr: Ajan Adı

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Alert
tr: Alarm

en: Source
tr: Kaynak

en: Owner
tr: Sahibi

en: Server name
tr: Sunucu adı

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Actions
tr: Eylemler

en: Commands
tr: Komutlar

en: Component groups
tr: Bileşen gurubları

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Disabled
tr: Kapalı

en: Warning
tr: Uyarı

en: Critical
tr: Kritik

en: Edit
tr: Düzenle

en: No description available
tr: Hiçbir tanım mevcut değil

en: Type
tr: Tür

en: Priority
tr: Öncelik

en: Everyday
tr: Hergün

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: Days
tr: Günler

en: Every
tr: Her

en: From
tr: Gönderen

en: to
tr: arası

en: Empty
tr: Boş

en: Alert fired
tr: Alarm verildi

en: times
tr: kere

en: Enabled
tr: Etkin

en: Remote
tr: Uzak

en: Never
tr: Asla

en: Go
tr: Git

en: Create
tr: Oluştur

en: There was a problem loading group
tr: Grup yüklenirken bir hata meydana geldi

en: Group name
tr: Grup adı

en: Parent
tr: Üst

en: Icon
tr: Simge

en: Module name
tr: Modül adı

en: Module group
tr: Modül grubu

en: Not assigned
tr: Atanmamış

en: Module type
tr: Modül türü

en: Template name
tr: Şablon adı

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: User management
tr: Kullanıcı yönetimi

en: Profile management
tr: Profil yönetimiVeri sıkıştırılmadan önceki azami gün sayısı

en: Successfully created.
tr: Başarıyla yaratıldı.

en: Could not be created.
tr: Yaratılamıyor.

en: View
tr: Görünüm

en: Wizard
tr: Sihirbaz

en: List elements
tr: Öğeleri listele

en: Targets
tr: Hedefler

en: Policy
tr: İlke

en: Agents
tr: Aracılar

en: Progress
tr: İlerleme

en: Language
tr: Lisan

en: Customer key
tr: Müşteri anahtarı

en: There are no servers configured into the database
tr: Veritabanında yapılandırılmış sunucular yok.

en: Version
tr: Sürüm

en: T/Q
tr: İşlem/Kuyruk

en: Threads / Queued modules currently
tr: Mevcut  İşlem / Kuyruk  modülleri

en: Updated
tr: Güncellenmiş

en: of
tr: /

en: Successfully created
tr: Başarıyla oluşturuldu

en: Could not be created
tr: Oluşturulamaz

en: Successfully enabled
tr: Başarıyla aktifleştirildi

en: Could not be enabled
tr: Aktifleştirilemiyor

en: Admin
tr: Yönetici

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Select
tr: Seç

en: Profiles
tr: Profiller

en: File manager
tr: Dosya yöneticisi

en: Server deleted successfully
tr: Sunucu başarıyla silindi

en: There was a problem deleting the server
tr: Sunucu silinirken bir hata meydana geldi

en: Example
tr: Örnek

en: seconds
tr: saniye

en: minutes
tr: dakika

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

en: months
tr: ay

en: Performance
tr: Performans

en: Database
tr: Veritabanı

en: Reporting
tr: Raporlama

en: You don't have access to this page
tr: Bu sayfaya erişim yetkiniz yok

en: Services
tr: Hizmetler

en: Module management
tr: Modül Yönetimi

en: All systems
tr: Tüm sistemler

en: Down
tr: Aşağı

en: servers down
tr: sunucular kapandı

en: Ready
tr: Hazır

en: Logout
tr: Çıkış

en: Page generated at
tr: Sayfa yaratıldı

en: Login
tr: Giriş

en: Build
tr: Derle

en: Login failed
tr: Giriş başarısız

en: Your session is over. Please close your browser window to close this Pandora session.
tr: Oturmunuz sona erdi. Pandora oturumunu kapatmak için lütfen tarayacı pencerenizi kapatınız.

en: Filter group
tr: Grubu filtrele

en: Group view
tr: Grup görünüşü

en: Total
tr: Toplam

en: Next
tr: İleri

en: Finish
tr: Son

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Manage modules
tr: Modülleri yönet

en: Manage alerts
tr: Uyarıları düzenle

en: Configuration
tr: Ayarlar

en: Monitor
tr: Ekran

en: Users management
tr: Kullanıcı yönetimi

en: Database management
tr: Veritabanı yönetimi

en: Alerts management
tr: Uyarı yönetimi

en: Systems management
tr: Sistem yönetimi

en: Time
tr: Zaman

en: Hour
tr: Saat

en: Custom
tr: Özel

en: CRITICAL
tr: KRİTİK

en: WARNING
tr: UYARI

en: Dashboard
tr: Pano

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Manual
tr: Elle

en: Force
tr: Zorla

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Free search
tr: Serbest arama

en: Address
tr: Adres

en: Comments
tr: Açıklamalar

en: Could not be deleted
tr: Silinemedi

en: Successfully deleted
tr: Başarıyla silindi

en: Could not be updated
tr: Güncellenemedi

en: Successfully updated
tr: Başarı ile güncellendi

en: Network
tr: Ağ

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Export
tr: Aktar

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: No modules selected
tr: Hiç modül seçilmedi

en: Setup
tr: Kur

en: Out of limits
tr: Sınırların dışında

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Sal

en: Wed
tr: Çrş

en: Thu
tr: Prş

en: Fri
tr: Cum

en: Sat
tr: Ctesi

en: Sun
tr: Paz

en: Inventory
tr: Envanter

en: Data
tr: Veri

en: Total agents
tr: Toplam aracılar

en: Value
tr: Değer

en: Min. Value
tr: En Düşük Değer

en: Max. Value
tr: En Yüksek Değer

en: Report name
tr: Rapor adı

en: .
tr: ,

en: Template
tr: Şablon

en: To
tr: Alıcı

en: Threshold
tr: Alt Sınır

en: Server connection failed
tr: Sunucu bağlantı hatası

en: Ok
tr: Tamam

en: Copy
tr: Kopyala

en: Main IP
tr: Ana IP

en: Alerts fired
tr: Uyarı gönderildi

en: Elements
tr: Elemanlar

en: Successfully added
tr: Başarıyla eklendi

en: Could not be added
tr: Eklenemiyor

en: Always
tr: Her zaman

en: On
tr: Açık

en: Until
tr: Bitiş:

en: Add action
tr: Eylem ekle

en: Enable
tr: Etkin

en: Step
tr: Adım

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Days of week
tr: Haftanın günleri

en: Min. number of alerts
tr: En az uyarı sayısı

en: Max. number of alerts
tr: En fazla uyarı sayısı

en: 6 hours
tr: 6 saat

en: 2 days
tr: 2 gün

en: 15 days
tr: 15 gün

en: 1 month
tr: 1 ay

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Name:
tr: Ad:

en: Group:
tr: Grup:

en: Data Copy
tr: Veri kopyası

en: Source group
tr: Kaynak grup

en: Remove
tr: Sil

en: Extra options
tr: Daha fazla seçenekler

en: Other
tr: Diğer

en: Profile name
tr: Profil adı

en: Database user
tr: Veritabanı kullanıcısı

en: Database password
tr: Veritabanı parolası

en: Alert template
tr: İkaz şablonu

en: Warning status
tr: Uyarı dürümü

en: Critical status
tr: Kritik durum

en: Other value
tr: Diğer değer

en: Position
tr: Konum

en: Updated successfully
tr: Başarıyla güncellendi

en: Duplicate
tr: Kopyala

en: Format
tr: Biçim

en: Not deleted. Error deleting data
tr: Silinemedi. Silinirken bir hata oluştu

en: Delete selected
tr: Seçileni sil

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Cancel
tr: İptal

en: SLA Min. (value)
tr: SLA En Az(değer)

en: SLA Max. (value)
tr: SLA En Fazla(Değer)

en: SLA Limit (%)
tr: SLA Limiti (%)

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: 3 hours
tr: 3 saat

en: 4 days
tr: 4 gün

en: Last week
tr: Geçen Hafta

en: Last month
tr: Geçen Ay

en: 2 months
tr: 2 ay

en: 6 months
tr: 6 ay

en: 1 year
tr: 1 yıl

en: Link
tr: Bağ

en: No agents selected
tr: Herhangi bir öğe seçilmedi

en: Copy modules
tr: Modülleri kopyala

en: Access to this page is restricted to authorized users only, please contact system administrator if you need assistance. <br><br>Please know that all attempts to access this page are recorded in security logs of Pandora System Database
tr: Bu sayfaya erişim yetkili kullanıcılar için kısıtlanmıştır, eğer yardıma ihtiyacınız varsa lütfen sistem yöneticiniz ile görüşün.<br><br> Lütfen bu sayfaya erişmek için yapılan tüm girişimlerin Pandora Sistem Veritabanında yer alan güvenlik kayıtlarında kaydedildiğini bilin

en: Pandora FMS %s - Build %s
tr: Pandora FMS %s - Sürüm %s

en: Begin date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Source IP
tr: Kaynak IP numarası

en: Module Graph
tr: Modül Grafiği

en: Attachment directory is not writable by HTTP Server
tr: Eklenti dizini HTTP sunucusu için yazılabilir değil.

en: Execute SQL
tr: SQL'i çalıştır

en: DB interface
tr: Veritabanı arayüzü

en: Updated at realtime
tr: Gerçek zamanlı güncelleme

en: Target IP
tr: Hedef IP

en: Alert templates
tr: Uyarı temaları

en: Avg. Value
tr: Ortalama Değer

en: Today
tr: Bugün

en: Week
tr: Hafta

en: Month
tr: Ay

en: Months
tr: Aylar

en: Informative
tr: Bilgi verici

en: Low
tr: Düşük

en: Medium
tr: Orta

en: Serious
tr: Önemli

en: Very serious
tr: Çok Önemli

en: Maintenance
tr: Bakım

en: SYSTEM
tr: SİSTEM

en: Informational
tr: Bilgi

en: Configure alert template
tr: Uyarı temasını düzenle

en: Manage groups
tr: Grupları yönet

en: Administration
tr: Yönetim

en: Directory %s doesn't exist!
tr: %s dizini bulunamıyor

en: Image
tr: Resim

en: Create directory
tr: Dizin oluştur

en: weeks
tr: hafta

en: Database debug
tr: Veritabanı hata ayıklaması

en: Privacy method
tr: Gizlilik yöntemi

en: Security level
tr: Güvenlik seviyesi

en: Done
tr: Tamamlandı

en: No modules have been selected
tr: Hiç modül seçilmedi

en: Server health
tr: Sunucu durumu

en: Monitor health
tr: Ekran durumu

en: of monitors up
tr: monitör normal

en: Module sanity
tr: Modül sağlığı

en: of total modules inited
tr: toplam monitör hazırlanıyor

en: Alert level
tr: Uyarı seviyesi

en: of defined alerts not fired
tr: tanımlı alarm normal

en: Local modules
tr: Yerel modüller

en: Total events
tr: Tüm olaylar

en: 1 week
tr: 1 hafta

en: 5 days
tr: 5 gün

en: 3 months
tr: 3 ay

en: Simple Value
tr: Basit Değer

en: Label
tr: Etiket

en: Background
tr: Arkaplan

en: Max value
tr: Maksimum değer

en: For use the original image file size, set 0 width and 0 height.
tr: Orjinal resim dosyası boyutunu kullanmak için, yüksekliği ve genişliği 0 yapın.

en: Delete item
tr: Öğeyi Sil

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Alerts not fired
tr: Uyarı gönderilmedi

en: Monitors OK
tr: Ekranlar TAMAM

en: Monitors BAD
tr: Ekranlar KÖTÜ

en: Go to data overview
tr: Verilere gözat

en: Authentication error
tr: Kimlik doğrulama hatası

en: No available data to show
tr: Gösterilecek veri yok

en: Please check that the web server has write rights on the {HOMEDIR}/attachment directory
tr: Lütfen web sunucunuzun {HOMEDIR}/attachment dizininin yazma haklarını kontrol ediniz.

en: Pandora FMS Diagnostic tool
tr: Pandora FMS Checkup Araçları

en: Item
tr: Öğe

en: Data value
tr: değer

en: GIS Maps
tr: GIS Haritaları

en: Custom reporting
tr: İsteğe bağlı raporlama

en: Marquee
tr: Kayan yazı

en: Messages
tr: İletiler

en: Extensions
tr: Eklentiler

en: Defined extensions
tr: Tanımlanmış bileşenler

en: There are no extensions defined
tr: Tanımlanmış bileşenler yok

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Creator
tr: Yaratıcı

en: Public
tr: Genel

en: Hours
tr: Saatler

en: Started
tr: Başlamış

en: User info successfully updated
tr: Kullanıcı bilgileri başarıyla güncellendi

en: Full (display) name
tr: Tam ad

en: E-mail
tr: E-Posta

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Password confirmation
tr: Şifre onaylaması

en: Send message
tr: İleti gönder

en: Sender
tr: Gönderen

en: Subject
tr: Konu

en: at
tr: de

en: Reply
tr: Cevapla

en: SNMP Console
tr: SNMP Konsol

en: Refresh time
tr: Zamanı yenile

en: Time range
tr: Zaman aralığı

en: Zoom factor
tr: Yakınlaştırma oranı

en: Longitude
tr: Boylam

en: Latitude
tr: Enlem

en: Altitude
tr: Rakım

en: Not Init
tr: Aktif değil

en: There was a problem locating the source of the graph
tr: Grafik kaynağını yerleştirmede sorun yaşandı

en: Avg. Only
tr: Sadece Avg.

en: Show events
tr: Olayları göster

en: Show alerts
tr: Uyarıları göster

en: Author
tr: Yazar

en: Alert control filter
tr: Uyarı kontrol filtresi

en: No alerts found
tr: İkaz bulunmadı

en: Pending
tr: Beklemede

en: Graph name
tr: Grafik adı

en: Profile
tr: Profil

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Standard User
tr: Normal Kullanıcı

en: There are no defined reportings
tr: Tanımlanmış raporlamalar yok

en: View report
tr: Raporu görüntüle

en: Module templates
tr: Modül şablonları

en: Manage servers
tr: Sunucuları yönet

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Update manager
tr: Güncelleme yöneticisi

en: DB information
tr: DB bilgisi

en: Database purge
tr: Veritabanı temizliği

en: Database audit
tr: Veritabanı hesap denetimi

en: Site news
tr: Site haberleri

en: Command
tr: Komut

en: Not updated. Error updating data
tr: Güncellenemedi. Güncelleme hatası

en: Passwords cannot be empty
tr: Şifre boş bırakılamaz

en: Passwords didn't match
tr: Şifreler eşleşmiyor

en: Error updating user info (no change?)
tr: Kullanıcı bilgilerinin güncellenmesinde hata (değişiklik yok?)

en: Passwords does not match
tr: Parolalar eşleşmiyor

en: Profile added successfully
tr: Profil başarıyla eklendi

en: Profile cannot be added
tr: Profil eklenemiyor

en: Global Profile
tr: Evrensel Profil

en: Profiles defined in Pandora
tr: Pandora' da belirlenen profiller

en: Create profile
tr: Profil oluştur

en: There was a problem loading profile
tr: Profil yüklenirken biVeri sıkıştırılmadan önceki azami gün sayısır hata oluştu

en: Update profile
tr: Profili güncelle

en: Edit alerts
tr: Alarmları düzenle

en: Manage users
tr: Kullanıcıları yönet

en: Manage reports
tr: Raporları yönet

en: Pandora management
tr: Pandora yönetimi

en: Users defined in Pandora
tr: Pandora'da belirlenen kullanıcılar

en: There was a problem deleting the user
tr: Kullanıcı silinirken bir hata oluştu

en: There was a problem deleting the profile
tr: Profil silinirken bir hata oluştu

en: Phone
tr: Telefon

en: Create user
tr: Kullanıcı oluştur

en: There was a problem updating this profile
tr: Bu profil güncellenirken bir hata oluştu

en: There was a problem creating this profile
tr: Bu profil oluşturulurken bir hata oluştu

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: There was a problem deleting the alert
tr: alarm silinirken bir hata oluştu

en: Map name
tr: Harita adı

en: Map successfully created
tr: Harita başarıyla oluşturuldu

en: Map could not be created
tr: Harita oluşturulamadı

en: Map Name
tr: Harita Adı

en: Add Map connection
tr: Harita bağlantısı ekle

en: Visible
tr: Görünür

en: Alert commands
tr: Uyarı komutları

en: Configure alert command
tr: İkaz komutlarını yapılandır

en: Default action
tr: Varsayılan eylem

en: Alert recovery
tr: Uyarı kurtarma

en: Already added
tr: Zaten eklendi

en: Field content
tr: Alan içeriği

en: Enabled / Disabled
tr: Aktif / Pasif

en: Configure alert action
tr: İkaz eylemlerini yapılandır

en: Recovery
tr: Kurtarma

en: Latest value
tr: En son değer

en: Add alert
tr: İkaz ekle

en: Alert actions
tr: İkaz eylemleri

en: No alert actions configured
tr: İkaz eylemleri yapılandırılmadı

en: Module definition
tr: Modül tanımlaması

en: Learning mode
tr: Öğrenme modu

en: Normal mode
tr: Normal mod

en: Active
tr: Aktif

en: Not available
tr: Kullanılamaz

en: Plugin server module
tr: Eklenti sunucu modülü

en: SNMP community
tr: SNMP topluluğu

en: Latitude:
tr: Enlem:

en: Longitude:
tr: Boylam:

en: Altitude:
tr: Yükseklik:

en: Data server module
tr: Veri sunucu modülü

en: Network server module
tr: Ağ sunucu modülü

en: TCP send
tr: TCP gönderildi

en: TCP receive
tr: TCP alındı

en: Create a new data server module
tr: Yeni bir veri sunucusu modülü oluştur

en: Create a new network server module
tr: Yeni bir ağ sunucusu modülü oluştur

en: No data to normalize
tr: Normalleştirilecek veri yok

en: Module successfully updated
tr: Modül başarıyla güncellendi

en: Module added successfully
tr: Modül başarıyla eklendi

en: There was a problem deleting the module
tr: Modül silinirken bir hata oluştu

en: Namespace
tr: İsim alanı

en: Assign
tr: Ata

en: WMI server module
tr: WMI sunucu modülü

en: WMI query
tr: WMI sorgusu

en: Field number
tr: Alan numarası

en: Update Server
tr: Sunucuyu güncelle

en: Pandora servers
tr: Pandora sunucları

en: Server updated successfully
tr: Sunucu başarıyla güncellendi

en: There was a problem updating the server
tr: Sunucu güncellenirken bir hata meydana geldi

en: Plugin creation
tr: Eklenti oluşturma

en: Plugin update
tr: Eklenti güncelleme

en: Plugin command
tr: Eklenti komutu

en: Plugins registered in Pandora FMS
tr: Pandora FMS'de kayıtlı olan eklentiler

en: Problem updating plugin
tr: Eklenti güncelleme hatası

en: Plugin updated successfully
tr: Eklenti başarıyla güncelledi

en: Problem creating plugin
tr: Eklenti oluşturma hatası

en: Plugin created successfully
tr: Eklenti başarıyla oluşturuldu

en: Problem deleting plugin
tr: Eklenti silme hatası

en: Plugin deleted successfully
tr: Eklenti başarıyla silindi

en: There are no plugins in the system
tr: Sistemde eklentiler bulunamadı

en: Report items
tr: Rapor öğeleri

en: Groups defined in Pandora
tr: Pandora'da tanımlanmış gruplar

en: Group successfully created
tr: Grup başarıyla oluşturuldu

en: There was a problem creating group
tr: Grup oluşturulurken bir hata meydana geldi

en: Group successfully updated
tr: Grup başarıyla güncellendi

en: Group successfully deleted
tr: Grup başarıyla silindi

en: There was a problem deleting group
tr: Grup silinirken bir hata meydana geldi

en: Create group
tr: Grup oluştur

en: Update group
tr: Grubu güncelle

en: Proxy server
tr: Proxy sunucusu

en: Proxy port
tr: Vekil sunucu portu

en: Proxy user
tr: Proxy kullanıcısı

en: Proxy password
tr: Proxy şifresi

en: Updating
tr: Güncelleniyor

en: Database information
tr: Veritabanı bilgisi

en: Maximum is equal to minimum
tr: Maksimum minimuma eşit

en: Filtering completed
tr: Filtreleme tamamlandı

en: No agent selected
tr: Ajan seçilemedi

en: Get Info
tr: Bilgi Al

en: Minimum
tr: Asgari

en: Maximum
tr: Azami

en: Please be patient. This operation can take a long time depending on the amount of modules.
tr: Lütfen bekleyiniz. Bu işlem modül sayısına bağlı olarak uzun zaman alabilir.

en: Get data
tr: Veri al

en: Packets less than three months old
tr: Üç aydan daha yeni paketler

en: Packets less than one month old
tr: Bir aydan daha yeni paketler

en: Packets less than two weeks old
tr: İki haftadan daha yeni paketler

en: Packets less than one week old
tr: Bir haftadan daha yeni paketler

en: Packets less than three days old
tr: Üç günden daha yeni paketler

en: Packets less than one day old
tr: Bir günden daha yeni paketler

en: Total number of packets
tr: Toplam paket sayısı

en: All data until now
tr: Şu ana kadarki tüm veriler

en: Purge
tr: Temizle

en: Records
tr: Kayıtlar

en: First date
tr: İlk tarih

en: Latest data
tr: Son veri

en: Do it!
tr: Hadi yap!

en: Database setup
tr: Veritabanı yükleme

en: Database size stats
tr: Veritabanı boyutu istatistikleri

en: Latest date
tr: Son tarih

en: Pandora audit
tr: Pandora hesap denetimi

en: Review Logs
tr: Girişleri ön izlesetup

en: Name error
tr: Ad hatası

en: Link management
tr: Bağlantı yönetimi

en: There was a problem creating link
tr: Link yaratılırken hata oluştu

en: There was a problem modifying link
tr: Link düzenlenirken hata oluştu

en: There was a problem deleting link
tr: Link silinirken bir hata oluştu

en: Link name
tr: Link adı

en: Create new map connection
tr: Yeni harita bağlantısı oluştur

en: Edit map connection
tr: Harita bağlantısını düzenle

en: Connection Name
tr: Bağlantı Adı

en: Default zoom level
tr: Varsayılan zum seviyesi

en: Basic configuration
tr: Temel yapılandırma

en: Google Maps
tr: Google Haritalar

en: Static Image
tr: Statik Resim

en: Please select the connection type
tr: Lütfen bağlantı türünü seçin

en: Map connection type
tr: Harita bağlantı türü

en: Google Physical
tr: Google Fiziki

en: Google Satelite
tr: google Uydu

en: Google Map Type
tr: Google Harita Türü

en: Image URL
tr: Resim URL

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Top
tr: En üst

en: Image Size
tr: Görüntü Boyutu

en: Load preview map
tr: Önizleme haitası yükle

en: Map Center
tr: Harita Merkezi

en: Change in the map
tr: Haritada değişiklik

en: Center
tr: Ortala

en: Refresh preview map
tr: Önizleme haritasını yenile

en: Last day
tr: Son 1 Gün

en: 2 weeks
tr: 2 hafta

en: Colors
tr: Renkler

en: Faces
tr: Yüzler

en: Colors and text
tr: Renkler ve metin

en: Map connection name
tr: Harita bağlantı adı

en: Do you wan delete this connection?
tr: Bu bağlantıyı

en: No alert selected
tr: Seçilen ikaz yok

en: Copy alerts
tr: İkazları kopyala

en: SMNP community
tr: SMNP topluluğu

en: Component group management
tr: Birleşik grup yönetimi

en: Max/Min
tr: Maks/Min

en: Create a new network component
tr: Yeni bir ağ birleşeni oluştur

en: Create a new WMI component
tr: Yeni bir WMI birleşeni oluştur

en: Module template management
tr: Modül şablon yönetimi

en: There are no defined network profiles
tr: Tanımlanmış ağ profilleri yok

en: Update the graph
tr: Grafiği güncelle

en: Successfully update.
tr: Başarıyla güncellendi

en: Could not be update.
tr: Yükseltilemiyor.

en: Successfully delete.
tr: Başarıyla silindi.

en: Number of Graphs
tr: Grafik Sayısı

en: Create graph
tr: Grafik oluştur

en: Create report
tr: Rapor yarat

en: Either, your password or your login are incorrect. Please check your CAPS LOCK key, username and password are case SeNSiTiVe.<br><br>All actions, included failed login attempts are logged in Pandora FMS System logs, and these can be reviewed by each user, please report to admin any incident or malfunction.
tr: Şifreniz yada kullanıcı adınızdan biri yanlış. Lütfen CAPS LOCK'U kontrol edin, kullanıcı adı ve şifre büyük ve küçük harfe karşı duyarlıdır.<br><br>Bütün denemeler, başarısız olan kullanıcı girişleri dahil, Pandora'nın Sistem kayıtlarında kaydedilir ve her kullanıcı bu kayıtları gözden geçirebilir. Lütfen herhangi bir özel durumu ya da arızayı sistem yöneticisine bildirin.

en: Welcome to Pandora FMS Web Console
tr: Pandora FMS Web Konsoluna Hoşgeldiniz

en: Pandora FMS Overview
tr: Pandora FMS'e genel bakış

en: by
tr: yoluyla

en: This is your last activity in Pandora FMS console
tr: Bu Pandora FMS Konsolunda ki son eyleminizdir.

en: Pandora FMS help system
tr: Pandora FMS yardım sistemi

en: Help system error
tr: Yardım sistemi hatası

en: Pandora FMS help system has been called with a help reference that currently don't exist. There is no help content to show.
tr: Pandora FMS yardım sistemi, şu anda var olmayan bir yardım referansı ile çağırıldı. Gösterilecek yardım içeriği mevcut değil.

en: Logged out
tr: Oturum kapandı.

en: Enter keywords to search
tr: Aramak için anahtar kelime giriniz

en: You have %d unread message(s)
tr: %d okunmayan mesajınız var
