orca - en to si translation catalogue (113 entries)

note: Translators: this represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
si: අඳුරු

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
si: දර්ශකයේ පිහිටීම

note: Translators: this is the spoken word for the tab character
en: tab
si: පටිත්ත

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
si: ඇල ඉර

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
si: වම් වරහන

note: Translators: this is the spoken word for the character '\' (U+005c)
en: backslash
si: පසු ඇල ඉර

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
si: දකුණු වරහන

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
si: වම් සඟල වරහන

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
si: සිරස් තීරුව

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
si: දකුණු සඟළ වරහන

note: Translators: this is the spoken word for the character '~' (U+007e)
en: tilde
si: විකල්ප ලකුණ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â§' (U+00a7) Translators: spoken words for the rolename of a section (e.g., in html).
en: section
si: අංශය

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â©' (U+00a9)
en: copyright
si: කතු හිමිකම

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â­' (U+00ad)
en: soft hyphen
si: ලුහු යා ඉර

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â' (U+2013)
en: en dash
si: කෙටි ඉර

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â ' (U+2020)
en: dagger
si: † ලකුණ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â¢' (U+2022)
en: bullet
si: බුලටය

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â' (U+2713) It can be used as a bullet in a list.
en: check mark
si: ලකුණ

en: Close
si: වසන්න

note: Translators: this is used to tell us if the focus is on the "Find" button in gedit's Find dialog.  It must match what gedit is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case. Check to see if we have just had an "object:state-changed:showing" event for the Find but
en: Find
si: සොයන්න

en: Search _backwards
si: පසුපසට සොයන්න

en: _Search for:
si: සඳහා සොයන්න (_S):

en: _Wrap around
si: වටා එතුම (_W)

note: Translators: Modified is a table column header where the cells represent whether a key binding has been modified from the default key binding.
en: Modified
si: වෙනස් කළ

note: Translators: this refers to the speech synthesis voice that Orca will use most of the time.
en: Default
si: ප්‍රකෘතිය

note: Translators: this is an algorithm for tracking the mouse with the magnifier.  None means that Orca does nothing to track the mouse.
en: None
si: කිසිවක් නැත

note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: _None
si: කිසිවක් නැත (_N)

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
si: රේඛාව

en: Preferences
si: අභිප්‍රේත

en: Quit
si: පිටවීම

en: General
si: සාමාන්‍ය

en: Si_ze:
si: ප්‍රමාණය (_z):

en: _All
si: සියළු (_A)

en: _Bottom:
si: පහළ (_B):

en: _Delete
si: මකන්න (_D)

en: _Left:
si: වම (_L):

en: _Reset
si: ප්‍රකෘති තත්වයට සකසන්න (_R)

en: _Right:
si: දකුණ (_R):

en: _Top:
si: ඉහළ (_T):

en: _Width:
si: පළල (_W):

en: pixels
si: පික්සල

en: seconds
si: තත්පර

note: Translators: long braille for the rolename of an invalid object. We typically make these 'camel' case.
en: Invalid
si: සාවද්‍ය

note: Translators: spoken words for the rolename of an invalid object.
en: invalid
si: අවලංගු

note: Translators: long braille for the rolename of an animation widget.
en: Animation
si: සජීවිකරණය

note: Translators: spoken words for the rolename of an animation widget.
en: animation
si: සජීවනය

note: Translators: long braille for the rolename of an animation widget.
en: Arrow
si: ඊතලය

note: Translators: long braille for the rolename of a calendar widget.
en: Calendar
si: දින දර්ශණය

note: Translators: spoken words for the rolename of a calendar widget.
en: calendar
si: දිනදසුන

note: Translators: spoken words for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: caption
si: යටි ලියමන

note: Translators: spoken words for the rolename of a checkbox.
en: check box
si: සලකුණු කොටුව

note: Translators: spoken words for the rolename of a combo box.
en: combo box
si: සංයුක්ත කොටුව

note: Translators: short braille for the rolename of a dial. Translators: spoken words for the rolename of a dial.
en: dial
si: ඩයල් කරනු

note: Translators: long braille for the rolename of a dialog.
en: Dialog
si: සංවාද

note: Translators: short braille for the rolename of a form. Translators: spoken words for the rolename of a form.
en: form
si: පෝරමය

note: Translators: long braille for the rolename of a form.
en: Form
si: වෙතින්

note: Translators: long braille for the rolename of a frame.
en: Frame
si: රාමුව

note: Translators: spoken words for the rolename of a frame.
en: frame
si: රාමුව

note: Translators: spoken words for the rolename of a icon.
en: icon
si: නිරූපකය

note: Translators: long braille for the rolename of a image.
en: Image
si: පිළිඹිබු

note: Translators: spoken words for the rolename of a image.
en: image
si: අනුරුව

note: Translators: long braille for the rolename of a label.
en: Label
si: ලේබලය

note: Translators: spoken words for the rolename of a label.
en: label
si: ලෙබලය

note: Translators: long braille for the rolename of a link.
en: Link
si: පුරුක

note: Translators: spoken words for the rolename of a link.
en: link
si: පුරුක

note: Translators: long braille for the rolename of a list.
en: List
si: ලැයිස්තුව

note: Translators: spoken words for the rolename of a list.
en: list
si: ලැයිස්තුව

note: Translators: spoken words for the rolename of a menu.
en: menu
si: මෙනුව

note: Translators: spoken words for the rolename of a menu bar.
en: menu bar
si: මෙනු තීරුව

note: Translators: long braille for the rolename of a page tab.
en: Page
si: පිටුව

note: Translators: spoken words for the rolename of a page tab.
en: page
si: පිටුව

note: Translators: long braille for the rolename of a panel.
en: Panel
si: පුවරුව

note: Translators: long braille for the rolename of a password field.
en: Password
si: රහස්පදය

note: Translators: spoken words for the rolename of a password field.
en: password
si: මුර පදය

note: Translators: long braille for the rolename of a push button.
en: Button
si: බොත්තම

note: Translators: spoken words for the rolename of a push button.
en: button
si: බොත්තම

note: Translators: spoken words for the rolename of a radio button.
en: radio button
si: විකල්ප බොත්තම

note: Translators: spoken words for the rolename of a scroll bar.
en: scroll bar
si: රෝල් තීරුව

note: Translators: long braille for the rolename of a separator.
en: Separator
si: වෙනකරනය

note: Translators: spoken words for the rolename of a slider.
en: slider
si: ස්ලයිඩරය

note: Translators: spoken words for the rolename of a statusbar.
en: status bar
si: තත්ව තීරුව

note: Translators: long braille for the rolename of a table.
en: Table
si: වගුව

note: Translators: spoken words for the rolename of a table.
en: table
si: වගුව

note: Translators: long braille for the rolename of a table cell.
en: Cell
si: සෛලය

note: Translators: spoken words for the rolename of a table cell.
en: cell
si: කොටුව

note: Translators: long braille for the rolename of a terminal.
en: Terminal
si: අග්‍රය

note: Translators: long braille for the rolename of a text entry field.
en: Text
si: පෙළ

note: Translators: spoken words for the rolename of a toggle button.
en: toggle button
si: ටොගල බොත්තම

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
si: ඉඟිය

note: Translators: long braille for the rolename of a tree.
en: Tree
si: රුක

note: Translators: spoken words for the rolename of a tree.
en: tree
si: රුක

note: Translators: long braille for when the rolename of an object is unknown.
en: Unknown
si: නොදන්නා

note: Translators: spoken words for when the rolename of an object is unknown.
en: unknown
si: නොදන්නා

note: Translators: long braille for the rolename of a window.
en: Window
si: කවුළුව

note: Translators: spoken words for the rolename of a window.
en: window
si: කවුළුව

note: Translators: long braille for the rolename of a header.
en: Header
si: ශීර්ෂකය

note: Translators: spoken words for the rolename of a header.
en: header
si: ශීර්ෂකය

note: Translators: long braille for the rolename of a footer.
en: Footer
si: පාදම

note: Translators: spoken words for the rolename of a footer.
en: footer
si: පාදකය

note: Translators: long braille for the rolename of a paragraph.
en: Paragraph
si: ඡේදය

note: Translators: long braille for the rolename of a application.
en: Application
si: යෙදුම

note: Translators: spoken words for the rolename of a application.
en: application
si: යෙදුම

note: Translators: short braille for the rolename of a autocomplete.
en: auto
si: ස්වයංක්‍රීය

note: Translators: long braille for the rolename of a document.
en: Document
si: ලේඛන

note: Translators: spoken words for the rolename of a document.
en: document
si: ලේඛය

note: Translators: this in reference to an e-mail message status of having been read or unread.
en: Read
si: කියවන්න

en: Welcome
si: ආයුබෝවන්

note: Translators: this is the name of the status column header in the message list in Evolution.  The name needs to match what Evolution is using.
en: Status
si: තත්වය

note: Translators: this is the name of the attachment column header in the message list in Evolution.  The name needs to match what Evolution is using.
en: Attachment
si: ඇමුණුම

note: The indication that spell checking is complete is when the "misspelt" word is set to "Completed spell checking". Ugh! Try to detect this and let the user know. Translators: this string must be the same that is used by gedit.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case
en: Completed spell checking
si: අක්‍ෂර වින්‍යාසය පරීක්‍ෂාව සම්පූර්‍ණයි

note: Translators: this is the name of the "Check Spelling" window in gedit and must be the same as what gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Check Spelling
si: අක්‍ෂර වින්‍යාසය පරීක්‍ෂා කරන්න

note: Check to see if we have just had an "object:state-changed:showing" event for the Stop button. If the name is "Stop", and one of its states is VISIBLE, that means we have started a search. As the search progresses, regularly inform the user of this by speaking "Searching" (assuming the search tool ha
en: Stop
si: නවතන්න

note: Translators: this is the name of the menu item people use in StarOffice to create a new text document.  It's at File->New->Text Document.  The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using. We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Text Document
si: පෙළ ලේඛනය
