kmag - en to it translation catalogue (85 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
it: Molto ba&sso

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
it: &Basso

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
it: &Medio

[ctx: Zoom at high]
en: &High
it: &Alto

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
it: Molto a&lto

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
it: &Normale

en: &Achromatopsia
it: &Acromatopsia

en: &No Rotation (0 Degrees)
it: &Nessuna rotazione (0 gradi)

en: &Left (90 Degrees)
it: &Sinistra (90 gradi)

en: &Upside Down (180 Degrees)
it: &Ribaltato (180 gradi)

en: &Right (270 Degrees)
it: &Destra (270 gradi)

en: New &Window
it: Nuova &finestra

en: Open a new KMagnifier window
it: Apri una nuova finestra della lente d'ingrandimento

en: &Stop
it: &Ferma

en: Click to stop window refresh
it: Fa' clic per fermare l'aggiornamento della finestra

en: Clicking on this icon will <b>start</b> / <b>stop</b> updating of the display. Stopping the update will zero the processing power required (CPU usage)
it: Fare clic su questa icona farà <b>partire</b> / <b>fermare</b> l'aggiornamento della visualizzazione. Fermare l'aggiornamento azzererà la potenza di calcolo richiesta (uso della CPU).

en: &Save Snapshot As...
it: &Salva istantanea come...

en: Saves the zoomed view to an image file.
it: Salva la vista ingrandita in un file immagine.

en: Save image to a file
it: Salva l'immagine in un file

en: Click on this button to print the current zoomed view.
it: Fa' clic su questo pulsante per stampare la vista ingrandita corrente.

en: Quits the application
it: Termina l'applicazione

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
it: Fa' clic su questo pulsante per copiare la vista ingrandita corrente agli appunti, che puoi incollare in altre applicazioni.

en: Copy zoomed image to clipboard
it: Copia l'immagine ingrandita agli appunti

en: &Follow Mouse Mode
it: Modalità &segui il mouse

en: Magnify around the mouse cursor
it: Ingrandisci attorno al puntatore del mouse

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
it: Se selezionato, l'area attorno al puntatore del mouse verrà ingrandita

en: &Follow Focus Mode
it: Modalità &segui l'attivazione

en: Focus
it: Attivazione

en: Magnify around the keyboard focus
it: Ingrandisci attorno a dove è attiva la tastiera

en: If selected, the area around the keyboard cursor is magnified
it: Se selezionato, l'area attorno al cursore della tastiera verrà ingrandita

en: Se&lection Window Mode
it: Modalità finestra di se&lezione

en: Window
it: Finestra

en: Show a window for selecting the magnified area
it: Mostra una finestra per selezionare l'area ingrandita

en: &Whole Screen Mode
it: Modalità a tutto sc&hermo

en: Screen
it: Schermo

en: Magnify the whole screen
it: Ingrandisci tutto lo schermo

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
it: Fai clic su questo pulsante per adattare la vista di ingrandimento alla finestra di ingrandimento.

en: Hide Mouse &Cursor
it: Nas&condi il puntatore del mouse

en: Show Mouse &Cursor
it: Mostra il &puntatore del mouse

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide the mouse cursor
it: Nascondi il puntatore del mouse

en: Stays On Top
it: Sempre in primo piano

en: The KMagnifier Window stays on top of other windows.
it: La finestra della lente d'ingrandimento rimane sopra le altre.

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
it: Fa' clic su questo pulsante per <b>ingrandire</b> la zona selezionata.

en: &Zoom
it: &Ingrandimento

en: Select the zoom factor.
it: Seleziona l'ingrandimento.

en: Zoom factor
it: Ingrandimento

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
it: Fa' clic su questo pulsante per <b>rimpicciolire</b> la regione selezionata.

en: &Rotation
it: &Rotazione

en: Select the rotation degree.
it: Seleziona il grado di rotazione.

en: Rotation degree
it: Grado di rotazione

en: &Refresh
it: Aggio&rna

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
it: Scegli la velocità di aggiornamento. Più è alta la velocità, più potenza di calcolo (CPU) sarà necessaria.

en: Refresh rate
it: Velocità di aggiornamento

[ctx: Color-blindness simulation mode]
en: &Color
it: &Colore

en: Select a mode to simulate various types of color-blindness.
it: Seleziona una modalità per simulare i diversi tipi di daltonismo.

en: Color-blindness Simulation Mode
it: Modalità di simulazione di daltonismo

en: Save Snapshot As
it: Salva istantanea come

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
it: Impossibile salvare file temporaneo (prima di inviare sulla rete il file che hai specificato).

en: Error Writing File
it: Errore in scrittura su file

en: Unable to upload file over the network.
it: Impossibile inviare il file via rete.

en: Current zoomed image saved to
    %1
it: Immagine ingrandita corrente salvata in
    %1

en: Information
it: Informazioni

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
it: Impossibile salvare il file. Controlla se hai il permesso di scrivere nella cartella.

en: Stop
it: Ferma

en: Click to stop window update
it: Fa' clic per fermare l'aggiornamento della finestra

[ctx: Start updating the window]
en: Start
it: Avvia

en: Click to start window update
it: Fa' clic per iniziare l'aggiornamento della finestra

en: Selection Window
it: Finestra di selezione

en: KMagnifier
it: Lente d'ingrandimento

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
it: Barra di visualizzazione

note: i18n: ectx: ToolBar (settingsToolBar)
en: Settings Toolbar
it: Barra delle impostazioni

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Imp&ostazioni

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
it: Questa è la finestra principale che mostra i contenuti della regione selezionata. I contenuti saranno ingranditi a seconda del livello di ingrandimento impostato.

en: Screen magnifier created by KDE
it: Lente di ingrandimento dello schermo sviluppata da KDE

en: Copyright 2001-2003 Sarang Lakare
    Copyright 2003-2004 Olaf Schmidt
    Copyright 2008 Matthew Woehlke
it: © 2001-2003 Sarang Lakare
    © 2003-2004 Olaf Schmidt
    © 2008 Matthew Woehlke

en: Rewrite
it: Riscrittura

en: Original idea and author (KDE1)
it: Idea originale e autore (KDE 1)

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
it: Rifacimento dell'interfaccia utente, finestra di selezione migliorata, ottimizzazione della velocità, rotazione, correzioni

en: Color-blindness simulation
it: Simulazione di daltonismo

en: Focus tracking
it: Tracciamento dell'attivazione

en: Some tips
it: Alcuni suggerimenti
