Ansel 1.0-cvs - en to ja translation catalogue (419 entries)

en: "%s" is not a directory.
ja: "%s" はディレクトリではありません。

en: %d Galleries
ja: %d ギャラリ

en: %d bytes
ja: %d バイト

en: %d comment | %d comments
ja[0]: %d コメント
ja[1]: %d コメント

en: %d galleries
ja: %d ギャラリ

en: %d photo | %d photos
ja[0]: %d 写真
ja[1]: %d 写真

en: %d photo was uploaded. | %d photos were uploaded.
ja[0]: %d 枚の写真がアップロードされました。
ja[1]: %d 枚の写真がアップロードされました。

en: %d pixels
ja: %d ピクセル

en: %d sec
ja: %d 秒

en: %d to %d of %d galleries
ja: ギャラリ %d 〜 %d / %d

en: %d to %d of %d groups
ja: グループ %d 〜 %d / %d

en: %d to %d of %d photos
ja: 写真 %d 〜 %d / %d

en: %s :: Sort
ja: %s :: 並べ替え

en: %s from %s
ja: %s - %sより

en: %s items
ja: %s アイテム

en: %s on %s
ja: %s (%s)

en: %s's Galleries
ja: %s のギャラリ

en: (must be unique)
ja: (他と同じではいけません)

en: -a, --add[=filename]         Add local file to selected gallery
ja: -a, --add[=filename]         ローカルファイルを選択されたギャラリに追加

en: -c, --create[=shortname/name/description/owner]
                                 Create gallery (and use it)  Combined with -g to create a subgallery.
ja: -c, --create[=shortname/name/description/owner]
                                 ギャラリを生成(し、使用する) -g と組み合わせた場合、サブギャラリを生成。

en: -d, --dir[=directory]        Add all files from the directory to the selected
                                 gallery
ja: -d, --dir[=directory]        指定されたディレクトリ内のすべてのファイルを、
    選択されているギャラリに追加する。

en: -d, --dir[=directory]        Recursively add all files from the directory, creating
                                 a gallery for each directory
ja: -d, --dir[=directory]        指定されたディレクトリ内のサブディレクトリを再帰
    的に検索し、ディレクトリ毎にギャラリを生成、すべてのファイルを追加する。

en: -g, --gallery[=shortname]    Select gallery to use
ja: -g, --gallery[=shortname]    使用するギャラリを選択

en: -h, --help                   Show this help
ja: -h, --help                   このヘルプを表示

en: -l, --list                   List galleries or photos (if combined with -g)
ja: -l, --list                   ギャラリ、または写真(-gオプション指定の場合)をリスト表示。

en: -p, --password[=password]    Horde login password
ja: -p, --password[=password]    Horde ログインパスワード

en: -t, --caption[=caption]      Caption for photo (if combined with -a)
ja: -t, --caption[=caption]      写真のキャプション(-aと共に指定された場合)

en: -u, --username[=username]    Horde login username
ja: -u, --username[=username]    Horde ログインユーザ名

en: 1 Gallery
ja: 1 ギャラリ

en: 90 deg CCW
ja: 90度 CCW

en: 90 deg CCW Mirrored
ja: 90度 CCW 反転

en: 90 deg CW
ja: 90度 CW

en: 90 deg CW Mirrored
ja: 90度 CW 反転

en: A gallery to add this photo to is required.
ja: この写真を追加するギャラリが必要です。

en: Access denied deleting gallery %s.
ja: ギャラリ %s を削除する権限がありません。

en: Access denied deleting image.
ja: 写真を削除する権限がありません。

en: Access denied deleting photo %s.
ja: 写真 %s を削除する権限がありません。

en: Access denied downloading %s.
ja: %s をダウンロードする権限がありません。

en: Access denied editing galleries.
ja: ギャラリを編集する権限がありません。

en: Access denied saving gallery %s.
ja: ギャラリ %s を保存する権限がありません。

en: Access denied saving photo to %s.
ja: 写真 %s を保存する権限がありません。

en: Access denied setting captions for %s.
ja: %sのキャプションを設定する権限がありません。

en: Actions:
ja: アクション:

en: Add
ja: 追加

en: Add Content
ja: コメントを追加

en: Add Photo
ja: 写真を追加

en: Adding A New Gallery
ja: 新規ギャラリを追加

en: Adding A Subgallery to %s
ja: %sにサブギャラリを追加

en: Adding subdirectories:
ja: サブディレクトリを追加

en: Administrators
ja: 管理者

en: All
ja: すべて

en: All Galleries
ja: すべてのギャラリ

en: An error occurred listing galleries: %s
ja: ギャラリを出力する際にエラーが発生しました: %s

en: Aperture
ja: アパチャ

en: Are you sure you want to delete the selected photos?
ja: 選択された写真を本当に削除しますか？

en: Artist
ja: 作者

en: Attempt to edit a non-existent share.
ja: 存在しない共有を編集しようとしました。

en: Av-priority
ja: Av-優先

en: Average
ja: 平均

en: Bad input.
ja: 誤った入力。

en: Bottom
ja: 下

en: Browse
ja: 閲覧

en: Browse Tags
ja: タグを閲覧

en: Camera Make
ja: カメラ製造元

en: Camera Model
ja: カメラ型番

en: Camera Orientation
ja: カメラ方向

en: Can't get unknown file type "%s".
ja: ファイルの種別を判別できません:"%s"

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Change
ja: 変更をキャンセル

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption Editor
ja: キャプション編集

en: Captions Saved.
ja: キャプションを保存。

en: Category
ja: カテゴリ

en: Center
ja: 中央

en: Change gallery properties
ja: ギャラリのプロパティを変更

en: Change your display options.
ja: 表示オプションの変更

en: Choose Action:
ja: 処理を選択

en: Cloudy
ja: 曇り

en: Color Sequential Area Sensor
ja: 色順次エリアセンサ

en: Color Sequential Linear Sensor
ja: 色順次リニアセンサ

en: Color Space
ja: 色空間

en: Comments:
ja: コメント:

en: Compulsory Flash
ja: 強制フラッシュ

en: Compulsory Flash, Return light detected
ja: 強制フラッシュ、ストロボリターン検出

en: Compulsory Flash, Return light not detected
ja: 強制フラッシュ、ストロボリターン検出せず

en: Copied %d photo from %s to %s | Copied %d photos from %s to %s
ja[0]: %d枚の写真を%sから%sへコピーしました
ja[1]: %d枚の写真を%sから%sへコピーしました

en: Copied one photo to %s | Copied %d photos to %s
ja[0]: %d 枚の写真を %s へコピーしました
ja[1]: %d 枚の写真を %s へコピーしました

en: Copy
ja: コピー

en: Copyright
ja: 著作権

en: Couldn't list galleries.
ja: ギャラリをリスト表示できません。

en: Couldn't read command-line options.
ja: コマンドラインオプションを読めません。

en: Create
ja: 生成

en: Create a new Gallery
ja: 新規ギャラリを生成

en: Create a new gallery:
ja: 新規ギャラリ生成:

en: Create a subgallery
ja: サブギャラリ生成

en: Created:
ja: 生成済み:

en: Creating gallery: "%s" (%s)
ja: ギャラリ生成: "%s" (%s)

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Watermark
ja: 電子透かしを変更

en: Custom text to display describing your galleries. This will be displayed in place of your username when grouping galleries by username.
ja: ギャラリを説明する文章を編集して下さい。これは、ユーザ名でギャラリをグループ分けする際に、ユーザ名の代わりに表示されます。

