audiocd_encoder_lame - en to el translation catalogue (66 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_constant), group (Lame)
en: Constant Bitrate
el: Σταθερός ρυθμός μετάδοσης

note: i18n: ectx: label, entry (bitrate_variable), group (Lame)
en: Variable Bitrate
el: Μεταβλητός ρυθμός μετάδοσης

note: i18n: ectx: label, entry (stereo), group (Lame)
en: Stereo Mode
el: Λειτουργία στέρεο

note: i18n: ectx: label, entry (quality), group (Lame)
en: Quality
el: Ποιότητα

note: i18n: ectx: label, entry (byte_swap), group (Lame)
en: Byte Swap
el: Εναλλαγή Byte

note: i18n: ectx: label, entry (copyright), group (Lame)
en: Copyrighted
el: Προστασία πνευματικών δικαιωμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (original), group (Lame)
en: Original
el: Αρχικό

note: i18n: ectx: label, entry (iso), group (Lame)
en: ISO Encoding
el: Κωδικοποίηση ISO

note: i18n: ectx: label, entry (crc), group (Lame)
en: Error protection
el: Προστασία λάθους

note: i18n: ectx: label, entry (id3_tag), group (Lame)
en: Write ID3 Tag
el: Εγγραφή ετικέτας ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbr_settings) i18n: ectx: label, entry (cbr_bitrate), group (Lame)
en: Constant Bitrate Settings
el: Ρυθμίσεις σταθερού ρυθμού μετάδοσης

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_br), group (Lame)
en: Minimal bitrate
el: Ελάχιστος ρυθμός μετάδοσης

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_hard), group (Lame)
en: Minimal Value is a hard limit
el: Η ελάχιστη τιμή είναι όριο του υλικού

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_br), group (Lame)
en: Maximal bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_average_br), group (Lame)
en: Average bitrate
el: Μέσος ρυθμός μετάδοσης

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_xing_tag), group (Lame)
en: Write Xing VBR tag
el: Εγγραφή ετικέτας μεταβλητού ρυθμού bit Xing

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_min_brate), group (Lame)
en: Minimal bitrate value
el: Ελάχιστη τιμή ρυθμού μετάδοσης

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_max_brate), group (Lame)
en: Maximal bitrate value
el: Μέγιστη τιμή ρυθμού μετάδοσης

note: i18n: ectx: label, entry (vbr_mean_brate), group (Lame)
en: Average bitrate value
el: Μέση τιμή ρυθμού μετάδοσης

note: i18n: ectx: label, entry (enable_lowpass), group (Lame)
en: Enable the lowpass filter
el: Ενεργοποίηση φίλτρου χαμηλών συχνοτήτων

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the lowpass filter
el: Τιμή συχνότητας αποκοπής για το φίλτρο χαμηλών συχνοτήτων

note: i18n: ectx: label, entry (enable_highpass), group (Lame)
en: Enable the highpass filter
el: Ενεργοποίηση φίλτρου υψηλών συχνοτήτων

note: i18n: ectx: label, entry (highfilterfreq), group (Lame)
en: Value of the cutoff frequency for the highpass filter
el: Τιμή συχνότητας αποκοπής για το φίλτρο υψηλών συχνοτήτων

note: i18n: ectx: label, entry (set_lpf_width), group (Lame)
en: Lowpass filter width
el: Εύρος φίλτρου χαμηλών συχνοτήτων

note: i18n: ectx: label, entry (lowfilterwidth), group (Lame)
en: Lowpass filter width value
el: Τιμή εύρους φίλτρου χαμηλών συχνοτήτων

note: i18n: ectx: label, entry (set_hpf_width), group (Lame) i18n: ectx: label, entry (highfilterwidth), group (Lame)
en: Highpass filter width
el: Εύρος φίλτρου υψηλών συχνοτήτων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1_2)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Cop&yrighted
el: Προστατευμένα πνευματικά δ&ικαιώματα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted
el: Σημείωση αρχείου MP3 ως προστατευόμενη πνευματική ιδιοκτησία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_copyright)
en: Mark MP3 file as copyrighted.
el: Σημείωση αρχείου MP3 ως προστατευόμενη πνευματική ιδιοκτησία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Origi&nal
el: Αυθε&ντικό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original
el: Σημείωση αρχείου ΜΡ3 αρχείου ως αυθεντικό

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_original)
en: Mark MP3 file as an original.
el: Σημείωση αρχείου ΜΡ3 αρχείου ως αυθεντικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: &ISO encoding
el: Κωδικοποίηση &ISO

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_iso)
en: Try to use strict ISO encoding
el: Χρήση αυστηρής κωδικοποίησης ISO

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_iso) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: This selects the maximal bitrate used for encoding.
el: Επιλογή μέγιστου ρυθμού μετάδοσης για την κωδικοποίηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_crc)
en: &Error protection
el: &Προστασία λάθους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: &Write ID3 tag
el: &Εγγραφή ετικέτας ID3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_id3_tag)
en: If checked and if cddb support is available, an id3 tag will be appended
el: Εφόσον ελεγχθεί και εφόσον υπάρχει υποστήριξη CDDB, θα προστεθεί μια κεφαλίδα ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Encoding Method
el: Μέθοδος κωδικοποίησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Low
el: Χαμηλή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: High
el: Υψηλή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Quality:
el: &Ποιότητα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: This option controls whether MP3 files are recorded with one or two channels. Note that choosing <i>"Mono"</i> reduces file size, but also kills the stereo signal.
el: Η επιλογή αυτή καθορίζει αν τα αρχεία MP3 θα εγγραφούν χρησιμοποιώντας ένα ή δύο κανάλια. Αν επιλέξετε <i>"Mono"</i> μειώνεται το μέγεθος του αρχείο, αλλά εξαφανίζεται το στερεοφωνικό σήμα.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Stereo
el: Στέρεο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Joint Stereo
el: Joint Στέρεο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Dual Channel
el: Δύο καναλιών

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_stereo)
en: Mono
el: Μονοφωνικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_constant)
en: Constant bitrate
el: Σταθερός ρυθμός μετάδοσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_bitrate_variable)
en: Variable bitrate
el: Μεταβλητός ρυθμός μετάδοσης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vbr_settings)
en: Variable Bitrate Settings
el: Ρυθμίσεις μεταβλητού ρυθμού μετάδοσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: Avera&ge bitrate:
el: Μέσος ρυθμός μετάδοσης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_average_br)
en: This selects the average bitrate used for encoding.
el: Επιλογή μέσου ρυθμού μετάδοσης για την κωδικοποίηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_max_br)
en: Maximal bi&trate:
el: Μέγιστος ρυθμός bi&t:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: Write &Xing VBR tag
el: Εγγραφή ετικέτας μεταβλητού bit, &Xing

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_xing_tag)
en: This writes additional information related to VBR as introduced by Xing.
el: Αποθήκευση πρόσθετων πληροφοριών που σχετίζονται με "ρυθμό μεταβλητού bit" όπως καθορίστηκαν από την Xing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_hard)
en: Minimal &value is a hard limit
el: Η ελάχιστη &τιμή είναι όριο του υλικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: Minimal &bitrate:
el: Ελάχιστος ρυθμός &μετάδοσης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_vbr_min_br)
en: This selects the minimal bitrate used for encoding.
el: Επιλογή ελάχιστου ρυθμού μετάδοσης για την κωδικοποίηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Bitrate:
el: Ρυθμός μετάδοσης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_cbr_bitrate)
en: The higher the bitrate, the better the quality and the larger the file.
el: Όσο υψηλότερος είναι ο ρυθμός μετάδοσης, τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα και μεγαλύτερο το αρχείο.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox83_2)
en: Filter Settings
el: Ρυθμίσεις φίλτρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_lowpass)
en: Apply &lowpass filter above
el: Αποκοπή πάνω φίλτρου &χαμηλών συχνοτήτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enable_highpass)
en: Apply &highpass filter below
el: Αποκοπή κάτω φίλτρου υ&ψηλών συχνοτήτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_lpf_width)
en: Low&pass filter width
el: Εύρος φίλτρου &χαμηλών συχνοτήτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_set_hpf_width)
en: Highpa&ss filter width
el: Εύρος φίλτρου υ&ψηλών συχνοτήτων
