KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (272 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
hu: Elmosás erőssége:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
hu: Enyhe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
hu: Erős

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
hu: Zajerősség:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
hu: Válasszon egy pozíciót a a színválasztáshoz bal egérgombbal vagy enterrel.
    Megszakításhoz nyomja meg az Escape-et vagy a jobb egérgombot.

en: Show Desktop Grid
hu: Asztalrács megjelenítése

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
hu: Letiltva

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
hu: Fent

en: Top-Right
hu: Jobbról, fent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
hu: Jobbról

en: Bottom-Right
hu: Jobbról, lent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
hu: Lent

en: Bottom-Left
hu: Balról, lent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
hu: Balról

en: Top-Left
hu: Balról, fent

en: Center
hu: Középen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
hu: Megjelenés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom &duration:
hu: Nagyítási &idő:

[ctx: Duration of zoom]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ZoomDuration)
en: Default
hu: Alapértelmezés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Border wid&th:
hu: Szegély&vastagság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
hu: Az asztalnév i&gazítása:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Layout mode:
hu: &Elrendezés:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Pager
hu: Lapozó

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Automatic
hu: Automatikus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Custom
hu: Egyedi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutRowsLabel)
en: N&umber of rows:
hu: A &sorok száma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, clickBehaviorLabel)
en: Click behavior:
hu: Kattintás működése:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, switchDesktopAndActivateWindow)
en: If the Present Windows effect is enabled, it will be automatically triggered.
hu: Ha az Ablakáttekintő effektus be van kapcsolva, automatikusan aktiválódik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchDesktopAndActivateWindow)
en: Switch desktop and activate window
hu: Asztalváltás és ablak aktiválása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchDesktopOnly)
en: Switch desktop only
hu: Csak asztalváltás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAddRemove)
en: Show buttons to alter count of virtual desktops
hu: Gombok megjelenítése a virtuális asztalok számának változtatásához

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
hu: Aktiválás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
hu: Erősség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
hu: Szürkítés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
hu: Dokkok és panelek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
hu: Asztal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
hu: Maradjon az ablakok fölött

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
hu: Ablakcsoport szerint

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
hu: Teljes képernyős ablakok

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Blur
hu: Elmosódás

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Blurs the background behind semi-transparent windows
hu: Elmosódottá teszi a félig áttetsző ablakok hátterét

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Color Picker
hu: Színválasztó

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Supports picking a color
hu: Támogatja a színválasztást

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Background contrast
hu: Háttér kontraszt

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Improve contrast and readability behind semi-transparent windows
hu: Megnöveli a kontrasztot és az olvashatóságot a félig áttetsző ablakok mögött

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Desktop Grid
hu: Asztalrács

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Zoom out so all desktops are displayed side-by-side in a grid
hu: Kinagyítja az asztalt oly módon, hogy a virtuális asztalok rácsban elrendezve jelennek meg

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Dim Inactive
hu: Inaktív ablakok kiszürkítése

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Darken inactive windows
hu: Elsötétíti az inaktív ablakokat

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Fall Apart
hu: Szétbontás

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Closed windows fall into pieces
hu: A bezárt ablakok darabokra hullanak

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Glide
hu: Siklás

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Glide windows as they appear or disappear
hu: Be- és kicsúsztatja az ablakokat ahogy azok megjelennek vagy eltűnnek

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Highlight Window
hu: Ablakkiemelés

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlight the appropriate window when hovering over taskbar entries
hu: Ha az egérmutató egy ablakbejegyzés fölé kerül a feladatsávon, a megfelelő ablak kiemelést kap

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Invert
hu: Invertálás

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Inverts the color of the desktop and windows
hu: Invertálja az asztal és az ablakok színét

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper Effect for KScreen
hu: Segédeffektus a KScreenhez

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Looking Glass
hu: Nagyító

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: A screen magnifier that looks like a fisheye lens
hu: Halszem-optikájú nagyító

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Magic Lamp
hu: Varázslámpa

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Simulate a magic lamp when minimizing windows
hu: Az ablakok minimalizálása varázslámpás animáció kíséretében történik

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Magnifier
hu: Nagyító

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Magnify the section of the screen that is near the mouse cursor
hu: Felnagyítja az egérmutató alatti területet

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Mouse Click Animation
hu: Egérkattintás animáció

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Creates an animation whenever a mouse button is clicked. This is useful for screenrecordings/presentations
hu: Animációt hoz létre, amikor az egérgombbal kattintanak. Ez hasznos a képernyő felvételekor vagy bemutatónál

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Mouse Mark
hu: Egérnyom

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Allows you to draw lines on the desktop
hu: Vonalakat lehet húzni az asztalon

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Overview
hu: Áttekintés

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Allows you to overview virtual desktops and windows
hu: Lehetővé teszi a virtuális asztalok és ablakok áttekintését

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Present Windows
hu: Ablakáttekintő

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Zoom out until all opened windows can be displayed side-by-side
hu: Kinagyítja a nézetet, hogy az összes megnyitott ablak áttekinthető legyen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Resize Window
hu: Ablak átméretezése

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Resizes windows with a fast texture scale instead of updating contents
hu: Gyors textúraskálázással méretezi át az ablakokat a tartalom frissítése helyett

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Screen Edge
hu: Képernyőszél

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlights a screen edge when approaching
hu: Kiemeli a képernyő szélét megközelítéskor

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Screenshot
hu: Felvétel

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper effect for screenshot tools
hu: Segédeffektus a képernyőkép-készítő eszközökhöz

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Transform
hu: Átalakítás

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Animates display transformations
hu: Animálja a megjelenítési transzformációkat

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Sheet
hu: Munkalap

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Make modal dialogs smoothly fly in and out when they are shown or hidden
hu: Az ablakok folyamatosan áttűnő módon lesznek elrejtve és megjelenítve

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Show FPS
hu: Képkockaszámláló

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display KWin's performance in the corner of the screen
hu: A KWin teljesítményének kijelzése a képernyő sarkában

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Show Paint
hu: Megmutatja a kirajzolt területeket

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlight areas of the desktop that have been recently updated
hu: Kiemeli az asztalon az éppen felfrissített területet

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Slide
hu: Dia

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Slide desktops when switching virtual desktops
hu: Asztalok csúsztatása a virtuális asztalok közötti váltáskor

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Slide Back
hu: Visszacsúszó ablakok

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Slide back windows when another window is raised
hu: Ablakok visszacsúsztatása másik ablak előtérbe hozásakor

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Sliding popups
hu: Csúszó felugró ablakok

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Sliding animation for Plasma popups
hu: Csúszó animáció a felugró Plasma ablakokhoz

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Snap Helper
hu: Középpontkereső

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Help you locate the center of the screen when moving a window
hu: Segít megtalálni az asztal közepét ablak áthelyezésekor

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Startup Feedback
hu: Alkalmazásindítási effektus

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper effect for startup feedback
hu: Segédeffektus alkalmazásindításhoz

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Thumbnail Aside
hu: Ablakbetekintő oldalt

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display window thumbnails on the edge of the screen
hu: A képernyő szélénél megjelennek az ablakok kicsinyített képei

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Touch Points
hu: Érintési pontok

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Visualize touch points
hu: Vizualizálja az érintési pontokat

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Track Mouse
hu: Egérkövetés

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display a mouse cursor locating effect when activated
hu: Aktiválás esetén kijelzi az egérmutató pozícióját

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Window Geometry
hu: Ablakgeometria megjelenítésének bekapcsolása (csak effektusok

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display window geometries on move/resize
hu: Megjeleníti az ablakméretet mozgatás és átméretezés közben

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Wobbly Windows
hu: Tekergő ablakok

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Deform windows while they are moving
hu: Mozgatás közben deformálódnak az ablakok

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Zoom
hu: Nagyítás

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Magnify the entire desktop
hu: Kinagyítja az egész asztalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
hu: Időtartam:

note: i18n: Duration of the slide animation. i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
hu: Alapértelmezett

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
hu:  ezredmásodperc

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
hu: Ablakmegnyitási animáció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
hu: Forgatási szél:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
hu: Forgatási szög:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
hu: Távolság:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
hu: Ablakbezárási animáció

en: Toggle Invert Effect
hu: Invertálás ki-be

en: Toggle Invert Effect on Window
hu: Invertálás az ablakon ki-be

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
hu: Elhalványulás feketébe (csak teljes képernyős betöltőképernyőknél)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Radius:
hu: S&ugár:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
hu: Animálási idő:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
hu: Alapértelmezés

