Rodent Delta - en to sq translation catalogue (219 entries)

en: image
sq: figurë

en: Audio
sq: Zëri

en: text
sq: tekst

en: trash
sq: koshi

en: package
sq: paketa

note: Only in the event that a valid mime type is not found, and magic option is set, do magic. Resolve icon id from mimetype or mimemagic. Override of particular mimetypes (except for directories)
en: unknown
sq: nuk njihet

en: None
sq: Asnjë

en: Note: Some changes will not take effect until restart
sq: Shënim: disa nga ndryshimet do të kenë efekt mbas rinisjes së programit

en: Character device
sq: Dispozitiv me karaktere

en: Block device
sq: Dispozitiv në blloqe

en: Close
sq: Mbyll

en: Clear
sq: Pastro

en: %'d item selected | %'d items selected
sq[0]: %'d element i zgjedhur
sq[1]: %'d elementë të zgjedhur

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
sq[0]:  (përmban %'d element)
sq[1]:  (përmban %'d elementë)

note: no selection
en: Command:
sq: Komanda:

en: Permission denied
sq: Ndalohet hyrja

en: Do you want to retry?
sq: Dëshironi të riprovoni?

en: Alternate:
sq: Alternativ:

en: No
sq: Jo

en: Huge (%sx%s)
sq: I Stërmadh (%sx%s)

en: Large (%sx%s)
sq: I Madh (%sx%s)

en: Medium (%sx%s)
sq: Mesatar (%sx%s)

en: Small (%sx%s)
sq: I Vogël (%sx%s)

en: List View
sq: Paraqitja si Listë

en: Username:
sq: Përdoruesi:

note: XXX create ok and cancel buttons
en: Cancel
sq: Anullo

en: %'u item | %'u items
sq[0]: %'u element
sq[1]: %'u elementë

en: The location is empty.
sq: Vendndodhja është bosh.

note: 0x04
en: Columns
sq: Kollonat

note: 0x0800
en: Sort by Size
sq: Nise Sipas Përmasës

note: 0x02000000
en: Details
sq: Hollësi

note: 0x01000 0x04 0x040 0x08 0x010
en: Interactive
sq: Interaktive

note: 0x020000000 0x0800 0x02000 0x0400 0x0200
en: Help
sq: Ndihmë

note: 0x040000000 0x01000 0x04000 0x0800 0x0400
en: Version
sq: Versioni

note: 0x0200
en: Undelete
sq: Risill

en: Mount local disks and devices
sq: Monton disqet dhe dispozitivët lokalë

en: View current processes and monitor system state
sq: Shfaq proçeset aktualë dhe monitoron gjëndjen e sistemit

en: SMB Browser
sq: Shfletuesi SMB

en: FUSE Volume
sq: Volum FUSE

en: NFS Network Volume
sq: Volum rrjeti NFS

en: CIFS Volume
sq: Volum CIFS

en: Settings
sq: Rregullimet

en: Properties
sq: Pronësitë

en: Mime Type
sq: Lloji Mime

en: ZIP archive plugin
sq: ZIP arkiv plugin

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a double click
sq: Klik i dyfishtë për të aktivizuar elementët

en: Icon Theme Specification
sq: Specifikë mbi temën e ikonave

en: Yes
sq: Po

en: Emblems
sq: Emblemat

en: Enable tooltips
sq: Aktivo propozimet

en: Icon size
sq: Madhësia e ikonës

en: Terminal Emulator
sq: Emulator terminali

en: Text Editor
sq: Editues teksti

note: desktop::
en: Show Desktop Grid
sq: Shfaq Rrjetën e Desktopit

en: Right margin
sq: Kufiri i djathtë

en: Left Margin
sq: Kufiri i majtë

en: Background image
sq: Figura e sfondit

en: Background color
sq: Ngjyra e sfondit

en: Disabled
sq: Jo aktiv

en: Compact
sq: Kompakte

en: Big
sq: E Madhe

en: Select Folder
sq: Zgjidh Kartelë

en: default
sq: prezgjedhur

en: Select Files...
sq: Zgjidh Skedarët...

