Trean 1.0-cvs - en to sv translation catalogue (184 entries)

en: %d Folders and %d Bookmarks imported.
sv: %d mappar och %d bokmärken importerades.

en: %s Bookmarks
sv: %s bokmärken

en: %s Categories
sv: %s kategorier

en: %s Clicks
sv: %s klick

en: %s Response Codes
sv: %s svar

en: %s's Bookmarks
sv: %s bokmärken

en: '%s' was not renamed: %s.
sv: Namnet byttes inte på '%s': %s.

en: 1 Click
sv: 1 klick

en: 1 Line
sv: 1 rad

en: 1xx Response Codes (%s)
sv: 1xx svar (%s)

en: 2 Line
sv: 2 rad

en: 2xx Response Codes (%s)
sv: 2xx svar (%s)

en: 3 Line
sv: 3 rad

en: 3xx Response Codes (%s)
sv: 3xx svar (%s)

en: 4xx Response Codes (%s)
sv: 4xx svar (%s)

en: 5xx Response Codes (%s)
sv: 5xx svar (%s)

en: Accepted
sv: Accepterad

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokärke

en: Add a new bookmark
sv: Lägg till nytt bokmärke

en: Add to Bookmarks
sv: Lägg till bokärken

en: All
sv: Alla

en: All Bookmarks
sv: Alla bokmärken

en: An error occured listing categories: %s
sv: Fel vid listning av kategorier: %s

en: An error occurred counting categories: %s
sv: Fel vid räkning av kategorier: %s

en: And
sv: och

en: Any Part of field
sv: Del av fält

en: Are you sure you want to delete the selected bookmarks?
sv: Är du säker att du vill radera valda bokmärken?

en: Are you sure you want to delete the selected categories?
sv: Är du säker att du vill radera valda kategorier?

en: Attempt to edit a non-existent share.
sv: Försök att ändra en utdelning som inte finns.

en: Bad Gateway
sv: Felaktig gateway

en: Bad Request
sv: Felaktig request

en: Bookmark names must be non-empty
sv: Namn på bokmärken får inte vara tomt

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Browse
sv: Lista

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category
sv: Kategori

en: Category does not exist.
sv: Kategori existerar inte.

en: Category names must be non-empty
sv: Kategorinamn måste vara angivet

en: Category to import into:
sv: Kategori att importera till:

en: Change the number of columns to display in browse and search results.
sv: Ändra antal kolumner som visas i listningen och sökresultat.

en: Combine
sv: Kombinera

en: Completely collapsed
sv: Helt förminskad

en: Completely expanded
sv: Helt expanderad

en: Conflict
sv: Konflikt

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Copied bookmark:
sv: Kopierade bokmärken:

en: Copy
sv: Kopiera

en: Created
sv: Skapad

en: DNS Failure or Other Error (%s)
sv: DNS-fel eller annat fel (%s)

en: Define one or more categories for your bookmarks
sv: Definiera en eller flera kategorierer för dina bokmärken

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Bookmark
sv: Radera bokmärke

en: Delete current category?
sv: Radera aktuell kategori?

en: Delete this Category
sv: Radera aktuell kategorin

en: Deleted bookmark:
sv: Raderade bokmärken:

en: Deleted category:
sv: Raderad kategori:

en: Description
sv: Beskrivning

en: Display Options
sv: Visningsinställningar

en: Display edit buttons when displaying Bookmarks?
sv: Visa ändraknapp vid visning av bokmärken:

en: Download Category
sv: Ladda ner kategori

en: Drag the "Add to Bookmarks" link below onto your "Links" Bar
sv: Dra länken 'Lägg till bokmärken' nedan till din 'Länkar' meny

en: Drag the "Add to Bookmarks" link below onto your "Personal Toolbar".
sv: Dra länken 'Lägg till bokmärken' nedan till din 'Personliga ikonrad'

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit Bookmark
sv: Ändra bokmärke

en: Edit Permissions
sv: Öndra behörighet

en: Edit Permissions for %s
sv: Ändra behörigheter för %s

en: Expectation Failed
sv: Väntan misslyckades

en: Export Bookmarks
sv: Exportera bokmärken

en: File to import:
sv: Välj fil som skall importeras:

en: First level shown
sv: Första nivå som visas

en: Forbidden
sv: Förbjuden

en: Found
sv: Hittade

en: Gateway Time-out
sv: Gateway timeout

en: Gone
sv: Borta

en: HTTP Status
sv: HTTP-status

en: HTTP Version not supported
sv: HTTP-version stöds inte.

en: Import
sv: Importera

en: Import Bookmarks
sv: Importera bokmärken

en: Include Subcategories
sv: Inkludera underkategorir

en: Internal Server Error
sv: Internt serverfel

en: Internet Explorer users will need to export their current Favorites by going to the "File" menu and selecting "Import and Export".
sv: Användare av Internet Explorer måste exportera sina favoriter genom att gå till 'Arkiv' och välja 'Importera och Exportera'

en: Length Required
sv: Längs krävs

en: Match
sv: Matcha

en: Maximum Number of Bookmarks
sv: Maximalt antal bokmärken

en: Maximum Number of Categories
sv: Maximalt antal kategorier

en: Menu List
sv: Menylista

en: Method Not Allowed
sv: Metod stöds inte

en: More Actions
sv: Fler åtgärder

en: Move
sv: Flytta

en: Moved Permanently
sv: Flyttat permanent

en: Moved bookmark:
sv: Flyttade bokmärken:

en: Moved category:
sv: Flyttade kategorier:

en: Mozilla/Firefox users will need to export their current Bookmarks by going into "Bookmark Manager" and selecting "Export" from the "Tools" menu.
sv: Användare av Mozilla/Firefox måste exportera sina bokmärken genom att gå till 'Bookmark Manager' och välja 'Export' från 'Tools'

en: Multiple Choices
sv: Flera val

en: My Bookmarks
sv: Mina bokmärken

en: New Bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: New Category
sv: Ny kategori

en: New Subcategory
sv: Ny underkategori

en: No Bookmarks found
sv: Bokmärken saknas

en: No Content
sv: Inget innehåll

en: No bookmarks to display
sv: Inga bokmärken att visa

en: Non-Authoritative Information
sv: Non-Authoritative information

en: None
sv: Ingen

en: Not Acceptable
sv: Ej accepterad

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Not Implemented
sv: Ej implementerad

en: Not Modified
sv: Ej ändrad

en: Number of Clicks
sv: Antal klick

en: Number of columns to display in browse and search results:
sv: Antal kolumner som visas i listningen och sökresultat:

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
sv: Endast ägare eller systemadministratör kan ändra ägare eller behörigheter på en utdelning

en: Open links in a new window?
sv: Öppna länkar i nytt fönster?

en: Or
sv: eller

en: Other Options
sv: Andra inställningar

en: Partial Content
sv: Ofullständigt innehåll

en: Payment Required
sv: Betalning krävs

en: Please enter the name of the new category:
sv: Var god ange namnet på den nya kategorin.

en: Please modify the name accordingly
sv: Var god ändra namnet

en: Please select a bookmark first
sv: Völj ett bokmärke först

en: Please select a category first
sv: Välj en kategori först

en: Precondition Failed
sv: Förutsättningar misslyckades

en: Proxy Authentication Required
sv: Proxy-authentisering krävs

en: Rating
sv: Klassning

en: Ratings
sv: Klassningar

en: Redirect to %s
sv: Eftersänd till %s

en: Rename this Category
sv: Byt namn på aktuell kategori

en: Reports
sv: Rapporter

en: Request Entity Too Large
sv: Begärt begrepp för stort

en: Request Time-out
sv: Begäran timeout

en: Request-URI Too Large
sv: Begärd URI för stor

en: Requested range not satisfiable
sv: Begärt begräsning är inte tillräcklig

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Content
sv: Återställ innehåll

en: Save
sv: Spara

en: Search
sv: Sök

en: Search Bookmarks
sv: Sök bokmärken

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search Results (%s)
sv: Sökresultat (%s)

en: See Other
sv: Se annan

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select None
sv: Välj ingen

en: Select: %s, %s
sv: Välj: %s, %s

en: Service Unavailable
sv: Service ej tillgänglig

en: Set Permissions
sv: Sätt behörigheter

en: Should your list of bookmark categories be open when you log in?
sv: Skall din lista med bokmärkeskategorier öppnas vid inloggning?

en: Switching Protocols
sv: Byter protokoll

en: Template
sv: Mall

en: Template to use when displaying bookmarks:
sv: Mall att använda vid visning av bokmärken:

en: Temporary Redirect
sv: Temporär eftersändning

en: There are no bookmarks in this category
sv: Det finns inga bokmärken i den här kategorin.

en: There was a problem copying the bookmark: %s
sv: Fel uppstod vid kopiering bokmärket: %s

en: There was a problem deleting the bookmark: %s
sv: Fel uppstod vid radering av bokmärket: %s

en: There was a problem deleting the category: %s
sv: Fel uppstod vid radering av kategorin: %s

en: There was a problem moving the bookmark: %s
sv: Fel uppstod vid flytt av bokmärket: %s

en: There was a problem moving the category: %s
sv: Fel uppstod vid flytt av kategorin: %s

en: There was an error adding the bookmark: %s
sv: Fel uppstod när bokmärket skulle läggas till: %s

en: There was an error adding the category: %s
sv: Fel uppstod när kategorin skulle läggas till: %s

en: There was an error saving the bookmark: %s
sv: Fel uppstod när bokmärket skulle sparas: %s

en: Title
sv: Titel

en: To be able to quickly add bookmarks from your web browser:
sv: För att snabbt lägga till bokmärken från din browser:

en: Top 10 Highest Rated
sv: 10 högst klassade

en: Top 10 Most Clicked
sv: 10 mest klickade

en: Total
sv: Totalt

en: Unauthorized
sv: Obehörig

en: Unknown (%s)
sv: Okänd (%s)

en: Unsupported Media Type
sv: Mediatyp stöds inte.

en: Updated %s.
sv: Uppdaterad %s.

en: Use Proxy
sv: Använd proxy

en: View Report
sv: Visa rapport

en: While browsing you will be able to bookmark the current page by clicking your new "Add to Bookmarks" shortcut.
sv: Vid surfning kan du lägga till bokmärken genom att klicka på din nya genväg till 'Lägg till bokmärken'

en: Whole Field
sv: Hela fält

en: You are creating a category folder.
sv: Du skapar en kategorimapp.

en: You are not allowed to create more than %d bookmarks.
sv: Du har inte behörighet skapa mer än %d bokmärken.

en: You are not allowed to create more than %d categories.
sv: Du har inte behörighet att skapa mer än %d kategorier.

en: You are renaming the current category folder.
sv: Du byter namn på aktuell kategorimapp.

en: You do not have permission to view this category.
sv: Du har inte behörighet att visa aktuell kategori.

en: _Add
sv: Lägg _till

en: _Browse
sv: _Lista

en: _Import/Export
sv: _Importera/Exportera

en: _Reports
sv: _Rapporter

en: _Search
sv: _Sök

en: click
sv: klicka

en: clicks
sv: klick
