Trean 1.0-cvs - en to tr translation catalogue (193 entries)

en: "%s" was not renamed: %s.
tr: "%s" tekrar adlandırılamadı: %s.

en: %d Folders and %d Bookmarks imported.
tr: %d Klasörleri %d Yerimleri içe aktarıldı.

en: %d stars out of 5
tr: yıldızlar 5 üzerinden %d

en: %s Bookmarks
tr: %s Yer imleri

en: %s Response Codes
tr: %s yanıt kodu

en: %s's Bookmarks
tr: %s'ın yer imleri

en: 1 Line
tr: 1 çizgi

en: 1 star out of 5
tr: 5 üzerinden 1 yıldız

en: 10 rows
tr: 10 satır

en: 15 rows
tr: 15 satır

en: 1xx Response Codes (%s)
tr: 1xx Yanıt Kodları (%s)

en: 2 Line
tr: 2 Çizgi

en: 25 rows
tr: 25 satır

en: 2xx Response Codes (%s)
tr: 2xx Yanıt Kodları (%s)

en: 3 Line
tr: 3 Çizgi

en: 3xx Response Codes (%s)
tr: 3xx Yanıt Kodları (%s)

en: 4xx Response Codes (%s)
tr: 4xx Yanıt Kodları  (%s)

en: 5xx Response Codes (%s)
tr: 5xx Yanıt Kodları (%s)

en: AND
tr: VE

en: Accepted
tr: Onaylandı

en: Add
tr: Ekle

en: Add to Bookmarks
tr: Yer imlerine ekle

en: All
tr: Tümü

en: An error occured listing folders: %s
tr: Dosyaları listelerken hata oluştu: %s

en: An error occurred counting folders: %s
tr: Dosyaları sayarken hata oluştu: %s

en: Any Part of the field
tr: Alanın herhangi bir kısmı

en: Are you sure you want to delete the selected bookmarks?
tr: Seçilen Yer imlerini silmekten emin misiniz?

en: Ascending (A to Z)
tr: Artan (A' dan Z' ye)

en: Attempt to edit a non-existent share.
tr: Varolmayan bir paylaşımı silmeye çalışıyorsunuz.

en: Bad Gateway
tr: Kötü Geçiş yolu

en: Bad Request
tr: Kötü İstek

en: Bookmark Added
tr: Yer imi eklendi

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Bookmarks Feed
tr: Yer imleri kaynağı

en: Browse
tr: Gözat

en: Cancel
tr: İptal

en: Clicks
tr: Tıklamalar

en: Close
tr: Kapat

en: Combine
tr: Birleştir

en: Completely collapsed
tr: Tamamıyla çakıştı

en: Completely expanded
tr: Tamamıyla genişletildi

en: Confirm Deletion
tr: Silmeyi Onayla

en: Conflict
tr: Karışıklık

en: Continue
tr: Devam

en: Control access to this folder
tr: Bu dosyaya erişimi kontrol edin

en: Copied bookmark:
tr: Kopyalanan Yer imi:

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copying folders is not supported.
tr: Dosya kopyalama desteklenmiyor.

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: DNS Failure or Other Error (%s)
tr: DNS hatası ya da başka bir hata(%s)

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Bookmark
tr: Yer imini sil

en: Delete this folder
tr: Bu dosyayı sil

en: Deleted bookmark:
tr: Yer imini sil:

en: Deleted folder:
tr: Dosyayı sil:

en: Deleted the folder "%s"
tr:  "%s" dosyasını sil

en: Descending (9 to 1)
tr: Azalan (9' dan 1' e)

en: Description
tr: Açıklama

en: Display Options
tr: Görüntüleme Seçenekleri

en: Display Rows
tr: Satırları görüntüle

en: Download Folder
tr: İnenler Dosyası

en: Drag the "Add to Bookmarks" link below onto your "Links" Bar
tr: "Yer imlerine ekle" bağlantıyı "Yer imleri" Çubuğu altına sürükleyerek ekle

en: Drag the "Add to Bookmarks" link below onto your "Personal Toolbar".
tr: "Yer imlerine ekle" Kişisel araç çubuğu "'na bağlantıyı sürükleyerek ekle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Bookmark
tr: Yer imini düzenle

en: Edit Bookmarks
tr: Yer imini düzenle

en: Edit Permissions
tr: İzinleri Düzenle

en: Edit Permissions for %s
tr: '%s' için izinleri düzenle

en: Expectation Failed
tr: Beklenti Başarısız

en: Export Bookmarks
tr: Yer imlerini dışa aktar

en: File to import:
tr: İçe aktarılacak dosya:

en: First level shown
tr: İlk seviye gösterildi

en: Folder
tr: Dizin

en: Folder Actions
tr: Dosya İşlemleri

en: Folder names must be non-empty
tr: Dosya adları boş girilmemeli

en: Folder to import into:
tr: İçe aktarılacak dosya:

en: Forbidden
tr: Yasak

en: Found
tr: Bulundu

en: Gateway Time-out
tr: Geçit yolu zaman aşımı

en: Gone
tr: Gönderildi

en: HTTP Status
tr: HTTP-Durumu

en: HTTP Version not supported
tr: HTTP-Versiyonu desteklenmiyor

en: Highest Rated
tr: En çok oy alan

en: Highest-rated Bookmarks
tr: En çok oy alan Yer imi

en: Import
tr: (İçeri) Aktar

en: Import Bookmarks
tr: Yer imlerini içe aktar

en: Include Subfolders
tr: Alt dosyaları da içer

en: Internal Server Error
tr: Yerel sunucu hatası

en: Internet Explorer users will need to export their current Favorites by going to the "File" menu and selecting "Import and Export".
tr: Internet Explorer kullanıcıları kendi favorileri yer imlerini aktarmaları için "Dosya" menusünden "Aktar" seçeneğini seçmeliler.

en: Length Required
tr: Uzunluk gerekli

en: Match
tr: Eşleşen

en: Maximum Number of Bookmarks
tr: Maksimum Yer imi sayısı

en: Maximum Number of Folders
tr: En Fazla Dizin Sayısı

en: Menu List
tr: Menü listesi

en: Method Not Allowed
tr: Method'a izin verilmedi

en: Most Clicked
tr: En çok tıklanan

en: Most-clicked Bookmarks
tr: En çok tıklanan Yer imleri

en: Move
tr: Taşı

en: Moved Permanently
tr: Tamamen Taşındı

en: Moved bookmark:
tr: Taşınan Yer imi:

en: Moved folder:
tr: Taşınan dosya:

en: Mozilla/Firefox users will need to export their current Bookmarks by going into "Bookmark Manager" and selecting "Export" from the "Tools" menu.
tr: Mozilla-Fİrefox kullanıcıları kendi yer imlerini aktarmaları için "Yer imi yöneticisi ile" "" Araçlar menüsünden "Export"-Menüsüseçilmelidir.

en: Multiple Choices
tr: Çoklu Seçimler

en: Name
tr: Ad

en: New Bookmark
tr: Yeni Yer imi

en: New Folder
tr: Yeni Dizin

en: New folder
tr: Yeni Dosya

en: No
tr: Hayır

en: No Bookmarks found
tr: Hiçbir Yer imi bulunamadı

en: No Content
tr: İçerik Yok

en: No bookmarks to display
tr: Gösterilecek Yer imi yok

en: Non-Authoritative Information
tr: Yetkisiz	Bilgi

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not Acceptable
tr: Kabul edilebilir Değil

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Not Implemented
tr: Yerine getirilemedi

en: Not Modified
tr: Değişiklik yapılamadı

en: Note:
tr: Not:

en: Nothing to edit.
tr: Düzenlenecek birşey yok.

en: Number of bookmarks to show
tr: Gösterilecel Yer imi sayısı

en: OK
tr: Tamam

en: OR
tr: VEYA

en: On newer versions of Internet Explorer, you may have to add %s://%s to your Trusted Zone for this to work.
tr: Internet Explorer'ın yeni versiyonlarında %s://%s, güvenilen alanlara eklemelidir.

en: Only the owner or system administrator may change ownership or owner permissions for a share
tr: Yalnızca paylaşımın sahibi ya da sistem yöneticisi, paylaşım için sahiplik hakları ve izinlerini değiştirebilir

en: Open links in a new window?
tr: Bağlantılar yeni bir pencerede açılsın mı?

en: Other Options
tr: Diğer Seçenekler

en: Partial Content
tr: Kısmi İçerik

en: Payment Required
tr: ödeneme Gerekiyor

en: Please enter a name for the new folder:
tr: Lütfen yeni posta kutusu için bir ad girin:

en: Precondition Failed
tr: önkoşul Başarısız

en: Proxy Authentication Required
tr: Vekil Sunucu Yetkilendirmesi Gerekiyor

en: Rating
tr: Beğenilme

en: Really delete "%s" and all of its bookmarks?
tr: "%s" ve tüm Yer imleri silinsin mi?

