kdelibs4 - en to el translation catalogue (1923 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
el: Παλαιό μπλε

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
el: Παλαιό λευκό

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
el: Παλαιό λευκό 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
el: Παλαιό λευκό 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
el: Παλαιό λευκό 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
el: Παλαιό λευκό 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
el: Χλωμό αμύγδαλο

[ctx: color]
en: BlueViolet
el: Μπλε βιολετί

[ctx: color]
en: CadetBlue
el: Μπλε στρατιωτικό

[ctx: color]
en: CadetBlue1
el: Μπλε στρατιωτικό 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
el: Μπλε στρατιωτικό 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
el: Μπλε στρατιωτικό 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
el: Μπλε στρατιωτικό 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
el: Μπλε άνθος αραβοσίτου

[ctx: color]
en: DarkBlue
el: Σκούρο μπλε

[ctx: color]
en: DarkCyan
el: Σκούρο κυανό

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
el: Σκούρο φαιόχρυσο

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
el: Σκούρο φαιόχρυσο 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
el: Σκούρο φαιόχρυσο 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
el: Σκούρο φαιόχρυσο 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
el: Σκούρο φαιόχρυσο 4

[ctx: color]
en: DarkGray
el: Σκούρο γκρι

[ctx: color]
en: DarkGreen
el: Σκούρο πράσινο

[ctx: color]
en: DarkGrey
el: Σκούρο γκρι

[ctx: color]
en: DarkKhaki
el: Σκούρο χακί

[ctx: color]
en: DarkMagenta
el: Σκούρο ματζέντα

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
el: Σκούρο πράσινο λαδί

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
el: Σκούρο πράσινο λαδί 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
el: Σκούρο πράσινο λαδί 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
el: Σκούρο πράσινο λαδί 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
el: Σκούρο πράσινο λαδί 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
el: Σκούρο πορτοκαλί

[ctx: color]
en: DarkOrange1
el: Σκούρο πορτοκαλί 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
el: Σκούρο πορτοκαλί 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
el: Σκούρο πορτοκαλί 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
el: Σκούρο πορτοκαλί 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
el: Σκούρο ορχιδέας

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
el: Σκούρο ορχιδέας 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
el: Σκούρο ορχιδέας 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
el: Σκούρο ορχιδέας 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
el: Σκούρο ορχιδέας 4

[ctx: color]
en: DarkRed
el: Σκούρο κόκκινο

[ctx: color]
en: DarkSalmon
el: Σκούρος σολομός

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
el: Σκούρο πράσινο θάλασσας

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
el: Σκούρο πράσινο θάλασσας 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
el: Σκούρο πράσινο θάλασσας 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
el: Σκούρο πράσινο θάλασσας 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
el: Σκούρο πράσινο θάλασσας 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
el: Σκούρο μπλε γκρι

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
el: Σκούρο γκριζογάλανο

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
el: Σκούρο γκριζογάλανο 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
el: Σκούρο γκριζογάλανο 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
el: Σκούρο γκριζογάλανο 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
el: Σκούρο γκριζογάλανο 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
el: Σκούρο γκριζογάλανο

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
el: Σκούρο τυρκουάζ

[ctx: color]
en: DarkViolet
el: Σκούρο βιολετί

[ctx: color]
en: DeepPink
el: Βαθύ ροζ

[ctx: color]
en: DeepPink1
el: Βαθύ ροζ 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
el: Βαθύ ροζ 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
el: Βαθύ ροζ 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
el: Βαθύ ροζ 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
el: Βαθύ μπλε του ουρανού

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
el: Βαθύ μπλε του ουρανού 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
el: Βαθύ μπλε του ουρανού 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
el: Βαθύ μπλε του ουρανού 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
el: Βαθύ μπλε του ουρανού 4

[ctx: color]
en: DimGray
el: Θαμπό γκρι

[ctx: color]
en: DimGrey
el: Θαμπό γκρι

[ctx: color]
en: DodgerBlue
el: Mπλε ανυπότακτο

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
el: Mπλε ανυπότακτο 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
el: Mπλε ανυπότακτο 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
el: Mπλε ανυπότακτο 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
el: Mπλε ανυπότακτο 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
el: Λευκό άνθους

[ctx: color]
en: ForestGreen
el: Πράσινο δάσους

[ctx: color]
en: GhostWhite
el: Λευκό φαντάσματος

[ctx: color]
en: GreenYellow
el: Πρασινοκίτρινο

[ctx: color]
en: HotPink
el: Έντονο ροζ

[ctx: color]
en: HotPink1
el: Έντονο ροζ 1

[ctx: color]
en: HotPink2
el: Έντονο ροζ 2

[ctx: color]
en: HotPink3
el: Έντονο ροζ 3

[ctx: color]
en: HotPink4
el: Έντονο ροζ 4

[ctx: color]
en: IndianRed
el: Κεραμιδί

[ctx: color]
en: IndianRed1
el: Κεραμιδί 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
el: Κεραμιδί 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
el: Κεραμιδί 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
el: Κεραμιδί 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
el: Κόκκινο λεβάντα

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
el: Κόκκινο λεβάντα 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
el: Κόκκινο λεβάντα 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
el: Κόκκινο λεβάντα 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
el: Κόκκινο λεβάντα 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
el: Πράσινο γρασίδι

[ctx: color]
en: LemonChiffon
el: Τούλι λεμονιού

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
el: Τούλι λεμονιού 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
el: Τούλι λεμονιού 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
el: Τούλι λεμονιού 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
el: Τούλι λεμονιού 4

[ctx: color]
en: LightBlue
el: Ανοικτό μπλε

[ctx: color]
en: LightBlue1
el: Ανοικτό μπλε 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
el: Ανοικτό μπλε 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
el: Ανοικτό μπλε 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
el: Ανοικτό μπλε 4

[ctx: color]
en: LightCoral
el: Ανοικτό κοραλί

[ctx: color]
en: LightCyan
el: Ανοικτό κυανό

[ctx: color]
en: LightCyan1
el: Ανοικτό κυανό 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
el: Ανοικτό κυανό 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
el: Ανοικτό κυανό 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
el: Ανοικτό κυανό 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
el: Ανοικτό φαιόχρυσο

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
el: Ανοικτό φαιόχρυσο 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
el: Ανοικτό φαιόχρυσο 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
el: Ανοικτό φαιόχρυσο 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
el: Ανοικτό φαιόχρυσο 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
el: Ανοικτό χρυσοκίτρινο

[ctx: color]
en: LightGray
el: Ανοικτό γκρι

[ctx: color]
en: LightGreen
el: Ανοικτό πράσινο

[ctx: color]
en: LightGrey
el: Ανοικτό γκρι

[ctx: color]
en: LightPink
el: Ανοικτό ροζ

[ctx: color]
en: LightPink1
el: Ανοικτό ροζ 1

[ctx: color]
en: LightPink2
el: Ανοικτό ροζ 2

[ctx: color]
en: LightPink3
el: Ανοικτό ροζ 3

[ctx: color]
en: LightPink4
el: Ανοικτό ροζ 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
el: Ανοικτός σολομός

[ctx: color]
en: LightSalmon1
el: Ανοικτός σολομός 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
el: Ανοικτός σολομός 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
el: Ανοικτός σολομός 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
el: Ανοικτός σολομός 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
el: Ανοικτό πράσινο θάλασσας

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
el: Ανοικτό μπλε ουρανού

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
el: Ανοικτό μπλε ουρανού 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
el: Ανοικτό μπλε ουρανού 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
el: Ανοικτό μπλε ουρανού 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
el: Ανοικτό μπλε ουρανού 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
el: Ανοικτό μπλε γκρι

[ctx: color]
en: LightSlateGray
el: Ανοικτό γκριζογάλανο

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
el: Ανοικτό γκριζογάλανο

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
el: Ανοικτό μεταλλικό μπλε

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
el: Ανοικτό μεταλλικό μπλε 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
el: Ανοικτό μεταλλικό μπλε 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
el: Ανοικτό μεταλλικό μπλε 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
el: Ανοικτό μεταλλικό μπλε 4

[ctx: color]
en: LightYellow
el: Ανοικτό κίτρινο

[ctx: color]
en: LightYellow1
el: Ανοικτό κίτρινο 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
el: Ανοικτό κίτρινο 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
el: Ανοικτό κίτρινο 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
el: Ανοικτό κίτρινο 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
el: Πράσινο λάιμ

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
el: Μεσαίο θαλασσί

[ctx: color]
en: MediumBlue
el: Μεσαίο μπλε

[ctx: color]
en: MediumOrchid
el: Μεσαίο ορχιδέας

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
el: Μεσαίο ορχιδέας 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
el: Μεσαίο ορχιδέας 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
el: Μεσαίο ορχιδέας 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
el: Μεσαίο ορχιδέας 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
el: Μεσαίο μωβ

[ctx: color]
en: MediumPurple1
el: Μεσαίο μωβ 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
el: Μεσαίο μωβ 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
el: Μεσαίο μωβ 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
el: Μεσαίο μωβ 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
el: Μεσαίο πράσινο θάλασσας

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
el: Μεσαίο μπλε γκρι

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
el: Μεσαίο πράσινο άνοιξης

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
el: Μεσαίο τυρκουάζ

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
el: Μεσαίο βιολετί κόκκινο

[ctx: color]
en: MidnightBlue
el: Μπλε του μεσονυκτίου

[ctx: color]
en: MintCream
el: Κρέμα μέντας

[ctx: color]
en: MistyRose
el: Θαμπό τριανταφυλλί

[ctx: color]
en: MistyRose1
el: Θαμπό τριανταφυλλί 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
el: Θαμπό τριανταφυλλί 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
el: Θαμπό τριανταφυλλί 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
el: Θαμπό τριανταφυλλί 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
el: Σομόν

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
el: Σομόν 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
el: Σομόν 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
el: Σομόν 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
el: Σομόν 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
el: Ναυτικό μπλε

[ctx: color]
en: OldLace
el: Ανοικτό κρεμ

[ctx: color]
en: OliveDrab
el: Λαδοπράσινο

[ctx: color]
en: OliveDrab1
el: Λαδοπράσινο 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
el: Λαδοπράσινο 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
el: Λαδοπράσινο 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
el: Λαδοπράσινο 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
el: Πορτοκαλί κόκκινο

[ctx: color]
en: OrangeRed1
el: Πορτοκαλί κόκκινο 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
el: Πορτοκαλί κόκκινο 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
el: Πορτοκαλί κόκκινο 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
el: Πορτοκαλί κόκκινο 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
el: Χλωμό φαιόχρυσο

[ctx: color]
en: PaleGreen
el: Χλωμό πράσινο

[ctx: color]
en: PaleGreen1
el: Χλωμό πράσινο 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
el: Χλωμό πράσινο 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
el: Χλωμό πράσινο 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
el: Χλωμό πράσινο 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
el: Χλωμό τυρκουάζ

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
el: Χλωμό τυρκουάζ 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
el: Χλωμό τυρκουάζ 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
el: Χλωμό τυρκουάζ 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
el: Χλωμό τυρκουάζ 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
el: Χλωμό βιολετί κόκκινο

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
el: Χλωμό βιολετί κόκκινο 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
el: Χλωμό βιολετί κόκκινο 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
el: Χλωμό βιολετί κόκκινο 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
el: Χλωμό βιολετί κόκκινο 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
el: Μίξη παπάγια

[ctx: color]
en: PeachPuff
el: Σάρκα ροδάκινου

[ctx: color]
en: PeachPuff1
el: Σάρκα ροδάκινου 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
el: Σάρκα ροδάκινου 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
el: Σάρκα ροδάκινου 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
el: Σάρκα ροδάκινου 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
el: Γαλάζια σκόνη

[ctx: color]
en: RosyBrown
el: Φαιοτριανταφυλλί

[ctx: color]
en: RosyBrown1
el: Φαιοτριανταφυλλί 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
el: Φαιοτριανταφυλλί 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
el: Φαιοτριανταφυλλί 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
el: Φαιοτριανταφυλλί 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
el: Μπλε βασιλικό

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
el: Μπλε βασιλικό 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
el: Μπλε βασιλικό 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
el: Μπλε βασιλικό 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
el: Μπλε βασιλικό 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
el: Καφέ δέρματος

[ctx: color]
en: SandyBrown
el: Καφέ άμμου

[ctx: color]
en: SeaGreen
el: Πράσινο θάλασσας

[ctx: color]
en: SeaGreen1
el: Πράσινο θάλασσας 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
el: Πράσινο θάλασσας 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
el: Πράσινο θάλασσας 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
el: Πράσινο θάλασσας 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
el: Μπλε ουρανού

[ctx: color]
en: SkyBlue1
el: Μπλε ουρανού 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
el: Μπλε ουρανού 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
el: Μπλε ουρανού 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
el: Μπλε ουρανού 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
el: Γκρι μπλε

[ctx: color]
en: SlateBlue1
el: Γκρι μπλε 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
el: Γκρι μπλε 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
el: Γκρι μπλε 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
el: Γκρι μπλε 4

[ctx: color]
en: SlateGray
el: Γκριζογάλανο

[ctx: color]
en: SlateGray1
el: Γκριζογάλανο 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
el: Γκριζογάλανο 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
el: Γκριζογάλανο 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
el: Γκριζογάλανο 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
el: Γκριζογάλανο

[ctx: color]
en: SpringGreen
el: Πράσινο άνοιξης

[ctx: color]
en: SpringGreen1
el: Πράσινο άνοιξης 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
el: Πράσινο άνοιξης 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
el: Πράσινο άνοιξης 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
el: Πράσινο άνοιξης 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
el: Μεταλλικό μπλε

[ctx: color]
en: SteelBlue1
el: Μεταλλικό μπλε 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
el: Μεταλλικό μπλε 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
el: Μεταλλικό μπλε 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
el: Μεταλλικό μπλε 4

[ctx: color]
en: VioletRed
el: Βιολετί κόκκινο

[ctx: color]
en: VioletRed1
el: Βιολετί κόκκινο 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
el: Βιολετί κόκκινο 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
el: Βιολετί κόκκινο 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
el: Βιολετί κόκκινο 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
el: Λευκός καπνός

[ctx: color]
en: YellowGreen
el: Πρασινοκίτρινο

[ctx: color]
en: aquamarine
el: θαλασσί

[ctx: color]
en: aquamarine1
el: θαλασσί 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
el: θαλασσί 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
el: θαλασσί 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
el: θαλασσί 4

[ctx: color]
en: azure
el: γαλάζιο

[ctx: color]
en: azure1
el: γαλάζιο 1

[ctx: color]
en: azure2
el: γαλάζιο 2

[ctx: color]
en: azure3
el: γαλάζιο 3

[ctx: color]
en: azure4
el: γαλάζιο 4

[ctx: color]
en: beige
el: μπεζ

[ctx: color]
en: bisque
el: μπισκουί

[ctx: color]
en: bisque1
el: μπισκουί 1

[ctx: color]
en: bisque2
el: μπισκουί 2

[ctx: color]
en: bisque3
el: μπισκουί 3

[ctx: color]
en: bisque4
el: μπισκουί 4

[ctx: color]
en: black
el: μαύρο

[ctx: color]
en: blue
el: μπλε

[ctx: color]
en: blue1
el: μπλε 1

[ctx: color]
en: blue2
el: μπλε 2

[ctx: color]
en: blue3
el: μπλε 3

[ctx: color]
en: blue4
el: μπλε 4

[ctx: color]
en: brown
el: καφέ

[ctx: color]
en: brown1
el: καφέ 1

[ctx: color]
en: brown2
el: καφέ 2

[ctx: color]
en: brown3
el: καφέ 3

[ctx: color]
en: brown4
el: καφέ 4

[ctx: color]
en: burlywood
el: ξύλο

[ctx: color]
en: burlywood1
el: ξύλο 1

[ctx: color]
en: burlywood2
el: ξύλο 2

[ctx: color]
en: burlywood3
el: ξύλο 3

[ctx: color]
en: burlywood4
el: ξύλο 4

[ctx: color]
en: chartreuse
el: κιτρινοπράσινο

[ctx: color]
en: chartreuse1
el: κιτρινοπράσινο 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
el: κιτρινοπράσινο 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
el: κιτρινοπράσινο 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
el: κιτρινοπράσινο 4

[ctx: color]
en: chocolate
el: σοκολατί

[ctx: color]
en: chocolate1
el: σοκολατί 1

[ctx: color]
en: chocolate2
el: σοκολατί 2

[ctx: color]
en: chocolate3
el: σοκολατί 3

[ctx: color]
en: chocolate4
el: σοκολατί 4

[ctx: color]
en: coral
el: κοραλί

[ctx: color]
en: coral1
el: κοραλί 1

[ctx: color]
en: coral2
el: κοραλί 2

[ctx: color]
en: coral3
el: κοραλί 3

[ctx: color]
en: coral4
el: κοραλί 4

[ctx: color]
en: cornsilk
el: μετάξι καλαμποκιού

[ctx: color]
en: cornsilk1
el: μετάξι καλαμποκιού 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
el: μετάξι καλαμποκιού 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
el: μετάξι καλαμποκιού 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
el: μετάξι καλαμποκιού 4

[ctx: color]
en: cyan
el: κυανό

[ctx: color]
en: cyan1
el: κυανό 1

[ctx: color]
en: cyan2
el: κυανό 2

[ctx: color]
en: cyan3
el: κυανό 3

[ctx: color]
en: cyan4
el: κυανό 4

[ctx: color]
en: firebrick
el: πυρότουβλο

[ctx: color]
en: firebrick1
el: πυρότουβλο 1

[ctx: color]
en: firebrick2
el: πυρότουβλο 2

[ctx: color]
en: firebrick3
el: πυρότουβλο 3

[ctx: color]
en: firebrick4
el: πυρότουβλο 4

[ctx: color]
en: gainsboro
el: ελαφρύ γκρι

[ctx: color]
en: gold
el: χρυσό

[ctx: color]
en: gold1
el: χρυσό 1

[ctx: color]
en: gold2
el: χρυσό 2

[ctx: color]
en: gold3
el: χρυσό 3

[ctx: color]
en: gold4
el: χρυσό 4

[ctx: color]
en: goldenrod
el: φαιόχρυσο

[ctx: color]
en: goldenrod1
el: φαιόχρυσο 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
el: φαιόχρυσο 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
el: φαιόχρυσο 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
el: φαιόχρυσο 4

[ctx: color]
en: green
el: πράσινο

[ctx: color]
en: green1
el: πράσινο 1

[ctx: color]
en: green2
el: πράσινο 2

[ctx: color]
en: green3
el: πράσινο 3

[ctx: color]
en: green4
el: πράσινο 4

[ctx: color]
en: honeydew
el: δροσιά πράσινου

[ctx: color]
en: honeydew1
el: δροσιά πράσινου 1

[ctx: color]
en: honeydew2
el: δροσιά πράσινου 2

[ctx: color]
en: honeydew3
el: δροσιά πράσινου 3

[ctx: color]
en: honeydew4
el: δροσιά πράσινου 4

[ctx: color]
en: ivory
el: ιβουάρ

[ctx: color]
en: ivory1
el: ιβουάρ 1

[ctx: color]
en: ivory2
el: ιβουάρ 2

[ctx: color]
en: ivory3
el: ιβουάρ 3

[ctx: color]
en: ivory4
el: ιβουάρ 4

[ctx: color]
en: khaki
el: χακί

[ctx: color]
en: khaki1
el: χακί 1

[ctx: color]
en: khaki2
el: χακί 2

[ctx: color]
en: khaki3
el: χακί 3

[ctx: color]
en: khaki4
el: χακί 4

[ctx: color]
en: lavender
el: πορφυρό λεβάντας

[ctx: color]
en: linen
el: λινό

[ctx: color]
en: magenta
el: ματζέντα

[ctx: color]
en: magenta1
el: ματζέντα 1

[ctx: color]
en: magenta2
el: ματζέντα 2

[ctx: color]
en: magenta3
el: ματζέντα 3

[ctx: color]
en: magenta4
el: ματζέντα 4

[ctx: color]
en: maroon
el: καστανέρυθρο

[ctx: color]
en: maroon1
el: καστανέρυθρο 1

[ctx: color]
en: maroon2
el: καστανέρυθρο 2

[ctx: color]
en: maroon3
el: καστανέρυθρο 3

[ctx: color]
en: maroon4
el: καστανέρυθρο 4

[ctx: color]
en: moccasin
el: μόκα

[ctx: color]
en: navy
el: ναυτικό

[ctx: color]
en: orange
el: πορτοκαλί

[ctx: color]
en: orange1
el: πορτοκαλί 1

[ctx: color]
en: orange2
el: πορτοκαλί 2

[ctx: color]
en: orange3
el: πορτοκαλί 3

[ctx: color]
en: orange4
el: πορτοκαλί 4

[ctx: color]
en: orchid
el: ορχιδέα

[ctx: color]
en: orchid1
el: ορχιδέα 1

[ctx: color]
en: orchid2
el: ορχιδέα 2

[ctx: color]
en: orchid3
el: ορχιδέα 3

[ctx: color]
en: orchid4
el: ορχιδέα 4

[ctx: color]
en: peru
el: φαιό

[ctx: color]
en: pink
el: ροζ

[ctx: color]
en: pink1
el: ροζ 1

[ctx: color]
en: pink2
el: ροζ 2

[ctx: color]
en: pink3
el: ροζ 3

[ctx: color]
en: pink4
el: ροζ 4

[ctx: color]
en: plum
el: δαμασκηνί

[ctx: color]
en: plum1
el: δαμασκηνί 1

[ctx: color]
en: plum2
el: δαμασκηνί 2

[ctx: color]
en: plum3
el: δαμασκηνί 3

[ctx: color]
en: plum4
el: δαμασκηνί 4

[ctx: color]
en: purple
el: πορφυρό

[ctx: color]
en: purple1
el: πορφυρό 1

[ctx: color]
en: purple2
el: πορφυρό 2

[ctx: color]
en: purple3
el: πορφυρό 3

[ctx: color]
en: purple4
el: πορφυρό 4

[ctx: color]
en: red
el: κόκκινο

[ctx: color]
en: red1
el: κόκκινο 1

[ctx: color]
en: red2
el: κόκκινο 2

[ctx: color]
en: red3
el: κόκκινο 3

[ctx: color]
en: red4
el: κόκκινο 4

[ctx: color]
en: salmon
el: ροζέ σολομού

[ctx: color]
en: salmon1
el: ροζέ σολομού 1

[ctx: color]
en: salmon2
el: ροζέ σολομού 2

[ctx: color]
en: salmon3
el: ροζέ σολομού 3

[ctx: color]
en: salmon4
el: ροζέ σολομού 4

[ctx: color]
en: seashell
el: λευκό όστρακου

[ctx: color]
en: seashell1
el: λευκό όστρακου 1

[ctx: color]
en: seashell2
el: λευκό όστρακου 2

[ctx: color]
en: seashell3
el: λευκό όστρακου 3

[ctx: color]
en: seashell4
el: λευκό όστρακου 4

[ctx: color]
en: sienna
el: καστανόφαιο

[ctx: color]
en: sienna1
el: καστανόφαιο 1

[ctx: color]
en: sienna2
el: καστανόφαιο 2

[ctx: color]
en: sienna3
el: καστανόφαιο 3

[ctx: color]
en: sienna4
el: καστανόφαιο 4

[ctx: color]
en: snow
el: χιόνι

[ctx: color]
en: snow1
el: χιόνι 1

[ctx: color]
en: snow2
el: χιόνι 2

[ctx: color]
en: snow3
el: χιόνι 3

[ctx: color]
en: snow4
el: χιόνι 4

[ctx: color]
en: tan1
el: μαύρισμα ηλίου 1

[ctx: color]
en: tan2
el: μαύρισμα ηλίου 2

[ctx: color]
en: tan3
el: μαύρισμα ηλίου 3

[ctx: color]
en: tan4
el: μαύρισμα ηλίου 4

[ctx: color]
en: thistle
el: πορφυρό γαϊδουράγκαθου

[ctx: color]
en: thistle1
el: πορφυρό γαϊδουράγκαθου 1

[ctx: color]
en: thistle2
el: πορφυρό γαϊδουράγκαθου 2

[ctx: color]
en: thistle3
el: πορφυρό γαϊδουράγκαθου 3

[ctx: color]
en: thistle4
el: πορφυρό γαϊδουράγκαθου 4

[ctx: color]
en: tomato
el: ντομάτα

[ctx: color]
en: tomato1
el: ντομάτα 1

[ctx: color]
en: tomato2
el: ντομάτα 2

[ctx: color]
en: tomato3
el: ντομάτα 3

[ctx: color]
en: tomato4
el: ντομάτα 4

[ctx: color]
en: turquoise
el: τυρκουάζ

[ctx: color]
en: turquoise1
el: τυρκουάζ 1

[ctx: color]
en: turquoise2
el: τυρκουάζ 2

[ctx: color]
en: turquoise3
el: τυρκουάζ 3

[ctx: color]
en: turquoise4
el: τυρκουάζ 4

[ctx: color]
en: violet
el: βιολετί

[ctx: color]
en: wheat
el: σιτάρι

[ctx: color]
en: wheat1
el: σιτάρι 1

[ctx: color]
en: wheat2
el: σιτάρι 2

[ctx: color]
en: wheat3
el: σιτάρι 3

[ctx: color]
en: wheat4
el: σιτάρι 4

[ctx: color]
en: white
el: λευκό

[ctx: color]
en: yellow
el: κίτρινο

[ctx: color]
en: yellow1
el: κίτρινο 1

[ctx: color]
en: yellow2
el: κίτρινο 2

[ctx: color]
en: yellow3
el: κίτρινο 3

[ctx: color]
en: yellow4
el: κίτρινο 4

en: Debug Settings
el: Ρυθμίσεις αποσφαλμάτωσης

en: File
el: Αρχείο

en: Message Box
el: Παράθυρο μηνύματος

en: Shell
el: Κέλυφος

en: Syslog
el: Αναφορά συστήματος (syslog)

en: None
el: Τίποτα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
el: Πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
el: Έξοδος σε:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
el: Σφάλμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
el: Διακοπή στα κρίσιμα σφάλματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
el: Απενεργοποίηση όλων των αποτελεσμάτων της αποσφαλμάτωσης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
el: Προειδοποίηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
el: Κρίσιμο σφάλμα

en: &Select All
el: Επιλο&γή όλων

en: &Deselect All
el: Α&ποεπιλογή όλων

en: A dialog box for setting preferences for debug output
el: Ένα παράθυρο διαλόγου για τον καθορισμό των προτιμήσεων για την έξοδο της αποσφαλμάτωσης

en: Copyright 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>
el: Πνευματικά δικαιώματα 1999-2009, David Faure <faure@kde.org>

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
el: Εμφάνιση του διαλόγου με "όλα τα καλούδια" αντί για τον προκαθορισμένο διάλογο λίστας

en: Turn area on
el: Εμφάνιση περιοχής

en: Turn area off
el: Απόκρυψη περιοχής

en: no error
el: κανένα σφάλμα

en: requested family not supported for this host name
el: η ζητούμενη οικογένεια δεν υποστηρίζεται για αυτόν τον υπολογιστή

en: temporary failure in name resolution
el: προσωρινή αποτυχία στην ανάλυση του ονόματος

en: non-recoverable failure in name resolution
el: μη αναστρέψιμη αποτυχία στην ανάλυση του ονόματος

en: invalid flags
el: μη έγκυρες σημαίες

en: memory allocation failure
el: αποτυχία δέσμευσης μνήμης

en: name or service not known
el: άγνωστο όνομα ή υπηρεσία

en: requested family not supported
el: η ζητούμενη οικογένεια δεν υποστηρίζεται

en: requested service not supported for this socket type
el: η ζητούμενη υπηρεσία δεν υποστηρίζεται για αυτόν τον τύπο υποδοχής

en: requested socket type not supported
el: ο ζητούμενος τύπος υποδοχής δεν υποστηρίζεται

en: unknown error
el: άγνωστο σφάλμα

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
el: σφάλμα συστήματος: %1

en: request was canceled
el: η αίτηση ακυρώθηκε

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
el: Άγνωστη οικογένεια %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
el: κανένα σφάλμα

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
el: η αναζήτηση ονόματος απέτυχε

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
el: η διεύθυνση ήδη χρησιμοποιείται

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
el: ο υποδοχέας είναι ήδη συνδεδεμένος

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
el: ο υποδοχέας έχει ήδη δημιουργηθεί

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
el: ο υποδοχέας δεν είναι συνδεδεμένος

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
el: ο υποδοχέας δεν έχει δημιουργηθεί

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
el: η λειτουργία θα εμποδιζόταν

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
el: η σύνδεση αρνήθηκε ενεργά

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
el: τέλος χρονικού ορίου σύνδεσης

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
el: η λειτουργία ήδη πραγματοποιείται

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
el: συνέβη σφάλμα δικτύου

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
el: η λειτουργία δεν υποστηρίζεται

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
el: η λειτουργία συμπλήρωσε το χρονικό περιθώριο

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
el: συνέβη ένα μη αναμενόμενο σφάλμα

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
el: απομακρυσμένος διαχειριστής έκλεισε τη σύνδεση

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
el: Δεν έχουν καθοριστεί όροι χρήσης για αυτό το πρόγραμμα.
    Παρακαλώ ελέγξτε την τεκμηρίωση ή τον πηγαίο κώδικά του
    για οποιονδήποτε όρο χρήσης.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
el: Το πρόγραμμα διανέμεται υπό τους όρους της %1.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
el: Γενική δημόσια άδεια GNU έκδοση 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
el: Γενική δημόσια άδεια GNU έκδοση 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
el: Άδεια BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
el: Άδεια BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
el: Καλλιτεχνική άδεια

[ctx: @item license]
en: Artistic License
el: Καλλιτεχνική άδεια

[ctx: @item license]
en: Q Public License
el: Δημόσια άδεια Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
el: Γενική δημόσια άδεια GNU έκδοση 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
el: Γενική κατώτερη δημόσια άδεια GNU έκδοση 3

[ctx: @item license]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

[ctx: @item license]
en: Not specified
el: Δεν καθορίζεται

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
el: <p>Η απόδοση του KDE στα Ελληνικά γίνεται από την Ομάδα Μετάφρασης του KDE στην ελληνική γλώσσα.</p><p> Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διεθνοποίηση του KDE επισκεφτείτε το <a href="http://el.l10n.kde.org">http://el.l10n.kde.org</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
el: Γρηγοριανό

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
el: Κοπτική

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
el: Αιθιοπική

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
el: Εβραϊκό

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
el: Ισλαμικό / Χίζρι (Πολιτικό)

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
el: Ινδική εθνική

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
el: Ιαπωνικό

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
el: Ιουλιανό

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
el: Ταϊβανέζικο

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
el: Ταϊλανδικό

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
el: Μη έγκυρος τύπος ημερολογίου

en: Today
el: Σήμερα

en: Yesterday
el: Χθες

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, LongFormat]
en: Anno Martyrum
el: Έτος των μαρτύρων

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, ShortFormat]
en: AM
el: ΕΜ

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
el: του Tho

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
el: του Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
el: του Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
el: του Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
el: του Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
el: του Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
el: του Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
el: του Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
el: του Pas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
el: του Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
el: του Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
el: του Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
el: του Kou

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
el: του Thoout

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
el: του Paope

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
el: του Hathor

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
el: του Kiahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
el: του Tobe

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
el: του Meshir

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
el: του Paremhotep

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
el: του Parmoute

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
el: του Pashons

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
el: του Paone

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
el: του Epep

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
el: του Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
el: του Kouji nabot

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
el: του Mes

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
el: του Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
el: του Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
el: του Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
el: του Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
el: του Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
el: του Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
el: του Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
el: του Gen

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
el: του Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
el: του Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
el: του Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
el: του Pag

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
el: του Meskerem

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
el: του Tequemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
el: του Hedar

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
el: του Tahsas

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
el: του Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
el: του Yakatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
el: του Magabit

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
el: του Miyazya

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
el: του Genbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
el: του Sene

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
el: του Hamle

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
el: του Nehase

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
el: του Pagumen

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
el: Πριν κοινής εποχής

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
el: ΠΚΕ

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
el: προ Χριστού

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
el: π.Χ.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
el: Κοινή εποχή

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
el: ΚΕ

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
el: μετά Χριστόν

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
el: μ.Χ.

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
el: Ι

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
el: Φ

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
el: Μ

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
el: Α

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
el: Μ

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
el: Ι

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
el: Ι

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
el: Α

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
el: Σ

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
el: Ο

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
el: Ν

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
el: Δ

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
el: Ιαν

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
el: Φεβ

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
el: Μαρ

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
el: Απρ

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
el: Μαΐ

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
el: Ιουν

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
el: Ιουλ

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
el: Αυγ

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
el: Σεπτ

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
el: Οκτ

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
el: Νοε

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
el: Δεκ

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
el: Ιαν

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
el: Φεβ

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
el: Μαρ

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
el: Απρ

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
el: Μαι

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
el: Ιουν

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
el: Ιουλ

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
el: Αυγ

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
el: Σεπ

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
el: Οκτ

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
el: Νοε

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
el: Δεκ

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
el: Ιανουαρίου

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
el: Φεβρουαρίου

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
el: Μαρτίου

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
el: Απριλίου

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
el: Μαΐου

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
el: Ιουνίου

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
el: Ιουλίου

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
el: Αυγούστου

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
el: Σεπτεμβρίου

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
el: Οκτωβρίου

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
el: Νοεμβρίου

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
el: Δεκεμβρίου

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
el: Ιανουάριος

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
el: Φεβρουάριος

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
el: Μάρτιος

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
el: Απρίλιος

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
el: Μάιος

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
el: Ιούνιος

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
el: Ιούλιος

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
el: Αύγουστος

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
el: Σεπτέμβριος

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
el: Οκτώβριος

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
el: Νοέμβριος

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
el: Δεκέμβριος

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
el: Δ

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
el: Τ

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
el: Τ

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
el: Π

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
el: Π

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
el: Σ

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
el: Κ

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
el: Δευ

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
el: Τρι

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
el: Τετ

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
el: Πεμ

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
el: Παρ

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
el: Σαβ

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
el: Κυρ

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
el: Δευτέρα

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
el: Τρίτη

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
el: Τετάρτη

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
el: Πέμπτη

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
el: Παρασκευή

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
el: Σάββατο

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
el: Κυριακή

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
el: του Tis

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
el: του Hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
el: του Kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
el: του Tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
el: του Shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
el: του Ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
el: του Nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
el: του Iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
el: του Siv

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
el: του Tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
el: του Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
el: του Elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
el: του Ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
el: του Ad2

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
el: του Tishrey

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
el: του Heshvan

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
el: του Kislev

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
el: του Tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
el: του Shvat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
el: του Adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
el: του Nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
el: του Iyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
el: του Sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
el: του Tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
el: του Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
el: του Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
el: του Adar I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
el: του Adar II

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
el: του Cha

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
el: του Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
el: του Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
el: του Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
el: του Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
el: του Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
el: του Āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
el: του Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
el: του Agr

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
el: του Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
el: του Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
el: του Phā

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
el: του Chaitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
el: του Vaishākh

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
el: του Jyaishtha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
el: του Āshādha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
el: του Shrāvana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
el: του Bhādrapad

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
el: του Āshwin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
el: του Kārtik

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
el: του Agrahayana

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
el: του Paush

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
el: του Māgh

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
el: του Phālgun

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
el: του Muh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
el: του Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
el: του R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
el: του R.T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
el: του J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
el: του J.T

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
el: του Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
el: του Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
el: του Ram

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
el: του Shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
el: του Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
el: του Hij

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
el: του Muharram

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
el: του Safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
el: του Rabi` al-Awal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
el: του Rabi` al-Thaani

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
el: του Jumaada al-Awal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
el: του Jumaada al-Thaani

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
el: του Rajab

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
el: του Sha`ban

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
el: του Ramadan

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
el: του Shawwal

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
el: του Thu al-Qi`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
el: του Thu al-Hijjah

[ctx: Calendar Era: Jalali Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Persico
el: Περσικό ημερολόγιο

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
el: του Far

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
el: του Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
el: του Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
el: του Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
el: του Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
el: του Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
el: του Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
el: του Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
el: του Aza

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
el: του Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
el: του Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
el: του Esf

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
el: του Farvardin

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
el: του Ordibehesht

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
el: του Khordad

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
el: του Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
el: του Mordad

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
el: του Shahrivar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
el: του Mehr

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
el: του Aban

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
el: του Azar

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
el: του Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
el: του Bahman

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
el: του Esfand

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
el: Πριν κοινής εποχής

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
el: ΠΚΕ

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
el: προ Χριστού

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
el: π.Χ.

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
el: Κοινή εποχή

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
el: ΚΕ

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
el: μετά Χριστόν

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
el: μ.Χ.

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
el: Ι

[ctx: Julian month 2 - KLocale::NarrowName]
en: F
el: Φ

[ctx: Julian month 3 - KLocale::NarrowName]
en: M
el: Μ

[ctx: Julian month 4 - KLocale::NarrowName]
en: A
el: Α

[ctx: Julian month 5 - KLocale::NarrowName]
en: M
el: Μ

[ctx: Julian month 6 - KLocale::NarrowName]
en: J
el: Ι

[ctx: Julian month 7 - KLocale::NarrowName]
en: J
el: Ι

[ctx: Julian month 8 - KLocale::NarrowName]
en: A
el: Α

[ctx: Julian month 9 - KLocale::NarrowName]
en: S
el: Σ

[ctx: Julian month 10 - KLocale::NarrowName]
en: O
el: Ο

[ctx: Julian month 11 - KLocale::NarrowName]
en: N
el: Ν

[ctx: Julian month 12 - KLocale::NarrowName]
en: D
el: Δ

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
el: Ιαν

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
el: Φεβ

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
el: Μαρ

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
el: Απρ

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
el: Μαΐ

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
el: Ιουν

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
el: Ιουλ

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
el: Αυγ

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
el: Σεπτ

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
el: Οκτ

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
el: Νοε

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
el: Δεκ

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
el: Ιαν

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
el: Φεβ

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
el: Μαρ

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
el: Απρ

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
el: Μαι

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
el: Ιουν

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
el: Ιουλ

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
el: Αυγ

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
el: Σεπ

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
el: Οκτ

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
el: Νοε

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
el: Δεκ

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
el: Ιανουαρίου

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
el: Φεβρουαρίου

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
el: Μαρτίου

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
el: Απριλίου

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
el: Μαΐου

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
el: Ιουνίου

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
el: Ιουλίου

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
el: Αυγούστου

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
el: Σεπτεμβρίου

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
el: Οκτωβρίου

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
el: Νοεμβρίου

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
el: Δεκεμβρίου

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
el: Ιανουάριος

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
el: Φεβρουάριος

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
el: Μάρτιος

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
el: Απρίλιος

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
el: Μάιος

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
el: Ιούνιος

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
el: Ιούλιος

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
el: Αύγουστος

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
el: Σεπτέμβριος

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
el: Οκτώβριος

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
el: Νοέμβριος

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
el: Δεκέμβριος

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
el: Δ

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
el: Τ

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
el: Τ

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
el: Π

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
el: Π

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
el: Σ

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
el: Κ

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
el: Δευ

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
el: Τρι

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
el: Τετ

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
el: Πεμ

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
el: Παρ

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
el: Σαβ

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
el: Κυρ

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
el: Δευτέρα

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
el: Τρίτη

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
el: Τετάρτη

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
el: Πέμπτη

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
el: Παρασκευή

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
el: Σάββατο

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
el: Κυριακή

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
el: Εποχή της Δημοκρατίας της Κίνας

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
el: Δημ.Κίνας

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
el: Βουδιστική Εποχή

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
el: ΒΕ

en: Use the X-server display 'displayname'
el: Χρήση της οθόνης 'όνομα οθόνης' του εξυπηρετητή X

en: Restore the application for the given 'sessionId'
el: Αποκατάσταση της εφαρμογής για το δοθέν 'sessionId'

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
el: Κάνει την εφαρμογή να εγκαταστήσει έναν προσωπικό
    χάρτη χρωμάτων σε μια οθόνη 8-bit

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
el: Περιορίζει το πλήθος των χρωμάτων στο χρωματικό
    κύβο σε οθόνη 8-bit, αν η εφαρμογή
    χρησιμοποιεί την προδιαγραφή χρωμάτων
    QApplication::ManyColor

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
el: λέει στο Qt να μην 'αρπάζει' ποτέ το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
el: η εκτέλεση κάτω από έναν αποσφαλματωτή μπορεί να προκαλέσει ένα έμμεσο
    -nograb, χρησιμοποιήστε -dograb για να το παρακάμψετε

en: switches to synchronous mode for debugging
el: 'γυρίζει' στη σύγχρονη κατάσταση για αποσφαλμάτωση

en: defines the application font
el: ορίζει τη γραμματοσειρά εφαρμογής

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
el: ορίζει το προκαθορισμένο χρώμα φόντου και μία
    παλέτα για την εφαρμογή (οι ανοικτές και σκούρες
    αποχρώσεις υπολογίζονται)

en: sets the default foreground color
el: θέτει το προκαθορισμένο χρώμα προσκηνίου

en: sets the default button color
el: θέτει το προκαθορισμένο χρώμα κουμπιού

en: sets the application name
el: θέτει το όνομα της εφαρμογής

en: sets the application title (caption)
el: θέτει τον τίτλο της εφαρμογής (επεξήγηση)

en: load the testability framework
el: φόρτωση του πλαισίου λειτουργίας δοκιμών

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
el: αναγκάζει την εφαρμογή να χρησιμοποιεί
    οπτική TrueColor σε οθόνη 8bit

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
el: ορίζει το στυλ εισαγωγής XIM (X Μέθοδος Εισαγωγής).
    Πιθανές τιμές είναι onthespot, overthespot, offthespot και
    root

en: set XIM server
el: καθορισμός εξυπηρετητή XIM

en: disable XIM
el: απενεργοποίηση XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
el: αντικατοπτρίζει όλη τη διάταξη των γραφικών συστατικών

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
el: εφαρμογή του στυλ φύλλου Qt στα γραφικά συστατικά της εφαρμογής

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
el: χρησιμοποιήστε ένα διαφορετικό σύστημα γραφικών από το προκαθορισμένο, με επιλογή ανάμεσα στο raster και το opengl (πειραματικό)

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
el: Πληροφορίες QML JS debugger. Η εφαρμογή πρέπει να
    κατασκευαστεί με -DQT_DECLARATIVE_DEBUG για να ενεργοποιηθεί
    ο διορθωτής σφαλμάτων

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
el: Η πλατφόρμα του συστήματος παραθύρων (π.χ. xcb ή wayland)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
el: Χρήση της 'ετικέτας' σαν όνομα στη γραμμή τίτλου

en: Use 'icon' as the application icon
el: Χρήση του 'εικονιδίου' σαν εικονίδιο της εφαρμογής

en: Use alternative configuration file
el: Χρήση εναλλακτικού αρχείου διαμόρφωσης

en: Disable crash handler, to get core dumps
el: Απενεργοποίηση του χειριστή κατάρρευσης, για να πάρετε αντίγραφο μνήμης

