gmusicbrowser 1.1.4-se - en to sv translation catalogue (954 entries)

en:  of {length}
sv: av {length}

en: %S by %a
sv: %S av %a

en: %d Artist | %d Artists
sv[0]: %d Artist
sv[1]: %d Artister

en: %d artist | %d artists
sv[0]: %d artist
sv[1]: %d artister

en: %d file | %d files
sv[0]: %d fil
sv[1]: %d filer

en: %d file in {folder} | %d files in {folder}
sv[0]: %d fil i {folder}
sv[1]: %d filer i {folder}

en: %d folder | %d folders
sv[0]: %d mapp
sv[1]: %d mappar

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %d song | %d songs
sv[0]: %d melodi
sv[1]: %d melodier

en: %d song added | %d songs added
sv[0]: %d melodi tillagd
sv[1]: %d melodier tillagda

en: %d song in queue | %d songs in queue
sv[0]: %d melodi i kö
sv[1]: %d melodier i kö

en: %d song in the library | %d songs in the library
sv[0]: %d melodi i biblioteket
sv[1]: %d melodier i biblioteket

en: %d song selected | %d songs selected
sv[0]: %d melodi vald
sv[1]: %d melodier valda

en: '{file}' exists. Overwrite ?
sv: '{file}' finns. Skriva över?

en: (%d song excluded) | (%d songs excluded)
sv[0]: (%d melodi utesluten)
sv[1]: (%d melodier uteslutna)

en: (case insensitive)
sv: (känslig för stor/liten bokstav)

en: (common parent folder : {common})
sv: (vanli huvudmapp : {common})

en: (other)
sv: (annan)

en: (see http://www.last.fm)
sv: (se: http://www.last.fm)

en: - When selecting a song, the playlist filter will be reset if the song is not in it
    - Skip to another song when removing the current song from the playlist
sv: - När melodi är vald,  återställs spellistan om melodin inte finns i filtret
    - Hoppa till annan melodi när nuvarande melodi raderas från spellistan

en: 0 chance
sv: 0 chans

en: 1 chance in {probability}
sv: 1 chans till {probability}

en: 3 Filter panes
sv: 3 filter rutor

en: 32x32 PNG file icon
sv: 32x32 PNG fil ikon

en: 50 Last Added
sv: 50 senast tillagda

en: 50 Last Played
sv: 50 senast spelade

en: 50 Most Played
sv: 50 mest spelade

en: <Unknown>
sv: <Okänd>

en: <b>%t</b>
    <small><small>by</small> %a
    <small>from</small> %l</small>
sv: <b>%t</b>
    <small><small>por</small> %a
    <small>från</small> %l</small>

en: <i>by</i> %a\n<i>from</i> %l
sv: <i>av</i> %a\n<i>från</i> %l

en: Abort
sv: Avbryt

en: Abort ReplayGain analysis
sv: Avbryt ReplayGain analys

en: Abort mass-tagging
sv: Avbryt mass taggningar

en: About
sv: Om

en: About to delete {files}
    Are you sure ?
sv: Att radera {files}
    Är du säker?

en: About to turn off the computer in :
sv: Om att stänga av datorn i :

en: Actions are not supported by current notification daemon
sv: Aktionen har inte stöd för gällande daemon notifiering

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a button to rip a CD
sv: Lägg till en ikon för att rippa en CD

en: Add a fullscreen button
sv: Lägg till en helskärms ikon

en: Add a fullscreen button to layouts that can accept extra buttons
sv: Lägg till en helskärms ikon till layouter som kan acceptera extra ikoner

en: Add a group
sv: Lägg till en grupp

en: Add a label to the current song
sv: Lägg till en etikett till gällande melodi

en: Add a list of files/folders to the playlist
sv: Lägg till en lista med filer/mappar till spellistan

en: Add a radio
sv: Lägg till en radio

en: Add files or folders
sv: Lägg till filer och mappar

en: Add files/folders to library
sv: Lägg till filer/mappar till bibliotek

en: Add folder
sv: Lägg till folder

en: Add multiple condition
sv: Lägg till fler villkor

en: Add new label
sv: Lägg till ny etikett

en: Add new radio
sv: Lägg till ny radio

en: Add rule :
sv: Lägg till regel:

en: Add shorcut key
sv: Lägg till kortkommando

en: Add tab
sv: Lägg till tab

en: Add to list
sv: Lägg till i lista

en: Added
sv: Tillagd

en: Added Today
sv: Tillagda idag

en: Adding a radio
sv: Lägger till en radio

en: Additionally this format can be used :
     default number1 format1 number2 format2 ...
     dates more recent than number1 seconds will use format1, ...
sv: Detta format kan ytterligare användas :
     standard nummer1 format1 nummer2 format2 ...
     datum viktigare än nummer1 sekunder kommer att använda format1, ...

en: Adds a menu entry to artist/album context menu, allowing to search the picture/cover in google and save it.
sv: Lägger till en meny åtkomst till artist/album innehåll, och tillåter sökning av bild/omslag i google och sparar den.

en: Adds labels to the current song
sv: Lägger till etiketter till gällande melodi

en: Adds menu entries to song contextual menu
sv: Lägger till menyposter till sånginnehålls meny

en: Advanced Search ...
sv: Avancerad sökning ...

en: Advanced Tag Editing
sv: Avancerad tag redigering

en: Album gain
sv: Albumförstärkning

en: Album mode
sv: Album läge

en: Album peak
sv: Album ljudpeak

en: Album picture
sv: Album bild

en: Album picture & info
sv: Album bild & info

en: Album shuffle
sv: Blanda album

en: Album with picture
sv: Album med bild

en: Album year(s)
sv: Album år

en: All
sv: Alla

en: All Songs
sv: Alla Melodier

en: All albums
sv: Alla album

en: All artists
sv: Alla artister

en: All files
sv: Alla filer

en: All genres
sv: Alla genrer

en: All labels
sv: Alla etiketter

en: All of :
sv: Alla av:

en: Allow for scheduling fade-out and stop
sv: Tillåt för tidsinställd fade-out och stopp

en: Amount of volume changed by the mouse wheel
sv: Mängden ljud ändras med mushjulet

en: Any of :
sv: Någon av:

en: Append
sv: Lägg till

en: Append (only if not already present)
sv: Bifoga (endast om den inte redan finns)

en: Append to playlist
sv: Lägg till i spellista

en: Application
sv: Applikation

en: Are you sure you want to delete the '{label}' label ?
sv: Är du säker på att du vill ta bort '{label}' etiketten ?

en: Arguments
sv: Argument

en: Artist picture
sv: Artist bild

en: Artist,Album,Disc,Track
sv: Artist, Album, Skiva, Spår

en: Artist,Date,Album,Disc,Track
sv: Artist, Datum, Album, Skiva, Spår

en: Artists
sv: Artister

en: Ask confirmation only if file already exists
sv: Fråga om tillåtelse endast om filen redan finns

en: Audio
sv: Ljud

en: Author
sv: Upphovsman

en: Auto fill based on filenames ...
sv: Fyll i automatiskt baserat på filnamn ...

en: Auto fill only blank fields
sv: Fyll i automatiskt endast tomma fält

en: Auto-increment track numbers
sv: Automatisk ökning av spårnummer

en: Auto-save positive finds
sv: Spara automatiskt positivt funna

en: Auto-scroll
sv: Auto-skrolla

en: Automatically remove current song if not found
sv: Radera automatiskt nuvarande melodi om den inte återfinns

en: Autosave
sv: Autospara

en: Autosave plugin
sv: Autospara plugin

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Bad session
sv: Dålig session

en: Base Folder :
sv: Huvudfolder :

en: Begin with
sv: Börja med

en: Bitrate
sv: Bithastighet

en: Body :
sv: Samling :

en: Body text is not supported by current notification daemon
sv: Huvudtexten stöds inte av gällande daemon notifiering

en: Browser
sv: Bläddrare

en: Browser window layout :
sv: Bläddrarfönster layout

en: Browser with SongTree
sv: Bläddra med SongTree

en: Buttons
sv: Knappar

en: Buttons, Song & Cover
sv: Knappar, Melodi & Omslag

en: Can't change the volume in non-gstreamer iceserver mode
sv: Kan inte ändra volymen i non-gstreamer iceserver läge

en: Can't change the volume. Needs amixer (packaged in alsa-utils) to change volume when using this audio backend.
sv: Kan inte ändra volymen. Behöver amixer (finns i alsa-tillbehör) för att ändra volymen när denna audio bakände används.

en: Can't create sink '{sink}'
sv: Kan inte skapa sänkning '{sink}'

en: Can't read file or invalid file
sv: Kan inte läsa fil eller ogiltig fil

en: Can't write in base folder '{folder}'.
sv: Kan inte skriva i huvudfolder '{folder}'.

en: Capitalize
sv: Stor begynnelsebokstav

en: Capitalize each word
sv: Stor begynnelsebokstav i varje ord

en: Case insensitive
sv: Ej känslig för VERSALER och gemener

en: Case sensitive
sv: Känslig för VERSALER och gemener

en: Case-sensitive
sv: Känslig för VERSALER och gemener

en: Categories pane
sv: Kategoriruta

en: Centered on
sv: Centrerad på

en: Change Display
sv: Ändra display

en: Change default text color
sv: Ändra standardtextens färg

en: Change default text font and size
sv: Ändra standardtextens typ och storlek

en: Channels
sv: Kanaler

en: Check for updated/deleted songs on startup
sv: Sök efter uppdaterade/raderade spår vid uppstart

en: Check for updated/removed songs
sv: Sök efter uppdaterade/raderade spår

en: Checking length/bitrate
sv: Kontrollerar längd/bithastighet

en: Checking songs
sv: Kontrollerar melodier

en: Choose Album From this Artist
sv: Välj album med denna artist

en: Choose Artist/Album/Song
sv: Välj Artist/Album/Melodi

en: Choose Picture
sv: Välj bild

en: Choose Random Album
sv: Välj fritt album

en: Choose directory to copy files to
sv: Välj katalog att kopiera filer till

en: Choose directory to move files to
sv: Välj katalog att flytta filer till

en: Choose files
sv: Välj filer

en: Choose folder to add
sv: Välj folder att lägga till

en: Choose icon for label {name}
sv: Välj ikon för etikett {name}

en: Choose page to open
sv: Välj sida att öppna

en: Choose picture for '%s'
sv: Välj bild för '%s'

en: Choose playlist files to import
sv: Välj spellistfiler att importera

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear queue
sv: Töm kö

en: Clear selected fields
sv: Ta bort valda fält

en: Client banned, contact gmusicbrowser's developer
sv: Klient bannlyst, kontakta gmusicbrowser's utvecklare

en: Close
sv: Stäng

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Close to tray
sv: Lägg i fack

en: Command
sv: Kommando

en: Command to launch when the button is pressed
sv: Kommando att utföra när tangent är nedtryckt

en: Command used when
    'turn off computer when queue empty'
    is selected
sv: Kommando som används när
    'stäng av dotorn när kö är tom'
    är vald

en: Command when playing song changed :
sv: Kommando när spelad melodi ändras :

en: Command when stopped :
sv: Kommando vid stopp :

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Compilation
sv: Kompilering

en: Composer
sv: Kompositör

en: Conductor
sv: Dirigent

en: Connect through a proxy
sv: Anslut genom en proxy

en: Connections from :
sv: Anslutning från :

en: Context
sv: Sammanhang

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy failed
sv: Kopiering misslyckades

en: Copy link address
sv: Kopiera länkadress

en: Copy to mounted portable player
sv: Kopiera till monterad spelare

en: Copy to portable player
sv: Kopiera till portabel spelare

en: Create ID3v2 tags as ID3v2.4
sv: Skapa ID3v2 taggar som ID3v2.4

en: Current song must always be in the playlist
sv: Nuvarande melodi måste alltid finnas i spellistan

en: Custom
sv: Egen

en: Custom Text
sv: Anpassad text

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: Custom command :
sv: Anpassat kommando :

en: Custom context pages :
sv: Egna sammanhangs sidor :

en: Custom...
sv: Egen...

en: Date
sv: Datum

en: Date format :
sv: Datumformat :

en: Date of purchase
sv: Inköpsdatum

en: Debut Album
sv: Debutalbum

en: Decrease Volume
sv: Minska volym

en: Default
sv: Standard

en: Default text color
sv: Standardtextens färg

en: Default text font
sv: Standardtextens typ

en: Delete Selected Songs
sv: Radera valda melodier

en: Delete list
sv: Ta bort lista

en: Descr.
sv: Beskr.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desktop widgets
sv: Skrivbordswidgets

en: Desktop widgets plugin
sv: Skrivbordswidgets modul

en: Disable screensaver when fullscreen and playing
sv: Inaktivera skärmsläckare vid uppspelning

en: Disc
sv: Disk

en: Disc #
sv: Disk #

en: Disc name
sv: Skivnamn

en: Display (:1 or host:0 for example)
sv: Visa (:1 för värd:0 för exempel)

en: Display Songs
sv: Visa melodi

en: Display a special layout in or around the titlebar of the focused window
sv: Visa en speciell layout i eller vid sidan av titeltexten i det fokuserade fönstret

en: Display stop/next actions
sv: Visa stopp/nästa händelse

en: Display synchronized lyrics of the current song
sv: Visa synkroniserad låttext för aktuell melodi

en: Do not add a title row
sv: Lägg inte till titelrad

en: Do not create an id3v1 tag in mp3 files
sv: Skapa inte en id3v1 tagg i mp3-filer

en: Do not unsynchronise id3v2 tags
sv: Synkronisera inte id3v2 taggar

en: Do not write the tags
sv: Synkronisera inte taggar

en: Don't add the overlay to dialogs
sv: Lägg inte till övertäckningen till dialoger

en: Don't notify if the main window is visible
sv: Uppmärksamma inte om huvudfönstret är synligt

en: Don't submit current song
sv: Lägg inte till nuvarande melodi

en: Edit Current Song Properties
sv: Redigera gällande sång egenskaper

en: Edit Lyrics
sv: Redigera sångtext

en: Edit Lyrics ...
sv: Redigera sångtext ...

en: Edit Multiple Songs Properties
sv: Redigera fler sång egenskaper

en: Edit Settings
sv: Redigera inställningar

en: Edit filter
sv: Redigera filter

en: Edit grouping ...
sv: Redigera gruppering

en: Edit labels
sv: Redigera etiketter

en: Edit list
sv: Redigera lista

en: Edit ordered modes ...
sv: Redigera bekräftade lägen ...

en: Edit random modes ...
sv: Redigera slumpvisa lägen ...

en: Edit rating
sv: Redigera betyg

en: Edit selected song properties
sv: Redigera gällande melodi egenskaper

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Editing list :
sv: Redigerar lista :

en: Editing tags
sv: Redigerar taggar

en: Embedded lyrics
sv: Inbäddad låttext

en: Embedded picture
sv: Inbäddad bild

en: Encapsulated object
sv: Inkapslade objekt

en: Encoded by
sv: Kodad av

en: Encoded with
sv: Kodad med

en: Encoder
sv: Kodare

en: Encoding used for id3v1 tags :
sv: Kodad för id3v1 tag :

en: Enqueue
sv: Köad

en: Enqueue Action
sv: Köad åtgärd

en: Enqueue Displayed
sv: Visa köad

en: Enqueue Selected
sv: Utvalda i kö

en: Enqueue Selected Songs
sv: Utvalda melodier i kö

en: Enqueue Songs from Current Album
sv: Köa melodier från detta album

en: Enqueue Songs from Current Artist
sv: Köa melodier med denna artist

en: Enqueue a list of files/folders
sv: Köa en lista med filer/mappar

en: Enqueue filter
sv: Köfilter

en: Equalizer
sv: Equaliser

en: Error :
sv: Fel :

en: Error saving lyrics in '{file}' :
    {error}
sv: Fel vid sparandet av sångtext i '{file}' :
    {error}

en: Error writing '{file}'
sv: Fel vid skrivning till '{file}'

en: Error: invalid filename pattern
sv: Fel: ogiltigt filnamns mönster

en: Execute custom command on selected files
sv: Utför anpassat kommando på valda filer

en: Export
sv: Exportera

en: Export plugin
sv: Exportera insticksprogram

en: Export song properties to a .csv file
sv: Exportera melodi egenskaper till en .csv fil

en: Export to .m3u file
sv: Explortera till .m3u fil

en: Extra gain
sv: Extra förstärkning

en: Fade-out then stop
sv: Fade-out och stoppa sedan

en: Fields
sv: Fält

en: File type
sv: Filtyp

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename extension
sv: filnamnsändelser

en: Filename format :
sv: Filnamns format:

en: Filename without extension
sv: filnamn utan filändelse)

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Filter :
sv: Filter:

en: Filter edition
sv: Filter utgåva

en: Filter on playing Album
sv: Filter för uppspelat album

en: Filter on playing Artist
sv: Filter för uppspelad artist

en: Filter on playing Song
sv: Filter för uppspelad melodi

en: Filter on this album
sv: Filter för detta album

en: Filter on this artist
sv: Filter för denna artist

en: Find :
sv: Hitta :

en: Find a unique filename if file already exists
sv: Hitta ett unikt filnamn om filen redan existerar

en: Find songs in same albums
sv: Hitta melodier från samma album

en: Find songs with same artists
sv: Hitta melodier från samma artist

en: Find songs with the same names
sv: Hitta melodier med samma namn

en: Folder
sv: Mapp

en: Folder (right-aligned)
sv: Mapp (höger justerad)

en: Folder format :
sv: Mapp format :

en: Folder pattern :
sv: Mappmönster :

en: Folders to search for new songs
sv: Mappar att söka i för samma melodier

en: Follow playing song
sv: Följ uppspelad melodi

en: Follow selected song
sv: Följ utvald melodi

en: Font size
sv: Typsnittsstorlek

en: Forward
sv: Framåt

en: Found but not working
sv: Hittat men fungerar ej

en: Friday
sv: Fredag

en: Full screen layout :
sv: Helskärms layout :

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Fullscreen simple
sv: Enkel helskärm

en: GStreamer module not loaded.
sv: GStreamer modul är inte aktiverad.

en: Gain for songs missing replaygain tags
sv: Volymökning för melodier som missat replaygain taggar

en: Genre is set
sv: Genre är aktiv

en: Genres
sv: Genrer

en: Genres pane
sv: Genrer fönster

en: Gnome multimedia keys plugin
sv: Insticksmodul för Gnome multimedia nyckel

en: Go to playing song
sv: Hoppa till aktuell melodi

en: Group by :
sv: Grupp med ...

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Handshake OK
sv: Handskakning OK

en: Handshake failed :
sv: Handskakning misslyckades

en: Hard limiter
sv: Hårdbegränsning

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide toolbar
sv: Dölj verktygsrad

en: Icon theme :
sv: Ikontema :

en: Ignore playback errors
sv: Ignorera playback fel

en: Import list
sv: Importera lista

en: In this case one command by file will be run
sv: I detta fall körs ett kommando per fil

en: Increase Volume
sv: Öka volym

en: Info
sv: Information

en: Insensitive title-artist (left-aligned)
sv: Okänslig titel-artist (vänsterjusterad)

en: Insensitive title-artist (right-aligned)
sv: Okänslig titel-artist (högerjusterad)

en: Insensitive, Song & Cover
sv: Okänslig, Melodi & Omslag

en: Insert a list of files/folders at the start of the playlist
sv: Sätt in en lista med filer/mappar i början på spellistan

en: Invisible hot spot
sv: Osynlig hot spot

en: Karaoke plugin
sv: Karaoke insticksmodul

en: Key
sv: Nyckel

en: Keys
sv: Nycklar

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Label
sv: Etikett

en: Label is set
sv: Etikett är inställd

en: Label/Publisher
sv: Etikett/Utgivare

en: Labels
sv: Etiketter

en: Lang
sv: Språk

en: Lang.
sv: Språk

en: Last played
sv: Senast spelad

en: Last skipped
sv: Senast överhoppade

en: Launch ripping program
sv: Kör rippnings program

en: Layouts
sv: Layouter

en: Left pane
sv: Vänster förnster

en: Length
sv: Längd

en: Library
sv: Bibliotek

en: Library :
sv: Bibliotek :

en: Library size : %d song | Library size : %d songs
sv[0]: Bibliotekstorlek : %d melodi
sv[1]: Bibliotekstorlek : %d melodier

en: List
sv: Lista

en: List order
sv: Listordning

en: Listed :
sv: Listad :

en: Listed songs
sv: Listade melodier

en: Lists, Library & Context
sv: Lista, Bibliotek & Sammanhang

en: Literal search
sv: Ordagrann sökning

en: Loaded %d unsent song from previous session | Loaded %d unsent songs from previous session
sv[0]: Laddar %d ej sänd melodi från föregående session
sv[1]: Laddar %d ej sänd melodier från föregående session

en: Loading failed.
sv: Misslyckades att ladda.

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Lock
sv: Lås

en: Lock Album
sv: Lås album

en: Lock Artist
sv: Lås artist

en: Lock on Album
sv: Lås på Album

en: Lock on Artist
sv: Lås på Artist

en: Lock on song
sv: Lås på melodi

en: Lock on {field}
sv: Lås på {field}

en: Locked on :
sv: Lås på :

en: Lookup in AMG
sv: Kolla på AMG

en: Lookup in google
sv: Kolla på google

en: Lower left
sv: Nere till vänster

en: Lower right
sv: Nere till höger

en: Lullaby
sv: Vaggvisa

en: Lullaby plugin
sv: Vaggvisa insticksprogram

en: Lyrics
sv: Låttext

en: Lyrics (requires lyrics plugin)
sv: Låttext (kräver låttextmodul)

en: Lyrics for
sv: Låttext för

en: Lyrics plugin
sv: Låttext insticksmodul

en: Lyrics source
sv: Låttext källa

en: MIME type
sv: MIME typ

en: Main
sv: Arkiv

en: Main artist
sv: Huvudartist

en: Makes gmusicbrowser react to the Next/Previous/Play/Stop multimedia keys in gnome.
sv: Gör att gmusicbrowser reagerar på Nästa/Föregående/Spela/Stoppa multimedia nyckel i gnome.

en: Mass Rename
sv: Fler namnbyte

en: Mass Renaming
sv: Fler namnbyten

en: Media type
sv: Mediatyp

en: Menu entry name
sv: Huvud ingångsnamn

en: Minimal tip
sv: Minimalt tips

en: Minimum size
sv: Minsta storlek

en: Misc.
sv: Div.

en: Modification
sv: Modifiering

en: Monday
sv: Måndag

en: More results
sv: Fler resultat

en: Move
sv: Flytta

en: Move Files to :
sv: Flytta filer till :

en: Move failed
sv: Misslyckades att flytta

en: Move folder to
sv: Flytta folder till

en: Moving file | Moving %d files
sv[0]: Flyttar fil
sv[1]: Flyttar %d filer

en: Mute/Unmute
sv: Tysta/Återställ

en: Name
sv: Namn

en: Name of layout
sv: Namn på layout

en: Name under which the command will appear in the menu
sv: Namn under vilket kommandot kommer att visas i menyn

en: New
sv: Ny

en: New filter
sv: Nytt filter

en: New list
sv: Ny lista

en: New name
sv: Nytt namn

en: Next
sv: Nästa

en: Next Album
sv: Nästa Album

en: Next Artist
sv: Nästa Artist

en: Next Song
sv: Nästa melodi

en: Next Song In Playlist
sv: Nästa melodi i spellista

en: No connections
sv: Inga anslutningar

en: No file browser found.
sv: Ingen filbläddrare funnen.

en: No genre
sv: Ingen genre

en: No label
sv: Ingen etikett

en: No locked filter
sv: Inget låst filter

en: No web browser found.
sv: Ingen webbläsare funnen

en: None
sv: Ingen

en: Normal mode
sv: Normalt läge

en: Normalize volume (the files must have replaygain tags)
sv: Normalisera volym (filen måste ha replaygain aktiverat)

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Note that some notification daemons resize the displayed picture
sv: Observera att en del daemon notifieringar gör den visade bilden större

en: Notify
sv: Meddelande

en: Notify plugin
sv: Meddelande insticksmodul

en: Notify you of the playing song with the system's notification popups
sv: Meddelar dig med systemets notifiering på den spelade melodin med ett popup fönster

en: Now playing
sv: Spelar nu

en: NowPlaying plugin
sv: Insticksmodul Nu Spelas

en: Number of days since added
sv: Antal dagar sedan sist tillagd

en: Number of days since last played
sv: Antal dagar sedan senast spelad

en: Number of days since last skipped
sv: Antal dagar sedan senast överhoppad

en: Number of days since modified
sv: Antal dagar sedan sist modifierad

en: Number of milliseconds
sv: Antal millisekunder

en: Number of seconds
sv: Antal sekunder

en: Number of times played
sv: Spelad antal gånger

en: Number of times skipped
sv: Antal gånger överhoppade

en: ON -> smaller means more probable
    OFF -> bigger means more probable
sv: ON -> mindre betyder mer sannolikt
    OFF -> större betyder mer sannolikt

en: ON less probable if genre is set
    OFF more probable if genre is set
sv: ON mindre sannolikt om genre är aktiv
    OFF mer sannolikt om genre aktiv

en: ON less probable if label is set
    OFF more probable if label is set
sv: ON mindre sannolikt om genre är aktiv
    OFF mer sannolikt om genre aktiv

en: Old name
sv: Gammalt namn

en: On top of other windows instead of below
sv: Över andra fönster istället för under

en: Only affect mp3 files that do not already have an id3v1 tag
sv: Gäller endast mp3 filer som inte redan har en id3v1 tagg

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Open Browser
sv: Öppna bläddrare

en: Open Browser window
sv: Öppna blädderfönster

en: Open Context window
sv: Öppna sammanhangsfönster

en: Open Custom window
sv: Öppna anpassat fönster

en: Open Equalizer
sv: Öppna equaliser

en: Open Playlist
sv: Öppna spellista

en: Open Preference window
sv: Öppna preferensfönster

en: Open Queue
sv: Öppna kö

en: Open Queue window
sv: Öppna köfönster

en: Open Search window
sv: Öppna sökfönster

en: Open containing folder
sv: Öppna innehållsmapp

en: Open context page
sv: Öppna sammanhangssida

en: Open existing list
sv: Öppna existerande lista

en: Open folder
sv: Öppna mapp

en: Open link in Browser
sv: _Öppna länk i bläddrare

en: Open page layout
sv: Öppna sidlayout

en: Open special layouts as desktop widgets
sv: Öppna speciallayouter som skrivbords widgetar

en: Open this page in the web browser
sv: Öppna denna sida i bläddrare

en: Options
sv: Alternativ

en: Options for subgroup
sv: Alternativ för undergrupp

en: Or you can use the field $files which will be replaced by the list of files, and only one command will be run
sv: Eller så kan du använda fältet $filer som kommer att återställas av fillistan, och endast ett kommando körs

en: Original Artist
sv: Original artist

en: Original Filename
sv: Original filnamn

en: Original release year
sv: Original utgivningsår

en: Originaly from
sv: Original från

en: Other
sv: Andra

en: Output
sv: Utdata

en: Overlay layout :
sv: Övertäcknings layout

en: Owner identifier
sv: Ägare identifierad

en: Path,Album,Disc,Track,File
sv: Sökväg,Album, Skiva, Spår,Fil

en: Path,File
sv: Sökväg,Fil

en: Pattern to find .lrc files :
sv: Mönster att finna i .lrc filer :

en: Pause
sv: Paus

en: Picture
sv: Bild

en: Picture Type
sv: Bildtyp

en: Picture finder
sv: Bildsökning

en: Picture finder plugin
sv: Bildsökning insticksmodul

en: Pictures and music files
sv: Bild- och musikfiler

en: Pictures files
sv: Bildfiler

en: Play
sv: Spela

en: Play Only Displayed
sv: Spela endast visad

en: Play Only Selected
sv: Spela endast vald

en: Play a list of files
sv: Spela en lista med filer

en: Play all songs from this album
sv: Spela alla melodier från detta album

en: Play all songs from this artist
sv: Spela alla melodier med denna artist

en: Play button
sv: Spelknapp

en: Play count
sv: Räkna spelningar

en: Play counter
sv: Spelräknare

en: Play filter
sv: Spelfilter

en: Play listed songs
sv: Spela upp listade melodier

en: Play order
sv: Spelordning

en: Play/Pause
sv: Spela/Gör paus

en: Played Today
sv: Spelad idag

en: Player mounted on :
sv: Spelare monterad på :

en: Player window layout :
sv: Spelfönster layout :

en: Playing
sv: Spelar

en: Playing Album
sv: Spelar album

en: Playing Artist
sv: Spelar artist

en: Playing Filter
sv: Spelar filter

en: Playing Title
sv: Spelar titel

en: Playlist
sv: Spellista

en: Playlist Empty
sv: Spellista är tom

en: Playlist files
sv: Spellistefiler

en: Playlist filter
sv: Filter spellista

en: Playlist filter :
sv: Filter spellista :

en: Plugin not loaded
sv: Insticksmodul ej laddad

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Popularimeter
sv: Populärmeter

en: Popup Custom window
sv: Öppna anpassat fönster

en: Popup Traytip
sv: Öppna lådtips

en: Pre-set
sv: Förvald

en: Prepend
sv: Förberedd

en: Press a key or a key combination
sv: Tryck en tangent för tangent kombination

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Song
sv: Föregående melodi

en: Previous Song In Playlist
sv: Föregående melodi i spellista

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Price paid
sv: Betalat pris

en: Private Data
sv: Privat datum

en: Produced (P)
sv: Producerad (P)

en: Progress
sv: Förlopp

en: Provides context views using MozEmbed or WebKit
sv: Tillhandahåller innehåll när MozEmbed eller WebKit används

en: Proxy host :
sv: Proxy värd

en: Publication right
sv: Publikations rättighet

en: Publisher
sv: Utgivare

en: Publisher/Studio logotype
sv: Utgivare/Studio logotype

en: Queue
sv: Kö

en: Queue album
sv: Albumkö

en: Queue artist
sv: Artistkö

en: Queue empty
sv: Kö är tom

en: Queue mode
sv: Köläge

en: Quick Search
sv: Snabbsökning

en: Quick Search with SongTree
sv: Snabbsökning med SongTree

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit when queue empty
sv: Avsluta när kö är tom

en: Radio title
sv: Radiotitel

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Random mode edition
sv: Redigera Slumpvalt läge

en: Rating
sv: Betyg

en: Rating (picture)
sv: Betyg (bild)

en: Rating between 0 and 100, or empty for default
sv: Betyg mellan 0 och 100, eller töm som standard

en: Re-read tags
sv: Läs om tagg

en: Recent Filters
sv: Senaste filter

en: Recent albums
sv: Nyare album

en: Recent artists
sv: Nyare artister

en: Recent songs
sv: Nyare melodier

en: Recently played
sv: Senast spelade

en: Recently played songs
sv: Senast spelade melodier

en: Recording Dates
sv: Inspelnings datum

en: Reference point :
sv: Referenspunkt :

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh list
sv: Uppdatera lista

en: Regular expression
sv: Vanligt uttal

en: Remember last Filter/Playlist between sessions
sv: Kom ihåg senaste filter/spellista mellan sessionerna

en: Remember playing position between sessions
sv: Kom ihåg spelläge mellan sessionerna

en: Remember playing song between sessions
sv: Kom ihåg spelade melodier mellan sessionerna

en: Remember queue between sessions
sv: Kom ihåg kö mellan sessionerna

en: Remove
sv: Radera

en: Remove a label from the current song
sv: Radera en etikett från gällande melodi

en: Remove all songs
sv: Radera alla melodierna

en: Remove filter
sv: Radera filter

en: Remove from disk
sv: Radera från disk

en: Remove from library
sv: Radera från bibliotek

en: Remove from list
sv: Radera från lista

en: Remove from playlist
sv: Ta bort från spellista

en: Remove from queue
sv: Ta bort från kö

en: Remove header, footer and left column from wikipedia pages
sv: Radera huvud, fot och vänster kolumn från Wikipedia's sidor

en: Remove label
sv: Radera etikett

en: Remove list
sv: Radera lista

en: Remove selected songs
sv: Radera valda melodier

en: Remove this rule
sv: Radera denna regel

en: Remove this tab
sv: Radera denna tabb

en: Remove this tag
sv: Radera denna tagg

en: Remove this widget
sv: Ta bort denna widget

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename File
sv: Byt namn på Fil

en: Rename file
sv: Byt namn på fil

en: Rename files using this pattern :
sv: Radera filer som använder detta mönster :

en: Rename folder
sv: Byt namn på folder

en: Rename this folder to :
sv: Byt namn på denna folder till :

en: Rename/move files based on these fields :
sv: Byt namn/flytta filer baserat på dessa fält :

en: Renaming {oldname}
    to {newname}
    failed : {error}
sv: Namnbyt {oldname}
    till {newname}
    felorsak : {error}

en: Reorganize files and folders
sv: Omorganisera filer och foldrar

en: Repeat
sv: Repetera

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace...
sv: Byt plats...

en: ReplayGain options
sv: ReplayGain optioner

en: Replaygain analysis
sv: ReplayGain analyser

en: Reset filter
sv: Återställ filter

en: Rewind
sv: Spola tillbaks

en: Rip
sv: Rippa

en: Rip plugin
sv: Insticksprogram Rippning

en: Ripping software :
sv: Rippnings program

en: Run a command when playing a song
sv: Kör ett kommando när melodi spelas

en: Run perl code
sv: Kör perl kod

en: Run system command
sv: Kör systemkommando

en: Same Title
sv: Samma titel

en: Sampling Rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save Tags/Options
sv: Spara Taggar/Optioner

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Save current filter as
sv: Spara nuvarande filter som

en: Save current list as
sv: Spara nuvarande lista som

en: Save lyrics
sv: Spara låttext

en: Save now
sv: Spara nu

en: Save picture as
sv: Spara bild som

en: Saved
sv: Sparad

en: Saved Lists
sv: Sparade listor

en: Saved filters
sv: Sparade filter

en: Saved lists
sv: Sparade listor

en: Scan as an album
sv: Skanna som ett album

en: Scan for new songs
sv: Skanna efter nya melodier

en: Scan per-file track gain
sv: Skanna track gain per fil

en: Scan this file
sv: Skanna denna fil

en: Scan using tag-defined album
sv: Skanna med tag definierat album

en: Scanning
sv: Skanning

en: Scroll with song
sv: Skrolla med melodi

en: Scroll with the song
sv: Skrolla med melodin

en: Search
sv: Sök

en: Search :
sv: Sök :

en: Search Album
sv: Sök Album

en: Search Artist
sv: Sök Artist

en: Search Comment
sv: Sök kommentar

en: Search Genre
sv: Sök Genre

en: Search Label
sv: Sök Etikett

en: Search Title
sv: Sök Titel

en: Search Title, Artist and Album
sv: Sök Titel, Artist och Album

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label and Genre
sv: Sök Titel, Artist, Album, Kommentar, Etikett och Genre

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label, Genre and Filename
sv: Sök Titel, Artist, Album, Kommentar, Etikett, Genre and Filnamn

en: Search and display lyrics
sv: Sök och visa låttexter

en: Search for a picture on internet
sv: Sök efter en bild på Internet

en: Search for current album
sv: Sök på nuvarande album

en: Search for current artist
sv: Sök på nuvarande artist

en: Search for new songs on startup
sv: Sök efter nya melodier vid uppstart

en: Search options
sv: Sök alternativ

en: Search window layout :
sv: Sökfönster layout :

en: Searching for a picture of :
sv: Söker efter en bild av :

en: Seek
sv: Leta

en: Select current song
sv: Välj nuvarande melodi

en: Select fields
sv: Välj fält

en: Select matches
sv: Välj matchande

en: Selected :
sv: Valda :

en: Selected songs
sv: Valda melodier

en: Seller
sv: Försäljare

en: Send Title/Artist/Album in standard input
sv: Sänd Titel/Artist/Album till standard ingång

en: Set Current Song Rating
sv: Sätt betyg på den nuvarande melodi

en: Set Picture
sv: Ställ in bild

en: Set as primary filter
sv: Ställ in som primärt filter

en: Set focus on a layout widget
sv: Sätt fokus på en layout widget

en: Set grouping
sv: Ställ in gruppering

en: Set icon
sv: Ställ in ikon

en: Set player window layout
sv: Ställ in spelarfönstrets layout

en: Set subgroup
sv: Välj undergrupp

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shell command
sv: Skal kommando

en: Show
sv: Visa

en: Show buttons
sv: Visa knappar

en: Show replaygain submenu
sv: Visa replaygain undermeny

en: Show tabs
sv: Visa flikar

en: Show tray icon
sv: Visa fackikon

en: Show tray tip on song change
sv: Visa facktips när melodi skiftar

en: Show/Hide
sv: Visa/Dölj

en: Show/Hide layout widget(s)
sv: Visa/Dölj widget

en: Show/Hide lyrics line
sv: Visa/Döj låttexter

en: Show/hide URI entry
sv: Visa/Dölj URL

en: Show/hide status bar
sv: Visa/Dölj statusrad

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Shuffle queue
sv: Blanda kö

en: Shuffled albums
sv: Blandade album

en: Shuffled albums, shuffled tracks
sv: Blandade album, blandade spår

en: Shutdown command :
sv: Avslutnings kommando

en: Size
sv: Storlek

en: Skip count
sv: Avbryt räkning

en: Skip to next song if an error occurs
sv: Avbryt till nästa melodi om fel uppstår

en: Small player
sv: Liten spelare

en: Smaller browser
sv: Mindre bläddrare

en: Song
sv: Melodi

en: Song Properties
sv: Melodi Egenskaper

en: Song rating
sv: Melodi betyg

en: SongTree groupings edition
sv: SongTree grupperings redigering

en: Songs Properties
sv: Melodiers egenskaper

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort mode edition
sv: Sortera läges redigering

en: Sort order
sv: Sortera ordning

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop checking
sv: Stoppa kontroll

en: Stop scanning
sv: Stoppa skanning

en: Stop when queue empty
sv: Stoppa när kö är tom

en: Stop, Play and Next buttons
sv: Stopp, Spela och Nästa knapp

en: Stop, Play and Next buttons and Time
sv: Stopp, Spela och Nästa knapp och Tid

en: Stop, Play and Next buttons and Title/Artist
sv: Stopp, Spela och Nästa knapp och Titel/Artist

en: Strip wikipedia pages
sv: Korta ned Wikipedias sidor

en: Submit Now-Playing OK
sv: Ta med Spelas Nu OK

en: Submit OK
sv: Ta med OK

en: Submit failed :
sv: Fel vid att ta med:

en: Submit played songs to last.fm
sv: Ta med spelad melodi för last.fm

en: Subtitle
sv: Undertitel

en: Summary :
sv: Sammanfattning :

en: Sunday
sv: Söndag

en: Switch to fullscreen mode
sv: Ändra till helskärmsläge

en: System clock is not close enough to the current time
sv: System klockan är inte lika nära med gällande tid

en: System command :
sv: Systemkommando :

en: Tags
sv: Taggar

en: Terms of use
sv: Användarvillkor

en: These fields can be used :
sv: Dessa fält kan användas :

en: This label is set for %d song. | This label is set for %d songs.
sv[0]: Denna etikett är vald för %d melodi
sv[1]: Denna etikett är vald för %d melodier

en: This plugin requires :
sv: Denna modul kräver :

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Timespan of the fade-out in seconds
sv: Tidsgräns för fade-out i sekunder

en: Title
sv: Titel

en: Title - Artist - Album
sv: Títel - Artist - Album

en: Title or filename
sv: Titel eller filnamn

en: Titlebar
sv: Titellist

en: Titlebar overlay plugin
sv: Titellist överäggnings insticksmodul

en: Toggle Album Lock
sv: Växla Albumlåsning

en: Toggle Artist Lock
sv: Växla Artistlåsning

en: Toggle Song Lock
sv: Växla Melodi Lås

en: Toggle a label of the current song
sv: Växla en etikett till gällande melodi

en: Toggle between Random/Shuffle and Ordered
sv: Skifta mellan Slumpvis/Blanda och Valda

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Toggle the fullscreen layout
sv: Växla helskärmsläget

en: Track
sv: Spår

en: Track gain
sv: Spårförstärkning

en: Track peak
sv: Ljudpeak spår

en: Tray tip window layout :
sv: Facktipsets fönster layout :

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Turn Off
sv: Stäng Av

en: Turn off computer when queue empty
sv: Stäng av dotorn när kön är tom

en: Unique file identifier
sv: Unik filidentifiering

en: Unknown field ({field})
sv: Okänt fält ({field})

en: Unlock Album
sv: Lås upp Album

en: Unlock Artist
sv: Lås upp Artist

en: Unnamed custom command
sv: Ej namngivet anpassat kommando

en: Unnamed filter
sv: Ej namngivet filter

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Upper left
sv: Uppe till vänster

en: Upper right
sv: Uppe till höger

en: Use Equalizer
sv: Använd equaliser

en: Use ID3v2.4 instead of ID3v2.3 when creating an ID3v2 tag, ID3v2.3 are probably better supported by other softwares
sv: Använd ID3v2.4 istället för ID3v2.3 när en ID3v2 tagg skapas, ID3v2.3 har förmodligen bättre support från andra mjukvaror

en: Use MozEmbed
sv: Använd MozEmbed

en: Use ReplayGain
sv: Använd ReplayGain

en: Use WebKit
sv: Använd WebKit

en: Use a master filter
sv: Använd ett huvudfilter

en: Use album normalization instead of track normalization
sv: Använd album normalisering istället för spår normalisering

en: Use gstreamer
sv: Använd gstreamer

en: Use latin1 encoding if possible in id3v2 tags
sv: Använd latin1 kodning av id3v2 tag om möjligt

en: Use this picture as cover for album '{album}'
sv: Använd denna bild som omslag för album '{album}'

en: Use this picture for artist '{artist}'
sv: Använd denna bild för artist '{artist}'

en: Use {command} to play {ext} files
sv: Använd {command} att spela {ext} filer

en: Used for clipping prevention
sv: Används för att förhindra clipping

en: User authentification error
sv: Fel vid användarbehörigheter

en: Various artists
sv: Blandade artister

en: View
sv: Visa

en: View Binary
sv: Vis Binär

en: View binary data ...
sv: Visa binärdata ...

en: Volume :
sv: Volym :

en: Volume step :
sv: Volymsteg :

en: Warning : these are advanced options, don't change them unless you know what you are doing.
sv: Varning : detta är avancerade inställningar, ändra dem inte såvida du vet vad du gör.

en: Web context
sv: Webbkontext

en: Web context plugin
sv: Insticksmodul för webbkontext

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Weighted Random
sv: Avvägda val

en: Widget name
sv: Widgetnamn

en: Wikipedia Locale
sv: Wikipedia lokalisering

en: Will not write the tags except with the advanced tag editing dialog. The changes will be kept in the library instead.
    Warning, the changes for a song will be lost if the tag is re-read.
sv: Kommer inte att skriva tag förutom med den avancerade tag redigerings dialogen. Ändringarna kommer att sparas i biblioteket istället.
    Varning, ändringar på melodin kommer att förloras om tagen återläses.

en: Windows
sv: Fönster

en: Words that begin with
sv: Ord som börjar med

en: Write filenames to ...
sv: Skriv filnamn till ...

en: Writing tags
sv: Skriver taggar

en: Year
sv: År

en: Yes
sv: Ja

en: You can use some markup, eg :
    <b>bold</b> <i>italic</i> <u>underline</u>
    Note that the markup may be ignored by the notification daemon
sv: Du kan använda markeringar, ex :
    <b>bold</b> <i>italic</i> <u>understruken</u>
    Observera att markeringen kan ignoreras av daemon's notifiering

en: You must specify a base folder
sv: Du måste ange en huvudmapp

en: _Insert column
sv: _Sätt in kolumn

en: _Remove this column
sv: _Ta bort denna kolumn

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Sort by
sv: _Sorterade genom

en: a bright coloured fish
sv: en ljust färgad fisk

en: abort copy
sv: avbryt kopiera

en: abort move
sv: avbryt flytta

en: add
sv: lägg till

en: advanced options
sv: avancerade tillval

en: alphabetical
sv: alfabetisk

en: amixer control :
sv: amixer kontroll

en: apply filter
sv: tillämpa filter

en: auto detect
sv: detektera automatiskt

en: autofill
sv: fyll automatiskt

en: automatic size
sv: automatisk storlek

en: back cover
sv: omslag baksida

en: big size
sv: stor storlek

en: bonus tracks
sv: bonus spår

en: broken
sv: bruten

en: by
sv: av

en: by added
sv: genom tillagd

en: by lastplay
sv: genom senast spelad

en: by lastplay & bootleg
sv: genom senast spelad & bootleg

en: by lastplay & play count
sv: genom senast spelad & spelräknare

en: by play count
sv: genom spelräknare

en: by rating
sv: genom betyg

en: by {artist} from {album}
sv: genom {artist} från {album}

en: bytes
sv: byte

en: check now
sv: kontrollera nu

en: cloud mode
sv: molnläge

en: command :
sv: kommando:

en: composer
sv: kompositör

en: conductor
sv: dirigent

en: connection failed
sv: anslutning misslyckades

en: connection failed.
sv: anslutning misslyckades.

en: contains %s
sv: innehåller %s

en: counter
sv: räknare

en: custom
sv: kund

en: day
sv: dag

en: days
sv: dagar

en: default
sv: förvald

en: default filename
sv: standard filnamn

en: default folder
sv: standard folder

en: delete selected filter
sv: radera valt filter

en: delete selected grouping
sv: radera vald gruppering

en: delete selected random mode
sv: radera slumpvalt läge

en: delete selected sort mode
sv: radera valt sorterat läge

en: different folders
sv: andra mappar

en: disc {disc}
sv: disk {disc}

en: doesn't contain %s
sv: innehåller inte %s

en: during performance
sv: under framträdande

en: during recording
sv: under inspelning

en: email
sv: epost

en: empty
sv: tom

en: enable gapless (experimental)
sv: aktivera gapless (experimentell)

en: error
sv: fel

en: example (selected song) : {score}  ({chances})
sv: exempel (valda melodier) : {score}  ({chances})

en: example :
sv: exempel :

en: example : %s
sv: exempel : %s

en: examples :
sv: exempel :

en: false
sv: falsk

en: favorite
sv: favorit

en: font size depends on
sv: teckenstorlek beror på

en: for files without a VBR header
sv: för filer utan ett VBR huvud

en: front cover
sv: omslag framsida

en: group by
sv: gruppera efter

en: half-life :
sv: halv-liv :

en: hours
sv: timmar

en: huge size
sv: enorm storlek

en: id3v1 tag
sv: id3v1 tagg

en: imported list
sv: importerad lista

en: interview
sv: intervju

en: invalid pattern
sv: felaktigt mönster

en: inverse
sv: omvänd

en: is
sv: är

en: is %s
sv: är %s

en: is in %s
sv: är i %s

en: itunes doesn't support unsynchronised tags last time I checked, mostly affect tags with pictures
sv: itunes ger inte support på osynkroniserade taggar senast jag kontrollerade, påverkar speciellt taggar med bilder

en: last.fm plugin
sv: last.fm insticksmodul

en: lead artist
sv: ledande artist

en: leaflet page
sv: omslagssida

en: left-side filter panes
sv: vänster sido filter fönster

en: length of songs
sv: melodilängd

en: lyricist
sv: textförfattare

en: maximum font size
sv: största teckenstorlek

en: medium size
sv: mellanstorlek

en: minimum font size
sv: minsta teckenstorlek

en: minutes
sv: minuter

en: month
sv: månad

en: months
sv: månader

en: mosaic mode
sv: mosaikläge

en: movie/video screen capture
sv: film/video urklipp

en: mplayer options :
sv: mplayer option :

en: name of the new filter
sv: namn på nytt filter

en: name of the new grouping
sv: namn på ny gruppering

en: name of the new random mode
sv: namn på nytt slumpvist läge

en: name of the new sort mode
sv: namn på nytt sorterat läge

en: never
sv: aldrig

en: never played
sv: aldrig spelad

en: no matches found, you might want to remove some search terms.
sv: inga matchningar funna, du kanske vill ta bort sökta termer.

en: no order
sv: ingen order

en: no picture
sv: ingen bild

en: no pictures
sv: inga bilder

en: no plugins found
sv: inga insticksmoduler funna

en: no splitting
sv: ingen delning

en: no to all
sv: nej till alla

en: noname
sv: inget namn

en: not bootleg
sv: inte bootleg

en: number of songs
sv: antal melodier

en: number of songs in filter
sv: antal melodier i filter

en: only show entries with at least n songs
sv: visa endast inledningar med minst n melodier

en: open context window
sv: öppna sammanhangs fönster

en: options
sv: optioner

en: other
sv: andra

en: other file icon
sv: andra filikoner

en: output device :
sv: utgångs anslutning :

en: password :
sv: lösenord :

en: perl code
sv: perl kod

en: picture size
sv: bildstorlek

en: play count average
sv: spela genomsnittligt räknade

en: played>4
sv: spelad>4

en: quit
sv: avsluta

en: rating average
sv: medelbetyg

en: recording location
sv: inspelnings lokalisering

en: requires xdg-screensaver
sv: kräver xdg-skärmsläckare

en: reset filter {nb}
sv: återställ filter {nb}

en: reset primary filter
sv: återställ primärt filter

en: reset secondary filter
sv: återställ sekundärt filter

en: retry
sv: försök igen

en: retry in {seconds} s
sv: försök igen om {seconds} s

en: save filter as
sv: spara filter som

en: save grouping as
sv: spara grupperig som

en: save random mode as
sv: spara slumpvist läge som

en: save sort mode as
sv: spara sorterat läge som

en: saved filters
sv: sparade filter

en: saved groupings
sv: sparade grupperingar

en: saved random modes
sv: sparade slumpvisa lägen

en: saved sort modes
sv: sparade sorterade lägen

en: scan now
sv: skanna nu

en: seconds
sv: sekunder

en: show pictures
sv: visa bilder

en: show the 'All' row
sv: visa 'Alla' i rad

en: skin options
sv: skal option

en: skip count average
sv: avbryt beräkning av medelvärde

en: small size
sv: liten storlek

en: sort by
sv: sortera efter

en: static list
sv: statistik lista

en: stop
sv: stopp

en: supports :
sv: stödjer :

en: the command {name}
sv: kommandoot {name}

en: the default is utf16 for ID3v2.3 and utf8 for ID3v2.4
sv: standarden är utf16 för ID3v2.3 och utf8 för ID3v2.4

en: the file {name}
sv: filen {name}

en: the {name} perl module
sv: {name} perl modulen

en: then {action}
sv: då {action}

en: times
sv: tider

en: toggle Intersection mode
sv: skifta Växlings läge

en: toggle Invert mode
sv: skifta Inverterat läge

en: tools
sv: verktyg

en: true
sv: sannt

en: turn off
sv: stäng av

en: unknown
sv: okänt

en: unknown error
sv: okänt fel

en: unnamed random mode
sv: ej namngivet slumpvalt läge

en: url-encoded list of files
sv: url kodad lista med filer

en: url-encoded list of files/folders
sv: url kodad lista med filer/mappar

en: use :
sv: använd :

en: use album name
sv: använd album namn

en: use default
sv: använd standard

en: use gnome settings
sv: använd gnome inställningar

en: use song folder
sv: använd melodi folder

en: use standard strftime variables
sv: använd standard strftime variabler

en: username :
sv: användarnamn :

en: using skin :
sv: använd skal :

en: wait for more
sv: vänta på mer

en: weeks
sv: veckor

en: weight :
sv: storlek :

en: wikipedia, lyrics, and custom webpages
sv: wikipedia, låttext, och anpassade webbsidor

en: with browser
sv: med bläddrare

en: with browser & queue
sv: med bläddrare & kö

en: with browser (SongTree)
sv: bläddra med (SongTree)

en: with playlist
sv: med spellista

en: with queue
sv: med kö

en: with search
sv: med sök

en: without gstreamer : one stream per file, one connection at a time
    with gstreamer : one continuous stream, multiple connection possible
sv: utan gstreamer : en strömmning per fil, en anslutning i taget
    med gstreamer : en kontinuerlig anslutning, fler anslutningar är möjliga

en: x offset :
sv: x-avstånd :

en: y offset :
sv: y-avstånd :

en: year
sv: år

en: year (highest)
sv: år (högst)

en: years
sv: år

en: yes to all
sv: ja till alla

en: {album}
    <small>by</small> {artist}
sv: {album}
    <small>för</small> {artist}

en: {folder} already exists
sv: {folder} finns redan

en: {hours}h{min}m{sec}s
sv: {hours}t{min}m{sec}s

en: {outputname} output settings
sv: {outputname} output inställningar

en: {songs} by {artists}
sv: {songs} med {artists}

en: {song} by {artist}
sv: {song} med {artist}

en: |-separated list of widget names
sv: |-separerad lista med widget namn
