caja 1.25.2 - en to rw translation catalogue (68 entries)

en: Dots
rw: Utudomo

en: Numbers
rw: Imibare

en: Orange
rw: Oranje

en: Ruby
rw: Rubi

en: Sky
rw: Ikirere

en: Violet
rw: Idoma ryijimye

en: White
rw: Umweru

en: Silver
rw: Ifeza

en: Black
rw: Umukara

en: Network
rw: urusobe

en: Text
rw: Umwandiko

en: Select All
rw: Guhitamo Byose

en: Name
rw: Izina

en: Size
rw: Ingano

en: Type
rw: Ubwoko

en: Group
rw: Itsinda

en: Permissions
rw: Uruhushya

en: MIME Type
rw: Ubwoko bwa MIME

en: Location
rw: Ahantu

en: Reset
rw: Kugarura

en: Cancel
rw: Kureka

en: File not found
rw: Dosiye ntibonetse

en: unknown
rw: ntibizwi

en: Size:
rw: Ingano

en: Type:
rw: Ubwoko

en: Replace
rw: Gusimbura

en: Deleting files
rw: Kuvanaho amadosiye

en: Default
rw: Mburabuzi

en: Icon
rw: Agashushondanga

en: Unknown
rw: Kitazwi

en: Unknown error
rw: Ikosa itazwi

en: Search
rw: Gushaka

en: Bookmarks
rw: Ibirango

en: Password:
rw: Ijambobanga:

en: Desktop
rw: Ibiro

en: Rename
rw: Guhindura izina

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
rw: Nta na kimwe

note: Translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
rw: Igaragaza ry'Agashushondanga

en: Always
rw: Buri gihe

en: Never
rw: Nta narimwe

en: Behavior
rw: imyitwarire

en: Display
rw: Kugaragaza

en: Preview
rw: Igaragazambere

en: History
rw: Urutonde

en: Description
rw: Isobanuramiterere

en: Image
rw: Ishusho

en: Information
rw: Ibisobanuro

en: Location:
rw: Intaho:

en: Notes
rw: Ibisobanuro

en: Remove
rw: Gukuraho

en: Places
rw: Imyanya

en: Documents
rw: Inyandiko

en: Video
rw: inyerekanamashusho

en: Edit
rw: Kwandika

en: Content View
rw: Igaragaza ry'ibikubiyemo

en: Loading...
rw: Itangira...

en: Zoom In
rw: Ihindurangano wongera

en: Zoom Out
rw: Ihindurangano ugabanya

en: Zoom
rw: Ihindurangano

en: Background
rw: Mbuganyuma

en: Comment
rw: Icyo wongeraho

en: Command
rw: Icyo wifuza

en: (Empty)
rw: (Kirimo ubusa)

en: Properties
rw: indangakintu

en: Contents:
rw: Ibikubiyemo:

en: Basic
rw: By'ibanze

en: Modified:
rw: Byahinduwe

en: Group:
rw: Itsinda:
