sharutils 4.9 - en to id translation catalogue (65 entries)

note: TRANSLATORS:  This is a phony function generated for the purpose of constructing the strings to be extracted for translation.  Each string is associated with a name (e.g. SM_ans_yes) that can be found in shar.c, if you need to look up context.  These strings are all inserted into the shar-generated 
en: Note: not verifying md5sums.  Consider installing GNU coreutils.
id: Catatan: tidak memverifikasi md5sums. Pertimbangkan memasang GNU coreutils.

en: yes
id: ya

en: overwrite this file
id: overwrite berkas ini

en: no
id: tidak

en: skip this file
id: lewati berkas ini

en: all
id: semua

en: overwrite all files
id: overwrite semua berkas

en: none
id: kosong

en: overwrite no files
id: tidak overwrite berkas apapun

en: help
id: bantuan

en: explain choices
id: jelaskan pilihan

en: quit
id: berhenti

en: exit immediately
id: keluar secara langsung

en: End of part %d, continue with part %d
id: Akhir dari bagian %d, melanjutkan dengan bagian %d

en: End of %s part %d
id: Akhir dari %s bagian %d

en: (text)
id: (teks)

en: (compressed)
id: (terkompres)

en: (gzipped)
id: (ter-gzip)

en: (bzipped)
id: (ter-bzip)

en: (binary)
id: (binari)

en: File %s is continued in part %d
id: Berkas %s dilanjutkan dalam bagian %d

en: Please unpack part 1 first!
id: Mohon uraikan bagian 1 terlebih dahulu!

en: continuing file %s
id: melanjutkan berkas %s

en: (empty)
id: (kosong)

en: extraction aborted
id: ekstrasi dibatalkan

en: x - extracting %s %s
id: x - mengekstrak %s %s

en: File %s is complete
id: Berkas %s lengkap

en: uudecoding file %s
id: uudekoding berkas %s

en: MD5 check failed
id: pemeriksaan MD5 gagal

en: You have unpacked the last part
id: Anda telan mengurai bagian terakhir

en: %s: illegal option -- %c
id: %s: pilihan -- %c tidak legal

en: printf formatting error:  %s
id: kesalahan pembentukan printf: %s

en: Too many directories for mkdir generation
id: Terlalu banyak direktori untuk pemakaian mkdir

en: Cannot access %s
id: Tidak dapat mengakses %s

en: Cannot get current directory name
id: Tidak dapat memperoleh nama direktori sekarang

en: Starting file %s
id: Memulai berkas %s

en: Cannot open file %s
id: Tidak dapat membuka berkas %s

en: text
id: teks

en: %s: Not a regular file
id: %s: Bukan sebuah berkas regular

en: empty
id: kosong

en: Saving %s (%s)
id: Menyimpan %s (%s)

en: No input files
id: Tidak ada berkas masukan

en: PLEASE avoid -X shars on Usenet or public networks
id: Mohon hindari -X shars di Usenet atau jaringan publik

en: Created %d files
id: Dibuat %d berkas

en: standard input
id: standar masukan

en: %s is probably not a shell archive
id: %s mungkin bukan sebuah shell archive

en: Found no shell commands in %s
id: Tidak ditemukan perintah shell dalam %s

en: %s looks like raw C code, not a shell archive
id: %s sepertinya kode mentah C, bukan sebuah archive shell

en: %s: Short file
id: %s: Berkas pendek

en: %s: No `end' line
id: %s: Tidak ada baris `end'

en: %s: Illegal file name: %s
id: %s: Nama berkas tidak legal: %s

en: cannot access %s
id: tidak dapat mengakses %s

en: chmod of %s
id: chmod dari %s

en: %s: Write error
id: %s: Tulis error

en: Unknown system error
id: Error sistem tidak diketahui

en: %s: option '%s' is ambiguous
id: %s: pilihan '%s' rancu

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '--%s' tidak mengijinkan sebuah argumen

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '%c%s' tidak mengijinkan sebuah argumen

en: %s: unrecognized option '--%s'
id: %s: pilihan '--%s' tidak diketahui

en: %s: unrecognized option '%c%s'
id: %s: pilihan '%c%s' tidak dikenal

en: %s: invalid option -- '%c'
id: %s: pilihan -- '%c' tidak valid

en: %s: option requires an argument -- '%c'
id: %s: pilihan membutuhkan sebuah argumen -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
id: %s: pilihan '-W %s' rancu

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '-W %s' tidak mengijinkan sebuah argumen

en: memory exhausted
id: kehabisan memori
