mate-applets 1.25.3 - en to fr translation catalogue (549 entries)

en: AccessX Status Applet Factory
fr: Fabrique pour l'applet d'état AccessX

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
fr: Fabrique d'applet d'état d'accessibilité du clavier

en: Keyboard Accessibility Status
fr: État d'accessibilité du clavier

en: Shows the status of keyboard accessibility features
fr: Affiche l'état des fonctionnalités d'accessibilité du clavier

en: Sun GNOME Documentation Team <gdocteam@sun.com>
fr: Équipe de Documentation GNOME de Sun <gdocteam@sun.com>

en: MATE Documentation Team
fr: Équipe de documentation MATE

en: About AccessX Status
fr: À propos du Statut AccessX

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
fr: Affiche l'état des fonctionnalités AccessX telles que les modificateurs verrouillés

en: Copyright © 2003 Sun Microsystems
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
fr: Copyright © 2003 Sun Microsystems
    Copyright © 2012-2021 Les développeurs MATE

en: There was an error launching the help viewer: %s
fr: Une erreur est survenue au lancement de la visionneuse d'aide : %s

en: Open the keyboard preferences dialog
fr: Ouvrir la boite de dialogue des préférences du clavier

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
fr: Une erreur est survenue au lancement des préférences du clavier : %s

en: _Keyboard Accessibility Preferences
fr: P_références d'accessibilité du clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About
fr: _À propos

en: AccessX Status
fr: État AccessX

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
fr: Affiche l'état du clavier lorsque les fonctionnalités d'accessibilité sont utilisées.

en: XKB Extension is not enabled
fr: Les extensions XKB ne sont pas activées

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: Displays current state of keyboard accessibility features
fr: Affiche l'état actuel des fonctionnalités d'accessibilité du clavier

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: System is running on AC power
fr: Le système utilise l'alimentation du secteur

en: System is running on battery power
fr: Le système utilise la batterie

en: Battery charged (%d%%)
fr: Batterie chargée (%d %%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
fr: Temps restant inconnu (%d %%)

en: Unknown time (%d%%) until charged
fr: Temps de charge restant inconnu (%d %%)

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
fr[0]: %d minute (%d %%) restante
fr[1]: %d minutes (%d %%) restantes

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
fr[0]: %d minute avant la fin de la charge (%d %%)
fr[1]: %d minutes avant la fin de la charge (%d %%)

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
fr[0]: %d heure (%d %%) restante
fr[1]: %d heures (%d %%) restantes

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
fr[0]: %d heure avant la fin de la charge (%d %%)
fr[1]: %d heures avant la fin de la charge (%d %%)

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
fr: %d %s %d %s (%d %%) restant

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
fr: %d %s %d %s jusqu'à la charge (%d %%)

en: Battery Monitor
fr: Moniteur de batterie

en: Your battery is now fully recharged
fr: Votre batterie est maintenant totalement rechargée

en: Battery Notice
fr: Avertissement batterie

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
fr: Il reste à votre batterie %d %% de sa capacité.

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
fr[0]: Il vous reste %d minute de batterie (%d %% de la capacité totale).
fr[1]: Il vous reste %d minutes de batterie (%d %% de la capacité totale).

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
fr: Afin d'éviter de perdre votre travail :
     • branchez votre portable sur une source d'alimentation externe, ou
     • enregistrez les documents ouverts et éteignez votre portable.

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
fr: Afin d'éviter de perdre votre travail :
     • mettez votre portable en veille pour économiser l'énergie,
     • branchez votre portable sur une source d'alimentation externe, ou
     • enregistrez les documents ouverts et éteignez votre portable.

en: Your battery is running low
fr: Le niveau de votre batterie est faible

en: No battery present
fr: Aucune batterie présente

en: Battery status unknown
fr: État de la batterie inconnu

en: N/A
fr: N/D

en: There was an error displaying help: %s
fr: Une erreur est survenue lors de l'affichage de l'aide : %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
fr: Cet utilitaire affiche l'état de la batterie de votre ordinateur portable.

en: upower backend enabled.
fr: backend upower activé.

en: Legacy backend enabled.
fr: Ancienne interface matérielle activée.

en: About Battery Charge Monitor
fr: À propos de Moniteur de charge de batterie

en: Copyright © 2000 The Gnulix Society
    Copyright © 2002-2005 Free Software Foundation and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
fr: Copyright © 2000 La société Gnulix
    Copyright © 2002-2005 Free Software Foundation et autres
    Copyright © 2012-2021 Les développeurs MATE

en: Battery Charge Monitor
fr: Moniteur de charge de batterie

en: Monitor a laptop's remaining power
fr: Surveille l'énergie restante d'un portable

en: Battery Charge Monitor Preferences
fr: Préférences du moniteur de charge de batterie

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Show time/percentage:
fr: Aff_icher le temps/pourcentage :

en: Show _time remaining
fr: Afficher le _temps restant

en: Show _percentage remaining
fr: Afficher le _pourcentage restant

en: Appearance
fr: Apparence

en: _Warn when battery charge drops to:
fr: Avertir lorsque la charge de la batterie passe au-_dessous de :

en: Percent
fr: Pourcent

en: Minutes Remaining
fr: minutes restantes

en: _Notify when battery is fully recharged
fr: Avertir lorsque la batterie est complètement re_chargée

en: Battstat Factory
fr: Fabrique pour Battstat

en: Red value level
fr: Valeur du niveau rouge

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
fr: Le niveau de la batterie au-dessous duquel la batterie est affichée en rouge. Ainsi que la valeur à laquelle un avertissement de batterie faible est affiché.

en: Warn on low time rather than low percentage
fr: Avertir sur un temps faible plutôt que sur un pourcentage faible

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
fr: Utilise la valeur définie dans red_value comme temps restant avant d'afficher un avertissement plutôt qu'un pourcentage.

en: Low Battery Notification
fr: Notification de batterie faible

en: Notify user when the battery is low.
fr: Avertit l'utilisateur lorsque la batterie est faible.

en: Full Battery Notification
fr: Notification de batterie chargée

en: Notify user when the battery is full.
fr: Avertit l'utilisateur lorsque la batterie est chargée.

en: Beep for warnings
fr: Bip pour les avertissements

en: Beep when displaying a warning.
fr: Bip lors de l'affichage d'un avertissement.

en: Show the time/percent label
fr: Afficher l'étiquette du temps/pourcentage

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
fr: 0 pour aucune étiquette, 1 pour le pourcentage et 2 pour le temps restant.

en: Battery Status Utility
fr: Utilitaire d'état de batterie

en: Battery power low
fr: Batterie faible

en: Battery fully re-charged
fr: La batterie est totalement rechargée

en: Available palettes
fr: Palettes disponibles

en: Insert "%s"
fr: Insérer « %s »

en: Insert special character
fr: Insère des caractères spéciaux

en: insert special character %s
fr: insère le caractère spécial %s

en: About Character Palette
fr: À propos de Palette de caractères

en: Copyright © 1998, 2004-2005 GNOME Applets Maintainers and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
fr: Copyright © 1998, 2004-2005 Les mainteneurs des applets GNOME et autres
    Copyright © 2012-2021 Les développeurs MATE

en: MATE Panel applet for selecting strange characters that are not on the keyboard. Released under GNU General Public Licence.
fr: Applet du tableau de bord MATE pour sélectionner des caractères qui ne sont pas disponibles sur le clavier. Distribué sous les termes de la Licence Publique Générale GNU.

en: Character Palette
fr: Palette de caractères

en: Insert characters
fr: Insère des caractères

en: Charpicker Applet Factory
fr: Fabrique pour l'applet Palette de caractères

en: Characters shown on applet startup
fr: Caractères affichés au démarrage de l'applet

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
fr: La chaîne que l'utilisateur a sélectionnée lorsque l'applet a été utilisée la dernière fois. Cette chaîne sera affichée quand l'utilisateur démarrera l'applet.

en: List of available palettes
fr: Liste des palettes disponibles

en: List of strings containing the available palettes.
fr: Liste des chaînes contenant les palettes disponibles.

en: _Edit
fr: Éditio_n

en: _Palette:
fr: _Palette :

en: Palette entry
fr: Zone de saisie de la palette

en: Modify a palette by adding or removing characters
fr: Modifie une palette en ajoutant ou supprimant des caractères

en: Add Palette
fr: Ajoute une palette

en: Edit Palette
fr: Modifie la palette

en: Palettes list
fr: Liste des palettes

en: _Palettes:
fr: _Palettes :

en: Add button
fr: Bouton Ajouter

en: Click to add a new palette
fr: Cliquez pour ajouter une nouvelle palette

en: Edit button
fr: Bouton Modifier

en: Click to edit the selected palette
fr: Cliquez pour modifier la palette sélectionnée

en: Delete button
fr: Bouton Supprimer

en: Click to delete the selected palette
fr: Cliquez pour supprimer la palette sélectionnée

en: Character Palette Preferences
fr: Préférences de la palette de caractères

en: Command Applet Preferences
fr: Préférences de l'applet de commande

en: C_ommand:
fr: C_ommande :

en: _Interval (seconds):
fr: _Intervalle (secondes):

en: Maximum _width (chars):
fr: Largeur maximum (caract):

en: _Show icon
fr: _Montrer icône

en: Command Factory
fr: Fabrique de commandes

en: Command
fr: Commande

en: Shows the output of a command
fr: Afficher la sortie d'une ligne de commande

en: Command to execute
fr: Commande à exécuter

en: Command/script to execute to get the output
fr: Commande/script à exécuter pour obtenir la sortie

en: Interval for the command
fr: Intervalle pour la commande

en: Interval to execute the command (in seconds)
fr: Intervalle d'exécution de la commande (en secondes)

en: Width of output
fr: Largeur de la sortie

en: Number of characters to display
fr: Nombre de caractères à afficher

en: Show icon
fr: Afficher l'icône

en: If applet icon is shown or not
fr: Si l'icône de l'applet est affiché ou non

en: About Command Applet
fr: À propos de Applet de commande

en: Copyright © 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
fr: Copyright © 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 Les développeurs MATE

en: Command Applet
fr: Applet de commande

en: CPU Frequency Monitor Preferences
fr: Préférences du moniteur de fréquence du processeur

en: _Monitored CPU:
fr: Processeur _surveillé :

en: Monitor Settings
fr: Paramètres du moniteur

en: _Appearance:
fr: _Apparence :

en: Show CPU frequency as _frequency
fr: Afficher la fréquence du processeur en _Hertz

en: Show frequency _units
fr: Afficher l'_unité de fréquence

en: Show CPU frequency as _percentage
fr: Afficher la fréquence du processeur en _pourcentage

en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

en: CPU Frequency Scaling Monitor
fr: Moniteur de changements de fréquence du processeur

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
fr: Surveille les changements de fréquence du processeur

en: CPU to Monitor
fr: Processeur à surveiller

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
fr: Définit le processeur à surveiller. Sur un système mono-processeur vous n'avez pas à le modifier.

en: Mode to show CPU usage
fr: Mode d'affichage de l'utilisation du processeur

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
fr: La valeur 0 signifie qu'il faut afficher l'applet en mode graphique (seulement l'image), 1 affiche l'applet en mode texte (n'affiche pas l'image) et 2 affiche l'applet en mode texte et graphique.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
fr: Le type de texte à afficher (si le texte est activé).

en: A 0 value means to show CPU frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
fr: La valeur 0 signifie que l'applet doit afficher la fréquence du processeur. 1 affiche la fréquence et l'unité et 2 affiche un pourcentage au lieu de la fréquence.

en: Could not open help document
fr: Impossible d'ouvrir le fichier d'aide

en: About CPU Frequency Scaling Monitor
fr: À propos du moniteur de changements de fréquence du processeur

en: Copyright © 2004 Carlos Garcia Campos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
fr: Copyright © 2004 Carlos Garcia Campos
    Copyright © 2012-2021 Les développeurs MATE

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
fr: Cet utilitaire affiche les changements de fréquence du processeur.

en: This utility shows the current CPU Frequency
fr: Cet utilitaire affiche la fréquence actuelle du processeur

en: Graphic
fr: Graphique

en: Text
fr: Texte

en: Graphic and Text
fr: Graphique et texte

en: Frequency Scaling Unsupported
fr: Changement de fréquence non pris en charge

en: CPU frequency scaling unsupported
fr: Changement de fréquence du processeur non pris en charge

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
fr: Vous ne pouvez pas changer la fréquence de votre processeur. Votre machine est peut-être mal configurée ou bien vous n'avez pas de matériel prenant en charge le changement de fréquence du processeur.

en: Change CPU Frequency scaling
fr: Modifier la fréquence du processeur

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
fr: Des permissions supplémentaires sont nécessaires pour modifier la fréquence du processeur.

en: Drive Mount Applet Factory
fr: Fabrique d'applet de montage de disques

en: Factory for drive mount applet
fr: Fabrique pour l'applet de montage de disques

en: Disk Mounter
fr: Monteur de disques

en: Mount local disks and devices
fr: Monte des disques et périphériques locaux

en: nothing to mount
fr: rien à monter

en: (mounted)
fr: (monté)

en: (not mounted)
fr: (non monté)

en: Cannot execute Caja
fr: Ne peut exécuter Caja

en: _Play DVD
fr: _Lire un DVD

en: _Play CD
fr: _Lire un CD

en: _Open %s
fr: _Ouvrir %s

en: Un_mount %s
fr: _Démonter %s

en: _Mount %s
fr: _Monter %s

en: _Eject %s
fr: É_jecter %s

en: About Disk Mounter
fr: À propos du Monteur de disques

en: Copyright © 2004 Canonical Ltd
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
fr: Copyright © 2004 Canonical Ltd
    Copyright © 2012-2021 Les développeurs MATE

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
fr: Applet pour monter et démonter des volumes.

en: Eyes Applet Factory
fr: Fabrique d'applets Eye

en: A set of eyeballs for your panel
fr: Deux globes oculaires pour votre tableau de bord

en: Directory in which the theme is located
fr: Répertoire dans lequel le thème est situé

en: Eyes Preferences
fr: Préférences de Eyes

en: _Select a theme:
fr: _Sélectionner un thème :

en: Themes
fr: Thèmes

en: About Eyes
fr: À propos de Eyes

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
fr: Un clone maladroit de « Eyes » pour le tableau de bord MATE, ses yeux ne quitteront plus votre souris !

en: Copyright © 1999 Dave Camp
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
fr: Copyright © 1999 Dave Camp
    Copyright © 2012-2021 Les développeurs MATE

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
fr: Les yeux regardent dans la direction de votre pointeur de souris

en: Can not launch the eyes applet.
fr: Impossible de lancer l'applet des yeux.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
fr: Une erreur fatale est survenue lors de la tentative de chargement du thème.

en: Details
fr: Détails

en: _Update
fr: _Mettre à jour

en: City:
fr: Ville :

en: Last update:
fr: Dernière mise à jour :

en: Conditions:
fr: Conditions :

en: Sky:
fr: Ciel :

en: Temperature:
fr: Température :

en: Feels like:
fr: Température ressentie :

en: Dew point:
fr: Point de rosée :

en: Relative humidity:
fr: Humidité relative :

en: Wind:
fr: Vent :

en: Pressure:
fr: Pression :

en: Visibility:
fr: Visibilité :

en: Sunrise:
fr: Lever du soleil :

en: Sunset:
fr: Coucher du soleil :

en: Current Conditions
fr: Conditions actuelles

en: Forecast Report
fr: Rapport météorologique prévisionnel

en: See the ForeCast Details
fr: Voir les détails de la prévision

en: Forecast
fr: Prévisions

en: _Visit Weather.com
fr: _Visiter Weather.com

en: Visit Weather.com
fr: Visiter Weather.com

en: Click to Enter Weather.com
fr: Cliquer pour visiter Weather.com

en: Radar Map
fr: Carte radar

en: Mateweather Applet Factory
fr: Fabrique pour l'applet Mateweather

en: Factory for creating the weather applet.
fr: Fabrique pour créer l'applet météo.

en: Weather Report
fr: Bulletin météo

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
fr: Surveille les conditions météos, et donne des prévisions

en: About Weather Report
fr: À propos de Bulletin météo

en: Copyright © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
fr: Copyright © 1999-2005 par S. Papadimitriou et autres
    Copyright © 2012-2021 Les développeurs MATE

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
fr: Une applet pour surveiller les conditions météo locales.

en: _Details
fr: _Détails

en: MATE Weather
fr: Météo Mate

en: Weather Forecast
fr: Prévisions météo

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
fr: Ville : %s
    Ciel : %s
    Température : %s

en: Updating...
fr: Mise à jour...

en: Forecast not currently available for this location.
fr: Les prévisions pour cet emplacement ne sont pas disponibles actuellement.

en: Location view
fr: Vue du lieu

en: Select Location from the list
fr: Sélectionnez le lieu dans la liste

en: Update spin button
fr: Bouton de mise à jour

en: Spinbutton for updating
fr: Bouton de mise à jour

en: Address Entry
fr: Saisie d'adresse

en: Enter the URL
fr: Saisissez l'URL

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
fr: Le chargement de la base de données XML de lieux a échoué. Veuillez rapporter cette anomalie.

en: Weather Preferences
fr: Préférences Météo

en: _Automatically update every:
fr: _Mettre à jour automatiquement toutes les :

en: _Temperature unit:
fr: Unité de _température :

en: _Wind speed unit:
fr: Unité de _vitesse du vent :

en: knots
fr: nœuds

en: Beaufort scale
fr: Échelle Beaufort

en: _Pressure unit:
fr: Unité de _pression :

en: mb
fr: mo

en: _Visibility unit:
fr: Unité de v_isibilité :

en: meters
fr: mètres

en: Enable _radar map
fr: Activer la carte _radar

en: Use _custom address for radar map
fr: _Utiliser une adresse personnalisée pour la carte radar

en: A_ddress:
fr: A_dresse :

en: Show _notifications
fr: Afficher les _notifications

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Display
fr: Affichage

en: General
fr: Général

en: _Select a location:
fr: Sélectionnez un _lieu :

en: _Find:
fr: Re_chercher :

en: Find _Next
fr: Rechercher le _suivant

en: Location
fr: Emplacement

en: MultiLoad Applet Factory
fr: Fabrique d'applet de chargement multiple

en: Factory for creating the load applet.
fr: Fabrique pour créer l'applet de chargement.

en: System Monitor
fr: Moniteur système

en: A system load indicator
fr: Indicateur de charge système

en: Enable CPU load graph
fr: Activer le graphique de la charge CPU

en: Enable memory load graph
fr: Activer le graphique d'utilisation de la mémoire

en: Enable network load graph
fr: Activer le graphique d'utilisation du réseau

en: Enable swap load graph
fr: Activer le graphique d'utilisation du fichier d'échange

en: Enable load average graph
fr: Activer le graphique de charge moyenne

en: Enable disk load graph
fr: Activer le graphique d'utilisation du fichier d'échange

en: Applet refresh rate in milliseconds
fr: Taux de rafraîchissement de l'applet en millisecondes

en: Graph size
fr: Taille des graphiques

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
fr: Pour les tableaux de bord horizontaux, la largeur des graphiques en pixels. Pour les tableaux de bord verticaux, il s'agit de la hauteur des graphiques.

en: Graph color for user-related CPU activity
fr: Couleur du graphique de l'activité utilisateur du processeur

en: Graph color for system-related CPU activity
fr: Couleur du graphique de l'activité système du processeur

en: Graph color for nice-related CPU activity
fr: Couleur du graphique de l'activité nice du processeur

en: Graph color for iowait related CPU activity
fr: Couleur du graphique de la latence d'E/S du processeur

en: CPU graph background color
fr: Couleur d'arrière-plan du graphique de charge du processeur

en: Graph color for user-related memory usage
fr: Couleur du graphique d'utilisation de la mémoire par l'utilisateur

en: Graph color for shared memory
fr: Couleur du graphique de la mémoire partagée

en: Graph color for buffer memory
fr: Couleur du graphique de la mémoire tampon

en: Graph color for cached memory
fr: Couleur du graphique de la mémoire cache

en: Memory graph background color
fr: Couleur d'arrière-plan du graphique d'utilisation de la mémoire

en: Graph color for input network activity
fr: Couleur du graphique de l'activité réseau entrante

