Rodent Delta - en to ru translation catalogue (505 entries)

en: image
ru: изображение

en: Audio
ru: Аудио

en: Video
ru: Видео

en: text
ru: текст

en: html
ru: гипертекст

en: App
ru: Прил

en: trash
ru: Мусорная корзина

en: ps
ru: пс

en: package
ru: пакет

en: script
ru: сценарий

note: Only in the event that a valid mime type is not found, and magic option is set, do magic. Resolve icon id from mimetype or mimemagic. Override of particular mimetypes (except for directories)
en: unknown
ru: неизвестно

en: Icon theme:
ru: Набор значков:

en: None
ru: Нет

en: Note: Some changes will not take effect until restart
ru: Примечание: некоторые изменения вступят в силу после перезапуска

en: No Read Permission
ru: Нет прав на чтение

en: Directory
ru: Каталог

en: Character device
ru: Символьное устройство

en: C
ru: В

en: Block device
ru: Блочное устройство

en: Socket
ru: сокет

en: Console Message Viewer
ru: Просмотр консольных сообщений

en: Close
ru: Закрыть

en: Clear
ru: Очистить

en: Iconify
ru: Свернуть в значок

en: %'d item selected | %'d items selected
ru[0]: Выделен %'d объект
ru[1]: Выделено %'d объекта
ru[2]: Выделено %'d объектов

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
ru[0]:  (внутри %'d объект)
ru[1]:  (внутри %'d объекта)
ru[2]:  (внутри %'d объектов)

note: no selection
en: Command:
ru: Команда:

en: Permission denied
ru: Отказано в доступе

en: Try to approach a problem from different angles.
ru: Попробуйте подойти к проблеме с разных сторон.

en: Do you want to retry?
ru: Повторить попытку?

en: Alternate:
ru: Чередование:

en: No
ru: Нет

en: Huge (%sx%s)
ru: Очень большие (%sx%s)

en: Large (%sx%s)
ru: Большие (%s×%s)

en: Medium (%sx%s)
ru: Средние (%s×%s)

en: Small (%sx%s)
ru: Маленькие (%s×%s)

en: List View
ru: В виде списка

en: Icon size:
ru: Размер значков:

en: Icon size: %s pixels (standard size)
ru: Размер значка: %s пикселов (обычный размер)

en: Icon size: %s pixels
ru: Размер значка: %s пикселов

en: User Input
ru: Поле ввода пользователя

en: Password associated to the user
ru: Пароль пользователя

en: Username for authentication
ru: Имя пользователя для аутентификации

en: Enter passphrase:
ru: Введите секретное слово:

en: User Password:
ru: Пароль пользователя:

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Ok
ru: ОК

note: XXX create ok and cancel buttons
en: Cancel
ru: Отменить

en: bytes
ru: байт

en: Gigabytes
ru: В гигабайтах

en: Megabytes
ru: Мегабайт

en: Kilobytes
ru: В килобайтах

en: %'u item | %'u items
ru[0]: %'u объект
ru[1]: %'u объекта
ru[2]: %'u объектов

en: The location is empty.
ru: Путь пуст.

note: 0x01
en: Ask the user to get additional parameters
ru: Спросить пользователя о дополнительных параметрах

note: 0x02
en: -A, --almost-all           do not list implied . and ..
ru: -A, --almost-all           не выдавать подразумеваемые . и ..

note: 0x04
en: -C                         list entries by columns
ru: -C                         выдавать список в несколько колонок

note: 0x08
en: -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
ru: -D, --dired                генерировать вывод для режима Emacs dired

note: 0x010
en: -F, --classify             append indicator (one of */=>@|) to entries
ru: -F, --classify             добавлять к имени файла индикатор (один из */=>@|)

note: 0x020
en: -G, --no-group             in a long listing, don't print group names
ru: -G, --no-group             в длинном формате не печатать имена групп

note: 0x040 0x02
en: -H, --dereference-command-line
    follow symbolic links listed on the command line
ru: -H, --dereference-command-line
    следовать по символьным ссылкам в командной
    строке

note: 0x080
en: -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
ru: -I, --ignore=ШАБЛОН        не показывать файлы, соответствующие ШАБЛОНУ
    оболочки

note: 0x0100
en: -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
    link, show information for the file the link
    references rather than for the link itself
ru: -L, --dereference          показывая информацию для символьной ссылки,
    показывать информацию о файле, на который ссылка
    ссылается

note: 0x0200
en: -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
    characters specially)
ru: -N, --literal              печатать имена как есть (не обрабатывать, 
    например, управляющие символы)

note: 0x0400
en: -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
ru: -Q, --quote-name           заключать имя файла в кавычки

note: 0x0800
en: -R, --recursive            list subdirectories recursively
ru: -R, --recursive            рекурсивно показывать каталоги

note: 0x01000
en: -S                         sort by file size
ru: -S                         сортировать по размеру файла

note: 0x02000
en: -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
ru: -T, --tabsize=РАЗМЕР       использовать табуляцию указанного РАЗМЕРА, а не 8

note: 0x04000
en: -U                         do not sort; list entries in directory order
ru: -U                         не сортировать; печатать в соответствии с
    физическим расположением в каталоге

note: 0x08000
en: -X                         sort alphabetically by entry extension
ru: -X                         сортировать по расширению в алфавитном порядке

note: 0x010000
en: -Z, --context              print any SELinux security context of each file
ru: -Z, --context              печатать контекст безопасности SELinux каждого
    файла

note: 0x020000
en: -a, --all                  do not ignore entries starting with .
ru: -a, --all                  не скрывать файлы начинающиеся с .

note: 0x040000
en: --author               with -l, print the author of each file
ru: --author               вместе с -l, печатать автора каждого файла

note: 0x080000
en: -b, --escape               print C-style escapes for nongraphic characters
ru: -b, --escape               печатать экранирующие последовательности
    в стиле С для не графических символов

note: 0x0100000
en: -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
    modification of file status information)
    with -l: show ctime and sort by name
    otherwise: sort by ctime, newest first
ru: -c                         с -lt: сортировать и показывать по ctime (времени
    последнего изменения файла)
    с -l: показывать ctime и сортировать по имени
    иначе: сортировать по ctime, сначала самые новые

note: 0x0200000
en: --color[=WHEN]         colorize the output.  WHEN defaults to 'always'
    or can be 'never' or 'auto'.  More info below
ru: --color[=КОГДА]        указывает, нужно ли выделять типы файлов цветом.
    КОГДА может быть «always» (по умолчанию), «never»
    или «auto». Подробней см. ниже

note: 0x0400000
en: -d, --directory            list directory entries instead of contents,
    and do not dereference symbolic links
ru: -d, --directory            выдавать имена каталогов, а не их содержимое, а
    также не следовать по символьным ссылкам

note: 0x0800000
en: -f                         do not sort, enable -aU, disable -ls --color
ru: -f                         не сортировать, включает -aU, выключает -ls --color

note: 0x01000000
en: --file-type            likewise, except do not append '*'
ru: --file-type            аналогично, но не добавлять «*»

note: 0x02000000
en: --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
    single-column -1, verbose -l, vertical -C
ru: --format=СЛОВО         across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
    single-column -1, verbose -l, vertical -C

note: 0x04000000
en: --full-time            like -l --time-style=full-iso
ru: --full-time            синоним -l --time-style=full-iso

note: 0x020000000
en: -h, --human-readable       with -l, print sizes in human readable format
    (e.g., 1K 234M 2G)
ru: -h, --human-readable       c -l, печатать размеры в удобном для человека виде
    (например, 1K 234M 2G)

note: 0x040000000
en: --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
ru: --si                   то же, но использовать степени 1000, а не 1024

note: 0x080000000
en: --dereference-command-line-symlink-to-dir
    follow each command line symbolic link
    that points to a directory
ru: --dereference-command-line-symlink-to-dir
    следовать по всем символьным ссылкам в командной
    строке, которые указывают на каталог

note: 0x0100000000
en: --hide=PATTERN         do not list implied entries matching shell PATTERN
    (overridden by -a or -A)
ru: --hide=ШАБЛОН          не показывать файлы, соответствующие ШАБЛОНУ
    оболочки (отменяется ключами -a или -A)

note: 0x0200000000
en: --indicator-style=WORD  append indicator with style WORD to entry names:
    none (default), slash (-p),
    file-type (--file-type), classify (-F)
ru: --indicator-style=СТИЛЬ добавлять к именам элементов индикатор с
    указанным СТИЛЕМ: none (по умолчанию), 
    slash (-p), 
    file-type (--file-type), 
    classify (-F)

note: 0x0400000000
en: -i, --inode                print the index number of each file
ru: -i, --inode                показать индекс каждого файла

note: 0x0800000000
en: -k, --kibibytes            use 1024-byte blocks
ru: -k                         использовать блоки по 1024 байта

note: 0x01000000000
en: -l                         use a long listing format
ru: -l                         использовать широкий формат

note: 0x02000000000
en: -m                         fill width with a comma separated list of entries
ru: -m                         выдавать список на всю ширину через запятую

note: 0x04000000000
en: -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric user and group IDs
ru: -n, --numeric-uid-gid      как -l, но выдавать числовые UID и GID

note: 0x08000000000
en: -o                         like -l, but do not list group information
ru: -o                         как -l, но не выводить информацию о группе

note: 0x010000000000
en: -p, --indicator-style=slash
    append / indicator to directories
ru: -p,  --indicator-style=slash  добавлять индикатор / к каталогам

note: 0x020000000000
en: -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
ru: -q, --hide-control-chars   печатать ? вместо не графических символов

note: 0x040000000000
en: --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
    unless program is 'ls' and output is a terminal)
ru: --show-control-chars   показывать непечатаемые символы (по умолчанию
    если программа не «ls» и вывод идет не на терминал).

note: 0x080000000000
en: --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
    literal, locale, shell, shell-always, c, escape
ru: --quoting-style=ТИП    использовать тип заключения в кавычки ТИП:
    literal, shell, shell-always, c, escape

note: 0x0100000000000
en: -r, --reverse              reverse order while sorting
ru: -r, --reverse              обратный порядок сортировки

note: 0x0200000000000
en: -s, --size                 print the allocated size of each file, in blocks
ru: -s, --size                 печатать размер каждого файла в блоках

note: 0x0400000000000
en: --sort=WORD            sort by WORD instead of name: none -U,
    extension -X, size -S, time -t, version -v
ru: --sort=СЛОВО           сортировать по СЛОВУ, а не по имени: 
    none (без сортировки) -U, 
    extension (расширение) -X, size (размер) -S,
    time (время) -t, version (версия) -v

note: 0x01000000000000
en: --time-style=STYLE  show times using style STYLE:
    full-iso, long-iso, iso, +FORMAT
    FORMAT is interpreted like 'date'
ru: --time-style=СТИЛЬ   показывать время, используя СТИЛЬ:
    full-iso, long-iso, iso, +ФОРМАТ
    ФОРМАТ интерпретируется как в «date»

note: 0x02000000000000
en: -t                         sort by modification time, newest first
ru: -t                         сортировать по времени изменения,
    сначала самые новые

note: 0x04000000000000
en: -u                         with -lt: sort by, and show, access time
    with -l: show access time and sort by name
    otherwise: sort by access time
ru: -u                         с -lt: сортировать и показывать время доступа
    c -l: показывать время доступа и сортировать по имени
    иначе: сортировать по времени доступа

note: 0x08000000000000
en: -v                         natural sort of (version) numbers within text
ru: -v                         сортировать по номерам (версии) в текстовом
    представлении

note: 0x010000000000000
en: -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
ru: -w, --width=ЧИСЛО          задает ширину экрана вместо текущего значения

note: 0x020000000000000
en: -x                         list entries by lines instead of by columns
ru: -x                         перечислять по строкам, а не по столбцам

note: 0x040000000000000
en: -1                         list one file per line
ru: -1                         перечислять по одному файлу на строке

note: 0x04
en: Columns
ru: Столбцы

note: 0x020
en: Colorize
ru: Тонирование

note: 0x040 0x02
en: Follow links
ru: Следовать по ссылкам

note: 0x0100 0x04
en: Always follow links
ru: Всегда следовать по символическим ссылкам

note: 0x0200 0x08 0x020 0x080
en: Don't follow symbolic links
ru: Не следовать символическим ссылкам

note: 0x0400 0x010 0x040 0x080
en: recursive
ru: рекурсивный

note: 0x0800
en: Sort by Size
ru: Сортировать по размеру

note: 0x02000 0x0200000000
en: Sort by Date
ru: Сортировать по дате

note: 0x0100000
en: Do Not Sort
ru: Не сортировать

note: 0x02000000
en: Details
ru: Подробности

note: 0x04000000
en: Comma separated values (CSV)
ru: Значения разделённые запятыми (CSV)

note: 0x04
en: -L, --dereference            always follow symbolic links in SOURCE
ru: -L, --dereference            всегда следовать символьным ссылкам в ИСТОЧНИКЕ

note: 0x08
en: -P, --no-dereference         never follow symbolic links in SOURCE
ru: -P, --no-dereference         не следовать по символьным ссылкам в ИСТОЧНИКЕ

note: 0x010
en: -R, -r, --recursive          copy directories recursively
ru: -R, -r, --recursive          рекурсивно копировать каталоги

note: 0x020
en: -a, --archive                same as -dR --preserve=all
ru: -a, --archive                то же, что и -dPR --preserve=all

note: 0x040
en: --attributes-only        don't copy the file data, just the attributes
ru: --attributes-only        не копировать данные файла, только атрибуты

note: 0x080 0x02
en: -b                  like --backup but does not accept an argument
ru: -b                       то же, что и --backup, но без аргумента

note: 0x0100 0x04
en: --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
ru: --backup[=КОНТРОЛЬ]  создавать резервные копии целевых файлов

note: 0x0200
en: --copy-contents          copy contents of special files when recursive
ru: --copy-contents          копировать содержимое специальных файлов при
    рекурсивной обработке

note: 0x0800 0x08 0x010
en: -f, --force                 remove existing destination files
ru: -f, --force              удалять существующие целевые файлы

note: 0x01000 0x04 0x040 0x08 0x010
en: Interactive
ru: Интерактивная

note: 0x02000
en: -l, --link                   hard link files instead of copying
ru: -l, --link                   создавать жёсткие ссылки вместо копирования

note: 0x040000
en: --parents                use full source file name under DIRECTORY
ru: --parents                добавить исходный путь к КАТАЛОГУ

note: 0x080000
en: --reflink[=WHEN]         control clone/CoW copies. See below
ru: --reflink[=КОГДА]        контролировать копии clone/CoW. См. ниже.

note: 0x0100000
en: --remove-destination     remove each existing destination file before
    attempting to open it (contrast with --force)
ru: --remove-destination     удалять каждый файл назначения перед
    попыткой его открыть (обратно к --force)

note: 0x0200000
en: --sparse=WHEN            control creation of sparse files. See below
ru: --sparse=КОГДА           управлять созданием разреженных файлов.
    См. ниже.

note: 0x0400000 0x020
en: --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
    argument
ru: --strip-trailing-slashes удалять все конечные косые черты из каждого
    аргумента ИСТОЧНИК

note: 0x0800000
en: -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
ru: -s, --symbolic-link          создавать символьные ссылки вместо копирования

note: 0x01000000 0x040
en: -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
ru: -S, --suffix=СУФФИКС         использовать для запасных копий заданный
    СУФФИКС

note: 0x02000000
en: -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
ru: --target-directory=КАТ   скопировать все ИСТОЧНИКИ в КАТАЛОГ

note: 0x04000000
en: -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
    than the destination file or when the
    destination file is missing
ru: -u, --update                 копировать только тогда когда исходный файл
    новее чем файл назначения, или когда файл
    назначения отсутствует

note: 0x08000000 0x0400 0x01000
en: -v, --verbose                explain what is being done
ru: -v, --verbose                пояснять что будет сделано

note: 0x010000000
en: -x, --one-file-system        stay on this file system
ru: -x, --one-file-system        оставаться в пределах одной файловой системы

note: 0x020000000 0x0800 0x02000 0x0400 0x0200
en: Help
ru: Справка

note: 0x040000000 0x01000 0x04000 0x0800 0x0400
en: Version
ru: Версия

note: 0x020
en: archive
ru: архив

note: 0x040 0x02 0x010 0x04
en: force
ru: всегда

note: 0x080 0x010 0x04
en: -i                    prompt before every removal
ru: -i                  запрашивать подтверждение перед каждым удалением

note: 0x0200 0x08
en: Do not overwrite any file
ru: Не перезаписывать никаких файлов

note: 0x0400
en: Preserve all attributes
ru: Сохранять все атрибутиы

note: 0x0800 0x010 0x0200 0x0100
en: Verbose
ru: Подробно

note: 0x01000 0x020
en: Stay on single filesystem
ru: Оставаться на одной файловой системе

note: 0x080
en: -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
ru: -t, --target-directory=КАТАЛОГ переместить все ИСТОЧНИКИ в КАТАЛОГ

note: 0x0100
en: -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
ru: -T, --no-target-directory    считать НАЗНАЧЕНИЕ обычным файлом

note: 0x0200
en: -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
    than the destination file or when the
    destination file is missing
ru: -u, --update                 перемещать только тогда когда ИСТОЧНИК
    новее чем файл назначения, или когда файл
    назначения отсутствует

note: 0x020
en: -L, --logical               dereference TARGETs that are symbolic links
ru: -L, --logical            разыменовывать ЦЕЛИ, являющиеся
    символьными ссылками

note: 0x0100
en: -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
ru: -s, --symbolic           создавать символьные ссылки, вместо жёстких ссылок

note: 0x0200
en: -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
ru: -S, --suffix=СУФФИКС     переопределяет обычный суффикс резервных копий

note: 0x0400
en: -t, --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
    the links
ru: -t, --target-directory=КАТ указать КАТАЛОГ, в котором создавать ссылки

note: 0x0100
en: Create Symbolic Link
ru: Создать символьную ссылку

note: 0x0400
en: Warn if error in documents
ru: Предупреждать об ошибках в документах

note: 0x02
en: -f, --force           ignore nonexistent files and arguments, never prompt
ru: -f, --force         игнорировать несуществующие файлы и аргументы, ни о чем
    не спрашивать

note: 0x08
en: -I                    prompt once before removing more than three files, or
    when removing recursively.  Less intrusive than -i,
    while still giving protection against most mistakes
ru: -I                  запрашивать подтверждение один раз перед удалением более
    чем трех файлов или перед рекурсивным удалением.  Не так
    назойливо, как -i, но все же предоставляет защиту от
    большинства ошибок.

note: 0x010
en: --interactive[=WHEN]  prompt according to WHEN: never, once (-I), or
    always (-i).  Without WHEN, prompt always
ru: --interactive[=КОГДА] запрашивать подтверждение, КОГДА указано: never 
    (никогда), once (-I, один раз) или always (-i, всегда).
    Если КОГДА не задано, запрашивать всегда.

note: 0x040
en: --no-preserve-root  do not treat '/' specially
ru: --no-preserve-root не обрабатывать «/» особым образом

note: 0x080
en: --preserve-root   do not remove '/' (default)
ru: --preserve-root   не удалять «/» (по умолчанию)

note: 0x0100
en: -r, -R, --recursive   remove directories and their contents recursively
ru: -r, -R, --recursive   рекурсивно удалять каталоги и их содержимое

note: 0x0200
en: -v, --verbose         explain what is being done
ru: -v, --verbose         пояснять производимые действия

note: 0x02
en: Remove directory
ru: Удалить папку

note: 0x020
en: Overwrite all files
ru: Перезаписать все файлы

note: 0x0200
en: Undelete
ru: Восстановить

note: this could use a spin button 0x04
en: -n, --iterations=N  overwrite N times instead of the default (%d)
ru: -n, --iterations=N  переписать N раз вместо (%d) по умолчанию

note: 0x08
en: --random-source=FILE  get random bytes from FILE
ru: --random-source=ФАЙЛ  получать случайные числа из ФАЙЛА
    (по умолчанию /dev/urandom)

note: this needs a fileselector button. 0x010
en: -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
ru: -s, --size=N        очистить N байт (возможны суффиксы вида K, M, G)

note: this could use a spinbutton 0x020
en: -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
ru: -u, --remove        обрезать и удалять файл после перезаписи

note: 0x040
en: -v, --verbose  show progress
ru: -v, --verbose       показывать прогресс

note: 0x080
en: -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block;
    this is the default for non-regular files
ru: -x, --exact         не округлять размеры файлов до следующего целого блока;
    по умолчанию для необычных файлов

note: 0x0100
en: -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
ru: -z, --zero          перезаписать в конце нулями, чтобы скрыть перемешивание

en: Mount local disks and devices
ru: Подключает локальные диски и устройства

en: View current processes and monitor system state
ru: Программа для просмотра текущих процессов и мониторинга состояния системы

en: Next-generation application launcher.
ru: Меню запуска приложений следующего поколения

en: Windows networks (SMB)
ru: Сети Windows (SMB)

en: SMB Browser
ru: Принтеры Samba

en: Windows workgroup
ru: рабочая группа Windows

en: Windows Shares
ru: Общие папки Windows

en: FUSE Volume
ru: Том FUSE

en: Mount user-space filesystems (FUSE)
ru: Подключение пользовательских файловых систем (FUSE)

en: NFS Network Volume
ru: Сетевой том NFS

en: Bluetooth Transfer
ru: Передача данных через Bluetooth

en: FTP Client
ru: Клиент FTP

en: CIFS Volume
ru: Том CIFS

en: Settings
ru: Параметры

en: Run program and return its output
ru: Запустить программу и возвратить результат

en: Properties
ru: Свойства

en: Text completion
ru: Автодополнение

en: History of combo url.
ru: История URL.

en: Mime Type
ru: Тип MIME

en: Use MIME type magic
ru: Читать из файлов информацию об их типе («mimetype magic»)

en: ZIP archive plugin
ru: Поддержка архивов ZIP

en: Icon Themes
ru: Темы значков

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a double click
ru: Активировать элементы двойным щелчком

en: Icon Theme Specification
ru: Спецификация тем значков

en: Drag: move
ru: Нажать и потянуть: перемещение

en: Yes
ru: Да

en: Emblems
ru: Эмблемы

en: Enable tooltips
ru: Включить всплывающие подсказки

en: The font size
ru: Размер шрифта

en: The font family
ru: Семейство шрифтов

en: Icon size
ru: Размер значков

en: Terminal Emulator
ru: Эмулятор терминала

en: Text Editor
ru: Текстовый редактор

note: desktop::
en: Show Desktop Grid
ru: Показать все рабочие столы

en: Navigation Window
ru: Окно навигации

en: Top Margin
ru: Верхнее поле

en: Bottom Margin
ru: Нижняя граница

en: Right margin
ru: Правое поле

en: Left Margin
ru: Левое поле

en: Desktop path:
ru: Папка рабочего стола:

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Background transparency:
ru: Прозрачность фона:

en: List of disabled plugins
ru: Список отключённых модулей

en: Disabled
ru: Выключено

en: Normal
ru: Нормальный

en: Compact
ru: Упаковывать

en: Big
ru: Большой

en: Huge
ru: Огромный

en: Please be patient
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Reload All Tabs in All Windows
ru: Перезагрузить все вкладки во всех окнах

en: Default Size
ru: Размер по умолчанию

en: Select Folder
ru: Выбрать папку

en: Toolbar Settings
ru: Меню панели инструментов

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
ru: Настройка кнопок на панели инструментов.

en: default
ru: по умолчанию

en: Select a folder
ru: Выберите папку

en: Select Files...
ru: Выбор файлов...

