kwin_effects - en to it translation catalogue (266 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
it: Intensità della sfocatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
it: Leggera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
it: Forte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
it: Intensità del rumore:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
it: Seleziona un posizione per la selezione del colore con il clic del tasto sinistro o premendo Invio.
    Esc o il clic del tasto destro per annullare.

en: Show Desktop Grid
it: Mostra la griglia dei desktop

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
it: Disabilitato

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
it: In alto

en: Top-Right
it: In alto a destra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
it: A destra

en: Bottom-Right
it: In basso a destra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
it: In basso

en: Bottom-Left
it: In basso a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
it: A sinistra

en: Top-Left
it: In alto a sinistra

en: Center
it: Al centro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
it: Aspetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom &duration:
it: &Durata dello zoom:

[ctx: Duration of zoom]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ZoomDuration)
en: Default
it: Predefinita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Border wid&th:
it: Larghe&zza del bordo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
it: Allineamento del &nome del desktop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Layout mode:
it: Moda&lità di disposizione:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Pager
it: Cambiadesktop

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Automatic
it: Automatica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Custom
it: Personalizzata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutRowsLabel)
en: N&umber of rows:
it: N&umero di righe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, clickBehaviorLabel)
en: Click behavior:
it: Comportamento al clic:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, switchDesktopAndActivateWindow)
en: If the Present Windows effect is enabled, it will be automatically triggered.
it: Se l'effetto «Presenta le finestre» è abilitato, sarà attivato automaticamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchDesktopAndActivateWindow)
en: Switch desktop and activate window
it: Cambia desktop e attiva la finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchDesktopOnly)
en: Switch desktop only
it: Cambia solo il desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAddRemove)
en: Show buttons to alter count of virtual desktops
it: Mostra i pulsanti per modificare il conteggio dei desktop virtuali

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
it: Attivazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
it: Intensità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
it: Aree di aggancio e pannelli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
it: Sempre in primo piano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
it: Per gruppo di finestre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
it: Finestre a schermo intero

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Blur
it: Sfocatura

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Blurs the background behind semi-transparent windows
it: Sfoca lo sfondo dietro a finestre semitrasparenti

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Color Picker
it: Selettore del colore

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Supports picking a color
it: Supporta la selezione di un colore

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Background contrast
it: Contrasto dello sfondo

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Improve contrast and readability behind semi-transparent windows
it: Migliora il contrasto e la leggibilità dietro a finestre semitrasparenti

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Desktop Grid
it: Griglia dei desktop

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Zoom out so all desktops are displayed side-by-side in a grid
it: Arretra per mostrare tutti i desktop virtuali affiancati in una griglia

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Dim Inactive
it: Scurisci le inattive

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Darken inactive windows
it: Scurisci le finestre inattive

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Fall Apart
it: Cadi a pezzi

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Closed windows fall into pieces
it: Le finestre cadono a pezzi alla chiusura

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Glide
it: Plana

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Glide windows as they appear or disappear
it: Planata delle finestre quando appaiono o scompaiono

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Highlight Window
it: Evidenzia le finestre

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlight the appropriate window when hovering over taskbar entries
it: Evidenzia la finestra appropriata quando passi sugli elementi della barra delle applicazioni

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Invert
it: Inverti

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Inverts the color of the desktop and windows
it: Inverte i colori del desktop e delle finestre

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper Effect for KScreen
it: Effetto di assistenza per KScreen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Looking Glass
it: Specchio

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: A screen magnifier that looks like a fisheye lens
it: Un ingranditore dello schermo che sembra una lente a occhio di pesce

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Magic Lamp
it: Lampada magica

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Simulate a magic lamp when minimizing windows
it: Simula una lampada magica nella minimizzazione delle finestre

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Magnifier
it: Lente d'ingrandimento

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Magnify the section of the screen that is near the mouse cursor
it: Ingrandisce la sezione dello schermo nei pressi del puntatore del mouse

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Mouse Click Animation
it: Animazione del clic del mouse

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Creates an animation whenever a mouse button is clicked. This is useful for screenrecordings/presentations
it: Crea un'animazione nel momento in cui viene premuto un pulsante del mouse. Ciò è utile per la registrazione dello schermo o per le presentazioni.

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Mouse Mark
it: Pennarello

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Allows you to draw lines on the desktop
it: Consente di tracciare linee sul desktop

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Overview
it: Panoramica

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Allows you to overview virtual desktops and windows
it: Consente di visualizzare una panoramica di desktop e finestre virtuali

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Present Windows
it: Presenta le finestre

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Zoom out until all opened windows can be displayed side-by-side
it: Arretra per far vedere tutte le finestre aperte fianco a fianco

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Resize Window
it: Ridimensiona la finestra

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Resizes windows with a fast texture scale instead of updating contents
it: Ridimensiona le finestra con una scalatura rapida della trama invece di aggiornarne i contenuti

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Screen Edge
it: Bordo dello schermo

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlights a screen edge when approaching
it: Evidenzia il bordo dello schermo quando ti avvicini

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Screenshot
it: Schermata

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper effect for screenshot tools
it: Effetto di assistenza per strumenti di schermate

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Transform
it: Trasforma

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Animates display transformations
it: Anima le trasformazioni dello schermo

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Sheet
it: Foglio

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Make modal dialogs smoothly fly in and out when they are shown or hidden
it: Fai planare le finestre modali quando appaiono e scompaiono

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Show FPS
it: Mostra FPS

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display KWin's performance in the corner of the screen
it: Visualizza le prestazioni di KWin in un angolo dello schermo

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Show Paint
it: Mostra il ridisegno

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlight areas of the desktop that have been recently updated
it: Evidenzia aree del desktop che sono state aggiornate di recente

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Slide
it: Scivola

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Slide desktops when switching virtual desktops
it: Fai scorrere i desktop quando cambi i desktop virtuali

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Slide Back
it: Scivola indietro

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Slide back windows when another window is raised
it: Fai scivolare indietro le altre finestre quando un'altra finestra viene portata in primo piano

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Sliding popups
it: Finestre a comparsa che scivolano

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Sliding animation for Plasma popups
it: Animazione di scivolamento delle finestre a comparsa di Plasma

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Snap Helper
it: Centratore

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Help you locate the center of the screen when moving a window
it: Ti aiuta a trovare il centro dello schermo quando sposti una finestra

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Startup Feedback
it: Segnale di avvio

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper effect for startup feedback
it: Effetto di assistenza per il segnale di avvio

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Thumbnail Aside
it: Miniature a fianco

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display window thumbnails on the edge of the screen
it: Visualizza anteprime delle finestre sul bordo delle schermo

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Touch Points
it: Punti di tocco

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Visualize touch points
it: Visualizza i punti di tocco

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Track Mouse
it: Traccia il mouse

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display a mouse cursor locating effect when activated
it: Visualizza un effetto di posizionamento del puntatore del mouse quando è attivato

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Window Geometry
it: Geometria della finestra

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display window geometries on move/resize
it: Visualizza la geometria delle finestre in caso di spostamento/ridimensionamento

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Wobbly Windows
it: Finestre traballanti

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Deform windows while they are moving
it: Deforma le finestre durante il loro spostamento

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Zoom
it: Ingrandimento

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Magnify the entire desktop
it: Ingrandisce l'intero desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
it: Durata:

note: i18n: Duration of the slide animation. i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
it: Predefinita

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
it:  millisecondi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
it: Animazione di apertura della finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
it: Bordo di rotazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
it: Angolo di rotazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
it: Distanza:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
it: Animazione di chiusura della finestra

en: Toggle Invert Effect
it: Attiva/disattiva effetto inversione

en: Toggle Invert Effect on Window
it: Attiva/disattiva effetto inversione sulla finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
it: Sfuma sul nero (solo le schermate di avvio a pieno schermo)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Radius:
it: &Raggio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
it: Durata dell'animazione:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
it: Predefinita

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
it: millisecondi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
it: Dimensione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
it: &Larghezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
it: &Altezza:

en: Toggle Mouse Click Effect
it: Attiva/disattiva effetto del clic del mouse

[ctx: Left mouse button]
en: Left
it: Sinistro

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
it: Centrale

[ctx: Right mouse button]
en: Right
it: Destro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
it: Impostazioni base

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
it: Colore del tasto sinistro del mouse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
it: Colore del tasto centrale del mouse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
it: Colore del tasto destro del mouse:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
it: Anelli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
it: Spessore linea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
it: Durata degli anelli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
it: Raggio degli anelli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
it: Numero di anelli:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text
it: Testo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
it: Caratteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
it: Mostra testo:

en: Clear All Mouse Marks
it: Pulisci tutte le tracce del mouse

en: Clear Last Mouse Mark
it: Pulisci l'ultima traccia del mouse

en: Clear Mouse Marks
it: Pulisci le tracce del mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
it: Larg&hezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
it: &Colore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
it: Disegna con il mouse tenendo premuto Shift+Meta e spostando il mouse.

en: Toggle Overview
it: Attiva/disattiva la panoramica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Layout mode:
it: Modalità di disposizione:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Closest
it: Più vicino

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
it: Naturale

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
it: Attiva/disattiva presentazione delle finestre (Desktop attuale)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
it: Attiva/disattiva presentazione delle finestre (Tutti i desktop)

en: Toggle Present Windows (Window class)
it: Attiva/disattiva presentazione delle finestre (Classe di finestre)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Natural Layout Settings
it: Impostazioni per la disposizione naturale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillGaps)
en: Fill &gaps
it: Riempi gli spazi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Faster
it: Veloce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Nicer
it: Elegante

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Windows
it: Finestre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Left button:
it: Tasto sinistro:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: No action
it: Nessun'azione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: Activate window
it: Attiva finestra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: End effect
it: Fine effetto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Bring window to current desktop
it: Porta la finestra al desktop attuale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Send window to all desktops
it: Metti la finestra su tutti i desktop

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: (Un-)Minimize window
it: (De-)Minimizza finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle button:
it: Tasto centrale:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Close window
it: Chiudi finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right button:
it: Tasto destro:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonDesktop)
en: Show desktop
it: Mostra desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowCaptions)
en: Display window &titles
it: Mostra &titoli delle finestre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowIcons)
en: Display window &icons
it: Mostra le &icone delle finestre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
it: Ignora finestre minimizzate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPanel)
en: Show &panels
it: Mostra i &pannelli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Regular Grid
it: Griglia regolare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Flexible Grid
it: Griglia flessibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowClosingWindows)
en: Provide buttons to close the windows
it: Fornisci i pulsanti per chiudere le finestre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TextureScale)
en: Scale window
it: Scala finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Outline)
en: Show outline
it: Mostra contorno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
it: Scala di apertura della finestra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
it: Scala di chiusura della finestra:

[ctx: Notification caption that a screenshot got saved to file]
en: Screenshot
it: Schermata

[ctx: Notification with path to screenshot file]
en: Screenshot saved to %1
it: Schermata salvata in %1

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
it: Seleziona la finestra da acquisire con il clic del tasto sinistro o premendo Invio.
    Esc o il clic del tasto destro per annullare.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
it: Crea una schermata  con il clic del tasto sinistro o premendo Invio.
    Esc o il clic del tasto destro per annullare.

en: This effect is not a benchmark
it: Questo effetto non è un benchmark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text position:
it: Posizione del testo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Inside Graph
it: Grafico all'interno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Nowhere
it: Da nessuna parte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Left
it: In alto a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Right
it: In alto a destra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Right
it: In basso a destra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text font:
it: Caratteri del testo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text color:
it: Colore del testo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text alpha:
it: Alfa del testo:

en: Toggle Show Paint
it: Commuta Mostra il ridisegno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
it: Divario tra i desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
it: Orizzontale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
it: Verticale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideDocks)
en: Slide docks
it: Scorri le aree di aggancio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
it: Scorri lo sfondo del desktop

en: Toggle Thumbnail for Current Window
it: Attiva/disattiva miniatura per la finestra attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
it: Ampie&zza massima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
it: &Spaziatura:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
it:  pixel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
it: &Opacità:

en: Track mouse
it: Insegui il mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
it: Attiva effetto con:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
it: Scorciatoia da tastiera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
it: Tasti modificatori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Shift)
en: Shift
it: Maiusc

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
it: Semitrasparenza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
it: Impostazioni generali della trasparenza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
it: Menu dei pulsanti combinati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
it: Opaco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
it: Finestre di dialogo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
it: Trasparente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
it: Menu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
it: Finestre in movimento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
it: Finestre inattive:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
it: Imposta indipendentemente la trasparenza dei menu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
it: Menu a discesa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
it: Menu a comparsa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
it: Menu staccati:

en: Toggle window geometry display (effect only)
it: Attiva/disattiva la visualizzazione della geometria della finestra (solo effetti)

en: Toggle KWin composited geometry display
it: Attiva/disattiva la visualizzazione della geometria di KWin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Move)
en: Display for moving windows
it: Mostra per le finestre in movimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Resize)
en: Display for resizing windows
it: Mostra per le finestre ridimensionate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
it: Avanzate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
it: R&igidità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
it: Resistenza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
it: Fattore di &movimento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
it: Traballa durante &spostamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
it: Traballa durante &ridimensionamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
it: Abilita modalità &avanzata

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
it: &Traballamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
it: Di meno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
it: Di più

en: Move Zoomed Area to Left
it: Sposta l'area ingrandita a sinistra

en: Move Zoomed Area to Right
it: Sposta l'area ingrandita a destra

en: Move Zoomed Area Upwards
it: Sposta l'area ingrandita in alto

en: Move Zoomed Area Downwards
it: Sposta l'area ingrandita in basso

en: Move Mouse to Focus
it: Sposta il mouse sul fuoco

en: Move Mouse to Center
it: Sposta il mouse al centro

en: Move Left
it: Sposta a sinistra

en: Move Right
it: Sposta a destra

en: Move Up
it: Sposta in alto

en: Move Down
it: Sposta in basso

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
it: Durante l'ingrandimento e la riduzione, cambia lo zoom del fattore dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
it: Fattore di zoom:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
it: Abilita l'inseguimento della posizione focalizzata. È necessario attivare QAccessible per ciascun'applicazione ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
it: Attiva l'inseguimento del punto focale

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
it: Abilita l'inseguimento della posizione focalizzata. È necessario attivare QAccessible per ciascun'applicazione ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
it: Attiva l'inseguimento del cursore del testo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
it: Puntatore del mouse:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
it: Visibilità del puntatore del mouse.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
it: Scala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
it: Mantieni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
it: Nascondi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
it: Segui gli spostamenti del mouse.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
it: Proporzionale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
it: Centrato

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
it: Sposta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
it: Disabilitato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
it: Inseguimento del mouse:
