kwave - en to da translation catalogue (660 entries)

en: Reading configuration...
da: Læser konfigurationen...

en: Opening main window...
da: Åbner hovedvinduet...

en: Startup done
da: Opstart færdig

en: Scanning plugins...
da: Scanner plugins...

en: Loading plugins...
da: Indlæser plugins...

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Kwave has not been properly installed. No plugins found!
da: Kwave er ikke korrekt installeret. Ingen plugins fundet!

en: Ready
da: Klar

en: Playback: %1
da: Afspilning: %1

en: Playback: %1 samples
da: Afspilning: %1 prøver

[ctx: %1 = Path to modified file]
en: * %1 (modified)
da: * %1 (ændret)

en: This file has been modified, changes will be lost.
    Do you want to continue?
da: Filen er blevet ændret, ændringer vil gå tabt.
    Vil du fortsætte?

en: Save As
da: Gem som

en: The file '%1' already exists.
    Do you really want to overwrite it?
da: Filen '%1' findes allerede.
    Vil du virkelig overskrive den?

en: This file has been modified.
    Do you want to save it?
da: Filen er blevet ændret.
    Vil du gemme den?

en: Project leader since 2000, core development
da: Projektets leder siden 2000, kerneudvikler

en: Creator of the project, development 1998-2000
da: Projektets skaber, udvikler 1998-2000

en: Creator of the Help/About dialog
da: Skaber af Hjælp/Om-dialog

en: splashscreen, tests and bugfixes
da: opstartsbilledet, tests og fejlrettelser

en: Notch filter plugin
da: Notch-filter-plugin

en: Level meter
da: Niveaumeter

en: PulseAudio record plugin
da: PulseAudio optag-plugin

en: Author of aRts
da: Forfatter af aRts

en: Kwave homepage and German online help
da: Kwave-hjemmeside og tysk onlinehjælp

en: Debian packager
da: Debian-pakning

en: Packaging for Mandrake / X86_64
da: Pakning til Mandrake / X86_64

en: Author of the 'mad' MP3 decoder library
da: Forfatter af 'mad' MP3-afkoder-bibliotek

en: T.H.F. Klok and Cedric Tefft
da: T.H.F. Klok og Cedric Tefft

en: Maintainers of the 'id3lib' library
da: Vedligeholder af 'id3lib'-biblioteket

en: Author of the 'audiofile' library
da: Forfatter af 'audiofile'-biblioteket

en: Spanish translation
da: Spansk oversættelse

en: Author of the 'sndfile' library
da: Forfatter af 'sndfile'-biblioteket

en: Czech translation
da: Tjekkisk oversættelse

en: String and i18n updates
da: Streng- og i18n-opdateringer

en: Disable the Splash Screen.
da: Deaktivér opstartsbilledet.

en: Start Kwave iconified.
da: Start Kwave minimereret.

[ctx: description of command line parameter]
en: Log all commands into a file <file>.
da: Log alle kommandoer til filen <file>.

[ctx: placeholder of command line parameter]
en: file
da: fil

[ctx: description of command line parameter]
en: Select a GUI type: SDI, MDI or TAB mode.
da: Vælg en GUI-type: SDI-, MDI- eller TAB-tilstand.

[ctx: description of command line parameter]
en: List of audio files, Kwave macro files or Kwave URLs to open (optionally)
da: Liste over lydfiler, Kwave-makrofiler eller Kwave URL'er som skal åbnes (valgfrit)

[ctx: placeholder of command line parameter]
en: [files...]
da: [filer...]

en: A sound editor built on KDE Frameworks 5
da: Lydredigering bygget på KDE Frameworks 5

en: Kwave label list
da: Kwave-etiketliste

en: Add Label
da: Tilføj etiket

en: Load Labels
da: Indlæs etiketter

en: Save Labels
da: Gem etiketter

en: There already is a label at the position you have chosen.
    Do you want to replace it?
da: Der er allerede en etiket ved positionen du har valgt.
    Vil du erstatte den?

en: Modify Label
da: Redigér etiket

[ctx: menu: /File]
en: File
da: Fil

[ctx: menu: /File/New...]
en: New...
da: Ny...

[ctx: menu: /File/Open]
en: Open
da: Åbn

[ctx: menu: /File/Open Recent]
en: Open Recent
da: Åbn nylige

[ctx: menu: /File/Open Recent/Clear List]
en: Clear List
da: Ryd listen

[ctx: menu: /File/Record]
en: Record
da: Optag

[ctx: menu: /File/&Save]
en: &Save
da: &Gem

[ctx: menu: /File/Save]
en: Save
da: Gem

[ctx: menu: /File/Save/As...]
en: As...
da: Som...

[ctx: menu: /File/Save/Selection...]
en: Selection...
da: Markering...

[ctx: menu: /File/Save/Blocks...]
en: Blocks...
da: Blokke...

[ctx: menu: /File/Close]
en: Close
da: Luk

[ctx: menu: /File/New Window]
en: New Window
da: Nyt vindue

[ctx: menu: /File/Revert]
en: Revert
da: Tilbagefør

[ctx: menu: /File/Quit]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: menu: /Edit]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: menu: /Edit/Undo]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: menu: /Edit/Redo]
en: Redo
da: Gendan

[ctx: menu: /Edit/Cut]
en: Cut
da: Klip

[ctx: menu: /Edit/Copy]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: menu: /Edit/Paste]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: menu: /Edit/Crop]
en: Crop
da: Beskær

[ctx: menu: /Edit/Delete]
en: Delete
da: Slet

[ctx: menu: /Edit/Selection]
en: Selection
da: Markering

[ctx: menu: /Edit/Selection/All]
en: All
da: Alt

[ctx: menu: /Edit/Selection/Range]
en: Range
da: Område

[ctx: menu: /Edit/Selection/Visible Area]
en: Visible Area
da: Synligt område

[ctx: menu: /Edit/Selection/Next]
en: Next
da: Næste

[ctx: menu: /Edit/Selection/Previous]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: menu: /Edit/Selection/Nothing]
en: Nothing
da: Intet

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Start]
en: To Start
da: Gå til begyndelsen

[ctx: menu: /Edit/Selection/To End]
en: To End
da: Gå til slutningen

[ctx: menu: /Edit/Selection/Expand to Labels]
en: Expand to Labels
da: Udfold til etiketter

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Next Labels]
en: To Next Labels
da: Til næste etiketter

[ctx: menu: /Edit/Selection/To Previous Labels]
en: To Previous Labels
da: Til forrige etiketter

[ctx: menu: /Edit/Track/Add]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: menu: /Edit/Track]
en: Track
da: Spor

[ctx: menu: /Edit/Track/Delete]
en: Delete
da: Slet

[ctx: menu: /Edit/Track/Select all]
en: Select all
da: Markér alt

[ctx: menu: /Edit/Track/Invert Selection]
en: Invert Selection
da: Invertér markering

[ctx: menu: /Edit/Clipboard]
en: Clipboard
da: Udklipsholder

[ctx: menu: /Edit/Clipboard/Flush]
en: Flush
da: Tøm

[ctx: menu: /Edit/Clipboard/Insert At...]
en: Insert At...
da: Indsæt ved...

[ctx: menu: /Edit/File Properties...]
en: File Properties...
da: Filegenskaber...

[ctx: menu: /View]
en: View
da: Vis

[ctx: menu: /View/Go to Position...]
en: Go to Position...
da: Gå til position...

[ctx: menu: /View/Begin]
en: Begin
da: Begyndelse

[ctx: menu: /View/End]
en: End
da: Slutning

[ctx: menu: /View/Previous Page]
en: Previous Page
da: Forrige side

[ctx: menu: /View/Next Page]
en: Next Page
da: Næste side

[ctx: menu: /View/Scroll Right]
en: Scroll Right
da: Rul til højre

[ctx: menu: /View/Scroll Left]
en: Scroll Left
da: Rul til venstre

[ctx: menu: /View/Zoom In]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: menu: /View/Zoom Out]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: menu: /View/Zoom to Selection]
en: Zoom to Selection
da: Zoom til markering

[ctx: menu: /View/Zoom to Whole Signal]
en: Zoom to Whole Signal
da: Zoom til hele signal

[ctx: menu: /View/Zoom to 100%]
en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100%

[ctx: menu: /Play]
en: Play
da: Afspil

[ctx: menu: /Play/Previous]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: menu: /Play/Rewind]
en: Rewind
da: Spol tilbage

[ctx: menu: /Play/Loop]
en: Loop
da: Løkke

[ctx: menu: /Play/Continue]
en: Continue
da: Fortsæt

[ctx: menu: /Play/Forward]
en: Forward
da: Fremad

[ctx: menu: /Play/Next]
en: Next
da: Næste

[ctx: menu: /Record]
en: Record
da: Optag

[ctx: menu: /Record/Prepare...]
en: Prepare...
da: Forbered...

[ctx: menu: /Record/Start Now!]
en: Start Now!
da: Start nu!

[ctx: menu: /Labels]
en: Labels
da: Etiketter

[ctx: menu: /Labels/Add...]
en: Add...
da: Tilføj...

[ctx: menu: /Labels/Delete]
en: Delete
da: Slet

[ctx: menu: /Labels/Load...]
en: Load...
da: Indlæs...

[ctx: menu: /Labels/Save...]
en: Save...
da: Gem...

[ctx: menu: /Fx/Volume]
en: Volume
da: Lydstyrke

[ctx: menu: /Fx/Normalize]
en: Normalize
da: Normalisér

[ctx: menu: /Fx/Fade In]
en: Fade In
da: Indtoning

[ctx: menu: /Fx/Fade Out]
en: Fade Out
da: Udtoning

[ctx: menu: /Fx/Low Pass]
en: Low Pass
da: Lavpas

[ctx: menu: /Fx/Notch Filter]
en: Notch Filter
da: Notch-filter

[ctx: menu: /Fx/Pitch Shift]
en: Pitch Shift
da: Tonehøjdeforskydning

[ctx: menu: /Fx/Reverse]
en: Reverse
da: Omvendt

[ctx: menu: /Calculate]
en: Calculate
da: Udregn

[ctx: menu: /Calculate/Silence]
en: Silence
da: Stilhed

[ctx: menu: /Calculate/Noise]
en: Noise
da: Støj

[ctx: menu: /Window]
en: Window
da: Vindue

[ctx: menu: /Window/Next Window]
en: Next Window
da: Næste vindue

[ctx: menu: /Window/Previous Window]
en: Previous Window
da: Forrige vindue

[ctx: menu: /Window/Cascade Sub Windows]
en: Cascade Sub Windows
da: Kaskade undervinduer

[ctx: menu: /Window/Tile Sub Windows]
en: Tile Sub Windows
da: Fliselæg undervinduer

[ctx: menu: /Window/Arrange Sub Windows Vertically]
en: Arrange Sub Windows Vertically
da: Arrangér undervinduer lodret

[ctx: menu: /Settings]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Separate Windows (SDI)]
en: Separate Windows (SDI)
da: Separate vinduer (SDI)

[ctx: menu: /Settings/Show Files in...]
en: Show Files in...
da: Vis filer i...

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Same Window (MDI)]
en: Same Window (MDI)
da: Samme vindue (MDI)

[ctx: menu: /Settings/Show Files in.../Tabs]
en: Tabs
da: Faneblade

[ctx: menu: /Settings/Playback]
en: Playback
da: Afspilning

[ctx: menu: /Settings/Record]
en: Record
da: Optag

[ctx: menu: /Settings/Record/Source]
en: Source
da: Kilde

[ctx: menu: /Settings/Reset Toolbar]
en: Reset Toolbar
da: Nulstil værktøjslinje

[ctx: menu: /Settings/Re-enable all "Do not ask again" messages]
en: Re-enable all "Do not ask again" messages
da: Genaktivér "Spørg ikke igen"-meddelelser

[ctx: menu: /Help/Contents]
en: Contents
da: Indhold

[ctx: menu: /Help]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: menu: /Help/About Kwave]
en: About Kwave
da: Om Kwave

[ctx: menu: /Help/About KDE]
en: About KDE
da: Om KDE

en: Previous
da: Forrige

en: Rewind
da: Spol tilbage

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RecordDlg) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btRecord)
en: Record
da: Optag

en: Start playback
da: Start afspilning

en: Start playback and loop
da: Start afspilning og løkke

en: Stop playback or loop
da: Stop afspilning eller løkke

en: Forward
da: Fremad

en: Next
da: Næste

en: Continue playback
da: Fortsæt afspilning

en: Pause playback
da: Sæt afspilning på pause

en: Loading main menu...
da: Indlæser hovedmenu...

en: Initializing toolbar...
da: Initiere værktøjslinje...

en: Create a new empty file
da: Opret en ny tom fil

en: Open an existing file
da: Åbn en eksisterende fil

en: Save the current file
da: Gem den nuværende fil

en: Save the current file under a different name or file format...
da: Gem den nuværende fil under et andet navn eller filformat...

en: Close the current file
da: Luk den nuværende fil

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Gendan

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Insert
da: Indsæt

en: Mute selection
da: Mute markering

en: Delete selection
da: Slet markering

en: Reset the toolbar to default settings?
da: Nulstil værktøjslinjen til standardindstillingerne?

en: Re-enable all disabled notifications?
    All messages that you previously turned off by activating the "Do not ask again" checkbox will then be enabled again.
da: Genaktivér alle deaktiverede notifikationer?
    Alle meddelelser, som du tidligere har slået fra ved at aktivere "Spørg ikke igen"-afkrydsningsboksen, vil så blive aktiveret igen.

en: Executing command '%1'...
da: Udfører kommandoen '%1'...

en: Executing Kwave script file '%1'...
da: Udfører Kwave-scriptfilen '%1'...

en: Loading file '%1'...
da: Indlæser filen "%1"...

en: Out of memory
da: Ikke mere hukommelse

[ctx: error message after opening a file failed]
en: Unable to open '%1'
da: Kan ikke åbne "%1"

[ctx: error message after opening a file failed]
en: Invalid or unknown file type: '%1'
da: Ugyldig eller ukendt filtype: '%1'

en: Open
da: Åbn

[ctx: Length, as in total duration of loaded song]
en: Length: %1 (%2 samples)
da: Længde: %1 (%2 prøver)

en: Mode: %1 kHz @ %2 Bit
da: Tilstand: %1 kHz @ %2 bit

[ctx: %1=first sample, %2=last sample, %3=number of samples, example: 'Selected: 2000...3000 (1000 samples)']
en: Selected: %1...%2 (%3 samples)
da: Valgt: %1...%2 (%3 prøver)

[ctx: %1=start time, %2=end time, %3=time span, example: 'Selected: 02:00...05:00 (3 min)']
en: Selected: %1...%2 (%3)
da: Valgt: %1...%2 (%3)

[ctx: tooltip of the undo toolbar button if undo enabled]
en: Undo (%1)
da: Fortryd (%1)

[ctx: tooltip of the undo toolbar button if undo disabled]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: tooltip of the redo toolbar button, redo enabled]
en: Redo (%1)
da: Gendan (%1)

[ctx: tooltip of the redo toolbar button, redo disabled]
en: Redo
da: Gendan

[ctx: menu entry for undo if undo enabled]
en: Undo (%1)
da: Fortryd (%1)

[ctx: menu entry for undo if undo disabled]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: menu entry for redo if redo enabled]
en: Redo (%1)
da: Gendan (%1)

[ctx: menu entry for redo if redo disabled]
en: Redo
da: Gendan

[ctx: special entry in the list of labels to delete all]
en: (All)
da: (alle)

en: Zoom to selection
da: Zoom til markering

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100%

en: Zoom to all
da: Zoom til alt

en: Select zoom factor
da: Vælg zoomfaktor

en: %1 sec
da: %1 sek

en: Transform
da: Transformér

en: Flip horizontal
da: Vend vandret

en: Flip vertical
da: Vend lodret

en: Into first half
da: I første halvdel

en: Into second half
da: I anden halvdel

en: Delete
da: Slet

en: Fit In
da: Tilpas

en: Presets
da: Forudindstillinger

en: Save Preset
da: Gem forudindstilling

en: Currently Selected Point
da: Nuværende valgte punkt

en: Every Second Point
da: Hvert andet punkt

[ctx: Filter description for Kwave curve presets, for use in a FileDialog]
en: Kwave curve preset (*.curve)
da: Kwave-kurve-forudindstilling (*.curve)

en: Save Curve Preset
da: Gem kurve-forudindstilling

en: Applying '%1'...
da: Anvender '%1'...

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbHours)
en:  h
da:  t

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbSeconds) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbLevelFadeOut) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbLevelFadeIn)
en:  sec
da:  sek

[ctx: tooltip of a label, %1=index, %2=description/name]
en: Label #%1 (%2)
da: Etiket #%1 (%2)

[ctx: tooltip of a label, without description, %1=index]
en: Label #%1
da: Etiket #%1

en: Label
da: Etiket

en: New
da: Ny

en: &Delete
da: &Slet

en: &Properties...
da: &Egenskaber...

en: Move Label
da: Flyt etiket

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LabelPropertiesWidgetBase)
en: Label Properties...
da: Etiketegenskaber...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edDescription)
en: some description of the label (optional)
da: lidt beskrivelse af etiketten (valgfrit)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edDescription)
en: <b>label description:</b><br>
    Here you can enter some short text to describe the label.
da: <b>etiketbeskrivelse:</b><br>
    Her kan du indtaste lidt kort tekst til at beskrive etiketten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Index:
da: Indeks:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lblIndex)
en: index of the label
da: indeks af etiketten

en: Selection, left border
da: Markering, venstre kant

en: Selection, right border
da: Markering, højre kant

en: Drag and Drop
da: Træk og slip

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SelectTimeWidgetBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Length
da: Længde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: select by number of samples
da: vælg antallet af prøver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: &Samples
da: &Prøver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbTime)
en: select by time
da: vælg efter tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTime)
en: &Time
da: &Tid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, rbPercents)
en: select by percentage of the signal's length
da: vælg efter procent af signalets længde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercents)
en: &Percent
da: &Procent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMinutes)
en: Minutes
da: Minutter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMilliSeconds)
en: Milliseconds
da: Millisekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSeconds)
en: Seconds
da: Sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHours)
en: Hours
da: Timer

en: &Undo
da: Fo&rtryd

en: &Redo
da: &Gendan

en: Cu&t
da: K&lip

en: &Copy
da: &Kopiér

en: &Paste
da: &Indsæt

en: Selection
da: Markering

en: &Save...
da: &Gem...

en: &Expand to Labels
da: &Udfold til etiketter

en: To Next Labels
da: Til næste etiketter

en: To Previous Labels
da: Til forrige etiketter

en: Kwave Macro Files
da: Kwave-makrofiler

en: All Files
da: Alle filer

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: No Compression
da: Ingen komprimering

en: Do you really want to abort the current action?
da: Vil du virkelig afbryde den nuværende handling?

en: Archival location
da: Arkiveringsplacering

en: Author
da: Forfatter

en: Lower Bitrate
da: Nedre bithastighed

en: Bitrate Mode
da: Bithastighedstilstand

en: Bitrate Mode (ABR, VBR, CBR, etc...)
da: Bithastighedstilstand (ABR, VBR, CBR osv...)

en: Upper Bitrate
da: Øvre bitrate

en: Bits per Sample
da: Bit pr. prøve

en: Specifies the number of bits per sample.
da: Angiver antallet af bit pr. prøve.

en: CD
da: Cd

en: CDS
da: Cd'er

en: Commissioned
da: Udsteder

en: Comments
da: Kommentarer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_compression)
en: Compression
da: Komprimering

en: Contact
da: Kontakt

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Copyrighted
da: Med ophavsret

en: Date
da: Dato

en: Engineer
da: Ingeniør

en: Estimated Length
da: Anslået længde

en: Filename
da: Filnavn

en: Name of the opened file
da: Navnet på den åbnede fil

en: File Size
da: Filstørrelse

en: Size of the file in bytes
da: Størrelsen af filen i bytes

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KeywordWidgetBase)
en: Keywords
da: Nøgleord

en: Labels
da: Etiketter

en: The list of labels/markers.
da: Listen over etiketter/markørere.

en: Length of the file in samples.
da: Længden af filen i prøver.