en: Creating a new file (%s)
ru: Создание нового файла (%s)

en: Rebuild Thumbnails
ru: Обновить миниатюры

en: Icons
ru: Значки

note: //////////////// General
en: General
ru: Общие

en: General Options
ru: Общие параметры

en: Configuration of keybindings
ru: Настройка глобальных комбинаций клавиш

en: Content Type
ru: Тип содержимого

en: Labels
ru: Метки

en: Fixed width font
ru: Моноширинный шрифт

en: Variable width font
ru: Шрифт переменной ширины

note: /////////////////////// Desktop options ////////////////////// Ls options ////////////////////// Copy options ////////////////////// Move options ////////////////////// link options ////////////////////// remove options ////////////////////// shred options
en: Options
ru: Параметры

note: Mimetype files not used anymore: #define FREEDESKTOP_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"freedesktop.org.xml" #define MAGIC_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"types.xml" //////////////////////////   General files   /////////////////////////////////////// Default desktop directory
en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Allow
ru: Разрешать

en: File Information...
ru: Сведения о файле...

en: Copy
ru: Копировать

en: Move
ru: Перемещать

note: file is a symlink
en: Symbolic Link
ru: Символическая ссылка

note: **************
en: Delete
ru: Удалить

en: Shred
ru: Уничтожить

note: ////////////////////// rodent plugins
en: Plugins
ru: Модули

note: ////////////////////// rodent modules
en: Modules
ru: Пакеты

note: ///////////////////////// advanced options (environment variables)
en: Environment Variables
ru: Переменные среды

en: Edit the list of environment variables and associated values
ru: Список переменных среды окружения и их значений

en: Variable
ru: Переменная

en: Value
ru: Значение

en: Personal settings
ru: Персональные параметры

en: Options: %s
ru: Действия: %s

note: ok and cancel buttons
en: Apply
ru: Применить

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
ru: Информация

en: Permissions
ru: Режимы доступа

en: Apply changes
ru: Применить изменения

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
ru: Владелец:

en: Read
ru: Прочитать

en: Write
ru: Запись

en: Execute
ru: Выполнить

en: Set UID
ru: Бит SUID

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[0], 0 + o, 1 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[1], 1 + o, 2 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[2], 2 + o, 3 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[3], 3 + o
en: Group:
ru: Группа:

en: Set GID
ru: Бит SGID

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[5], 0 + o, 1 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[6], 1 + o, 2 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[7], 2 + o, 3 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[8], 3 + o
en: Others:
ru: Другие:

en: Sticky
ru: Прилипающий

en: Paths
ru: Контуры

en: Path
ru: Путь

en: More...
ru: Ещё…

en: Owner
ru: Владелец

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Kill (KILL)
ru: Уничтожить (KILL)

en: Kill
ru: Уничтожить

en: Left click once to follow this link.
    Middle click once to select this cell
ru: Щёлкните левой кнопкой для перехода по этой ссылке.
    Щёлкните средней кнопкой для выделения этой ячейки

en: Right clicking pops context menu immediately
ru: Щелчок правой кнопкой немедленно вызывает контекстное меню

en: %s: overwrite %s?
ru: %s: переписать %s?

en: Target location:
ru: Каталог назначения:

en: Source Location:
ru: Позиция в файле с исходным кодом:

en: Failed to copy file
ru: Не удалось скопировать файл

en: Error: Rename failed.
ru: Ошибка: не удалось переименовать.

en: Move files
ru: Перенести файлы

en: Failed to link %s to %s
ru: Не удалось соединить %s с %s

en: File
ru: Файл

en: Destination
ru: Назначение

en: History:
ru: Журнал:

en: List files only
ru: Только перечисление файлов

en: Extract files from the archive
ru: Распаковать файлы из архива

en: Open in New Window
ru: Открыть в новом окне

note: Different button icon for the toolbar
en: Open in New Tab
ru: Открыть в новой вкладке

en: Create a compressed archive with the selected objects
ru: Создать сжатый архив с выделенными объектами

en: Create a new archive
ru: Создать новый архив

en: Install
ru: Установить

en: Uninstall
ru: Деинсталяция

en: Information about the program
ru: Сведения о программе

en: Simulation of data CD burning
ru: Симуляция записи CD с данными

en: Burn CD/DVD
ru: Записать CD/DVD

en: Don't follow symlinks
ru: Не следовать символическим ссылкам

en: Follow symlinks
ru: Следовать по символическим ссылкам

en: Delete failed
ru: Ошибка при удалении

en: Unexpected error: %s
ru: Неожиданная ошибка: %s

en: Are you sure you want to continue?
ru: Действительно желаете продолжить?

note: title
en: Remove
ru: Удалить

en: Apply to all
ru: Применить ко всем

en: Delete Files/Directories
ru: Удаление файлов/каталогов

en: Delete %s
ru: Удалить %s

note: Broken symlink
en: Broken symbolic link
ru: Повреждённая символьная ссылка

en: %d more item | %d more items
ru[0]: %d элемент
ru[1]: %d элемента
ru[2]: %d элементов
ru[3]: %d элемент

en: Selection:
ru: Что заменять:

en: Could not validate the transaction
ru: Не удалось проверить запрос

en: No selection available
ru: Ничего не выделено

en: No group selected
ru: Группа не выбрана

en: The program exists, but is not executable.
    Please check your installation and/or install the binary properly.
ru: Программа существует, но не является исполняемым файлом.
    Измените его атрибуты и/или правильно установите программу.

en: Open with %s
ru: Открыть с помощью %s

en: Go To
ru: Перейти

en: %s does not exist.
ru: %s не существует.

en: Execute Shell Command
ru: Выполнить команду оболочки

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
ru: Выполнение одной команды: введите команду и нажмите Enter.

en: Run in Terminal
ru: Запустить в терминале

en: Select directory
ru: Выберите каталог

en: Create New Folder
ru: Создать папку

en: Selection
ru: Выделение

en: Unmounting %s
ru: Размонтирование %s

en: Mounting %s
ru: Монтируется %s

en: Uploading file %s
ru: Загрузка файла %s

en: Downloading file %s...
ru: Загрузка файла %s...

en: Cut
ru: Вырезать

en: Empty history
ru: Очистить историю

en: Initial Point
ru: Начальная точка

en: Name
ru: Имя

en: write failed
ru: запись завершилась неудачно

en: New file
ru: Создать файл

en: Select All
ru: Выделить всё

en: Select Items Matching...
ru: Выделить объекты по шаблону...

en: Unselect Items Matching...
ru: Снять выделение по маске...

en: The operation was cancelled.
ru: Операция была прервана.

en: Control
ru: Управление

en: Home
ru: Дом

en: Left
ru: слева

en: Up
ru: Вверх

en: Right
ru: справа

en: Down
ru: Вниз

en: Page up
ru: На страницу вверх

en: Page down
ru: На страницу вниз

en: End
ru: Конец

en: Begin
ru: Начало

en: Insert
ru: Вставить

en: Equal
ru: Равняется

en: Plus
ru: Плюс

en: Minus
ru: Минус

en: Add
ru: Добавить

en: Subtract
ru: Вычитание

en: The location does not exist.
ru: Расположение не существует.

en: Accept
ru: Принять

en: Rename the selected file
ru: Переименовать выбранные файлы

en: Click
ru: Щелчок

en: Duplicate this path
ru: Создать копию этого контура

en: Create Symlink
ru: Создать ссылку

en: Rename
ru: Переименовать

en: Copy of %s
ru: Копия %s

en: Duplicate
ru: Продублировать

en: Link to %s
ru: Ссылка на %s

en: Regular file
ru: Обычный файл

en: File format not recognized
ru: Неизвестный формат файла

en: Contents of %s
ru: Содержимое %s

en: Empty file
ru: Пустой файл

en: Encryption Key Approval
ru: Одобрение ключа шифрования

en: Encryption key:
ru: Ключ шифрования:

en: Confirm:
ru: Подтвердить:

en: Sorry, passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Minimum length:
ru: Минимальная длина:

en: Too many matches
ru: Слишком много совпадений

en: Options:
ru: Параметры:

en: Text Completion
ru: Завершение текста

en: Command
ru: Команда

en: Command history
ru: История команд

en: User
ru: Пользователь

en: Host
ru: Узел

en: Found no match
ru: Совпадений не найдено

en: Completion mode:
ru: Автодополнение:

en: command
ru: Команда

en: file
ru: файл

en: Options >>
ru: Параметры >>

en: Keybinding
ru: Комбинация клавиш

en: You may not specify duplicate patterns
ru: Нельзя определять повторяющиеся шаблоны

en: Modify
ru: Изменить

note: window = new_dialog(whatever_box("Attribute"), key); gchar *attribute_title = g_strdup_printf("%s %s", text, _("<choose a key>"));
en: <choose a key>
ru: <выберите клавишу>

en: prefix
ru: префикс

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Select A File
ru: Выберите файл

en: Validate document
ru: Проверить документ

en: The Document is not valid!
ru: Документ не верен!