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
el: Περιμένει για ένα διαχειριστή παραθύρων συμβατό με WM_NET

en: sets the application GUI style
el: θέτει το στυλ GUI της εφαρμογής

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
el: θέτει τη γεωμετρία πελάτη του κύριου γραφικού συστατικού - δείτε man X για την περιγραφή του ορισμού (συνήθως ΠλάτοςxΎψος+ΧPos+ΥPos)

en: KDE Application
el: Εφαρμογή του KDE

en: Unknown option '%1'.
el: Άγνωστη επιλογή: '%1'.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
el: Το '%1' λείπει.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
el: Το %1 γράφτηκε από
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
el: Αυτή η εφαρμογή γράφτηκε από κάποιον που θέλει να παραμείνει ανώνυμος.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
el: Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το http://bugs.kde.org για να αναφέρετε σφάλματα.

en: Please report bugs to %1.
el: Παρακαλώ αναφέρετε σφάλματα στο  %1.

en: Unexpected argument '%1'.
el: Μη αναμενόμενο όρισμα «%1».

en: Use --help to get a list of available command line options.
el: Χρησιμοποιήστε --help για μια λίστα με τις διαθέσιμες επιλογές γραμμής εντολών.

en: [options]
el: [επιλογές]

en: [%1-options]
el: [%1-επιλογές]

en: Usage: %1 %2
el: Χρήση: %1 %2

en: 
    Generic options:
el: 
    Γενικές επιλογές:

en: Show help about options
el: Εμφάνιση βοήθειας σχετικά με τις επιλογές

en: Show %1 specific options
el: Εμφάνιση %1 ειδικών επιλογών

en: Show all options
el: Εμφάνιση όλων των επιλογών

en: Show author information
el: Εμφάνιση πληροφοριών για τον συγγραφέα

en: Show version information
el: Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης

en: Show license information
el: Εμφάνιση πληροφοριών άδειας χρήσης

en: End of options
el: Τέλος επιλογών

en: 
    %1 options:
el: 
    επιλογές %1:

en: 
    Options:
el: 
    Επιλογές :

en: 
    Arguments:
el: 
    Ορίσματα:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
el: Τα αρχεία/URL που ανοίγουν από αυτή την εφαρμογή θα διαγραφούν μετά τη χρήση

en: KDE-tempfile
el: Προσωρινό αρχείο του KDE

en: pm
el: μμ

en: Library "%1" not found
el: Δε βρέθηκε η βιβλιοθήκη "%1"

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
el: Αραβική-Ινδική

[ctx: digit set]
en: Bengali
el: Μπενγκάλι

[ctx: digit set]
en: Devanagari
el: Ντεβαναγκάρι

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
el: Ανατολικό Αραβική-Ινδική

[ctx: digit set]
en: Gujarati
el: Γκουαράτι

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
el: Γκουρμούχι

[ctx: digit set]
en: Kannada
el: Κανάντα

[ctx: digit set]
en: Khmer
el: Κχμερ

[ctx: digit set]
en: Malayalam
el: Μαλεϊγιαλάμ

[ctx: digit set]
en: Oriya
el: Ορίγια

[ctx: digit set]
en: Tamil
el: Ταμίλ

[ctx: digit set]
en: Telugu
el: Τελούγκου

[ctx: digit set]
en: Arabic
el: Αραβική

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
el: %1 ημέρες

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
el: %1 ώρες

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
el: %1 λεπτά

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
el: %1 δευτερόλεπτα

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
el[0]: %1 χιλιοστό του δευτερολέπτου
el[1]: %1 χιλιοστά του δευτερολέπτου

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
el[0]: 1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
el[0]: 1 δευτερόλεπτο
el[1]: %1 δευτερόλεπτα

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
el: %1 και %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
el: %1 και %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
el: %1 και %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
el: Προ μεσημβρίας

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
el: Μετά μεσημβρίας

en: No target filename has been given.
el: Δε δόθηκε όνομα αρχείου προορισμού.

en: Already opened.
el: Ανοιχτό ήδη.

en: Insufficient permissions in target directory.
el: Ανεπαρκή δικαιώματα στον κατάλογο προορισμού.

en: Unable to open temporary file.
el: Αδύνατο το άνοιγμα προσωρινού αρχείου.

en: Synchronization to disk failed
el: Αποτυχία συγχρονισμού με τον δίσκο

en: Error during rename.
el: Σφάλμα κατά την μετονομασία.

en: Timed out trying to connect to remote host
el: Λήξη χρονικού ορίου κατά την προσπάθεια σύνδεσης στον απομακρυσμένο υπολογιστή

en: address family for nodename not supported
el: μη υποστηριζόμενη οικογένεια διευθύνσεων για το nodename

en: invalid value for 'ai_flags'
el: μη έγκυρη τιμή για το 'ai_flags'

en: 'ai_family' not supported
el: μη υποστηριζόμενη 'ai_family'

en: no address associated with nodename
el: καμία διεύθυνση σχετιζόμενη με το όνομα κόμβου

en: servname not supported for ai_socktype
el: servname δεν υποστηρίζεται για ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
el: 'ai_socktype' δεν υποστηρίζεται

en: system error
el: σφάλμα συστήματος

en: KDE Test Program
el: Πρόγραμμα ελέγχου KDE

en: Africa/Abidjan
el: Αφρική/Αμπιτζάν

en: Africa/Accra
el: Αφρική/Άκκρα

en: Africa/Addis_Ababa
el: Αφρική/Αντίς Αμπέμπα

en: Africa/Algiers
el: Αφρική/Αλγέρι

en: Africa/Asmara
el: Αφρική/Ασμάρα

en: Africa/Asmera
el: Αφρική/Ασμέρα

en: Africa/Bamako
el: Αφρική/Μπαμάκο

en: Africa/Bangui
el: Αφρική/Μπανγκούι

en: Africa/Banjul
el: Αφρική/Μπανζούλ

en: Africa/Bissau
el: Αφρική/Μπισσάου

en: Africa/Blantyre
el: Αφρική/Βλαντίρ

en: Africa/Brazzaville
el: Αφρική/Μπραζαβίλ

en: Africa/Bujumbura
el: Αφρική/Μπουζουμπούρα

en: Africa/Cairo
el: Αφρική/Κάιρο

en: Africa/Casablanca
el: Αφρική/Καζαμπλάνκα

en: Africa/Ceuta
el: Αφρική/Κεούτα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
el: Κεούτα & Μελίλα

en: Africa/Conakry
el: Αφρική/Κόνακρι

en: Africa/Dakar
el: Αφρική/Ντακάρ

en: Africa/Dar_es_Salaam
el: Αφρική/Νταρ ες Σαλάμ

en: Africa/Djibouti
el: Αφρική/Τζιμπουτί

en: Africa/Douala
el: Αφρική/Ντουαλά

en: Africa/El_Aaiun
el: Αφρική/Ελ Αϊούν

en: Africa/Freetown
el: Αφρική/Φρίταουν

en: Africa/Gaborone
el: Αφρική/Γκαμπορόν

en: Africa/Harare
el: Αφρική/Χαράρε

en: Africa/Johannesburg
el: Αφρική/Γιοχάνεσμπουργκ

en: Africa/Juba
el: Αφρική/Τζούμπα

en: Africa/Kampala
el: Αφρική/Καμπάλα

en: Africa/Khartoum
el: Αφρική/Χαρτούμ

en: Africa/Kigali
el: Αφρική/Κιγκάλι

en: Africa/Kinshasa
el: Αφρική/Κινσάσα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
el: δυτική Δημ. του Κονγκό

en: Africa/Lagos
el: Αφρική/Λάγος

en: Africa/Libreville
el: Αφρική/Λιμπρεβίλ

en: Africa/Lome
el: Αφρική/Λομέ

en: Africa/Luanda
el: Αφρική/Λουάντα

en: Africa/Lubumbashi
el: Αφρική/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
el: ανατολική Δημ. του Κονγκό

en: Africa/Lusaka
el: Αφρική/Λουσάκα

en: Africa/Malabo
el: Αφρική/Μαλάμπο

en: Africa/Maputo
el: Αφρική/Μαπούτο

en: Africa/Maseru
el: Αφρική/Μασερού

en: Africa/Mbabane
el: Αφρική/Μπαμπάνε

en: Africa/Mogadishu
el: Αφρική/Μογκαντίσου

en: Africa/Monrovia
el: Αφρική/Μονρόβια

en: Africa/Nairobi
el: Αφρική/Ναϊρόμπι

en: Africa/Ndjamena
el: Αφρική/Τζαμένα

en: Africa/Niamey
el: Αφρική/Νιαμέι

en: Africa/Nouakchott
el: Αφρική/Νουαξότ

en: Africa/Ouagadougou
el: Αφρική/Ουαγκαντούγκου

en: Africa/Porto-Novo
el: Αφρική/Πόρτο Νόβο

en: Africa/Pretoria
el: Αφρική/Πρετόρια

en: Africa/Sao_Tome
el: Αφρική/Σάο Τομέ

en: Africa/Timbuktu
el: Αφρική/Τιμπουκτού

en: Africa/Tripoli
el: Αφρική/Τρίπολη

en: Africa/Tunis
el: Αφρική/Τύνιδα

en: Africa/Windhoek
el: Αφρική/Γουίντχουκ

en: America/Adak
el: Αμερική/Αντάκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
el: Νησιά Αλεύτιαν

en: America/Anchorage
el: Αμερική/Άνκορατζ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
el: Αλάσκα

en: America/Anguilla
el: Αμερική/Ανγκουίλα

en: America/Antigua
el: Αμερική/Αντίγκουα

en: America/Araguaina
el: Αμερική/Αραγουαΐνα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
el: Τοκαντίνς

en: America/Argentina/Buenos_Aires
el: Αμερική/Αργεντινή/Μπουένος Άιρες

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Buenos Aires (BA, CF)
el: Μπουένος Άιρες (BA, CF)

en: America/Argentina/Catamarca
el: Αμερική/Αργεντινή/Catamarca

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
el: Καταμάρκα (CT), Τσουμπούτ (CH)

en: America/Argentina/ComodRivadavia
el: Αμερική/Αργεντινή/ΚόμοντΡιβαντάβια

en: America/Argentina/Cordoba
el: Αμερική/Αργεντινή/Κόρντομπα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
el: περισσότερες τοποθεσίες (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
el: περισσότερες τοποθεσίες (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
el: Αμερική/Αργεντινή/Χουχούι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Jujuy (JY)
el: Χουχούι (JY)

en: America/Argentina/La_Rioja
el: Αμερική/Αργεντινή/Αραγουαΐνα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: La Rioja (LR)
el: Λα Ριόχα (LR)

en: America/Argentina/Mendoza
el: Αμερική/Αργεντινή/Μεντόζα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mendoza (MZ)
el: Μεντόζα (MZ)

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
el: Αμερική/Αργεντινή/Ρίο Γαλέγκος

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Santa Cruz (SC)
el: Σάντα Κρουζ (SC)

en: America/Argentina/Salta
el: Αμερική/Αργεντινή/Σάλτα

en: America/Argentina/San_Juan
el: Αμερική/Αργεντινή/Σαν Χουάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
el: Σαν Χουάν (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
el: Αμερική/Αργεντινή/Σαν Λουίς

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Luis (SL)
el: Σαν Λούις (SL)

en: America/Argentina/Tucuman
el: Αμερική/Αργεντινή/Τουκουμάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
el: Τούκουμαν (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
el: Αμερική/Αργεντινή/Ουσουαΐα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
el: Γη του Πυρός (TF)

en: America/Aruba
el: Αμερική/Αρούμπα

en: America/Asuncion
el: Αμερική/Ασουνσιόν

en: America/Atikokan
el: Αμερική/Ατικοτάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
el: Αναταλοική Τυπική Ώρα (EST) - Ατικοκάν, Οντάριο και Σαουθάμπτον, Νουβανούτ

en: America/Atka
el: Αμερική/Άτκα

en: America/Bahia
el: Αμερική/Μπάχια

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
el: Μπάχια

en: America/Bahia_Banderas
el: Αμερική/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
el: Κεντρική Ώρα Μεξικό - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
el: Αμερική/Μπαρπάντος

en: America/Belem
el: Αμερική/Μπελέμ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
el: Αμάπα, Ε Πάρα

en: America/Belize
el: Αμερική/Μπελίζε

en: America/Blanc-Sablon
el: Αμερική/Μπλανκ Σαμπλόν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
el: Ατλαντική Τυπική Ώρα (AST) - Κεμπέκ - κάτω βόρεια ακτή

en: America/Boa_Vista
el: Αμερική/Μπόα Βίστα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
el: Ροραΐμα

en: America/Bogota
el: Αμερική/Μπογκοτά

en: America/Boise
el: Αμερική/Μποΐζε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
el: Ορεινή ώρα - νότιο Άινταχο & ανατολικό Όρεγκον

en: America/Buenos_Aires
el: Αμερική/Μπουένος Άιρες

en: America/Calgary
el: Αμερική/Κάλγκαρι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
el: Ορεινή ώρα - Αλμπέρτα, ανατολική Βρετανική Κολούμπια & δυτικό Σασκατσουάν

en: America/Cambridge_Bay
el: Αμερική/Κέιμπριτζ μπέι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
el: Ορεινή ώρα - δυτικό Νουβανούτ

en: America/Campo_Grande
el: Αμερική/Κάμπο Γκράντε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
el: Μάτο Γκρόσο ντο Σουλ

en: America/Cancun
el: Αμερική/Κανκούν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
el: Κεντρική ώρα (CT) - Κουιντάνα Ρο

en: America/Caracas
el: Αμερική/Καράκας

en: America/Catamarca
el: Αμερική/Καταμάρκα

en: America/Cayenne
el: Αμερική/Καγιέν

en: America/Cayman
el: Αμερική/Κάυμαν

en: America/Chicago
el: Αμερική/Σικάγο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
el: Κεντρική Ώρα (CT)

en: America/Chihuahua
el: Αμερική/Τσιουάουα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
el: Ορεινή ώρα - Τσιουάουα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
el: Ορεινή ώρα Μεξικό - Τσιουάουα σε απόσταση από τα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Coral_Harbour
el: Αμερική/Κόραλ Χάρμπορ

en: America/Cordoba
el: Αμερική/Κόρντομπα

en: America/Costa_Rica
el: Αμερική/Κόστα Ρίκα

en: America/Creston
el: Αμερική/Κρέστον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
el: Ορεινη τυπική ώρα (MST) - Κρέστον, Βρετανική Κολούμπια

en: America/Cuiaba
el: Αμερική/Κουλάμπα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
el: Μάτο Γκρόσο

en: America/Curacao
el: Αμερική/Κουρακάο

en: America/Danmarkshavn
el: Αμερική/Ντάνμαρκσαβν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
el: ανατολική ακτή, βόρεια του Σκόρσμπισουντ

