MATE Desktop Environment - en to wa translation catalogue (56 entries)

en: PDF Documents
wa: Documints PDF

en: PostScript Documents
wa: Documints PostScript

en: All Files
wa: Tos les fitchîs

en: Document Viewer
wa: Håyneu di documints

note: Go menu
en: _Previous Page
wa: Pådje di _dvant

en: Go to the previous page
wa: Potchî al pådje di dvant

en: _Next Page
wa: Pådje _shuvante

en: Go to the next page
wa: Potchî al pådje shuvante

en: Enlarge the document
wa: Ragrandi l' documint

en: Shrink the document
wa: Raptiti l' documint

note: translators: Print document currently shown in the Print Preview window translators: Title of the print dialog
en: Print
wa: Imprimer

en: Print this document
wa: Imprimer ç' documintci

en: _Best Fit
wa: _Meyeu

en: Make the current document fill the window
wa: Fé ki l' documint rimplixhe å mî l' purnea

en: Fit Page _Width
wa: Rimpli l' _lårdjeu del pådje

en: Make the current document fill the window width
wa: Fé ki l' documint rimplixhe tote li lårdjeu do purnea

en: Page
wa: Pådje

en: Select Page
wa: Tchoezi pådje

en: of %d
wa: di %d

en: Go to page %s
wa: Potchî al pådje %s

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
wa: Ci documint chal est seré eyet i n' pôrè esse léjhou ki si vos dnez li bon scret.

en: _Unlock Document
wa: _Disserer l' documint

en: Password required
wa: I gn a mezåjhe do scret

en: _Password:
wa: _Sicret:

en: Index
wa: Indecse

en: Thumbnails
wa: Imådjetes

en: Unable to open document
wa: Dji n' a savou drovi l' documint

en: Save a Copy
wa: Schaper ene copeye

en: Not found
wa: Nén trové

en: %3d%% remaining to search
wa: i dmeure %3d%% po cweri

en: _File
wa: _Fitchî

en: _Edit
wa: _Candjî

en: _View
wa: _Vey

en: _Go
wa: _Potchî

en: _Help
wa: _Aidance

en: Open an existing document
wa: Drovi on documint k' i gn a

en: Select _All
wa: Tchoezi _totafwait

en: Find a word or phrase in the document
wa: Trover on mot ou ene fråze e documint

en: _Reload
wa: _Ritcherdjî

en: Reload the document
wa: Ritcherdjî l' documint

en: _First Page
wa: _Prumire pådje

en: Go to the first page
wa: Potchî al prumire pådje

en: _Last Page
wa: Dieri_nne pådje

en: Go to the last page
wa: Potchî al dierinne pådje

note: Help menu
en: _Contents
wa: Å d_vins

en: _About
wa: Å_d fwait

note: Toolbar-only
en: Leave Fullscreen
wa: Cwiter forrimplixhaedje

en: Leave fullscreen mode
wa: Cwiter l' môde forrimplixhaedje del waitroûle

en: _Toolbar
wa: Bår ås _usteyes

en: Show or hide the toolbar
wa: Mostrer ou catchî l' bår ås usteyes

en: Show or hide the side pane
wa: Mostrer ou catchî l' panea d' costé

en: _Fullscreen
wa: _Forrimpli l' waitroûle

en: Expand the window to fill the screen
wa: Ragrandi l' purnea disk' a forrimpli l' waitroûle

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Previous
wa: Di dvant

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Next
wa: Shuvant

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Fit Width
wa: Lårdjeu
