Pacemaker 1.1 - en to ro translation catalogue (34 entries)

note: Tag: title
en: More About OCF Resource Agents
ro: Mai Multe Despre Agenţii de Resursă OCF

note: Tag: title
en: Location of Custom Scripts
ro: Locaţia Scripturilor Personalizate

note: Tag: title
en: Actions
ro: Acţiuni

note: Tag: para
en: All OCF Resource Agents are required to implement the following actions
ro: Toţi Agenţii de Resursă OCF sunt obligaţi să implementeze următoarele acţiuni

note: Tag: title
en: Required Actions for OCF Agents
ro: Acţiuni Necesare pentru Agenţii OCF

note: Tag: entry
en: Action
ro: Acţiune

note: Tag: entry
en: Description
ro: Descriere

note: Tag: entry
en: Instructions
ro: Instrucţiuni

note: Tag: para
en: Start the resource
ro: Porneşte resursa

note: Tag: para
en: Stop the resource
ro: Opreşte resursa

note: Tag: para
en: NOTE: The monitor script should test the state of the resource on the local machine only.
ro: NOTĂ: Scriptul de monitorizare ar trebui să testeze starea resursei numai pe maşina locală.

note: Tag: para
en: Describe the resource
ro: Descrie resursa

note: Tag: para
en: Verify the supplied parameters
ro: Verifică dacă parametrii furnizaţi sunt corecţi

note: Tag: para
en: Additional requirements (not part of the OCF specs) are placed on agents that will be used for advanced concepts like <link linkend="s-resource-clone">clones</link> and <link linkend="s-resource-multistate">multi-state</link> resources.
ro: Cerinţe suplimentare (care nu sunt parte din specificaţia OCF) sunt plasate pe agenţi care vor fi folosiţi pentru concepte avansate cum ar fi <link linkend="s-resource-clone">clone</link> şi resurse <link linkend="s-resource-multistate">multi-state</link>.

note: Tag: title
en: Optional Actions for OCF Agents
ro: Acţiuni Opţionale pentru Agenţi OCF

note: Tag: para
en: Promote the local instance of a multi-state resource to the master/primary state.
ro: Promovează instanţa locală a unei resurse multi-state la starea master/primară

note: Tag: para
en: Demote the local instance of a multi-state resource to the slave/secondary state.
ro: Retrogradează instanţa locală a unei resurse multi-state la starea slave/secundară

note: Tag: para
en: Used by the cluster to send the agent pre and post notification events telling the resource what has happened and will happen.
ro: Folosit de către cluster pentru a trimite agentului notificări pre şi post eveniment spunându-i resursei ceea ce se întâmplă sau ce tocmai s-a întâmplat

note: Tag: para
en: One action specified in the OCF specs is not currently used by the cluster:
ro: O acţiune specificată în specificaţiile OCF nu este folosită de către cluster în mod curent

note: Tag: para
en: <literal>recover</literal> - a variant of the <literal>start</literal> action, this should try to recover a resource locally.
ro: <literal>recover</literal> - o variantă a acţiunii <literal>start</literal>, aceasta ar trebui să recupereze o resursă local.

note: Tag: title
en: How are OCF Return Codes Interpreted?
ro: Cum sunt Interpretate Codurile de Ieșire OCF?

note: Tag: para
en: The first thing the cluster does is to check the return code against the expected result. If the result does not match the expected value, then the operation is considered to have failed and recovery action is initiated.
ro: Primul lucru pe care îl face clusterul este să verifice codul de ieşire faţă de rezultatul aşteptat. Dacă rezultatul nu se potriveşte cu valoarea aşteptată, atunci este considerat că operaţiunea a eşuat şi acţiunea de recuperare este iniţiată.

note: Tag: para
en: There are three types of failure recovery:
ro: Sunt trei tipuri de recuperare în caz de eşec:

note: Tag: title
en: Types of recovery performed by the cluster
ro: Tipuri de recuperare realizate de către cluster

note: Tag: entry
en: Type
ro: Tip

note: Tag: entry
en: Action Taken by the Cluster
ro: Acţiunea Luată de către Cluster

note: Tag: para
en: A transient error occurred
ro: O eroare tranzientă a avut loc

note: Tag: para
en: A non-transient error that may be specific to the current node occurred
ro: O eroare non-tranzientă s-a produs care ar putea fi specifică nodului curent

note: Tag: para
en: A non-transient error that will be common to all cluster nodes (eg. a bad configuration was specified)
ro: O eroare non-tranzientă care va fi comună pe toate nodurile clusterului (ex.: o configuraţie greşită a fost specificată)

note: Tag: para
en: Assuming an action is considered to have failed, the following table outlines the different OCF return codes and the type of recovery the cluster will initiate when it is received.
ro: Plecând de la presupunerea că o acţiune este considerată că ar fi eşuat, următorul tabel evidenţiază diferitele coduri de ieşire OCF şi tipul de recuperare pe care o va iniţia clusterul când acest cod este primit.

note: Tag: title
en: OCF Return Codes and their Recovery Types
ro: Codurile de Ieşire OCF şi Cum Sunt Ele Gestionate

note: Tag: entry
en: OCF Alias
ro: Alias OCF

note: Tag: title
en: Exceptions
ro: Excepţii

note: Tag: para
en: Non-recurring monitor actions (probes) that find a resource active (or in Master mode) will not result in recovery action unless it is also found active elsewhere
ro: Acţiunile de monitorizare nerecurente (probele) care găsesc o resursă activă (sau în starea Master) nu vor rezulta într-o acţiune de recuperare decât dacă este găsită activă în altă parte
