sharutils 4.13.3 - en to it translation catalogue (107 entries)

note: TRANSLATORS:  This is a phony function generated for the purpose of constructing the strings to be extracted for translation.  Each string is associated with a name (e.g. SM_ans_yes) that can be found in shar.c, if you need to look up context.  These strings are all inserted into the shar-generated 
en: Note: not verifying md5sums.  Consider installing GNU coreutils.
it: Nota: md5sums non verificati. Si suggerisce di installare GNU coreutils.

en: lock directory %s exists
it: la directory di lock %s esiste

en: failed to create %s lock directory
it: creazione della directory di lock "%s" non riuscita

en: x - created lock directory %s.
it: x - creata directory di lock "%s".

en: x - failed to create lock directory %s.
it: x - creazione della directory di lock "%s" non riuscita.

en: x - created directory %s.
it: x - creata directory "%s".

en: x - failed to create directory %s.
it: x - creazione della directory "%s" non riuscita.

en: yes
it: sì

en: overwrite this file
it: sovrascrivere questo file

en: skip this file
it: ignorare questo file

en: all
it: tutti

en: overwrite all files
it: sovrascrivere tutti i file

en: none
it: nessuno

en: overwrite no files
it: non sovrascrivere alcun file

en: help
it: aiuto

en: explain choices
it: spiega le scelte

en: quit
it: esci

en: exit immediately
it: uscire immediatamente

en: restore of %s failed
it: ripristino di %s non riuscito

en: End of part %d, continue with part %d
it: Fine della parte %d, continua con la parte %d

en: End of %s part %d
it: Fine di %s parte %d

en: restoration warning:  size of %s is not %s
it: attenzione: la dimensione di %s non è %s

en: (text)
it: (testo)

en: (compressed)
it: (compresso)

en: (gzipped)
it: (compresso con gzip)

en: (bzipped)
it: (compresso con bzip)

en: (binary)
it: (binario)

en: archive
it: archivio

en: File %s is continued in part %d
it: Il file %s continua in parte %d

en: Please unpack part 1 first!
it: Estrarre prima la parte 1.

en: Please unpack part ${shar_sequence} next!
it: Adesso estrarre la parte ${shar_sequence}.

en: x - STILL SKIPPING %s
it: x - %s IGNORATO ANCORA

en: continuing file %s
it: continuazione del file %s

en: (empty)
it: (vuoto)

en: x - overwriting %s
it: x - sovrascrittura di %s

en: overwrite %s
it: sovrascrivere %s

en: SKIPPING %s
it: %s IGNORATO

en: extraction aborted
it: estrazione interrotta

en: x - SKIPPING %s (file already exists)
it: x - %s IGNORATO (il file esiste già)

en: x - extracting %s %s
it: x - estrazione di %s %s

en: File %s is complete
it: Il file %s è completo

en: uudecoding file %s
it: esecuzione di uudecode sul file %s

en: MD5 check failed
it: Controllo MD5 fallito

en: You have unpacked the last part
it: Ultima parte estratta

en: x - removed lock directory %s.
it: x - directory di lock "%s" rimossa.

en: x - failed to remove lock directory %s.
it: x - rimozione della directory di lock "%s" non riuscita.

en: Cannot reopen %s as stdin
it: Impossibile riaprire %s come stdin

en: shar fatal error:
it: shar errore fatale:

en: No memory for duping translated strings
it: Memoria insufficiente per copiare le stringhe tradotte

en: realloc of %d bytes at 0x%p failed
it: riallocazione di %d byte a 0x%p non riuscita

en: %s: illegal option -- %c
it: %s: opzione "%c" illegale

en: %s: illegal option -- %s
it: %s: opzione "%s" illegale

en: error %d (%s) creating %s
it: errore %d (%s) durante la creazione di %s

en: '%s' not defined
it: "%s" non definito

en: printf formatting error:  %s
it: errore di formato in printf:  %s

en: sharutils bug - no status
it: bug in sharutils - nessuno status

en: Too many directories for mkdir generation
it: Troppe directory da creare

en: Cannot access %s
it: Impossibile accedere a %s

en: Cannot get current directory name
it: Impossibile ottenere il nome della directory corrente

en: Starting file %s
it: Inizio file %s

en: Could not popen command
it: Impossibile fare popen per il comando

en: Cannot open file %s
it: Impossibile aprire il file %s

en: call
it: chiamata

en: text
it: testo

en: Continuing file %s
it: Continuazione del file %s

en: %s: Not a regular file
it: %s: non è un file normale

en: empty
it: vuoto

en: Saving %s (%s)
it: Salvataggio di %s (%s)

en: more than one format element
it: più di un elemento di formato

en: no conversion character
it: nessun carattere di conversione

en: format is too wide
it: il formato è troppo largo

en: invalid conversion character
it: carattere di conversione non valido

en: Opening
it: Apertura

en: Closing
it: Chiusura

en: No input files
it: Nessun file di input

en: PLEASE avoid -X shars on Usenet or public networks
it: PER FAVORE evitare di creare shar con -X su Usenet o reti pubbliche

en: The '%s' option must appear before any file names
it: L'opzione "%s" deve essere indicata prima dei nomi di file

en: Created %d files
it: Creati %d file

en: unshar fatal error:
it: unshar errore fatale:

en: %s is probably not a shell archive
it: %s probabilmente non è un archivio della shell

en: Found no shell commands in %s
it: Nessun comando di shell trovato in %s

en: %s looks like raw C code, not a shell archive
it: %s sembra codice C grezzo, non un archivio della shell

en: uudecode fatal error:
it: uuencode errore fatale:

en: %s: Short file
it: %s: file corto

en: %s: No `end' line
it: %s: riga "end" mancante

en: %s: Illegal file name: %s
it: %s: nome di file illecito: %s

en: No user '%s'
it: Utente "%s" non esistente

en: cannot access %s
it: impossibile accedere a %s

en: chmod of %s
it: Cambiamento dei permessi di %s

en: %s: Write error
it: %s: errore di scrittura

en: You cannot specify an output file when processing
    multiple input files.
it: Impossibile indicare un file di output quando si processano
    diversi file di input.

en: uuencode fatal error:
it: uuencode errore fatale:

en: Unknown system error
it: Errore di sistema sconosciuto

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
it: %s: l'opzione "%s" è ambigua; scelte:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione "--%s" non accetta argomenti

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione "%c%s" non accetta argomenti

en: %s: option '--%s' requires an argument
it: %s: l'opzione "--%s" richiede un argomento

en: %s: unrecognized option '--%s'
it: %s: opzione "--%s" non riconosciuta

en: %s: unrecognized option '%c%s'
it: %s: opzione "%c%s" non riconosciuta

en: %s: invalid option -- '%c'
it: %s: opzione "%c" non valida

en: %s: option requires an argument -- '%c'
it: %s: l'opzione "%c" richiede un argomento

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
it: %s: l'opzione "-W %s" è ambigua

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione "-W %s" non accetta argomenti

en: %s: option '-W %s' requires an argument
it: %s: l'opzione "-W %s" richiede un argomento

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
it: "

en: '
it: "

en: memory exhausted
it: memoria esaurita