en: Custom watermark to use for photos
ja: 写真に使われる電子透かしを変更

en: Date Photo Digitized
ja: 写真デジタイズ日

en: Date Photo Modified
ja: 写真変更日

en: Date Photo Taken
ja: 写真撮影日

en: Default
ja: デフォルト

en: Default style for galleries
ja: ギャラリのデフォルト形式

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this gallery
ja: このギャラリを削除

en: Deleted the photo.
ja: 写真を削除

en: Display Options
ja: 表示オプション

en: Displaying from %s to %s of %s items
ja: %sから%s (全%s) のアイテムを表示

en: Do you want to permanently delete %s?
ja: %sを本当に完全に消去しますか？

en: Done
ja: 完了

en: Download Full Photo
ja: 全写真をダウンロード

en: Download as .zip
ja: .zip でダウンロード

en: Drag photos to the desired sort position.
ja: 望む並び位置に写真をドロップして下さい。

en: ERROR: %s
ja: エラー: %s

en: Ecard -
ja: Eカード -

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s :: %s
ja: %s を編集 :: %s

en: Edit Permissions
ja: アクセス権の編集

en: Edit Permissions for %s
ja: %s のアクセス権の編集

en: Edit Photo
ja: 写真を編集

en: Edit an photo
ja: 写真を編集

en: Edit properties :: %s
ja: プロパティ編集 :: %s

en: Empty this gallery
ja: このギャラリを空にする

en: Error accessing %s: %s
ja: %s のアクセスでエラー: %s

en: Error retrieving feed
ja: フィードの受け取りでエラー

en: Existing galleries:
ja: 存在するギャラリ:

en: Exposure
ja: 露出

en: Exposure Bias
ja: 露出バイアス

en: Exposure Mode
ja: 露出モード

en: F-Number
ja: F値

en: File %s
ja: ファイル %s

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: File to upload
ja: アップロードするファイル

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Flash Setting
ja: フラッシュ設定

en: Flash, Auto-Mode
ja: フラッシュ、自動モード

en: Flash, Auto-Mode, Return light detected
ja: フラッシュ、自動モード、ストロボリターン検出

en: Flash, Auto-Mode, Return light not detected
ja: フラッシュ、自動モード、ストロボリターン検出せず

en: Flash, strobe return light detected
ja: フラッシュ、ストロボ、ストロボリターン検出

en: Flash, strobe return light not detected
ja: フラッシュ、ストロボ、ストロボリターン検出せず

en: Flip
ja: フリップ

en: Fluorescent
ja: 蛍光灯

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Focal Length (35mm equiv)
ja: 焦点距離(35mm相当)

en: Galleries
ja: ギャラリ

en: Galleries grouped by %s
ja: %sでグループ化されたギャラリ

en: Galleries in category %s
ja: カテゴリ%sに属するギャラリ

en: Gallery
ja: ギャラリ

en: Gallery Category
ja: ギャラリカテゴリ

en: Gallery Description
ja: ギャラリの説明

en: Gallery Display Name
ja: ギャラリ表示名

en: Gallery List
ja: ギャラリリスト

en: Gallery Name
ja: ギャラリ名

en: Gallery Properties
ja: ギャラリプロパティ

en: Gallery Short Name
ja: ギャラリ短縮名

en: Gallery Tags
ja: ギャラリタグ

en: Gallery Unique name is already taken.
ja: ギャラリの一意名は既に取られています。

en: Gallery does not exist.
ja: ギャラリが存在しません。

en: Gallery names must be non-empty
ja: ギャラリ名は空であってはいけません。

en: Gallery not found.
ja: ギャラリが見つかりません。

en: Gallery sorted.
ja: ギャラリは並べ替えられました。

en: Giant
ja: 巨大

en: Grayscale
ja: グレイスケール

en: Group galleries by
ja: ギャラリをグループ分け:

en: Height
ja: 高さ

en: Horizontal Alignment
ja: 水平位置合わせ

en: ISO Setting
ja: ISO設定

en: Incomplete photo
ja: 不完全な写真

en: Invalid data
ja: 不正なデータ

en: Invalid gallery "%s" specified.
ja: 不正なギャラリ "%s" が指定されました。

en: Invalid gallery specified.
ja: 不正なギャラリが指定されました。

en: Large
ja: 大きい

en: Last Modified
ja: 最終変更

en: Learn how to publish photos directly from Windows.
ja: Windowsから直接写真を公開するには。

en: Left
ja: 左

en: Listing Gallery/Name
ja: ギャラリ/名前をリスト表示

en: Listing photos in %s
ja: %s の写真をリスト表示

en: Logged in successfully as "%s".
ja: "%s"としてログインに成功しました。

en: Login is incorrect.
ja: ログインは正しくありません。

en: Login to %s
ja: %sにログイン

en: Make this the default photo for this gallery?
ja: この写真をこのギャラリのデフォルト写真にしますか？

en: Manual
ja: マニュアル

en: Maximum number of photos
ja: 写真の最大数

en: Medium
ja: 中

en: Metering Mode
ja: 測光モード

en: Mirror
ja: 反転

en: Mirrored
ja: 反転済み

en: Modified
ja: 最終変更

en: Modifying: %s
ja: 変更: %s

en: Move
ja: 移動

en: Moved %d photo from %s to %s | Moved %d photos from %s to %s
ja[0]: %d 枚の写真を%sから%sへ移動
ja[1]: %d 枚の写真を%sから%sへ移動

en: Moved %d photo to %s | Moved %d photos to %s
ja[0]: %d枚の写真を%sへ移動
ja[1]: %d枚の写真を%sへ移動

en: Multi-Segment
ja: マルチセグメント

en: Multi-Spot
ja: マルチスポット

en: Multiple Photos
ja: 複数の写真

en: My Galleries
ja: 私のギャラリ

en: My Photos :: Add Content
ja: 私のギャラリ :: コメントを追加

en: New Gallery Description
ja: 新規ギャラリの説明

en: New Gallery Title
ja: 新規ギャラリの題名

en: Next
ja: 次

en: No Flash
ja: フラッシュ抑制

en: No Gallery Name Specified.
ja: ギャラリ名が指定されていません。

en: No Gallery Unique Name Specified.
ja: ギャラリ一意名が指定されていません。

en: No file specified
ja: ファイルが指定されていません。

en: No gallery specified.
ja: ギャラリが指定されていません。

en: None
ja: なし

en: Normal (O deg)
ja: 正位 (0度)

en: Not defined
ja: 定義されていません

en: Not found or error accessing gallery.
ja: 見つからないか、ギャラリへのアクセスでエラーがありました。

en: Number of groups per page
ja: ページごとのグループ数

en: Number of tiles per page
ja: ページごとのタイル数

en: Number of tiles per row
ja: 桁ごとのタイル数

en: One Chip Color Area Sensor
ja: 単板カラーセンサ

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
ja: 所有者かシステム管理者だけが共有の所有権とアクセス権を変更できます

en: Other
ja: その他

en: Other Options
ja: その他のオプション

en: Owned by: %s <br />
ja: 所有者: %s <br />

en: Owner
ja: 所有者

en: Parent does not exist.
ja: 親が存在しません。

en: Partial
ja: 部分

en: Password
ja: パスワード

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause Slideshow
ja: スライドショーを一時停止

en: Photo Count
ja: 写真計数

en: Photo Description
ja: 写真の説明

en: Photo Galleries
ja: 写真ギャラリ

en: Photo Type
ja: 写真タイプ

en: Photo Upload
ja: 写真アップロード

en: Photo not found
ja: 写真が見つかりません

en: Photos by %s
ja: %sによる写真

en: Photos not found
ja: 写真が見つかりません

en: Photos tagged with %s on %s
ja: タグ%sを持つ%sの写真

en: Play
ja: 再生

en: Please enter your Username and Password.
ja: ユーザ名とパスワードを入力してください。

en: Polaroid
ja: ポラロイド

en: Press the "Back" button and try again.
ja: "戻る"ボタンを押して再試行して下さい。

en: Pretty Thumbnails
ja: サムネイル

en: Pretty Thumbnails on White Background
ja: 背景白地のサムネイル

en: Preview changes for %s :: %s
ja: %sの変更をプレビュー :: %s

en: Previous
ja: 前

en: Program
ja: プログラム

en: Properties
ja: プロパティ

en: Publish Photos to:
ja: 写真を公開:

en: Publish to %s
ja: %sへ公開

en: Publish your photos to %s on %s.
ja: 写真を%s (%s) へ公開

en: Random Gallery
ja: ランダムギャラリ

en: Random gallery
ja: ランダムギャラリ

en: Random photo
ja: ランダム写真

en: Really Delete
ja: 完全削除

en: Really Empty
ja: 完全廃棄

en: Really delete %s?
ja: 本当に%sを削除しますか？

en: Really delete this gallery and all of the photos in it? This action cannot be undone.
ja: 本当にこのギャラリとその中の写真を削除しますか？ この処理は取り消せません。