en: License
da: Licens

en: Medium
da: Medie

en: Mime Type
da: MIME-type

en: Emphasis
da: Forbetoning

en: Layer
da: Lag

en: MPEG Layer, I, II or III
da: MPEG Layer, I, II eller III

en: MPEG Version, 1, 2 or 2.5
da: MPEG-version, 1, 2 eller 2.5

en: Name
da: Navn

en: Organization
da: Organisation

en: Original
da: Oprindelig

en: Performer
da: Kunstner

en: Private
da: Privat

en: Product
da: Produkt

en: Sample Format
da: Sampleformat

en: Sample Rate
da: Samplefrekvens

en: Number of samples per second
da: Antal prøver pr. sekund

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_source) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpSource)
en: Source
da: Kilde

en: Source form
da: Kildeform

en: Subject
da: Emne

en: Technician
da: Tekniker

en: Track
da: Spor

en: Tracks
da: Spor

en: Channels
da: Kanaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompressionBaseQuality)
en: Base Quality
da: Basiskvalitet

[ctx: file progress dialog]
en: File:
da: Fil:

[ctx: file progress dialog]
en: Length:
da: Længde:

[ctx: file progress dialog]
en: Sample Rate:
da: Samplefrekvens:

[ctx: file progress dialog, %1=number of samples per second]
en: %1 Samples per second
da: %1 prøver pr. sekund

[ctx: file progress dialog]
en: Resolution:
da: Opløsning:

[ctx: file progress dialog, %1=number of bits per sample (8, 16, 24...)]
en: %1 Bits per sample
da: %1 bit pr. prøve

[ctx: file progress dialog]
en: Tracks:
da: Spor:

en: Do you really want to abort the operation?
da: Vil du virkelig afbryde handlingen?

[ctx: file progress dialog, %1=transfer rate, %2=remaining duration]
en: %1 kB/s (%2 remaining)
da: %1 kB/s (%2 tilbage)

[ctx: file progress dialog, %1=number of loaded/saved megabytes, %2=number of total megabytes to load or save]
en: %1 MB of %2 MB done
da: %1 MB af %2 MB færdig

[ctx: file progress dialog, %1=a number of samples]
en: %1 samples
da: %1 prøver

en: Rectangular
da: Rektangulær

en: Classic Rock
da: Klassisk rock

en: Hip-Hop
da: Hiphop

en: New Age
da: New age

en: Other
da: Andet

en: Rhythm and Blues
da: Rhythm and blues

en: Death Metal
da: Dødsmetal

en: Euro-Techno
da: Euro-techno

en: Trip-Hop
da: Triphop

en: Vocal
da: Vokal

en: Jazz & Funk
da: Jazz og funk

en: Classical
da: Klassisk

en: Acid
da: Syrerock

en: Sound Clip
da: Lydklip

en: Noise
da: Støj

en: Alternative Rock
da: Alternative rock

en: Meditative
da: Meditativ

en: Instrumental Pop
da: Instrumentel pop

en: Instrumental Rock
da: Instrumentel rock

en: Ethnic
da: Etnisk

en: Gothic
da: Gotisk

en: Techno-Industrial
da: Techno-industrial

en: Pop-Folk
da: Pop-folk

en: Southern Rock
da: Sydstatsrock

en: Comedy
da: Komedie

en: Cult
da: Kult

en: Christian Rap
da: Kristen rap

en: Pop/Funk
da: Pop/funk

en: Native American
da: Indfødt amerikansk

en: Cabaret
da: Kabaret

en: Acid Punk
da: Syrepunk

en: Acid Jazz
da: Syrejazz

en: Rock 'n' Roll
da: Rock'n'roll

en: Hard Rock
da: Hård rock

en: Folk-Rock
da: Folk-rock

en: Celtic
da: Celtisk

en: Gothic Rock
da: Gothic rock

en: Progressive Rock
da: Progressive rock

en: Psychedelic Rock
da: Psychedelic rock

en: Symphonic Rock
da: Symphonic rock

en: Slow Rock
da: Slow rock

en: Big Band
da: Bigband

en: Chorus
da: Kor

en: Easy Listening
da: Easy listening

en: Acoustic
da: Akustisk

en: Humour
da: Humor

en: Speech
da: Tale

en: Chamber Music
da: Kammermusik

en: Symphony
da: Symphoni

en: Porn Groove
da: Porn groove

en: Slow Jam
da: Slow jam

en: Ballad
da: Ballade

en: Power Ballad
da: Power-ballade

en: Rhythmic Soul
da: Rytmisk soul

en: Punk Rock
da: Punk rock

en: Drum Solo
da: Trommesolo

en: A Cappella
da: A cappella

en: Dance Hall
da: Dance hall

en: Drum & Bass
da: Drum'n'bass

en: Club-House
da: Club-house

en: Hardcore Techno
da: Hardcore techno

en: BritPop
da: Britpop

en: Polsk Punk
da: Polsk punk

en: Christian Gangsta Rap
da: Kristen gangsta rap

en: Heavy Metal
da: Heavy metal

en: Black Metal
da: Black metal

en: Contemporary Christian
da: Contemporary kristen

en: Christian Rock
da: Kristen rock

en: Thrash Metal
da: Thrash metal

en: JPop
da: Jpop

en: SynthPop
da: Synthpop

en: Abstract
da: Abstrakt

en: Art Rock
da: Art rock

en: Baroque
da: Barok

en: Math Rock
da: Math rock

en: New Romantic
da: New romantic

en: Nu-Breakz
da: Nu-breakz

en: Post-Punk
da: Post-punk

en: Post-Rock
da: Post-rock

en: Space Rock
da: Space rock

en: Trop Rock
da: Trop rock

en: Audiobook
da: Lydbog

en: Audio Theatre
da: Lydteater

en: Unknown
da: Ukendt

en: Linear
da: Lineær

en: Unable to open '%1'
da: Kan ikke åbne "%1"

en: Running plugin '%1'...
da: Kører pluginet '%1'...