en: Save
ru: Сохранить

en: Select File
ru: Выберите файл

en: Preparing
ru: Подготовка

en: Edit mount point for %s
ru: Изменение точки подключения для %s

en: Select mount point
ru: Выбор точки монтирования

en: Mount Point
ru: Точка монтирования

en: Unable to mount location
ru: Не удалось присоединить местоположение

en: address already in use
ru: адрес уже используется

en: Tests
ru: Тестирование

en: development version
ru: разрабатываемая версия

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
ru: Оригинальная идея, основная архитектура, первичный исходный код

en: Contributors
ru: Участники

en: Contributors to older versions:
ru: Разработчики, внесшие вклад в прошлые версии:

en: This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
ru: Это свободное программное обеспечение БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ.

en: Hello World
ru: Привет мир

en: Suggestions, bug reports
ru: Пожелания, сообщения об ошибках

en: About
ru: О программе

en: Create new file in the given directory
ru: Создать новый файл в заданном каталоге

en: Create a new empty folder inside this folder
ru: Создать новую пустую папку внутри этой папки

en: Link
ru: Связь

en: Touch
ru: Касание

en: Show hidden files
ru: Показывать скрытые файлы

en: Show Backup Files
ru: Показать резервные файлы

en: Show previews of files and directories.
ru: Показывать миниатюры для файлов и папок.

en: Choose Location
ru: Выбор местности

en: System
ru: Система

en: Go up
ru: Вверх

en: Go back
ru: Назад

en: Go forward
ru: Вперед

en: Paste
ru: Вставить

en: Open with
ru: Открыть с помощью

en: Add bookmark
ru: Добавить закладку

en: Remove bookmark
ru: Удалить закладку

en: Toggle Bookmark
ru: Добавить/убрать закладку

en: Mount the volume associated with this folder
ru: Присоединить том, связанный с открытой папкой

en: Unmount the volume associated with this folder
ru: Отсоединить том, связанный с открытой папкой

en: Open terminal
ru: Открыть терминал

note: This is the same as REFRESH_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Reload
ru: Перезагрузить

note: This is the same as FIND_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Search
ru: Искать

en: Compare Files or Folders
ru: Сравнение файлов или папок

en: Sort case insensitive
ru: Не учитывать регистр

en: Sort data in ascending order
ru: Упорядочить данные по возрастанию

en: Sort data in descending order
ru: Упорядочить данные по убыванию

en: Global keybindings support
ru: Поддержка глобальных комбинаций клавиш

en: Invert Selection
ru: Инвертировать выборку

en: Unselect
ru: Снятие выделения

en: Sort by name
ru: Сортировать по имени

en: Default sort order
ru: Порядок сортировки по умолчанию

en: Sort by date
ru: Сортировать по дате

en: Sort by size
ru: Сортировать по размеру

en: Group
ru: Группа

en: By Permissions
ru: По правам доступа

en: Opens the main menu.
ru: Открывает основное меню.

note: //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
en: Enlarge Icons
ru: Увеличить значки

en: Shrink Icons
ru: Уменьшить значки

en: Default icon zoom level
ru: Масштаб значков по умолчанию

en: View as list
ru: Просмотр в виде списка

en: Small Icons
ru: Маленькие значки

en: Normal Icons
ru: Обычные значки

en: Large Icons
ru: Крупные значки

en: Very large
ru: Очень большой

en: Sort options
ru: Доступные поля

en: There was a network error.
ru: Произошла ошибка сети.

note: {SUBMENU_TYPE,"main_popup_menu","module1","Module1",NULL,},
en: Go
ru: Начать

en: Applications
ru: Приложения

en: Sort
ru: Упорядочить

en: View
ru: Область

en: Select
ru: Выбрать

en: This is the root of the filesystem
ru: Файловая система

en: Root Directory
ru: Корневой каталог

en: Home Directory
ru: Домашний каталог

en: Could not initialize monitoring
ru: Не удалось начать наблюдение за файлами

en: Remote Connection...
ru: Удалённое соединение...

en: Installed Plugins
ru: Установленные модули

en: click
ru: щелчок

en: Assign
ru: Назначить

en: Hidden
ru: Невидимый

en: Type
ru: Тип

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Mode
ru: Режим

en: List
ru: Список

en: Tiny
ru: Крошечный

en: Backup file
ru: резервный файл

en: File Type
ru: Тип файла

en: MIME Type
ru: Тип MIME

en: Encoding
ru: Кодировка

en: Folder
ru: Папка

en: Status Change
ru: Изменение состояния

en: Modification Time :
ru: Изменён :

en: Access Time :
ru: Время доступа :

en: Links
ru: Ссылки

en: hard
ru: жёсткий

en: Local File
ru: Локальный файл

en: Remote File
ru: Удалённый файл

en: Plugin services
ru: Сервисы дополнения

en: Local Directory
ru: Локальный каталог

en: Run in terminal window
ru: Запустить в окне терминала

en: Is executable
ru: Является выполняемым

en: Run
ru: Запустить

en: Specify Output Directory...
ru: Укажите каталог вывода...

en: Reset default state
ru: Восстановить состояние по умолчанию

en: Single Instance
ru: Один экземпляр

en: All Instances
ru: Все записи

en: No file selected
ru: Файлы не выбраны

en: Loading folder...
ru: Открытие папки...

