kdialog - en to el translation catalogue (63 entries)

en: KDialog can be used to show nice dialog boxes from shell scripts
el: Το KDialog χρησιμεύει στην εμφάνιση ευπαρουσίαστων διαλόγων μέσα από σενάρια κελύφους

en: Current maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Question message box with yes/no buttons
el: Πλαίσιο μηνύματος ερώτησης με κουμπιά ναι/όχι

en: Question message box with yes/no/cancel buttons
el: Πλαίσιο μηνύματος ερώτησης με κουμπιά ναι/όχι/ακύρωση

en: Warning message box with yes/no buttons
el: Πλαίσιο μηνύματος ειδοποίησης με κουμπιά ναι/όχι

en: Warning message box with continue/cancel buttons
el: Πλαίσιο μηνύματος ειδοποίησης με κουμπιά συνέχεια/ακύρωση

en: Warning message box with yes/no/cancel buttons
el: Πλαίσιο μηνύματος ειδοποίησης με κουμπιά ναι/όχι/ακύρωση

en: Use text as OK button label
el: Χρήση κειμένου ως ετικέτα για το κουμπί Εντάξει

en: Use text as Yes button label
el: Χρήση κειμένου ως ετικέτα για το κουμπί Ναι

en: Use text as No button label
el: Χρήση κειμένου ως ετικέτα για το κουμπί Όχι

en: Use text as Cancel button label
el: Χρήση κειμένου ως ετικέτα για το κουμπί Ακύρωση

en: Use text as Continue button label
el: Χρήση κειμένου ως ετικέτα για το κουμπί Συνέχεια

en: 'Sorry' message box
el: Πλαίσιο μηνύματος 'Λυπάμαι'

en: 'Sorry' message box with expandable Details field
el: Πλαίσιο μηνύματος 'Λυπάμαι' με επεκτάσιμο πεδίο λεπτομερειών

en: 'Error' message box
el: Πλαίσιο μηνύματος 'Σφάλμα'

en: 'Error' message box with expandable Details field
el: Πλαίσιο μηνύματος 'Σφάλμα' με επεκτάσιμο πεδίο λεπτομερειών

en: Message Box dialog
el: Διάλογος μηνύματος

en: Input Box dialog
el: Διάλογος πλαισίου εισαγωγής

en: Image Box dialog
el: Διάλογος πλαισίου εικόνας

en: Image Box Input dialog
el: Διάλογος εισαγωγής πλαισίου εικόνας

en: Password dialog
el: Διάλογος κωδικού πρόσβασης

en: New Password dialog
el: Διάλογος νέου κωδικού πρόσβασης

en: Text Box dialog
el: Διάλογος κειμένου

en: Text Input Box dialog
el: Διάλογος εισαγωγής κειμένου

en: ComboBox dialog
el: Διάλογος λίστας συνδυασμών

en: Menu dialog
el: Διάλογος μενού

en: Check List dialog
el: Διάλογος λίστας επιλογών

en: Radio List dialog
el: Διάλογος λίστας επιλογής

en: Passive Popup
el: Παθητική αναπήδηση

en: Popup icon
el: Εικονίδιο σε αναπήδηση

en: File dialog to open an existing file (arguments [startDir] [filter])
el: Διάλογος για το άνοιγμα ενός υπάρχοντος αρχείου (ορίσματα [startDir] [filter])

en: File dialog to save a file (arguments [startDir] [filter])
el: Διάλογος για την αποθήκευση ενός αρχείου (ορίσματα [startDir] [filter])

en: File dialog to select an existing directory (arguments [startDir])
el: Διάλογος για την επιλογή ενός υπάρχοντος καταλόγου (ορίσματα [startDir]

en: File dialog to open an existing URL (arguments [startDir] [filter])
el: Διάλογος για το άνοιγμα ενός υπάρχοντος URL (ορίσματα [startDir] [filter])

