Rodent Delta - en to nl translation catalogue (465 entries)

en: image
nl: afbeelding

en: text
nl: tekst

en: readme
nl: leesmij

en: install
nl: installeren

en: App
nl: Tps

en: trash
nl: prullenbak

en: package
nl: pakket

en: core
nl: hoofd

note: Only in the event that a valid mime type is not found, and magic option is set, do magic. Resolve icon id from mimetype or mimemagic. Override of particular mimetypes (except for directories)
en: unknown
nl: onbekend

en: Icon theme:
nl: Pictogramthema:

en: None
nl: Geen

en: Note: Some changes will not take effect until restart
nl: Merk op: bepaalde wijzigingen zijn pas van kracht na een herstart

en: No Read Permission
nl: Geen leesrechten

en: Directory
nl: Map

en: binary
nl: binair

en: Character device
nl: Karakterapparaat

en: Block device
nl: Blok-apparaat

note: strftime format for non-recent files (older than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the year, month and day (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Please try to keep the number of used screen columns small, be
en: %b %e  %Y
nl: %e %b  %Y

note: strftime format for recent files (younger than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the month, day and time (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Please try to keep the number of used screen columns small, beca
en: %b %e %H:%M
nl: %e %b %H:%M

en: Console Message Viewer
nl: Consolemeldingen-weergave

en: Close
nl: Sluiten

en: Clear
nl: Wissen

en: Iconify
nl: Tot pictogram verkleinen

en: %'d item selected | %'d items selected
nl[0]: %'d item geselecteerd
nl[1]: %'d items geselecteerd

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
nl[0]:  (bevat %'d item)
nl[1]:  (bevat %'d items)

note: no selection
en: Command:
nl: Opdracht:

en: Permission denied
nl: Toestemming geweigerd

en: Try to approach a problem from different angles.
nl: Probeer het probleem op een andere manier te bekijken.

en: Do you want to retry?
nl: Wilt u het opnieuw proberen?

en: Alternate:
nl: Alternatief:

en: No
nl: Nee

en: Huge (%sx%s)
nl: Enorm (%sx%s)

en: Large (%sx%s)
nl: Groot (%sx%s)

en: Medium (%sx%s)
nl: Middel (%sx%s)

en: Small (%sx%s)
nl: Klein (%sx%s)

en: List View
nl: Lijstweergave

en: Icon size:
nl: pictogramgrootte

en: Icon size: %s pixels (standard size)
nl: Pictogramgrootte: %s pixels (standaardgrootte)

en: Icon size: %s pixels
nl: Pictogramgrootte: %s pixels

en: User Input
nl: Invoer gebruiker

en: Please enter a passphrase to use.
nl: Geef een wachtwoordzin om te gebruiken.

en: Username for authentication
nl: Gebruikersnaam voor authenticatie

en: User Password:
nl: Gebruikerswachtwoord:

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

note: XXX create ok and cancel buttons
en: Cancel
nl: Annuleren

en: The location is empty.
nl: De locatie is leeg.

note: 0x02
en: -A, --almost-all           do not list implied . and ..
nl: -A, --almost-all           als '-a', maar de items '.' en '..' weglaten

note: 0x04
en: -C                         list entries by columns
nl: -C                         de items in kolommen presenteren

note: 0x08
en: -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
nl: -D, --dired                uitvoer produceren voor de 'dired'-modus van Emacs

note: 0x010
en: -F, --classify             append indicator (one of */=>@|) to entries
nl: -F, --classify             achter elk item het type aanduiden (één van */=>@|)

note: 0x020
en: -G, --no-group             in a long listing, don't print group names
nl: -G, --no-group             bij een uitgebreide lijst geen groepsnaam tonen

note: 0x040 0x02
en: -H, --dereference-command-line
    follow symbolic links listed on the command line
nl: -H, --dereference-command-line
    symbolische koppelingen op opdrachtregel volgen

note: 0x080
en: -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
nl: -I, --ignore=PATROON       de namen die voldoen aan PATROON niet tonen

note: 0x0100
en: -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
    link, show information for the file the link
    references rather than for the link itself
nl: -L, --dereference          bij het tonen van bestandsinformatie voor een
    symbolische koppeling, de informatie over het
    bestand waar de koppeling naar verwijst tonen
    in plaats van over de koppeling zelf

note: 0x0200
en: -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
    characters specially)
nl: -N, --literal              de ruwe itemnamen tonen (dus bijvoorbeeld
    stuurcodes niet speciaal behandelen)

note: 0x0400
en: -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
nl: -Q, --quote-name           items omsluiten met aanhalingstekens

note: 0x0800
en: -R, --recursive            list subdirectories recursively
nl: -R, --recursive            submappen recursief tonen

note: 0x01000
en: -S                         sort by file size
nl: -S                         op bestandsgrootte sorteren

note: 0x02000
en: -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
nl: -T, --tabsize=AANTAL       te gebruiken tabbreedte in plaats van 8

note: 0x04000
en: -U                         do not sort; list entries in directory order
nl: -U                         de items ongesorteerd tonen, op plaatsingsvolgorde

note: 0x08000
en: -X                         sort alphabetically by entry extension
nl: -X                         alfabetisch sorteren op bestandsextensie

note: 0x010000
en: -Z, --context              print any SELinux security context of each file
nl: -Z, --context              SELinux-beveiligingscontexten tonen

note: 0x020000
en: -a, --all                  do not ignore entries starting with .
nl: -a, --all                  ook de namen tonen die beginnen met een '.'

note: 0x040000
en: --author               with -l, print the author of each file
nl: --author               met '-l': de auteur van elk bestand tonen

note: 0x080000
en: -b, --escape               print C-style escapes for nongraphic characters
nl: -b, --escape               niet-grafische tekens tonen als codes in C-stijl

note: 0x0100000
en: -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
    modification of file status information)
    with -l: show ctime and sort by name
    otherwise: sort by ctime, newest first
nl: -c                         met '-lt': op 'ctime' sorteren en deze tonen (de
    tijd van de laatste statusinformatiewijziging);
    met '-l': op naam sorteren en 'ctime' tonen;
    anders: op 'ctime' sorteren, recentste eerst

note: 0x0200000
en: --color[=WHEN]         colorize the output.  WHEN defaults to 'always'
    or can be 'never' or 'auto'.  More info below
nl: --color[=WANNEER]      bestandstypen met kleuren onderscheiden;
    WANNEER is 'always' (altijd), 'never' (nooit),
    of 'auto' (uitvoerapparaatafhankelijk);
    zie hieronder voor meer informatie

note: 0x0400000
en: -d, --directory            list directory entries instead of contents,
    and do not dereference symbolic links
nl: -d, --directory            de mappen zelf tonen in plaats van hun inhoud,
    en symbolische koppelingen niet volgen

note: 0x0800000
en: -f                         do not sort, enable -aU, disable -ls --color
nl: -f                         hetzelfde als '-a -U' zonder '-l -s --color'

note: 0x01000000
en: --file-type            likewise, except do not append '*'
nl: --file-type            idem, maar '*' niet tonen

note: 0x02000000
en: --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
    single-column -1, verbose -l, vertical -C
nl: --format=WOORD         te gebruiken opmaak; WOORD kan zijn 'commas' (-m),
    'across' of 'horizontal' (-x), 'vertical' (-C),
    'long' of 'verbose' (-l), 'single-column' (-1)

note: 0x04000000
en: --full-time            like -l --time-style=full-iso
nl: --full-time            hetzelfde als '-l --time-style=full-iso'

note: 0x020000000
en: -h, --human-readable       with -l, print sizes in human readable format
    (e.g., 1K 234M 2G)
nl: -h, --human-readable       groottes in leesbare vorm tonen (bijv. 15K, 234M)

note: 0x040000000
en: --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
nl: --si                   idem, maar machten van 1000 i.p.v. 1024 gebruiken

note: 0x080000000
en: --dereference-command-line-symlink-to-dir
    follow each command line symbolic link
    that points to a directory
nl: --dereference-command-line-symlink-to-dir
    symbolische koppelingen op opdrachtregel die naar
    een map verwijzen volgen

note: 0x0100000000
en: --hide=PATTERN         do not list implied entries matching shell PATTERN
    (overridden by -a or -A)
nl: --hide=PATROON         de namen die voldoen aan PATROON niet tonen
    (geldt niet samen met '-a' of '-A')

note: 0x0200000000
en: --indicator-style=WORD  append indicator with style WORD to entry names:
    none (default), slash (-p),
    file-type (--file-type), classify (-F)
nl: --indicator-style=WIJZE  op deze wijze achter elk item het type aanduiden;
    WIJZE kan zijn: 'none' (standaard), 'slash' (-p),
    'file-type' (--file-type) of 'classify' (-F)

note: 0x0400000000
en: -i, --inode                print the index number of each file
nl: -i, --inode                met '-l': het indexnummer van elk bestand tonen

note: 0x0800000000
en: -k, --kibibytes            use 1024-byte blocks
nl: -k, --kibibytes            blokken van 1024 bytes gebruiken

note: 0x01000000000
en: -l                         use a long listing format
nl: -l                         uitgebreide bestandsinformatie tonen

note: 0x02000000000
en: -m                         fill width with a comma separated list of entries
nl: -m                         geen kolommen maar kommagescheiden lijst tonen

note: 0x04000000000
en: -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric user and group IDs
nl: -n, --numeric-uid-gid      als '-l', met numerieke gebruikers- en groeps-ID's

note: 0x08000000000
en: -o                         like -l, but do not list group information
nl: -o                         als '-l', maar groepsinformatie niet tonen

note: 0x010000000000
en: -p, --indicator-style=slash
    append / indicator to directories
nl: -p, --indicator-style=slash
    een '/'-indicator achter mapnamen toevoegen

note: 0x020000000000
en: -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
nl: -q, --hide-control-chars   een '?' tonen in plaats van niet-grafische tekens

note: 0x040000000000
en: --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
    unless program is 'ls' and output is a terminal)
nl: --show-control-chars   niet-grafische tekens tonen zoals ze zijn
    (standaard, tenzij uitvoer naar terminal gaat)

note: 0x080000000000
en: --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
    literal, locale, shell, shell-always, c, escape
nl: --quoting-style=STIJL  te gebruiken aanhalingsstijl voor items;
    STIJL kan zijn: 'literal' (-N), 'locale',
    'shell', 'shell-always', 'c' (-Q), 'escape' (-b)

note: 0x0100000000000
en: -r, --reverse              reverse order while sorting
nl: -r, --reverse              de sorteervolgorde omdraaien

note: 0x0200000000000
en: -s, --size                 print the allocated size of each file, in blocks
nl: -s, --size                 toegewezen aantal blokken tonen voor ieder bestand

note: 0x0400000000000
en: --sort=WORD            sort by WORD instead of name: none -U,
    extension -X, size -S, time -t, version -v
nl: --sort=WIJZE           te gebruiken sorteerwijze; WIJZE kan zijn:
    'size' (-S), 'time' (-t), 'none' (-U),
    'version' (-v), 'extension' (-X)

note: 0x01000000000000
en: --time-style=STYLE  show times using style STYLE:
    full-iso, long-iso, iso, +FORMAT
    FORMAT is interpreted like 'date'
nl: --time-style=STIJL  te gebruiken opmaak voor tijdsstempels; mogelijke
    waarden zijn 'iso', 'long-iso', 'full-iso', of
    '+OPMAAK' (zie bij 'date' voor de mogelijkheden)

note: 0x02000000000000
en: -t                         sort by modification time, newest first
nl: -t                         op de tijd van laatste wijziging sorteren

note: 0x04000000000000
en: -u                         with -lt: sort by, and show, access time
    with -l: show access time and sort by name
    otherwise: sort by access time
nl: -u                         met -lt: op toegangstijd sorteren en deze tonen;
    met -l: toegangstijd tonen en op naam sorteren;
    anders: op toegangstijd sorteren

note: 0x08000000000000
en: -v                         natural sort of (version) numbers within text
nl: -v                         logisch sorteren op (versie)nummers in de naam

note: 0x010000000000000
en: -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
nl: -w, --width=BREEDTE        te gebruiken schermbreedte i.p.v. huidige waarde

note: 0x020000000000000
en: -x                         list entries by lines instead of by columns
nl: -x                         de items per regel tonen i.p.v. in kolommen

note: 0x040000000000000
en: -1                         list one file per line
nl: -1                         één item per regel tonen

note: 0x04
en: Columns
nl: Kolommen

note: 0x020
en: Colorize
nl: Verkleuren

note: 0x040 0x02
en: Follow links
nl: Koppelingen volgen

note: 0x0100 0x04
en: Always follow links
nl: Altijd symbolische koppelingen volgen

note: 0x0200 0x08 0x020 0x080
en: Don't follow symbolic links
nl: Geen symbolische verwijzingen volgen

note: 0x0400 0x010 0x040 0x080
en: recursive
nl: recursief

note: 0x0800
en: Sort by Size
nl: Sorteer op grootte

note: 0x02000 0x0200000000
en: Sort by Date
nl: Sorteer op datum

note: 0x0100000
en: Do Not Sort
nl: Niet sorteren

note: 0x04000000
en: Comma separated values (CSV)
nl: Waarden gescheiden door komma's (CSV)

note: 0x04
en: -L, --dereference            always follow symbolic links in SOURCE
nl: -L, --dereference         symbolische koppelingen in BRON altijd volgen

note: 0x08
en: -P, --no-dereference         never follow symbolic links in SOURCE
nl: -P, --no-dereference      geen symbolische koppelingen in BRON volgen

note: 0x010
en: -R, -r, --recursive          copy directories recursively
nl: -R, -r, --recursive          mappen recursief kopiëren

note: 0x020
en: -a, --archive                same as -dR --preserve=all
nl: -a, --archive             hetzelfde als '-dR --preserve=all'

note: 0x040
en: --attributes-only        don't copy the file data, just the attributes
nl: --attributes-only     alleen eigenschappen kopiëren, niet bestandsinhoud

note: 0x080 0x02
en: -b                  like --backup but does not accept an argument
nl: -b                      zoals '--backup', maar accepteert geen argument

note: 0x0100 0x04
en: --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
nl: --backup[=METHODE]  van elk bestemmingsbestand een reservekopie maken

note: 0x0200
en: --copy-contents          copy contents of special files when recursive
nl: --copy-contents       de inhoud van speciale bestanden kopiëren als er
    recursief gekopieerd wordt

note: 0x0400
en: -d                           same as --no-dereference --preserve=links
nl: -d                        hetzelfde als '--no-dereference --preserve=links'

note: 0x0800 0x08 0x010
en: -f, --force                 remove existing destination files
nl: -f, --force                 bestaande bestemmingsbestanden verwijderen

note: 0x01000 0x04 0x040 0x08 0x010
en: Interactive
nl: Interactief

note: 0x02000
en: -l, --link                   hard link files instead of copying
nl: -l, --link                harde koppelingen maken in plaats van kopieën

