kwin_effects - en to nds translation catalogue (211 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
nds: Swack

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
nds: Dannig

en: Show Desktop Grid
nds: Schriefdischgadder wiesen

[ctx: Desktop name alignment:]
en: Disabled
nds: Utmaakt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
nds: Baven

en: Top-Right
nds: Baven rechts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Right
nds: Rechts

en: Bottom-Right
nds: Nerrn rechts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
nds: Nerrn

en: Bottom-Left
nds: Nerrn links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Left
nds: Links

en: Top-Left
nds: Baven links

en: Center
nds: Merrn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
nds: Utsehn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom &duration:
nds: Kiek&duer:

[ctx: Duration of zoom]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ZoomDuration)
en: Default
nds: Standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Desktop &name alignment:
nds: Schriefdisch&naam utrichten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Layout mode:
nds: &Anorn-Metood:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Pager
nds: Schriefdisch-Översicht

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Automatic
nds: Automaatsch

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Custom
nds: Topasst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Activation
nds: Anmaken

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Blur
nds: Verwischen

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Blurs the background behind semi-transparent windows
nds: Verwischt den Achtergrund achter halfdörsichtig Finstern

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Background contrast
nds: Achtergrundkontrast

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Improve contrast and readability behind semi-transparent windows
nds: Kontrast un Leesborkeit achter halfdörsichtig Finstern verbetern

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Desktop Grid
nds: Schriefdisch-Gadder

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Zoom out so all desktops are displayed side-by-side in a grid
nds: Ansicht grötter maken, so dat all Schriefdischen blangenanner in en Gadder wiest warrt

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Dim Inactive
nds: Nich aktive bedüüstern

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Darken inactive windows
nds: Nich aktive Finstern düüsterer maken

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Fall Apart
nds: Tobreken

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Closed windows fall into pieces
nds: Tomaakt Finstern breekt uteneen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Glide
nds: Glieden

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Highlight Window
nds: Finster rutheven

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlight the appropriate window when hovering over taskbar entries
nds: Bi't Wiesen op Programmbalken-Indrääg de tohören Finstern rutheven

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Invert
nds: Ümdreihen

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Inverts the color of the desktop and windows
nds: Dreiht de Klören vun Schriefdisch un Finstern üm

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Kscreen
nds: KScreen

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper Effect for KScreen
nds: Hülpeffekt för KScreen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Looking Glass
nds: Kiekglas

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: A screen magnifier that looks like a fisheye lens
nds: En Schirm-Kiekglas, dat as en Fischoog-Lins utsüht

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Magic Lamp
nds: Töverlamp

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Simulate a magic lamp when minimizing windows
nds: Simuleert bi't Minimeren vun Finstern en Wunnerlamp

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Magnifier
nds: Kiekglas

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Magnify the section of the screen that is near the mouse cursor
nds: Den Deel vun den Schirm rund den Muuswieser grötter maken

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Mouse Click Animation
nds: Muusklick-Animeren

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Creates an animation whenever a mouse button is clicked. This is useful for screenrecordings/presentations
nds: Animeert dat Klicken mit de Muus. Is goot för Schirmopnahmen un Presentatschonen.

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Mouse Mark
nds: Muus-Mark

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Allows you to draw lines on the desktop
nds: Dor kannst Du Streken mit op den Schriefdisch malen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Present Windows
nds: Finstern wiesen

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Zoom out until all opened windows can be displayed side-by-side
nds: Ansicht so grötter maken, dat sik all Finstern blangenanner wiesen laat

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Resize Window
nds: Finstergrött ännern

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Resizes windows with a fast texture scale instead of updating contents
nds: Bi't Ännern vun de Finstergrött warrt en gau Textuurskaleren bruukt, un nich de Inholt opfrischt

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Screen Edge
nds: Schirmkant

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlights a screen edge when approaching
nds: Markeert en Schirmkant, wenn een ehr neger kummt

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Screenshot
nds: Schirmfoto

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Sheet
nds: Blööd

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Make modal dialogs smoothly fly in and out when they are shown or hidden
nds: Modaaldialogen bi't Wiesen oder Versteken week rin- oder rutflegen laten

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Show FPS
nds: Bps wiesen

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display KWin's performance in the corner of the screen
nds: KWin sien Leisten in't Schirmhuuk wiesen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Show Paint
nds: Klöör wiesen

