kdialog - en to ar translation catalogue (52 entries)

en: KDialog
ar: حواريك

en: KDialog can be used to show nice dialog boxes from shell scripts
ar: يمكن استخدام حواريك لإظهار حواريات جميلة باستخدام سكرِبتات الصَدفة

en: Current maintainer
ar: المصين الحالي

en: Question message box with yes/no buttons
ar: مربع مسائلة بالأزرار نعم/لا

en: Question message box with yes/no/cancel buttons
ar: مربع مسائلة بالأزرار نعم/لا/ألغِ

en: Warning message box with yes/no buttons
ar: مربع إنذار بالأزرار نعم/لا

en: Warning message box with continue/cancel buttons
ar: مربع إنذار بالأزرار تابع/ألغِ

en: Warning message box with yes/no/cancel buttons
ar: مربع إنذار بالأزرار نعم/لا/ألغِ

en: Use text as OK button label
ar: استخدِم نصًّا كلصيقة لزر نعم

en: Use text as Yes button label
ar: استخدِم نصًّا كلصيقة لزر نعم

en: Use text as No button label
ar: استخدِم نصًّا كلصيقة لزر لا

en: Use text as Cancel button label
ar: استخدِم نصًّا كلصيقة لزر ألغِ

en: Use text as Continue button label
ar: استخدِم نصًّا كلصيقة لزر تابع

en: 'Sorry' message box
ar: مربع رسالة 'آسفون'

en: 'Sorry' message box with expandable Details field
ar: مربع رسالة 'آسفون' مع حقل تفاصيل موسّعة

en: 'Error' message box
ar: مربع رسالة 'خطأ'

en: 'Error' message box with expandable Details field
ar: مربع رسالة 'خطأ' مع حقل تفاصيل موسّعة

en: Message Box dialog
ar: حواري رسالة

en: Input Box dialog
ar: حواري إدخال

en: Image Box dialog
ar: حواري صندوق الصورة

en: Image Box Input dialog
ar: حواري إدخال صندوق الصورة

en: Password dialog
ar: حواري كلمة المرور

en: New Password dialog
ar: حواري كلمة المرور جديدة

en: Text Box dialog
ar: حواري نصوص

en: Text Input Box dialog
ar: حواري إدخال النصوص

en: ComboBox dialog
ar: حواري مربع إنسدال

en: Menu dialog
ar: حواري قائمة

en: Check List dialog
ar: حواري قائمة للتعليم

en: Radio List dialog
ar: حواري قائمة راديو

en: Passive Popup
ar: منبثقة سلبية

en: Popup icon
ar: أيقونة منبثقة

en: File dialog to open an existing file (arguments [startDir] [filter])
ar: حواري ملفات لفتح ملف موجود (المعاملات [startDir] [filter])

en: File dialog to save a file (arguments [startDir] [filter])
ar: حواري ملفات لحفظ ملف ما (المعاملات [startDir] [filter])

en: File dialog to select an existing directory (arguments [startDir])
ar: حواري ملفات لاختيار دليل موجود (المعاملات [startDir] [filter])

en: File dialog to open an existing URL (arguments [startDir] [filter])
ar: حواري ملفات لفتح ملف موجود (المعاملات [startDir] [filter])

en: File dialog to save a URL (arguments [startDir] [filter])
ar: حواري ملفات لحفظ ملف ما (المعاملات [startDir] [filter])

en: Progress bar dialog, returns a D-Bus reference for communication
ar: حواري شريط تقدّم، يُرجِع مرجع D-Bus للتواصل

en: Color dialog to select a color
ar: حواري ألوان لاختيار لون ما

en: Dialog title
ar: عنوان الحواري

en: Allows the --getopenurl and --getopenfilename options to return multiple files
ar: يسمح لخياريّ ‎--getopenurl و ‎--getopenfilename بإرجاع عدّة ملفات

en: Outputs the winId of each dialog
ar: يُخرج winId لكلّ حواري

en: Config file and option name for saving the "do-not-show/ask-again" state
ar: ملف تضبيط واسم خيار لحفظ حالة "لا تظهر/اسأل مجدّدًا"

en: Slider dialog box, returns selected value
ar: حواري مُنزلِقة، يُرجع القيمة المحدّدة

en: Calendar dialog box, returns selected date
ar: حواري تقويم، يُرجع التاريخ المحدّد

en: Arguments - depending on main option
ar: المعطيات - تعتمد على الخيار الرئيسي

en: Do not ask again
ar: لا تسأل مجدّدًا

[ctx: @title:window]
en: Open
ar: افتح

[ctx: @title:window]
en: Save As
ar: احفظ كـ

[ctx: @title:window]
en: Select Directory
ar: اختر دليلًا

[ctx: @title:window]
en: Choose Color
ar: اختر لونًا

en: Cancel
ar: ألغِ

en: kdialog: could not open file %1
ar: حواريك: تعذّر فتح الملف %1