en: Creating a new file (%s)
sq: Krijimi i një file të ri (%s)

en: Icons
sq: Ikonat

note: //////////////// General
en: General
sq: Të përgjithshme

en: General Options
sq: Opsionet e përgjithshme

en: Labels
sq: Etiketat

en: Variable width font
sq: Gjerësia e ndryshueshme e gërmave

note: /////////////////////// Desktop options ////////////////////// Ls options ////////////////////// Copy options ////////////////////// Move options ////////////////////// link options ////////////////////// remove options ////////////////////// shred options
en: Options
sq: Opsione

note: Mimetype files not used anymore: #define FREEDESKTOP_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"freedesktop.org.xml" #define MAGIC_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"types.xml" //////////////////////////   General files   /////////////////////////////////////// Default desktop directory
en: Desktop
sq: Hapësira e punës

en: Allow
sq: Lejo

en: Copy
sq: Kopjo

en: Move
sq: Lëvize

note: file is a symlink
en: Symbolic Link
sq: Lidhje Simbolike

note: **************
en: Delete
sq: Elemino

note: ////////////////////// rodent modules
en: Modules
sq: Modulët

en: Variable
sq: E ndryshueshme

en: Value
sq: Vlera

en: Personal settings
sq: Rregullime vetjake

note: ok and cancel buttons
en: Apply
sq: Zbato

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
sq: Informacione

en: Permissions
sq: Të drejtat

en: Apply changes
sq: Apliko ndryshimet

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
sq: Pronari:

en: Read
sq: Lexim

en: Write
sq: Shkrim

en: Execute
sq: Ekzekuto

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[0], 0 + o, 1 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[1], 1 + o, 2 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[2], 2 + o, 3 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[3], 3 + o
en: Group:
sq: Grupi:

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[5], 0 + o, 1 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[6], 1 + o, 2 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[7], 2 + o, 3 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[8], 3 + o
en: Others:
sq: Të tjerë:

en: Sticky
sq: Ngjitur

en: Paths
sq: Shtigjet

en: Path
sq: Pozicioni

en: More...
sq: Akoma...

en: Owner
sq: Pronari

en: Preview
sq: Shikoje

en: Kill
sq: Vrit

en: Destination
sq: Destinimi

en: History:
sq: Historia:

en: List files only
sq: Shfaq vetëm listën e file

en: Extract files from the archive
sq: Nxirr file nga arkivi

en: Open in New Window
sq: Hap në Dritare të re

note: Different button icon for the toolbar
en: Open in New Tab
sq: Hape në një skedë të re

en: Create a new archive
sq: Krijo një arkiv të ri

en: Install
sq: Instalimi

en: Uninstall
sq: Çinstalimi

en: Information about the program
sq: Informacione në lidhje me programin

en: Unexpected error: %s
sq: Gabim i papritur: %s

note: title
en: Remove
sq: Hiq

en: Delete %s
sq: Elemino %s

en: Selection:
sq: Përzgjedhja:

en: Open with %s
sq: Hape me %s

en: Go To
sq: Shko tek

en: %s does not exist.
sq: %s nuk ekziston

en: Execute Shell Command
sq: Ekzekuto Shell Command

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
sq: Komanda: jep komanda të veçuara -- shkruaj këtu një komandë dhe shtyp enter.

en: Run in Terminal
sq: Ekzekuto në terminal

en: Create New Folder
sq: Krijo Folder të Ri

en: Selection
sq: Zgjedhja

en: Mounting %s
sq: Duke montuar %s

en: Cut
sq: Preje

en: Empty history
sq: Zbras kronollogjinë

en: Initial Point
sq: Pika fillestare

en: Name
sq: Emri

en: New file
sq: File i ri

en: Select All
sq: Zgjidh gjithçka

en: Select Items Matching...
sq: Zgjidh elementët korrispondues...

en: The operation was cancelled.
sq: Operacioni u anullua.

en: Control
sq: Kontrollo

en: Home
sq: Shtëpia

en: Left
sq: Majtas

en: Up
sq: Sipër

en: Right
sq: Djathtas

en: Down
sq: Poshtë

en: End
sq: Mbarimi

en: Begin
sq: Fillimi

en: Insert
sq: Fut

en: Add
sq: Shto

en: Subtract
sq: Zbritje

en: Accept
sq: Prano

en: Rename
sq: Riemërto

en: Duplicate
sq: Dyfisho

en: Link to %s
sq: Lidhje me %s

en: Confirm:
sq: Konfermo:

en: Options:
sq: Opsione:

en: Text Completion
sq: Plotësim i Tekstit

en: Command
sq: Komanda

en: User
sq: Përdoruesi

en: command
sq: komandë

en: Keybinding
sq: Kombinacione përshpejtues

en: You may not specify duplicate patterns
sq: Nuk mund të saktësosh stile të dyfishtë

en: Modify
sq: Ndrysho

note: window = new_dialog(whatever_box("Attribute"), key); gchar *attribute_title = g_strdup_printf("%s %s", text, _("<choose a key>"));
en: <choose a key>
sq: <zgjidh një pulsant>

en: Attribute
sq: Pronësi

en: Select A File
sq: Zgjidh një file

en: Save
sq: Ruaj

en: Select File
sq: Zgjidh file

en: Preparing
sq: Duke përgatitur

en: Mount Point
sq: Pika e Montimit

en: Unable to mount location
sq: I pamundur montimi i pozicionit

en: address already in use
sq: adresa është tashmënë përdorim

en: Tests
sq: Testet

en: development version
sq: versioni në zhvillim

en: Hello World
sq: Përshëndetje Botë

en: About
sq: Informacione

en: Create new file in the given directory
sq: Krijo një file të ri në directory e dhënë

en: Create a new empty folder inside this folder
sq: Krijon një kartelë të re bosh në brendësi të kësaj kartele

en: Link
sq: Lidhje

en: Show hidden files
sq: Shfaq skedarët e fshehur

en: System
sq: Sistemi

en: Go up
sq: Shko sipër

en: Go back
sq: Kthehu mbrapa

en: Go forward
sq: Shko përpara

en: Paste
sq: Ngjite

en: Open with
sq: Hap me

en: Add bookmark
sq: Shto libërshënues

en: Mount the volume associated with this folder
sq: Monton volumin e shoqëruar me këtë kartelë

en: Unmount the volume associated with this folder
sq: Zmonton volumin e shoqëruar me këtë kartelë

note: This is the same as REFRESH_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Reload
sq: Ringarko

note: This is the same as FIND_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Search
sq: Kërko

en: Invert Selection
sq: Inverto zgjedhjen

en: Unselect
sq: Hiqe Përzgjedhjen

en: Sort by name
sq: Rendit sipas emrit

en: Default sort order
sq: Renditja e vendosjes e paracaktuar

en: Group
sq: Grupi

en: By Permissions
sq: Nga Lejet

en: Default icon zoom level
sq: Niveli i zmadhimit i paracaktuar i ikonave

en: Small Icons
sq: Ikona të Vogla

note: {SUBMENU_TYPE,"main_popup_menu","module1","Module1",NULL,},
en: Go
sq: Shko

en: Applications
sq: Programe

en: Sort
sq: Renditja

en: View
sq: Shfaqja

en: Select
sq: Zgjidh

en: Remote Connection...
sq: Lidhje e Largët...

en: Installed Plugins
sq: Pluginët e Instaluar

en: click
sq: kliko

en: Hidden
sq: I padukshëm

en: Type
sq: Lloji

en: Date
sq: Data

en: Size
sq: Madhësia

en: Mode
sq: Modaliteti

en: List
sq: Lista

en: Backup file
sq: File backup

en: File Type
sq: Lloji i File

en: MIME Type
sq: Lloji MIME

en: Encoding
sq: Kodifikimi

en: Folder
sq: Kartelë

en: Links
sq: Lidhje

en: Local File
sq: Skedar Lokal

en: Run in terminal window
sq: Nise në dritare terminali

en: Run
sq: Zbato

en: Specify Output Directory...
sq: Caktoje vendin e daljeve...

en: Single Instance
sq: Një Instancë

en: All Instances
sq: Të gjitha instancat

en: No file selected
sq: Nuk është zgjedhur asnjë skedar

en: Loading folder...
sq: Duke ngarkuar folderin...

en: Loading %s...
sq: Duke ngarkuar %s...

en: rodent-translation-team
sq: ***  albanian <gnome-albanian-perkthyesit@lists.sourceforge.net>
    
    -  Laurent Dhima <laurenti@alblinux.net>, 2002-2010.
    -  maintainer: Jonita Prifti <jonita@jonita.net>, 2003-2004.
    -  Damnus <damnus@libero.it>, 2003.
    -  Deep_Dark	 <epidamus@netscape.net>, 2003.
    -  Rodney Dawes <dobey@ximian.com>, 2004.
    -  Abdulsalem Osmani <themrosani@gmail.com>, 2011.
    -  Deep_Dark <epidamus@netscape.net>, 2002-2003.
    -  Dashamir Hoxha <dashohoxha@gmail.com>, 2011.
    -  Elian Myftiu <elian@alblinux.net>, 2003-2007.
    -  Agron Selimaj <agron@7kosova.com>, 2006-2012.
    -  Jonita Prifti <jonita@jonita.net>, 2003-2004.
    -  Laurent Dhima	 <laurenti@alblinux.net>, 2003-2009.
    -  Besnik Bleta <besnik@programeshqip.org>, 2004-2008.
    -  Besnik Bleta	 <besnikbleta@hotmail.com>, 2003.
    -------------------------------------