en: America/Dawson
el: Αμερική/Ντόσον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
el: Ώρα Ειρηνικού - βόρειο Γιούκον

en: America/Dawson_Creek
el: Αμερική/Ντόσον Κρικ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
el: Ορεινη τυπική ώρα (MST) - Ντόσον Κρικ & Φορτ Σεν Τζον, Βρετανική Κολούμπια

en: America/Denver
el: Αμερική/Ντένβερ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
el: Ορεινή Ώρα

en: America/Detroit
el: Αμερική/Ντιτρόιτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
el: Ανατολική Ώρα - Μίσιγκαν - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Dominica
el: Αμερική/Ντομίνικα

en: America/Edmonton
el: Αμερική/Έντμοντον

en: America/Eirunepe
el: Αμερική/Εϊρουνέπε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
el: Δυτικές Αμαζόνες

en: America/El_Salvador
el: Αμερική/Ελ Σαλβαδόρ

en: America/Ensenada
el: Αμερική/Ενσενάντα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
el: Ώρα Ειρηνικού

en: America/Fort_Wayne
el: Αμερική/Φορτ Γουέιν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Fortaleza
el: Αμερική/Φορταλέτσα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
el: ΒΑ Βραζιλία (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
el: Αμερική/Φρεντέρικτον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
el: Ώρα Ατλαντικού - Νέα Σκωτία (περισσότερες τοποθεσίες), PEI

en: America/Glace_Bay
el: Αμερική/Γλέις Μπέι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
el: Ώρα Ατλαντικού - Νέα Σκωτία - τοποθεσίες εκτός παρατήρησης DST 1966-1971

en: America/Godthab
el: Αμερική/Γκόντθαμπ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
el: περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Goose_Bay
el: Αμερική/Γκουζ μπέι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
el: Ώρα Ατλαντικού - Λαμπραντός - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Grand_Turk
el: Αμερική/Γκραντ Τουρκ

en: America/Grenada
el: Αμερική/Γκρενάντα

en: America/Guadeloupe
el: Αμερική/Γουαδελούπη

en: America/Guatemala
el: Αμερική/Γουατεμάλα

en: America/Guayaquil
el: Αμερική/Γκουαγιακουίλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
el: κύρια χώρα

en: America/Guyana
el: Αμερική/Γουιάνα

en: America/Halifax
el: Αμερική/Χόλφαξ

en: America/Havana
el: Αμερική/Αβάνα

en: America/Hermosillo
el: Αμερική/Ερμοσίλο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
el: Ορεινή Τυπική Ώρα (MST) - Σονόρα

en: America/Indiana/Indianapolis
el: Αμερική/Ιντιάνα/Ιντιανάπολις

en: America/Indiana/Knox
el: Αμερική/Ιντιάνα/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Στάρκι Κάουντι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
el: Κεντρική Ώρα - Ιντιάνα - Στάρκι Κάουντι

en: America/Indiana/Marengo
el: Αμερική/Ιντιάνα/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Κρόφορντ Κάουντι

en: America/Indiana/Petersburg
el: Αμερική/Ιντιάνα/Πίτερσμπουργκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
el: Κεντρική Ώρα - Ιντιάνα - Πάικ Κάουντι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Πάικ Κάουντι

en: America/Indiana/Tell_City
el: Αμερική/Ιντιάνα/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
el: Κεντρική Ώρα - Ιντιάνα - Πέρι Κάουντι

en: America/Indiana/Vevay
el: Αμερική/Ιντιάνα/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Σουίτσερλαντ Κάουντι

en: America/Indiana/Vincennes
el: Αμερική/Ιντιάνα/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Ντάβλες, Ντιμπόλς, Νοξ & Μάρτιν Κάουντις

en: America/Indiana/Winamac
el: Αμερική/Ιντιάνα/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Πουλάσκι Κάουντι

en: America/Indianapolis
el: Αμερική/Ιντιανάπολις

en: America/Inuvik
el: Αμερική/Ινουβίκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
el: Ορεινή Ώρα - δυτικές βορειοδυτικές επικράτειες

en: America/Iqaluit
el: Αμερική/Ικαλουίτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
el: Ανατολική Ώρα - ανατολικό Νούβανουτ - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Jamaica
el: Αμερική/Τζαμάικα

en: America/Jujuy
el: Αμερική/Τζούγιου

en: America/Juneau
el: Αμερική/Τζουνό

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
el: Αλάσκα - λωρίδα

en: America/Kentucky/Louisville
el: Αμερική/Κεντάκι/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
el: Ανατολική Ώρα - Κεντάκι - περιοχή Λούισβιλ

en: America/Kentucky/Monticello
el: Αμερική/Κεντάκι/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
el: Ανατολική Ώρα - Κεντάκι - Γουέιν Κάουντι

en: America/Knox_IN
el: Αμερική/Νοξ ΙΝ

en: America/Kralendijk
el: Αμερική/Kralendijk

en: America/La_Paz
el: Αμερική/Λα Παζ

en: America/Lima
el: Αμερική/Λίμα

en: America/Los_Angeles
el: Αμερική/Λος Άντζελες

en: America/Louisville
el: Αμερική/Louisville

en: America/Lower_Princes
el: Αμερική/Lower_Princes

en: America/Maceio
el: Αμερική/Μασέιο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alagoas, Sergipe
el: Αλαγκόας, Σεργκίπε

en: America/Managua
el: Αμερική/Μανάγκουα

en: America/Manaus
el: Αμερική/Μανάους

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
el: Α Αμαζόνες

en: America/Marigot
el: Αμερική/Μάριγκοτ

en: America/Martinique
el: Αμερική/Μαρτινίκα

en: America/Matamoros
el: Αμερική/Ματαμόρος

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
el: Κεντρική Ώρα ΗΠΑ - Κοαχουίλα, Ντουράνγκο, Νουέβο Λεόν, Ταμαουλίπας κοντά στα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Mazatlan
el: Αμερική/Μαζατλάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
el: Ορεινή ώρα - Ν Μπάχα, Νάγιαριτ, Σιναλόα

en: America/Mendoza
el: Αμερική/Μεντόζα

en: America/Menominee
el: Αμερική/Μενόμινι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
el: Κεντρική Ώρα - Μίσιγκαν - Ντίκινσον, Γκόγκεμπιτς, Άιρον & Μενόμινι κάουντις

en: America/Merida
el: Αμερική/Μερίδα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
el: Κεντρική Ώρα - Καμπές, Γιουκατάν

en: America/Metlakatla
el: Αμερική/Μετλακάτλα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
el: Ώρα Μετλακάτλα - Νήσος Annette

en: America/Mexico_City
el: Αμερική/Πόλη του Μεξικού

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
el: Κεντρική Ώρα - οι περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Miquelon
el: Αμερική/Μικελόν

en: America/Moncton
el: Αμερική/Μόνκτον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
el: Ώρα Ατλαντικού - Νέο Μπρούνσγουικ

en: America/Monterrey
el: Αμερική/Μοντερέι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
el: Κεντρική Ώρα - Κοαχουίλα, Ντουράνγκο, Νουέβο Λεόν, Ταμαουλίπας

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
el: Κεντρική Ώρα Μεξικό - Κοαχουίλα, Ντουράνγκο, Νουέβο Λεόν, Ταμαουλίπας σε απόσταση από τα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Montevideo
el: Αμερική/Μοντεβιδέο

en: America/Montreal
el: Αμερική/Μόντρεαλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
el: Ανατολική Ώρα - Κεμπέκ - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Montserrat
el: Αμερική/Μοντσεράτ

en: America/Nassau
el: Αμερική/Νασσάου

en: America/New_York
el: Αμερική/Νέα Υόρκη

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
el: Ανατολική Ώρα

en: America/Nipigon
el: Αμερική/Νιπιγκόν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
el: Ανατολική Ώρα - Οντάριο & Κεμπέκ - τοποθεσίες εκτός παρατήρησης DST 1967-1973

en: America/Nome
el: Αμερική/Νομέ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
el: Αλάσκα - δυτική Αλάσκα

en: America/Noronha
el: Αμερική/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
el: Ατλαντικοί νήσοι

en: America/North_Dakota/Beulah
el: Αμερική/Βόρεια Ντακότα/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
el: Κεντρική Ώρα - Βόρεια Ντακότα - Περιφέρεια Mercer

en: America/North_Dakota/Center
el: Αμερική/Βόρεια Ντακότα/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
el: Κεντρική Ώρα - Βόρεια Ντακότα - Όλιβερ κάουντι

en: America/North_Dakota/New_Salem
el: Αμερική/Βόρεια Ντακότα/Νέο Σάλεμ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
el: Κεντρική Ώρα - Βόρεια Ντακότα - Μόρτον κάουντι (εκτός περιοχής Μάνταν)

en: America/Ojinaga
el: Αμερική/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
el: Ορεινή ώρα ΗΠΑ - Τσιουάουα κοντά στα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Ontario
el: Αμερική/Οντάριο

en: America/Panama
el: Αμερική/Παναμάς

en: America/Pangnirtung
el: Αμερική/Πανγκνιρτούνγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
el: Ανατολική Ώρα - Πάνγκνιρτουνγκ, Νούβανουτ

en: America/Paramaribo
el: Αμερική/Παραμαρίμπο

en: America/Phoenix
el: Αμερική/Φοίνιξ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
el: Ορεινή Τυπική Ώρα (MST) - Αριζόνα

en: America/Port-au-Prince
el: Αμερική/Πορτ-ο-Πρενς

en: America/Port_of_Spain
el: Αμερική/Πορτ οφ Σπέιν

en: America/Porto_Acre
el: Αμερική/Πόρτο Άκρε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Acre
el: Άκρε

en: America/Porto_Velho
el: Αμερική/Πόρτο Βέλο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
el: Ροντόνια

en: America/Puerto_Rico
el: Αμερική/Πουέρτο Ρίκο

en: America/Rainy_River
el: Αμερική/Ρέινι Ρίβερ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
el: Κεντρική Ώρα - Ρέινι Ρίβερ & Φορτ Φρανς, Οντάριο

en: America/Rankin_Inlet
el: Αμερική/Ράνκιν ίνλετ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
el: Κεντρική Ώρα - κεντρικό Νούβανουτ

en: America/Recife
el: Αμερική/Ρεσίφε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
el: Περναμπούκο

en: America/Regina
el: Αμερική/Ρεγκίνα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
el: Κεντρική Τυπική Ώρα - Σασκατσουάν - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Resolute
el: Αμερική/Ρεσολούτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
el: Ανατολική Ώρα - Ρέσολουτ, Νούβανουτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
el: Κεντρική Τυπι`κή Ώρα - Ρέσολουτ, Νούβανουτ

en: America/Rio_Branco
el: Αμερική/Ριο Μπράνκο

en: America/Rosario
el: Αμερική/Ροζάριο

en: America/Santa_Isabel
el: Αμερική/Σάντα Ίζαμπελ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
el: Μεξικό Ώρα ειρηνικού - Μπάχα Καλιφόρνια σε απόσταση από τα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Santarem
el: Αμερική/Σάνταρεμ

en: America/Santiago
el: Αμερική/Σαντιάγκο

en: America/Santo_Domingo
el: Αμερική/Άγιος Δομίνικος

en: America/Sao_Paulo
el: Αμερική/Σάο Πάολο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
el: Ν & ΝΑ Βραζιλία (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
el: Αμερική/Σασκατούν

en: America/Scoresbysund
el: Αμερική/Σκόρσμπισουντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
el: Σκόρσμπισουντ / Ιτοκορτομίλτ

en: America/Shiprock
el: Αμερική/Σίπροκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
el: Ορεινή Ώρα - Ναβάχο

en: America/Sitka
el: Αμερική/Σίτκα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
el: Ώρα Αλάσκας - νοτιοανατολική Αλάσκα

en: America/St_Barthelemy
el: Αμερική/Σεν Βαρθέλεμι

en: America/St_Johns
el: Αμερική/Σεν Τζονς

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
el: Ώρα Νιουφάουντλαντ, συμπεριλαμβανομένου ΝΑ Λαμπραντόρ

en: America/St_Kitts
el: Αμερική/Αγίου Χριστόφορου (Κιτς)

en: America/St_Lucia
el: Αμερική/Αγία Λουκία

en: America/St_Thomas
el: Αμερική/Σεν Τόμας

en: America/St_Vincent
el: Αμερική/Άγιος Βικέντιος

en: America/Swift_Current
el: Αμερική/Σουίφτ Κάρεντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
el: Κεντρική Τυπική Ώρα - Σασκατσουάν - μεσοδυτικά

en: America/Tegucigalpa
el: Αμερική/Τεγκουσιγκάλπα

en: America/Thule
el: Αμερική/Θουλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Thule / Pituffik
el: Θούλ / Πίτουφικ

en: America/Thunder_Bay
el: Αμερική/Θάντερ μπέι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
el: Ανατολική Ώρα - Θάντερ Μπέι, Οντάριο

en: America/Tijuana
el: Αμερική/Τιχουάνα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
el: ΗΠΑ Ώρα Ειρηνικού - Μπάχα Καλιφόρνια κοντά στα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Toronto
el: Αμερική/Τορόντο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
el: Ανατολική Ώρα - Οντάριο - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Tortola
el: Αμερική/Τορτόλα

en: America/Vancouver
el: Αμερική/Βανκούβερ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
el: Ώρα Ειρηνικού - δυτική Βρετανική Κολούμπια

en: America/Virgin
el: Αμερική/Βέρτζιν

en: America/Whitehorse
el: Αμερική/Γουάιτχορς

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
el: Ώρα Ειρηνικού - νότιο Γιούκον

en: America/Winnipeg
el: Αμερική/Γουίνιπεγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
el: Κεντρική ώρα - Μανιτόμπα & δυτικό Οντάριο

en: America/Yakutat
el: Αμερική/Γιακουτάτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
el: Αλάσκα - λαιμός λωρίδας

en: America/Yellowknife
el: Αμερική/Γέλοουναϊφ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
el: Ορεινή ώρα - κεντρικές βορειοδυτικές επικράτειες

en: Antarctica/Casey
el: Ανταρκτική/Κάσεϊ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
el: Σταθμός Κέισι, χερσόνησος Μπάλεϊ

en: Antarctica/Davis
el: Ανταρκτική/Ντέιβις

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
el: Σταθμός Ντέιβις, Βέστφολντ χιλς

en: Antarctica/DumontDUrville
el: Ανταρκτική/Ντιμόντ Ντουρβίλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
el: Σταθμός Ντιμόντ ντ' Ουρβίλ, Τέρε Αντέλιε

en: Antarctica/Macquarie
el: Ανταρκτική/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
el: Σταθμός Νήσος Macquarie, Νήσος Macquarie

en: Antarctica/Mawson
el: Ανταρκτική/Μόουσον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
el: Σταθμός Μόουσον, Χόιμε Μπέι

en: Antarctica/McMurdo
el: Ανταρκτική/Μακ Μέρντο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
el: Σταθμός Μακμούρντο, νήσος Ρος

en: Antarctica/Palmer
el: Ανταρκτική/Πάλμερ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
el: Σταθμός Πάλμερ, νήσος Άνβερς

en: Antarctica/Rothera
el: Ανταρκτική/Ροδέρα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
el: Σταθμός Ροδέρα, νήσος Αδελαΐδα

en: Antarctica/South_Pole
el: Ανταρκτική/Νότιος πόλος

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
el: Σταθμός Αμούδσεν-Σκοτ, Νότιος Πόλος

en: Antarctica/Syowa
el: Ανταρκτική/Σιγιόβα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
el: Σταθμός Σιγιόβα, Ε Ονγκούλ Ι

en: Antarctica/Vostok
el: Ανταρκτική/Βοστόκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
el: Σταθμός Βοστόκ, Νότιος μαγνητικός Πόλος

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
el: Σταθμός Βοστόκ, Λίμνη Βοστόκ

en: Arctic/Longyearbyen
el: Αρκτική/Λόνγκγεαρμπγεν

en: Asia/Aden
el: Ασία/Άντεν

en: Asia/Almaty
el: Ασία/Αλμάτι

en: Asia/Amman
el: Ασία/Αμμάν

en: Asia/Anadyr
el: Ασία/Αναδίρ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
el: Μόσχα+10 - Βερίγγειος θάλασσα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
el: Μόσχα+08 - Βερίγγειος θάλασσα

en: Asia/Aqtau
el: Ασία/Ακτάου

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
el: Ατιράου (Ατιρό, Γκουργέβ), Μανγκιστάου (Μανκιστό)

en: Asia/Aqtobe
el: Ασία/Ακτόμπε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
el: Ακτόμπε (Ακτόμπ)

en: Asia/Ashgabat
el: Ασία/Ασγκαμπάτ

en: Asia/Ashkhabad
el: Ασιά/Ασγκαμπάτ

en: Asia/Baghdad
el: Ασία/Βαγδάτη

en: Asia/Bahrain
el: Ασία/Μπαχρέιν

en: Asia/Baku
el: Ασία/Μπακού

en: Asia/Bangkok
el: Ασία/Μπανγκόκ

en: Asia/Beijing
el: Ασία/Πεκίνο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
el: ανατολική Κίνα - Πεκίνο, Γκουαντόγκ, Σανγκάι, κτλ.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
el: Τυπική Ώρα Κίνας

en: Asia/Beirut
el: Ασία/Βηρυτός

en: Asia/Bishkek
el: Ασία/Μπισκέκ

en: Asia/Brunei
el: Ασία/Μπρουνέι

en: Asia/Calcutta
el: Ασία/Καλκούτα

en: Asia/Choibalsan
el: Ασία/Τσολμπασάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
el: Ντορνόντ, Σουχμπατάρ

en: Asia/Chongqing
el: Ασία/Τσονκίνγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
el: κεντρική Κίνα - Σιτσουάν, Γιουνάν, Γκουανχί, Σαανχί, Γκουζού, κτλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
el: Κινεζικά όρη

en: Asia/Chungking
el: Ασία/Τσουνγκίνγκ

en: Asia/Colombo
el: Ασία/Κολόμπο

en: Asia/Dacca
el: Ασία/Ντάκα

en: Asia/Damascus
el: Ασία/Δαμασκός

en: Asia/Dhaka
el: Ασία/Ντάκα

en: Asia/Dili
el: Ασία/Ντίλι

en: Asia/Dubai
el: Ασία/Ντουμπάι

en: Asia/Gaza
el: Ασία/Γάζα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
el: Λωρίδα της Γάζας

en: Asia/Harbin
el: Ασία/Χαρμπίν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
el: Χεϊλόνγκ-τζιάνγκ (εκτός Μόχε) ,Γιλίν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
el: Κίνα βόρεια

en: Asia/Hebron
el: Ασία/Χέμπρον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
el: Δυτική Όχθη

en: Asia/Ho_Chi_Minh
el: Ασία/Χο Τσι Μιν

en: Asia/Hong_Kong
el: Ασία/Χονγκ Κογκ

en: Asia/Hovd
el: Ασία/Χοβντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
el: Μπαγιάν-Ολγκί, Γκόβι Αλτάλ, Χόβντ, Ουβς, Ζαβκάν

en: Asia/Irkutsk
el: Ασία/Ιρκούτσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
el: Μόσχα+05 - Λίμνη Βαϊκάλη

en: Asia/Jakarta
el: Ασία/Τζακάρτα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
el: Ιάβα & Σουμάτρα

en: Asia/Jayapura
el: Ασία/Τζαγιαπούρα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
el: Ίριαν Ιάβα & οι Μολούκας

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
el: Δυτική Νέα Γουινέα (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)

en: Asia/Jerusalem
el: Ασία/Ιερουσαλήμ

en: Asia/Kabul
el: Ασία/Καμπούλ

en: Asia/Kamchatka
el: Ασία/Καμτσάτκα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
el: Μόσχα+09 - Καμτσάτκα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
el: Μόσχα+08 - Καμτσάτκα

en: Asia/Karachi
el: Ασία/Καράτσι

en: Asia/Kashgar
el: Ασία/Κασγκάρ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
el: δυτικό Θηβέτ & Ζινγιάνγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
el: Κίνα δυτικό Ζινγιάνγκ

en: Asia/Kathmandu
el: Ασία/Κατμαντού

en: Asia/Katmandu
el: Ασία/Κατμαντού

en: Asia/Kolkata
el: Ασία/Κολκάτα

en: Asia/Krasnoyarsk
el: Ασία/Κράσνογιαρσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
el: Μόσχα+04 - ποταμός Γενισέι

en: Asia/Kuala_Lumpur
el: Ασία/Κουάλα Λουμπούρ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
el: χερσονησιακή Μαλαισία

en: Asia/Kuching
el: Ασία/Κουτσίνγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
el: Σαμπάχ & Σαραβάκ

en: Asia/Kuwait
el: Ασία/Κουβέιτ

en: Asia/Macao
el: Ασία/Μακάο

en: Asia/Macau
el: Ασία/Μακάο

en: Asia/Magadan
el: Ασία/Μαγκαντάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
el: Μόσχα+08 - Μαγκαντάν

en: Asia/Makassar
el: Ασία/Μακασάρ

en: Asia/Manila
el: Ασία/Μανίλα

en: Asia/Muscat
el: Ασία/Μουσκάτ

en: Asia/Nicosia
el: Ασία/Λευκωσία

en: Asia/Novokuznetsk
el: Ασία/Νοβοκούζνετσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
el: Μόσχα+03 - Νοβοκούζνετσκ

en: Asia/Novosibirsk
el: Ασία/Νοβοσιμπίρσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
el: Μόσχα+03 - Νοβόσιμπιρσκ

en: Asia/Omsk
el: Ασία/Ομσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
el: Μόσχα+03 - δυτική Σιβηρία

en: Asia/Oral
el: Ασία/Οράλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
el: δυτικό Καζακστάν

en: Asia/Phnom_Penh
el: Ασία/Πνομ Πενχ

en: Asia/Pontianak
el: Ασία/Ποντιανάκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
el: δυτικό & κεντρικό Βορνέο

en: Asia/Pyongyang
el: Ασία/Πιονγιάνγκ

en: Asia/Qatar
el: Ασία/Κατάρ

en: Asia/Qyzylorda
el: Ασία/Κιζιλόρντα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
el: Κιζιλόρντα (Κζιλ-Όρντα)

en: Asia/Rangoon
el: Ασία/Ρανγκούν

en: Asia/Riyadh
el: Ασία/Ριάντ

en: Asia/Saigon
el: Ασία/Σαϊγκόν

en: Asia/Sakhalin
el: Ασία/Σαχαλίν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
el: Μόσχα+07 - νήσος Σακχαλίν

en: Asia/Samarkand
el: Ασία/Σαμαρκάντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
el: δυτικό Ουζμπεκιστάν

en: Asia/Seoul
el: Ασία/Σεούλ

en: Asia/Shanghai
el: Ασία/Σαγκάη

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
el: Κίνα ανατολική

en: Asia/Singapore
el: Ασία/Σιγκαπούρη

en: Asia/Taipei
el: Ασία/Ταϊπέι

en: Asia/Tashkent
el: Ασία/Τασκένδη

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
el: ανατολικό Ουζμπεκιστάν

en: Asia/Tbilisi
el: Ασία/Τιφλίδα

en: Asia/Tehran
el: Ασία/Τεχεράνη

en: Asia/Tel_Aviv
el: Ασία/Τελ Αβίβ

en: Asia/Thimbu
el: Ασία/Θιμπού

en: Asia/Thimphu
el: Ασία/Θιμπού

en: Asia/Tokyo
el: Ασία/Τόκιο

en: Asia/Ujung_Pandang
el: Ασία/Ουγιούνγκ Παντάνγκ

en: Asia/Ulaanbaatar
el: Ασία/Ουλάνμπαταρ

en: Asia/Ulan_Bator
el: Ασία/Ουλάν Μπατόρ

en: Asia/Urumqi
el: Ασία/Ουρούμκι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
el: περισσότερο του Θιβέτ & Ζινγιάνγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
el: Κίνα Ζινγιάνγκ-Θιβέτ

en: Asia/Vientiane
el: Ασία/Βιεντιάν

en: Asia/Vladivostok
el: Ασία/Βλαδιβοστόκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
el: Μόσχα+07 - ποταμός Αμούρ

en: Asia/Yakutsk
el: Ασία/Γιακούτσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
el: Μόσχα+06 - ποταμός Λένα

en: Asia/Yekaterinburg
el: Ασία/Αικατερίνμπουργκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
el: Μόσχα+02 - Ουράλια

en: Asia/Yerevan
el: Ασία/Ερεβάν

en: Atlantic/Azores
el: Ατλαντικός/Αζόρες

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
el: Αζόρες

en: Atlantic/Bermuda
el: Ατλαντικός/Βερμούδες

en: Atlantic/Canary
el: Ατλαντικός/Κανάριοι νήσοι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
el: Κανάριοι Νήσοι

en: Atlantic/Cape_Verde
el: Ατλαντικός/Πράσινο Ακρωτήριο

en: Atlantic/Faeroe
el: Ατλαντικός/Φερόες

en: Atlantic/Faroe
el: Ατλαντικός/Φερόες

en: Atlantic/Jan_Mayen
el: Ατλαντικός/Γιαν Μαγέν

en: Atlantic/Madeira
el: Ατλαντικός/Μαδέιρα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
el: Νήσοι Μαδέιρα

en: Atlantic/Reykjavik
el: Ατλαντικός/Ρέικιαβικ

en: Atlantic/South_Georgia
el: Ατλαντικός/Νότια Γεωργία

en: Atlantic/St_Helena
el: Ατλαντικός/Αγία Ελένη

en: Atlantic/Stanley
el: Ατλαντικός/Στάνλεϊ

en: Australia/ACT
el: Αυστραλία/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
el: Νιου Σάουθ Γουέιλς - περισσότερες τοποθεσίες

en: Australia/Adelaide
el: Αυστραλία/Αδελαΐδα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
el: Νότια Αυστραλία

en: Australia/Brisbane
el: Αυστραλία/Μπρίσμπεϊν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
el: Κουίνσλαντ - περισσότερες τοποθεσίες

en: Australia/Broken_Hill
el: Αυστραλία/Μπρόκεν Χιλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
el: Νιου Σάουθ Γουέιλς - Ιανκοβίνα

en: Australia/Canberra
el: Αυστραλία/Καμπέρα

en: Australia/Currie
el: Αυστραλία/Κιούρι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
el: Τασμανία - νήσος Κινγκ

en: Australia/Darwin
el: Αυστραλία/Ντάργουιν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
el: Βόρεια Επικράτεια

en: Australia/Eucla
el: Αυστραλία/Γιούκλα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
el: Δυτική Αυστραλία/περιοχή Γιούκλα

en: Australia/Hobart
el: Αυστραλία/Χόμπαρτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
el: Τασμανία - περισσότερες τοποθεσίες

en: Australia/LHI
el: Αυστραλία/Λχι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
el: νήσος Λορντ Χόου

en: Australia/Lindeman
el: Αυστραλία/Λίντεμαν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
el: Κουίνσλαντ - νήσοι Χόλιντεϊ

en: Australia/Lord_Howe
el: Αυστραλία/Λορντ Χόου

en: Australia/Melbourne
el: Αυστραλία/Μελβούρνη

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
el: Βικτόρια

en: Australia/NSW
el: Αυστραλία/NSW

en: Australia/North
el: Αυστραλία/Βορράς

en: Australia/Perth
el: Αυστραλία/Πέρθ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
el: Δυτική Αυστραλία - περισσότερες τοποθεσίες

en: Australia/Queensland
el: Αυστραλία/Κουίνσλαντ

en: Australia/South
el: Αυστραλία/Νότος

en: Australia/Sydney
el: Αυστραλία/Σίδνεϊ

en: Australia/Tasmania
el: Αυστραλία/Τασμανία

en: Australia/Victoria
el: Αυστραλία/Βικτόρια

en: Australia/West
el: Αυστραλία/Δύση

en: Australia/Yancowinna
el: Αυστραλία/Ιανκοβίνα

en: Brazil/Acre
el: Βραζιλία/Άκρε

en: Brazil/DeNoronha
el: Βραζιλία/Ντε Νορόνια

en: Brazil/East
el: Βραζιλία/Ανατολή

en: Brazil/West
el: Βραζιλία/Δύση

en: Canada/Atlantic
el: Καναδάς/Ατλαντικός

en: Canada/Central
el: Καναδάς/Κεντρικός

en: Canada/East-Saskatchewan
el: Καναδάς/ανατολικό Σασκατσουάν

en: Canada/Eastern
el: Καναδάς/Ανατολικός

en: Canada/Mountain
el: Καναδάς/Ορεινός

en: Canada/Newfoundland
el: Καναδάς/Νιουφάουνλαντ

en: Canada/Pacific
el: Καναδάς/Ειρηνικός

en: Canada/Saskatchewan
el: Καναδάς/Σασκατσουάν

en: Canada/Yukon
el: Καναδάς/Γιούκον

en: Chile/Continental
el: Χιλή/Ηπειρωτική

en: Chile/EasterIsland
el: Χιλή/νήσος του Πάσχα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
el: Νήσος του Πάσχα & Σάλα ι Γκομέζ

en: Cuba
el: Κούβα

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: Eire
el: Έιρε

en: Europe/Amsterdam
el: Ευρώπη/Άμστερνταμ

en: Europe/Andorra
el: Ευρώπη/Ανδόρρα

en: Europe/Athens
el: Ευρώπη/Αθήνα

en: Europe/Belfast
el: Ευρώπη/Μπέλφαστ

en: Europe/Belgrade
el: Ευρώπη/Βελιγράδι

en: Europe/Berlin
el: Ευρώπη/Βερολίνο

en: Europe/Bratislava
el: Ευρώπη/Μπρατισλάβα

en: Europe/Brussels
el: Ευρώπη/Βρυξέλλες

en: Europe/Bucharest
el: Ευρώπη/Βουκουρέστι

en: Europe/Budapest
el: Ευρώπη/Βουδαπέστη

en: Europe/Chisinau
el: Ευρώπη/Κισινάου

en: Europe/Copenhagen
el: Ευρώπη/Κοπεγχάγη

en: Europe/Dublin
el: Ευρώπη/Δουβλίνο

en: Europe/Gibraltar
el: Ευρώπη/Γιβραλτάρ

en: Europe/Guernsey
el: Ευρώπη/Γκουέρνσεϊ

en: Europe/Helsinki
el: Ευρώπη/Ελσίνκι

en: Europe/Isle_of_Man
el: Ευρώπη/Άιλ οφ Μαν

en: Europe/Istanbul
el: Ευρώπη/Κωνσταντινούπολη

en: Europe/Jersey
el: Ευρώπη/Τζέρσεϊ

en: Europe/Kaliningrad
el: Ευρώπη/Καλίνινγκραντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
el: Μόσχα-01 - Καλίνιγκραντ

en: Europe/Kiev
el: Ευρώπη/Κίεβο

en: Europe/Lisbon
el: Ευρώπη/Λισσαβόνα

en: Europe/Ljubljana
el: Ευρώπη/Λιουμπλιάνα

en: Europe/London
el: Ευρώπη/Λονδίνο

en: Europe/Luxembourg
el: Ευρώπη/Λουξεμβούργο

en: Europe/Madrid
el: Ευρώπη/Μαδρίτη

en: Europe/Malta
el: Ευρώπη/Μάλτα

en: Europe/Mariehamn
el: Ευρώπη/Mariehamn

en: Europe/Minsk
el: Ευρώπη/Μίνσκ

en: Europe/Monaco
el: Ευρώπη/Μονακό

en: Europe/Moscow
el: Ευρώπη/Μόσχα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
el: Μόσχα+00 - δυτική Ρωσία

en: Europe/Oslo
el: Ευρώπη/Όσλο

en: Europe/Paris
el: Ευρώπη/Παρίσι

en: Europe/Podgorica
el: Ευρώπη/Ποντγκόρικα

en: Europe/Prague
el: Ευρώπη/Πράγα

en: Europe/Riga
el: Ευρώπη/Ρίγα

en: Europe/Rome
el: Ευρώπη/Ρώμη

en: Europe/Samara
el: Ευρώπη/Σαμάρα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
el: Μόσχα+01 - Σαμάρα, Ουντμούρτια

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
el: Μόσχα+00 - Σαμάρα, Ουντμούρτια

en: Europe/San_Marino
el: Ευρώπη/Άγιος Μαρίνος

en: Europe/Sarajevo
el: Ευρώπη/Σεράγεβο

en: Europe/Simferopol
el: Ευρώπη/Σιμφέροπολ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
el: κεντρική Κριμαία

en: Europe/Skopje
el: Ευρώπη/Σκόπια

en: Europe/Sofia
el: Ευρώπη/Σόφια

en: Europe/Stockholm
el: Ευρώπη/Στοκχόλμη

en: Europe/Tallinn
el: Ευρώπη/Ταλίν

en: Europe/Tirane
el: Ευρώπη/Τίρανα

en: Europe/Tiraspol
el: Ευρώπη/Τιρασπόλ

en: Europe/Uzhgorod
el: Ευρώπη/Ουζγκόροντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
el: Ρουδένια

en: Europe/Vaduz
el: Ευρώπη/Βαντούζ

en: Europe/Vatican
el: Ευρώπη/Βατικανό

en: Europe/Vienna
el: Ευρώπη/Βιέννη

en: Europe/Vilnius
el: Ευρώπη/Βίλνα

en: Europe/Volgograd
el: Ευρώπη/Βόλγκογραντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
el: Μόσχα+00 - Κασπία θάλασσα

en: Europe/Warsaw
el: Ευρώπη/Βαρσοβία

en: Europe/Zagreb
el: Ευρώπη/Ζάγκρεμπ

en: Europe/Zaporozhye
el: Ευρώπη/Zaporozhye

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
el: Ζαπορόζιγιε, Α. Λουνγκάνσκ / Ζαποριζίγια, Α. Λουγκάνσκ

en: Europe/Zurich
el: Ευρώπη/Ζυρίχη

en: GB-Eire
el: ΜΒ-Έιρε

en: Hongkong
el: Χονγκ Κογκ

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: Indian/Antananarivo
el: Ινδικός/Ανταναναρίβο

en: Indian/Chagos
el: Ινδικός/Χάγκος

en: Indian/Christmas
el: Ινδικός/Κρίστμας

en: Indian/Cocos
el: Ινδικός/Κόκος

en: Indian/Comoro
el: Ινδικός/Κομόρο

en: Indian/Kerguelen
el: Ινδικός/Κεργκουελέν

en: Indian/Mahe
el: Ινδικός/Μάχε

en: Indian/Maldives
el: Ινδικός/Μαλδίβες

en: Indian/Mauritius
el: Ινδικός/Μαυρίκιος

en: Indian/Mayotte
el: Ινδικός/Μαγιότ

en: Iran
el: Ιράν

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
el: Κουατζαλεϊν

en: Libya
el: Λιβύη

en: Mexico/BajaNorte
el: Μεξικό/Μπαχανόρτε

en: Mexico/BajaSur
el: Μεξικό/Μπαχασούρ

en: Mexico/General
el: Μεξικό/γενικά

en: NZ-CHAT
el: ΝΖ-Τσατ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
el: νήσοι Τσάδαμ

en: Navajo
el: Νάβαχο

en: Pacific/Apia
el: Ειρηνικός/Άπια

en: Pacific/Auckland
el: Ειρηνικός/Auckland

en: Pacific/Chatham
el: Ειρηνικός/Τσάτχαμ

en: Pacific/Chuuk
el: Ειρηνικός/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
el: Chuuk (Truk) και Γιαπ

en: Pacific/Easter
el: Ειρηνικός/Ίστερ

en: Pacific/Efate
el: Ειρηνικός/Εφάτε

en: Pacific/Enderbury
el: Ειρηνικός/Εντέρμπουρι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
el: Νησιά Φίνιξ

en: Pacific/Fakaofo
el: Ειρηνικός/Φακαόφο

en: Pacific/Fiji
el: Ειρηνικός/Φίτζι

en: Pacific/Funafuti
el: Ειρηνικός/Φουναφούτι

en: Pacific/Galapagos
el: Ειρηνικός/Γκαλαπάγκος

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
el: νήσοι Γκαλαπάγκος

en: Pacific/Gambier
el: Ειρηνικός/Γκάμπλερ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
el: νήσοι Γαμπλέρ

en: Pacific/Guadalcanal
el: Ειρηνικός/Γκουαδαλκανάλ

en: Pacific/Guam
el: Ειρηνικός/Γκουάμ

en: Pacific/Honolulu
el: Ειρηνικός/Χονολουλού

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
el: Χαβάη

en: Pacific/Johnston
el: Ειρηνικός/Τζόνστον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
el: Τζόνστον Ατόλ

en: Pacific/Kiritimati
el: Ειρηνικός/Κιριτιμάτι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
el: Νησιά Λάιν

en: Pacific/Kosrae
el: Ειρηνικός/Κοσράε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
el: Κόσρε

en: Pacific/Kwajalein
el: Ειρηνικός/Κβατζελίν

en: Pacific/Majuro
el: Ειρηνικός/Ματζούρο

en: Pacific/Marquesas
el: Ειρηνικός/Μαρκέζας

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
el: Νησιά Μαρκέζας

en: Pacific/Midway
el: Ειρηνικός/Μίντγουεϊ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
el: Νησιά Μίντγουεϊ

en: Pacific/Nauru
el: Ειρηνικός/Ναουρού

en: Pacific/Niue
el: Ειρηνικός/Νιούε

en: Pacific/Norfolk
el: Ειρηνικός/Νόρφοκ

en: Pacific/Noumea
el: Ειρηνικός/Νουμέα

en: Pacific/Pago_Pago
el: Ειρηνικός/Πάγκο Πάγκο

en: Pacific/Palau
el: Ειρηνικός/Παλάου

en: Pacific/Pitcairn
el: Ειρηνικός/Πίτκαιρν

en: Pacific/Pohnpei
el: Ειρηνικός/Pohnpei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pohnpei (Ponape)
el: Πονπέι (Πονάπε)

en: Pacific/Ponape
el: Ειρηνικός/Πονάπε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ponape (Pohnpei)
el: Πονάπε (Πονπέι)

en: Pacific/Port_Moresby
el: Ειρηνικός/Πορτ Μόρεσμπι

en: Pacific/Rarotonga
el: Ειρηνικός/Ραροτόνγκα

en: Pacific/Saipan
el: Ειρηνικός/Σαϊπάν

en: Pacific/Samoa
el: Ειρηνικός/Σαμόα

en: Pacific/Tahiti
el: Ειρηνικός/Ταϊτή

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
el: Νησιά Σοσάιετι

en: Pacific/Tarawa
el: Ειρηνικός/Ταράβα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
el: Νησιά Γκίλμπερτ

en: Pacific/Tongatapu
el: Ειρηνικός/Τονγκατάπου

en: Pacific/Truk
el: Ειρηνικός/Τρακ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
el: Τρακ (Τσουκ) και Γιαπ

en: Pacific/Wake
el: Ειρηνικός/Γουέικ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
el: Νήσος Ουέηκ

en: Pacific/Wallis
el: Ειρηνικός/Βαλίς

en: Pacific/Yap
el: Ειρηνικός/Γιαπ

en: Poland
el: Πολωνία

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Turkey
el: Τουρκία

en: US/Alaska
el: ΗΠΑ/Αλάσκα

en: US/Aleutian
el: ΗΠΑ/Αλεύτιαν

en: US/Arizona
el: ΗΠΑ/Αριζόνα

en: US/Central
el: ΗΠΑ/Κεντρική

en: US/East-Indiana
el: ΗΠΑ/Ανατολική Ιντιάνα

en: US/Eastern
el: ΗΠΑ/Ανατολική

en: US/Hawaii
el: ΗΠΑ/Χαβάη

en: US/Indiana-Starke
el: ΗΠΑ/Ιντιάνα-Στάρκι

en: US/Michigan
el: ΗΠΑ/Μίσιγκαν

en: US/Mountain
el: ΗΠΑ/Ορεινή

en: US/Pacific
el: ΗΠΑ/Ειρινικός

en: US/Samoa
el: ΗΠΑ/Σαμόα

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
el: Επικράτεια

[ctx: Time zone]
en: Region
el: Περιοχή

en: Comment
el: Σχόλιο

en: The style '%1' was not found
el: Το στυλ '%1' δε βρέθηκε

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
el: * Πρόσφατα χρώματα *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
el: * Προσαρμοσμένα χρώματα *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
el: Σαράντα χρώματα

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
el: Χρώματα Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
el: Χρώματα ουράνιου τόξου

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
el: Βασιλικά χρώματα

[ctx: palette name]
en: Web Colors
el: Χρώματα ιστού

en: Named Colors
el: Ονομαζόμενα χρώματα

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
el[0]: Αδυναμία ανάγνωσης των συμβολοσειρών χρώματος X11 RGB. Εξετάστηκε η ακόλουθη τοποθεσία αρχείου:
    %2
el[1]: Αδυναμία ανάγνωσης των συμβολοσειρών χρώματος X11 RGB. Εξετάστηκαν οι ακόλουθες τοποθεσίες αρχείων:
    %2

en: Select Color
el: Επιλέξτε χρώμα

en: Hue:
el: Απόχρωση:

en: Saturation:
el: Κορεσμός:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
el: Τιμή:

en: Red:
el: Κόκκινο:

en: Green:
el: Πράσινο:

en: Blue:
el: Μπλε:

en: Alpha:
el: Άλφα:

en: &Add to Custom Colors
el: &Προσθήκη στα προσαρμοσμένα χρώματα

en: Name:
el: Όνομα:

en: Default color
el: Προκαθορισμένο χρώμα

en: -default-
el: -προκαθορισμένο-

en: -unnamed-
el: -χωρίς όνομα-

[ctx: @title:window]
en: Print
el: Εκτύπωση

en: &Try
el: &Δοκιμή

en: modified
el: τροποποιημένο

en: &Details
el: &Λεπτομέρειες

en: Get help...
el: Λήψη βοήθειας...

en: &Add
el: Πρ&οσθήκη

en: &Remove
el: Α&φαίρεση

en: Move &Up
el: Μετακίνηση &πάνω

en: Move &Down
el: Μετακίνηση &κάτω

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
el: Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιν

en: Select Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Could not load print preview part
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του τμήματος προεπισκόπησης εκτύπωσης

en: Print Preview
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: &Minimize
el: &Ελαχιστοποίηση

en: &Restore
el: &Επαναφορά

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
el: <qt>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε τον τερματισμό του <b>%1</b>;</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
el: Επιβεβαίωση εξόδου από το πλαίσιο συστήματος

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Do not run in the background.
el: Να μην εκτελεστεί στο παρασκήνιο.

en: Internally added if launched from Finder
el: Προστέθηκε εσωτερικά αν εκτελεστεί από το Finder

[ctx: @label]
en: Add Comment...
el: Προσθήκη σχολίου...

[ctx: @label]
en: Change...
el: Αλλαγή...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
el: Αλλαγή σχολίου

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
el: Προσθήκη σχολίου

en: Device name
el: Όνομα συσκευής

[ctx: folder name]
en: New Folder
el: Νέος φάκελος

[ctx: @title:window]
en: New Folder
el: Νέος φάκελος

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
el: Δημιουργία νέου φακέλου στο:
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
el: Ένα αρχείο ή φάκελος με όνομα %1 υπάρχει ήδη.

en: You do not have permission to create that folder.
el: Δεν έχετε άδεια να δημιουργήσετε αυτόν το φάκελο.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
el: Νέος φάκελος...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
el: Νέος φάκελος...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
el: Εμφάνιση κρυφών φακέλων

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
el: Ιδιότητες

en: *|All files
el: *|Όλα τα αρχεία

en: All Supported Files
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
el[0]: %1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

[ctx: @label]
en: Comment
el: Σχόλιο

[ctx: @label]
en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

[ctx: @label]
en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

[ctx: @label]
en: Permissions
el: Άδειες

[ctx: @label]
en: Rating
el: Αξιολόγηση

[ctx: @label]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @label]
en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: @label]
en: Total Size
el: Συνολικό μέγεθος

[ctx: @label]
en: Type
el: Τύπος

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
el: Το KFileMetaDataReader μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την ανάγνωση μεταδεδομένων από ένα αρχείο

en: Current maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Only the meta data that is part of the file is read
el: Γίνεται ανάγνωση μόνο των μεταδεδομένων που είναι μέρος του αρχείου

en: List of URLs where the meta-data should be read from
el: Λίστα των URL από όπου θα πρέπει να γίνει ανάγνωση των μεταδεδομένων

en: <Error>
el: <Σφάλμα>

en: Show Hidden Folders
el: Εμφάνιση κρυφών φακέλων

en: All Pictures
el: Όλες οι εικόνες

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
el: Ρύθμιση εμφανιζόμενων δεδομένων

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
el: Επιλογή των δεδομένων που θα εμφανίζονται:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
el: Ρύθμιση...

[ctx: @title:tab]
en: Information
el: Πληροφορίες

[ctx: @label creation date]
en: Created
el: Δημιουργήθηκε

[ctx: @label file content size]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
el: Εξαρτάται από

[ctx: @label]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
el: Πρόγραμμα δημιουργίας

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
el: Έχει τμήματα

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
el: Έχει λογικά τμήματα

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
el: Κατάλογος γονέας

[ctx: @label]
en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

[ctx: @label]
en: MIME Type
el: Τύπος MIME

[ctx: @label]
en: Content
el: Περιεχόμενο

[ctx: @label]
en: Related To
el: Σχετικό με

[ctx: @label]
en: Subject
el: Θέμα

[ctx: @label music title]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @label file URL]
en: File Location
el: Τοποθεσία αρχείου

[ctx: @label]
en: Creator
el: Δημιουργός

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
el: Μέσος ρυθμός bit

[ctx: @label]
en: Channels
el: Κανάλια

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
el: Χαρακτήρες

[ctx: @label]
en: Codec
el: Κωδικοποιητής

[ctx: @label]
en: Color Depth
el: Βάθος χρώματος

[ctx: @label]
en: Duration
el: Διάρκεια

[ctx: @label]
en: Filename
el: Όνομα αρχείου

[ctx: @label]
en: Hash
el: Τιμή κατατεμαχισμού

[ctx: @label]
en: Height
el: Ύψος

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
el: Τρόπος σύμπλεξης

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
el: Γραμμές

[ctx: @label]
en: Programming Language
el: Γλώσσα προγραμματισμού

[ctx: @label]
en: Sample Rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

[ctx: @label]
en: Width
el: Πλάτος

[ctx: @label number of words]
en: Words
el: Λέξεις

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
el: Διάφραγμα

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
el: Τιμή εκτροπής έκθεσης

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
el: Χρόνος έκθεσης

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
el: Φλας

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
el: Εστιακή απόσταση

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
el: Εστιακή απόσταση 35mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
el: Ταχύτητα ISO

[ctx: @label EXIF]
en: Make
el: Κατασκευαστής

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
el: Λειτουργία μέτρησης

[ctx: @label EXIF]
en: Model
el: Μοντέλο

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
el: Προσανατολισμός

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
el: Ισορροπία λευκού

[ctx: @label video director]
en: Director
el: Σκηνοθέτης

[ctx: @label music genre]
en: Genre
el: Είδος

[ctx: @label music album]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: @label]
en: Performer
el: Καλλιτέχνης

[ctx: @label]
en: Release Date
el: Ημερομηνία έκδοσης

[ctx: @label music track number]
en: Track
el: Κομμάτι

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
el: Δημιουργία πόρου

[ctx: @label]
en: Sub Resource
el: Υπό πόρος

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
el: Τροποποίηση πόρου

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
el: Αριθμητική αξιολόγηση

[ctx: @label]
en: Copied From
el: Αντιγραμμένο από

[ctx: @label]
en: First Usage
el: Πρώτη χρήση

[ctx: @label]
en: Last Usage
el: Τελευταία χρήση

[ctx: @label]
en: Usage Count
el: Καταμέτρηση Χρήσης

[ctx: @label]
en: Unix File Group
el: Ομάδα Unix του αρχείου

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
el: Λειτουργία Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
el: Ιδιοκτήτης Unix του αρχείου

[ctx: @label file type]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
el: Ανέτοιμες μεταφράσεις

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
el: Τελευταίος μεταφραστής

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
el: Ξεπερασμένες μεταφράσεις

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
el: Ημερομηνία μετάφρασης της πηγής

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
el: Σύνολο μεταφράσεων

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
el: Μεταφρασμένα

[ctx: @label]
en: Translation Date
el: Ημερομηνία μετάφρασης

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
el: Αμετάφραστα

en: P&review
el: Π&ροεπισκόπηση

en: Acquire Image
el: Ανάκτηση εικόνας

en: OCR Image
el: Εικόνα OCR

en: File '%1' is not readable
el: Το αρχείο '%1' δεν είναι αναγνώσιμο

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
el: ΣΦΑΛΜΑ: Άγνωστο πρωτόκολλο '%1'

en: Authorization Dialog
el: Διάλογος εξουσιοδότησης

en: No metainfo for %1
el: Δεν υπάρχουν μετα-πληροφορίες για το %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
el: Οργανισμός / κοινό όνομα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
el: Οργανωτική μονάδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
el: Εμφάνιση...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
el: Απενεργοποίηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
el: Προσθήκη...

en: System certificates
el: Πιστοποιητικά συστήματος

en: User-added certificates
el: Πιστοποιητικά που έχουν προστεθεί από το χρήστη

en: Pick Certificates
el: Επιλογή πιστοποιητικών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
el: <b>Πληροφορίες για το θέμα</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
el: <b>Πληροφορίες για τον εκδότη</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
el: <b>Άλλο</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
el: Περίοδος εγκυρότητας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
el: Σειριακός αριθμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
el: Σύνοψη MD5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
el: Σύνοψη SHA1

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
el: %1 έως %2

en: SSL Configuration Module
el: Άρθρωμα ρυθμίσεων SSL

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
el: Πνευματικά δικαιώματα 2010 Andreas Hartmetz

en: SSL Signers
el: Υπογραφείς SSL

en: Signature Algorithm:
el: Αλγόριθμος υπογραφής:

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Signature Contents:
el: Περιεχόμενα υπογραφής:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
el: Άγνωστος αλγόριθμος κλειδιού

en: Key type: RSA (%1 bit)
el: Τύπος κλειδιού: RSA (%1 bit)

en: Modulus:
el: Υπόλοιπο:

en: Exponent: 0x
el: Εκθέτης: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
el: Τύπος κλειδιού: DSA (%1 bit)

en: Prime:
el: Πρώτος:

en: 160 bit prime factor:
el: 160 bit πρώτος παράγοντας:

en: Public key:
el: Δημόσιο κλειδί:

en: The certificate is valid.
el: Το πιστοποιητικό είναι έγκυρο.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
el: Η ανάκτηση του πιστοποιητικού εκδότη απέτυχε. Αυτό σημαίνει ότι η CA (Αρχή πιστοποιητικού) του πιστοποιητικού δεν μπορεί να βρεθεί.

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
el: Η ανάκτηση της CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) απέτυχε. Αυτό σημαίνει ότι η CA (Αρχή πιστοποιητικού) της CRL δεν μπορεί να βρεθεί.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
el: Η αποκρυπτογράφηση της υπογραφής του πιστοποιητικού απέτυχε. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί καν να υπολογιστεί και όχι απλά να μην ταιριάζει με το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
el: Η αποκρυπτογράφηση της υπογραφής CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) απέτυχε. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί καν να υπολογιστεί και όχι απλά να μην ταιριάζει με το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
el: Η αποκωδικοποίηση του δημόσιου κλειδιού του εκδότη απέτυχε. Αυτό σημαίνει ότι η CA πιστοποιητικού (Αρχή πιστοποιητικού) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την επαλήθευση του πιστοποιητικού που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
el: Η υπογραφή του πιστοποιητικού δεν είναι έγκυρη. Αυτό σημαίνει ότι το πιστοποιητικό δεν μπορεί να επαληθευτεί.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
el: Η υπογραφή CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) δεν είναι έγκυρη. Αυτό σημαίνει ότι η CRL δεν μπορεί να επαληθευτεί.

en: The certificate is not valid, yet.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι ακόμη έγκυρο.

en: The certificate is not valid, any more.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι πια έγκυρο.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
el: Η CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) δεν είναι έγκυρη, ακόμη.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
el: Η μορφή ώρας του πεδίου 'notBefore' του πιστοποιητικού δεν είναι έγκυρη.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
el: Η μορφή ώρας του πεδίου 'notAfter' του πιστοποιητικού δεν είναι έγκυρη.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
el: Η μορφή ώρας της CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) του πεδίου 'lastUpdate' δεν είναι έγκυρη.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
el: Η μορφή ώρας της CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) του πεδίου 'nextUpdate' δεν είναι έγκυρη.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
el: Η διεργασία OpenSSL χρησιμοποίησε όλη τη μνήμη.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
el: Το πιστοποιητικό υπογράφεται από το ίδιο και δε βρίσκεται στη λίστα των έμπιστων πιστοποιητικών. Αν επιθυμείτε την αποδοχή του, εισάγετέ το στη λίστα των έμπιστων πιστοποιητικών.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
el: Το πιστοποιητικό υπογράφεται από το ίδιο. Παρόλο που μπορεί να κατασκευαστεί η ακολουθία εμπιστοσύνης, το ριζικό πιστοποιητικό CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν μπορεί να βρεθεί.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
el: Το πιστοποιητικό CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν μπορεί να βρεθεί. Πιθανότατα, η ακολουθία εμπιστοσύνης είναι προβληματική.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
el: Το πιστοποιητικό δεν μπορεί να επαληθευτεί καθώς είναι το μοναδικό πιστοποιητικό στην ακολουθία εμπιστοσύνης και δεν είναι υπογεγραμμένο το ίδιο. Αν υπογράψετε το πιστοποιητικό, σιγουρευτείτε να το εισάγετε στη λίστα των έμπιστων πιστοποιητικών.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
el: Η ακολουθία εμπιστοσύνης είναι μεγαλύτερη από το μέγιστο καθορισμένο βάθος.

en: The certificate has been revoked.
el: Το πιστοποιητικό έχει ανακληθεί.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
el: Το πιστοποιητικό CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν είναι έγκυρη.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
el: Το μήκος της ακολουθίας εμπιστοσύνης υπερέβη την παράμετρο του CA (Αρχή πιστοποιητικού) 'pathlength', καθιστώντας όλες τις ακόλουθες υπογραφές μη έγκυρες.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
el: Το πιστοποιητικό δεν έχει υπογραφεί για το σκοπό που προσπαθείτε να το χρησιμοποιήσετε. Αυτό σημαίνει ότι η CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν επιτρέπει τη χρήση του.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
el: Η ριζική CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν είναι έμπιστη για τον σκοπό που προσπαθήσατε να χρησιμοποιήσετε το πιστοποιητικό.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
el: Η ριζική CA (Αρχή πιστοποιητικού) έχει σημειωθεί για απόρριψη για τον σκοπό που προσπαθήσατε να τη χρησιμοποιήσετε.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
el: Το πιστοποιητικό CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν ταιριάζει με το όνομα CA του πιστοποιητικού.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
el: Το ID κλειδιού του πιστοποιητικού CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν ταιριάζει με το ID κλειδιού του τμήματος 'Εκδότη' του πιστοποιητικού που προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
el: Το ID κλειδιού του πιστοποιητικού CA και το όνομα (Αρχή πιστοποιητικού) δεν ταιριάζει με το ID κλειδιού και όνομα του τμήματος 'Εκδότη' του πιστοποιητικού που προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
el: Η CA του πιστοποιητικού (Αρχή πιστοποιητικού) δεν επιτρέπεται να υπογράφει πιστοποιητικά.

en: OpenSSL could not be verified.
el: Αδύνατη η επαλήθευση του OpenSSL.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
el: Ο έλεγχος υπογραφής του πιστοποιητικού απέτυχε. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι η υπογραφή του πιστοποιητικού αυτού ή οποιουδήποτε στην ακολουθία εμπιστοσύνης δεν είναι έγκυρη, δεν μπορεί να αποκωδικοποιηθεί ή ότι η CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) δεν μπορεί να επαληθευτεί. Αν δείτε αυτό το μήνυμα, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το λογισμικό που χρησιμοποιείτε θα 'πρεπε να χρησιμοποιεί τα νέα, πιο συγκεκριμένα μηνύματα σφαλμάτων.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
el: Αυτό το πιστοποιητικό, οποιοδήποτε στην ακολουθία εμπιστοσύνης τους ή η CA του (Αρχή πιστοποιητικού)  CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) δεν είναι έγκυρη. Οποιοδήποτε από τα παραπάνω μπορεί να μην είναι έγκυρο ακόμη ή να έχει λήξει. Αν δείτε αυτό το μήνυμα, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το λογισμικό που χρησιμοποιείτε θα 'πρεπε να χρησιμοποιεί τα νέα, πιο συγκεκριμένα μηνύματα σφαλμάτων.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
el: Τα βασικά αρχεία της αρχής υπογραφής πιστοποιητικών δεν ήταν δυνατό να βρεθούν, οπότε το πιστοποιητικό δεν επαληθεύεται.

en: SSL support was not found.
el: Δε βρέθηκε υποστήριξη SSL.

en: Private key test failed.
el: Το τεστ ιδιωτικού κλειδιού απέτυχε.

en: The certificate has not been issued for this host.
el: Το πιστοποιητικό δεν έχει εκδοθεί γι' αυτόν τον υπολογιστή.

en: This certificate is not relevant.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι σχετικό.

en: The certificate is invalid.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι έγκυρο.