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Highlight areas of the desktop that have been recently updated
nds: Jüst opfrischt Schirmrebeden rutheven

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Slide
nds: Glitschen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Slide Back
nds: Achterrut glitschen

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Slide back windows when another window is raised
nds: Finstern achterut glieden laten, wenn en anner na vörn kummt

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Sliding popups
nds: Glitschen Opdukers

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Sliding animation for Plasma popups
nds: Plasma sien Opdukfinstern gliedt över den Schriefdisch

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Snap Helper
nds: Snapphülp

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Help you locate the center of the screen when moving a window
nds: Bi't Verschuven vun Finstern den Schirm sien Merrn finnen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Startup Feedback
nds: Startmellen

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Helper effect for startup feedback
nds: Hülpeffekt för de Startmellen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Thumbnail Aside
nds: Vöransicht kantsiets

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display window thumbnails on the edge of the screen
nds: Finster-Vöransichten an de Schirmkant wiesen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Track Mouse
nds: Muusspoor

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display a mouse cursor locating effect when activated
nds: Wenn anmaakt, de Steed vun den Muuswieser rutheven

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Window Geometry
nds: Finsterafmeten

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Display window geometries on move/resize
nds: Finsterafmeten bi't Verschuven oder Ännern vun de Finstergrött wiesen

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Wobbly Windows
nds: Wabbelig Finstern

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Deform windows while they are moving
nds: Finstern bi't Verschuven weihen laten

[ctx: Name of a KWin Effect]
en: Zoom
nds: Ansichtgrött

[ctx: Comment describing the KWin Effect]
en: Magnify the entire desktop
nds: Den helen Schriefdisch grötter wiesen

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en:  milliseconds
nds:  Millisekunnen

en: Toggle Invert Effect
nds: Ümdreihen an-/utmaken

en: Toggle Invert Effect on Window
nds: Ümdreihen för Finster an- oder utmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
nds: Na Swatt utblennen (bloots Heelschirm-Startschirm)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Radius:
nds: &Halfmaat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
nds: Animeerduer:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
nds: Standard

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: milliseconds
nds: ms

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
nds: Grött

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
nds: &Breed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
nds: &Hööchde:

en: Toggle Mouse Click Effect
nds: Muusklickeffekt an-/utmaken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
nds: Eenfache Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
nds: Klöör Muusknoop links:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
nds: Klöör Middel-Muusknoop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
nds: Klöör Muusknoop rechts:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
nds: Verwiedert Instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
nds: Krinken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
nds: Streekbreed

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
nds:  ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
nds: Krinken Utblennduer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
nds: Krink-Halfmaat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
nds: Krinkentall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
nds: Schriftoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
nds: Text wiesen:

en: Clear All Mouse Marks
nds: All Muusmarken wegmaken

en: Clear Last Mouse Mark
nds: Lest Muusmarken wegmaken

en: Clear Mouse Marks
nds: Muusmarken wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
nds: &Klöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Draw with the mouse by holding Shift+Meta keys and moving the mouse.
nds: Mit daalhollen Ümschalt+Meta-Tasten mit de Muus malen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LayoutMode) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Layout mode:
nds: Anorn-Metood:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LayoutMode) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Natural
nds: Normaal

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
nds: »Vörhannen Finstern« an- oder utmaken (aktuell Schriefdisch)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
nds: »Vörhannen Finstern« an- oder utmaken (all Schriefdischen)

en: Toggle Present Windows (Window class)
nds: »Vörhannen Finstern« an-/utmaken (Finsterklass)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Natural Layout Settings
nds: Normaal Anorn-Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillGaps)
en: Fill &gaps
nds: &Lücken vullmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Faster
nds: Gauer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Nicer
nds: Smucker

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Windows
nds: Finstern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Left button:
nds: Knoop links:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: No action
nds: Keen Akschoon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: Activate window
nds: Finster aktiev maken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftBut
en: End effect
nds: Effekt ophollen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Bring window to current desktop
nds: Finster op aktuellen Schriefdisch halen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: Send window to all desktops
nds: Finster op all Schriefdischen wiesen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonWindow) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonWindow)
en: (Un-)Minimize window
nds: Finster minimeren an/ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Middle button:
nds: Middelknoop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Right button:
nds: Knoop rechts:

[ctx: @title:group actions when clicking on desktop]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Desktop
nds: Schriefdisch

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LeftButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_MiddleButtonDesktop) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RightButtonDesktop)
en: Show desktop
nds: Schriefdisch wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowCaptions)
en: Display window &titles
nds: Finster&titeln wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawWindowIcons)
en: Display window &icons
nds: Finster&lüttbiller wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
nds: &Minimeert Finstern övergahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPanel)
en: Show &panels
nds: &Panelen wiesen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Regular Grid
nds: Gadder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LayoutMode)
en: Flexible Grid
nds: Topassen Gadder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowClosingWindows)
en: Provide buttons to close the windows
nds: Praatstellen vun Knööp för't Tomaken vun Finstern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TextureScale)
en: Scale window
nds: Finstergrött topassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Outline)
en: Show outline
nds: Ümreet wiesen

en: This effect is not a benchmark
nds: Disse Effekt ist keen Leistentest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text position:
nds: Textpositschoon:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Inside Graph
nds: Binnen dat Diagramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Nowhere
nds: Narms

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Left
nds: Baven links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Top Right
nds: Baven rechts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Left
nds: Nerrn links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TextPosition)
en: Bottom Right
nds: Nerrn rechts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text font:
nds: Schriftoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Text color:
nds: Textklöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text alpha:
nds: Text-Överblennen:

en: Toggle Thumbnail for Current Window
nds: Vöransicht för't aktuelle Finster an-/utmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
nds: Gröttst &Breed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
nds: Af&stand:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
nds:  px

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
nds: &Deckstärk:

en: Track mouse
nds: Muusspoor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Control)
en: Ctrl
nds: Strg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Shift)
en: Shift
nds: Ümschalt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
nds: Dörschienen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
nds: Allgemeen Dörschienen-Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
nds: Utsöökfeld-Opdukers:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
nds: Decken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
nds: Dialogen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
nds: Dörsichtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
nds: Menüs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
nds: Verschaven Finstern:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
nds: Nich aktive Finstern:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
nds: Menü-Dörschienen alleen fastleggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
nds: Opmaakmenüs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
nds: Opdukmenüs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
nds: Aflööst Menüs:

en: Toggle window geometry display (effect only)
nds: Finsterafmeten wiesen oder versteken (bloots en Effekt)

en: Toggle KWin composited geometry display
nds: Vun KWin tosamensett Finsterafmeten wiesen oder versteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Move)
en: Display for moving windows
nds: Bi't Verschuven vun Finstern wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Resize)
en: Display for resizing windows
nds: Bi't Ännern vun de Finstergrött wiesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
nds: Verwiedert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
nds: &Stevigkeit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
nds: Tre&cken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
nds: &Verschuvenfakter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
nds: Bi't Versch&uven wabbeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
nds: Bi &Gröttännern wabbeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
nds: &Verwiedert Bedrief anmaken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
nds: &Wabbeligkeit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
nds: Minn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
nds: Mehr

en: Move Zoomed Area to Left
nds: Grötter maakt Rebeet na links verschuven

en: Move Zoomed Area to Right
nds: Grötter maakt Rebeet na rechts verschuven

en: Move Zoomed Area Upwards
nds: Grötter maakt Rebeet na baven verschuven

en: Move Zoomed Area Downwards
nds: Grötter maakt Rebeet na nerrn verschuven

en: Move Mouse to Focus
nds: Verschuuv de Muus för't Aktievmaken

en: Move Mouse to Center
nds: Verschuuv de Muus för't Inmiddeln

en: Move Left
nds: Na links

en: Move Right
nds: Na rechts

en: Move Up
nds: Na baven

en: Move Down
nds: Na nerrn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
nds: De Ansichtgrött na fastleggt Weert ännern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
nds: Ansichtgrött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
nds: "Fokus mittrecken" anmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
nds: Muuswieser:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
nds: Muuswieser-Sichtborkeit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
nds: Topassen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
nds: Wohren

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
nds: Versteken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
nds: Muusbewegen nagahn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
nds: Topasst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
nds: In de Merrn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
nds: Schuven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
nds: Utmaakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
nds: Muustrecken:
