kwin_effects - en to mr translation catalogue (145 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
mr: हलके

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
mr: मजबूत

en: Show Desktop Grid
mr: डेस्कटॉप जाळे दर्शवा

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
mr: अकार्यान्वित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
mr: वर

en: Top-Right
mr: वरील-उजवे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
mr: उजवे

en: Bottom-Right
mr: खालील-उजवे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
mr: खाली

en: Bottom-Left
mr: खालील-डावे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
mr: डावे

en: Top-Left
mr: वरील-डावे

en: Center
mr: मध्य

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
mr: दर्शन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom &duration:
mr: झूम कालावधी :

[ctx: Duration of zoom]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ZoomDuration)
en: Default
mr: मूलभूत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
mr: डेस्कटॉप नाव संलग्नता (&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Layout mode:
mr: रचना पद्धत (&L):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Pager
mr: पेजर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Automatic
mr: स्वयंचलित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Custom
mr: ऐच्छिक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
mr: सक्रियता

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
mr:  मिलीसेकंद

en: Toggle Invert Effect
mr: उलट परिणाम चालू/बंद करा

en: Toggle Invert Effect on Window
mr: चौकटीवर उलट परिणाम चालू/बंद करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
mr: फिकट करून काळे करा (फक्त पूर्णस्क्रीन स्प्लॅश स्क्रीन करिता)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Radius:
mr: त्रिज्या (&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
mr: ऍनीमेशन कालावधी :

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
mr: मूलभूत

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
mr: मिलीसेकंद

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
mr: आकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
mr: रूंदी (&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
mr: उंची (&H):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
mr: मूळ संयोजना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
mr: डावे माऊस बटन रंग :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
mr: मधले माऊस बटन रंग :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
mr: उजवे माऊस बटन रंग :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
mr: प्रगत संयोजना

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
mr: वलय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
mr: रेषेची रूंदी :

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
mr:  मि.सेकंद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
mr: वलय कालावधी :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
mr: वलय त्रिज्या :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
mr: वलय संख्या :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text
mr: पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
mr: फॉन्ट :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
mr: पाठ्य दर्शवा :

en: Clear All Mouse Marks
mr: सर्व माऊस मार्क्स साफ करा

en: Clear Last Mouse Mark
mr: शेवटचा माऊस मार्क साफ करा

en: Clear Mouse Marks
mr: माऊस मार्क्स साफ करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
mr: रंग (&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
mr: Shift+Meta कळ दाबून ठेवून माऊस हलवून रेखाटन करा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Layout mode:
mr: रचना पद्धत :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
mr: नैसर्गिक

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
mr: वर्तमान चौकटी चालू/बंद करा (वर्तमान डेस्कटॉप)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
mr: वर्तमान चौकटी चालू/बंद करा (सर्व डेस्कटॉप)

en: Toggle Present Windows (Window class)
mr: वर्तमान चौकटी चालू/बंद करा (चौकट वर्ग)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Natural Layout Settings
mr: नैसर्गिक रचना संयोजना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillGaps)
en: Fill &gaps
mr: जागा भरा (&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Faster
mr: जलद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Nicer
mr: चांगले

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Windows
mr: चौकटी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Left button:
mr: डावे बटन :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: No action
mr: क्रिया नाही

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: Activate window
mr: चौकट सक्रिय करा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: End effect
mr: परिणाम थांबवा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Bring window to current desktop
mr: चौकट वर्तमान डेस्कटॉपवर आणा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Send window to all desktops
mr: चौकट सर्व डेस्कटॉपवर पाठवा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: (Un-)Minimize window
mr: चौकट लहान/सामान्य करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle button:
mr: मधले बटन :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right button:
mr: उजवे बटन :

[ctx: @title:group actions when clicking on desktop]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Desktop
mr: डेस्कटॉप