en: The plugin '%1' is unknown or invalid.
da: Pluginet '%1' er ukendt eller ugyldigt.

en: Error On Loading Plugin
da: Fejl ved indlæsning af plugin

en: Loading plugin %1...
da: Indlæser pluginet %1...

en: Unsigned Integer
da: Heltal uden fortegn

en: 32-bit IEEE Floating-Point
da: 32-bit IEEE flydende kommatal

en: 64-bit IEEE Double Precision Floating-Point
da: 64-bit IEEE dobbelt præcision flydende kommatal

en: (built with KDE Frameworks %1)
da: (bygget med KDE Frameworks %1)

en: An error occurred while saving the file.
da: Der opstod en fejl, da filen skulle gemmes.

en: Insert Clipboard at position
da: Indæst udklipsholder ved position

en: Paste
da: Indsæt

en: Crop
da: Beskær

en: Select Next Labels
da: Vælg næste etiketter

en: Select All Tracks
da: Vælg alle spor

en: Deselect all tracks
da: Fravælg alle spor

en: Invert Track Selection
da: Invertér spormarkering

en: Select Track
da: Vælg spor

en: Deselect Track
da: Fravælg spor

en: Insert Track
da: Indsæt spor

en: Delete Track
da: Slet spor

en: Insert Space
da: Indsæt tomrum

en: Settings
da: Indstillinger

en: Memory
da: Hukommelse

en: Last Action
da: Seneste handling

en: Delete All Labels
da: Slet alle etiketter

en: Delete Label
da: Slet etiket

en: Manual Selection
da: Manuel markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btNew)
en: New File
da: Ny fil

[ctx: name of the undo action for inserting a meta data object]
en: Insert %1
da: Indsæt %1

[ctx: name of the undo action for deleting a meta data object]
en: Delete %1
da: Slet %1

en: Modify Samples
da: Redigér prøver

[ctx: name of the undo action for modifying a meta data object]
en: Modify %1
da: Ændr %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbMpegEmphasis)
en: None
da: Ingen

en: name
da: navn

en: authors
da: forfattere

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AboutDialogBase)
en: About Kwave
da: Om Kwave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: <h1>Kwave - a sound editor by KDE</h1>
da: <h1>Kwave - et lydredigeringsprogram af KDE</h1>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, about_tab)
en: About
da: Om

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, authors_tab)
en: Authors
da: Ophavsmænd

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, thanks_tab)
en: Thanks To
da: Tak til

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, plugins_tab)
en: Plugins info
da: Pluginsinfo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, translations_tab)
en: Translation
da: Oversættelse

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, license_tab)
en: License agreement
da: Licensaftale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelFadeIn)
en: Fade In
da: Indtoning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLevelFadeOut)
en: Fade Out
da: Udtoning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btListen)
en: &Listen
da: &Lyt

en: ASCII encoded audio
da: ASCII-kodet lyd

en: NeXT, Sun Audio
da: NeXT, Sun-lyd

en: Amiga IFF/8SVX Sound File Format
da: Amiga IFF/8SVX-lyd-filformat

en: Invalid sample format
da: Ugyldigt sampleformat

en: FLAC audio
da: FLAC-lyd

[ctx: menu: /Settings/MP3 Encoder Setup]
en: MP3 Encoder Setup
da: Opsætning af MP3-koder

en: MPEG layer III audio
da: MPEG layer III-lyd

en: MPEG layer II audio
da: MPEG layer II-lyd

en: MPEG layer I audio
da: MPEG layer I-lyd

en: Checksum error
da: Fejl ved tjeksum

en: File contains invalid data
da: Filen indeholder ugyldig data

en: Unknown error 0x%1. Damaged file?
da: Ukendt fejl 0x%1. Er filen beskadiget?

en: Do you still want to continue?
da: Vil du stadig fortsætte?

en: (user defined)
da: (brugerdefineret)

en: Select MP3 Encoder
da: Vælg MP3-koder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSearch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDevice)
en: &Select...
da: &Vælg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btDetect)
en: &Auto Detect...
da: &Autodetektér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btEncoderHelp)
en: &Usage
da: &Brug

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPath)
en: Path:
da: Sti:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpParameters)
en: Parameters
da: Parametre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSign)
en: Sign:
da: Signér:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblByteOrder)
en: Byte Order:
da: Byterækkefølge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSampleRate)
en: Sample Rate:
da: Samplefrekvens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitsPerSample)
en: Bits per Sample:
da: Bit pr. prøve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Channels:
da: Kanaler:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabQuality)
en: Quality
da: Kvalitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrateMax)
en: max
da: maks.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrateMin)
en: min
da: min.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrate)
en: Bitrate:
da: Bithastighed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBitrateAvg)
en: avg
da: gns

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEncoding)
en: Encoding
da: Kodning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasis)
en: Emphasis:
da: Forbetoning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmphasisNone)
en: none
da: ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompatibility)
en: Compatibility:
da: Kompatibilitet:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFlags)
en: Flags
da: Flag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCopyright)
en: Copyright:
da: Ophavsret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProtect)
en: Protect:
da: Beskyt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAppend)
en: Append:
da: Tilføj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoderInfo)
en: Version Info:
da: Versionsinfo:

en: Ogg Opus audio
da: Ogg Opus-lyd

en: Ogg Vorbis audio
da: Ogg Vorbis-lyd

en: Ogg audio
da: Ogg-lyd

en: Decoder error: %1
da: Dekoderfejl: %1

en: Reading...
da: Læser...

en: WAV audio
da: WAV-lyd

en: Debug (%1)
da: Fejlsøgning (%1)

[ctx: default entry of the list of placeholder patterns in the K3b export plugin (used for detecting title and artist from a label description)]
en: (auto detect)
da: (autodetektér)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpInputSettings)
en: Input Settings
da: Inputindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLabelFormat)
en: Format of Labels:
da: Format til etiketter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSelectionOnly)
en: Use Selection only
da: Brug kun markering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpOutputSettings)
en: Output Settings
da: Outputindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExportLocation)
en: Export Location:
da: Eksportplacering:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbExportLocation)
en: Sub Directory
da: Undermappe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbOverwritePolicy)
en: Overwrite Existing Files
da: Overskriv eksisterende filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLowestBitrate) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbBaseQuality)
en: lowest
da: laveste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHighestBitrate)
en: highest
da: højeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: Sample rate:
da: Samplefrekvens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblResolution)
en: Resolution:
da: Opløsning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblChannels)
en: Tracks:
da: Spor:

en: Length:
da: Længde:

en: %1 (%2 samples)
da: %1 (%2 prøver)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtSourceBuffer)
en: %1 samples
da: %1 prøver

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FileInfoDlg)
en: File Info
da: Filinfo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_file)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSamplesPerSecond_2)
en: samples per second
da: prøver pr. sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompression_2)
en: Encoding Mode:
da: Kodningstilstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMpegCopyrighted)
en: yes
da: ja

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_content)
en: Content
da: Indhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSelectDateNow)
en: &Today
da: &I dag

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_author)
en: Author/Copyright
da: Forfatter/ophavsret

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Miscellaneous
da: Diverse

en: &Convert
da: &Konvertér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btRemove)
en: &Remove
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btAdd)
en: &Add
da: &Tilføj

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectDateDlg)
en: Select Date
da: Vælg dato

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GotoDlg)
en: Go to Position
da: Gå til position

en: Goto...
da: Gå til...

en: Insert At...
da: Indsæt ved...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LowPassDlg)
en: Low Pass
da: Lavpas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewSigDlg)
en: New Signal
da: Nyt signal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSamplesPerSecond)
en: Samples per second
da: Prøver pr. sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTime)
en: Time
da: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSamples)
en: Samples
da: Prøver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: (File Size)
da: (filstørrelse)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMaximumSize_3)
en: Maximum
da: Maksimum

en: (Resulting file size: %1 MB)
da: (resulterende filstørrelse: %1 MB)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NoiseDlg)
en: Add Noise
da: Tilføj støj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup3)
en: Mode
da: Tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPercentage)
en: &Percentage
da: &Procent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbLogarithmic)
en: &Logarithmic
da: &Logaritmisk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Kwave::InvertableSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VolumeDlg) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: Volume
da: Lydstyrke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: Noise Level
da: Støjniveau

en: Normalize
da: Normalisér

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NotchFilterDlg)
en: Notch Filter
da: Notch-filter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: center frequency
da: centerfrekvens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spinbox_2)
en: bandwidth
da: båndbredde

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PitchShiftDlg)
en: Pitch Shift
da: Tonehøjdeforskydning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Frequency:
da: Frekvens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Speed:
da: Hastighed:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slSpeed) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Kwave::InvertableSpinBox, sbSpeed)
en: Speed
da: Hastighed

en: Default device
da: Standardenhed

en: Card %1:
da: Kort %1:

en: Device %1:
da: Enhed %1:

en: Subdevice %1:
da: Underenhed %1:

en: DMIX plugin
da: DMIX-plugin

en: OSS playback device (dsp*)
da: OSS-afspilningsenhed (dsp*)

en: ALSA playback device (adsp*)
da: ALSA-afspilningsenhed (adsp*)

en: Any device (*)
da: Alle enheder (*)

en: playback...
da: afspilning...

