Rodent Delta - en to am translation catalogue (127 entries)

en: image
am: ምስል

en: Audio
am: ድምፅ

en: Video
am: ቪዲዮ

en: text
am: ጽሑፍ

note: Only in the event that a valid mime type is not found, and magic option is set, do magic. Resolve icon id from mimetype or mimemagic. Override of particular mimetypes (except for directories)
en: unknown
am: ያልታወቀ

en: None
am: ምንም

en: Directory
am: ዶሴ

en: Close
am: ዝጋ

en: Clear
am: ሰርዝ (L)

note: no selection
en: Command:
am: ትእዛዝ፦

en: No
am: አይ

en: List View
am: ዝርዝር ዕይታ

en: Username:
am: የተጠቃሚ ስም፦ (U)

en: Ok
am: እሺ

note: XXX create ok and cancel buttons
en: Cancel
am: ተወው

en: Kilobytes
am: ኪሎባይቶች

note: 0x04
en: Columns
am: ዐምዶች (C)

note: 0x02000000
en: Details
am: ዝርዝሮች

note: 0x020000000 0x0800 0x02000 0x0400 0x0200
en: Help
am: መረጃ (H)

note: 0x040000000 0x01000 0x04000 0x0800 0x0400
en: Version
am: ዝርያ

note: 0x0200
en: Undelete
am: አታጥፋ (U)

en: Settings
am: ምርጫዎች

en: Properties
am: ምርጫዎች

en: Yes
am: አዎ

en: Emblems
am: አርማዎች (E)

en: Icon size
am: የምልክት መጠን

en: Text Editor
am: የጽሑፍ ማቀናጃ

en: Left Margin
am: የግራ ህዳግ

en: Background color
am: የመደቡ ቀለም

en: Disabled
am: የተበላሸ

en: Normal
am: የተለመደ

en: Big
am: ተለቅ

en: Select Folder
am: ዶሴ ምረጡ

en: default
am: የነበረው

en: Icons
am: ምልክቶች

note: //////////////// General
en: General
am: አጠቃላይ

note: /////////////////////// Desktop options ////////////////////// Ls options ////////////////////// Copy options ////////////////////// Move options ////////////////////// link options ////////////////////// remove options ////////////////////// shred options
en: Options
am: ምርጫዎች

note: Mimetype files not used anymore: #define FREEDESKTOP_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"freedesktop.org.xml" #define MAGIC_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"types.xml" //////////////////////////   General files   /////////////////////////////////////// Default desktop directory
en: Desktop
am: ሠሌዳ

en: Copy
am: ቅጂ

en: Move
am: መንቀሳቅስ

note: **************
en: Delete
am: አጥፉ (D)

note: ////////////////////// rodent plugins
en: Plugins
am: ተጨማሪ ፕሮግራሞች (Plugins)

en: Value
am: ዕሴት

note: ok and cancel buttons
en: Apply
am: ተጠቀም

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
am: መረጃ

en: Permissions
am: ፈቃዶች

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
am: ባለቤት፦

en: Read
am: አንብብ

en: Write
am: ጻፈ

en: Execute
am: አስኪድ

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[0], 0 + o, 1 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[1], 1 + o, 2 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[2], 2 + o, 3 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[3], 3 + o
en: Group:
am: መድረክ፦

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[5], 0 + o, 1 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[6], 1 + o, 2 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[7], 2 + o, 3 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[8], 3 + o
en: Others:
am: ሌሎች፦

en: Paths
am: መተላለፊያዎች

en: Path
am: መተላለፊያ

en: More...
am: ተጨማሪ... (M)

en: Owner
am: ባለቤት

en: Preview
am: ቅድመ ዕይታ

en: Kill
am: አቋርጥ

en: File
am: ፋይል (F)

en: Open in New Window
am: በአዲስ መስኮት ውስጥ ክፈት

note: Different button icon for the toolbar
en: Open in New Tab
am: በአዲስ መለያ ምልክት ውስጥ ክፈት (T)

en: Install
am: አስገባ

note: title
en: Remove
am: አስወግድ (R)

en: Selection:
am: ምርጫ፦

en: Open with %s
am: በ%s ክፈት

en: Go To
am: ሂድ ወደ

en: Run in Terminal
am: በተርሚናሉ ውስጥ አስኪድ (T)

en: Create New Folder
am: አዲስ ዶሴ ፍጠር

en: Selection
am: ምርጫ (S)

en: Cut
am: ቁረጥ

en: Name
am: ስም

en: Select All
am: ሁሉንም ምረጡ

en: Home
am: መጀመሪያ (H)

en: Left
am: ግራ

en: Up
am: ወደ ላይ (U)

en: Right
am: ቀኝ

en: Down
am: ወደ ታች (W)

en: Insert
am: አስገባ (I)

en: Add
am: ጨምር (D)

en: Subtract
am: መቀነስ

en: Accept
am: ተቀበል (A)

en: Rename
am: እንደገና ሰይም

en: Duplicate
am: አባዛ (D)

en: Options:
am: ምርጫዎች

en: Command
am: ትእዛዝ

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Host
am: እንግዳ ተቀባይ

en: file
am: ፋይል

en: Modify
am: ለውጡ (M)

en: Attribute
am: ጠባየ-አንቀጽ

en: Select A File
am: ቀለም ምረጡ

en: Save
am: አስቀምጥ (S)

en: Select File
am: ፋይል ምረጡ

en: Hello World
am: ሠላም ዓለም

en: About
am: ስለ (A)

en: Create a new empty folder inside this folder
am: በዚህ መያዣ ውስጥ አዲስ ባዶ መያዣ ፍጠር

en: Link
am: አያያዝ

en: System
am: ሲስተም (Y)

en: Go up
am: ወደ ላይ ሂድ

en: Go back
am: ሂድ ወደ ኋላ

en: Go forward
am: ሂድ ውደ ፊት

en: Paste
am: ለጥፍ

en: Add bookmark
am: መለያ ምልክት ጨምር

en: Remove bookmark
am: መለያ ምልክት አጥፋ

note: This is the same as REFRESH_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Reload
am: እንደገና ይጫን (R)

note: This is the same as FIND_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Search
am: ፈልግ

en: Group
am: መድረክ (G)

en: Small Icons
am: ትንሽ ምልክቶች

en: Large Icons
am: ትልቅ ምልክቶች

note: {SUBMENU_TYPE,"main_popup_menu","module1","Module1",NULL,},
en: Go
am: ሂድ ወደ (G)

en: Applications
am: መጠቀሚያ ፕሮግራሞች

en: Sort
am: ቅደም ተከተል

en: View
am: ተመልከት (V)

en: Select
am: ምረጥ

en: Hidden
am: የተደበቀ

en: Type
am: ዓይነት

en: Date
am: ቀን

en: Size
am: መጠን

en: Mode
am: የአሠራሩ ዘዴ

en: List
am: ዝርዝር

en: MIME Type
am: የMIME ዓይነት

en: Encoding
am: የሆሄያት ኮድ

en: Folder
am: ዶሴ

en: Links
am: ማያያዛዎች

en: Run
am: አስኪድ

en: Loading %s...
am: %sን በመጫን ላይ...

en: rodent-translation-team
am: ***  Amharic <locales@geez.org>
    
    -  Geez Frontier Foundation <locales@geez.org>, 2002.
    -------------------------------------
