Rodent Delta - en to ia translation catalogue (200 entries)

en: image
ia: imagine

en: text
ia: texto

en: trash
ia: corbe

note: Only in the event that a valid mime type is not found, and magic option is set, do magic. Resolve icon id from mimetype or mimemagic. Override of particular mimetypes (except for directories)
en: unknown
ia: incognite

en: None
ia: Necun

en: Directory
ia: Directorio

en: Console Message Viewer
ia: Visor de Message de Consol

en: Close
ia: Clauder

en: Clear
ia: Expunger

note: no selection
en: Command:
ia: Commando:

en: Permission denied
ia: Permission negate

en: Do you want to retry?
ia: Tu vole provar de nove?

en: Huge (%sx%s)
ia: Ponderose (%sx%s)

en: Large (%sx%s)
ia: Grande (%sx%s)

en: Small (%sx%s)
ia: Parve (%sx%s)

en: List View
ia: Vista a lista

en: Icon size:
ia: Grandor de icone:

en: Icon size: %s pixels (standard size)
ia: Grandor de icone: %s pixels (dimension standard)

en: Icon size: %s pixels
ia: Grandor de icone: %s pixels

en: User Password:
ia: Contrasigno de usator:

en: Username:
ia: Conto:

en: Ok
ia: OK

note: XXX create ok and cancel buttons
en: Cancel
ia: Annullar

en: bytes
ia: Bytes

en: The location is empty.
ia: Le location es vacue.

note: 0x04
en: Columns
ia: Columnas

note: 0x0100000
en: Do Not Sort
ia: Non ordina

note: 0x02000000
en: Details
ia: Detalios

note: 0x020000000 0x0800 0x02000 0x0400 0x0200
en: Help
ia: Adjuta

note: 0x0200
en: Undelete
ia: Recuperar

en: SMB Browser
ia: Navigator SMB

en: Windows workgroup
ia: Gruppo de travalio de Windows

en: Windows Shares
ia: Areas Compartite de Windows

en: FTP Client
ia: Cliente FTP

en: Settings
ia: Parametros

en: Properties
ia: Proprietates

en: Mime Type
ia: Typo Mime

en: ZIP archive plugin
ia: Plugin de archivar zip

en: Yes
ia: Si

en: Emblems
ia: Emblemas

en: Icon size
ia: Grandor de icone

en: Terminal Emulator
ia: Emulator de Terminal

en: Text Editor
ia: Editor de texto

note: desktop::
en: Show Desktop Grid
ia: Monstra grillia de scriptorio

en: Top Margin
ia: Margine in alto

en: Bottom Margin
ia: Margine in basso

en: Right margin
ia: Margine dextere

en: Left Margin
ia: Margine sinistre

en: Desktop path:
ia: Percurso de scriptorio:

en: Background color
ia: Color de fundo

en: Background transparency:
ia: Transparentia de fundo:

en: Disabled
ia: Disactivate

en: Compact
ia: Compacte

en: Big
ia: Grande

en: Huge
ia: Ponderose (Huge)

en: Please be patient
ia: Pro favor, tu sia patiente

en: Select Folder
ia: Selige dossier

en: Toolbar Settings
ia: Preferentias del barra de instrumentos

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
ia: Configura qual elementos debe apparer in le barra(s) de instrumento

en: Select Files...
ia: Selectiona archivos...

en: Icons
ia: Icones

en: General Options
ia: Optiones General

en: Configuration of keybindings
ia: Configuration de keybindings (ligamines de claves)

en: Content Type
ia: Typo de Contento

en: Labels
ia: Etiquettas

en: Fixed width font
ia: Font de largessa fixate

note: /////////////////////// Desktop options ////////////////////// Ls options ////////////////////// Copy options ////////////////////// Move options ////////////////////// link options ////////////////////// remove options ////////////////////// shred options
en: Options
ia: Optiones

note: Mimetype files not used anymore: #define FREEDESKTOP_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"freedesktop.org.xml" #define MAGIC_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"types.xml" //////////////////////////   General files   /////////////////////////////////////// Default desktop directory
en: Desktop
ia: Scriptorio

en: Allow
ia: Permitte

en: localhost
ia: localhost (hospite local)

en: Copy
ia: Copiar

note: file is a symlink
en: Symbolic Link
ia: Ligamine symbolic

note: **************
en: Delete
ia: Deler

note: ////////////////////// rodent modules
en: Modules
ia: Modulos

note: ///////////////////////// advanced options (environment variables)
en: Environment Variables
ia: Variabiles de ambiente

en: Edit the list of environment variables and associated values
ia: Edita le lista de variabiles de ambiente e valores associate

en: Variable
ia: Variabile

en: Value
ia: Valor

note: ok and cancel buttons
en: Apply
ia: Applicar

en: Permissions
ia: Permissiones

en: Apply changes
ia: Applica le modificationes

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
ia: Proprietario:

en: Read
ia: Lege

en: Write
ia: Scribe

en: Execute
ia: Exequer

en: Set UID
ia: Fixa UID

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[0], 0 + o, 1 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[1], 1 + o, 2 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[2], 2 + o, 3 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[3], 3 + o
en: Group:
ia: Gruppo:

en: Set GID
ia: Fixa GID

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[5], 0 + o, 1 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[6], 1 + o, 2 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[7], 2 + o, 3 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[8], 3 + o
en: Others:
ia: Alteres:

en: Sticky
ia: Collose

en: Paths
ia: Percursos

en: Path
ia: Percurso

en: More...
ia: Altere...

en: Owner
ia: Proprietario

en: Preview
ia: Vista preliminar

en: Kill (KILL)
ia: Occide (KILL)

en: Kill
ia: Occide (termina)

en: History:
ia: Historia:

en: Open in New Window
ia: Aperi in nove fenestra

note: Different button icon for the toolbar
en: Open in New Tab
ia: Aperi in nove scheda

en: Install
ia: Installar

en: Uninstall
ia: De-installa

note: title
en: Remove
ia: Remover

en: Apply to all
ia: Applica a totes

en: Delete %s
ia: Dele %s

en: %d more item | %d more items
ia[0]: %dulterior elemento
ia[1]: %d ulterior elementos

en: Selection:
ia: Selection

en: Open with %s
ia: Aperir con %s

en: Go To
ia: Vade a

en: %s does not exist.
ia: %snon existe.

en: Execute Shell Command
ia: Executa commando de shell

en: Create New Folder
ia: Crea Nove Dossier

en: Cut
ia: Taliar

en: Name
ia: Nomine

en: Select All
ia: Seliger toto

en: Select Items Matching...
ia: Selectiona elementos que satisface ...

en: Unselect Items Matching...
ia: De-selectiona elementos que satisface...

en: Shift
ia: Maj

en: Control
ia: Controlo

en: Home
ia: Initio

en: Left
ia: Sinistra

en: Up
ia: Alto

en: Right
ia: Dextera

en: Down
ia: Basso

en: End
ia: Fin

en: Begin
ia: Comencio

en: Insert
ia: Inserer

en: Add
ia: Adder

en: Accept
ia: Acceptar

en: Create Symlink
ia: Crea  symlink (ligamine symbolic)

en: Rename
ia: Renomina

en: Copy of %s
ia: Copia a %s

en: Duplicate
ia: Duplica

en: Options:
ia: Optiones:

en: Text Completion
ia: Completamento de texto

en: Command
ia: Commando

en: User
ia: Usator

en: Host
ia: Hospite

en: command
ia: commando

en: Modify
ia: Modifica

en: Attribute
ia: Attributo

en: Save
ia: Salveguardar

en: Select File
ia: Selige File

en: Preparing
ia: Preparation

en: Mount Point
ia: Puncto de montage

en: address already in use
ia: adresse jam in uso

en: Tests
ia: Provas

en: Contributors
ia: Collaboratores

en: Hello World
ia: Salute mundo

en: About
ia: A proposito

en: Link
ia: Concatena

en: Show hidden files
ia: Monstra files celate

en: Choose Location
ia: Selige location

en: System
ia: Systema

en: Go up
ia: Vade in alto

en: Go back
ia: Vade retro

en: Go forward
ia: Vade avante

en: Paste
ia: Collar

en: Open with
ia: Aperi con

note: This is the same as REFRESH_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Reload
ia: Recarga

note: This is the same as FIND_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Search
ia: Cerca

en: Global keybindings support
ia: Supporto de ligamines de clave global

en: Invert Selection
ia: Inverte selection

en: Unselect
ia: De-selige

en: Group
ia: Gruppo

en: By Permissions
ia: per Permissiones

en: Small Icons
ia: Icones parve

en: Normal Icons
ia: Icones normal

en: Large Icons
ia: Icones grande

en: There was a network error.
ia: Il habeva un error de rete

note: {SUBMENU_TYPE,"main_popup_menu","module1","Module1",NULL,},
en: Go
ia: Vade

en: Applications
ia: Applicationes

en: Sort
ia: Ordina

en: View
ia: Vide

en: Select
ia: Seliger

en: This is the root of the filesystem
ia: Isto es le radice del systema de file

en: Home Directory
ia: Directorio Domo

en: Remote Connection...
ia: Connexion Remote...

en: Installed Plugins
ia: Plugins Installate

en: Hidden
ia: Celate

en: Type
ia: Typo

en: Date
ia: Data

en: Size
ia: Dimension

en: Mode
ia: Modo

en: List
ia: Lista

en: Tiny
ia: Minuscule

en: File Type
ia: Typo de File

en: MIME Type
ia: Typo Mime

en: Encoding
ia: Codificante

en: Folder
ia: Dossier

en: Status Change
ia: Modifica de stato

en: Local File
ia: File local

en: Run in terminal window
ia: Executa in fenestra de terminal

en: Is executable
ia: Il es executabile

en: Run
ia: Exeque

en: Specify Output Directory...
ia: Specifica le directorio de resultatos...

en: Single Instance
ia: Instantia singule

en: Loading folder...
ia: Cargante dossier ...

en: Loading %s...
ia: Cargante %s...

en: rodent-translation-team
ia: ***  Interlingua
    
    -  Giovanni Sora <g.sora@tiscali.it>, 2012-2013.
    -  Robert Brady <rwb197@ecs.soton.ac.uk>, 1999-2002.
    -  Nik Kalach <nik.kalach@inbox.ru>, 2013.
    -  g.sora <g.sora@tiscali.it>, 2010-2013.
    -------------------------------------