en: Graph color for output network activity
fr: Couleur du graphique de l'activité réseau sortante

en: Graph color for loopback network usage
fr: Couleur du graphique de l'activité réseau interne (« loopback »)

en: Network graph background color
fr: Couleur d'arrière-plan du graphique d'utilisation du réseau

en: Grid line color
fr: Couleur des lignes de la grille

en: Indicator color
fr: Couleur d'indication

en: Network threshold 1 in bytes
fr: Seuil réseau 1 en octets

en: Network threshold 2 in bytes
fr: Seuil réseau 2 en octets

en: Network threshold 3 in bytes
fr: Seuil réseau 3 en octets

en: Graph color for user-related swap usage
fr: Couleur du graphique d'utilisation du fichier d'échange par l'utilisateur

en: Swap graph background color
fr: Couleur d'arrière-plan du graphique du fichier d'échange

en: Graph color for load average
fr: Couleur du graphique de charge moyenne

en: Load graph background color
fr: Couleur d'arrière-plan du graphique de charge moyenne

en: Graph color for disk read
fr: Couleur du graphique les lectures disque

en: Graph color for disk write
fr: Couleur du graphique les écritures disque

en: Background color for disk load graph
fr: Couleur d'arrière-plan pour le graphique de charge des disques

en: Uses /proc/diskstats to determine NVMe disk load
fr: Utiliser /proc/diskstats pour déterminer la charge du disque NVMe

en: The desktop description file to execute as the system monitor
fr: Le fichier de description .desktop à utiliser pour le moniteur système

en: System Monitor Preferences
fr: Préférences du moniteur système

en: _Processor
fr: _Processeur

en: _Memory
fr: _Mémoire

en: _Network
fr: _Réseau

en: S_wap Space
fr: Fichier d'_échange

en: _Load
fr: _Charge

en: _Harddisk
fr: _Disque dur

en: Monitored Resources
fr: Ressources surveillées

en: System m_onitor width:
fr: Largeur m_oniteur système:

en: Sys_tem monitor update interval:
fr: Intervalle mise à jour moniteur sys_tème:

en: milliseconds
fr: millisecondes

en: _User
fr: _Utilisateur

en: S_ystem
fr: S_ystème

en: I_OWait
fr: La_tence E/S

en: I_dle
fr: Au rep_os

en: Processor
fr: Processeur

en: Sh_ared
fr: Parta_gé

en: _Buffers
fr: _Tampons

en: Cach_ed
fr: Cac_hé

en: F_ree
fr: L_ibre

en: Memory
fr: Mémoire

en: _In
fr: _Entrante

en: _Out
fr: _Sortante

en: _Local
fr: _Locale

en: _Background
fr: Arrière-pla_n

en: _Gridline
fr: Ligne de la _grille

en: _Indicator
fr: _Indicateur

en: Network
fr: Réseau

en: _Used
fr: _Utilisé

en: _Free
fr: L_ibre

en: Swap Space
fr: Fichier d'échange

en: _Average
fr: Mo_yenne

en: Load
fr: Charge

en: _Read
fr: L_ecture

en: _Write
fr: Écri_ture

en: Use diskstats for _NVMe
fr: Utiliser diskstats pour _NVMe

en: Harddisk
fr: Disque dur

en: Colors
fr: Couleurs

en: bytes
fr: octets

en: Network speed thresholds
fr: Seuils de vitesse du réseau

en: About System Monitor
fr: À propos de Moniteur système

en: Copyright © 1999-2005 Free Software Foundation and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
fr: Copyright © 1999-2005 Free Software Foundation et autres
    Copyright © 2012-2021 Les développeurs MATE

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
fr: Un moniteur de charge système capable d'afficher des graphiques d'utilisation du processeur, de la RAM, du fichier d'échange, et du trafic réseau.

en: Start system-monitor
fr: Démarrer le moniteur système

en: There was an error executing '%s': %s
fr: Une erreur est survenue à l'exécution de « %s » : %s

en: Load Average
fr: Charge moyenne

en: Disk
fr: Disque

en: %s:
    %.01f%% in use by programs
    %.01f%% in use as cache
fr: %s:
    %.01f%% utilisés par programmes
    %.01f%% utilisés comme cache

en: The system load average is %0.02f
fr: La charge moyenne du système est de %0.02f

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
fr: %s :
    Réception : %s
    Envoi : %s

en: %s:
    %.01f%% in use
fr: %s:
    %.01f%% en cours d'utilisation

en: CPU Load
fr: Charge processeur

en: Memory Load
fr: Charge mémoire

en: Net Load
fr: Charge réseau

en: Swap Load
fr: Charge du fichier d'échange

en: Disk Load
fr: Charge des disques

en: _Open System Monitor
fr: _Ouvrir le moniteur système

en: System m_onitor height:
fr: Hauteur m_oniteur système:

en: Transfer Rate Graph
fr: Graphe taux de tansfert

en: _In graph color
fr: Couleur du graphe des données _entrantes

en: _Out graph color
fr: Couleur du graphe des données _sortantes

en: IPv4 Address:
fr: Adresse IPv4:

en: Netmask:
fr: Masque de sous-réseau :

en: IPv6 Address:
fr: Adresse IPv6:

en: Hardware Address:
fr: Adresse MAC :

en: P-t-P Address:
fr: Adresse P-t-P :

en: Bytes in:
fr: Octets entrants :

en: 0 byte
fr: 0 octet

en: Bytes out:
fr: Octets sortants :

en: ESSID:
fr: ESSID :

en: Signal Strength:
fr: Force du signal :

en: Channel:
fr: Canal:

en: Connected Time:
fr: Temps de connexion:

en: MATE Netspeed Preferences
fr: Préférences de MATE Netspeed

en: Network _device:
fr: _Périphérique réseau :

en: Show _sum instead of in & out
fr: Afficher la _somme à la place d'entrants et sortants

en: Show _bits instead of bytes
fr: Afficher des _bits au lieu d'octets

en: _Change icon according to the selected device
fr: Modifie l'_icône selon le périphérique choisi

en: Show _icon
fr: Afficher l'_icône

en: Show signal _quality icon for wireless devices
fr: Afficher la _qualité du signal pour les périphériques sans-fils.

en: Show all _IP addresses on tooltip
fr: Montrer toutes les adresses _IP dans l’infobulle

en: General Settings
fr: Paramètres généraux:

en: Device to monitor
fr: Périphérique à surveiller

en: The name of the device to monitor
fr: Le nom du périphérique à surveiller

en: Show sum speed
fr: Afficher la vitesse de la somme

en: If true, show sum of inbound/outbound speed instead of separated ones.
fr: SI vrai, affiche la somme des vitesses des entrées/sorties plutôt que chacune séparément.

en: Show bits
fr: Afficher les bits

en: If true, show speed in bits instead of bytes.
fr: Si vrai, affiche la vitesse en bits au lieu d'octets.

en: Show IPv4 and IPv6 addresses on tooltip
fr: Montrer toutes les adresses IPv4 et IPv6 dans l’infobulle

en: If true, show both IP addresses if enabled.
fr: Si vrai, les deux adresses IP si permis.

en: If true, show main icon.
fr: Si vrai, affiche l'icône principal.

en: Change icon
fr: Changer l'icône

en: If true, change the icon due to selected device.
fr: Modifie l'icône selon le périphérique choisi

en: Auto change device
fr: Changement automatique de périphérique.

en: If true, change automatically the selected device.
fr: Si vrai, change automatiquement le périphérique sélectionné.

en: In color
fr: Couleur d'entrée.

en: The color of the graph of the inbound traffic
fr: La couleur du graphique du trafic entrant

en: Out color
fr: Couleur de sortie

en: The color of the graph of the outbound traffic
fr: La couleur du graphique du trafic sortant

en: Up command
fr: Commande du haut

en: Command to execute to activate the device
fr: Commande à exécuter pour activer le périphérique

en: Down command
fr: Commande du bas

en: Command to execute to shut down the device
fr: Commande à exécuter pour éteindre le périphérique

en: Show signal quality icon
fr: Afficher l'îcone de la qualité du signal

en: If true, show signal quality icon for wireless devices.
fr: Si vrai, affiche l’icône de la qualité du signal pour les périphériques sans-fil.

en: Netspeed Applet Factory
fr: Usine de l'application Netspeed

en: Netspeed Applet
fr: Application Netspeed

en: Network Monitor
fr: Moniteur réseau

en: host
fr: Hôtes

en: unspecified
fr: non spécifié

en: (unknown)
fr: (inconnu)

en: unknown
fr: inconnu

en: , width: %s
fr: , largeur: %s

en: %'d secon | %'d seconds
fr[0]: %'d seconde
fr[1]: %'d secondes

en: %'d hour | %'d hours
fr[0]: %'d heure
fr[1]: %'d heures

en: none
fr: aucun

en: There was an error displaying help:
    %s
fr: Une erreur est survenue lors de l'affichage de l'aide :
    %s

en: About MATE Netspeed
fr: À propos de MATE Netspeed

en: Copyright © 2002-2003 Jörgen Scheibengruber
    Copyright © 2011-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
fr: Copyright © 2002-2003 Jörgen Scheibengruber
    Copyright © 2011-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 Les développeurs MATE

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
fr: Une petite application qui affiche quelques informations sur le trafic d'un périphérique réseau

en: Device _Details
fr: _Détails du périphérique

en: Preferences...
fr: Préférences...

en: Help
fr: Aide

en: About...
fr: À propos...

en: Do you want to disconnect %s now?
fr: Voulez-vous déconnecter %s maintenant ?

en: Do you want to connect %s now?
fr: Voulez-vous connecter %s maintenant ?

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
fr: <b>Échec de l’exécution de la commande %s</b>
    %s

en: %s is down
fr: %s est arrêtée

en: 
    in: %s out: %s
fr: 
    entrant: %s sortant: %s

en: 
    sum: %s
fr: 
    somme: %s

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
fr: 
    ESSID : %s
    Force : %d %%

en: Sticky Notes Applet Factory
fr: Fabrique de l'applet Pense-bêtes

en: Sticky Notes
fr: Pense-bêtes

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
fr: Crée, affiche et gère les pense-bêtes du bureau

en: This note is locked.
fr: Ce pense-bête est verrouillé.

en: This note is unlocked.
fr: Ce pense-bête est déverrouillé.