en: File dialog to save a URL (arguments [startDir] [filter])
el: Διάλογος για την αποθήκευση ενός URL (ορίσματα [startDir] [filter])

en: Icon chooser dialog (arguments [group] [context])
el: Διάλογος επιλογής εικονιδίου (ορίσματα [group] [context])

en: Progress bar dialog, returns a D-Bus reference for communication
el: Διάλογος γραμμής προόδου, επιστρέφει μια αναφορά D-Bus για επικοινωνία

en: Color dialog to select a color
el: Διάλογος για την επιλογή ενός χρώματος

en: Allow --getcolor to specify output format
el: Να επιτρέπεται --getcolor για τον ορισμό τύπου αποτελέσματος

en: Dialog title
el: Τίτλος διαλόγου

en: Default entry to use for combobox, menu, color, and calendar
el: Προκαθορισμένη καταχώρηση για χρήση σε λίστα συνδυασμών, μενού, χρώμα και ημερολόγιο

en: Allows the --getopenurl and --getopenfilename options to return multiple files
el: Επιτρέπει στις επιλογές --getopenurl και --getopenfilename να επιστρέφουν πολλαπλά αρχεία

en: Return list items on separate lines (for checklist option and file open with --multiple)
el: Επιστροφή αντικειμένων λίστας σε διαφορετικές γραμμές (για τη λίστα επιλογών και το άνοιγμα αρχείων με την επιλογή --multiple)

en: Outputs the winId of each dialog
el: Επιστρέφει το winId (ταυτότητα παραθύρου) κάθε διαλόγου

en: Config file and option name for saving the "do-not-show/ask-again" state
el: Αρχείο διαμόρφωσης και όνομα επιλογής για αποθήκευση της κατάστασης του "μη εμφάνιση/ερώτηση ξανά"

en: Slider dialog box, returns selected value
el: Πλαίσιο διαλόγου κύλισης, επιστρέφει την επιλεγμένη τιμή

en: Date format for calendar result and/or default value (Qt-style); defaults to 'ddd MMM d yyyy'
el: Μορφή ημερομηνίας για αποτελέσματα ημερολογίου ή/και προκαθορισμένη τιμή (σε στιλ Qt), η προκαθορισμένη τιμή είναι 'ηηη ΜΜΜ η εεεε'

en: Calendar dialog box, returns selected date
el: Πλαίσιο διαλόγου ημερολογίου, επιστρέφει την επιλεγμένη ημερομηνία

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
el: Κάνει το διάλογο μεταβατικό για μία εφαρμογή X που καθορίζεται από το winId

en: A synonym for --attach
el: Συνώνυμο του --attach

en: Dialog geometry: [=][<width>{xX}<height>][{+-}<xoffset>{+-}<yoffset>]
el: Γεωμετρία παραθύρου διαλόγου: [=][<width>{xX}<height>][{+-}<xoffset>{+-}<yoffset>]

en: Arguments - depending on main option
el: Ορίσματα - εξαρτώνται από την κύρια επιλογή

en: Do not ask again
el: Να μην ξαναγίνει ερώτηση

en: Syntax: --combobox <text> item [item] ...
el: Σύνταξη: --combobox <text> item [item] ...

en: Syntax: --menu text tag item [tag item] ...
el: Σύνταξη: --menu text tag item [tag item] ...

en: Syntax: --checklist text tag item on/off [tag item on/off] ...
el: Σύνταξη: --checklist text tag item on/off [tag item on/off] ...

en: Syntax: --radiolist text tag item on/off [tag item on/off] ...
el: Σύνταξη: --radiolist text tag item on/off [tag item on/off] ...

[ctx: @title:window]
en: Open
el: Άνοιγμα

[ctx: @title:window]
en: Save As
el: Αποθήκευση ως

[ctx: @title:window]
en: Select Directory
el: Επιλογή καταλόγου

[ctx: @title:window]
en: Choose Color
el: Επιλογή χρώματος

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: kdialog: could not open file %1
el: kdialog: αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1