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
hu: milliszekundum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
hu: Méret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
hu: S&zélesség:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Width) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Height)
en:  px
hu:  képpont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
hu: Ma&gasság:

en: Toggle Mouse Click Effect
hu: Egérkattintás hatás ki-be

[ctx: Left mouse button]
en: Left
hu: Bal

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
hu: Középső

[ctx: Right mouse button]
en: Right
hu: Jobb

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
hu: Alapbeállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
hu: Bal egérgomb színe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
hu: Középső egérgomb színe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
hu: Jobb egérgomb színe:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
hu: Speciális beállítások

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
hu: Gyűrűk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
hu: Vonalvastagság:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingSize)
en:  pixel
hu:  képpont

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
hu:  ezredmásodperc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
hu: Gyűrű időtartama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
hu: Gyűrű sugara:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
hu: Gyűrűk száma:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text
hu: Szöveg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
hu: Betűtípus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
hu: Szöveg megjelenítése:

en: Clear All Mouse Marks
hu: Egérnyom nélkül

en: Clear Last Mouse Mark
hu: Egérnyom nélkül

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
hu[0]:  képpont
hu[1]:  képpont

en: Clear Mouse Marks
hu: Egérnyom nélkül

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
hu: S&zélesség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
hu: &Szín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
hu: Rajzolás az egérrel a Shift+Meta lenyomása után az egér mozgatásával.

en: Toggle Overview
hu: Áttekintés ki-be kapcsolása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Layout mode:
hu: Elrendezés:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Closest
hu: Legközelebbi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
hu: Természetes

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
hu: A jelenlegi ablakok átváltása (ezen az asztalon)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
hu: A jelenlegi ablakok átváltása (az összes asztalon)

en: Toggle Present Windows (Window class)
hu: A jelenlegi ablakok átváltása (ablak osztály)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Natural Layout Settings
hu: A természetes elrendezés beállításai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillGaps)
en: Fill &gaps
hu: Résk&itöltés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Faster
hu: Gyorsabb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Nicer
hu: Szebb

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Windows
hu: Ablakok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Left button:
hu: Bal gomb:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: No action
hu: Nincsen művelet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: Activate window
hu: Ablakok aktiválása:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: End effect
hu: Véghatás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Bring window to current desktop
hu: Az ablak jelenlegi asztalra hozása

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Send window to all desktops
hu: Az ablak elküldése az összes asztalnak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: (Un-)Minimize window
hu: Ablak (de)minimalizálása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle button:
hu: Középső gomb:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Close window
hu: Ablak bezárása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right button:
hu: Jobb gomb:

[ctx: @title:group actions when clicking on desktop]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Desktop
hu: Asztal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonDesktop)
en: Show desktop
hu: Asztal megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowCaptions)
en: Display window &titles
hu: Ablak&címsor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowIcons)
en: Display window &icons
hu: Ablak&ikonok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
hu: A minimalizált ablakok ki&hagyása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPanel)
en: Show &panels
hu: &Panelek megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Regular Grid
hu: Rács

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Flexible Grid
hu: Rugalmas rács

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowClosingWindows)
en: Provide buttons to close the windows
hu: Gombok megjelenítése az ablakok bezárásához

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TextureScale)
en: Scale window
hu: Ablak nagyítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Outline)
en: Show outline
hu: Körvonal megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
hu: Méretezés megnyitáskor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
hu: Méretezés bezáráskor:

[ctx: Notification caption that a screenshot got saved to file]
en: Screenshot
hu: Képernyőkép

[ctx: Notification with path to screenshot file]
en: Screenshot saved to %1
hu: Képernyőkép mentve ide: %1

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
hu: Válasszon ablakot képernyőkép készítéséhez bal egérgombbal vagy enterrel.
    Megszakításhoz nyomja meg az Escape-et vagy a jobb egérgombot.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
hu: Készítsen képernyőképet bal egérgombbal vagy enterrel.
    Megszakításhoz nyomja meg az Escape-et vagy a jobb egérgombot.

en: This effect is not a benchmark
hu: Ez a hatás nem teljesítményteszt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text position:
hu: Szövegpozíció:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Inside Graph
hu: A grafikonon belül

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Nowhere
hu: Sehol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Left
hu: Bal oldal, felül

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Right
hu: Jobb oldal, felül

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Left
hu: Bal oldal, alul

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Right
hu: Jobb oldal, alul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text font:
hu: Betűtípus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text color:
hu: Betűszín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text alpha:
hu: Szöveg alfa-csatorna:

en: Toggle Show Paint
hu: Rajzolás megjelenítésének be-ki kapcsolása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
hu: Rés az asztalok között

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
hu: Vízszintesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
hu: Függőlegesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideDocks)
en: Slide docks
hu: Dokkok csúsztatása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
hu: Asztalháttér csúsztatása

en: Toggle Thumbnail for Current Window
hu: Kicsinyített nézet az aktuális ablaknál

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
hu: Max&imális szélesség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
hu: &Térköz:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
hu:  képpont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
hu: Átlátszatlansá&g:

en: Track mouse
hu: Egér követő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
hu: Effektus kiváltása:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
hu: Gyorsbillentyű:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
hu: Módosítóbillentyűk:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
hu: Áttetszőség

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
hu: Általános áttetszőségi beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
hu: Felbukkanó kombinált listák:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
hu: Nem átlátszó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
hu: Párbeszédablakok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
hu: Átlátszó

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
hu: Menük:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
hu: Elmozgatott ablakok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
hu: Inaktív ablakok:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
hu: A menü áttetszősége független érték legyen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
hu: Lenyíló menük:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
hu: Felbukkanó menük:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
hu: Letéphető menük:

en: Toggle window geometry display (effect only)
hu: Ablakgeometria megjelenítésének bekapcsolása (csak effektusok)

en: Toggle KWin composited geometry display
hu: KWin kompozitált geometria megjelenítésének bekapcsolása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Move)
en: Display for moving windows
hu: Megjelenítés ablakok mozgatásakor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Resize)
en: Display for resizing windows
hu: Megjelenés ablakok átméretezésekor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
hu: Speciális

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
hu: M&erevség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
hu: &Húzás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
hu: M&ozgatási tényező:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
hu: Rugalmas hatás elmo&zgatáskor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
hu: Rugalmas hatás á&tméretezéskor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
hu: &Speciális mód

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
hu: &Rugalmasság

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
hu: Kisebb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
hu: Nagyobb

en: Move Zoomed Area to Left
hu: Nagyított terület mozgatása balra

en: Move Zoomed Area to Right
hu: Nagyított terület mozgatása jobbra

en: Move Zoomed Area Upwards
hu: Nagyított terület mozgatása felfelé

en: Move Zoomed Area Downwards
hu: Nagyított terület mozgatása lefelé

en: Move Mouse to Focus
hu: Egér mozgatása a fókuszhoz

en: Move Mouse to Center
hu: Egér mozgatása középre

en: Move Left
hu: Mozgatás balra

en: Move Right
hu: Mozgatás jobbra

en: Move Up
hu: Mozgatás lefelé

en: Move Down
hu: Mozgatás felfelé

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
hu: Nagyítás módosítása nagyításkor és kicsinyítéskor a megadott nagyítási tényezővel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
hu: Nagyítási arány:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
hu: A fókuszált hely követésének bekapcsolása. Ehhez alkalmazásonként engedélyezni kell a QAccessible-t („export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1”).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
hu: Fókuszkövetés engedélyezése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
hu: A szövegkurzor követésének bekapcsolása. Ehhez alkalmazásonként engedélyezni kell a QAccessible-t („export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1”).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
hu: Szövegkurzor követésének bekapcsolása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
hu: Egérmutató:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
hu: Az egérmutató láthatósága.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
hu: Méretezés

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
hu: Megtartás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
hu: Elrejtés

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
hu: Az egér mozgásának követése.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
hu: Arányos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
hu: Középre helyezett

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
hu: Görgetés

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
hu: Letiltva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
hu: Egérkövetés:
