audiocd_encoder_lame - en to da translation catalogue (59 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
da: Konstant bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
da: Variabel bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
da: Stereo-tilstand

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
da: Kvalitet

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
da: Byte-swap

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
da: Med ophavsret

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
da: Oprindelig

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
da: ISO-indkodning

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
da: Fejlbeskyttelse

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
da: Skriv ID3-mærke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
da: Indstilling af konstant bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
da: Minimal værdi er en hård grænse

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
da: Maksimal bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
da: Gennemsnitlig bitrate

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
da: Skriv Xing VBR-mærke

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
da: Minimal bitrates værdi

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
da: Maksimal bitrates værdi

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
da: Gennemsnitlig bitrates værdi

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
da: Aktivér lowpass-filter

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
da: Værdi for afklipningsfrekvens for lowpass-filteret

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
da: Aktivér highpass-filter

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
da: Værdi for afklipningsfrekvens for highpass-filteret

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
da: Lowpass filterbredde

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
da: Lowpass filterbreddes værdi

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
da: Highpass filterbredde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
da: Under &ophavsret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
da: Markér MP3-fil som under ophavsret

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
da: Markér MP3-fil som under ophavsret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
da: Markér MP3-fil som original

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
da: Markér MP3-fil som original

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
da: &ISO-indkodning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
da: Prøv at bruge streng ISO-indkodning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
da: Dette vælger den maksimale bitrate der bruges til indkodning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
da: &Fejlbeskyttelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
da: S&kriv ID3-mærke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
da: Hvis dette er markeret og hvis støtte for cddb er tilgængelig, vil et id3-mærke blive tilføjet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
da: Indkodningsmetode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
da: Lav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
da: Høj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
da: &Kvalitet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
da: Dette kontrollerer om MP3-filer bliver optaget med én eller to kanaler. Bemærk at valg af <i>"Mono"</i> reducerer filstørrelsen, men også dræber stereosignalet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
da: Dual kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
da: Konstant bitrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
da: Variabel bitrate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
da: Indstilling af variabel bitrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
da: &Gennemsnitlig bitrate:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
da: Dette vælger den gennemsnitlige bitrate der bruges til indkodning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
da: Maksimal bi&trate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
da: Skriv &Xing VBR-mærke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
da: Dette skriver yderligere information relateret til VBR som introduceret af Xing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
da: Minimal &værdi er en hård grænse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
da: Dette vælger den minimal bitrate der brugfes til indkodning.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
da: Jo højere bitrate, jo bedre kvalitet og jo større filer.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
da: Filterindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
da: Anvend &lowpass-filteret ovenfor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
da: Anvend &highpass-filteret nedenfor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
da: Low&pass filterbredde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
da: Highpa&ss filterbredde