en: Rename this folder
tr: Dosyayı yeniden adlandır

en: Reports
tr: Raporlar

en: Request Entity Too Large
tr: İstek çok büyük.

en: Request Time-out
tr: İstek zaman aşımına uğradı

en: Request-URI Too Large
tr: İstenilen URI çok büyük

en: Requested range not satisfiable
tr: İstek sınırları tatminkar değil

en: Reset Content
tr: Yeniden başlatma içeriği

en: Save
tr: Kaydet

en: Search
tr: Arama

en: Search Bookmarks
tr: Yer imlerini ara

en: Search Results (%s)
tr: Arama Sonuçları (%s)

en: See Other
tr: Diğerlerini de gör

en: Select All
tr: Hepsini seç

en: Select All/Select None
tr: Hepsini seç/Hiçbirini seçme

en: Select None
tr: Hiçbirini seçme

en: Select: %s, %s
tr: Seç: %s, %s

en: Service Unavailable
tr: Servis Erişilebilir Değil

en: Set how to display bookmark listings and how to open links.
tr: Yer imi listesininin nasıl gösterileceğini ve bağlantıların nasıl açılacağınıayarla

en: Should your list of bookmark folders be open when you log in?
tr: Sisteme giriş yapıldığında Yer imleri dosyalarınız açık olsun mu?

en: Show folder actions panel?
tr: Dosya işlemleri paneli gösterilsin mi?

en: Sort bookmarks by:
tr: Yer imlerini sırala:

en: Sort by
tr: ile Sırala

en: Sort direction:
tr: Sıralama Yönü:

en: Switching Protocols
tr: Yönlendirme Protokolleri

en: Template
tr: Taslak

en: Temporary Redirect
tr: Geçici Yönlendirme

en: There are no bookmarks in this folder
tr: Bu dosyada hiç yer imi yok

en: There was a problem copying the bookmark: %s
tr: Yer imi kopyalanmasında sorun oluştu: %s

en: There was a problem deleting the bookmark: %s
tr: Yer imi silinmesinde sorun oluştu: %s

en: There was a problem deleting the folder: %s
tr: Dosya silinmesinde sorun oluştu: %s

en: There was a problem moving the bookmark: %s
tr: Yer imi taşınmasında sorun oluştu: %s

en: There was a problem moving the folder: %s
tr: Dosya taşınmasında sorun oluştu: %s

en: There was an error adding the bookmark: %s
tr: Yer imi eklenmesinde sorun oluştu: %s

en: There was an error adding the folder: %s
tr: Dosya eklenmesinde sorun oluştu: %s.

en: There was an error saving the bookmark: %s
tr: Yer imi kaydedilirken sorun oluştu: %s

en: There was an error saving the folder: %s
tr: Dosya kaydedilirken sorun oluştu: %s

en: Title
tr: Başlık

en: To be able to quickly add bookmarks from your web browser:
tr: Web tarayıcınıza kolaylıkla Yer imi eklemek için:

en: Total
tr: Toplam

en: Unauthorized
tr: Yetkisiz

en: Unknown (%s)
tr: Bilinmeyen (%s)

en: Unsupported Media Type
tr: Desteklenmeyen Medya Türü

en: Updated %s.
tr: %s Güncellendi.

en: Use Proxy
tr: Vekil sunucu kullan

en: While browsing you will be able to bookmark the current page by clicking your new "Add to Bookmarks" shortcut.
tr: Internet'de Gezinirken kullnılan sayfayı Yer imlerine eklemek için "Yeni Yer imi ekle" kısayolunu tıklayabilirsiniz

en: Whole Field
tr: Tüm Alanlar

en: Yes
tr: Evet

en: You are not allowed to create more than %d bookmarks.
tr: %d 'den fazla Yer imi yaratma izniniz yok .

en: You are not allowed to create more than %d folders.
tr: %d'den fazla dizin yaratmanıza izin verilmiyor.

en: You do not have permission to view this folder.
tr: Bu dosyayı görme izniniz yok.

en: You must select a target folder first
tr: öncelikle bir hedef dosya seçmelisiniz

en: _Browse
tr: _Gözat

en: _Delete Bookmarks
tr: Yer imlerini _Sil

en: _Edit Bookmarks
tr: Yer imlerini _Düzenle

en: _Import/Export
tr: İçeri/_Dışarı Aktar

en: _New Bookmark
tr: _Yeni Yer imi

en: _Reports
tr: _Raporlar

en: _Search
tr: _Arama

en: click
tr: Tıkla

en: clicks
tr: Tıklama
