Rodent Delta - en to yo translation catalogue (71 entries)

note: Only in the event that a valid mime type is not found, and magic option is set, do magic. Resolve icon id from mimetype or mimemagic. Override of particular mimetypes (except for directories)
en: unknown
yo: àìmọ̀

en: None
yo: Kò sí

en: Directory
yo: Ìdarí

en: Close
yo: Ti

en: Clear
yo: Parẹ́

note: no selection
en: Command:
yo: Ìpàṣẹ:

en: List View
yo: Òye Àtòjọ

en: Username:
yo: Orúkọ-òǹlò:

note: XXX create ok and cancel buttons
en: Cancel
yo: Parẹ́̀

note: 0x02000000
en: Details
yo: Àwọn àlàyé

note: 0x020000000 0x0800 0x02000 0x0400 0x0200
en: Help
yo: Ìrànwọ́

note: 0x040000000 0x01000 0x04000 0x0800 0x0400
en: Version
yo: Ìfihàn

en: Settings
yo: Àwọn Ààtò

en: Properties
yo: Àwọn àbùdá

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a double click
yo: Mú àwọn wúnrẹ̀n ṣiṣẹ́ pẹ̀lú ìtẹ̀ méjì

en: Emblems
yo: Àwọn Àmì Àpẹẹrẹ

en: Enable tooltips
yo: Fún àwọn ìtalólobó-irinṣẹ́ lágbára

en: Background image
yo: Àwòrán ẹ̀yìn

en: Background color
yo: Àwọ̀ ẹ̀yìn

en: Normal
yo: Déédéé

en: Icons
yo: Àwọn Áíkànnù

note: //////////////// General
en: General
yo: Gbogbogbò

note: Mimetype files not used anymore: #define FREEDESKTOP_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"freedesktop.org.xml" #define MAGIC_MIME_FILE 	PACKAGE_DATA_DIR,RC_DIR,"types.xml" //////////////////////////   General files   /////////////////////////////////////// Default desktop directory
en: Desktop
yo: Ojú-iṣẹ́

en: Copy
yo: Ṣẹ̀dà

en: Move
yo: Gbe

note: **************
en: Delete
yo: Pajẹ

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
yo: Ìròyìn

en: Permissions
yo: Àwọn Ìyànda

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
yo: Olóhun:

en: Read
yo: Kàá

en: Write
yo: Kọ

en: Execute
yo: Mú Ṣiṣẹ́

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[0], 0 + o, 1 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[1], 1 + o, 2 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[2], 2 + o, 3 + o, 0, 1, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[3], 3 + o
en: Group:
yo: Ẹgbẹ́:

note: gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[5], 0 + o, 1 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[6], 1 + o, 2 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[7], 2 + o, 3 + o, 1, 2, 0, 0, X_PAD, 0); gtk_table_attach (GTK_TABLE (table), perm[8], 3 + o
en: Others:
yo: Àwọn Mìíràn:

en: Sticky
yo: Lílẹ̀ Mọ́wọ́

en: Owner
yo: Olóhun

en: Preview
yo: Àkọ́gbéyẹ̀wò

en: File
yo: Fáìlì

note: title
en: Remove
yo: Àyọkúrò

en: Open with %s
yo: Ṣi pẹ̀lú %s

en: Run in Terminal
yo: Rọ́ọ̀nù nínú Támínà

en: Cut
yo: Gé

en: Name
yo: Orúkọ

en: Select All
yo: Yan Gbogbo Wọn

en: Home
yo: Ilé

en: Up
yo: Òkè

en: Accept
yo: Gbà

en: Rename
yo: Tún Orúkọ Sọ

en: Duplicate
yo: Ẹ̀dà

en: Command
yo: Àṣẹ

en: Host
yo: Agbàlejò

en: Attribute
yo: Àbùdá

en: Save
yo: Fi pamọ́

en: About
yo: Nípa

en: Create new file in the given directory
yo: Ṣẹ̀dá fáìlì tuntun nínú atọ́nà náà

en: Create a new empty folder inside this folder
yo: Ṣẹ̀dá fódà òfìfo tuntun kan nínú fódà yìí

en: Link
yo: Ìsopọ

en: Paste
yo: Lẹ

note: This is the same as REFRESH_CALLBACK, except that this one gets displayed in menu:
en: Reload
yo: Túnkì

en: Default sort order
yo: Ètò ì̀ṣààtò ìpéwọ̀n

en: Group
yo: Ẹgbẹ́

en: Default icon zoom level
yo: Ìpele ìfẹ áíkànnù ìpéwọ̀n

note: {SUBMENU_TYPE,"main_popup_menu","module1","Module1",NULL,},
en: Go
yo: Lọ

en: Applications
yo: Àwọn Ìṣàmúlò-ètò

en: View
yo: Òye

en: Type
yo: Irúfẹ́

en: Date
yo: Déètì

en: Size
yo: Ìwọ̀n

en: List
yo: Àtòjọ

en: MIME Type
yo: Onírúurú MIME

en: Run
yo: Rọ́ọ̀nù
