accerciser master - en to fur translation catalogue (209 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
fur: Esploradôr di acessibilitât pal ambient grafic GNOME

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
fur: Accerciser al è un strument in Python bon di esplorâ in maniere dinamiche il grât di acessibilitât dal ambient grafic GNOME. Al dopre AT-SPI par ispezionâ e controlâ i widget, permetint cussì la verifiche des informazions furnidis di une aplicazion aes tecnologjiis di assistence e framework di provis automatichis.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
fur: Accerciser al è dotât di un sempliç framework par plugin che al permet di creâ viodudis personalizadis des informazions di acessibilitât.

en: Give your application an accessibility workout
fur: Da ae tô aplicazion une pussibilitât par jessi acessibile

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
fur: acessibilitât;svilup;prove;

en: A list of plugins that are disabled by default
fur: Une liste di plugin disabilitâts in maniere predefinide

en: A list of plugins that are disabled by default.
fur: Une liste di plugins che, in mût predefinide, a son disabilitâts.

en: Highlight duration
fur: Durade evidenziazion

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
fur: La durade de casele evidenziade cuant che si selezionin i grops acessibii.

en: Highlight fill color
fur: Colôr jemplament evidenziazion

en: The color and opacity of the highlight fill.
fur: Il colôr e la opacitât dal jemplament de evidenziazion.

en: Highlight border color
fur: Colôr ôr evidenziazion

en: The color and opacity of the highlight border.
fur: Il colôr e la opacitât dal ôr de evidenziazion.

en: Horizontal split
fur: Division orizontâl

en: Position of the horizontal split of the main window.
fur: Posizion de division orizontâl dal barcon principâl.

en: Vertical split
fur: Division verticâl

en: Position of the vertical split of the main window.
fur: Posizion de division verticâl dal barcon principâl.

en: Default window height
fur: Altece predefinide dal barcon

en: The window height value.
fur: Il valôr de altece dal barcon.

en: Default window width
fur: Largjece predefinide dal barcon

en: The window width value.
fur: Il valôr de largjece dal barcon.

en: The layout for the bottom panel
fur: La disposizion pal panel inferiôr

en: The layout for the bottom panel pluginview.
fur: La disposizion pe viodude dal plugin dal panel inferiôr.

en: The layout for the top panel
fur: La disposizion pal panel superiôr

en: The layout for the top panel pluginview.
fur: La disposizion pe viodude dal plugin dal panel superiôr.

en: Single layout view
fur: Viodude de disposizion ugnule

en: View plugins in a single layout.
fur: Viôt i plugin intune disposizion ugnule.

en: Available new pluginviews
fur: Gnovis viodudis disponibilis dal plugin

en: This list contains all the new available pluginviews
fur: Cheste liste e ten dutis lis gnovis viodudis disponibilis dal plugin

en: The pluginview layout
fur: La disposizion de viodude dal plugin

en: The default plugin layout for the top panel.
fur: La distribuzion predefinide dal plugin pal panel superiôr.

en: Window height
fur: Altece barcon

en: Window height value.
fur: Valôr de altece dal barcon.

en: Window width
fur: Largjece barcon

en: Window width value.
fur: Valôr de largjece dal barcon.

en: Hotkey combination
fur: Cumbinazion di scurtis

en: Hotkey combination for related action.
fur: Cumbinazion di tascj pe scurte pe relative azion.

en: API Browser
fur: Esploradôr API

en: Browse the various methods of the current accessible
fur: Esplore i varis metodis pal atuâl element acessibil

en: Hide private attributes
fur: Plate i atribûts privâts

en: Method
fur: Metodi

en: Property
fur: Proprietât

en: Value
fur: Valôr

en: IPython Console
fur: Console IPython

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
fur: Console interative par manipolâ l'element acessibil cumò selezionât

en: Event monitor
fur: Monitor events

en: _Monitor Events
fur: _Monitor events

en: C_lear Selection
fur: _Nete selezion

en: Everything
fur: Dut

en: Selected application
fur: Aplicazion selezionade

en: Selected accessible
fur: Acessibil selezionât

en: Source
fur: Sorzint

note: add accessible's name to buffer
en: Name
fur: Non

en: Full Name
fur: Non complet

en: Event Monitor
fur: Monitor events

en: Shows events as they occur from selected types and sources
fur: Mostre i events come che a capitin dai gjenars e des sorzints selezionadis

en: Highlight last event entry
fur: Evidenziâ la vôs dal ultin event

en: Start/stop event recording
fur: Tache/ferme la regjistrazion dai events

en: Clear event log
fur: Nete il regjistri di events

en: Child count
fur: Conte dai fîs

en: (no description)
fur: (nissune descrizion)

note: add description to buffer
en: Description
fur: Descrizion

en: (no ID)
fur: (nissun ID)

en: States
fur: Stâts

en: Attributes
fur: Atribûts

en: Show
fur: Mostre

en: Relations
fur: Relazions

en: _Accessible
fur: _Acessibil

en: Key binding
fur: Associazion clâf

en: Perform action
fur: Eseguìs azion

en: Acti_on
fur: Azi_on

en: Ap_plication
fur: A_plicazion

en: Col_lection
fur: Co_lezion

en: Relative position
fur: Posizion relative

en: Size
fur: Dimension

en: Layer
fur: Strât

en: MDI-Z-order
fur: Ordin MDI-Z

en: Absolute position
fur: Posizion assolude

en: Des_ktop
fur: Sc_ritori

en: Locale:
fur: Localizazion:

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
fur: Colegament ipertestuâl

en: H_ypertext
fur: I_pertest

en: Position
fur: Posizion

en: Locale
fur: Localizazion

en: _Image
fur: _Imagjin

en: Lo_gin Helper
fur: _Jutori al acès

en: Select All
fur: Selezione dut

en: _Selection
fur: _Selezione

en: Content type
fur: Gjenar di contignût

en: St_reamable Content
fur: Contignût pussibil di meti in _flus

en: Caption:
fur: Didascalie:

en: Summary:
fur: Sintesi:

en: Selected columns
fur: Colonis selezionadis

en: Selected rows
fur: Riis selezionadis

en: Columns
fur: Colonis

en: Rows
fur: Riis

en: Table Information
fur: Informazions su la tabele

en: name (x,y)
fur: non (x,y)

en: Header:
fur: Intestazion:

en: <no description>
fur: <nissune descrizion>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
fur: Estensions:

en: Row
fur: Rie

en: Column
fur: Colone

en: Selected Cell
fur: Cele selezionade

en: _Table
fur: _Tabele

en: Text
fur: Test

en: Offset
fur: Slontanament

en: Include defaults
fur: Inclût predefinîts

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
fur: Inizi: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
fur: Fin: 0

en: Te_xt
fur: Tes_t

en: Current value
fur: Valôr atuâl

en: Minimum increment
fur: Increment minim

en: Maximum value
fur: Valôr massim

en: Minimum value
fur: Valôr minim

en: Val_ue
fur: Va_lôr

en: unknown
fur: no cognossût

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
fur: Visualizadôr interface

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
fur: Al permet la visualizazion di variis proprietâts de interface

en: (not implemented)
fur: (no implementât)

en: Start
fur: Inizi

en: End
fur: Fin

en: Too many selectable children
fur: Masse fîs di podê selezionâ

en: (Editable)
fur: (Modificabil)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
fur: Inizi: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
fur: Fin: %d

en: Quick Select
fur: Selezion rapide

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
fur: Plugin cun varis metodis di selezion rapide dai acessibii.

en: Inspect last focused accessible
fur: Ispezione ultin acessibil metût a fûc

en: Inspect accessible under mouse
fur: Ispezione acessibil sot dal mouse

en: Sche_ma:
fur: Sche_me:

en: V_alidate
fur: V_alide

en: Idle
fur: Inatîf

en: No description
fur: Nissune descrizion

en: AT-SPI Validator
fur: Validadôr AT-SPI

en: Validates application accessibility
fur: Al valide la acessibilitât di une aplicazion

note: log level column add level to buffer
en: Level
fur: Nivel

note: add accessible's role to buffer
en: Role
fur: Rûl

en: Saving
fur: Salvament

en: Validating
fur: Validament

en: EXCEPT
fur: ECEZION

en: ERROR
fur: ERÔR

en: WARN
fur: AVERTENCE

en: Basic
fur: Di base

en: Tests fundamental GUI application accessibility
fur: Al prove la acessibilitât fondamentâl de GUI di une aplicazion

en: actionable %s is not focusable or selectable
fur: nol è pussibil meti a fûc o selezionâ l'azionabil %s

en: interactive %s is not actionable
fur: nol è pussibil azionâ %s

en: more than one focused widget
fur: plui di un widget metût a fûc

en: %s has no text interface
fur: %s nol à interface testuâl

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
fur: L'indiç %s pari nol corispuint cun chel fi

en: Missing reciprocal for %s relation
fur: Al mancje il reciproc pe relazion %s

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
fur: %s al mancje di non o etichete

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
fur: l'element focalizzabil %s al à une interface a tabele, ma no une interface di selezion

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
fur: %s al à un stât %s cence stât %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
fur: %s nol fâs part di une cumbinazion

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
fur: %(rolename)s indiç %(num)d nol coincît cun nissune rie o colone

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
fur: %(rolename)s indiç gjenitôr %(num1)d nol coincît cun nissune rie o colone di indiç %(num2)d

en: %s has no name or description
fur: %s nol à non o descrizion

en: _Preferences…
fur: _Preferencis…

en: _Contents
fur: _Contignûts

en: <dead>
fur: <muart>

en: Children
fur: Fîs

en: _Show Applications without children
fur: _Mostre lis aplicazions cence fîs

en: _Refresh Registry
fur: I_nzorne regjistri

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
fur: Inzorne ducj

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
fur: Inzorne _Grop

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
fur: Inzorne i fîs dal grop selezionât

en: Task
fur: Operazion

en: Key
fur: Tast

en: Shift
fur: Maiusc

en: Accerciser Accessibility Explorer
fur: Esploradôr di acessibilitât Accerciser

en: Top panel
fur: Panel superiôr

en: Bottom panel
fur: Panel inferiôr

en: accerciser Preferences
fur: Preferencis di accerciser

en: Plugins
fur: Plugin

en: Global Hotkeys
fur: Scurtis globâls

en: Highlighting
fur: Evidenziazion

en: Highlight duration:
fur: Durade evidenziazion:

en: Border color:
fur: Colôr ôr:

en: The border color of the highlight box
fur: Il colôr dal ôr de casele di evidenziazion

en: Fill color:
fur: Colôr jemplament:

en: The fill color of the highlight box
fur: Il colôr di jemplament de casele di evidenziazion

en: An interactive Python accessibility explorer
fur: Un esploradôr di acessibilitât interatîf in Python

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
fur: Pai detais su la gnove licence BSD viôt i file COPYING e NOTICE.

en: Web site
fur: Sît web

en: _Add Bookmark…
fur: _Zonte segnelibri…

en: Bookmark selected accessible.
fur: Zonte segnelibri pal acessibil selezionât.

en: _Edit Bookmarks…
fur: _Modifiche segnelibris…

en: Manage bookmarks.
fur: Gjestìs segnelibris.

en: Edit Bookmarks…
fur: Modifiche segnelibris…

en: Title
fur: Titul

en: Application
fur: Aplicazion

en: Path
fur: Percors

en: Add Bookmark…
fur: Zonte segnelibri…

en: Title:
fur: Titul:

en: Application:
fur: Aplicazion:

en: Path:
fur: Percors:

en: Plugin Errors
fur: Erôrs plugin

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
fur: Viodude

en: No view
fur: Nissune viodude

en: _Single plugins view
fur: Viodude _individuâl dai plugin

en: Plugin View
fur: Viodude plugin

en: Plugin View (%d)
fur: Viodude plugin (%d)

en: _New view…
fur: _Gnove viodude…

en: New View…
fur: Gnove viodude…

en: _Edit
fur: _Modifiche

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
fur: _Segnelibris

[ctx: menu]
en: _View
fur: _Viodude

en: _Help
fur: _Jutori