en: Really empty %s?
ja: 本当に%sを廃棄しますか？

en: Really empty this gallery and all of the photos in it? This action cannot be undone.
ja: 本当にこのギャラリとその中の写真を廃棄しますか？ この操作は取り消せません。

en: Recent Comments In %s
ja: %sの最新のコメント

en: Recent Photo Comments
ja: 最新の写真コメント

en: Recent photos by %s
ja: %sによる最新の写真

en: Recent photos in %s
ja: %s中の最新の写真

en: Recently Added Photos
ja: 最新の追加写真

en: Recently Added Photos From %s
ja: %sから追加された最新写真

en: Recently added photos by %s on %s
ja: %sから%sへ追加された最新写真

en: Recently added photos on %s
ja: %sへ追加された最新写真

en: Red Eye
ja: 赤目

en: Red Eye, Auto-Mode
ja: 赤目、自動モード

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light detected
ja: 赤目、自動モード、ストロボリターン検出

en: Red Eye, Auto-Mode, Return light not detected
ja: 赤目、自動モード、ストロボリターン検出せず

en: Red Eye, Compulsory Flash
ja: 赤目、強制フラッシュ

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light detected
ja: 赤目、強制フラッシュ、ストロボリターン検出

en: Red Eye, Compulsory Flash, Return light not detected
ja: 赤目、強制フラッシュ、ストロボリターン検出せず

en: Red Eye, Return light detected
ja: 赤目、ストロボリターン検出

en: Red Eye, Return light not detected
ja: 赤目、ストロボリターン検出せず

en: Refresh List
ja: ストロボリターン検出

en: Related Tags
ja: 関連するタグ

en: Remove %s from search
ja: 検索から%sを削除

en: Remove Tag
ja: 削除タグ

en: Reset default photo
ja: デフォルト写真をリセット

en: Right
ja: 右

en: Rotate 180
ja: 180度回転

en: Rotate Left
ja: 左に回転

en: Rotate Right
ja: 右に回転

en: Save
ja: 保存

en: Save Captions
ja: キャプションを保存

en: Save Change
ja: 変更を保存

en: Save Gallery
ja: ギャラリを保存

en: Save Photo
ja: 写真を保存

en: Searching %s's photos tagged:
ja: タグ付けされた %sの写真を検索:

en: Searching all photos tagged:
ja: タグ付けされた全ての写真を検索:

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select None
ja: 選択取り消し

en: Select for Action
ja: 操作を選択

en: Select: %s, %s
ja: 選択: %s、 %s

en: Selected photos to
ja: 選択された写真を

en: Send
ja: 送信

en: Send Ecard :: %s
ja: Eカード送信 :: %s

en: Send an Ecard
ja: Eカード送信

en: Send ecard to the following address:
ja: 以下のアドレスにEカード送信:

en: Sensing Method
ja: 検知方法

en: Set captions
ja: キャプションを設定

en: Set gallery permissions
ja: ギャラリの権限を変更

en: Shadowed Thumbnails on White Background
ja: 白地背景の黒サムネイル

en: Show EXIF data
ja: EXIFデータ表示

en: Shutter Speed
ja: シャッター速度

en: Similar Photos
ja: 似た写真

en: Single Photo
ja: シングル写真

en: Small
ja: 小

en: Sort images
ja: 写真並べ替え

en: Spot
ja: スポット

en: Start Slideshow
ja: スライドショー開始

en: Storing photo "%s"...
ja: 写真 "%s" ... を並べ替え

en: Style for this gallery
ja: このギャラリのスタイル

en: Subscribe
ja: 購読

en: Successfully added %d photo (%s) to gallery "%s" from "%s". | Successfully added %d photos (%s) to gallery "%s" from "%s".
ja[0]: %d枚の写真(%s)をギャラリ "%s" へ "%s"から追加することに成功しました。
ja[1]: %d枚の写真(%s)をギャラリ "%s" へ "%s"から追加することに成功しました。

en: Successfully added photo "%s" to gallery "%s".
ja: 写真"%s"のギャラリ"%s"への追加に成功しました。

en: Successfully deleted %s.
ja: %sの削除に成功しました。

en: Sunny
ja: 晴れ

en: Tag Cloud
ja: タグクラウド

en: Tags
ja: タグ

en: The directory "%s" doesn't exist.
ja: ディレクトリ"%s"は存在しません。

en: The directory "%s" had no valid photos.
ja: ディレクトリ"%s"には、正しい写真がありません。

en: The directory "%s" is empty.
ja: ディレクトリ"%s"は空です。

en: The file "%s" doesn't exist.
ja: ファイル"%s"は存在しません。

en: The file you uploaded does not appear to be a valid photo.
ja: アップロードされたファイルは、正しい写真データに見えません。

en: The gallery "%s" (%s) was created successfully.
ja: ギャラリ "%s" (%s)は正常に生成されました。

en: The gallery "%s" could not be created: %s
ja: ギャラリ"%s"は生成出来ませんでした: %s

en: The gallery "%s" couldn't be created: %s
ja: ギャラリ"%s"は生成出来ませんでした: %s

en: The gallery "%s" was created successfully.
ja: ギャラリ"%s"は生成されました。

en: The gallery was saved.
ja: ギャラリは保存されました。

en: The gallery's default photo has successfully been reset.
ja: ギャラリのデフォルト写真はリセットされました。

en: The uploaded file appears to be empty. It may not exist on your computer.
ja: アップロードされたファイルは空です。あなたのコンピュータ上に存在しないのでしょう。

en: There are no photo galleries available.
ja: 利用できる写真ギャラリがありません。

en: There are no photos in %s to download.
ja: %sにはダウンロードできる写真はありません。

en: There are no photos in this gallery.
ja: このギャラリには写真がありません。

en: There was a problem adding the photo "%s" to gallery "%s".
ja: 写真"%s"のギャラリ"%s"への追加で問題が発生しました。

en: There was a problem adding the photo "%s" to gallery "%s": %s
ja: 写真"%s"のギャラリ"%s"への追加で問題が発生しました: %s

en: There was a problem deleting %s: %s
ja: %s を削除中に問題がありました: %s

en: There was a problem deleting %s: %s.
ja: %s を削除中に問題がありました: %s。

en: There was a problem deleting photos: %s
ja: 写真を削除中に問題がありました: %s

en: There was a problem saving the photo: %s
ja: 写真を保存中に問題がありました: %s

en: There was a problem uploading the photo.
ja: 写真をアップロード中に問題がありました。

en: There was a problem uploading the photo: %s
ja: 写真をアップロード中に問題がありました: %s

en: There was an error processing the uploaded archive: %s
ja: アップロードされたアーカイブの処理中に問題がありました: %s

en: There was an error retrieving the galleries.
ja: ギャラリを受信中にエラーが発生しました。

en: There was an error sending your message: %s
ja: メールの送信中にエラーが発生しました: %s

en: This install does not support the %s feature. Please contact your administrator.
ja: 本システムでは%s機能はサポートされていません。管理者に問い合わせて下さい。

en: Three Chip Color Area Sensor
ja: ３板カラーセンサ

en: Tiny
ja: 簡易

en: Top
ja: 上

en: Trilinear Sensor
ja: ３線リニアセンサ

en: Tungsten
ja: タングステン灯

en: Tv-priority
ja: Tv-優先

en: Two Chip Color Area Sensor
ja: 2板カラーセンサ

en: Unable to create gallery.
ja: ギャラリを生成できません。

en: Unable to load the definition of %s.
ja: %s の定義がロードできません。

en: Unable to retrieve requested feed
ja: 要求されたフィードを受信できません

en: Uncalibrated
ja: 未キャリブレート

en: Undo Changes
ja: 変更をキャンセル

en: Unfiled
ja: 未整理

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown gallery
ja: 知らないギャラリ

en: Unnamed
ja: 名前なし

en: Untitled
ja: 題名なし

en: Updated %s.
ja: %s を更新。

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Photos to %s
ja: %sへ写真をアップロード

en: Upload new photos
ja: 新規写真をアップロード

en: Upload photos
ja: 写真アップロード

en: Upsidedown
ja: 上下反転

en: Upsidedown Mirrored
ja: 上下左右反転

en: Usage: %s [OPTIONS]...
ja: 使用法: %s [OPTIONS]...

en: Use Default
ja: デフォルトを使用

en: Use the following return address:
ja: 以下の返信アドレスを使用:

en: User Comment
ja: ユーザコメント

en: Username
ja: ユーザ名

en: Username and Password are incorrect.
ja: ユーザ名とパスワードが不正です。

en: Username or password is incorrect.
ja: ユーザ名かパスワードが不正です。

en: Vertical Alignment
ja: 垂直位置合わせ

en: View %s
ja: %s を表示

en: View All Results
ja: すべての結果を表示

en: View Photo
ja: 写真を表示

en: View Results from All Users
ja: 全ユーザからの結果を表示

en: View to display by default
ja: デフォルト表示

en: Watermark
ja: 電子透かし

en: Watermark Font
ja: 電子透かし用フォント

en: White Balance
ja: ホワイトバランス

en: Width
ja: 幅

en: X Resolution
ja: X解像度

en: Y Resolution
ja: Y解像度

en: You are not allowed to copy photos to %s.
ja: %sへ写真をコピーする権限がありません。

en: You are not allowed to edit this photo.
ja: この写真を編集する権限がありません。

en: You are not allowed to move photos to %s.
ja: %sへ写真を移動する権限がありません。

en: You are not allowed to remove photos from %s.
ja: %sから写真を削除する権限がありません。

en: You cannot add photos in that gallery.
ja: このギャラリに写真を追加する権限がありません。

en: You cannot add photos to the gallery "%s".
ja: ギャラリ"%s"に写真を追加する権限がありません。

en: You cannot delete %s, it contains nested galleries.
ja: 子ギャラリが存在するため、%sを削除できません。

en: You do not have permission to access this gallery.
ja: このギャラリにアクセスする権限がありません。

en: You do not have permission to add children to %s.
ja: %sに子を追加する権限がありません。

en: You do not have permission to add tags to this gallery
ja: このギャラリにタグをつける権限がありません。

en: You do not have permission to change this gallery.
ja: このギャラリを変更する権限がありません。

en: You do not have permission to view this gallery
ja: このギャラリを閲覧する権限がありません。

en: You do not have permission to view this gallery.
ja: このギャラリを閲覧する権限がありません。

en: You do not have permissions to add tags to this photo.
ja: この写真にタグを追加する権限がありません。

en: You do not have permissions to view this photo.
ja: この写真を見る権限がありません。

en: You have been sent an Ecard. To view the Ecard, you must be able to view text/html messages in your mail reader. If you are viewing this message, then most likely your mail reader does not support viewing text/html messages.
ja: あなたは、Eカードを受け取りました。これを見るには、お使いのメーラで、HTMLメールの表示がサポートされている必要があります。もし、今このメッセージを読まれているならば、お使いのメーラはHTMLメールをサポートしていないと考えられます。

en: You have no photo galleries, add one!
ja: 利用できる写真ギャラリがありません。

en: You must choose a gallery to move photos to.
ja: 写真を移動する先のギャラリを選んでください。

en: You must configure a VFS backend to use Ansel.
ja: VFSバックエンドをAnselを使うように設定しなければなりません。

en: You must enter an e-mail address to send the message to.
ja: メッセージを送信する電子メールアドレスを入力して下さい。

en: You must enter your e-mail address.
ja: あなたの電子メールアドレスを入力してください。

en: You must provide a display name for your new gallery.
ja: 新規ギャラリの表示名を指定しなければなりません。

en: You must specify a valid directory.
ja: 正しいディレクトリを指定しなければなりません。

en: You must specify a valid username and password.
ja: 正しいユーザ名とパスワードを指定しなければなりません。

en: Zip File Upload
ja: Zipファイルアップロード

en: _Galleries
ja: _Gギャラリ

en: _My Galleries
ja: _M私のギャラリ

en: _New Gallery
ja: _N新規ギャラリ

en: _Print
ja: _P印刷