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonDesktop)
en: Show desktop
mr: डेस्कटॉप दर्शवा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowCaptions)
en: Display window &titles
mr: चौकट शिर्षक दर्शवा (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowIcons)
en: Display window &icons
mr: चौकट चिन्हे दर्शवा (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
mr: लहान केलेल्या चौकटी दुर्लक्षीत करा (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPanel)
en: Show &panels
mr: पटल दर्शवा (&P)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Regular Grid
mr: सामान्य जाळे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Flexible Grid
mr: लवचिक जाळे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowClosingWindows)
en: Provide buttons to close the windows
mr: चौकटी बंद करण्याकरिता बटन पुरवा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TextureScale)
en: Scale window
mr: चौकट प्रमाण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Outline)
en: Show outline
mr: रूपरेषा दर्शवा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text position:
mr: पाठ्य स्थिती :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Inside Graph
mr: अंतर्गत आलेख

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Nowhere
mr: कोठेही नाही

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Left
mr: वरील डावे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Right
mr: वरील उजवे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Left
mr: खालील डावे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Right
mr: खालील उजवे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text font:
mr: पाठ्य फॉन्ट :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text color:
mr: पाठ्य रंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text alpha:
mr: पाठ्य अल्फा :

en: Toggle Thumbnail for Current Window
mr: वर्तमान चौकटीकरिता लघुप्रतिमा चालू/बंद करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
mr: कमाल रुंदी (&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
mr: अंतर (&S):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
mr:  पिक्सेल्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
mr: अपारदर्शकता (&O):

en: Track mouse
mr: माऊसचा मागोवा घ्या

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
mr: अर्द्ध - पारदर्शकता

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
mr: सामान्य अर्द्ध - पारदर्शकता संयोजना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
mr: कोम्बोबॉक्स पॉपअप्स :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
mr: अपारदर्शक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
mr: संवाद :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
mr: पारदर्शक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
mr: मेन्यू :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
mr: हलणाऱ्या चौकटी :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
mr: निष्क्रिय चौकटी :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
mr: मेन्यू अर्द्ध - पारदर्शकता स्वतंत्ररित्या संयोजीत करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
mr: खाली आलेले मेन्यू :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
mr: पॉपअप मेन्यू :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
mr: तोडलेले मेन्यू :

en: Toggle window geometry display (effect only)
mr: चौकट भूमिती दृश्य चालू/बंद करा (फक्त परिणाम)

en: Toggle KWin composited geometry display
mr: के-विन कंपोझिटेड भूमिती दृश्य चालू/बंद करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Move)
en: Display for moving windows
mr: हलणाऱ्या चौकटींकरिता दर्शवा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Resize)
en: Display for resizing windows
mr: आकार बदलणाऱ्या चौकटींकरिता दर्शवा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
mr: प्रगत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
mr: ताठरपणा (&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
mr: खेचा (&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
mr: हलविण्याचे प्रमाण (&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
mr: हलविताना थरथरवा (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
mr: आकार बदलताना थरथरवा (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
mr: प्रगत पद्धत कार्यान्वित करा (&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
mr: थरथरीतपणा (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
mr: कमी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
mr: अधिक

en: Move Mouse to Focus
mr: माऊस लक्ष्यावर हलवा

en: Move Mouse to Center
mr: माऊस मध्यावर हलवा

en: Move Left
mr: डावीकडे हलवा

en: Move Right
mr: उजवीकडे हलवा

en: Move Up
mr: वर हलवा

en: Move Down
mr: खाली हलवा

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
mr: ठरविलेल्या झूम प्रमाणाने लहान व मोठे झूम बदलते.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
mr: झूम प्रमाण :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
mr: लक्ष्याचा मागोवा कार्यान्वित करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
mr: माऊसचे टोक :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
mr: माऊसच्या टोकाची दृश्यता.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
mr: प्रमाणात

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
mr: ठेवा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
mr: लपवा

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
mr: माऊस हलताना मागोवा ठेवा.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
mr: प्रमाणबद्ध

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
mr: केंद्रीत

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
mr: दाबा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
mr: अकार्यान्वित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
mr: माऊसचा मागोवा :
