Zabbix 4.2 - en to fi translation catalogue (111 entries)

en: "%1$s" is expected
fi: "%1$s" ei voi olla tyhjä

en: %1$d day | %1$d days
fi[0]: %1$d vuorokausi
fi[1]: %1$d vuorokautta

en: %1$s (year %2$s)
fi: %1$s (vuosi %2$s)

en: %1$s event | %1$s events
fi[0]: %1$s tapahtuma
fi[1]: %1$s tapahtumaa

en: %1$s item | %1$s items
fi[0]: %1$s kohde
fi[1]: %1$s kohdetta

en: %1$s minute | %1$s minutes
fi[0]: %1$s minuutti
fi[1]: %1$s minuuttia

en: %1$s retry left | %1$s retries left
fi[0]: %1$s yritys jäljellä
fi[1]: %1$s yritystä jäljellä

en: %1$s second | %1$s seconds
fi[0]: %1$s sekuntti
fi[1]: %1$s sekunttia

en: %4$s failed login attempt logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s. | %4$s failed login attempts logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s.
fi[0]: %4$s epäonnistunut kirjautumisyritys. Viimeinen epäonnistunut kirjautumisyritys %2$s %3$s osoitteesta %1$s.
fi[1]: %4$s epäonnistunutta kirjautumisyritystä. Viimeinen epäonnistunut kirjautumisyritys %2$s %3$s osoitteesta %1$s.

en: %d device | %d devices
fi[0]: %d laite
fi[1]: %d laitetta

en: (Only super admins can create groups)
fi: (Vain järjestelmäylläpitäjät voivat luoda ryhmiä)

en: (no proxy)
fi: (ei välityspalvelinta)

en: 0 - use default port
fi: 0 - Käytä oletusporttia

en: 0 or 1
fi: 0 tai 1

en: 1 minute
fi: 1 minuutti

en: 10 seconds
fi: 10 sekuntia

en: 100 busiest triggers
fi: 100 aktiivisinta triggeriä

en: 30 seconds
fi: 30 sekuntia

en: 3D view
fi: 3D-näkymä

en: 5 minutes
fi: 5 minuuttia

en: 5 seconds
fi: 5 sekuntia

en: 500 latest values
fi: 500 viimeisintä arvoa

en: AND
fi: JA

en: Acceptable SLA
fi: Hyväksyttävä SLA

en: Access denied
fi: Ei käyttöoikeutta.

en: Access denied!
fi: Ei käyttöoikeutta!

en: Ack
fi: Kuittaa

en: Acknowledge
fi: Kuittaa

en: Acknowledged
fi: Kuitattu

en: Acknowledged PROBLEM events
fi: Kuitatut ONGELMA-tapahtumat

en: Action
fi: Toiminto

en: Action "%1$s" already exists.
fi: Toiminto "%1$s" on jo olemassa.

en: Action "%1$s" no operations defined.
fi: Toiminnolle "%1$s" ei ole määritelty operaatioita.

en: Action added
fi: Toiminto lisätty

en: Action deleted
fi: Toiminto poistettu

en: Action disabled | Actions disabled
fi[0]: Toiminto poistettu käytöstä.
fi[1]: Toiminnot poistettu käytöstä.

en: Action enabled | Actions enabled
fi[0]: Toiminto otettu käyttöön.
fi[1]: Toiminnot otettu käyttöön.

en: Action log
fi: Toimintoloki

en: Action updated
fi: Toiminto päivitetty

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Active
fi: Aktiivinen

[ctx: maintenance status]
en: Active
fi: Aktiivinen

en: Active since
fi: Aktiivinen lähtien

en: Active till
fi: Aktiivinen asti

en: Add
fi: Lisää

en: Add host
fi: Lisää kone

en: Add prototype
fi: Lisää prototyyppi

en: Add to favourites
fi: Lisää suosikkeihin

en: Add to host group
fi: Lisää koneryhmään

en: Add to host groups
fi: Lisää koneryhmiin

en: Admin
fi: Hallinta

en: Administration
fi: Hallinta

en: Advanced labels
fi: Edistyneet nimilaput

en: Age
fi: Ikä

en: Age less than
fi: Ikä vähemmän kuin

en: Agent
fi: Agentti

en: Agent host name. Returns string
fi: Agentin isäntänimi. Palauttaa merkkijonon.

en: Agent interfaces
fi: Agentin verkkoliitännät

en: All
fi: Kaikki

en: All hosts
fi: Kaikki isäntäkoneet

en: All links should have "Name" and "URL" specified
fi: Kaikilla linkeillä pitäisi olla "Nimi" tai "URL" määriteltynä

en: All templates
fi: Kaikki mallit

en: Allowed hosts
fi: Sallitut koneet

en: Alternatively, you can install it manually:
fi: Vaihtoehtoisesti voit asentaa sen manuaalisesti

en: And
fi: ja

en: And/Or
fi: ja/tai

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Any character string included
fi: Mikä tahansa merkkijono mukaanluettuna

en: Application error.
fi: Sovelluksessa virhe.

en: Apply
fi: Käytä

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
fi: Lähestyy

en: Apr
fi: Huhti

en: April
fi: Huhtikuu

en: Are you sure you want perform this action?
fi: Oletko varma, että haluat tehdä tämän toiminnon?

en: Are you sure you want to delete
fi: Oletko varma, että haluat poistaa?

en: Area size
fi: Alueen koko

en: Area type
fi: Alueen tyyppi

en: As plain text
fi: Paljaana tekstinä

en: Asset tag
fi: Omaisuustunniste

en: At (hour:minute)
fi: klo (tunti:minuutti)

en: At least one maintenance period must be created.
fi: Ainakin yksi ylläpitoikkuna täytyy olla luotuna.

en: Audit
fi: Seuranta

en: Aug
fi: elo

en: August
fi: elokuu

en: Authentication
fi: Tunnistautuminen

en: Authentication algorithm
fi: Tunnistautumisalgoritmi

en: Authentication method
fi: Tunnistautumistapa

en: Authentication passphrase
fi: Tunnistautumisen avainfraasi

en: Authentication protocol
fi: Tunnistatumisprotokolla

en: Auto-login
fi: Automaattinen sisäänkirjautuminen

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic icon mapping
fi: Automaattinen ikonien kartoitus

en: Automatic icon selection
fi: Automaattinen ikonien valinta

en: Availability
fi: Saatavuus

en: Availability report
fi: Saatavuusraportti

en: Available
fi: Saatavilla

en: Average
fi: Keskiarvo

en: Back
fi: Takaisin

en: Background
fi: Tausta

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Base DN
fi: Perus-DN

en: Basic
fi: Perus

en: Bind DN
fi: Sidonta-DN

en: Bind password
fi: Sidonnan salasana

en: Blocked
fi: Estetty

en: Bold line
fi: Lihavoitu viiva

en: Bottom
fi: Alareuna

en: Bulgarian (bg_BG)
fi: Bulgaria (bg_BG)

en: root
fi: juuri

en: short description
fi: lyhyt kuvaus

en: show icon mappings
fi: näytä ikoni