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Delete All
fr: _Tout supprimer

en: Delete all sticky notes?
fr: Souhaitez-vous supprimer tous les pense-bêtes ?

en: This cannot be undone.
fr: Ceci ne peut pas être annulé.

en: _Delete
fr: _Effacer

en: Delete this sticky note?
fr: Souhaitez-vous supprimer ce pense-bête ?

en: Sticky Note
fr: Pense-bête

en: Lock/Unlock note
fr: Verrouille/Déverrouille le pense-bête

en: Delete note
fr: Supprimer les pense-bêtes

en: Resize note
fr: Redimensionner le pense-bête

en: Sticky Notes Preferences
fr: Préférences des pense-bêtes

en: Default Note Properties
fr: Propriétés par défaut des pense-bêtes

en: _Width:
fr: _Largeur :

en: H_eight:
fr: _Hauteur :

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
fr: Indique la largeur par défaut (en pixels) des nouveaux pense-bêtes

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
fr: Indique la hauteur par défaut (en pixels) des nouveaux pense-bêtes

en: Use co_lor from the system theme
fr: _Utiliser la couleur du thème actuel

en: Font Co_lor:
fr: Cou_leur de la police :

en: Note C_olor:
fr: C_ouleur du pense-bête :

en: Choose a base color to use for all sticky notes
fr: Choisissez une couleur de base à utiliser pour tous les pense-bêtes

en: Pick a default sticky note color
fr: Choisissez la couleur par défaut des pense-bêtes

en: Use fo_nt from the system theme
fr: Ut_iliser la police du thème actuel

en: _Font:
fr: _Police :

en: Choose a font to use for all sticky notes
fr: Choisissez une police à utiliser pour tous les pense-bêtes

en: Pick a default sticky note font
fr: Choisissez la police par défaut des pense-bêtes

en: Behavior
fr: Comportement

en: _Put notes on all workspaces
fr: Placer les pense-bêtes sur _tous les espaces de travail

en: Choose if notes are visible on all workspaces
fr: Choisissez si les pense-bêtes sont visibles sur tous les espaces de travail

en: Force _default color and font on notes
fr: Forcer la couleur et la police par _défaut pour les pense-bêtes

en: Choose if the default style is forced on all notes
fr: Choisissez si le style par défaut est forcé pour toutes les pense-bêtes

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
fr: Masquer les pense-bêtes lors d'un clic sur le _bureau

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
fr: Choisissez si vous souhaitez que tous les pense-bêtes soient masqués lorsque le bureau est sélectionné

en: Sticky Note Properties
fr: Propriétés du pense-bête

en: Properties
fr: Propriétés

en: _Title:
fr: _Titre :

en: Specify a title for the note
fr: Indique un titre pour le pense-bête

en: Use default co_lor
fr: _Utiliser la couleur par défaut

en: Font C_olor:
fr: _Couleur de la police :

en: Note _Color:
fr: C_ouleur du pense-bête :

en: Use default fo_nt
fr: U_tiliser la police par défaut

en: Choose a color for the note
fr: Choisissez une couleur pour le pense-bête

en: Pick a color for the sticky note
fr: Choisissez une couleur pour le pense-bête

en: Choose a font for the note
fr: Choisissez une police pour le pense-bête

en: Pick a font for the sticky note
fr: Choisissez une police pour le pense-bête

en: Default width for new notes
fr: Largeur par défaut des nouveaux pense-bêtes

en: Default width for new sticky notes in pixels.
fr: Largeur par défaut des nouveaux pense-bêtes en pixels.

en: Default height for new notes
fr: Hauteur par défaut des nouveaux pense-bêtes

en: Default height for new sticky notes in pixels.
fr: Hauteur par défaut des nouveaux pense-bêtes en pixels.

en: Default color for new notes
fr: Couleur par défaut des nouveaux pense-bêtes

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
fr: Couleur par défaut des nouveaux pense-bêtes. Cela doit être une spécification hexa HTML, par exemple « #30FF50 ».

en: Default color for font
fr: Couleur par défaut de la police

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
fr: Couleur par défaut des nouveaux pense-bêtes. Cela doit être une spécification hexa HTML, par exemple « #000000 ».

en: Default font for new notes
fr: Police par défaut des nouveaux pense-bêtes

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
fr: Police par défaut des nouveaux pense-bêtes. Cela doit être un nom de police Pango, par exemple « Sans Italic 10 ».

en: Sticky notes' workspace stickyness
fr: Collage des pense-bêtes sur les espaces de travail

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
fr: Indique si les pense-bêtes sont visibles sur tous les espaces de travail.

en: Sticky notes' locked state
fr: État de verrouillage des pense-bêtes

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
fr: Indique si les pense-bêtes sont verrouillés (non éditables).

en: Date format of note's title
fr: Format de date du titre du pense-bête

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
fr: Par défaut, la date actuelle est utilisée comme titre des pense-bêtes au moment de leur création. Ce format est utilisé ; tout ce qui peut être analysé par strftime() est valide.

en: Whether to use the default system color
fr: Indique s'il faut utiliser la couleur par défaut du système

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
fr: Si cette option est désactivée, une couleur personnalisée peut être utilisée comme couleur par défaut pour tous les pense-bêtes.

en: Whether to use the default system font
fr: Indique s'il faut utiliser la police par défaut du système

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
fr: Si cette option est désactivée, une police personnalisée peut être utilisée comme police par défaut pour tous les pense-bêtes.

en: Whether to force the default color and font on all notes
fr: Indique s'il faut forcer la couleur par défaut pour tous les pense-bêtes

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
fr: Si cette option est activée, les couleurs et polices personnalisées qui ont été assignées à des pense-bêtes individuels seront ignorées.

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
fr: Indique s'il faut masquer tous les pense-bêtes lorsque le bureau est sélectionné

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
fr: Si cette option est activée, tous les pense-bêtes ouverts sont automatiquement masqués dès que le bureau est sélectionné, quelle que soit la manière.

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
fr: Indique s'il faut demander une confirmation lors de la suppression d'un pense-bête

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
fr: Les pense-bêtes vides sont toujours supprimés sans confirmation.

en: _New Note
fr: _Nouveau pense-bête

en: Hi_de Notes
fr: _Masquer les pense-bêtes

en: _Delete Notes
fr: _Supprimer les pense-bêtes

en: _Lock Notes
fr: Ve_rrouiller les pense-bêtes

en: %d note | %d notes
fr[0]: %d pense-bête
fr[1]: %d pense-bêtes

en: Show sticky notes
fr: Afficher les pense-bêtes

en: About Sticky Notes
fr: À propos de Pense-bêtes

en: Copyright © 2002-2003 Loban A Rahman
    Copyright © 2005 Davyd Madeley
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
fr: Copyright © 2002-2003 Loban A Rahman
    Copyright © 2005 Davyd Madeley
    Copyright © 2012-2021 Les développeurs MATE

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
fr: Pense-bêtes pour l'environnement de bureau MATE

en: Timer Factory
fr: Fabrique de minuterie

en: Timer
fr: Minuterie

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
fr: Démarrez une minuterie et recevez une notification lorsqu'elle est terminée

en: Name of timer
fr: Nom de la minuterie

en: Duration of timer in seconds
fr: Durée de la minuterie en secondes

en: Show notification popup when timer finish
fr: Montrer une notification contextuelle lorsque la minuterie se termine

en: Show dialog window when timer finish
fr: Montrer une fenêtre de dialogue lorsque la minuterie se termine

en: Timer Applet Preferences
fr: Préférences de l'applet minuterie

en: _Name:
fr: N_om :

en: _Hours:
fr: _Heures :

en: _Minutes:
fr: _Minutes :

en: _Seconds:
fr: _Secondes :

en: Show notification _popup
fr: Montrer _popup de notification

en: Show _dialog
fr: Montrer _dialogue

en: _Start timer
fr: _Démarrer la minuterie

en: P_ause timer
fr: Mettre la minuterie en _pause

en: S_top timer
fr: Arrê_ter la minuterie

en: R_eset
fr: R_éinitialiser

note: Translators: %s is a placeholder for the timer name, 'Timer' by default
en: Finished %s
fr: Terminé %s

en: Timer finished!
fr: Minuterie terminée !

en: About Timer Applet
fr: À propos de Applet de minuterie

en: Copyright © 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
fr: Copyright © 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 Les développeurs MATE

en: Timer Applet
fr: Applet de minuterie

en: Trash Applet Factory
fr: Fabrique d'applet de la corbeille

en: Trash
fr: Corbeille

en: Go to Trash
fr: Va à la corbeille

en: _Empty Trash
fr: Vider la _corbeille

en: _Open Trash
fr: _Ouvrir la corbeille

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
fr[0]: %d élément dans la corbeille
fr[1]: %d éléments dans la corbeille

en: No Items in Trash
fr: Aucun élément dans la corbeille

en: Error while spawning caja:
    %s
fr: Erreur lors du lancement de caja :
    %s

en: About Trash Applet
fr: À propos de Applet Corbeille

en: Copyright © 2004 Michiel Sikkes
    Copyright © 2008 Ryan Lortie
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
fr: Copyright © 2004 Michiel Sikkes
    Copyright © 2008 Ryan Lortie
    Copyright © 2012-2021 Les développeurs MATE

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
fr: Une corbeille MATE à poser dans votre tableau de bord. Vous pouvez l'utiliser pour voir le contenu de la corbeille ou glisser-déposer des éléments dans la corbeille.

en: Delete Immediately?
fr: Supprimer immédiatement ?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
fr: Impossible de mettre les éléments à la corbeille, voulez-vous les supprimer immédiatement ?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
fr: Impossible de mettre certains éléments à la corbeille, voulez-vous les supprimer immédiatement ?

en: Trash Applet
fr: Applet Corbeille

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
fr: Suppression de l'élément %s sur %s

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
fr: Suppression : %s

en: Empty all of the items from the trash?
fr: Supprimer tous les éléments de la corbeille ?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
fr: Si vous décidez de vider la corbeille, tous les éléments qu'elle contient seront définitivement perdus. Notez que vous pouvez également supprimer les éléments séparément.

en: Emptying the Trash
fr: Vidage de la corbeille

en: From:
fr: De :
