kwin_effects - en to mk translation catalogue (65 entries)

en: Show Desktop Grid
mk: Прикажи решетка од раб. површина

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
mk: Оневозможено

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
mk: Горе

en: Top-Right
mk: Горе десно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
mk: Десно

en: Bottom-Right
mk: Долу десно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
mk: Долу

en: Bottom-Left
mk: Долу лево

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
mk: Лево

en: Top-Left
mk: Горе лево

en: Center
mk: Средина

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
mk: Изглед

[ctx: Duration of zoom]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ZoomDuration)
en: Default
mk: Стандардно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Automatic
mk: Автоматски

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Custom
mk: Сопствено

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
mk: Активирање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Radius:
mk: &Радиус:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
mk: Траење на анимација:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
mk: Стандардно

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
mk: Големина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
mk: &Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
mk: &Висина:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text
mk: Текст

en: Clear All Mouse Marks
mk: Исчисти ги сите траги од глушецот

en: Clear Last Mouse Mark
mk: Исчисти последна трага од глушецот

en: Clear Mouse Marks
mk: Исчисти траги од глушецот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
mk: &Боја:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
mk: Природно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Faster
mk: Побрзо

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Windows
mk: Прозорци

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Left button:
mk: Лево копче:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: No action
mk: Нема дејство

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: Activate window
mk: Активирај прозорец

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Bring window to current desktop
mk: Донеси прозорец на тековната површина

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Send window to all desktops
mk: Испрати прозорец на сите површини

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle button:
mk: Средно копче:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right button:
mk: Десно копче

[ctx: @title:group actions when clicking on desktop]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Desktop
mk: Работна површина

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonDesktop)
en: Show desktop
mk: Прикажи раб. површина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowCaptions)
en: Display window &titles
mk: Прикажи &наслови на прозорци

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPanel)
en: Show &panels
mk: Прикажи &панели

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Regular Grid
mk: Регуларна решетка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Flexible Grid
mk: Флексибилна решетка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text position:
mk: Позиција на текст:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Left
mk: Горе лево

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Right
mk: Горе десно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Left
mk: Долу лево

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Right
mk: Долу десно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text font:
mk: Фонт за текст:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text color:
mk: Боја на текст:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
mk: Максимална &ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
mk: Ра&стојание:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
mk: Непр&овидност:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
mk: Непровидно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
mk: Дијалози:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
mk: Провидно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
mk: Менија:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
mk: Преместување прозорци:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
mk: Неактивни прозорци:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
mk: Паѓачки менија:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
mk: Скокачки менија:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
mk: Напредно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
mk: Овозможи н&апреден режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
mk: Помалку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
mk: Повеќе