en: (Use server default)
da: (brug serverens standard)

en: %1 Bytes
da: %1 bytes

en: Select Playback Device
da: Vælg afspilningsenhed

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlayBackDlg)
en: Playback
da: Afspilning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Playback Settings
da: Afspilningsindstillinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbDevice)
en: Playback device
da: Afspilningsenhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Playback method:
da: Afspilningsmetode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Device:
da: Enhed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBufferSize)
en: 256 Bytes
da: 256 bytes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Buffer size:
da: Bufferstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bits per sample:
da: Bit pr. prøve:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btTest)
en: Play a short test sound
da: Afspil en kort testlyd

en: Please select a playback device first
da: Vælg venligst først en afspilningsenhed

en: Playback Test
da: Afspilningstest

en: You should now hear a %1 Hz test tone.<br/><br/>(If you hear clicks or dropouts, please increase<br/>the buffer size and try again)
da: Du skulle nu høre en %1 Hz testtone.<br/><br/>(hvis du hører klik eller tab af lyd, så øg venglist<br/>bufferstørrelsen og prøv igen)

en: DSNOOP plugin
da: DSNOOP-plugin

en: OSS recording device (audio*)
da: OSS-optagelsesenhed (audio*)

en: OSS recording device (dsp*)
da: OSS-optagelsesenhed (dsp*)

en: ALSA recording device (adsp*)
da: ALSA-optagelsesenhed (adsp*)

en: &Done
da: &Færdig

en: OSS record device (dsp*)
da: OSS-optagelsesenhed (dsp*)

en: ALSA record device (adsp*)
da: ALSA-optagelsesenhed (adsp*)

en: Select Record Device
da: Vælg optagelsesenhed

en: %1 tracks
da: %1 spor

en: Please check the source device settings...
da: Tjek venligst kildeenhedens indstillinger...

en: (empty)
da: (tom)

en: Buffering...
da: Opbygger buffer...

en: Waiting for trigger...
da: Venter på udløser...

en: Recording...
da: Optager...

en: Paused
da: På pause

en: Done
da: Færdig

en: one day  | %1 days
da[1]: %1 dage

en: one hour  | %1 hours
da[1]: %1 timer

en: one minute  | %1 minutes
da[1]: %1 minutter

en: %1 second | %1 seconds
da[0]: %1 sekund
da[1]: %1 sekunder

en: Length: %1
da: Længde: %1

en: (%1 samples)
da: (%1 prøver)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_record)
en: Recording
da: Optagelse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpRecording)
en: Record Control
da: Optagelsesstyring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: Enable Pre-recording
da: Aktivér præoptagelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordPre)
en: Pre-record:
da: Præoptagelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: Limit the recording time
da: Begræns optagelsestiden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordTime)
en: Record &time:
da: Optagelses&tid:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: Trigger level
da: Udløserniveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordTrigger)
en: Record trigger:
da: Optagelsesudløser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btStop)
en: Stop Recording
da: Stop optagelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btPause)
en: Pause/Continue
da: Pause/fortsæt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: Start at a given date and time
da: Start ved en given dato og klokkeslæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRecordStartTime)
en: Start &at:
da: Start &ved:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_level) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpLevel)
en: Level
da: Niveau

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpFading)
en: Fading
da: Overgang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFormatCompression)
en: Compression:
da: Komprimering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSampleFormat)
en: Sample format:
da: Sampleformat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Buffer count:
da: Buffertælling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Recording method:
da: Optagelsesmetode:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cbDevice)
en: Recording device
da: Optagelsesenhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btSourceSelect)
en: Selec&t...
da: Væ&lg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (Kwave::TreeWidgetWrapper, listDevices)
en: Device
da: Enhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_level_meter)
en: Level:
da: Niveau:

en: %1 channels
da: %1 kanaler

en: Sample format '%1' failed, using '%2'
da: Sampleformatet '%1' mislykkedes, bruger '%2'

en: Reverse
da: Omvendt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNumbering)
en: Numbering:
da: Nummerering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExample)
en: Example:
da: Eksempel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPattern)
en: Filename pattern:
da: Filnavnemønster:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectRangeDlg)
en: Select Range
da: Markér interval

en: (resulting window size: %1)
da: (resulterende vinduesstørrelse: %1)

en: Size of bitmap: %1x%2
da: Størrelse af bitkort: %1x%2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: display
da: visning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbColor)
en: Use colors
da: Brug farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGreyScale)
en: Grayscale
da: Gråskala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Update
da: Opdatér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbTrackChanges)
en: On modifications
da: Ved ændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFollowSelection)
en: Follow selection
da: Følg markering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: FFT settings
da: FFT-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pointlabel)
en: Number of FFT points:
da: Antal FFT-punkter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Label2)
en: Window function:
da: Vinduesfunktion:

en: &Export to Bitmap...
da: &Eksportér til bitmap...

en: &Close
da: &Luk

en: Time: ------ ms
da: Tid: ------ ms

en: Frequency: ------ Hz
da: Frekvens: ------ Hz

en: Time: 0 ms
da: Tid: 0 ms

en: Frequency: 0 Hz
da: Frekvens: 0 Hz

en: Save Sonagram
da: Gem Sonagram

en: Sonagram of %1
da: Sonagram af %1

en: Time: %1
da: Tid: %1

en: Frequency: %1 Hz
da: Frekvens: %1 Hz

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StringEnterDlg)
en: Enter Command...
da: Indtast kommando...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCommand)
en: Enter Command:
da: Indtast kommando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edCommand)
en: please enter a text command here...
da: indtast venligst en tekstkommando her...

[ctx: menu: /Settings/Enter Command]
en: Enter Command
da: Indtast kommando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFactor)
en: &Factor
da: &Faktor

en: Silence
da: Stilhed