note: 0x08000
en: -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
nl: -p                        hetzelfde als '--preserve=mode,ownership,timestamps'

note: 0x040000
en: --parents                use full source file name under DIRECTORY
nl: --parents             volledige naam gebruiken van bronbestand onder MAP

note: 0x080000
en: --reflink[=WHEN]         control clone/CoW copies. See below
nl: --reflink[=WHEN]         kloon/CoW-kopieën controleren; zie hieronder

note: 0x0100000
en: --remove-destination     remove each existing destination file before
    attempting to open it (contrast with --force)
nl: --remove-destination     elke bestaande doelmap verwijderen voordat
    u deze probeert te openen (anders dan '--force')

note: 0x0200000
en: --sparse=WHEN            control creation of sparse files. See below
nl: --sparse=WANNEER          het aanmaken van bestanden met gaten
    controleren; zie hieronder

note: 0x0400000 0x020
en: --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
    argument
nl: --strip-trailing-slashes  schuine strepen achter elk BRON-argument
    verwijderen

note: 0x0800000
en: -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
nl: -s, --symbolic-link           symbolische koppeling maken i.p.v. kopie

note: 0x01000000 0x040
en: -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
nl: -S, --suffix=SUFFIX           te gebruiken achtervoegsel voor reservekopieën

note: 0x02000000
en: -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
nl: -t, --target-directory=MAP    alle BRON-argumenten naar MAP kopiëren

note: 0x04000000
en: -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
    than the destination file or when the
    destination file is missing
nl: -u, --update              alleen kopiëren als BRON nieuwer is dan bestemming
    of wanneer dit bestand niet bestaat

note: 0x08000000 0x0400 0x01000
en: -v, --verbose                explain what is being done
nl: -v, --verbose             tonen wat er gedaan wordt

note: 0x010000000
en: -x, --one-file-system        stay on this file system
nl: -x, --one-file-system     binnen dit bestandssysteem blijven

note: 0x020000000 0x0800 0x02000 0x0400 0x0200
en: Help
nl: Hulp

note: 0x040000000 0x01000 0x04000 0x0800 0x0400
en: Version
nl: Versie

note: 0x020
en: archive
nl: archief

note: 0x040 0x02 0x010 0x04
en: force
nl: forceren

note: 0x080 0x010 0x04
en: -i                    prompt before every removal
nl: -i                      voor elke verwijdering om bevestiging vragen

note: 0x0400
en: Preserve all attributes
nl: Alle attributen behouden

note: 0x0800 0x010 0x0200 0x0100
en: Verbose
nl: Uitvoerig

note: 0x01000 0x020
en: Stay on single filesystem
nl: Blijf op een bestandssysteem

note: 0x080
en: -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
nl: -t, --target-directory=MAP   alle BRON-argumenten naar deze map verplaatsen

note: 0x0100
en: -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
nl: -T, --no-target-directory     BESTEMMING behandelen als een normaal bestand

note: 0x0200
en: -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
    than the destination file or when the
    destination file is missing
nl: -u, --update                 alleen verplaatsen als BRON nieuwer is dan de
    bestemming of wanneer deze niet bestaat

note: 0x020
en: -L, --logical               dereference TARGETs that are symbolic links
nl: -L, --logical               naar diens doel koppelen als DOEL symbolisch is

note: 0x0100
en: -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
nl: -s, --symbolic              symbolische in plaats van harde koppelingen maken

note: 0x0200
en: -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
nl: -S, --suffix=SUFFIX         te gebruiken achtervoegsel voor reservekopieën

note: 0x0400
en: -t, --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
    the links
nl: -t, --target-directory=MAP  map waarin de koppelingen gemaakt moeten worden

note: 0x0100
en: Create Symbolic Link
nl: Symbolische verwijzing maken

note: 0x02
en: -f, --force           ignore nonexistent files and arguments, never prompt
nl: -f, --force             niet-bestaande argumenten negeren, geen vragen stellen

note: 0x08
en: -I                    prompt once before removing more than three files, or
    when removing recursively.  Less intrusive than -i,
    while still giving protection against most mistakes
nl: -I                      voor het verwijderen van meer dan drie bestanden, of
    bij recursieve verwijdering, om bevestiging vragen;
    dit is minder beperkend dan '-i', maar biedt toch
    bescherming tegen de meeste vergissingen

note: 0x010
en: --interactive[=WHEN]  prompt according to WHEN: never, once (-I), or
    always (-i).  Without WHEN, prompt always
nl: --interactive[=WANNEER]  al dan niet om bevestiging vragen;
    WANNEER kan zijn: 'never' (nooit), 'once' (-I),
    of 'always' (-i); zonder WANNEER altijd vragen

note: 0x040
en: --no-preserve-root  do not treat '/' specially
nl: --no-preserve-root  '/' niet speciaal behandelen

note: 0x080
en: --preserve-root   do not remove '/' (default)
nl: --preserve-root     op '/' niet recursief werken (standaard)

note: 0x0100
en: -r, -R, --recursive   remove directories and their contents recursively
nl: -r, -R, --recursive     mappen en hun inhoud recursief verwijderen

note: 0x0200
en: -v, --verbose         explain what is being done
nl: -v, --verbose           tonen wat er gedaan wordt

note: 0x02
en: Remove directory
nl: Map verwijderen

note: 0x0200
en: Undelete
nl: Herstel

note: this could use a spin button 0x04
en: -n, --iterations=N  overwrite N times instead of the default (%d)
nl: -n, --iterations=N  dit aantal malen overschijven (i.p.v. de standaard %d)

note: 0x08
en: --random-source=FILE  get random bytes from FILE
nl: --random-source=BSTND  bestand BSTND is bron van willekeurige bytes

note: this needs a fileselector button. 0x010
en: -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
nl: -s, --size=N   dit aantal bytes vernietigen (achtervoegsels als K, M, G mogen)

note: this could use a spinbutton 0x020
en: -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
nl: -u, --remove   het bestand na het overschrijven afkappen en verwijderen

note: 0x040
en: -v, --verbose  show progress
nl: -v, --verbose  tonen wat er gedaan wordt

note: 0x080
en: -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block;
    this is the default for non-regular files
nl: -x, --exact    bestandslengtes niet naar boven op een vol blok afronden;
    dit is standaard voor niet-reguliere bestanden

note: 0x0100
en: -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
nl: -z, --zero     tot slot met nullen overschrijven om vernietiging te verhullen

en: Mount local disks and devices
nl: Lokale schijven en apparaten aankoppelen

en: View current processes and monitor system state
nl: Actieve processen bekijken en systeemstatus observeren

en: Next-generation application launcher.
nl: Volgende generatie programmastarter.

en: Windows networks (SMB)
nl: Windows netwerk (SMB)

en: SMB Browser
nl: SMB-browser

en: Windows workgroup
nl: Windows-werkgroep

en: Windows Shares
nl: Windows-netwerken

en: FUSE Volume
nl: FUSE-volumen

en: Mount user-space filesystems (FUSE)
nl: Mag userspace-bestandssystemen (FUSE) aankoppelen

en: NFS Network Volume
nl: NFS-netwerkvolumen

en: Secure FTP (SSH)
nl: Beveiligd FTP (SSH)

en: Bluetooth Transfer
nl: Bluetooth-overdracht

en: FTP Client
nl: FTP-client

en: CIFS Volume
nl: CIFS-volumen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Text completion
nl: Tekstaanvulling

en: History of combo url.
nl: Geschiedenis van combo URL-adres.

en: Mime Type
nl: Mime-type

en: Use MIME type magic
nl: MIME-type-magic gebruiken

en: ZIP archive plugin
nl: ZIP-archiefplug-in

en: Icon Themes
nl: Pictogramthema's

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a double click
nl: Dubbelklik activeert items

en: Drag: move
nl: Slepen: verplaatsen

en: Yes
nl: Ja

en: Emblems
nl: Emblemen

en: Enable tooltips
nl: Zwevende tips inschakelen.

en: The font size
nl: De lettergrootte

en: The font family
nl: De letterfamilie

en: Icon size
nl: Pictogramgrootte

en: Terminal Emulator
nl: Terminal-emulator

en: Text Editor
nl: Tekst-editor

note: desktop::
en: Show Desktop Grid
nl: Bureaubladraster tonen

en: Top Margin
nl: Bovenmarge

en: Bottom Margin
nl: Ondermarge

en: Right margin
nl: Rechtermarge

en: Left Margin
nl: Linker Marge

en: Desktop path:
nl: Bureaubladpad:

en: Background image
nl: Achtergrondafbeelding

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Background transparency:
nl: Achtergrondtransparantie:

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Normal
nl: Normaal

en: Big
nl: Groot

en: Huge
nl: Reusachtig

en: Please be patient
nl: Even geduld a.u.b.

en: Reload All Tabs in All Windows
nl: Alle tabbladen in alle vensters herladen

en: Select Folder
nl: Selecteer map

en: Toolbar Settings
nl: Werkbalkinstellingen

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
nl: Bepaal welke items er in de werkbalk(en) voorkomen.

en: default
nl: standaard

en: Select a folder
nl: Kies een map

en: Select Files...
nl: Bestanden selecteren...

en: Creating a new file (%s)
nl: Bezig met maken nieuw bestand (%s)

en: example
nl: voorbeeld

en: Rebuild Thumbnails
nl: Miniaturen opnieuw aanmaken

en: Icons
nl: Pictogrammen

note: //////////////// General
en: General
nl: Algemeen

en: General Options
nl: Algemene opties

en: Configuration of keybindings
nl: Instellingen voor sneltoetsen

en: Content Type
nl: Type inhoud

en: Fixed width font
nl: Vast lettertype

en: Variable width font
nl: Lettertype met variabele breedte

note: /////////////////////// Desktop options ////////////////////// Ls options ////////////////////// Copy options ////////////////////// Move options ////////////////////// link options ////////////////////// remove options ////////////////////// shred options
en: Options
nl: Opties

note: Mimetype files not used anymore: #define FREEDESKTOP_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"freedesktop.org.xml" #define MAGIC_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"types.xml" //////////////////////////   General files   /////////////////////////////////////// Default desktop directory
en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Allow
nl: Toestaan

en: File Information...
nl: Bestandsinformatie...

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Move
nl: Verplaatsen

note: file is a symlink
en: Symbolic Link
nl: Symbolische koppeling

note: **************
en: Delete
nl: Verwijder

en: Shred
nl: Vernietigen

note: ///////////////////////// advanced options (environment variables)
en: Environment Variables
nl: Omgevingsvariabelen

en: Edit the list of environment variables and associated values
nl: Bewerk de lijst met omgevingsvariabelen en bijhorende waarden

en: Variable
nl: Variabele

en: Value
nl: Waarde

en: Personal settings
nl: Persoonlijke voorkeuren

en: Options: %s
nl: Opties: %s

note: ok and cancel buttons
en: Apply
nl: Toepassen

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
nl: Informatie

en: Permissions
nl: Rechten

en: Apply changes
nl: Wijzigingen toepassen

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
nl: Eigenaar:

en: Read
nl: Gelezen

en: Write
nl: Schrijven

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Set UID
nl: UID instellen

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[0], 0 + o, 1 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[1], 1 + o, 2 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[2], 2 + o, 3 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[3], 3 + o
en: Group:
nl: Groep:

en: Set GID
nl: GID instellen

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[5], 0 + o, 1 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[6], 1 + o, 2 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[7], 2 + o, 3 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[8], 3 + o
en: Others:
nl: Anderen:

en: Sticky
nl: Plakkend

en: Paths
nl: Pen

en: Path
nl: Pad

en: More...
nl: Meer…

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Kill (KILL)
nl: Geforceerd beëindigen (KILL)

en: Kill
nl: Beëindigen

en: Right clicking pops context menu immediately
nl: Rechter muisknop laat het context menu onmiddellijk verschijnen.

en: %s: overwrite %s?
nl: %s: %s overschrijven?

en: Target location:
nl: Doellocatie:

en: Error: Rename failed.
nl: Fout: hernoemen is mislukt.

en: Failed to link %s to %s
nl: Koppelen van %s aan %s mislukt

en: File
nl: Bestand

en: Destination
nl: Doel

en: History:
nl: Geschiedenis:

en: List files only
nl: Alleen inventariseren

en: Extract files from the archive
nl: Bestanden in het archief uitpakken

en: Open in New Window
nl: Openen in nieuw venster

note: Different button icon for the toolbar
en: Open in New Tab
nl: open in nieuw tabblad

en: Create a compressed archive with the selected objects
nl: Een gecomprimeerd archief met de geselecteerde objecten maken

en: Create a new archive
nl: Een nieuw archief aanmaken

en: Install
nl: Installeren

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: Information about the program
nl: Informatie over de toepassing

en: Simulation of data CD burning
nl: Simulatie van branden van data-cd

en: Don't follow symlinks
nl: Geen symbolische verwijzingen volgen

en: Follow symlinks
nl: Symbolische koppelingen volgen

en: Delete failed
nl: Verwijderen is mislukt

en: Unexpected error: %s
nl: Onverwachte fout: %s

en: Are you sure you want to continue?
nl: Weet u zeker dat u door wilt gaan?

note: title
en: Remove
nl: Verwijderen

en: Apply to all
nl: Op alles toepassen

en: Delete Files/Directories
nl: Bestanden/mappen verwijderen

en: Delete %s
nl: %s verwijderen

note: Broken symlink
en: Broken symbolic link
nl: Verbroken verwijzing

en: %d more item | %d more items
nl[0]: Nog %d item
nl[1]: Nog %d items

en: Selection:
nl: Selectie:

en: Could not validate the transaction
nl: Kon de transactie niet valideren

en: No selection available
nl: Geen selectie beschikbaar

en: The program exists, but is not executable.
    Please check your installation and/or install the binary properly.
nl: Dit programma bestaat, maar is niet uitvoerbaar.
    Controleer uw installatie en/of installeer het programma op de juiste wijze.

en: Open with %s
nl: Openen met %s

en: Go To
nl: Ga naar

en: %s does not exist.
nl: %s bestaat niet.

en: Execute Shell Command
nl: Shellcommando uitvoeren

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
nl: Console: voor vlug even een enkelvoudig commando - schrijf hier een commando en druk op Enter.

en: Run in Terminal
nl: Uitvoeren in terminal

en: Select directory
nl: Map selecteren

en: Create New Folder
nl: Nieuwe map creëren

en: Selection
nl: Selectie

en: Unmounting %s
nl: %s ontkoppelen

en: Mounting %s
nl: Aankoppelen van %s

en: Uploading file %s
nl: Uploaden van bestand %s

en: Downloading file %s...
nl: Bestand %s wordt gedownload...

en: Cut
nl: Knippen

en: Empty history
nl: Lege geschiedenis

en: Initial Point
nl: Beginpunt

en: Name
nl: Volledige naam

en: write failed
nl: schrijven is mislukt

en: New file
nl: Nieuw bestand

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Select Items Matching...
nl: Items selecteren overeenkomend met…

en: Unselect Items Matching...
nl: Overeenkomende items deselecteren...

en: The operation was cancelled.
nl: De bewerking is geannuleerd.

en: Control
nl: Bediening

en: Home
nl: Start

en: Left
nl: Links

en: Up
nl: Omhoog

en: Right
nl: Rechts

en: Down
nl: Omlaag

en: Page up
nl: Pagina omhoog

en: Page down
nl: Pagina omlaag

en: End
nl: Einde

en: Insert
nl: Invoegen

en: Equal
nl: Gelijk

en: Minus
nl: Min

en: Add
nl: Toevoegen

en: Subtract
nl: Aftrekken

en: The location does not exist.
nl: De plaats bestaat niet.

en: Accept
nl: Accepteren

en: Rename the selected file
nl: Het geselecteerde bestand hernoemen

en: Click
nl: Klikken

en: Create Symlink
nl: Symbolische koppeling aanmaken

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Copy of %s
nl: Kopie van %s

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Link to %s
nl: Verwijzing naar %s

en: Regular file
nl: Normaal bestand

en: File format not recognized
nl: Bestandsformaat werd niet herkend

en: Contents of %s
nl: Inhoud van %s

en: Empty file
nl: Leeg bestand

en: Encryption Key Approval
nl: Goedkeuring sleutel

en: Encryption key:
nl: Versleutingssleutel:

en: Confirm:
nl: Bevestigen:

en: Sorry, passwords do not match
nl: Helaas, de wachtwoorden komen niet overeen

en: Minimum length:
nl: Minimumlengte:

en: Too many matches
nl: Te veel resultaten

en: Options:
nl: Opties:

en: Text Completion
nl: Tekst aanvullen

en: Command
nl: Opdracht

en: Command history
nl: Opdrachtengeschiedenis

en: User
nl: Gebruiker

en: Found no match
nl: Geen overeenkomst gevonden

en: Completion mode:
nl: Aanvulmodus:

en: command
nl: opdracht

en: file
nl: bestand

en: Options >>
nl: Opties >>

en: Keybinding
nl: Toetsbinding

en: You may not specify duplicate patterns
nl: U mag geen dubbele patronen specificeren

en: Modify
nl: Verander

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Select A File
nl: Selecteer een bestand

en: Validate document
nl: Document valideren

en: Save
nl: Opslaan

en: Select File
nl: Selecteer bestand

en: Preparing
nl: Voorbereiden

en: Edit mount point for %s
nl: Aankoppelpunt voor %s bewerken

en: Select mount point
nl: Selecteer koppelpunt

en: Mount Point
nl: Koppelpunt

en: Unable to mount location
nl: Kan de locatie niet aankoppelen

en: address already in use
nl: adres reeds in gebruik

en: development version
nl: onwikkelingsversie

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
nl: Oorspronkelijk idee, basisarchitectuur, veel oorspronkelijke code

en: Contributors
nl: Bijdragen van:

en: Contributors to older versions:
nl: Bijgedragen aan oudere versies:

en: This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
nl: Dit is vrije software met ABSOLUUT GEEN GARANTIE.

en: Hello World
nl: Hallo wereld

en: Suggestions, bug reports
nl: Suggesties, bugrapporten

en: About
nl: Info

en: Create new file in the given directory
nl: Maak een nieuw bestand in de gegeven map

en: Create a new empty folder inside this folder
nl: Nieuwe lege map aanmaken in deze map

en: Link
nl: Verwijzing openen

en: Touch
nl: Aanraking

en: Show hidden files
nl: Verborgen bestanden tonen

en: Show Backup Files
nl: Reservebestanden weergeven

en: Show previews of files and directories.
nl: Preview van bestanden en directories tonen.

en: Choose Location
nl: Locatie kiezen

en: System
nl: Systeem

en: Go up
nl: Omhoog

en: Go back
nl: Ga naar de vorige

en: Go forward
nl: Ga naar de volgende

en: Paste
nl: Plakken

en: Open with
nl: Openen met

en: Add bookmark
nl: Bladwijzer toevoegen

en: Remove bookmark
nl: Verwijderen

en: Toggle Bookmark
nl: Bladwijzer aan/uit

en: Mount the volume associated with this folder
nl: Het aan deze map verbonden volumen aankoppelen

en: Unmount the volume associated with this folder
nl: Het aan deze map verbonden volumen ontkoppelen

note: This is the same as REFRESH_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Reload
nl: Herladen

note: This is the same as FIND_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Search
nl: Zoek

en: Compare Files or Folders
nl: Bestanden of mappen vergelijken

en: Sort case insensitive
nl: HoofdletterONgevoelig sorteren

en: Sort data in ascending order
nl: Gegevens in oplopende volgorde sorteren

en: Sort data in descending order
nl: Gegevens in aflopende volgorde sorteren

en: Global keybindings support
nl: Ondersteuning voor globale sneltoetsen

en: Invert Selection
nl: Selectie omdraaien

en: Unselect
nl: Deselecteren

en: Sort by name
nl: Sorteren op naam

en: Default sort order
nl: Standaard sorteervolgorde

en: Sort by date
nl: Sorteer op datum

en: Sort by size
nl: Op grootte sorteren

en: Group
nl: Groep

en: By Permissions
nl: Op toegangsrechten

en: Opens the main menu.
nl: Opent het hoofdmenu.

en: Default icon zoom level
nl: Standaard zoomfactor pictogrammenweergave

en: Small Icons
nl: Kleine pictogrammen

en: Normal Icons
nl: Normale pictogrammen

en: Large Icons
nl: Grote pictogrammen

en: Sort options
nl: Sorteer opties

en: There was a network error.
nl: Er was een netwerkfout.

note: {SUBMENU_TYPE,"main_popup_menu","module1","Module1",NULL,},
en: Go
nl: Gaan

en: Applications
nl: Toepassingen

en: Sort
nl: Sorteren

en: View
nl: Weergave

en: Select
nl: Selecteren

en: This is the root of the filesystem
nl: Dit is de root van het bestandssysteem

en: Root Directory
nl: Hoofdmap

en: Home Directory
nl: Persoonlijke map

en: Could not initialize monitoring
nl: Kon monitoring niet initialiseren

en: Remote Connection...
nl: Externe verbinding...

en: Installed Plugins
nl: Geïnstalleerde plugins

en: click
nl: klikken

en: Assign
nl: Toewijzen

en: Associated command
nl: Geassocieerd commando:

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Mode
nl: Modus

en: List
nl: Lijst

en: Tiny
nl: Zeer klein

en: Backup file
nl: Reservebestand

en: File Type
nl: Bestandssoort

en: Encoding
nl: Codering

en: Folder
nl: Map

en: Status Change
nl: Statuswijziging

en: Modification Time :
nl: Gewijzigd :

en: Access Time :
nl: Bekeken :

en: Links
nl: Verwijzingen

en: Local File
nl: Lokaal bestand

en: Remote File
nl: Bestand op afstand

en: Plugin services
nl: Plugindiensten

en: Run in terminal window
nl: Uitvoeren in een terminalvenster

en: Is executable
nl: Is uitvoerbaar

en: Run
nl: Uitvoeren

en: Specify Output Directory...
nl: Uitvoermap opgeven...

en: Reset default state
nl: Standaard status herstellen

en: Single Instance
nl: Een enkel Exemplaar

en: All Instances
nl: Alle keren

en: No file selected
nl: Geen bestand geselecteerd

en: Loading folder...
nl: Map wordt geladen...

en: Loading %s...
nl: %s laden…

en: rodent-translation-team
nl: ***  Dutch <vertaling@vrijschrift.org>
    
    -  Tobias Verbeke <tobias_verbeke@skynet.be>, 2003.
    -  Ronald  Stroethoff <stroet43@zonnet.nl>, 2011.
    -  Theetjuh <theetjuh@gmail.com>, 2005.
    -  Auke Kok <auke-jan.h.kok@intel.com>, 2009.
    -  Gert Dewit <Gert.Dewit@sos.be>, 2000.
    -  Dirk-Jan C. Binnema <dirkjan@gnome.org>, 1998-2002.
    -  Michiel Sikkes <michiel@eyesopened.nl>, 2003-2005.
    -  Huib Kleinhout <huib@stack.nl>, 2002-2004.
    -  Hein-Jan Leliveld <h.j.leliveld@student.tn.tudelft.nl>, 1999-2000.
    -  Proefgelezen 23-01-2002 Marcel Koonen <m.e.e.j.koonen@tue.nl>.
    -  A.S. Kerkmeester <ask_murphy@bigfoot.com>, 1999-2001.
    -  Hannie Lafeber-Dumoleyn <lafeber-dumoleyn2@zonnet.nl>, 2010-2011.
    -  Bram Schoenmakers <bramschoenmakers@kde.nl>, 2004-2010.
    -  proefgelezen op 28-01-02 door Fabrice Mous <fabricemous@netscape.net>.
    -  Proefgelezen door Chris Hooijer (cr.hooijer@hccnet.nl) op 18-08-2002 <>.
    -  proefgelezen op 30-10-02 door Fabrice Mous <fabrice@kde.nl>.
    -  Claire Lotion <clairelotion@kde.nl>, 2004-2006.
    -  Ruben Van Laerhoven <rubentje1991@gmail.com>, 2010.
    -  proefgezlezen 20 Feb 2002 Douwe van der Schaaf <dvdsch@bigfoot.nl>.
    -  2000, 2001, 2002 KDE-Nederlands team <i18n@kde.nl>.
    -  Tijmen Baarda <tijmenbaarda@kde.nl>, 2004-2006.
    -  Bas Wagter <B.J.Wagter@bk.tudelft.nl>.
    -  Bruce Smit <brz@brz.nu>, 2002.
    -  nagelezen op 27-03-2002 door Chris Hooijer <cr.hooijer@hccnet.nl>.
    -  Dominique Devriese <fritmebufstek@pandora.be>, 2002.
    -  2000 KDE Nederlands Team <i18n@kde.nl>.
    -  Proefgelezen op 31-10-02 door Fabrice Mous <fabrice@kde.nl>.
    -  KDE-vertaalteam Nederlands <i18n@kde.nl>, 2000.
    -  Redmar <redmar@ubuntu-nl.org>, 2010-2013.
    -  Proefgelezen 24-06-2002 Andy Houben <Andlinux@yahoo.com>.
    -  Sander Koning <sanderkoning@kde.nl>, 2005-2006.
    -  2000 -2002 KDE-Nederlands team <i18n@kde.nl>.
    -  Mendel Mobach <mendel@mobach.nl>, 2000-2001.
    -  Vincent van Adrighem <V.vanAdrighem@dirck.mine.nu>, 2001-2011.
    -  Niels van Mourik <niels@shodan.nl>, 2006.
    -  aaargh <aaargh@deepthought.student.utwente.nl>, 2002.
    -  Proefgelezen 25-2-2004 Tijmen Baarda <tijmenbaarda@tijgerweb.net>.
    -  Jeroen van der Vegt <A.J.vanderVegt@ITS.TUDelft.nl>, 2002-2004.
    -  Jeroen Trappers <jeroen@trappers.be.tf>, 2004.
    -  Patrick Londema <platypus@fia16-23.dsl.hccnet.nl>, 2002.
    -  Proefgelezen 02-07-2002 Andy Houben <andlinux@yahoo.com>.
    -  Proefgelezen door Chris Hooijer (cr.hooijer@hccnet.nl) op 15-04-2002 <>.
    -  Niels Reedijk <n.reedijk@planet.nl>, 2000-2001.
    -  Pascal de Bruijn <pmjdebruijn@pcode.nl>, 2009.
    -  Proofread and fixes by Monkey 9 <monkey9@iae.nl>, 2005.
    -  Jeroen Hooyberghs <jeroen@hooyberghs.org>, 2009.
    -  2009 Ulrik Sverdrup <ulrik.sverdrup@gmail.com>.
    -  Rudi Van Hemert <rudivanhemert@gmail.com>, 2006.
    -  Kees van den Broek <kvdb@NOSPAMkvdb.net>, 2003.
    -  Natalie Koning <nat@switch.demon.nl>, 2006-2008.
    -  KDE-vertaalgroep Nederlands <i18n@kde.nl>, 2000-2012.
    -  Herman Bruyninckx <herman.bruyninckx@mech.kuleuven.ac.be>, 2001-2002.
    -  Robin Appelman <icewind@derideal.com>, 2009.
    -  Vertaalgroep KDE-Nederlands <i18n@kde.nl>, 2000-2002.
    -  Proefgelezen door Chris Hooijer (cr.hooijer@hccnet.nl) op 30-05-2002 <>.
    -  Jesse van den Kieboom <jessevdk@gnome.org>, 2009.
    -  Rachid BM <rachidbm@ubuntu.com>, 2011-2012.
    -  Lode Vermeiren <lode@linu.cx>, 2004.
    -  Nagelezen door Peter Bosch <peter.bosch@hccnet.nl>, 2002.
    -  Hongli Lai <hongli@telekabel.nl>, 2000.
    -  KDE-vertaling Nederlands <i18n@kde.nl>, 2000-2002.
    -  Sylvain Archenault <sylvain.archenault@laposte.net>, 2006.
    -  Freek de Kruijf <f.de.kruijf@gmail.com>, 2004-2013.
    -  Ronald Stroethoff <stroet43@zonnet.nl>, 2007-2012.
    -  Karel van der Zande <jakvdzande@hetnet.nl>, 2005.
    -  Rinse de Vries, <rinse@kde.nl>, 2000-2002.
    -  Afgeleid van Kwrite, Niels Reedijk <n.reedijk@planet.nl>, 2000.
    -  Proefgelezen 06FEB2002 Douwe van der Schaaf <dvdsch@bigfoot.nl>.
    -  Frank Groeneveld <frankgroeneveld@gmail.com>, 2007.
    -  Christoph Thielecke <crissi99@gmx.de>, 2002-2010.
    -  Bert Keuter <bert.keuter@home.nl>, 2008.
    -  Proefgelezen op 16-4-2002 door Onno Zweers <onno2003@xs4all.nl>.
    -  Niels Abspoel <niels.abspoel@wanadoo.nl>, 2005.
    -  Marc Jan Hemmes <marc_janh@hotmail.com>, 2003.
    -  Karl Eichwalder <ke@suse.de>, 1996-2001.
    -  Wim Verheyen <wverheyen@yahoo.com>, 2003.
    -  Dutch message file for YaST 2 (@memory@). <>.
    -  Steven Grauwmans <s.grauwmans@gmail.com>, 2012.
    -  Otto Bruggeman <otto.bruggeman@home.nl>, 2000-2003.
    -  Proefgelezen 25-10-2003 Paul Baardman <paul.baardman@euronet.nl>.
    -  Reinout van Schouwen <reinouts@gnome.org>, 2002-2013.
    -  Wouter Bolsterlee <wbolster@gnome.org>, 2005-2013.
    -  Kenneth Venken <kenneth.venken@gmail.com>, 2010.
    -  Kristof Bal <kristof.bal@gmail.com>, 2008-2011.
    -  Rinse de Vries <rinse@kde.nl>, 2000-2002.
    -  2000-2007 KDE-Nederlands team <i18n@kde.nl>.
    -  André Koot <meneer@tken.net>, 2011-2012.
    -  Martin Lohner <ml@suse.de>, 2000.
    -  Branko Collin <collin@xs4all.nl>, 2001-2004.
    -  Willem Heppe <heppew@yahoo.com>, 2012.
    -  Proefgelezen op 20 Jan 2001 door Douwe van der Schaaf <dvdsch@bigfoot.com>.
    -  R.F. Pels <ruurd@tiscali.nl>, 2004-2006.
    -  proefgelezen door Chris Hooijer (cr.hooijer@hccnet.nl) op 24-04-2002 <>.
    -  mendel <mendel@mobach.nl>, 2000.
    -  Jordy Ritico <jordyritico@hotmail.com>, 2007.
    -  Vertaalgroep KDE Nederlands <i18n@kde.nl>, 2000-2002.
    -  Rachid <rachidbm@ubuntu.com>, 2011-2012.
    -  Michiel Zandbelt <mmzandbelt@gmail.com>, 2008-2009.
    -  Dirk Schouten <schoutdi@knoware.nl>, 2000.
    -  Proefgelezen 30-06-2002 Andy Houben <andlinux@yahoo.com>.
    -  Almer S. Tichelaar <almer1@dds.nl>, 2000.
    -  First Translator Vincent van Adrighem <V.vanAdrighem@dirck.mine.nu>.
    -  Rogier Goossens <goossens.rogier@gmail.com>, 2012.
    -  Kenny Verstraete <verstraete_kenny@skynet.be>, 2009.
    -  Marc Heyvaert <marc_heyvaert@yahoo.com>, 2004.
    -  Martin Koelewijn <martinkoelewijn@gmail.com>, 2009.
    -  Peter Strikwerda <prs6208@telfort.nl>, 2009-2010.
    -  Proefgelezen op 22-06-2005 door Pascal Muller <pascalmuller@gmail.com>.
    -  Jasper Huijsmans <j.b.huijsmans@freeler.nl>, 2000-2004.
    -  KDE vertaalgroep Nederlands <i18n@kde.nl>, 2000-2002.
    -  Filip Vervloesem <filip.vervloesem@member.fsf.org>, 2007-2008.
    -  Daniël van Eeden <gnome-l10n@myname.nl>, 2010.
    -  Maarten RÃ¼tten <maartenrutten@kde.nl>, 2005.
    -  Fabrice Mous <fabrice@kde.nl>, 2003-2004.
    -  Proefgelezen door Chris Hooijer <cr.hooijer@hccnet.nl>, 2002.
    -  Ruurd Pels <ruurd@tiscali.nl>, 2011.
    -  Proefgelezen 1-12-2003 Paul Baardman <paul.baardman@euronet.nl>.
    -  Hannie Dumoleyn <hannie@ubuntu-nl.org>, 2010-2013.
    -  Wolfgang Rohdewald <wolfgang@rohdewald.de>, 2008-2012.
    -  2001 KDE-Nederlands-team <i18n@kde.nl>.
    -  Tino Meinen <a.t.meinen@chello.nl>, 2001-2011.
    -  Maarten Rütten <mrutten@dds.nl>, 2005-2006.
    -  Pepijn van de Geer <pvandegeer@gmail.com>, 2006.
    -  Proefgelezen Bart Vandereycken 14-04-2002 <bart.vandereycken@student.kuleuven.ac.be>.
    -  Antoon Tolboom <atolboo@casema.nl>, 2008-2010.
    -  Erwin Poeze <erwin.poeze@gmail.com>, 2009.
    -  Sander Dijkhuis <sander.dijkhuis@gmail.com>, 2009-2010.
    -  2009, 2010, 2011 Kristof Bal <kristof.bal@gmail.com>.
    -  Proefgelezen 21-5-2005 Marout Yasuo Borms <beijnes@xs4all.nl>.
    -  Gerard Oskamp <gerard@linuxfreak.nl>, 2000.
    -  Valenstijn <Valenstyn@gmail.com>, 2010.
    -  Proefgelezen door Chris Hooijer (cr.hooijer@hccnet.nl) op 10-03-2002 <>.
    -  Dennis Smit <synap@area101.penguin.nl>, 2000-2002.
    -  Sander Devrieze <s.devrieze@pandora.be>, 2003-2006.
    -  Robin <icewind1991@gmail.com>, 2009.
    -  Proefgelezen 03-10-2003 Paul Baardman <paul.baardman@euronet.nl>.
    -  Roel <rl.koelewijn@home.nl>, 2003.
    -  Proefgelezen 28-06-2002 Andy Houben <andlinux@yahoo.com>.
    -  Heimen <vistausss@gmail.com>, 2010.
    -  Hylke Bons <h.bons@student.rug.nl>, 2008.
    -  31-01-2002 nagelezen door Jerven Bolleman <gerbilfr@hotmail.com>.
    -  Ivo Timmermans <ivo@o2w.nl>, 2000.
    -  Wing Tung Leung <tg@skynet.be>, 1998-1999.
    -  Kris Luyten <kris.luyten@luc.ac.be>, 2003.
    -  Luc Rems <luc.rems@flashpointsystems.net>, 2000.
    -  Nathan Samson <nathansamson@gmail.com>, 2008.
    -  Henrik Goijer <henrikgoijer@home.nl>, 2004.
    -  Almer S. Tigelaar <almer@gnome.org>, 2000-2003.
    -  C.M.Lotion <clairelotion@kde.nl>, 2006.
    -  Vertaald Andy Houben 17/08/2002 andlinux@yahoo.com <>.
    -  Ronald <stroet43@zonnet.nl>, 2010-2011.
    -  Rinse de Vries <rinsedevries@kde.nl>, 2000-2011.
    -  Linux-ondersteuning: Hein-Jan Leliveld <h.j.leliveld@student.tn.tudelft.nl>.
    -  Jordi Bosveld <jotti@jotti.dhs.org>, 2002.
    -  Jeroen Vloothuis <j.vloothuis@quicknet.nl>, 2002.
    -  Vertaald Andy Houben 25-10-2002 <andlinux@yahoo.com>.
    -  Proefgelezen 13-05-2005 Pascal Muller <pascalmuller@gmail.com>.
    -  Elros Cyriatan <cyriatan@fastmail.fm>, 2003-2004.
    -  Sense Hofstede <sense@ubuntu.com>, 2010-2011.
    -  Sebastien Bruggeman <seba@ulyssis.org>, 2004-2005.
    -  Jo Vermeulen <jo@lumumba.luc.ac.be>, 2004.
    -  Marout Yasuo Borms <beijnes@xs4all.nl>, 2005.
    -  Tom Albers <tomalbers@kde.nl>, 2004-2009.
    -  A. J. van der Vegt <A.J.vanderVegt@ITS.TUDelft.nl>.
    -  Paul Bolle <pebolle@tiscali.nl>.
    -  Proefgelezen Bart Vandereycken 12-04-2002 <bart.vandereycken@student.kuleuven.ac.be>.
    -  Huib Huib Kleinhout <huib@stack.nl>, 2005.
    -  Proefgelezen door Chris Hooijer (cr.hooijer@hccnet.nl) op 08-07-2002 <>.
    -  rob <linuxned@gmail.com>, 2010.
    -  Richard Bos <ml@radoeka.nl>, 2010.
    -  Wilbert Berendsen <wbsoft@xs4all.nl>, 2003-2005.
    -  Jan-Willem Harmanny <jwharmanny@hotmail.com>, 2002-2005.
    -  Proefgelezen door Chris Hooijer (cr.hooijer@hccnet.nl) op 21-05-2002 <>.
    -  Jasper van der Marel <jasper.van.der.marel@wanadoo.nl>, 2004.
    -  KMyMoney <bert.keuter@home.nl>, 2008.
    -  Julie Vermeersch <julie@lambda1.be>, 2004-2005.
    -  Proefgelezen door Andy Houben <andlinux@yahoo.com>, 2002.
    -  Daniel van Eeden <gnomenl@myname.nl>, 2003-2008.
    -  A.J. van der Vegt <jeroen@dirck.mine.nu>, 2004.
    -  Proefgelezen op 20-03-2002 door Geert Stams <geert@pa3csg.myweb.nl>.
    -  Proefgelezen door Chris Hooijer (cr.hooijer@hccnet.nl) op 12-05-2002 <>.
    -  Mike Mombarg <mike25@wanadoo.nl>, 2007.
    -  Redmar van den Berg <redmar@ubuntu-nl.org>, 2010.
    -  Joop Beris <jberis@risse.nl>, 2005-2006.
    -  Sander Knopper <sander@knopper.dhs.org>, 2002.
    -  Patrick Vijgeboom <patrick.vijgeboom@wanadoo.nl>, 2006.
    -  Niels Reedijk, <n.reedijk@planet.nl>, 2000.
    -  2002 KDE-Nederlands team <i18n@kde.nl>.
    -  Fred Marchee <fred@intercookie.com>, 2005.
    -  Jurriaan Pruis <email@jurriaanpruis.nl>, 2006.
    -  Proefgelezen 20-01-2002 Douwe van der Schaaf <dvdsch@bigfoot.com>.
    -  Dirk Scheffer <d.scheffer@home.nl>, 2003-2005.
    -  FAX-Translations <all@fax-translations.com>, 2000.
    -  Benno Schulenberg <benno@vertaalt.nl>, 2007-2012.
    -  Bart de Koning <bratdaking@gmail.com>, 2005.
    -  beijnes@xs4all.nl <beijnes@xs4all.nl>, 2005.
    -  Rob van den Berg <linuxned@gmail.com>, 2010.
    -  proefgelezen op 10-03-02 door Fabrice Mous <fabrice@kde.nl>.
    -  proefgelezen 06FEB2002 Douwe van der Schaaf <dvdsch@bigfoot.com>.
    -  KDE-Nederlands team <kde-i18n-nl@kde.org>.
    -  Proefgelezen & vertaald (indien nodig) Andy Houben <andlinux@yahoo.com>.
    -  Daniël Huisman <d.d.huisman@gmail.com>, 2005.
    -  Peter Strikwerda &lt;prs6208@telfort.nl&gt;, 2009, 2010. <>.
    -  2005 Niels Abspoel <niels.abspoel@wanadoo.nl>.
    -  Paulus Santané (laudaka) <laudaka.vertaalt@xs4all.nl>, 2012.
    -  2000, 2001, 2002 KDE-Vertaling Nederlands <i18n@kde.nl>.
    -  Mark Van den Borre <mark@markvdb.be>, 2003.
    -  Taco Witte <tcwitte@cs.uu.nl>, 2002-2005.
    -  Ronald Bultje <rbultje@ronald.bitfreak.net>, 2002.
    -  Roel Koelewijn <rl.koelewijn@home.nl>, 2003.
    -  Proef gelezen 25Jan2002 Douwe van der Schaaf <dvdsch@bigfoot.com>.
    -  Heman Bruyninckx <herman.bruyninckx@mech.kuleuven.ac.be>, 2001.
    -  Ronald van Engelen <ronalde@lacocina.nl>, 2005-2007.
    -  Mario Blättermann <mario.blaettermann@gmail.com>, 2008-2013.
    -  2000 KDE Nederlands <i18n@kde.org>.
    -  2000 KDE-Nederlands team <i18n@kde.nl>.
    -  Luk Claes <luk.claes@ugent.be>, 2005.
    -  Myckel Habets <myckelhabets@netscape.net>, 2002.
    -  Meilof Veeningen <meilof@hotmail.com>, 2001.
    -  peter@sybex.nl, 2000. <>.
    -  Sander Pientka <cumulus0007@gmail.com>, 2009-2011.
    -  Samuel <samuel.derous@skynet.be>, 2003.
    -  Erik Kruijswijk <e.kruijswijk@ictro.drp.minjus.nl>, 2002.
    -  Bram Woort <bram2488@quicknet.nl>, 2008-2009.
    -  Proefgelezen Andy Houben 11-10-2002 <andlinux@yahoo.com>.
    -  Max Beauchez <max.780@gmail.com>, 2007.
    -  vertaling@nl.linux.org mailinglijst te voldoen. <>.
    -  Sander Brabander <sanderfox@gmail.com>, 2006.
    -  2007 Robby Stephenson <robby@periapsis.org>.
    -  Martijn van Vliet <mvanvliet@gmail.com>, 2006-2008.
    -  Hans de Zwart <hans@hansdezwart.info>, 2008.
    -  Proefgelezen 8-10-2003 Paul Baardman <paul.baardman@euronet.nl>.
    -  Erick Branderhorst <branderh@debian.org>, 1996.
    -  Otto Bruggeman, Rinse de Vries <Rinse@kde.nl>, 2002.
    -  Ronald Hummelink <ronald@hummelink.xs4all.nl>, 2002.
    -  Proefgelezen 04-07-2002 Andy Houben <andlinux@yahoo.com>.
    -  Marc Botermans <marc.botermans@home.nl>, 2001.
    -  Max Beauchez. <max.780@gmail.com>, 2006.
    -  Ludootje <ludootje@linux.be>, 2001.
    -  Hendrik Maryns <hendrik.maryns@uni-tuebingen.de>, 2008.
    -  Roel Huybrechts <roelhuybrechts@skynet.be>, 2007.
    -  Frank Mulder <frank@kde.nl>, 2005.
    -  Proefgelezen door Douwe van der Schaaf <dvdsch@Bigfoot.com>.
    -  Arjan Scherpenisse <acscherp@wins.uva.nl>, 2000.
    -  Wouter Bolsterlee <wbolster@gnome.org>.
    -  Marcel Meyer <meyerm@fs.tum.de>, 2003.
    -  KDE Nederlands Team <i18n@kde.nl>.
    -  Hein-Jan Leliveld <h.j.leliveld@student.tn.tudelft.nl>, 1999.
    -  M.Meij <M.Meij@wbmt.tudelft.nl>.
    -  Frank Schoolmeesters <frank_schoolmeesters@fastmail.fm>, 2003-2010.
    -  Thomas Niederreiter <tn@xcdroast.org>, 2002-2003.
    -  <srtxg@chanae.alphanet.ch>, 2001-2011.
    -  Frederik Himpe <fhimpe@telenet.be>, 2007.
    -  Stijn Verslycken <mailstijn@gmail.com>, 2005.
    -  Luk De Ketelaere <balboy@kvirc.net>, 2004.
    -  proefgelezen door Andy Houben <andlinux@yahoo.com>, 2002.
    -  2000-2002 KDE-Nederlands team <i18n@kde.nl>, 2000.
    -  Jaap Woldringh <jjhwoldringh@kde.nl>, 2004-2013.
    -  Proefgelezen door Chris Hooijer (cr.hooijer@hccnet.nl) op 29-04-2002 <>.
    -  Rinse de vries <rinse@kde.nl>, 2000-2002.
    -------------------------------------
