libgweather master - en to de translation catalogue (213 entries)

en: Loading…
de: Wird geladen …

[ctx: timezone]
en: Unknown
de: Unbekannt

en: variable
de: Veränderlich

en: north
de: Nord

en: north — northeast
de: Nordnordost

en: northeast
de: Nordost

en: east — northeast
de: Ostnordost

en: east
de: Ost

en: east — southeast
de: Ostsüdost

en: southeast
de: Südost

en: south — southeast
de: Südsüdost

en: south
de: Süd

en: south — southwest
de: Südsüdwest

en: southwest
de: Südwest

en: west — southwest
de: Westsüdwest

en: west
de: West

en: west — northwest
de: Westnordwest

en: northwest
de: Nordwest

en: north — northwest
de: Nordnordwest

en: Variable
de: Veränderlich

en: North
de: Nord

en: North — Northeast
de: Nordnordost

en: Northeast
de: Nordost

en: East — Northeast
de: Ostnordost

en: East
de: Ost

en: East — Southeast
de: Ostsüdost

en: Southeast
de: Südost

en: South — Southeast
de: Südsüdost

en: South
de: Süd

en: South — Southwest
de: Südsüdwest

en: Southwest
de: Südwest

en: West — Southwest
de: Westsüdwest

en: West — Northwest
de: Westnordwest

en: Northwest
de: Nordwest

en: North — Northwest
de: Nordnordwest

[ctx: wind direction]
en: Invalid
de: Ungültig

[ctx: wind direction]
en: invalid
de: Ungültig

en: clear sky
de: Klar

en: broken clouds
de: Teils wolkig

en: scattered clouds
de: Leicht bewölkt

en: few clouds
de: Vereinzelt bewölkt

en: overcast
de: bedeckt

en: Clear sky
de: Klar

en: Broken clouds
de: Teils wolkig

en: Scattered clouds
de: Leicht bewölkt

en: Few clouds
de: Vereinzelt bewölkt

en: Overcast
de: Bedeckt

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
de: Ungültig

[ctx: sky conditions]
en: invalid
de: Ungültig

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
de: Gewitter

note: DRIZZLE
en: drizzle
de: Nieselregen

en: light drizzle
de: Leichter Nieselregen

en: moderate drizzle
de: Mäßiger Nieselregen

en: heavy drizzle
de: Starker Nieselregen

en: freezing drizzle
de: Gefrierender Nieselregen

note: RAIN
en: rain
de: Regen

en: light rain
de: Leichter Regen

en: moderate rain
de: Mäßiger Regen

en: heavy rain
de: Starker Regen

en: rain showers
de: Regenschauer

en: freezing rain
de: Gefrierender Regen

note: SNOW
en: snow
de: Schneefall

en: light snow
de: Leichter Schneefall

en: moderate snow
de: Mäßiger Schneefall

en: heavy snow
de: Starker Schneefall

en: snowstorm
de: Schneesturm

en: blowing snowfall
de: Schneetreiben

en: snow showers
de: Schneeschauer

en: drifting snow
de: Schneeverwehungen

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
de: Schneegriesel

en: light snow grains
de: Leichter Schneegriesel

en: moderate snow grains
de: Mäßiger Schneegriesel

en: heavy snow grains
de: Starker Schneegriesel

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
de: Eiskristalle

note: ICE_PELLETS
en: sleet
de: Eisregen

en: little sleet
de: Leichter Eisregen

en: moderate sleet
de: Mäßiger Eisregen

en: heavy sleet
de: Schwerer Eisregen

en: sleet storm
de: Eisregensturm

en: showers of sleet
de: Eisregenschauer

note: HAIL
en: hail
de: Hagel

en: hailstorm
de: Hagelsturm

en: hail showers
de: Hagelschauer

note: SMALL_HAIL
en: small hail
de: Leichter Hagel

en: small hailstorm
de: Leichter Hagelsturm

en: showers of small hail
de: Leichte Hagelschauer

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
de: Unbekannte Niederschläge

note: MIST
en: mist
de: Nebel

note: FOG
en: fog
de: Nebel

en: fog in the vicinity
de: Nebel in der Umgebung

en: shallow fog
de: Bodennebel

en: patches of fog
de: Vereinzelter Nebel

en: partial fog
de: Teils Nebel

en: freezing fog
de: Gefrierender Nebel

note: SMOKE
en: smoke
de: Rauch

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
de: Vulkanasche

note: SAND
en: sand
de: Sandtreiben

en: blowing sand
de: Sandtreiben

en: drifting sand
de: Sandverwehungen

note: HAZE
en: haze
de: Dunst

note: SPRAY
en: blowing sprays
de: Aufgewirbeltes Seewasser

note: DUST
en: dust
de: Staubtreiben

en: blowing dust
de: Staubtreiben

en: drifting dust
de: Staubverwehungen

note: SQUALL
en: squall
de: Windböen

note: SANDSTORM
en: sandstorm
de: Sandsturm

en: sandstorm in the vicinity
de: Sandsturm in der Umgebung

en: heavy sandstorm
de: Schwerer Sandsturm

note: DUSTSTORM
en: duststorm
de: Staubsturm

en: duststorm in the vicinity
de: Staubsturm in der Umgebung

en: heavy duststorm
de: Heftiger Staubsturm

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
de: Gewitterwolken

note: TORNADO
en: tornado
de: Tornado

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
de: Staubteufel

en: dust whirls in the vicinity
de: Staubteufel in der Umgebung

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
de: Gewitter

note: DRIZZLE
en: Drizzle
de: Nieselregen

en: Light drizzle
de: Leichter Nieselregen

en: Moderate drizzle
de: Mäßiger Nieselregen

en: Heavy drizzle
de: Starker Nieselregen

en: Freezing drizzle
de: Gefrierender Nieselregen

note: RAIN
en: Rain
de: Regen

en: Light rain
de: Leichter Regen

en: Moderate rain
de: Mäßiger Regen

en: Heavy rain
de: Starker Regen

en: Rain showers
de: Regenschauer

en: Freezing rain
de: Gefrierender Regen

note: SNOW
en: Snow
de: Schneefall

en: Light snow
de: Leichter Schneefall

en: Moderate snow
de: Mäßiger Schneefall

en: Heavy snow
de: Schwerer Schneefall

en: Snowstorm
de: Schneesturm

en: Blowing snowfall
de: Schneetreiben

en: Snow showers
de: Schneeschauer

en: Drifting snow
de: Schneeverwehungen

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
de: Schneegriesel

en: Light snow grains
de: Leichter Schneegriesel

en: Moderate snow grains
de: Mäßiger Schneegriesel

en: Heavy snow grains
de: Starker Schneegriesel

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
de: Eiskristalle

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
de: Eisregen

en: Little sleet
de: Leichter Eisregen

en: Moderate sleet
de: Mäßiger Eisregen

en: Heavy sleet
de: Schwerer Eisregen

en: Sleet storm
de: Eisregensturm

en: Showers of sleet
de: Eisregenschauer

note: HAIL
en: Hail
de: Hagel

en: Hailstorm
de: Hagelsturm

en: Hail showers
de: Hagelschauer

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
de: Leichter Hagel

en: Small hailstorm
de: Leichter Hagelsturm

en: Showers of small hail
de: Hagelschauer

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
de: Unbekannte Niederschläge

note: MIST
en: Mist
de: Nebel

note: FOG
en: Fog
de: Dichter Nebel

en: Fog in the vicinity
de: Dichter Nebel in der Umgebung

en: Shallow fog
de: Dichter Bodennebel

en: Patches of fog
de: Vereinzelt dichter Nebel

en: Partial fog
de: Teils dichter Nebel

en: Freezing fog
de: Gefrierender Nebel

note: SMOKE
en: Smoke
de: Rauch

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
de: Vulkanasche

en: Blowing sand
de: Sandtreiben

en: Drifting sand
de: Sandverwehungen

note: HAZE
en: Haze
de: Dunst

note: SPRAY
en: Blowing sprays
de: Aufgewirbeltes Seewasser

note: DUST
en: Dust
de: Staub

en: Blowing dust
de: Staubtreiben

en: Drifting dust
de: Staubverwehungen

note: SQUALL
en: Squall
de: Windböen

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
de: Sandsturm

en: Sandstorm in the vicinity
de: Sandsturm in der Umgebung

en: Heavy sandstorm
de: Schwerer Sandsturm

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
de: Staubsturm

en: Duststorm in the vicinity
de: Staubsturm in der Umgebung

en: Heavy duststorm
de: Heftiger Staubsturm

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
de: Gewitterwolken

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
de: Staubteufel

en: Dust whirls in the vicinity
de: Staubteufel in der Umgebung

en: %a, %b %d / %H∶%M
de: %a, %e. %b / %H:%M

en: Unknown observation time
de: Unbekannte Beobachtungszeit

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
de: Unbekannt

[ctx: temperature]
en: Unknown
de: Unbekannt

[ctx: dew]
en: Unknown
de: Unbekannt

[ctx: humidity]
en: Unknown
de: Unbekannt

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
de: %0.1f Knoten

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
de: Beaufort-Stärke %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
de: Unbekannt

en: Calm
de: Ruhig

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
de: Knoten

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: mph
de: mi/h

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
de: Beaufort-Stärke

[ctx: pressure]
en: Unknown
de: Unbekannt

[ctx: visibility]
en: Unknown
de: Unbekannt

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
de: %.1f Meilen

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
de: %.0f m

en: Retrieval failed
de: Abrufen fehlgeschlagen

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
de: METAR-Daten konnten nicht geholt werden: %d %s.

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
de: Wetterdaten vom <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map Projekt</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
de: Wetterdaten vom <a href="https://www.met.no/">Norwegischen Meteorologischen Institut</a>.

en: URL for the radar map
de: URL zur Radarkarte

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
de: Die Benutzerdefinierte URL, von der die Radarkarte abgerufen werden soll. Leer lassen, um Radarkarten zu deaktivieren.

en: Temperature unit
de: Temperatureinheit

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
de: Die Temperatureinheit, die zur Anzeige des Wetters verwendet wird. Gültige Werte sind »kelvin« (Kelvin), »centigrade« (Grad Celsius) und »fahrenheit« (Grad Fahrenheit).

en: Distance unit
de: Entfernungseinheit

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
de: Die Entfernungseinheit, die zur Anzeige des Wetters verwendet wird, zum Beispiel für die Fernsicht oder die Entfernung bedeutender Wetterereignisse. Gültige Werte sind »meters« (Meter), »km« (Kilometer) und »miles« (Meilen).

en: Speed unit
de: Geschwindigkeitseinheit

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
de: Die Geschwindigkeitseinheit, die zur Anzeige des Wetters verwendet wird, zum Beispiel für die Windgeschwindigkeit. Gültige Werte sind »ms« (Meter pro Sekunde), »kph« (Kilometer pro Stunde), »mph« (Meilen pro Stunde), »knots« (Knoten) und »bft« (Windstärke nach der Beaufort-Skala).

en: Pressure unit
de: Druckeinheit

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
de: Die Druckeinheit, die zur Anzeige des Wetters verwendet wird. Gültige Werte sind »kpa« (Kilopascal), »hpa« (Hektopascal), »mb« (Millibar, Wert identisch zu Hektopascal), »mm-hg« (Millimeter Quecksilbersäule), »inch-hg« (Zoll Quecksilbersäule) und »atm« (Atmosphären).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
de: ('', 'EDDT', nothing)

en: Default location
de: Vorgegebener Standort

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
de: Der vorgegebene Ort für das Wetter-Applet. Das erste Feld enthält den angezeigten Namen. Falls leer, wird der Name aus der Orts-Datenbank entnommen. Das zweite Feld enthält den METAR-Code der vorgegebenen Wetterstation. Es darf nicht leer sein und muss dem <code>-Tag in der Datei Locations.xml entsprechen. Das dritte Feld enthält ein Tupel aus (Breitengrad, Längengrad), welches Vorrang vor den Werten aus der Datenbank hat. Dies gilt nur für die Berechnung von Sonnenaufgängen und Mondphasen und nicht für die Wettervorhersage.
