kstyle_config - en to ro translation catalogue (154 entries)

en: Oxygen Demo
ro: Demonstrație Oxygen

en: New
ro: Nou

en: Open
ro: Deschide

en: Save
ro: Salvează

en: Toggle authentication
ro: Comută autentificarea

en: Enabled
ro: Activat

en: Right to left layout
ro: Aranjament de la dreapta la stânga

en: Style
ro: Stil

en: Input Widgets
ro: Controale de intrare

en: Shows the appearance of text input widgets
ro: Arată aspectul controalelor de intrare text

en: Tab Widgets
ro: Controale File

en: Shows the appearance of tab widgets
ro: Arată aspectul controalelor file

en: Buttons
ro: Butoane

en: Shows the appearance of buttons
ro: Arată aspectul butoanelor

en: Lists
ro: Liste

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
ro: Arată aspectul listelor, arborilor și tabelelor

en: Frames
ro: Cadre

en: Shows the appearance of various framed widgets
ro: Arată aspectul diferitelor controale încadrate

en: MDI Windows
ro: Ferestre MDI

en: Shows the appearance of MDI windows
ro: Arată aspectul ferestrelor MDI

en: Sliders
ro: Glisori

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
ro: Arată aspectul glisorilor, barelor de progress și barelor de alunecare

en: Benchmark
ro: Test performanță

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
ro: Emulează interacțiunea utilizatorului cu controalele pentru testarea performanței

en: Example text
ro: Text de exemplu

en: password
ro: parolă

en: Layout
ro: Aranjament

en: Tile
ro: Mozaic

en: Cascade
ro: Cascadă

en: Tabs
ro: File

en: Tools
ro: Unelte

en: Select Next Window
ro: Alege fereastra următoare

en: Select Previous Window
ro: Alege fereastra precedentă

en: This is a sample text
ro: Acesta este un text exemplificativ

en: Select the application widget style
ro: Alegeți stilul controalelor aplicațiilor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
ro: Module

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
ro: Selectați mai jos modulele pentru care vreți să rulați simularea.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
ro: Trage șoricelul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
ro: Rulează simularea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
ro: Căsuțe de selecție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
ro: Dezactivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
ro: Parțial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
ro: Deschis

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
ro: Butoane radio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: F&irst Choice
ro: Pr&ima opțiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Seco&nd Choice
ro: A doua opțiu&ne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: &Third Choice
ro: A &treia opțiune

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
ro: Butoane care se apasă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
ro: Numai text:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
ro: Acesta este o listă de selecție normală doar cu text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
ro: Mic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
ro: Mare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
ro: Text și pictogramă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
ro: Folosește butoane plate:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
ro: Acesta este o listă de selecție normală cu text și pictograme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
ro: Acesta este un buton de unelte normal doar cu text

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
ro: Acesta este un buton de unelte normal cu text și pictogramă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
ro: Acesta este un buton normal doar cu text

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
ro: Acesta este un buton normal doar cu text și meniu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
ro: Acesta este un buton normal cu text și pictogramă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
ro: Acesta este un buton normal cu text și pictogramă cu meniu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
ro: Butoane de unelte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
ro: Plat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
ro: Săgeată sus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
ro: Săgeată jos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
ro: Săgeată stânga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
ro: Săgeată dreapta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Te&xt position:
ro: Poziția te&xtului:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
ro: Numai pictograme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
ro: Numai text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
ro: Text lângă pictograme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
ro: Text sub pictograme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon si&ze:
ro: Di&mensiune pictograme:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
ro: Mică (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
ro: Medie (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
ro: Mare (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
ro: Foarte mare (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Layout direction:
ro: &Direcție aranjament:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
ro: De la stânga la dreapta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
ro: De la dreapta la stânga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
ro: De sus în jos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
ro: De jos în sus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
ro: Cadru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, raisedFrameRadioButton)
en: &Raised
ro: &Ridicat

[ctx: Flat frame. No frame is actually drawn.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, plainFrameRadioButton)
en: &Flat
ro: &Plat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: S&unken
ro: A&dâncit

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
ro: Plat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
ro: Control cu file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
ro: Editor text de o singură linie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
ro: Editor parole:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
ro: Listă de selecție editabilă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
ro: Primul element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
ro: Al doilea element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
ro: Al treilea element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
ro: Buton de defilare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
ro: Editor text multi-linie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
ro: Aliniere rânduri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
ro: Folosește controale plate

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
ro: Primul element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
ro: Al doilea element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
ro: Al treilea element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
ro: Titlu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
ro: Descriere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
ro: A treia descriere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
ro: Al treilea sub-element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
ro: Descrierea celui de al treilea sub-element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
ro: A doua descriere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
ro: Al doilea sub-element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
ro: Descrierea celui de al doilea sub-element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
ro: Primul sub-element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
ro: Descrierea primului sub-element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
ro: Prima descriere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
ro: Rând nou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
ro: Primul rând

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
ro: Al treilea rând

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
ro: Prima coloană

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
ro: A doua coloană

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
ro: A treia coloană

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
ro: Stânga-sus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
ro: Sus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
ro: Drepta-sus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
ro: Stânga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
ro: Centru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
ro: Dreapta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
ro: Stânga-jos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
ro: Jos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
ro: Dreapta-jos

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
ro: Editoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
ro: Titlu:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
ro: Cutie unelte

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
ro: Prima pagină

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
ro: A doua pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
ro: Prima etichetă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
ro: A doua etichetă

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
ro: A treia pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animateProgressBarCheckBox)
en: Animate Progress Bars
ro: Animează barele de progres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertProgressBarCheckBox)
en: Invert Progress Bars
ro: Inversează barele de progres

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
ro: Orizontal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sliders tick marks position
ro: Poziția gradațiilor glisorilor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: No Tick Marks
ro: Fără gradații

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Above Slider
ro: Gradații deasupra glisorului

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Below Slider
ro: Gradații dedesubtul glisorului

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks On Both Sides
ro: Gradații pe ambele părți

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab position:
ro: &Poziția filelor:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
ro: Nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
ro: Sud

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
ro: Vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
ro: Est

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
ro: Regim documente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
ro: Arată butoanele din colțuri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabCloseButtonsCheckBox)
en: Show Tab Close Buttons
ro: Arată butoane de închidere a filelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
ro: Ascunde bara de file

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
ro: Previzualizare
