opencpn - en to da_DK translation catalogue (90 entries)

en: Now
da_DK: Nu

en: Zoom To Center
da_DK: Zoom til Center

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Select a GRIB file
da_DK: Meteorologi(GRIB) folder

en: GRIB Display Control
da_DK: Meteorologi(GRIB) visning

en: Knots
da_DK: Knob

en: km/h
da_DK: km/t

en: MilliBars
da_DK: Millibar

en: Meters
da_DK: Meter

en: Feet
da_DK: Fod

en: Millimeters
da_DK: Millimeter

en: Inches
da_DK: Tommer

en: Percentage
da_DK: Procentdel

en: Wind
da_DK: Vind

en: Wind Gust
da_DK: Vindstød

en: Pressure
da_DK: Tryk, mBar

en: Waves
da_DK: Bølger

en: Current
da_DK: Hastighed, knob

en: Rainfall
da_DK: Nedbør

en: Cloud Cover
da_DK: Skydække

en: Air Temperature
da_DK: Havoverflade temperatur, C

en: Sea Temperature
da_DK: Havoverflade temperatur, C

en: Altitude(Geopotential)
da_DK: Højde(Geopotential)

en: Relative Humidity
da_DK: Relativ luftfugtighed

en: h
da_DK: t

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Display Isotachs
da_DK: Vis isotacher

en: Display Isobars
da_DK: Vis isobarer

en: Display Isotherms
da_DK: Vis isotermer

en: Spacing
da_DK: Afstand

en: Next
da_DK: Næste

en: Mean Sea Level Pressure (MSLP)
da_DK: Tryk, mBar

en: Significant Wave Height
da_DK: Signifikant bølgehøjde, m

en: Waves Direction
da_DK: Vindretning

en: Cumulative Rainfall per Hour
da_DK: Akkumuleret nedbør pr. time

en: Air Temp
da_DK: Lufttemperatur

en: Sea Temp
da_DK: Havoverflade temperatur, C

en: Sea or Air Temperature at Surface Level
da_DK: Hav- eller lufttemperatur på overfladeniveau

en: Units
da_DK: Enheder

en: Default Colour
da_DK: Standardfarve

en: IsoBars
da_DK: Isobarer

en: Single Arrow
da_DK: Enkelt pil

en: Double Arrow
da_DK: Dobbelt pil

en: Proportional Arrow
da_DK: Proportional pil

en: Default Size
da_DK: Standardstørrelse

en: Small Size
da_DK: Lille størrelse

en: OverlayMap
da_DK: Kortlag

en: Generic
da_DK: Generisk

en: Numbers
da_DK: Tal

en: Particle Map
da_DK: Partikelkort

en: Density
da_DK: Tæthed

en: Overlay Transparency (%)
da_DK: Overlay gennemsigtighed (%)

en: Loop Start
da_DK: Loop start

en: Top of Grib File
da_DK: Toppen af Grib fil

en: Time Interval
da_DK: Tidsinterval

en: Open File
da_DK: Åbn fil

en: Request
da_DK: Anmodning

en: Use High Definition Graphics
da_DK: Brug højopløsningsgrafik

en: Copy Missing Wave Records
da_DK: Kopier manglende bølgeoptagelser

en: Load the More Recent File in Directory
da_DK: Indlæs den nyeste fil i bibliotek

en: Load the Last Opened File
da_DK: Indlæs den seneste åbnede fil

en: Load File Options
da_DK: Indlæs filindstillinger

en: Start at the first forecast in GRIB file
da_DK: Start ved den første prognose i GRIB filen

en: Start at the nearest forecast to current time
da_DK: Start med prognosen tættest på nuværende tidspunkt

en: Authorize Interpolation to start at current time
da_DK: Tillad at interpolation starter på nuværende tidspunkt

en: Start Options
da_DK: Startindstillinger

en: Local Time
da_DK: Lokal tid

en: Time Options
da_DK: Tidsindstillinger

en: Profile
da_DK: Profil

en: Sender eMail Address
da_DK: Afsenderens E-mail adresse

en: Mail To
da_DK: Mail til

en: Forecast Model
da_DK: Prognosemodel

en: Speed
da_DK: Hastighed

en: Kts
da_DK: Knob

en: Course
da_DK: Kurs

en: Deg
da_DK: Grader

en: zyGrib Code
da_DK: zyGrib kode

en: Resolution
da_DK: Opløsning

en: Hours
da_DK: Timer

en: Time Range
da_DK: Tidsinterval

en: Days
da_DK: Dage

en: Area Selection
da_DK: Valg af område

en: Manual Selection
da_DK: Manuelt valg

en: Air Temperature(2m)
da_DK: Lufttemperatur (2m)

en: Sea Temperature(surf.)
da_DK: Havtemperatur (overfl.)

en: Geopotential Height
da_DK: Geopotential højde

en: Estimated File Size
da_DK: Anslået filstørrelse

en:  (Max size )
da_DK:  (Max størrelse)

en: Dialog
da_DK: Dialogboks

en: Please Zoom or Scale Out to view invisible overlays:
da_DK: Zoom eller skaler ud for at se skjult HTSGW GRIB
