kwin_effects - en to id translation catalogue (218 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
id: Kekuatan buram:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
id: Lemah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
id: Kuat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
id: Kekuatan desis:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
id: Pilih posisi untuk penukilan warna dengan klik kiri atau enter.
    Escape atau klik kanan untuk membatalkan.

en: Show Desktop Grid
id: Tampilkan Petak Desktop

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
id: Dinonfungsikan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
id: Atas

en: Top-Right
id: Kanan-Atas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
id: Kanan

en: Bottom-Right
id: Kanan-Bawah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
id: Bawah

en: Bottom-Left
id: Kiri-Bawah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
id: Kiri

en: Top-Left
id: Kiri-Atas

en: Center
id: Tengah

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
id: Penampilan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom &duration:
id: &Durasi zoom :

[ctx: Duration of zoom]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ZoomDuration)
en: Default
id: Baku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Border wid&th:
id: Lebar bing&kai:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
id: Perataan &nama desktop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Layout mode:
id: Mode tata &letak:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Automatic
id: Otomatis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Custom
id: Kustom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutRowsLabel)
en: N&umber of rows:
id: Jumlah ba&ris:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAddRemove)
en: Show buttons to alter count of virtual desktops
id: Tampilkan tombol untuk mengubah cacah desktop virtual

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
id: Aktivasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
id: Kekuatan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
id: Redup:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
id: Dock dan panel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
id: Jendela tetap di atas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
id: Berdasarkan grup window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
id: Jendela layar-penuh

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Blurs the background behind semi-transparent windows
id: Memburamkan latarbelakang di belakang window semi transparan

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Supports picking a color
id: Dukungan penukilan warna

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Improve contrast and readability behind semi-transparent windows
id: Tingkatkan kontras dan keterbacaan di belakang window semi transparan

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Zoom out so all desktops are displayed side-by-side in a grid
id: Zoom perkecil sehingga semua desktop didisplaikan berdampingan dalam sebuah grid

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Darken inactive windows
id: Pergelap window tidak aktif

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Closed windows fall into pieces
id: Jendela yang ditutup hancur berantakan

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Glide windows as they appear or disappear
id: Jendela glide sebagaimana muncul atau takmuncul

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlight the appropriate window when hovering over taskbar entries
id: Sorot window yang tepat ketika melayang di atas entri taskbar

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Inverts the color of the desktop and windows
id: Kebalikan warna desktop dan window

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper Effect for KScreen
id: Efek Pembantu KScreen

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: A screen magnifier that looks like a fisheye lens
id: Sebuah pembesar layar yang terlihat seperti lensa mata ikan

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Simulate a magic lamp when minimizing windows
id: Simulasi lampu ajaib ketika meminimalkan window

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Magnify the section of the screen that is near the mouse cursor
id: Perbesar bagian layar yang dekat dengan kursor mouse

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Creates an animation whenever a mouse button is clicked. This is useful for screenrecordings/presentations
id: Menciptakan animasi ketika tombol mouse diklik. Hal ini berguna untuk perekaman layar/presentasi

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Allows you to draw lines on the desktop
id: Memungkinkan anda menggambar garis di desktop

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Zoom out until all opened windows can be displayed side-by-side
id: Zoom perkecil hingga semua window yang terbuka bisa didisplaikan berdampingan

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Resizes windows with a fast texture scale instead of updating contents
id: Ubah ukuran window dengan skala tekstur cepat ketimbang memperbarui konten

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlights a screen edge when approaching
id: Sorot tepi layar ketika mendekati

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper effect for screenshot tools
id: Efek penunjang untuk peralatan screenshot

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Make modal dialogs smoothly fly in and out when they are shown or hidden
id: Buat dialog yang berbentuk terbang masuk dan keluar dengan mulus ketika ditampilkan atau disembunyikan

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display KWin's performance in the corner of the screen
id: Displaikan performa KWin di sudut layar

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlight areas of the desktop that have been recently updated
id: Sorot area desktop yang baru-baru ini diperbarui

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Slide desktops when switching virtual desktops
id: Desktop geser ketika beralih desktop virtual

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Slide back windows when another window is raised
id: Jendela mundur bergeser ketika window lain diangkat

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Sliding animation for Plasma popups
id: Animasi geser untuk sembulan Plasma

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Help you locate the center of the screen when moving a window
id: Membantu anda menentukan pusat layar ketika memindahkan window

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper effect for startup feedback
id: Efek penunjang untuk feedback pemulaian

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Thumbnail Aside
id: Gambar-mini Aside

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display window thumbnails on the edge of the screen
id: Displaikan gambar-mini window di tepi layar

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Visualize touch points
id: Visualkan titik sentuh

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display a mouse cursor locating effect when activated
id: Displaikan efek lokasi kursor mouse ketika diaktifkan

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display window geometries on move/resize
id: Displaikan geometri window saat pindah/ubah-ukuran

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Deform windows while they are moving
id: Lenturkan window ketika ia berpindah

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Magnify the entire desktop
id: Perbesar seluruh desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
id: Durasi:

note: i18n: Duration of the slide animation. i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
id: Baku

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
id:  milidetik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
id: Animasi Pembukaan Window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
id: Tepi perotasian:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
id: Sudutpandang perotasian:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
id: Jarak:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
id: Animasi Penutupan Window

en: Toggle Invert Effect
id: Jungkit Efek Invert

en: Toggle Invert Effect on Window
id: Jungkit Efek Invert pada Window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
id: Lesap ke hitam (hanya splash screen layar penuh)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
id: Durasi animasi:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
id: Baku

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
id: milidetik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
id: Ukuran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
id: &Lebar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
id: &Tinggi:

en: Toggle Mouse Click Effect
id: Jungkit Efek Mouse Click

[ctx: Left mouse button]
en: Left
id: Kiri

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
id: Tengah

[ctx: Right mouse button]
en: Right
id: Kanan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
id: Pengaturan Dasar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
id: Warna Tombol Kiri Mouse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
id: Warna Tombol Tengah Mouse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
id: Warna Tombol Kanan Mouse:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
id: Pengaturan Tingkat-lanjut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
id: Cincin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
id: Lebar Garis:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
id:  mdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
id: Durasi Cincin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
id: Radius Cincin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
id: Jumlah Cincin:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text
id: Teks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
id: Tampilkan Teks:

en: Clear All Mouse Marks
id: Hapus Semua Tanda Mouse

en: Clear Last Mouse Mark
id: Hapus Tanda Mouse Terakhir

en: Clear Mouse Marks
id: Hapus Tanda Mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
id: Le&bar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
id: &Warna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
id: Gambar menggunakan mouse dengan menahan tuts Shift+Meta dan memindahkan mouse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Layout mode:
id: Mode tata letak:

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
id: Jungkit Present Windows (Desktop saat ini)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
id: Jungkit Present Windows (Semua desktop)

en: Toggle Present Windows (Window class)
id: Jungkit Present Windows (Kelas window)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Natural Layout Settings
id: Pengaturan Tata Letak Natural

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillGaps)
en: Fill &gaps
id: Isi kek&osongan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Faster
id: Lebih Cepat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Nicer
id: Lebih Bagus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Windows
id: Window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Left button:
id: Tombol kiri:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: No action
id: Tidak ada aksi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: Activate window
id: Aktifkan window

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: End effect
id: Efek akhir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Bring window to current desktop
id: Bawa window ke desktop saat ini

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Send window to all desktops
id: Kirim window ke semua desktop

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: (Un-)Minimize window
id: (Tidak-)Minimalkan window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle button:
id: Tombol tengah:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Close window
id: Tutup window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right button:
id: Tombol kanan:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonDesktop)
en: Show desktop
id: Tampilkan desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowCaptions)
en: Display window &titles
id: Displaikan &judul window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowIcons)
en: Display window &icons
id: Displaikan &ikon window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
id: Abaikan window yang di&minimalkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPanel)
en: Show &panels
id: Tampilkan &panel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Regular Grid
id: Petak Reguler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Flexible Grid
id: Petak Fleksibel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowClosingWindows)
en: Provide buttons to close the windows
id: Menyediakan tombol untuk menutup window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TextureScale)
en: Scale window
id: Skala window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Outline)
en: Show outline
id: Tampilkan kerangka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
id: Skala pembukaan window:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
id: Skala penutupan window:

[ctx: Notification with path to screenshot file]
en: Screenshot saved to %1
id: Screenshot disimpan ke %1

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
id: Pilih window untuk mencuplik layar dengan klik kiri atau enter.
    Escape atau klik kanan untuk membatalkan.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
id: Ciptakan cuplikan layar dengan klik kiri atau enter.
    Escape atau klik kanan untuk membatalkan.

en: This effect is not a benchmark
id: Efek ini bukan tolok ukur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text position:
id: Posisi teks:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Inside Graph
id: Di Dalam Grafik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Nowhere
id: Tidak di mana pun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Left
id: Kiri Atas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Right
id: Kanan Atas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Left
id: Kiri Bawah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Right
id: Kanan Bawah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text font:
id: Fon teks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text color:
id: Warna teks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text alpha:
id: Alfa teks:

en: Toggle Show Paint
id: Jungkit Show Paint

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
id: Celah antara desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
id: Mendatar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
id: Tegak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideDocks)
en: Slide docks
id: Dok geser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
id: Geser latarbelakang desktop

en: Toggle Thumbnail for Current Window
id: Jungkit Gambar-mini untuk Window Saat Ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
id: Lebar &maksimum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
id: &Spasi:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
id:  pixel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
id: &Opasitas:

en: Track mouse
id: Lacak mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
id: Pemicu efek dengan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
id: Pintasan keyboard:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
id: Pemodif tuts:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
id: Translusens

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
id: Pengaturan Translusens Umum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
id: Sembulan kotak kombo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
id: Kekusaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
id: Dialog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
id: Transparan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
id: Menu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
id: Pemindahan window:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
id: Window tak aktif:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
id: Atur menu translusens secara independen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
id: Menu tarik-turun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
id: Menu popup:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
id: Menu cabik:

en: Toggle window geometry display (effect only)
id: Jungkit displai geometri window (hanya efek)

en: Toggle KWin composited geometry display
id: Jungkit displai geometri komposit KWin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Move)
en: Display for moving windows
id: Displaikan untuk pemindahan window

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Resize)
en: Display for resizing windows
id: Displaikan untuk pengubahan-ukuran window

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
id: Tingkat-lanjut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
id: Kekera&san:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
id: Ta&rik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
id: &Faktor pindah:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
id: Bergo&yang ketika memindahkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
id: Bergoyang ketika mengubah uku&ran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
id: Fungsikan mode l&anjutan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
id: &Kegoyangan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
id: Kurang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
id: Lebih

en: Move Zoomed Area to Left
id: Pindah Area Zoom ke Kiri

en: Move Zoomed Area to Right
id: Pindah Area Zoom ke Kanan

en: Move Zoomed Area Upwards
id: Pindah Area Zoom ke Atas

en: Move Zoomed Area Downwards
id: Pindah Area Zoom ke Bawah

en: Move Mouse to Focus
id: Pindah Mouse ke Fokus

en: Move Mouse to Center
id: Pindah Mouse ke Tengah

en: Move Left
id: Pindah Kiri

en: Move Right
id: Pindah Kanan

en: Move Up
id: Pindah ke Atas

en: Move Down
id: Pindah ke Bawah

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
id: Pada pembesaran ke dalam dan ke luar perubahan pembesaran dengan faktor pembesaran yang telah ditentukan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
id: Faktor Zoom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
id: Fungsikan Pelacakan Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
id: Penunjuk Mouse:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
id: Keterlihatan penunjuk mouse.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
id: Skala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
id: Tetap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
id: Sembunyi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
id: Lacak perpindahan mouse.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
id: Proporsional

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
id: Dipusatkan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
id: Dorong

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
id: Dinonfungsikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
id: Pelacakan Mouse:
