gtkpod 1.0 - en to ro translation catalogue (803 entries)

en: Manage music and video on an Apple iPod
ro: Gestionează muzica şi fişierele video pe un iPod Apple

en: iPod Manager
ro: Gestionar de iPod

en:  <= cts <=
ro:  <= nr. <=

en: 'DD/MM/YYYY HH:MM < d < DD/MM/YYYY HH:MM' or similar. Press 'enter' when finished.
ro: 'DD/MM/YYYY HH:MM < d < DD/MM/YYYY HH:MM' sau similar. Apasaţi 'enter' când este gata.

en: (Checked)
ro: (Verificat)

en: <b>Auto-Generated Playlists</b>
ro: <b>Liste de redare generate automat</b>

en: <b>Ignore Frequent Words</b>
ro: <b>Ignoră cuvintele frecvente</b>

en: <b>On-the-fly Conversion</b>
ro: <b>Conversie "în zbor"</b>

en: <b>Please select mountpoint and your iPod model</b>
ro: <b>Vă rugăm selectaţi punctul de montare şi modelul de iPod</b>

en: <b>Sort Order</b>
ro: <b>Ordine sortare</b>

en: <b>Synchronization</b>
ro: <b>Sincronizare</b>

en: <b>Tooltips</b>
ro: <b>Indicii</b>

en: <b>Volume Normalization</b>
ro: <b>Normalizare volum</b>

en: Add Directories Recursively
ro: Adaugă dosare recursiv

en: Add Files
ro: Adaugă fişiere

en: Add Files or Directories
ro: Adaugă fişiere sau dosare

en: Add Fol_der
ro: A_daugă dosar

en: Add Folder
ro: Adaugă dosar

en: Add Image_s
ro: Adaugă imagi_ni

en: Add Images from a Directory
ro: Adaugă imagini dintr-un dosar

en: Add Playlist
ro: Adaugă listă

en: Add _Files
ro: Adaugă _fişiere

en: Add _Playlist
ro: Adaugă _listă de redare

en: Add playlist from file
ro: Adaugă fişier listă de redare

en: Album Art
ro: Copertă album

en: All (AND)
ro: Toate (AND)

en: All Tracks Never Listened To
ro: Toate piesele care nu au fost niciodată ascultate

en: All Tracks Played Since Last Time
ro: Toate piesele redate începând de ultima oară

en: All Tracks not Listed in any Playlist
ro: Toate piesele ne-listate în nicio listă de redare

en: Any (OR)
ro: Oricare (OR)

en: Artwork Preview
ro: Previzualizare copertă

en: Automatically start displaying tracks that match the criteria entered above. If not selected, you must press 'Display' to start displaying.
ro: Porneşte automat afişarea pieselor care respectă criteriile introduse mai jos. Dacă nu este selectat, trebuie să apăsaţi 'Afişează' pentru aceasta.

en: Best Rated Tracks
ro: Piesele cele mai apreciate

en: Browse
ro: Răsfoieşte

en: Calendar sync command:
ro: Comandă sincronizare calendar:

en: Call automatically when synchronizing iTunesDB
ro: Apelează automat când se sincronizează iTunesDB

en: Change all tracks
    simultaneously
ro: Modifică toate piesele
    simultan

en: Check for existing files when copying from iPod.
ro: Verifică dacă fişierele există deja când copiez de pe iPod.

note: 5
en: Composer
ro: Compozitor

en: Confirm before removing tracks from the iPod or repository
ro: Confirmă ştergerea pieselor de pe iPod sau din depozit

en: Contacts sync command:
ro: Comandă sincronizare agendă:

en: Containing Displayed Tracks
ro: Conţinând piesele afişate

en: Containing Selected Tracks
ro: Conţinând piesele selectate

en: Conversion Progress Display
ro: Afişare progres conversie

en: Cover
ro: Copertă

en: Create New Playlist
ro: Creează listă de redare nouă

en: Create Repository
ro: Creează depozit

en: Create _Playlist File
ro: Creează fişier _listă de redare

en: Details
ro: Detalii

en: Determines how the string for the info field should be constructed, e.g '%a/%A/%T - %t.mp3' or '%o'.  You can separate several templates by semicolons -- gtkpod will determine which one to use by the filename extension given. Artist: %a, album: %A, composer: %c, title: %t, genre: %G, track nr: %T, CD nr: %C, year: %Y, original filename (requires extended information file): %o, the character '%': %%.
ro: Determină cum este construit şirul pentru câmpul de informaţii, e.g. '%a/%A/%T - %t.mp3' sau '%o'. Puteţi separa câteva şabloane prin punct şi virgulă -- gtkpod ca determina care să fie utilizată de către extensia fişierului dată. Artist: %a, album: %A, compozitor: %c, titlu: %t, gen: %G, număr pistă: %T, număr CD: %C, an: %Y, nume de fişier original (necesită fişier de informaţii extins): %o, caracterul '%': %%.

en: Determines the filename of tracks you copy from the iPod, e.g '%a/%A/%T - %t.mp3' or '%o'.  You can separate several patterns by semicolons -- gtkpod will determine which one to use by the filename extension given. Artist: %a, album: %A, composer: %c, title: %t, genre: %G, track nr: %T, CD nr: %C, year: %Y, original filename (requires extended information file): %o, current playlist: %p, the character '%': %%.
ro: Determină numele de fişier al pieselor pe care le copiaţi de pe iPod, e.g. '%a/%A/%T - %t.mp3' sau '%o'. Puteţi separa câteva şabloane prin punct şi virgulă -- gtkpod ca determina care să fie utilizată de către extensia fişierului dată. Artist: %a, album: %A, compozitor: %c, titlu: %t, gen: %G, număr pistă: %T, număr CD: %C, an: %Y, nume de fişier original (necesită fişier de informaţii extins): %o, caracterul '%': %%.

en: Directories to sync with are determined from the filenames of the tracks in the playlist.
ro: Dosarele cu care sincronizez se obţin din numele de fişiere ale pieselor din lista de redare.

en: Display conversion log
ro: Afişează jurnalul conversiei

en: Display messages and warnings at startup
ro: Afişează mesaje şi avertizări la pornire

en: Display tooltips in main window
ro: Afişează indicii în fereastra principală

en: Display tracks that match the criteria entered above.
ro: Afişează piesele care se potrivesc criteriului introdus mai jos.

en: Don't automatically sync on startup
ro: Nu sincroniza automat la pornire

en: Edit Smart Playlist
ro: Editare listă de redare inteligentă

en: Edit Track Details
ro: Editare detalii piesă

en: Empty Playlist
ro: Listă de redare goală

en: Export can be continued at a later time if canceled.
ro: Exportarea poate continua mai târziu dacă este revocată

en: Find orphan files (files with no track info in DB) and dangling tracks (tracks with no corresponding files on iPod)
ro: Găseşte fişiere orfane (care nu au informaţii în DB) şi piese agăţate (piese care nu au fişiere corespunzătoare pe iPod)

en: GB
ro: GO

en: Genre
ro: Gen

en: If available, the local copy of the track is referenced in the playlist. Otherwise the file on the iPod is used.
ro: Dacă este posibil, copia locală a pieselor este referenţiată în lista de redare. Altfel, este folosit fişierul de pe iPod.

en: If checked, sorting will be case sensitive. Please note that case sensitive sorting will not work well with most charsets.
ro: Dacă este bifat, sortarea va fi cu majuscule semnificative. A se reţine că sortarea cu majuscule semnificative nu va funcţiona corect cu cele mai multe seturi de caractere.

en: If you check this, information (cover art and meta information) changed for this track will be copied to all other selected tracks as well. Use with care.
ro: Dacă bifaţi această opţiune, informaţiile (coperta şi meta-informaţia) modificate pentru această piesă vor fi copiate la toate celelalte piese selectate. Folosiţi-o cu atenţie.

en: Ignore these words when at the beginning of the following fields:
ro: Ignoră aceste cuvinte la începutul următoarelor câmpuri:

en: In order to save the displayed track order to the iPod choose 'Save Displayed Track Order' from the 'Edit' menu or select 'Auto Store' below.
ro: Pentru a salva ordinea de afişare a pieselor pe iPod alegeţi 'Salvează ordinea afişată a pieselor' din meniul 'Editare' sau selectaţi 'Memorare automată' de mai jos.

en: Initialize iPod
ro: Iniţializează iPod

en: Insert before
    Insert after
ro: Inserează înainte
    inserează după

en: Live _updating
ro: Act_ualizare imediată

en: Load iPod(s)
ro: Încarcă

en: Match only _checked tracks
ro: Potriveşte numai piesele bi_fate

en: Most Recently Played Tracks
ro: Piese redate recent

en: Never show this dialogue again
ro: Nu afişa acest dialog din nou

en: New Playlist
ro: Listă nouă

en: No lower margin
ro: Fără margine inferioară

en: No upper margin
ro: Fără margine superioară

en: Normally the charset specified when first importing the track will be used for the filename. If you set this option you can set a different charset with the charset selector (Preferences/'Adding/Updating/Syncing'). Note: the charset info is stored in the extended information file (see Preferences/'Writing of the iTunesDB'). Tracks imported before V0.51 will have no charset stored. Instead the charset specified will be used.
ro: În mod normal, setul de caractere specificat la prima importare a piesei va fi utilizat pentru numele de fişier. Dacă stabiliţi această opţiune, puteţi stabili seturi de caractere diferite cu selectorul de seturi de caractere (Preferinţe/'Adăugare/Actualizare/Sincronizare'). Notă: informaţia despre setul de caractere este memorată în fişierul de informaţii extinse (vedeţi Preferinţe/'Scrierea iTunesDB'). Piesele importate înainte de versiunea V0.51 nu vor avea nici un set de caractere memorat. În locul acestuia, setul de caractere specificat va fi folosit.

en: Normally, if a track is no longer present in the sync directory, it will be removed from the playlist, but not from the iPod or local repository.
    If this option is checked, tracks will be completely removed from the iPod or local repository, unless the track is a member of other playlists as well.
    NOTE: if you sync with the master playlist, you must check this option if you want tracks to be removed, because removing from the master playlist means removing from the iPod.
ro: În mod normal, dacă o piesă nu mai este prezentă în dosarul de sincronizare, va fi ştearsă din lista de redare, dar nu şi de pe iPod, sau din depozitul local.
    Dacă această opţiune este bifată, piesele vor fi şterse complet de pe iPod sau din depozitul local, numai dacă piesa nu este membra şi a altei lsite de redare.
     NOTĂ: dacă sincronizaţi cu lista de redare principală, trebuie să bifaţi această opţiune dacă doriţi ca piesele să fie şterse, pentru că ştergerea lor din lista de redare principală înseamnă ştergerea de pe iPod.

en: Notes sync command:
ro: Comandă sincronizare notiţe:

en: On startup automatically sync with playlist directories
ro: La pornire sincronizează automat cu dosarele listei de redare

en: On startup automatically sync with the following directory
ro: La pornire sincronizează automat cu următorul dosar

en: On startup automatically update (Live Playlist)
ro: La pornire actualizează automat (listă de redare 'live')

en: One for each Album
ro: Câte una din fiecare album

en: One for each Artist
ro: Câte una din fiecare artist

en: One for each Composer
ro: Câte una din fiecare compozitor

en: One for each Genre
ro: Câte una din fiecare gen

en: One for each Rating
ro: Câte una din fiecare nivel de apreciere

en: One for each Year
ro: Câte una din fiecare an

en: Path:
ro: Cale:

en: Photo Window
ro: Fereastră foto

en: Playlist name:
ro: Nume listă de redare:

en: Playlist type:
ro: Tip listă de redare:

en: Playlists
ro: Liste de redare

en: Please refer to the notice below.
ro: Vă rugăm să vă referiţi la notiţa de mai jos.

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Progress Information
ro: Informaţii despre progres

en: R_ename Album
ro: R_edenumeşte album

en: Random Playlist from Displayed Tracks
ro: Listă de redare aleatoare din piesele afişate

en: Randomize Current Playlist
ro: Fă aleatoare lista de redare curentă

en: Repository Options
ro: Opţiuni depozit

en: Repository name:
ro: Nume depozit:

en: Repository type:
ro: Tip depozit:

en: Save Changes
ro: Salvează

en: Select '-1' for no upper limit.
ro: Selectaţi '-1' pentru lipsă limită superioară

en: Select '0' for no lower limit.
ro: Selectaţi '0' pentru lipsă limită inferioară

en: Selected Filter Tab Entry from Database
ro: Categorie selectată din baza de date

en: Selected Filter Tab Entry from Hard Disk
ro: Categorie selectată de pe discul dur

en: Selected Filter Tab Entry from Playlist
ro: Categorie selectată din lista de redare

en: Selected Filter Tab Entry from iPod
ro: Categorie selectată de pe iPod

en: Selected Playlist Including Tracks from Database
ro: Lista de redare selectată incluzând piesele din baza de date

en: Selected Playlist Including Tracks from Hard Disk
ro: Lista de redare selectată incluzând piesele de pe discul dur

en: Selected Playlist Including Tracks from iPod
ro: Lista de redare selectată incluzând piesele de pe iPod

en: Selected Tab _Entry
ro: Cat_egoria selectată

en: Selected Tracks from Database
ro: Piese selectate din baza de date

en: Selected Tracks from Hard Disk
ro: Piese selectate de pe discul dur

en: Selected Tracks from Playlist
ro: Piese selectate din lista de redare

en: Selected Tracks from iPod
ro: Piese selectate de pe iPod

en: Selected _Playlist
ro: Lista de _redare selectată

en: Selected _Tracks
ro: P_iese selectate

en: Selected playlist
ro: Lista de redare selectată

en: Set Cover Art from _File
ro: Stabileşte coperta din _fişier

en: Show summary of sync result
ro: Afişează rezumatul rezultatului sincronizării

en: Smart Playlist
ro: Listă de redare inteligentă

en: Sort tracks according to:
ro: Sortează piesele conform:

en: Sorting Options
ro: Opţiuni sortare

en: Source:
ro: Sursă:

en: Specify exact path including command line options. '%i' will be replaced with the mount point of the iPod.
ro: Specifică calea exactă incluzând opţiunile în linie de comandă. '%i' va fi înlocuit cu punctul de montare al iPod.

en: Specify interval
ro: Specificaţi un interval

en: Start display automatically
ro: Porneşte automat afişarea

en: Synchronise Contacts, Calendar and Notes
ro: Sincronizează agendă, calendar şi notiţe

en: Synchronize All
ro: Sincronizează tot

en: Synchronize Calendar
ro: Sincronizează calendar

en: Synchronize Contacts
ro: Sincronizează agendă

en: Synchronize Notes
ro: Sincronizează notiţe

en: The local copy of the track is referenced in the playlist. If the track is not available locally, an error message is displayed.
ro: Copia locală a piesei este referenţiată în lista de redare. Dacă piesa nu este disponibilă local, un mesaj de eroare va fi afişat.

en: The output of the background conversion scripts is copied below. Each page of the notebook corresponds to one background thread.
ro: Ieşirea scripturilor de conversie din fundal este copiată mai jos. Fiecare pagină din carneţel corespunde unui fir de execuţie pe fundal.

en: The track on the iPod is referenced in the playlist file.
ro: Piesa de pe iPod este referenţiată în fişierul listă de redare.

en: Time:
ro: Timp:

en: Title
ro: Titlu

en: Tracks
ro: Piese

en: Tracks Most Often Listened To
ro: Cele mai ascultate piese

en: Tracks in Selected Tab _Entry
ro: Piese în cate_goria selectată

en: Tracks in Selected _Playlist
ro: Piese în _lista de redare selectată

en: Try to load contents of all connected iPods. For each iPod a separate repository must be set up.
ro: Încearcă să încarce conţinutul tuturor iPodurilor conectate. Pentru fiecare iPod trebuie stabilit un depozit separat.

en: Undo _Track
ro: Refacere _piesă

en: Update _mserv Data from File
ro: Actualizează date _mserv din fişier

en: Use selected charset (Preferences/'Adding/Updating/ Syncing')
    for this filename.
ro: Foloseşte setul de caractere selectat (Preferinţe/'Adăugare/Actualizare/Sincronizare')
    pentru acest nume de fişier.

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: View Full Size
ro: Vizualizeză la dimensiunea reală

en: When copying from iPod no check is performed on whether the destination file exists. Enabling this option will make gtkpod check whether the length of the destination file is the same as the file in the iPod. If so the file is skipped, allowing a quick sync of the iPod's contents.
ro: Când copiez de pe iPod nu verific dacă fişierul destinaţie există. Activarea acestei opţiuni va face gtkpod să verifice dacă dimensiunea fişierului destinaţie este aceeaşi cu cea a fişierului de pe iPod. Dacă da, se sare peste fişier, permiţând sincronizarea rapidă a conţinutului iPod-ului.

en: Will show a list of tracks removed and a list of tracks newly added or updated.
ro: Va afişa o listă a pieselor şterse şi o listă a pieselor adăugate recent sau actualizate.

en: Write all changes made to the disk and the iPod(s).
ro: Scrie toate modificările făcute pe disc şi pe iPod(uri)

en: _About gtkpod
ro: _Despre gtkpod

en: _Add Album
ro: _Adaugă album

en: _Add Image
ro: _Adaugă imagine

en: _All Tracks
ro: _Toate

en: _Check iPod's Files
ro: _Verifică fişierele iPodului

en: _Conversion Log
ro: _Jurnal conversie

en: _Create Playlists
ro: _Creează listă de redare

en: _Create iPod's Directories
ro: _Creează dosarele iPodului

en: _Delete
ro: Ş_terge

en: _Display
ro: _Afişare

en: _Displayed Tracks
ro: _Piese afişate

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Enqueue
ro: _Adaugă în coadă

en: _Export Tracks from Database
ro: _Exportă piesele din baza de date

en: _General
ro: _Generale

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Info Window
ro: _Fereastră informaţii

en: _Limit to
ro: _Limitează la

en: _Load iPod(s)
ro: Încarcă i_Pod(urile)

en: _Misc.
ro: _Diverse

en: _Newly Added Tracks
ro: Piese adăugate _recent

en: _Normalize Volume
ro: _Normalizare volum

en: _Play Now
ro: _Redă acum

en: _Podcasts
ro: _Podcasturi

en: _Prefer Local
ro: _Preferă local

en: _Remove Album
ro: Şte_rge album

en: _Remove Cover Art
ro: _Şterge coperta

en: _Remove Images
ro: Şte_rge imagini

en: _Save Changes
ro: _Salvează modificările

en: _Save Displayed Track Order
ro: Sal_vează ordinea afişată a pieselor

en: _Sorting
ro: _Sortare

en: _Synchronize Playlist with Dir(s)
ro: Sincroni_zează lista de redare cu dosarul(ele)

en: _Toolbar
ro: Bară de unel_te

en: _Tools
ro: _Unelte

en: _Tooltips
ro: _Indicii

en: _Undo All
ro: _Refacere toate

en: _Update Tracks from File
ro: Act_ualizează piesele din fişier

en: _View
ro: _Vizualizare

en: iPod
    Local Repository (Standard)
    Local Repository (Podcasts)
ro: iPod
    Depozit local (standard)
    Depozit local (podcasturi)

en: iPod mountpoint:
ro: Punct de montare:

en: iTunesDB backup:
ro: Copie iTunesDB

en: n/a
ro: indisponibil

en: Newly mounted iPod at '%s' could not be loaded into gtkpod.
ro: iPod-ul montat de curând la '%s' nu a putut fi încărcat în gtkpod

en: Newly mounted iPod at '%s' appears to be already loaded!
ro: iPod-ul montat de curând la '%s' pare să fie deja încărcat!

en: New iPod
ro: iPod nou

en: Arabic (IBM-864)
ro: Arabă (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ro: Arabă (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
ro: Arabă (Windows-1256)

en: Baltic (ISO-8859-13)
ro: Baltică (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ro: Baltică (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
ro: Baltică (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
ro: Celtică (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
ro: Central-europeană (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ro: Central-europeană (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
ro: Central-europeană (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ro: Chineză simplificată (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ro: Chineză simplificată (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
ro: Chineză tradiţională (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ro: Chineză tradiţională (Big5-HKSCS)

en: Cyrillic (IBM-855)
ro: Chirilică (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ro: Chirilică (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ro: Chirilică (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ro: Chirilic (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ro: Chirilică (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
ro: Chirilică/rusă (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
ro: Chirilică/ucraineană (KOI8-U)

en: English (US-ASCII)
ro: Engleză (US-ASCII)

en: Greek (ISO-8859-7)
ro: Greacă (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
ro: Greacă (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
ro: Ebraică (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
ro: Ebraică (Windows-1255)

en: Japanese (automatic detection)
ro: Japoneză (detectare automată)

en: Japanese (EUC-JP)
ro: Japoneză (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ro: Japoneză (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ro: _Japoneză (ShiftJIS)

en: Korean (EUC-KR)
ro: Coreeană (EUC-KR)

en: Nordic (ISO-8859-10)
ro: Nordică (ISO-8859-10)

en: South European (ISO-8859-3)
ro: Mediteraneană (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
ro: Thailandeză (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
ro: Turcă (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ro: Turcă (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ro: Turcă (Windows-1254)

en: Unicode (UTF-16BE)
ro: Unicode

en: Unicode (UTF-16LE)
ro: Unicode (UTF-16 Little Endian)

en: Unicode (UTF-32BE)
ro: Unicode (UTF-32 Big Endian)

en: Unicode (UTF-32LE)
ro: Unicode (UTF-32 Little Endian)

en: Vietnamese (VISCII)
ro: Vietnameză (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ro: Vietnameză (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ro: Ebraică vizuală (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
ro: Vest-europeană (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
ro: Vest-europeană (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
ro: Vest-europeană (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
ro: Vest-europeană (Windows-1252)

note: sanity! check for "System Charset" and return NULL
en: System Charset
ro: Setul de caractere implicit

note: we are not the first instance of gtkpod -- the socket is already being used, so we pass
en: Another instance of gtkpod was detected. Playcount server not started.
ro: O altă instanţă a gtkpod a fost detectată. Serverul de numărare a redărilor nu este pornit.

en: Copied "%s" playlist to %s
ro: Am copiat lista de redare "%s" la %s

en: Copied %d track to '%s' | Copied %d tracks to '%s'
ro[0]: S-a copiat %d piesă către „%s”
ro[1]: S-au copiat %d piese către „%s”
ro[2]: S-au copiat %d de piese către „%s”

en: Copied '%s' playlist to '%s' in '%s'
ro: Am copiat lista de redare '%s' la '%s' în '%s'

en: Copied %d track to '%s' in '%s' | Copied %d tracks to %s in '%s'
ro[0]: S-a copiat %d piesă către „%s” în „%s”
ro[1]: S-au copiat %d piese către %s în „%s”
ro[2]: S-au copiat %d de piese către %s în „%s”

en: Play Now
ro: Redă acum

en: Enqueue
ro: Adaugă în coadă

en: Copy Tracks to Filesystem
ro: Copiază piesele către sistemul de fişiere

en: Create Playlist File
ro: Creează fişier listă de redare

en: Create new Playlist
ro: Creează listă de redare nouă

en: Update Tracks from File
ro: Actualizeză piesele din fişier

en: Sync Playlist with Dir(s)
ro: Sincronizează lista de redare cu dosar(e)

en: Remove All Tracks from iPod
ro: Şterge toate piesele de pe iPod

en: I'm sure
ro: Sunt sigur

en: Remove All Podcasts from iPod
ro: Şterge toate podcasturile de pe iPod

en: Delete Including Tracks
ro: Şterge incluzând piesele

en: Delete But Keep Tracks
ro: Şterge dar păstrează piesele

en: Edit iPod Properties
ro: Editează proprietăţile iPod-ului

en: Edit Repository Properties
ro: Editează proprietăţile depozitului

en: Edit Playlist Properties
ro: Editează proprietăţile listei de redare

en: View Full Size Artwork
ro: Vizualizeză coperta la dimensiunea reală

en: Select Cover From File
ro: Selectează coperta din fişier

en: Load iPod
ro: Încarcă iPod

en: Eject iPod
ro: Deconectează iPod

en: Remove All Tracks from Database
ro: Şterge toate piesele din baza de date

en: Delete Including Tracks (Harddisk)
ro: Şterge incluzând piesele (disc dur)

en: Delete Including Tracks (Database)
ro: Şterge incluzând piesele (bază de date)

en: Delete From iPod
ro: Şterge de pe iPod

en: Delete From Playlist
ro: Şterge din lista de redare

en: Delete From Harddisk
ro: Şterge de pe discul dur

en: Delete From Database
ro: Şterge din baza de date

en: Alphabetize
ro: Sortează alfabetic

en: Remove Album
ro: Şterge album

en: Remove Photo
ro: _Şterge imagine

en: Rename Album
ro: Redenumeşte album

en: Copy selected playlist to...
ro: Copiază lista de redare selectată către...

en: Copy selected track(s) to...
ro: Copiază piesa(piesele) selectat(e) către...

en: Date format error: unrecognized character: '%s'
ro: Eroare format dată: caracter nerecunoscut: '%s'

en: Video Podcast
ro: Podcast video

en: Audiobook
ro: Carte audio

en: Music Video
ro: Videoclip

en: TV Show
ro: Emisiune TV

en: TV Show & Music Video
ro: Emisiune TV şi videoclip

en: %s (image data corrupted or unreadable)
ro: %s (date imagine corupte sau imposibil de citit)

en: Please report unknown mediatype %x
ro: Vă rugăm raportaţi tip media necunoscut %x

en: Error occurred dropping an image onto the details window: %s
ro: Eroare la tragerea unei imagini în fereastra de detalii: %s

en: Successfully set new coverart for selected tracks
ro: Copertă nouă stabilită cu succes pentru piesele selectate

en: Edit selected entry of which sort tab?
ro: Editează înregistrarea selectată a cărei categorii?

note: no entry selected
en: No entry selected.
ro: Nici o înregistrare selectată.

en: No entry selected in Sort Tab %d
ro: Nici o înregistrare selectată în categoria %d

en: Remove entry of which sort tab from database?
ro: Şterge înregistrarea cărei categorii din baza de date?

en: Remove tracks in selected entry of which filter tab from the iPod?
ro: Şterge piesele din înregistrarea cărei categorii de pe iPod?

en: Remove tracks in selected entry of which filter tab from the harddisk?
ro: Şterge de pe discul dur piesele din înregistrarea cărei categorii?

en: Remove tracks in selected entry of which filter tab from playlist?
ro: Şterge din lista de redare piesele din înregistrarea cărei categorii?

en: iPod at '%s' is not loaded.
    Please load it first.
ro: iPod la '%s' nu este încărcat.
    Vă rugăm încărcaţi-l mai întâi.

en: Update selected entry of which sort tab?
ro: Actualizează înregistrarea selectată a cărei categorii?

en: Export selected entry of which sort tab?
ro: Exportă înregistrarea selectată a cărei categorii?

en: Create playlist file from selected entry of which sort tab?
ro: Creează fişierul listă de redare din înregistrarea selectată a cărei categorii?

en: Play tracks in selected entry of which sort tab?
ro: Redă piesele din înregistrarea selectată a cărei categorii?

en: Enqueue tracks in selected entry of which sort tab?
ro: Adaugă la coadă înregistrarea selectată a cărei categorii?

en: Normalize tracks in selected entry of which sort tab?
ro: Normalizează volumul pieselor din înregistrarea selectată a cărei categorii?

en: Failed to remove the album from the album hash store.
ro: Ştergerea albumului din memoria hash a albumelor eşuată.

en: Error occurred dropping an image onto the coverart display: %s
ro: Eroare la tragerea unei imagini în căsuţa afişare copertă: %s

en: Failed to set cover art: '%s'
ro: Stabilirea coperţii: '%s' eşuată

note: add podcast playlist
en: Podcasts
ro: Podcasturi

en: Increased playcount for '%s'
ro: Număr redări incrementat pentru '%s'

en: Error reading iPod photo database (%s).
ro: Eroare la citirea bazei de date foto a iPod-ului (%s).

en: Error reading iPod photo database.
ro: Eroare la citirea bazei de date foto a iPod-ului.

en: Could not access the iPod's photo database.
ro: Nu am putut accesa baza de date foto a iPod-ului

en: Photo Albums
ro: Albume foto

en: <Unnamed>
ro: <Fără nume>

en: The Photo Library album cannot be removed
ro: Albumul Bibliotecă foto nu poate fi şters

en: Do you want to remove the album's photos too?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi de asemenea imaginile din album?

en: Yes. Do Not Display Again
ro: Da. Nu afişa mesajul din nou

en: This will remove the photo selection from the selected album.
     Do you want to delete them from the database as well?
ro: Veţi şterge selecţia de imagini din albumul curent.
     Doriţi ştergerea selecţiei şi din baza de date?

en: This will delete the photo selection from the Photo Library and all albums. Are you sure?
ro: Veţi şterge selecţia de imagini din Biblioteca foto şi din toate albumele. Sigur doriţi acest lucru?

en: New Photo Album Name
ro: Nume album foto nou

en: Please enter a new name for the photo album
ro: Vă rugăm să introduceţi un nume nou pentru albumul foto

en: An album with that name already exists.
ro: Un album cu acelaşi nume există deja.

en: New Photo Album
ro: Album foto nou

en: Please enter a name for the new photo album
ro: Vă rugăm să introduceţi un nume pentru albumul foto

en: The new album failed to be created.
ro: Noul album nu a putut fi creat.

en: Add Image to iPod
ro: Adaugă imagine la iPod

note: Open a dialog directory chooser window
en: Add a Directory of Images to the iPod. Select the Directory.
ro: Adaugare dosar cu imagini la iPod. Selectaţi dosarul.

en: <No members>
ro: <Lipsă membri>

note: give a notice on the statusbar -- otherwise the user * will never know why the drag is not possible
en: Error: drag from iPod not possible in offline mode.
ro: Eroare: tragerea de pe iPod nu este posibilă în modul offline

en: Copied one track | Copied %d tracks
ro[0]: S-a copiat o piesă
ro[1]: S-au copiat %d piese
ro[2]: S-au copiat %d de piese

en: Can't reorder sorted treeview.
ro: Nu pot reordona afişarea în arbore sortat

en: This DND type (%d) is not (yet) supported. If you feel implementing this would be useful, please contact the author.
ro: Acest tip DND (%d) nu este (încă) suportat. Dacă consideraţi implementarea acestuia utilă, vă rugam contactaţi autorul.

en: Photos
ro: Fotografii

en: 'Played' condition ignored because of error.
ro: Condiţia 'redat' a fost ignorată din cauza unei erori.

en: 'Modified' condition ignored because of error.
ro: Condiţia 'modificat' a fost ignorată din cauza unei erori.

en: 'Added' condition ignored because of error.
ro: Condiţia 'adăugat' a fost ignorată din cauza unei erori.

en: All
ro: Toate

en: Compilations
ro: Compilaţii

en: Year
ro: An

en: days
ro: zile

en: weeks
ro: săptămâni

en: months
ro: luni

en: kbps
ro: kops

en: MB
ro: MO

en: secs
ro: secunde

en: Bitrate
ro: Rată de biţi

note: 15
en: Samplerate
ro: Rată de eşantionare

en: Kind
ro: Tip

en: Date modified
ro: Data modificării

en: Track number
ro: Număr pistă

en: Size
ro: Dimensiune

en: Play time
ro: Durată

en: Comment
ro: Comentariu

en: Date added
ro: Data adăugării

en: Playcount
ro: Număr redări

en: Last played
ro: Ultima redare

en: Disc number
ro: Număr disc

en: Rating
ro: Apreciere

en: Compilation
ro: Compilaţie

en: Grouping
ro: Grupare

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Video Kind
ro: Tip video

en: Season number
ro: Număr sezon

en: Skip count
ro: Număr săriri peste

en: Last skipped
ro: Ultima sărire peste

en: Album artist
ro: Artist album

en: contains
ro: conţine

en: does not contain
ro: nu conţine

en: is
ro: este

en: is not
ro: nu este

en: starts with
ro: începe cu

en: ends with
ro: se termină cu

en: is greater than
ro: este mai mare decât

en: is less than
ro: este mai mic decât

en: is in the range
ro: este în intervalul

en: is after
ro: este după

en: is before
ro: este înainte

en: in the last
ro: este între ultimele

en: not in the last
ro: nu este între ultimele

en: is set
ro: este stabilit

en: is not set
ro: nu este stabilit

en: Not supported
ro: Nu este suportat

en: minutes
ro: minute

en: tracks
ro: piese

en: hours
ro: ore

en: random order
ro: ordine aleatoare

en: title
ro: titlu

en: genre
ro: gen

en: most recently added
ro: adăugate recent

en: least recently added
ro: adăugate mai demult

en: most often played
ro: cele mai des redate

en: least often played
ro: cele mai rar redate

en: most recently played
ro: redate recent

en: least recently played
ro: redate mai demult

en: highest rating
ro: aprecierea cea mai mare

en: lowest rating
ro: aprecierea cea mai mică

en: Movie
ro: Film

en: to
ro: până la

en: Moved one track | Moved %d tracks
ro[0]: S-a mutat o piesă
ro[1]: S-au mutat %d piese
ro[2]: S-au mutat %d de piese

en: Cannot unsort track view because of a bug in the GTK lib you are using (%d.%d.%d < 2.5.4). Once you sort the track view, you cannot go back to the unsorted state.
ro: Nu pot reface acţiune de sortare din cauza unui bug în biblioteca GTK pe care o folosiţi  (%d.%d.%d < 2.5.4). O dată ce aţi sortat piesele, nu vă puteţi întoarce în starea anterioară sortării.

en: Rtng
ro: Aprec.

en: Trnsfrd
ro: Trnsfrt

en: Time
ro: Timp

en: Plycnt
ro: Red

en: Played
ro: Redat

en: Modified
ro: Modificat

en: Added
ro: Adăugat

en: Released
ro: Lansat

en: Sndchk.
ro: Verif.

en: '%s' is a directory, not a playlist file.
ro: '%s' este un dosar, nu un fişier listă de redare.

en: '%s' is a not a known playlist file.
ro: '%s' nu este un fişier listă de redare cunoscut.

en: Could not open '%s' for reading.
ro: Nu am putut deschide '%s' pentru citire.

en: Skipping '%s' because it is a directory.
ro: Sar peste '%s' pentru că este un dosar.

en: Skipping '%s' to avoid adding playlist file recursively
ro: Sar peste '%s' pentru a evita adăugarea recursivă a fişierelor listă de redare

en: Unknown token '%s' in template '%s'
ro: Bucată '%s' necunoscută în şablonul '%s'

en: Local filename not valid (%s)
ro: Nume de fişier local nevalid (%s)

en: No information found for user '%s' in '%s'
ro: Informaţie negăsită pentru utilizatorul '%s' în '%s'

en: mserv data file (%s) not available for track (%s)
ro: Fişierul date mserv (%s) nu este disponibil pentru piesa (%s)

en: Track (%s) not in mserv music root directory (%s)
ro: Piesa (%s) nu este în dosarul rădăcină de muzică a mserv (%s)

en: Unknown token '%%%c' in template '%s'
ro: Bucată '%%%c' necunoscută în şablonul '%s'

en: The following track could not be processed (file does not exist): '%s'
ro: Următoarea piesă nu a putut fi procesată (fişierul nu există): '%s'

en: The following track could not be processed (filetype unknown): '%s'
ro: Următoarea piesă nu a putut fi procesată (tip fişier necunoscut): '%s'

en: The following track could not be processed (filetype is known but analysis failed): '%s'
ro: Următoarea piesă nu a putut fi procesată (tip fişier cunoscut, dar analiza eşuată): '%s'

en: Nothing to update
ro: Nimic de actualizat

en: Updating %s
ro: Actualizez %s

en: Updated selected tracks with info from file.
ro: Am actualizat piesele selectate cu informaţii din fişier.

en: Retrieving mserv data %s
ro: Primind date de la mserv %s

en: no filename available
ro: nume de fişier indisponibil

en: Updated selected tracks with data from mserv.
ro: Am actualizat piesele selectate cu date de la mserv.

en: The following track could not be updated | The following %d tracks could not be updated
ro[0]: Următoarea piesă nu a putut fi actualizată
ro[1]: Următoarele %d piese nu au putut fi actualizate
ro[2]: Următoarele %d de piese nu au putut fi actualizate

note: gint id, gboolean modal,
en: Failed Track Update
ro: Actualizare piesă eşuată

en: The following track has been updated | The following %d tracks have been updated
ro[0]: Următoarea piesă a fost actualizată
ro[1]: Următoarele %d piese au fost actualizate
ro[2]: Următoarele %d de piese au fost actualizate

note: gint id, gboolean modal,
en: Successful Track Update
ro: Actualizare piesă reuşită

en: No mserv information could be retrieved for the following track | No mserv information could be retrieved for the following %d tracks
ro[0]: Nu s-au putut obţine informaţii mserv pentru următoarea piesă
ro[1]: Nu s-au putut obţine informaţii mserv pentru următoarele %d piese
ro[2]: Nu s-au putut obţine informaţii mserv pentru următoarele %d de piese

note: gint id, gboolean modal,
en: mserv data retrieval problem
ro: Problemă primire date de la mserv

en: no local filename available, file on the iPod will be used instead
ro: nume de fişier local indisponibil, în schimb utilizez fişierul de pe iPod

en: no local filename available and copy on iPod cannot be found
ro: nume de fişier local indisponibil şi copia de pe iPod nu poate fi găsită

en: no local filename available
ro: nume de fişier local indisponibil

en: local file could not be found, file on the iPod will be used instead
ro: fişierul local nu a fost găsit, utilizez în schimb fişierul de pe iPod

en: local file as well as copy on the iPod cannot be found
ro: nici fişierul local nici copia de pe iPod nu au putut fi găsite

note: update not successful -- log this track for later display
en: update failed (format not supported?)
ro: actualizare eşuată (format nesuportat?)

en: Processing '%s'...
ro: Procesare '%s'...

en: Skipping '%s' because it matches exclude masks.
ro: Sar peste '%s' pentru că se potriveşte cu măşti de excludere.

en: Podcast already present: '%s'
ro: Podcast deja prezent: '%s'

en: Writing to video files not yet supported (%s).
ro: Scrierea în fişiere video nu este încă suportată (%s).

en: Couldn't change tags of file: %s
ro: Nu am putut modifica etichetele fişierului: %s

en: Could not open '%s' for reading and writing.
ro: Nu am putut deschide '%s' pentru citire şi scriere.

en: Could not obtain lock on '%s'.
ro: Nu am putut obţine blocare pentru '%s'.

note: error!
en: Malformed line in '%s': %s
ro: Linie malformată în '%s': %s

note: gint id, gboolean modal,
en: Remove offline playcounts?
ro: Elimin contoarele de redare în mod deconectat?

note: title
en: Some tracks played offline could not be found in the iTunesDB. Press 'OK' to remove them from the offline playcount file, 'Cancel' to keep them.
ro: Unele piese redate în mod deconectat nu au putut fi găsite în iTunesDB. Apăsaţi 'OK' penru a le şterge din fişierul contor redări în mod deconectat, 'Revocare' pentru a le păstra.

en: Error writing to '%s'.
ro: Eroare la scrierea către '%s'.

en: Normalization failed: file type not supported (%s).
ro: Normalizare eşuată: tip fişier nesuportat (%s).

en: Normalization failed: file not available (%s).
ro: Normalizare eşuată: fişier indisponibil (%s).

en: Summary status of conversion processes
ro: Rezumat al stării procesului de conversie

note: only change the label if it has changed -- otherwise our tooltips will be switched off
en: active
ro: activ

en: inactive
ro: inactiv

en: Active threads: %d. Scheduled tracks: %d.
ro: Fire de execuţie active: %d. Piese programate: %d.

en: Original filename not available for '%s.'
ro: Nume de fişier original indisponibil pentru '%s'.

en: Filename '%s' is no longer valid for '%s'.
ro: Numele de fişier '%s' nu mai este valid pentru '%s'.

en: Files of type '%s' are not supported by the iPod. Please go to the Preferences to set up and turn on a suitable conversion script for '%s'.
ro: Fişierele de tipul '%s' nu sunt suportate de către iPod. Vă rugăm mergeţi la Preferinţe şi stabiliţi şi activaţi un script potrivit de conversie pentru '%s'.

en: No information available
ro: Nici o informaţie nu este disponibilă

en: Could not create '%s'. Filetype conversion will not work.
ro: Nu am putut crea '%s'. Conversia tipului de fişier nu va funcţiona.

en: Transfer of '%s' failed. %s
ro: Transferul '%s' a eşuat. %s

en: Conversion of '%s' failed: '%s'.
ro: Conversia '%s' a eşuat: '%s'.

en: Conversion of '%s' failed: '%s %s' returned exit status %d.
ro: Conversia '%s' a eşuat: '%s %s' e returnat statusul de ieşire %d.

en: Conversion of '%s' failed: '"%s" %s' did not return filename extension as expected.
ro: Conversia '%s' eşuată: '"%s" %s' nu a returnat extensia de fişier aşteptată.

en: Conversion of '%s' failed: Could not access original file '%s' (%s).
ro: Conversia '%s' eşuată: nu am putut accesa fişierul original '%s' (%s).

en: Conversion of '%s' failed: Could not create directory '%s'.
ro: Conversia '%s' eşuată: nu am putut crea dosarul '%s'.

en: Conversion of '%s' failed: '%s' returned exit status %d.
ro: Conversia '%s' eşuată: '%s' a returnat statusul de ieşire %d.

en: Conversion of '%s' failed: could not stat the converted file '%s'.
ro: Conversia '%s' eşuată: nu am putut obţine informaţii (stat) despre fişierul convertit '%s'.

en: Skipping existing file with same length: '%s'
ro: Sar peste fişier deja existent cu aceeaşi lungime: '%s'

en: Overwriting existing file: '%s'
ro: Suprascriu fişierul existent: '%s'

en: Error copying '%s' to '%s': Permission Error (%s)
ro: Eroare la copierea '%s' către '%s': eroare de permisiune (%s)

en: Error copying '%s' to '%s' (%s)
ro: Eroare la copierea '%s' către '%s' (%s)

en: Could find file for '%s' on the iPod
ro: Nu am putut găsi fişierul pentru '%s' pe iPod

note: create the dialog window
en: Information
ro: Informaţie

en: Press button to abort.
ro: Apăsaţi butonul pentru a abandona.

en: copying...
ro: copiez...

en: Failed to write '%s-%s'
ro: Scriere eşuată '%s-%s'

en: Copied %d of %d track. | Copied %d of %d tracks.
ro[0]: S-a copiat %d piesă din %d.
ro[1]: S-au copiat %d piese din %d.
ro[2]: S-au copiat %d de piese din %d.

en: %d%% (%d:%02d:%02d left)
ro: %d%% (Timp rămas: %d:%02d:%02d)

en: Some tracks were not copied.
ro: Unele piese nu au fost copiate.

en: Export from iPod database not possible in offline mode.
ro: Exportarea din baza de date iPod nu este posibilă în mod deconectat.

en: Select Export Destination Directory
ro: Selectaţi dosarul destinaţie pentru exportare

en: Drag from iPod database not possible in offline mode.
ro: Tragerea din baza de date a iPod nu este posibilă în mod deconectat.

en: The following tracks have to be copied to your harddisk
ro: Următoarele piese trebuie copiate pe discul dvs dur.

en: Some tracks were not copied to your harddisk. Only the copied tracks will be included in the current drag and drop operation.
ro: Unele piese nu au fost copiate pe discul dvs dur. Numai piesel copiate vor fi incluse în operaţia curentă trage şi aruncă.

en: No valid filename for: %s
ro: Nume de fişier invalid: %s

en: Created playlist with one track. | Created playlist with %d tracks.
ro[0]: S-a creat o listă de redare cu o piesă.
ro[1]: S-a creat o listă de redare cu %d piese.
ro[2]: S-a creat o listă de redare cu %d de piese.

en: Could not open '%s' for writing (%s).
ro: Nu am putut deschide '%s' pentru scriere (%s).

en: Matching SHA1 checksum for file %d/%d
ro: Potrivesc suma de control SHA1 pentru fişierul %d/%d

en: Could not create hash value from itunesdb
ro: Nu am putut crea valori hash din itunesdb

en: Error while reading extended info: %s
ro: Eroare la citirea informaţiilor extinse: %s

en: iTunesDB '%s' does not match checksum in extended information file '%s'
    gtkpod will try to match the information using SHA1 checksums. This may take a long time.
ro: iTunesDB '%s' nu se potriveşte cu suma de control din fişierul de informaţii extinse '%s'
    gtkpod va încerca să potrivească sumele de siguranţă SHA1. Acest lucru s-ar putea să dureze destul de mult.

en: %s:
    Expected "itunesdb_hash=" but got:"%s"
ro: %s:
    Aşteptat "itunesdb_hash=" dar găsit:"%s"

en: %s:
    Format error: %s
ro: %s:
    Eroare format: %s

en: No SHA1 checksums on individual tracks are available.
    
    To avoid this situation in the future either switch on duplicate detection (will provide SHA1 checksums) or avoid using the iPod with programs other than gtkpod.
ro: Suma de control SHA1 a unor piese nu este disponibilă.
    
    Pentru a evita această situaţie pe viitor fie activaţi detecţia dublurilor (va oferi sumele de siguranţă SHA1) sau evitaţi să folosiţi iPod-ul cu alte programe decât gtkpod.

en: Offline iPod database successfully imported
ro: Baza de date iPod deconectată a fost importată cu succes

en: Local database successfully imported
ro: Baza de date locală a fost importată cu succes

en: Offline iPod database import failed: '%s'
ro: Importarea bazei de date iPod deconectată eşuată: '%s'

en: Local database import failed: '%s'
ro: Importarea bazei de date locală eşuată: '%s'

en: Offline iPod database import failed:
ro: Importarea bazei de date iPod în mod deconectat eşuată:

en: Local database import failed:
ro: Importarea bazei de date locală eşuată:

en: '%s' does not exist. Import aborted.
ro: '%s' nu există. Importare abandondată.

en: Extended info will not be used.
ro: Informaţiile extinse nu vor fi folosite.

en: iPod Database Successfully Imported
ro: Baza de date iPod importată cu succes

en: iPod Database Import Failed: '%s'
ro: Importul bazei de date iPod eşuat: '%s'

en: iPod Database Import Failed.
ro: Importul bazei de date iPod eşuat.

en: '%s' (or similar) does not exist. Import aborted.
ro: '%s' (sau similar) nu există. Importare abandonată.

en: Could not open "%s" for writing extended info.
ro: Nu am putut deschide "%s" pentru scrierea informaţiilor extinse.

en: Aborted writing of extended info.
ro: Scrierea informaţiilor extinse abandonată.

en: %d%% (%d/%d  %d:%02d:%02d left)
ro: %d%% (%d din %d, timp rămas: %d:%02d:%02d)

en: Status: Deleting File
ro: Stare: se şterg fişiere

en: Could not remove the following file: '%s'
ro: Nu am putut şterge următorul fişier: '%s'

en: The following track could not be converted successfully:
    
     | The following tracks could not be converted successfully:
ro[0]: Următoarea piesă nu a putut fi convertită cu succes:
ro[1]: Următoarele piese nu au putut fi convertite cu succes:
ro[2]: Următoarele piese nu au putut fi convertite cu succes:

en: The following track could not be transferred successfully:
    
     | The following tracks could not be transferred successfully:
ro[0]: Următoarea piesă nu a putut fi transferată cu succes:
ro[1]: Următoarele piese nu au putut fi transferate cu succes:
ro[2]: Următoarele piese nu au putut fi transferate cu succes:

note: ID modal, gint id, gboolean modal,
en: Warning
ro: Avertizare

note: title
en: The iPod could not be ejected. Please fix the problems mentioned below and then eject the iPod again. Pressing 'OK' will re-schedule the failed tracks for conversion and transfer.
ro: iPod-ul nu a putut fi deconectat. Vă rugăm reparaţi problemele menţionate mai jos şi apoi deconectaţi iPod din nou. Apăsând 'Ok' va re-programa piesele eşuate pentru conversie şi transfer.

en: Status: Copying track
ro: Stare: se copiază piese

en: Status: Waiting for conversion to complete
ro: Stare: se aşteaptă finalizarea conversiei

en: Status: Finished transfer
ro: Stare: s-a terminat transferul

en: One track could not be transferred because your iPod is full. Either delete some tracks or otherwise create space on the iPod before ejecting the iPod again. | %d tracks could not be transferred because your iPod is full. Either delete some tracks or otherwise create space on the iPod before ejecting the iPod again.
ro[0]: O piesă nu a putut fi transferată pentru că iPod-ul este plin. Înainte de a deconecta iPod-ul, ştergeţi nişte piese sau creaţi spaţiu printr-o altă metodă.
ro[1]: %d piese nu au putut fi transferate pentru că iPod-ul este plin. Înainte de a deconecta iPod-ul, ştergeţi nişte piese sau creaţi spaţiu printr-o altă metodă.
ro[2]: %d de piese nu au putut fi transferate pentru că iPod-ul este plin. Înainte de a deconecta iPod-ul, ştergeţi nişte piese sau creaţi spaţiu printr-o altă metodă.

en: iPod directory structure must be present before synching to the iPod can be performed.
ro: Structura de dosare a iPod trebuie să fie prezentă înainte de a putea efectua sincronizarea iPod.

en: Some tracks could not be deleted from the iPod. Export aborted!
ro: Unele piese nu au putut fi şterse de pe iPod. Exportare abandonată!

en: Now writing database '%s'. Please wait...
ro: Scriu în baza de date '%s'. Vă rugăm aşteptaţi...

en: Extended information file not deleted: '%s'
ro: Fişierul de informaţii extinse nu a fost şters: '%s'

en: %s: Database saved
ro: %s: bază de date salvată

en: %s: Changes saved
ro: %s: schimbări salvate

en: Successfully added files
ro: Fişiere adăugate cu succes

en: Some files were not added successfully
ro: Unele fişiere nu au fost adăugate cu succes

en: Please select a playlist or repository before adding tracks.
ro: Vă rugăm selectaţi o listă de redare sau un depozit înainte de a adăuga piese.

en: Please load the iPod before adding tracks.
ro: Vă rugăm încărcaţi iPod-ul înainte de a adăuga piese.

en: Add files to '%s'
ro: Adaugă fişiere la '%s'

en: Add files to '%s/%s'
ro: Adaugă fişiere la '%s/%s'

note: Create window title
en: Add playlist files to '%s'
ro: Adaugă fişiere listă de redare la '%s'

note: Create the file chooser, and handle the response
en: Set Cover
ro: Stabileşte coperta

en: '%s' does not appear to be an FLAC audio file.
ro: '%s' nu pare să fie un fişier audio FLAC.

en: Error retrieving tags for '%s'.
ro: Eroare la primirea etichetelor pentru '%s'.

en: Import of '%s' failed: FLAC not supported without the FLAC library. You must compile the gtkpod source together with the FLAC library.
ro: Importarea '%s' eşuată: FLAC nu este suportat fără biblioteca FLAC. Trebuie să compilaţi sursa gtkpod împreună cu biblioteca FLAC.

en: FLAC metadata update for '%s' failed: FLAC not supported without the FLAC library. You must compile the gtkpod source together with the FLAC library.
ro: Actualizarea metadata FLAC pentru '%s' eşuată: FLAC nu este suportat fără biblioteca FLAC. Trebuie să compilaţi sursa gtkpod împreună cu biblioteca FLAC.

en: %s: option `%s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `%s' este ambiguă

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `--%s' nu permite niciun argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `%c%s' nu permite niciun argument

en: %s: option `%s' requires an argument
ro: %s: opţiunea `%s' necesită un argument

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
ro: %s: opţiune nerecunoscută `--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
ro: %s: opţiune nerecunoscută `%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: opţiune ilegală -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ro: %s: opţiune invalidă -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opţiunea necesită un argument --%c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `-W %s' este ambiguă

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `-W %s' nu permite argumente

en: Ramesh Dharan: Multi-Edit (edit tags of several tracks in one run)
ro: Ramesh Dharan: Editare multiplă (editarea mai multor piese simultan)

en: Hiroshi Kawashima: Japanese charset autodetection feature
ro: Hiroshi Kawashima: Japanese charset autodetecion feature

en: Adrian Ulrich: porting of playlist code from mktunes.pl to itunesdb.c
ro: Adrian Ulrich: portarea codului pentru liste de redare din mktunes.pl la itunesdb.c

en: Sam Clegg: user defined filenames when exporting tracks from the iPod
ro: Sam Clegg: nume de fişier definite de utilizator la exportul de pe iPod

en: Chris Cutler: automatic creation of various playlist types
ro: Chris Cutler: creare automată a mai multor tipuri de liste de redare

en: Jens Lautenbach: some optical improvements
ro: Jens Lautenbach: unele îmbunătăţiri vizuale

en: Alex Tribble: iPod eject patch
ro: Alex Tribble: petic ejectare iPod

en: Armando Atienza: Support with external playcounts
ro: Armando Atienza: Suport pentru contoare de redare externe

en: D.L. Sharp: Support for m4b files (bookmarkable AAC files)
ro: D.L. Sharp: Suport pentru fişiere m4b

en: Jim Hall: Decent INSTALL file
ro: Jim Hall: Fişier INSTALL decent

en: Juergen Helmers, Markus Gaugusch: Conversion scripts to sync calendar/contacts to the iPod
ro: Juergen Helmers, Markus Gaugusch: Scripturi de conversie pentru sincronizare calendar/contacte cu iPod

note: J"urgen!
en: Flavio Stanchina: bugfixes
ro: Flavio Stanchina: reparări defecte

en: This program borrows code from the following projects:
ro: Programul împrumută cod de la următoarele proiecte:

en: gnutools: (mktunes.pl, ported to C) reading and writing of iTunesDB  (http://www.gnu.org/software/gnupod/)
ro: gnutools: (mktunes.pl, ported to C) reading and writing of iTunesDB (http://www.gnu.org/software/gnupod/)

en: French: David Le Brun (david at dyn-ns dot net)
ro: Franceză:   David Le Brun (david at dyn-ns dot net)

en: French: Éric Lassauge (rpmfarm at free dot fr)
ro: Franceză: Éric Lassauge (rpmfarm at free dot fr)

en: German: Jorg Schuler (jcsjcs at users dot sourceforge dot net)
ro: Germană:   Jorg Schuler (jcsjcs at users dot sourceforge dot net)

en: German: Kai-Ove
ro: Germană: Kai-Ove

en: Hebrew: Assaf Gillat (gillata at gmail dot com)
ro: Ebraică: Assaf Gillat (gillata at gmail dot com)

en: Italian: Edward Matteucci (edward_matteucc at users dot sourceforge dot net)
ro: Italiană:  Edward Matteucci (edward_matteucc at users dot sourceforge dot net)

en: Italian: Daniele Forsi (dforsi at gmail dot com)
ro: Italiană: Daniele Forsi (dforsi at gmail dot com)

en: Japanese: Ayako Sano
ro: Japoneză: Ayako Sano

en: Japanese: Kentaro Fukuchi (fukuchi at users dot sourceforge dot net)
ro: Japoneză: Kentaro Fukuchi (fukuchi at users dot sourceforge dot net)

en: Romanian: Alex Eftimie (alexeftimie at gmail dot com)
ro: Română: Alex Eftimie (alexeftimie at gmail dot com)

en: Spanish: Alejandro Lamas Daviña (alejandro.lamas at ific dot uv dot es)
ro: Spaniolă: Alejandro Lamas Daviña (alejandro.lamas at ific dot uv dot es)

en: Swedish: Stefan Asserhall (stefan.asserhall at comhem dot se)
ro: Suedeză: Stefan Asserhall (stefan asserhall at comhem dot se)

en: This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as
    published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See
    the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public
    License along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
    02111-1307, USA.
ro: Acest program este liber; îl puteţi redistribui şi/sau modifica în     conformitate cu termenii Licenţei Publice Generale GNU aşa cum este publicată de Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenţei, fie (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.
    
    Acest program este distribuit cu speranţa că va fi util, dar FĂRĂ NICI O GARANŢIE, fără garanţie implicită de vandabilitate şi conformitate unui anumit scop.  Citiţi Licenţa Publică Generală GNU pentru detalii.
    
    Ar trebui să fi primit o copie a Licenţei Publice Generale GNU
    alături de acest program; dacă nu, puteţi scrie către Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
    02111-1307, USA.

en: Cross-platform multilingual interface to Apple's iPod™
ro: Interfaţă multiplatformă multilingvă pentru iPod-ul Apple™

en: offline
ro: deconectat

en:  P:%d T:%d/%d
ro:  L:%d P:%d/%d

en: B
ro: O

en: kB
ro: kO

en:  %s Free
ro: %s liber

en:  %s Pending
ro: %s în aşteptare

en:  disconnected
ro: deconectat

en: No database or playlist selected
ro: Nici o bază de date sau listă de redare selectată

en: No tracks selected
ro: Nici o piesă selectată

en: No playlist selected
ro: Nici o listă de redare selectată

en: No iPod or iPod playlist selected
ro: Nici un iPod sau listă de redare de pe iPod selectat(ă)

en: Total
    (iPod)
ro: Total
    iPod

en: Selected
    Playlist
ro: Listă redare
    selectată

en: Displayed
    Tracks
ro: Piese
    afişate

en: Selected
    Tracks
ro: Piese
    selectate

en: Number of tracks
ro: Număr piese

en: File size
ro: Dimensiune

en: Number of playlists
ro: Număr liste de redare

en: Deleted tracks
ro: Piese şterse

en: File size (deleted)
ro: Dimensiune (şters)

en: Non-transferred tracks
ro: Piese ne-transferate

en: File size (non-transferred)
ro: Dimensiune (netransferat)

en: Effective free space
ro: Spaţiu liber efectiv

note: Strings used several times
en: Select or enter your model
ro: Selectaţi sau introduceţi modelul dvs

en: Select mountpoint
ro: Selectează punct de montare

en: Error initialising iPod: %s
ro: Eroare la iniţializarea iPod: %s

en: Error initialising iPod, unknown error
ro: Eroare la iniţializarea iPod, eroare necunoscută

en: <b>Please select your iPod model at </b><i>%s</i>
ro: <b>Vă rugăm selectaţi modelul dvs de iPod conectat la </b><i>%s</i>

en: Could not determine the model you selected -- this could be a bug or incompatibilty in the GTK+ or glade library.
ro: Nu am putut determina modelul pe care l-aţi selecta -- acest lucru poate fi un bug sau o incompatibilitate în bibliotecile GTK+ sau glade.

en: Could not process '%s' (no filename available)
ro: Nu am putut procesa '%s' (numele de fişier indisponibil)

en: Template ('%s') does not match file type '%s'
ro: Şablonul ('%s') nu se potriveşte cu tipul de fişier '%s'

en: Error creating %s: %s
ro: Eroare la crearea %s: %s

en: Writing preferences file '%s' failed (%s).
ro: Scrierea fişierului de preferinţe '%s' eşuată (%s).

en: unspecified error
ro: eroare nespecificată

en: Writing preferences to the iPod (%s) failed: could not get path to Control Directory.
ro: Scrierea preferinţelor pe iPod (%s) eşuată: nu am putut obţine calea către Control Directory.

note: title
en: The following has occurred:
ro: S-au petrecut următoarele:

en: Are you sure you want to delete the following track completely from your iPod? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to delete the following tracks completely from your iPod? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
ro[0]: Sigur doriţi să ştergeţi pentru totdeauna următoarea piesă de pe iPod? Numărul listelor de redare în care această piesă este prezentă, este indicat în paranteză.
ro[1]: Sigur doriţi să ştergeţi pentru totdeauna următoarele piese de pe iPod? Numărul listelor de redare în care e prezentă o piesă este indicat în paranteză.
ro[2]: Sigur doriţi să ştergeţi pentru totdeauna următoarele piese de pe iPod? Numărul listelor de redare în care e prezentă o piesă este indicat în paranteză.

en: Delete Track Completely from iPod? | Delete Tracks Completely from iPod?
ro[0]: Şterg piesa pentru totdeauna de pe iPod?
ro[1]: Şterg piesele pentru totdeauna de pe iPod?
ro[2]: Şterg piesele pentru totdeauna de pe iPod?

en: Are you sure you want to remove the following track from the playlist "%s"? | Are you sure you want to remove the following tracks from the playlist "%s"?
ro[0]: Sigur doriţi să ştergeţi piesa de mai jos din lista de redare „%s”?
ro[1]: Sigur doriţi să ştergeţi piesele de mai jos din lista de redare „%s”?
ro[2]: Sigur doriţi să ştergeţi piesele de mai jos din lista de redare „%s”?

en: Remove Track From Playlist? | Remove Tracks From Playlist?
ro[0]: Şterg piesa din lista de redare?
ro[1]: Şterg piesele din lista de redare?
ro[2]: Şterg piesele din lista de redare?

en: Are you sure you want to delete the following track completely from your harddisk? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to delete the following tracks completely from your harddisk? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
ro[0]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi complet următoarea piesă de pe discul dur? Numărul listelor de redare în care această piesă este prezentă, este indicat în paranteză.
ro[1]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi complet următoarele piese de pe discul dur? Numărul listelor de redare în care aceste piese sunt prezente, este indicat în paranteză.
ro[2]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi complet următoarele piese de pe discul dur? Numărul listelor de redare în care aceste piese sunt prezente, este indicat în paranteză.

en: Delete Track from Harddisk? | Delete Tracks from Harddisk?
ro[0]: Şterg complet piesa de pe discul dur?
ro[1]: Şterg complet piesele de pe discul dur?
ro[2]: Şterg complet piesele de pe discul dur?

en: Are you sure you want to remove the following track completely from your local database? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to remove the following tracks completely from your local database? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
ro[0]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi complet următoarea piesă din baza de date locală? Numărul listelor de redare în care această piesă este prezentă, este indicat în paranteză.
ro[1]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi complet următoarele piese din baza de date locală? Numărul listelor de redare în care aceste piese sunt prezente, este indicat în paranteză.
ro[2]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi complet următoarele piese din baza de date locală? Numărul listelor de redare în care aceste piese sunt prezente, este indicat în paranteză.

en: Remove Track from Local Database? | Remove Tracks from Local Database?
ro[0]: Şterg piesa din baza de date locală?
ro[1]: Şterg piesele din baza de date locală?
ro[2]: Şterg piesele din baza de date locală?

en: Deleted one track completely from iPod | Deleted %d tracks completely from iPod
ro[1]: Am şters complet %d piese de pe iPod
ro[2]: Am şters complet %d piese de pe iPod

en: Deleted %d track from playlist '%s' | Deleted %d tracks from playlist '%s'
ro[0]: Am şters complet %d piesă din lista de redare '%s'
ro[1]: Am şters complet %d piese din lista de redare '%s'
ro[2]: Am şters complet %d piese din lista de redare '%s'

en: Deleted one track from harddisk | Deleted %d tracks from harddisk
ro[0]: Am şters o piesă de pe discul dur
ro[1]: Am şters %d piese de pe discul dur
ro[2]: Am şters %d piese de pe discul dur

en: Deleted track from local database | Deleted %d tracks from local database
ro[0]: Am şters o piesă din baza de date locală
ro[1]: Am şters %d piese din baza de date locală
ro[2]: Am şters %d piese din baza de date locală

en: Cannot remove entry 'All'
ro: Nu pot şterge înregistrarea 'Toate'

en: Removed all %d tracks from the iPod
ro: Am eliminat toate %d piese de pe iPod

en: Removed all podcasts from the iPod
ro: Am şters toate podcasturile de pe iPod

en: Deleted playlist '%s' including %d member track | Deleted playlist '%s' including %d member tracks
ro[0]: Am şters lista de redare '%s' incluzând %d piesă membru.
ro[1]: Am şters lista de redare '%s' incluzând %d piese membre.
ro[2]: Am şters lista de redare '%s' incluzând %d piese membre.

note: first use playlist name
en: Deleted playlist '%s'
ro: Am şters lista de redare '%s'

en: Deleted playlist '%s' including %d member track on harddisk | Deleted playlist '%s' including %d member tracks on harddisk
ro[0]: Am şters lista de redare '%s' incluzând %d piesă membru pe discul dur.
ro[1]: Am şters lista de redare '%s' incluzând %d piese membre pe discul dur.
ro[2]: Am şters lista de redare '%s' incluzând %d piese membre pe discul dur.

en: Removed all %d tracks from the database
ro: Am şters toate %d piese din baza de date

en: Are you sure you want to remove all tracks from your iPod?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi toate piesele de pe iPod-ul dvs?

en: Are you sure you want to remove all podcasts from your iPod?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi toate podcasturile de pe iPod-ul dvs?

en: Are you sure you want to delete playlist '%s' and the following track completely from your iPod? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to delete playlist '%s' and the following tracks completely from your iPod? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
ro[0]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi lista de redare '%s' şi următoarea piesă de pe iPod? Numărul listelor de redare în care această piesă este membră este indicat între paranteze.
ro[1]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi lista de redare '%s' şi următoarele piese de pe iPod? Numărul listelor de redare în care aceste piese sunt membre este indicat între paranteze.
ro[2]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi lista de redare '%s' şi următoarele piese de pe iPod? Numărul listelor de redare în care aceste piese sunt membre este indicat între paranteze.

en: Are you sure you want to delete the playlist '%s'?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi lista de redare '%s'?

en: Are you sure you want to delete playlist '%s' and remove the following track from your harddisk? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to delete playlist '%s' and remove the following tracks from your harddisk? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
ro[0]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi lista de redare '%s' şi următoarea piesă de pe discul dur? Numărul listelor de redare în care această piesă este membră este indicat în paranteze.
ro[1]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi lista de redare '%s' şi următoarele piese de pe discul dur? Numărul listelor de redare în care aceste piese sunt membre este indicat în paranteze.
ro[2]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi lista de redare '%s' şi următoarele piese de pe discul dur? Numărul listelor de redare în care aceste piese sunt membre este indicat în paranteze.

en: Are you sure you want to remove all tracks from the database?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi toate piesele din baza de date?

en: Are you sure you want to delete playlist '%s' and remove the following track from the database? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to delete playlist '%s' and remove the following tracks from the database? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
ro[0]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi lista de redare '%s' şi următoarea piesă din baza de date? Numărul listelor de redare în care această piesă este membră este indicat în paranteze.
ro[1]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi lista de redare '%s' şi următoarele piese din baza de date? Numărul listelor de redare în care aceste piese sunt membre este indicat în paranteze.
ro[2]: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi lista de redare '%s' şi următoarele piese din baza de date? Numărul listelor de redare în care aceste piese sunt membre este indicat în paranteze.

en: File type
ro: Tip fişier

en: PC File
ro: Fişier PC

en: iPod File
ro: Fişier iPod

note: 10
en: Track Nr (#)
ro: Nr pistă

en: Transferred
ro: Transferat

en: File Size
ro: Dimensiune

en: Play Time
ro: Durată

note: 20
en: Date played
ro: Data redării

en: Volume
ro: Volum

en: Soundcheck
ro: Verificare sunet

note: 25
en: CD Nr
ro: Nr CD

en: Category
ro: Categorie

en: Description
ro: Descriere

note: 30
en: Podcast URL
ro: URL podcast

en: Podcast RSS
ro: RSS podcast

en: Subtitle
ro: Subtitrare

en: Date released
ro: Data lansării

en: Checked
ro: Bifat

note: 35
en: Start time
ro: Timp pornire

en: Stop time
ro: Timp oprire

en: Remember Playback Position
ro: Reţine poziţia redării

en: Skip when Shuffling
ro: Sari peste în mod Shuffle

en: Artwork Path
ro: Cale copertă

note: 40
en: Media Type
ro: Tip media

en: TV Episode
ro: Episod TV

en: TV Network
ro: Reţea TV

en: Season Nr
ro: Nr Sezon

note: 45
en: Episode Nr
ro: Nr Episod

en: Album Artist
ro: Artist album

en: Sort Artist
ro: Artist sortare

en: Sort Title
ro: Titlu sortare

en: Sort Album
ro: Album sortare

note: 50
en: Sort Album Artist
ro: Artist album sortare

en: Sort Composer
ro: Compozitor sortare

en: Sort TV Show
ro: Emisiune TV sortare

en: Gapless Track Flag
ro: Indicator de piesă gapless

en: Name of file on PC, if available
ro: Numele fişierului pe PC, dacă este disponibil

en: Name of file on the iPod
ro: Numele fişierului pe iPod

note: 10
en: Track Nr. and total number of tracks on CD
ro: Nr pistei şi numărul total de piese pe CD

en: Whether the file has already been transferred to the iPod or not
ro: Dacă fişierul a fost transferat deja pe iPod sau nu

en: Beats per minute
ro: Bătăi pe minut

en: Number of times the track has been played
ro: De câte ori a fost redată piesa

en: Star rating from 0 to 5
ro: Apreciere cu steluţe de la 0 la 5

en: Date and time track has been added
ro: Data şi ora la care a fost adăugat

note: 20
en: Date and time track has last been played
ro: Data şi ora la care a fost redat

en: Date and time track has last been modified
ro: Data şi ora la care a fost modificat

en: Manual volume adjust
ro: Ajustare manuală a volumului

en: Volume adjust in dB (replay gain) -- you need to activate 'soundcheck' on the iPod
ro: Ajustare volum în dB -- trebuie să activaţi 'soundcheck' pe iPod

note: 25
en: CD Nr. and total number of CDS in set
ro: Nr CD şi numărul total de CD-uri în set

en: The category (e.g. 'Technology' or 'Music') where the podcast was located.
ro: Categoria (e.g. 'Tehnologie' sau 'Muzică') în care a fost localizat podcastul.

en: Accessible by selecting the center button on the iPod.
ro: Accesibil prin selecatarea butonului central al iPod-ului.

en: Release date (for podcasts displayed next to the title on the iPod)
ro: Data lansării (pentru podcasturi afişate imediat după titlu pe iPod)

note: 50
en: Used for sorting on the iPod
ro: Folosite pentru sortarea pe iPod

en: The URI '%s' is not an absolute URI using the file scheme
ro: URI '%s' nu este un URI absolut folosind schema de fişiere

en: The local file URI '%s' may not include a '#'
ro: URI-ul fişierului local '%s' nu poate include un '#'

en: The URI '%s' is invalid
ro: URI '%s' este invalid

en: The hostname of the URI '%s' is invalid
ro: Numele de host al URI '%s' este invalid

en: The URI '%s' contains invalidly escaped characters
ro: URI '%s' conţine caractere întârziate invalid

en: Please enter a name for the new playlist
ro: Vă rugăm să introduceţi un nume pentru lista de redare nouă

en: YE:
ro: AN:

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Random (%d)
ro: Aleator (%d)

en: Auto Store of track view disabled.
ro: Memorare automată a vizualizării pieselor dezactivată.

en: Not Listed
ro: Nelistat

en: Created playlist '%s' with %d track. | Created playlist '%s' with %d tracks.
ro[0]: Am creat lista de redare '%s' cu %d piesă.
ro[1]: Am creat lista de redare '%s' cu %d piese.
ro[2]: Am creat lista de redare '%s' cu %d piese.

note: n==0
en: No tracks available, playlist not created
ro: Nicio piesă disponibilă, lista de redare nu a fost creată

en: Most Listened (%d)
ro: Cele mai ascultate (%d)

en: Never Listened
ro: Niciodată ascultate

en: Best Rated (%d)
ro: Cele mai apreciate (%d)

en: Unrated tracks
ro: Piese fără apreciere

en: Rated %d
ro: Apreciat %d

en: Recent (%d)
ro: Recente (%d)

en: Last Time
ro: Ultima dată

en: Removal of dangling tracks with no files on PC was canceled.
ro: Ştergerea pieselor agăţate fără fişiere pe PC a fost revocată.

en: Handling of dangling tracks with files on PC was canceled.
ro: Manipularea pieselor agăţate fără fişiere pe PC a fost revocată.

en: Dangling tracks with no files on PC were removed.
ro: Piesele agăţate fără fişiere pe PC au fost şterse.

en: Dangling tracks with files on PC were handled.
ro: Piesele agăţate fără fişiere pe PC au fost manipulate.

en: Track
ro: Piesă

en: Creating a tree of known files
ro: Creez un arbore de fişiere cunoscute

en: Checking iPOD files against known files in DB
ro: Verific fişierel iPod faţă de fişierele cunoscute în DB

en: Orphaned
ro: Făcut orfan

en: The following orphaned file had already been added to the iPod again. It will be removed with the next sync:
    %s
ro: Următoarele fişiere orfane au fost deja adăugate pe iPod. Vor fi şterse la următoarea sincronizare:
    %s

en: Found %d orphaned and %d dangling files. Processing...
ro: Am găsit %d fişiere orfane şi %d fişiere agăţate. Procesez...

en: The following dangling track has a file on PC.
    Press OK to have them transfered from the file on next Sync, CANCEL to leave it as is. | The following %d dangling tracks have files on PC.
    Press OK to have them transfered from the files on next Sync, CANCEL to leave them as is.
ro[0]: Următoarea piesă agăţata are fişier pe PC.
    Apăsaţi OK pentru a o transfera din fişier la următoarea sincronizare, sau Revocare pentru a o lăsa aşa cum este.
ro[1]: Următoarele %d piese agăţate au fişiere pe PC.
    Apăsaţi OK pentru a le transfera din fişier la următoarea sincronizare, sau Revocare pentru a le lăsa aşa cum sunt.
ro[2]: Următoarele %d piese agăţate au fişiere pe PC.
    Apăsaţi OK pentru a le transfera din fişier la următoarea sincronizare, sau Revocare pentru a le lăsa aşa cum sunt.

en: The following dangling track doesn't have file on PC. 
    Press OK to remove it, CANCEL to leave it as is. | The following %d dangling tracks do not have files on PC. 
    Press OK to remove them, CANCEL to leave them. as is
ro[0]: Următoarea %d piesă agăţată nu are fişier pe PC.
    Apăsaţi OK pentru a o şterge, sau Revocare pentru a o lăsa aşa cum este.
ro[1]: Următoarele %d piese agăţate nu au fişiere pe PC.
    Apăsaţi OK pentru a le şterge, sau Revocare pentru a le lăsa aşa cum sunt.
ro[2]: Următoarele %d piese agăţate nu au fişiere pe PC.
     Apăsaţi OK pentru a le şterge, sau Renunţă pentru a le lăsa aşa cum sunt

note: we want unique window for each gboolean modal,
en: Dangling Tracks
ro: Piese agăţate

en: Found %d orphaned and %d dangling files. Done.
ro: Am găsit %d fişiere orfane şi %d fişiere agăţate. Terminat.

note: update for count == 1, 21, 41 ... and for count == n
en: Hashed %d of %d track. | Hashed %d of %d tracks.
ro[0]: Am făcut suma binară de căutare (hash) pentru %d piesă din %d.
ro[1]: Am făcut sumă binară de căutare (hash) pentru %d piese din %d.
ro[2]: Am făcut sumă binară de căutare (hash) pentru %d piese din %d.

en: The following duplicate track has been removed. | The following %d duplicate tracks have been removed.
ro[0]: Următoarea piesă cu dubluri a fost ştearsă
ro[1]: Următoarele %d piese cu dubluri au fost şterse
ro[2]: Următoarele %d piese cu dubluri au fost şterse.

en: The following duplicate track has not been added to the master play list. | The following %d duplicate tracks have not been added to the master play list.
ro[0]: Următoarea piesă cu dubluri nu a fost adăugată la lista de redare principală.
ro[1]: Următoarele %d piese cu dubluri nu au fost adăugate la lista de redare principală.
ro[2]: Următoarele %d piese cu dubluri nu au fost adăugate la lista de redare principală.

note: gint id, gboolean modal,
en: Duplicate detection
ro: Detecţie dubluri

en: Local Database
ro: Bază de date locală

note: artwork is set
en: Embedded or filename was lost
ro: Înglobată sau numele de fişier s-a pierdut

en: Artwork not set
ro: Coperta nu a fost stabilită

en: Could not find source file for '%s'. Track not copied.
ro: Nu am putut găsi fişierul sursă pentru '%s'. Piesa nu a fost copiată.

en: drag and drop: ignored '%s'
ro: trage şi aruncă: ignorat '%s'

en: Error setting ID3 field: %s
ro: Eroare la setarea câmpului ID3: %s

en: ERROR while opening file: '%s' (%s).
ro: Eroare la deschiderea fişierului: '%s' (%s).

en: ERROR while writing tag to file: '%s' (%s).
ro: Eroare la scrierea etichetelor în fişier: '%s' (%s).

note: Tracks with zero play length are ignored by iPod...
en: File "%s" has zero play length. Ignoring.
ro: Fişierul "%s" are timp de redare null. Îl ignor.

en: '%s' does not appear to be a mp4 audio or video file.
ro: '%s' nu pare să fie un fişier mp4 audio sau video.

en: Could not open '%s' for reading, or file is not an mp4 file.
ro: Nu am putut deschide '%s' pentru citire, sau fişierul nu este de tipul mp4.

en: '%s' does not appear to be a mp4 audio file.
ro: '%s' nu pare să fie un fişier mp4 audio.

en: Could not open '%s' for writing, or file is not an mp4 file.
ro: Nu am putut deschide '%s' pentru scriere, sau fişierul nu este de tipul mp4.

en: Import of '%s' failed: m4a/m4p/m4b not supported without the mp4v2 library. You must compile the gtkpod source together with the mp4v2 library.
ro: Importarea '%s' eşuată: fişierele m4a/m4p/m4b nu sunt suportate în lipsa bibliotecii mp4v2. Trebuie să compilezi sursa gtkpod împreună cu biblioteca mp4v2.

en: m4a/m4p/m4b metadata update for '%s' failed: m4a/m4p/m4b not supported without the mp4v2 library. You must compile the gtkpod source together with the mp4v2 library.
ro: Actualizare metadata m4a/m4p/m4b pentru '%s' eşuată: m4a/m4p/m4b nu sunt suportate fără biblioteca mp4v2. Trebuie să compilaţi sursa gtkpod împreună cu biblioteca mp4v2.

en: m4a/m4p/m4b soundcheck update for '%s' failed: m4a/m4p/m4b not supported without the mp4v2 library. You must compile the gtkpod source together with the mp4v2 library.
ro: Verificare de sunet m4a/m4p/m4b pentru '%s' eşuată: m4a/m4p/m4b nu sunt suportate fără biblioteca mp4v2. Trebuie să compilaţi sursa gtkpod împreună cu biblioteca mp4v2.

en: '%s' does not appear to be an ogg audio file.
ro: '%s' nu pare să fie un fişier audio ogg.

en: Import of '%s' failed: ogg not supported without the ogg library. You must compile the gtkpod source together with the ogg library.
ro: Importarea '%s' eşuată: fişierele ogg nu sunt suportate în lipsa bibliotecii ogg. Trebuie să compilezi sursa gtkpod împreună cu biblioteca ogg.

en: ogg metadata update for '%s' failed: ogg not supported without the ogg library. You must compile the gtkpod source together with the ogg library.
ro: Actualizare metadata ogg pentru '%s' eşuată: fişierele ogg nu sunt suportate fără biblioteca ogg. Trebuie să compilaţi sursa gtkpod împreună cu biblioteca ogg.

en: gtkpod version %s usage:
ro: gtkpod versiunea %s utilizare:

en:   -h, --help:   display this message
ro:  -h, --help:  afişează acest mesaj

en:   -p <file>:    increment playcount for file by one
ro:   -p <fişier>:   incrementează contorul de redări pentru fişier

en:   --hash <file>:print gtkpod hash for file
ro:   -- hash <fişier>: afişează hashul gtkpod pentru fişier

en:   -m path:      define the mountpoint of your iPod
ro:   -m cale:    defineşte punctul de montare al iPod-ului dvs

en:   --mountpoint: same as '-m'.
ro:   --mountpoint: acelaşi lucru ca '-m'.

en: Set backup file
ro: Stabiliţi fişierul copie de siguranţă

en: Select directory for synchronization
ro: Selectaţi dosarul pentru sincronizare

en: Please select command to sync contacts
ro: Vă rugăm selectaţi comanda pentru sincronizarea agendei

en: Please select command to sync calendar
ro: Vă rugăm selectaţi comanda pentru sincronizarea calendarului

en: Please select command to sync notes
ro: Vă rugăm selectaţi comanda pentru sincronizarea notiţelor

en: <i>Have a look at the scripts provided in '%s'. If you write a new script or improve an existing one, please send it to jcsjcs at users.sourceforge.net for inclusion into the next release.</i>
ro: <i>Aruncaţi o privire peste scripturile din '%s'. Dacă scrieţi un script nou, sau îmbunătăţiţi unul existent, vă rugăm trimiteţi-l la jcsjcs at users.sourceforge.net pentru includerea lui în următoarea versiune.</i>

en: Smart playlist updated.
ro: Listă de redare inteligentă actualizată.

en: Podcasts Repository
ro: Depozit podcasturi

en: Local Repository
ro: Depozit local

en: Master Playlist
ro: Listă de redare principală

en: Podcasts Playlist
ro: Listă de redare podcasturi

en: Regular Playlist
ro: Listă de redare oarecare

en: Set local repository file
ro: Stabiliţi fişierul depozitului local

en: New Repository
ro: Depozit nou

en: Hashed file is 0 bytes long
ro: Fişierul hash are lungime 0 octeţi

en: Could not open '%s' to calculate SHA1 checksum: %s
ro: Nu am putut deschide '%s' pentru a calcula suma de control SHA1: %s

en: You can also use the table headers, but this allows you to sort according to a column that is not displayed.
ro: Puteţi folosi de asemenea antetele tabelului, dar această opţiune vă permite să sortaţi conform unei coloane care nu este afişată.

en: Sync summary for %s/%s
ro: Rezumat sincronizare pentru %s/%s

en: The following track has been added or updated:
     | The following tracks have been added or updated:
ro[0]: Următoarea piesă a fost adăugată sau actualizată:
ro[1]: Următoarele piese au fost adăugate sau actualizate:
ro[2]: Următoarele piese au fost adăugate sau actualizate:

en: The following track has been completely removed from the iPod:
     | The following tracks have been completely removed from the iPod:
ro[0]: Următoarea piesă a fost ştersă complet de pe iPod:
ro[1]: Următoarele piese au fost şterse complet de pe iPod:
ro[2]: Următoarele piese au fost şterse complet de pe iPod:

en: The following track has been removed from the repository:
     | The following tracks have been removed from the repository:
ro[0]: Următoarea piesă a fost eliminată din depozit:
ro[1]: Următoarele piese au fost eliminate din depozit:
ro[2]: Următoarele piese au fost eliminate din depozit:

en: The following track has been removed from the playlist:
     | The following tracks have been removed from the playlist:
ro[0]: Următoarea piesă a fost eliminată din lista de redare:
ro[1]: Următoarele piese au fost eliminate din lista de redare:
ro[2]: Următoarele piese au fost eliminate din lista de redare:

en: Nothing was changed.
ro: Nu am modificat nimic.

en: Sync summary
ro: Rezumat sincronizare

en: Could not find '%s'.
    Please specifiy the exact path in the Tools section of the preference dialog or install the program if it is not installed on your system.
ro: Nu am putut găsi '%s'.
    Vă rugăm specificaţi calea exactă în secţiunea Unelte a dialogului de preferinţe sau instalaţi programul dacă nu este instalat pe sistem.

en: Execution of '%s' failed.
ro: Execuţia '%s' eşuată.

en: Did not normalize '%s'. Set mp3gain path in the Tools section of the preferences.
ro: Nu am normalizat '%s'. Stabiliţi calea mp3gain în secţiunea Unelte a dialogului preferinţe.

en: Did not normalize '%s'. Set aacgain path in the Tools section of the preferences.
ro: Nu am normalizat '%s'. Stabiliţi calea aacgain în secţiunea Unelte a dialogului preferinţe.

en: Normalizing...
ro: Normalizez...

en: Aborting...
ro: Renunţare...

en: Will abort after current mp3gain process ends.
ro: Voi abandonda după ce procesul curent mp3gain se încheie.

en: '%s-%s' (%s) could not be normalized.
ro: '%s-%s' (%s) nu a putut fi normalizat.

en: Normalized %d of %d tracks. | Normalized %d of %d tracks.
ro[0]: Am normalizat %d din %d piese.
ro[1]: Am normalizat %d din %d piese.
ro[2]: Am normalizat %d din %d piese.

en: Please specify the command to be called on the 'Tools' section of the preferences dialog.
ro: Vă rugăm specificaţi comanda de apelat în secţiunea 'Unelte' din dialogul preferinţe.

en: Could not find the command '%s'.
    
    Please verify the setting in the 'Tools' section of the preferences dialog.
ro: Nu am găsit comanda '%s'.
    
    Vă rugăm verificaţi setările din secţiunea Unelte a dialogului preferinţe.

en: '%s' returned the following output:
    %s
ro: '%s' a returnat următoarea ieşire:
    %s

en: No command set for '%s'
ro: Nici o comandă stabilită pentru '%s'

en: Could not find command '%s' specified for '%s'
ro: Nu am putut găsi comanda '%s' specificată pentru '%s'

en: %s does not appear to be a supported wav file.
ro: %s nu pare să fie un fişier wav suportat.
