kdialog - en to id translation catalogue (40 entries)

en: KDialog can be used to show nice dialog boxes from shell scripts
id: KDialog dapat digunakan untuk menampilkan kotak dialog yang cantik dari skrip shell

en: Current maintainer
id: Pengelola saat ini

en: Question message box with yes/no buttons
id: Kotak pesan pertanyaan dengan tombol ya/tidak

en: Question message box with yes/no/cancel buttons
id: Kotak pesan pertanyaan dengan tombol ya/tidak/batal

en: Warning message box with yes/no buttons
id: Kotak pesan peringatan dengan tombol ya/tidak

en: Warning message box with continue/cancel buttons
id: Kotak pesan peringatan dengan tombol lanjutkan/batal

en: Warning message box with yes/no/cancel buttons
id: Kotak pesan peringatan dengan tombol ya/tidak/batal

en: Use text as Yes button label
id: Gunakan teks sebagai label tombol Ya

en: Use text as No button label
id: Gunakan teks sebagai label tombol Tidak

en: Use text as Cancel button label
id: Gunakan teks sebagai label tombol Batal

en: Use text as Continue button label
id: Gunakan teks sebagai label tombol Lanjutkan

en: 'Sorry' message box
id: Pesan kotak 'Maaf'

en: 'Sorry' message box with expandable Details field
id: Kotak pesan 'Maaf' dengan ruang Perincian dapat diperluas

en: 'Error' message box
id: Kotak pesan 'Error'

en: 'Error' message box with expandable Details field
id: Kotak pesan 'Error' dengan ruang Perincian dapat diperluas

en: Message Box dialog
id: Dialog Kotak Pesan

en: Input Box dialog
id: Dialog Kotak Input

en: Password dialog
id: Dialog Sandi

en: Text Box dialog
id: Dialog Kotak Teks

en: Text Input Box dialog
id: Dialog Kotak Input Teks

en: ComboBox dialog
id: Dialog Kotak Kombo

en: Menu dialog
id: Dialog Menu

en: Check List dialog
id: Dialog Senarai Centang

en: Radio List dialog
id: Dialog Senarai Radio

en: Passive Popup
id: Sembulan Pasif

en: Progress bar dialog, returns a D-Bus reference for communication
id: Dialog bilah progres, membalikkan referensi D-Bus untuk komunikasi

en: Color dialog to select a color
id: Dialog warna untuk memilih warna

en: Dialog title
id: Judul dialog

en: Allows the --getopenurl and --getopenfilename options to return multiple files
id: Izinkan opsi --getopenurl dan --getopenfilename untuk membalikkan banyak file

en: Return list items on separate lines (for checklist option and file open with --multiple)
id: Item senarai kembalian pada baris terpisah (untuk opsi senarai centang dan buka file dengan --multiple)

en: Outputs the winId of each dialog
id: Output winId untuk tiap dialog

en: Config file and option name for saving the "do-not-show/ask-again" state
id: File konfigurasi dan nama opsi untuk menyimpan kondisi "jangan-tampilkan/tanya-lagi"

en: Slider dialog box, returns selected value
id: Kotak dialog penggeser, membalikkan nilai terpilih

en: Calendar dialog box, returns selected date
id: Kotak dialog kalender, membalikkan tanggal terpilih

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
id: Buat dialog fana untuk aplikasi X yang ditentukan oleh winid

en: Arguments - depending on main option
id: Argumen - tergantung pada opsi utama

[ctx: @title:window]
en: Open
id: Buka

[ctx: @title:window]
en: Save As
id: Simpan Sebagai

[ctx: @title:window]
en: Choose Color
id: Pilih Warna

en: kdialog: could not open file %1
id: kdialog: tidak dapat membuka file %1
