Rodent Delta - en to mn translation catalogue (142 entries)

en: image
mn: Зураг

en: Audio
mn: Аудио

en: Video
mn: Видео

en: text
mn: текст

en: trash
mn: хог

note: Only in the event that a valid mime type is not found, and magic option is set, do magic. Resolve icon id from mimetype or mimemagic. Override of particular mimetypes (except for directories)
en: unknown
mn: тодорхойгүй

en: None
mn: Алга

en: Directory
mn: Лавлах

en: Character device
mn: Тэмдэгт төхөөрөмж

en: Block device
mn: Бүлэг төхөөрөмж

en: Socket
mn: Соккет

en: Close
mn: Хаа

en: Clear
mn: Цэвэрлэ

note: no selection
en: Command:
mn: Тушаал:

en: Permission denied
mn: Зөвшөөрөгдөөгүй

en: No
mn: Үгүй

en: List View
mn: Жагсаалт хэлбэрээр харах

en: Username:
mn: Хэрэглэгчийн нэр:

en: Ok
mn: За

note: XXX create ok and cancel buttons
en: Cancel
mn: Цуцла

note: 0x02000000
en: Details
mn: Дэлгэрэнгүй

note: 0x020000000 0x0800 0x02000 0x0400 0x0200
en: Help
mn: Тусламж

note: 0x040000000 0x01000 0x04000 0x0800 0x0400
en: Version
mn: Хувилбар

en: Mount local disks and devices
mn: Өөрийн дискүүд болон төхөөрөмүүдийн үүсгэх

en: View current processes and monitor system state
mn: Идэвхитэй процессуудыг харах ба системын төлвийг шалгах

en: NFS Network Volume
mn: NFS сүлжээ өгөгдөл хадгалагч

en: Settings
mn: Тохиргоо

en: Properties
mn: Шинжүүд

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a double click
mn: Объектуудыг давхар (double click) товшилтоор идэвхжүүлэх

en: Yes
mn: Тийм

en: Emblems
mn: Эмблемүүд

en: Enable tooltips
mn: Зөвлөмж оруулах

en: Terminal Emulator
mn: Терминал эмулатор

en: Text Editor
mn: Текст боловсруулагч

en: Left Margin
mn: Зүүн Зах

en: Background image
mn: Дэвсгэр зураг

en: Background color
mn: Арын өнгө:

en: Disabled
mn: Хориглосон

en: Normal
mn: Хэвийн

en: Big
mn: Том

en: Reload All Tabs in All Windows
mn: Бүх цонхнууд дахь бүх табуудыг ахин ачаалла

en: Icons
mn: Эмблемүүд

note: //////////////// General
en: General
mn: Ерөнхий

note: /////////////////////// Desktop options ////////////////////// Ls options ////////////////////// Copy options ////////////////////// Move options ////////////////////// link options ////////////////////// remove options ////////////////////// shred options
en: Options
mn: Сонголт

note: Mimetype files not used anymore: #define FREEDESKTOP_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"freedesktop.org.xml" #define MAGIC_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"types.xml" //////////////////////////   General files   /////////////////////////////////////// Default desktop directory
en: Desktop
mn: Ажлын талбар

en: Allow
mn: Зөвшөөрөх

en: Copy
mn: Хуул

en: Move
mn: Зөөх

note: **************
en: Delete
mn: Устга

note: ////////////////////// rodent plugins
en: Plugins
mn: Плагинууд

note: ////////////////////// rodent modules
en: Modules
mn: Модул

en: Variable
mn: Хувсагч

en: Value
mn: Утга

en: Personal settings
mn: Хувийн тохиргоо

note: ok and cancel buttons
en: Apply
mn: Батлах

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
mn: Мэдээлэл

en: Permissions
mn: Хандах эрхүүд

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
mn: Эзэмшигч:

en: Read
mn: Унших

en: Write
mn: Бичих

en: Execute
mn: Гүйцэтгэх

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[0], 0 + o, 1 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[1], 1 + o, 2 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[2], 2 + o, 3 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[3], 3 + o
en: Group:
mn: Бүлэг:

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[5], 0 + o, 1 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[6], 1 + o, 2 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[7], 2 + o, 3 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[8], 3 + o
en: Others:
mn: Бусад:

en: Sticky
mn: Наалдамхай

en: Path
mn: Зам

en: More...
mn: Ихийг...

en: Owner
mn: Эзэмшигч

en: Preview
mn: Урьдчилан үзэх

en: Kill
mn: Ал

en: File
mn: Файл

en: Destination
mn: Чиглэл

en: Extract files from the archive
mn: Архиваас Файлууд Задлах

en: Open in New Window
mn: Шинэ цонхонд нээх

note: Different button icon for the toolbar
en: Open in New Tab
mn: Шэнэ табд нээх

en: Create a new archive
mn: Шинэ Архив Үүсгэх

en: Install
mn: Суулгах

en: Information about the program
mn: Программын тухай Мэдээлэл

note: title
en: Remove
mn: Устга

en: Selection:
mn: Сонголт:

en: Open with %s
mn: %s -тэй нээх

en: Go To
mn: Орох

en: Run in Terminal
mn: Терминал дотор ажиллуулах

en: Selection
mn: Тэмдэглэгээ

en: Cut
mn: Хачла

en: Name
mn: Нэр

en: New file
mn: Шинэ файл

en: Select All
mn: Бүгдийг сонгох

en: Control
mn: Удирдах

en: Left
mn: Зүүн

en: Up
mn: Дээшлэх

en: Right
mn: Баруун

en: Down
mn: Вниз

en: Insert
mn: Оруул

en: Add
mn: Нэм

en: Subtract
mn: Хорогдуулах

en: Accept
mn: Зөвшөөрөх

en: Rename
mn: Ахин нэрлэ

en: Duplicate
mn: Хувьла

en: Link to %s
mn: %s д холбох

en: Sorry, passwords do not match
mn: Уучилаарай нууц үг тохирсонгүй

en: Command
mn: Комманд

en: User
mn: Хэрэглэгч

en: Host
mn: Хост

en: You may not specify duplicate patterns
mn: Та давхар хэв тодорхойлж болохгүй

en: Modify
mn: Өөрчлө

en: Attribute
mn: Аттрибут

en: Save
mn: Хадгал

en: Select File
mn: Файлыг сонго

en: About
mn: Тухай

en: Create new file in the given directory
mn: Өгөгдсөн лавлах дотор шинэ файл үүсгэх

en: Create a new empty folder inside this folder
mn: Энэ хавтас дотор нэгэн хоосон хавтсыг нээх

en: Link
mn: Холбоос

en: System
mn: Систем

en: Go up
mn: Дээш очих

en: Go back
mn: Буцах

en: Go forward
mn: Урагшлах

en: Remove bookmark
mn: Хавчуурагыг устгах

note: This is the same as REFRESH_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Reload
mn: Ахин ачаалла

note: This is the same as FIND_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Search
mn: Хайх

en: Default sort order
mn: Стандарт эрэмбэ дараалал

en: Group
mn: Бүлэглэ

en: Default icon zoom level
mn: Эмблэм томруулах стандарт төвшин

note: {SUBMENU_TYPE,"main_popup_menu","module1","Module1",NULL,},
en: Go
mn: Эхлэх

en: Applications
mn: Програмууд

en: Sort
mn: Эрэмблэх

en: View
mn: Үзэмж

en: Select
mn: Сонго

en: Type
mn: Төрөл

en: Date
mn: Огноо

en: Size
mn: Хэмжээ

en: Mode
mn: Горим

en: List
mn: Жагсаалт

en: Backup file
mn: Нөөц файл

en: File Type
mn: Файлын төрөл

en: MIME Type
mn: MIME төрөл

en: Encoding
mn: Кодчлол

en: Folder
mn: Хавтас

en: Links
mn: Холбоосууд

en: Run
mn: Ажиллуул

en: No file selected
mn: Ямар ч файл сонгогдоогүй байна

en: Loading %s...
mn: "%s" ачааллаж байна

en: rodent-translation-team
mn: ***  Mongolian <openmn-translation@lists.sourceforge.net>
    
    -  Mungun <d_mungun2000@yahoo.com>, 2004.
    -  Sukhbaatar Dulmandakh <netman@yahoo.com>, 2004.
    -  oyunerdene <oyunsss@yahoo.com>, 2006.
    -  Bayar <bayarpc@hotmail.com>, 2003.
    -  Badral Sanligiin <badaa@openoffice.org>, 2010.
    -  Bayarsaihan <bijinhenemongol@yahoo.com>.
    -  Баяр <bayarpc@hotmail.com>, 2003.
    -  Urangua <urangua@adsolux.com>, 2009-2010.
    -  SukhOchir <sukhochir@csms.edu.mn>.
    -  Jargalsaikhan Tamir <tamir@pmis.gov.mn>, 2004.
    -  Newcom systems Munkhtugs <munkhtugs@newcomsystems.mn>.
    -  Newcomsystems Munkhtugs <munkhtugs@newcomsystems.mn>, 2006.
    -  Ochirbat Batzaya <buuvei@yahoo.com>, 2003.
    -  Sanlig Badral <Badral@openmn.org>, 2002-2008.
    -  S.Dulmandakh <sdulmandakh@yahoo.com>, 2003.
    -  Enkhjargal <c_enhee@yahoo.de>, 2006.
    -  Munkhtugs <munkhtugs@newcomsystems.mn>, 2006.
    -  Tegshbayar <zahiatotbr@msn.com>, 2003.
    -  Sukhabaatar Dolmandakh <dulmandakh@operamail.com>, 2003.
    -  Dulmandakh Sukhbaatar <sdulmandakh@yahoo.com>, 2003-2010.
    -  Sukhochir <sukhochir@csms.edu.mn>, 2003.
    -  Badral <badral@openmn.org>, 2006-2008.
    -  Batbileg <sbatbileg@yahoo.com>.
    -  Sanlig Badral KH.ERNAR <ernar_k@yahoo.com>, 2003.
    -------------------------------------