en: Loading %s...
ru: Загрузка %s…

en: rodent-translation-team
ru: ***  Russian <gnu@mx.ru>
    
    -  Mikhail Yakshin <yakshin@online.ru>, 2000-2003.
    -  Andrey Sharoyko <rabidvan@mail.ru>, 2009.
    -  Amon2501 <Amon2501@home.domonet.ru>, 2004.
    -  Grigory Bakunov <bobuk@justos.org>, 2003-2005.
    -  Roman Kalashnikov <cargo200@gmail.com>, 2006.
    -  Marina Kolyucheva <MarinaKL@tajikngo.org>, 2005-2007.
    -  Nikita Putko <ktototam98@inbox.ru>, 2010.
    -  Denis Koryavov <dkoryavov@yandex.ru>, 2005-2010.
    -  Антон Горбачёв <justoff@hotmail.ru>, 2003.
    -  Alexsey Nadtochey <irbis4lan@yandex.com>, 2012.
    -  Aleksandr Sokolov <saanchos@gmail.com>, 2008.
    -  Tim Losev <weagle@euro.ru>, 2000.
    -  Dmitry Koroban <dmitry.koroban@gmail.com>, 2009.
    -  Алексей Кабанов <ak099@mail.ru>, 2012.
    -  Denis Dementiev <denm@asplinux.ru>, 2001.
    -  Julia Dronova <juliette.tux@gmail.com>, 2012-2013.
    -  Alex Ziranov <estyler@yandex.ru>, 2004.
    -  Николай Ерёмин <doktorkster@gmail.com>, 2009.
    -  Alexander Potashev <aspotashev@gmail.com>, 2009-2013.
    -  Ilya Mertsalov <a567765@yandex.ru>, 2008.
    -  Omiron <faschist_de@list.ru>, 2005.
    -  Anatoly A. Yakushin <jaa@altlinux.ru>, 2003-2004.
    -  Alexandre Prokoudine <alexandre.prokoudine@gmail.com>, 2003-2009.
    -  Dmitry Kostenko <bis0n@mail.ru>, 2004.
    -  Valia V. Vaneeva <fattie@altlinux.ru>, 2004.
    -  Sergey Al. Safonov <spoof@spoofa.info>, 2008.
    -  Konstantin Tokarev <annulen@yandex.ru>, 2010.
    -  Yudin Stanislav <decvar@inbox.ru>, 2003.
    -  Maxim Dziumanenko <dziumanenko@gmail.com>, 2009.
    -  Sergey Kvyato <kvantos@plotinka.ru>, 2006.
    -  Евгений Лежнин <z_lezhnin@mail2000.ru>, 2010.
    -  Denis Pershin <dyp@perchine.com>, 1997-1999.
    -  Olga Karpov <karpovolga@hotmail.com>, 2001.
    -  Andrei Lebedenko <andrew@rostov.net>, 2000.
    -  A. L. Klyutchenya <asoneofus@kde.ru>, 2002-2003.
    -  Zabuldon <vortexius@gmail.com>, 2011.
    -  Roxana Kolosova <mavka@justos.org>, 2003-2006.
    -  Victor <victorr2007@yandex.ru>, 2011.
    -  Sergei Vavinov <svv@cmc.msu.ru>, 2003.
    -  Калимуллин Артур <kalimullin@gmail.com>, 2006.
    -  Valek Filippov <frob@df.ru>, 1999-2009.
    -  Victor Vislobokov <corochoone@gmail.com>, 2002-2010.
    -  Stanislav Karchebny <berkus@users.sourceforge.net>, 2003.
    -  Pavel Fleisher <pavel.fleisher@gmail.com>, 2010.
    -  Konstantin Volckov <goldhead@linux.ru.net>, 2000-2001.
    -  Шмелёв Артемий Геннадьевич <sgartjom@mail.ru>, 2008.
    -  Dmitriy Kodanev <dkodanev@gmail.com>, 2009-2011.
    -  ad_user <alexey_z@list.ru>, 2010.
    -  Vyacheslav Dikonov <sdiconov@mail.ru>, 2002.
    -  Alexander Saprykin <xelfium@gmail.com>, 2009-2010.
    -  Denis Russkih <denrus-mail@rambler.ru>, 2008.
    -  Leonid Kanter <leon@asplinux.ru>, 2001-2011.
    -  Alexey Morozov <morozov@gmail.com>, 2011.
    -  Artur Čuvašov <artur@sugardas.lt>, 2009.
    -  Konstantin Bogdanov <var1able@var1able.ru>, 2011.
    -  Yuri Myasoedov <omerta13@yandex.ru>, 2008-2013.
    -  2005 Nickolay V. Shmyrev <nshmyrev@yandex.ru>.
    -  Kuzachenko Diana <dianadea@rambler.ru>, 2010.
    -  Pavlo Bohmat <bohm@ukr.net>, 2003-2004.
    -  Const Kaplinsky <const@ce.cctpu.edu.ru>, 1998.
    -  Valery Inozemtsev <inozemtsev@gmail.com>, 2009.
    -  Wizard580 <wizard580@mail.primorye.ru>, 2004.
    -  Maxim A Kulkin <theHaPK@yandex.ru>, 2003-2005.
    -  Бурая Ксения <ksu.nyaka@gmail.com>, 2010.
    -  Nikita V. Youshchenko <yoush@cs.msu.su>, 2000.
    -  delpass <delpass@gmail.com>, 2010.
    -  Artur Sibagatullin <ArtSib@mail.ru>, 2009-2010.
    -  Yury G. Kudryashov <urkud.urkud@gmail.com>, 2009-2012.
    -  Theodore Alexandrov <theodore.alexandrov@pobox.spbu.ru>, 2000.
    -  inga barinova <ingabarinova83@gmail.com>, 2012.
    -  Andrey <andrey2004@gmail.com>.
    -  Sergey Volozhanin <svo@asplinux.ru>, 2001-2002.
    -  Maxim Popov <ravemax@hotbox.ru>, 2006-2009.
    -  Pesotsky Denis <denis@kde.ru>, 2008.
    -  Alex mainframe Z <alex.mainframe@gmail.com>, 2010.
    -  Andrew W. Nosenko <awn@bcs.zp.ua>, 2003.
    -  Volosenkov Dmitry <_bil_@mail.ru>, 1999.
    -  Sergei Acht <sergei@dgap.mipt.ru>, 2001.
    -  Elena <mandrake.lena@yandex.ru>, 2011.
    -  Alexander Bokovoy <ab@samba.org>, 2001-2007.
    -  Kir Kolyshkin <kir@sacred.ru>, 2003.
    -  Buharin Vladimir <vovan2482@mail.ru>, 2010.
    -  Pavel Maryanov <acid@jack.kiev.ua>, 2010.
    -  Sun G11n <gnome_int_l10n@ireland.sun.com>, 2002-2003.
    -  Evgeny Cherkashin <eugeneai@icc.ru>, 2000.
    -  Андрей Черепанов <cas@altlinux.ru>, 2008-2009.
    -  Aleksey Klimov <aleksey@alfey.net>, 2007.
    -  Evgeny Bulgakov <bgav@netvision.net.il>, 1999.
    -  Slava Zanko <slavazanko@gmail.com>, 2010.
    -  Michael Yakhontov <mvy@asplinux.ru>, 2003-2005.
    -  Denis Pesotsky <St.MPA3b@gmail.com>, 2008.
    -  Alex Miller <asm@som.kiev.ua>, 2000-2001.
    -  Anatol Kamynin <anatol@tiflocomp.ru>, 2008.
    -  Rinat Bikov <becase@altlinux.org>, 2011.
    -  Max Valianskiy <maxcom@vinchi.ru>, 1998-1999.
    -  Valery Kharitonov <kharvd@gmail.com>, 2010-2011.
    -  Alexander Telenga <telenga@gmail.com>, 2008.
    -  Daniel Abramov <ex@vingrad.ru>, 2008.
    -  Alexander Alexandrov <sysalex@chat.ru>, 2002.
    -  Oleg Tihonov <ost@tatnipi.ru>, 1999-2007.
    -  Edwin Veber <edwin0307@gmail.com>, 2011.
    -  Oleksandr Natalenko <pfactum@gmail.com>, 2010-2011.
    -  Mikhail Zabaluev <mikhail.zabaluev@gmail.com>, 2004-2011.
    -  Dmitry Mastrukov <dmitry@taurussoft.org>, 2001-2004.
    -  Alexander Kazancev <kazancas@mandriva.ru>, 2010.
    -  Sergey V. Kovylov <serejka@gmail.com>, 2009.
    -  Alexander Melentiev <alex239@gmail.com>, 2008-2009.
    -  Paul Chavard <polo@tchak.net>, 2005-2009.
    -  Vitaly Lopatin <vitls@chat.ru>, 2000.
    -  Ruslan Budayev <fokses@pisem.net>, 2002.
    -  Zhovner Pavel <zhovner@ukr.net>, 2007.
    -  Sergey Fedoseev <fedoseev.sergey@gmail.com>, 2006.
    -  Dimitiry Ryazantcev <DJm00n@rambler.ru>, 2004-2005.
    -  Dmitry G. Mastrukov <dmitry@taurussoft.org>, 2001-2004.
    -  Irina Sikach <i.sence.i@gmail.com>, 2012.
    -  Dan Korostelev <dan@ats.energo.ru>, 2004.
    -  Urmas <davian818@gmail.com>, 2011.
    -  Egor S. Orlov <Egor.Orlov@avalon.ru>, 2003.
    -  Vitaly Astaforkin <vgimly+ya@gmail.com>, 2008.
    -  Sergey Panov <sipan@mit.edu>, 1999-2000.
    -  Олег Баталов <olegbatalov@mail.ru>, 2004.
    -  Alexandr Andrushchenko <diesel594@gmail.com>, 2009.
    -  Peter Astakhov <astakhovp@mail.ru>, 2004-2005.
    -  Nikolay Eremin <n.n.eremin@gmail.com>, 2009.
    -  Igor Androsov <blace@mail.ru>, 2002.
    -  Vitaly Lipatov <lav@altlinux.ru>, 2002-2005.
    -  Artem Vorotnikov <skybon@gmail.com>, 2013.
    -  Leonid Morgun <morgunl@gmail.com>, 2007.
    -  Nickolay V. Shmyrev <nshmyrev@yandex.ru>, 2004-2009.
    -  Eugenia Vlasova <jane.vlasova@gmail.com>, 2009.
    -  Andrew Grigorev <andrew@ei-grad.ru>, 2009-2010.
    -  Иван Бобров <ibobrik@gmail.com>, 2006.
    -  Artem Zolochevskiy <artem.zolochevskiy@gmail.com>, 2012.
    -  Dmitri Ovechkin <d_ovechkin@hotmail.com>, 2000-2003.
    -  Sidlovsky Yaroslav <zawertun@zelnet.ru>, 2005.
    -  Олег Атаманенко <dark.schakal@gmail.com>, 2008.
    -  Vlad Vasilev <lortwer@gmail.com>, 2010.
    -  Dmitry Shachnev <mitya57@ubuntu.com>, 2012.
    -  Andrei Darashenka <home@dream.bas-net.by>, 2002.
    -  Roustam Ghizdatov <roustam@2-u.ru>, 2009.
    -  Yuriy Penkin <yura.penkin@gmail.com>, 2008.
    -  Danil Dotsenko <dd@accentsolution.com>, 2006.
    -  Dmitry Ilyin <widgetII@mail.ru>, 2001.
    -  Tuchinsky Artem <tuchinsky@gmail.com>, 2006.
    -  Nikolay Barbariyskiy <barbanik@fel.cvut.cz>, 2012.
    -  Александр Прокудин <alexandre.prokoudine@gmail.com>, 2005-2013.
    -  Anatoly Kamynin <anatol@tiflocomp.ru>, 2007.
    -  Hussein Abdallah <hussein.abdallah@savoirfairelinux.com>.
    -  Alexey Potapov <aspotapov@gmail.ru>, 2008.
    -  Andreev Sergei <seajey.serg@gmail.com>, 2010-2011.
    -  Yulia <ypoyarko@redhat.com>, 2010.
    -  Alexander Sigachov <alexander.sigachov@gmail.com>, 2006-2007.
    -  Dmitry K. Korzhevin <uni@infomania.com.ua>, 2006.
    -  Ilya Petrov <ilya.muromec@gmail.com>, 2006.
    -  Sergey Dulko <bccserg@gmail.com>, 2006.
    -  Артём Попов <artfwo@gmail.com>, 2008-2011.
    -  Alexander Wolf <alex.v.wolf@gmail.com>, 2010-2013.
    -  Gregory Matveev <rivole@hotbox.ru>, 2002.
    -  Sergey V Turchin <zerg@altlinux.org>, 2004.
    -  der_FeniX <kofenix@gmail.com>, 2010.
    -  Chris Leonard <cjl@laptop.org>, 2012.
    -  Кирилл Шаховцов <kyrill@iea.ras.ru>, 2006.
    -  Dmitry Dzhus <dima@sphinx.net.ru>, 2008.
    -  Marina Soboleva <marina_soboleva@inbox.ru>, 2003-2004.
    -  Oleg Koptev <koptev.oleg@gmail.com>, 2011.
    -  Andrei Dubikovsky <andru@bog.msu.ru>, 2000-2001.
    -  Anthony Borisow <r2m@mail.ru>, 2002-2003.
    -  Domrachev Alexandr <alexandr.domrachev@gmail.com>, 2009.
    -  Hermann Zheboldov <Hermann.Zheboldov@shq.ru>, 2000.
    -  Andrey Kiselev <a_kissel@eudoramail.com>, 2002.
    -  Alexey Subach <alexey.subach@gmail.com>, 2011.
    -  Domrachev Alexandr <alexnadr.domrachev@gmail.com>, 2009.
    -  Dmitriy Tantsur <lord.divius@gmail.com>, 2007.
    -  Ivlev Denis <ivlevdenis.ru@gmail.com>, 2012.
    -  Max Kuchugura <maksvlad@ya.ru>, 2010.
    -  Dmitriy Simbiriatin <slpiv@mail.ru>, 2010.
    -  NDZ <01@k.st>, 2002.
    -  Alexey Rusakov <ktirf@altlinux.org>, 2006.
    -  Vladimir Buharin <vovan2482@mail.ru>, 2010.
    -  Максим Кучугура <maksvlad@ya.ru>, 2010.
    -  Alexander Lakhin <exclusion@gmail.com>, 2013.
    -  Pavel Mihaduk <root@eurostream.info>, 2009.
    -  Sotnikov Ilya <faschist_de@list.ru>, 2005.
    -  Anthony Ivanoff <a-i@bk.ru>, 2003.
    -  Svetlana Kolyada <kolyadas89@gmail.com>, 2012.
    -  Lebedev Roman <roman@lebedev.com>, 2008-2009.
    -  Dmitry A. Bugay <sam@vhnet.ru>, 2006-2007.
    -  Misha Shnurapet <zayzayats@yandex.ru>, 2010.
    -  Alexey D. <lq07829icatm@rambler.ru>, 2012-2013.
    -  Oleg Batalov <batalov@twiga.kz>, 2003-2004.
    -  2002-2003  Noah Levitt <nlevitt@users.sourceforge.net>.
    -  Pavel Maleev <rolland39@gmail.com>, 2009.
    -  Ivan Kashukov <dolphin210@yandex.ru>, 2003-2005.
    -  Pavel Dmitriev <Kitchenknif@gmail.com>, 2011.
    -  Alexander Ilyashov <ilyashov@megabit.com.ua>, 2007.
    -  Andrey S. Cherepanov <sibskull@mail.ru>, 2001-2004.
    -  Russian translation  2002 Leon Kanter <leon@asplinux.ru>.
    -  Albert R. Valiev <darkstar@altlinux.ru>, 2002-2008.
    -  Yuri Chornoivan <yurchor@ukr.net>, 2007-2013.
    -  Gregory Mokhin <mok@kde.ru>, 2000-2008.
    -  ingabarinova <ingabarinova@gmail.com>, 2012.
    -  Sergey V. Udaltsov <svu@users.sourceforge.net>, 2003.
    -  Alexander Yakovlev <yshurik@kde.org>, 2001.
    -  Vladimir Lomov <irk.translator@gmail.com>, 2010-2011.
    -  Leon Kanter <leon@asplinux.ru>, 2002-2005.
    -  Marina Zhurakhinskaya <marinaz@redhat.com>, 2009-2010.
    -  Olga Popova <olenkapopova777@gmail.com>, 2012.
    -  Philip Bocharov <rhfphd@mail.ru>, 2009.
    -  Alexandre Rostovtsev <tetromino@gmail.com>, 2007.
    -  Sergey Kvayto <kvantos@plotinka.ru>, 2005.
    -  Diesel <diesel594@gmail.com>, 2009.
    -  Ерёмин Николай <doktorkster@gmail.com>, 2009.
    -  Oleg S. Tihonov <ost@tatnipi.ru>, 1998-2007.
    -  avp <avp@altlinux.ru>, 2003.
    -  Max Vorobjov <vmax0770@gmail.com>, 2011-2013.
    -  Alexei Beresnev <Alexey_Beresnev@net-burg.com>, 2002.
    -  Azamat H. Hackimov <azamat.hackimov@gmail.com>, 2010.
    -  Kvyato Sergey <kvantos@plotinka.ru>, 2005-2006.
    -  serg <trans9006@gmail.com>, 2010.
    -  Styopa Semenukha <semenukha@gmail.com>, 2009.
    -  stmc <whats_up@tut.by>, 2011.
    -  Zarubin Pavel aka Gnome <gnome_bin@mail.ru>, 2004.
    -  Radist <radist@list.ru>, 2008-2009.
    -  Alexander Dymo <cloudtemple@mskat.net>, 2003-2004.
    -  Jesper K. Pedersen <blackie@kde.org>, 2001.
    -  Yury Kozlov <moreover-box@bk.ru>, 2010.
    -  Ural Mullabaev <ural.mullabaev@rosalab.ru>, 2012.
    -  Sasha Shveik <sasha.shveik@gmail.com>, 2008.
    -  A.L. Klyutchenya <asoneofus@kde.ru>, 2002-2003.
    -  Alexey Balmashnov <a.balmashnov@gmail.com>, 2006.
    -  Dmitriy Stepanov <demon370@gmail.com>, 2008.
    -  Kate Sheveleva <kate@altlinux.ru>, 2004.
    -  Razil Sharafutdinov <razil.ra@gmail.com>, 2009.
    -  Диконов Вячеслав (Vyacheslav Dikonov) <sdiconov@mail.ru>, 2002.
    -  Boris Pek <tehnick-8@mail.ru>, 2012.
    -  Evgeni Lezhnin <z_lezhnin@mail2000.ru>, 2011.
    -  Inga Barinova <ingabarinova@gmail.com>, 2012.
    -  Stas Solovey <whats_up@tut.by>, 2011-2013.
    -  Alexander Potashev <aspotashev@gmail.com>, 2011.
    -  Dmitry A. Ashkadov <dmitry.ashkadov@gmail.com>, 2012.
    -  Sergey N. Belinsky <sergey_be@mail.ru>, 2003-2004.
    -  Alexander Kirillov <kirillov@math.ias.edu>, 1999.
    -  Zumus <zumus@mail.ru>, 2004-2005.
    -  Nick Shaforostoff <shafff@ukr.net>, 2000-2012.
    -  Oleg Kluchkin <oleg.kluchkin@gmail.com>, 2007.
    -  Artur G. Sibagatullin <ArtSib@mail.ru>, 2009-2010.
    -  Victor Ibragimov <victor.ibragimov@gmail.com>, 2002-2012.
    -  Yuri Efremov <yur.arh@gmail.com>, 2010-2013.
    -  Max Vorobuov <vmax0770@gmail.com>, 2011.
    -  Александр Гороховский <angel@feht.dgtu.donetsk.ua>, 2007.
    -  Evgeniy Spitsyn <admin@exgraphics.info>, 2009.
    -  Artem Sereda <overmind88@gmail.com>, 2008-2013.
    -  Igor Trush <trush@elcat.kg>, 2000.
    -  Dubrovskiy Vyacheslav <dubrsl@altlinux.org>, 2005-2010.
    -  Nail Abdrahmanov <nail@gella.com.ru>, 2002.
    -  Maxim Tsepkov <azrael.com@gmail.com>, 2008.
    -  Mihail Kozlov <kmn@obladm.nso.ru>, 2000.
    -  Yuri N. Sedunov <aris@altlinux.ru>, 2003.
    -  Andrey Fedoseev <andrey.fedoseev@gmail.com>, 2006-2007.
    -  Igor Azarniy <azarniy@usa.net>, 2000.
    -  Nikolay Rysev <mad.f3ka@gmail.com>, 2011.
    -  Anton Shestakov <engored@ya.ru>, 2008.
    -  Maxim Petrov <maximpetov@yahoo.com>, 2011.
    -  Andrew w. Nosenko <awn@bcs.zp.ua>, 2003.
    -  Maxim Dziumanenko <dziumanenko@gmail.com>, 2002-2010.
    -  Dmitry V. Chernyak <dvc@mail.ru>, 2003-2005.
    -  Максим Павлов <m.a.pavlov.tver@gmail.com>, 2011.
    -  Andrey Cherepanov <skull@kde.ru>, 2000-2012.
    -  Anisimov Victor <vicanis@gmail.com>, 2009.
    -  Артём Середа <overmind88@gmail.com>, 2008-2013.
    -  Denis Perchine <dyp@perchine.com>, 1997-2002.
    -  Evgeniy Ivanov <powerfox@kde.ru>, 2007-2008.
    -  Nick Shafff <linux@l10n.org.ua>, 2003-2004.
    -  2007 Robby Stephenson <robby@periapsis.org>.
    -  Чуплыгин Сергей <neochapay@gmail.com>, 2007.
    -  Pavel Vishnevsky <glukator@gmail.com>, 2009.
    -  Артем Назаров Алексеевич <nazarov-1990@bk.ru>, 2011.
    -  Andrey Korzinev <fellrond@gmail.com>, 2009.
    -  Evgeniy Cherkashin <eugeneai@icc.ru>.
    -  Alexander Ovcharenko <sarulezzz@inbox.ru>, 2003.
    -  Kalimullin Artur <kalimullin@gmail.com>, 2006.
    -  Nickolai Shaforostoff <shafff@ukr.net>, 2004-2011.
    -  Yuri Kozlov <yuray@komyakino.ru>, 2008-2013.
    -  Юрий Козлов <yuray@komyakino.ru>, 2010-2011.
    -  Alexey Serebryakoff <overlapped@gmail.com>, 2009-2010.
    -  Aleksey Osipov <aliks-os@yandex.ru>, 2005-2008.
    -  Uladzinmir Laryoshyn <vitrin@mail.ru>, 2002.
    -  Kostya Pityul <pkk2000@mail.ru>, 2001.
    -  Pavel Punegov <pavelpngv@gmail.com>, 2011.
    -  AVL <avl@l14.ru>, 2003.
    -  Wouter Bolsterlee <wbolster@gnome.org>.
    -  Lybannikov Denis <denislv96@gmail.com>, 2011.
    -  Valek Filppov <frob@df.ru>, 1999-2006.
    -  Alekseev Vladimir <compress@linux-online.ru>, 2004.
    -  Sergey V. Mironov <sergo@bk.ru>, 2010-2013.
    -  Thomas Niederreiter <tn@xcdroast.org>, 2002-2003.
    -  LOR Windowser <lorwindowser@mail.ru>, 2002-2003.
    -  Andrei V. Smilianets <smile@aval.kiev.ua>, 2000.
    -  Kolmagortsev Pavel <fff@1nsk.ru>, 2008.
    -  <srtxg@chanae.alphanet.ch>, 2001-2011.
    -  Dmitry Sivachenko <dima@Chg.RU>, 2000.
    -  Alexey Fomenko <falex@pisem.net>, 2000.
    -  Вячеслав Диконов (Vyacheslav Dikonov) <slava@altlinux.ru>.
    -  Birukov Kirill <birk@rdi-kvant.ru>, 2002.
    -  Anton Gorbachev <justoff@hotmail.ru>, 2003.
    -  Sukharev Eduard <kraplax@mail.ru>, 2008.
    -  Sergio Kvantos <kvantos@plotinka.ru>, 2006.
    -  Ilya Tsindlekht <ilyat@inter.net.il>, 2002.
    -  Alexander Shiyan <shc@users.sourceforge.net>, 2004-2006.
    -  Vasiliy Faronov <qvvx@yandex.ru>, 2007-2008.
    -  Yuriy Movchan <yure@ukr.net>, 2003.
    -  Zhitomirsky Sergey <szh@chat.ru>, 2000.
    -  Vitaliy V. Sayfullin <vsayfullin@novell.ru>, 2006.
    -  Cyril Mosejewskich <cyruran@mail.ru>, 2010.
    -  Ilya Mashkin <sorex@softerra.ru>, 2002.
    -  Shaynurov Ildar <shir80@mail.ru>, 2003.
    -  Sergey Udaltsov <svu@gnome.org>, 2007.
    -  Алекс <davian818@gmail.com>, 2010.
    -  Diana Kuzachenko <dianadea@rambler.ru>, 2010.
    -  Alexander Orlov <alxorlov@pochta.ru>, 2007.
    -  Dimitriy Ryazantcev <DJm00n@mail.ru>, 2007-2009.
    -  Sergey Davidoff <shnatsel@gmail.com>, 2010.
    -------------------------------------
