Rodent Delta - en to lb translation catalogue (71 entries)

note: Only in the event that a valid mime type is not found, and magic option is set, do magic. Resolve icon id from mimetype or mimemagic. Override of particular mimetypes (except for directories)
en: unknown
lb: Onbekannt

en: None
lb: Keen

en: Directory
lb: Verzeechnis

en: Close
lb: Zoumaachen

en: Clear
lb: Eidelmaachen

en: No
lb: Nee

en: Huge (%sx%s)
lb: Risëg (%sx%s)

en: Large (%sx%s)
lb: Grouss (%sx%s)

en: Medium (%sx%s)
lb: Mëttel (%sx%s)

en: Small (%sx%s)
lb: Kleng (%sx%s)

en: Username:
lb: Benotzernumm:

en: Ok
lb: An der Rei

note: XXX create ok and cancel buttons
en: Cancel
lb: Ofbriechen

note: 0x02000000
en: Details
lb: Detailer

note: 0x020000000 0x0800 0x02000 0x0400 0x0200
en: Help
lb: Hëllef

en: Settings
lb: Astellungen

en: Properties
lb: Eegeschaften

en: Yes
lb: Jo

en: Disabled
lb: Ausgeschalt

en: Icons
lb: Symboler

note: /////////////////////// Desktop options ////////////////////// Ls options ////////////////////// Copy options ////////////////////// Move options ////////////////////// link options ////////////////////// remove options ////////////////////// shred options
en: Options
lb: Optiounen

en: Allow
lb: Erlaben

en: Copy
lb: Kopéieren

en: Move
lb: Réckelen

note: file is a symlink
en: Symbolic Link
lb: Symbolësche Link

note: **************
en: Delete
lb: Läschen

en: Value
lb: Wert

note: ok and cancel buttons
en: Apply
lb: Uwenden

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
lb: Informatioun

en: Apply changes
lb: Ännerungen uwenden

en: Execute
lb: Ausféieren

en: Sticky
lb: Iwwerall weisen

en: More...
lb: Méi...

en: File
lb: Datei

en: Open in New Window
lb: An enger neier Fënster opmaachen

note: Different button icon for the toolbar
en: Open in New Tab
lb: An engem neien Tab opmaachen

en: Install
lb: Installéieren

note: title
en: Remove
lb: Ewechmaachen

en: Cut
lb: Schneiden

en: Name
lb: Numm

en: Select All
lb: Alles auswielen

en: Home
lb: Ufank

en: Left
lb: Lénks

en: Up
lb: Erop

en: Right
lb: Riets

en: Insert
lb: Asetzen

en: Equal
lb: Gläichheetszeechen

en: Add
lb: Dobäimaachen

en: Accept
lb: Unhuelen

en: User
lb: Benotzer

en: Options >>
lb: Optiounen >>

en: Modify
lb: Änneren

en: Attribute
lb: Attributer

en: Save
lb: Späicheren

en: address already in use
lb: Dëss adress gëtt scho benotzt

en: About
lb: Iwwer

en: Paste
lb: Peschen

note: This is the same as REFRESH_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Reload
lb: Nei lueden

note: This is the same as FIND_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Search
lb: Sichen

en: Unselect
lb: Ofwielen

en: Group
lb: Gruppéieren

note: {SUBMENU_TYPE,"main_popup_menu","module1","Module1",NULL,},
en: Go
lb: Goen

en: Applications
lb: Applicatiounen

en: Sort
lb: Sortéieren

en: View
lb: Usiicht

en: Size
lb: Gréisst

en: Mode
lb: Modus

en: List
lb: Lëscht

en: Encoding
lb: Kodéierung

en: Folder
lb: Dossier

en: rodent-translation-team
lb: ***  Luxembourgish
    
    -  kevin claude everard <kevin@math.uni-sb.de>, 2005.
    -  Michel Ludwig <michel.ludwig@kdemail.net>, 2005-2006.
    -------------------------------------
