Rodent Delta - en to br translation catalogue (236 entries)

en: image
br: skeudenn

en: Audio
br: Aodio

en: text
br: skrid

en: readme
br: lennitme

en: info
br: titouroù

en: trash
br: Pod-lastez

en: package
br: pakad

note: Only in the event that a valid mime type is not found, and magic option is set, do magic. Resolve icon id from mimetype or mimemagic. Override of particular mimetypes (except for directories)
en: unknown
br: dianav

en: None
br: Hini bet

en: Directory
br: Renkell

en: C
br: S

en: Socket
br: Lugell

en: Close
br: Serriñ

en: Clear
br: Skarzhañ

en: Iconify
br: Arlunañ

en: %'d item selected | %'d items selected
br[0]: %'d elfenn diuzet
br[1]: %'d elfenn diuzet

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
br[0]:  (gant %'d ergorenn)
br[1]:  (gant %'d ergorenn)

note: no selection
en: Command:
br: Arc'had :

en: Permission denied
br: Nac'het eo bet an aotre

en: Alternate:
br: Tro-ha-tro :

en: No
br: Ket

en: Huge (%sx%s)
br: Mell (%sx%s)

en: Large (%sx%s)
br: Bras (%sx%s)

en: Medium (%sx%s)
br: Krenn (%sx%s)

en: Small (%sx%s)
br: Bihan (%sx%s)

en: List View
br: Gwelout dre roll

en: Please enter a passphrase to use.
br: Roit an lavarenn-tremen da arverañ, mar plij.

en: Enter passphrase:
br: Roit al lavarenn tremen :

en: Username:
br: Anv an arveriad :

en: Ok
br: Mat eo

note: XXX create ok and cancel buttons
en: Cancel
br: Nullañ

en: bytes
br: eizhbit

en: %'u item | %'u items
br[0]: %'u ergorenn
br[1]: %'u ergorenn

note: 0x04
en: Columns
br: Bannoù

note: 0x020
en: Colorize
br: Livañ

note: 0x02000000
en: Details
br: Munudoù

note: 0x020000000 0x0800 0x02000 0x0400 0x0200
en: Help
br: Skoazell

note: 0x040000000 0x01000 0x04000 0x0800 0x0400
en: Version
br: handelv

en: Mount local disks and devices
br: Sevel kantennoù lec'hel ha trobarzhelloù

en: Windows networks (SMB)
br: Rouedadoù Windows (SMB)

en: Windows Shares
br: Rannadur prenestrer

en: FTP Client
br: Kliant FTP

en: Settings
br: Arventennoù

en: Properties
br: Perzhioù

en: Mime Type
br: Rizh Mime

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a double click
br: Bevaat an elfennoù gant un daouglik

en: Drag: move
br: Sachañ : dilec'hiañ

en: Yes
br: Ya

en: Emblems
br: Sielloù

en: Enable tooltips
br: Gweredekaat al lagadennoù tunioù

en: Terminal Emulator
br: Kendarvanerezh termenell

en: Text Editor
br: Embanner testennioù

en: Navigation Window
br: Prenestr merdeiñ

en: Top Margin
br: Bevenn a-us

en: Bottom Margin
br: Bevenn a-is

en: Left Margin
br: Bevenn a-gleiz

en: Desktop path:
br: Hent ar burev :

en: Background image
br: Skeudenn an drekleur

en: Background color
br: Liv an drekleur

en: Disabled
br: Diweredekaet

en: Normal
br: Reizh

en: Compact
br: Fetis

en: Big
br: Braz

en: Huge
br: Divent

en: Default Size
br: Ment dre ziouer

en: Select Folder
br: Diuzañ un teuliad

en: default
br: dre ziouer

en: Select a folder
br: Diuzañ un teuliad

en: Select Files...
br: Dibabit ar restroù ...

en: example
br: skouer

en: Icons
br: Arlunioù

note: //////////////// General
en: General
br: Hollek

en: General Options
br: Dibarzioù hollek

en: Configuration of keybindings
br: Kefluniañ ereoù stokell

en: Labels
br: Skritelligoù

en: Fixed width font
br: Nodrezh ingal

note: /////////////////////// Desktop options ////////////////////// Ls options ////////////////////// Copy options ////////////////////// Move options ////////////////////// link options ////////////////////// remove options ////////////////////// shred options
en: Options
br: Dibarzhioù

note: Mimetype files not used anymore: #define FREEDESKTOP_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"freedesktop.org.xml" #define MAGIC_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"types.xml" //////////////////////////   General files   /////////////////////////////////////// Default desktop directory
en: Desktop
br: Burev

en: Allow
br: Aotreañ

en: Copy
br: Eilañ

en: Move
br: Dilec'hiañ

note: file is a symlink
en: Symbolic Link
br: Arouezere

note: **************
en: Delete
br: Dilemel

note: ////////////////////// rodent plugins
en: Plugins
br: Enlugelladoù

note: ////////////////////// rodent modules
en: Modules
br: Molladoù

en: Variable
br: Argemmenn

en: Value
br: Gwerzh

en: Personal settings
br: Arventennoù personel

note: ok and cancel buttons
en: Apply
br: Seveniñ

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
br: Titouroù

en: Permissions
br: Aotreoù

en: Apply changes
br: Arloañ ar c'hemmoù

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
br: Perc'henn :

en: Read
br: Lenn

en: Write
br: Skrivañ

en: Execute
br: Erounit

en: Set UID
br: Lakaat an UID

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[0], 0 + o, 1 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[1], 1 + o, 2 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[2], 2 + o, 3 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[3], 3 + o
en: Group:
br: Strollad :

en: Set GID
br: Lakaat ar GID

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[5], 0 + o, 1 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[6], 1 + o, 2 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[7], 2 + o, 3 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[8], 3 + o
en: Others:
br: All :

en: Sticky
br: Pegus

en: Paths
br: Treugoù

en: Path
br: Treug

en: More...
br: Muioc'h...

en: Owner
br: Perc'henn

en: Preview
br: Alberz

en: Kill
br: Lazhañ

en: File
br: Restr

en: Destination
br: Pal

en: List files only
br: Restroù roll hepken

en: Extract files from the archive
br: Eztennañ restroù diwar an diell

en: Open in New Window
br: Digeriñ er prenestr nevez

note: Different button icon for the toolbar
en: Open in New Tab
br: Digeriñ e-barzh un ivinell nevez

en: Create a compressed archive with the selected objects
br: Krouiñ un diell koazhet gant ar restroù diuzet

en: Create a new archive
br: Krouiñ un diell nevez

en: Install
br: Staliañ

en: Uninstall
br: Distaliañ

en: Information about the program
br: Keloù diwar-benn ar goulev

en: Simulation of data CD burning
br: Darvanadur engravadur ur CDad roadennoù

en: Unexpected error: %s
br: Fazi dic'hortoz : %s

note: title
en: Remove
br: Dilemel

en: Delete %s
br: Lemel %s

note: Broken symlink
en: Broken symbolic link
br: Ere arouezel torret

en: %d more item | %d more items
br[0]: %d tra ouzhpenn

en: Selection:
br: Diuzadenn :

en: Open with %s
br: Digeriñ gant %s

en: Go To
br: Mont da

en: %s does not exist.
br: N'eo ket endeo %s.

en: Execute Shell Command
br: Seveniñ an urzhiad shell

en: Run in Terminal
br: Erounit en Dermenell

en: Create New Folder
br: Krouiñ ur renkell nevez

en: Selection
br: Diuzad

en: Unmounting %s
br: O tisevel %s

en: Cut
br: Troc'hañ

en: Empty history
br: Goullonderiñ ar roll istor

en: Name
br: Anv

en: Select All
br: Diuzañ an holl

en: Select Items Matching...
br: Diuzañ an elfennoù o klotañ ganti...

en: Control
br: Reoliñ

en: Home
br: D'ar gêr

en: Left
br: Kleiz

en: Up
br: Krec'h

en: Right
br: Dehou

en: Down
br: Diskenn

en: End
br: Dibenn

en: Begin
br: Deroù

en: Insert
br: Enlakaat

en: Minus
br: Barrenig

en: Add
br: Ouzhpennañ

en: Subtract
br: Tennañ kuit

en: Accept
br: Asañtiñ

en: Rename the selected file
br: Adenvel ar restr diuzet

en: Click
br: Klik

en: Duplicate this path
br: Arredaoliñ an treug-mañ

en: Rename
br: Adenvel

en: Duplicate
br: Arredaoliñ

en: Link to %s
br: Ere davit %s

en: File format not recognized
br: N'eo ket anavezet menrezh ar restr

en: Contents of %s
br: Endalc'had %s

en: Empty file
br: Restr goullo

en: Confirm:
br: Kadarnaat :

en: Sorry, passwords do not match
br: Digarez, ne glot ket ar ger-tremen

en: Options:
br: Dibaboù :

en: Command
br: Arc'had

en: User
br: Arveriad

en: Host
br: Ostiz

en: Completion mode:
br: Mod klokadur :

en: command
br: urzhiad

en: file
br: restr

en: Options >>
br: Dibaboù >>

en: Keybinding
br: Berradenn

en: Modify
br: Kemmañ

en: prefix
br: rakger

en: Select A File
br: Diuzañ ur restr

en: Save
br: Enrollañ

en: Preparing
br: O prientiñ

en: Mount Point
br: Poent ar savadenn

en: Unable to mount location
br: N'eo ket gouest da sevel al lec'hiadur

en: address already in use
br: implijet eo ar chomlec'h c'hoazh

en: Contributors
br: Perzhiaded

en: About
br: Diwar-benn

en: Create new file in the given directory
br: Krouiñ ur restr nevez er renkell roet

en: Create a new empty folder inside this folder
br: Krouiñ un teuliad goullo nevez e-barzh an teuliad-mañ

en: Link
br: Ere

en: Show hidden files
br: Diskouez ar restroù kuzhet

en: Choose Location
br: Dibab al lec'hiadur

en: System
br: Reizhiad

en: Go back
br: Mont war-gil

en: Go forward
br: Mont war-raok

en: Paste
br: Pegañ

en: Open with
br: Digeriñ gant

en: Add bookmark
br: Ouzhpennañ ur sined

en: Mount the volume associated with this folder
br: Sevel ar bezhienn kevreet gant an teuliad-mañ

en: Unmount the volume associated with this folder
br: Disevel ar bezhienn kevreet gant an teuliad-mañ

note: This is the same as REFRESH_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Reload
br: Adkargañ

note: This is the same as FIND_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Search
br: Klask

en: Invert Selection
br: Tuginañ an diuzad

en: Unselect
br: Andibab

en: Default sort order
br: Urzh rummañ dre-ziouer

en: Group
br: Strolald

note: //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
en: Enlarge Icons
br: Brasaat an arlunioù

en: Shrink Icons
br: Izelaat an arlunioù

en: Default icon zoom level
br: Live zoum dre ziouer an arlun

en: View as list
br: Gwelout evel ur roll

en: Small Icons
br: Arlunioù bihan

en: Large Icons
br: Arlunioù bras

en: Very large
br: Bras kenañ

note: {SUBMENU_TYPE,"main_popup_menu","module1","Module1",NULL,},
en: Go
br: Mont

en: Applications
br: Arloadoù

en: Sort
br: Rummañ

en: View
br: Gwel

en: Select
br: Diuzañ

en: Root Directory
br: Renkell gwrizienn

en: Home Directory
br: Teuliad d'ar gêr

en: Could not initialize monitoring
br: N'hall ket deraouekaat an eveshaat

en: Installed Plugins
br: Lugentoù staliaet

en: click
br: klikit

en: Hidden
br: Kuzh

en: Type
br: Rizh

en: Date
br: Deiziad

en: Size
br: Ment

en: Mode
br: Mod

en: List
br: Roll

en: Tiny
br: Munut

en: File Type
br: Rizh restr

en: MIME Type
br: Doare-MIME

en: Encoding
br: Bonegañ

en: Folder
br: Teuliad

en: hard
br: tenn

en: Local File
br: Restr lec'hel

en: Remote File
br: Restr a-bell

en: Local Directory
br: Renkell lec'hel

en: Run
br: Loc'hañ

en: No file selected
br: Restr ebet diuzet

en: Loading %s...
br: Emaon o kargañ %s ...

en: rodent-translation-team
br: ***  Brenux <brenux@free.fr>
    
    -  Francis Tyers <francis.tyers@hp.com>, 2003.
    -  Jérémy AR FLOCH <jeremy.lefloch@gmail.com>, 2010.
    -  Giulia <oublieuse@gmail.com>, 2006.
    -  Giulia Fraboulet <oublieuse@gmail.com>, 2006-2008.
    -  Maryvonne MORVAN <maryvonne.morvan3@wanadoo.fr>, 2006.
    -  Romuald Texier <texierr@worldnet.fr>, 1998-1999.
    -  Oublieuse <oublieuse@gmail.com>, 2007.
    -  Jamy <jamybzh@free.fr>, 2009.
    -  Francoise Lermen <flermen@suse.de>, 2000.
    -  Denis Arnaud <denisarnuad@yahoo.fr>, 2009-2011.
    -  Denis ARNAUD <denisarnuad@yahoo.fr>, 2009.
    -  Thierry Vignaud <tvignaud@mandriva.com>, 2001-2006.
    -  Ronan Le Déroff <rldmv@laposte.net>, 2006.
    -  Alan Monfort <alan.monfort@free.fr>, 2005-2012.
    -  Breton message file for YaST2 (@memory@). <>.
    -  Jérémy Ar Floch <jeremy.lefloch@gmail.com>, 2006-2010.
    -  Denis <denisarnuad@yahoo.fr>, 2008-2010.
    -  Jañ-Mai Drapier <jdrapier@club-internet.fr>, 1998-1999.
    -------------------------------------
