libmatemixer 1.23.0 - en to fr translation catalogue (111 entries)

en: Master
fr: Maître

en: Hardware Master
fr: Maître matériel

en: Speaker
fr: Haut-parleur

en: Desktop Speaker
fr: Haut-parleur de bureau

en: Front Speaker
fr: Haut-parleur de face

en: Headphone
fr: Écouteur

en: Headphone 2
fr: Écouteur 2

en: Headset
fr: Casque

en: Surround Speaker
fr: Haut-parleur d'ambiance

en: Center Speaker
fr: Haut-parleur du centre

en: CLFE Speaker
fr: Haut-parleur CLFE

en: Digital
fr: Numérique

en: Master Mono
fr: Maître mono

en: Master Digital
fr: Maître numérique

en: Side Speaker
fr: Haut-parleur latéral

en: Rear Speaker
fr: Haut-parleur arrière

en: Phone
fr: Téléphone

en: Music
fr: Musique

en: LFE Speaker
fr: Haut-parleur LFE

en: Bass Speaker
fr: Haut-parleur de basse

en: PC Speaker
fr: Haut-parleur d'ordinateur

en: Synth
fr: Synthé

en: Synth/MIDI
fr: Synthé/MIDI

en: Bass
fr: Basses

en: Treble
fr: Aigus

en: Microphone/Line In
fr: Microphone/Entrée Ligne

en: Internal Microphone
fr: Microphone interne

en: Front Microphone
fr: Microphone avant

en: Rear Microphone
fr: Microphone arrière

en: Dock Microphone
fr: Microphone dock

en: Headphone Microphone
fr: Microphone d'écouteur

en: Headset Microphone
fr: Microphone de casque

en: Inverted Internal Microphone
fr: Microphone interne inversé

en: Line In
fr: Entrée Ligne

en: Auxiliary
fr: Auxiliaire

en: Video
fr: Vidéo

en: TV Tuner
fr: Tuner TV

en: Microphone Boost
fr: Amplificateur micro

en: Microphone Boost (+20dB)
fr: Amplificateur micro (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
fr: Amplificateur micro interne

en: Front Microphone Boost
fr: Amplificateur micro avant

en: Rear Microphone Boost
fr: Amplificateur micro arrière

en: Dock Microphone Boost
fr: Dock Amplificateur microphone

en: Headphone Microphone Boost
fr: Amplificateur micro d'écouteur

en: Headset Microphone Boost
fr: Amplificateur micro de casque

en: Line In Boost
fr: Amplificateur Entrée Ligne

en: Analog Output
fr: Sortie analogue

en: Analog Source
fr: Source analogue

en: Capture Source
fr: Source de capture

en: Input Source
fr: Source d'entrée

en: Digital Input Source
fr: Source d'entrée numérique

en: PCM Capture Source
fr: Source de capture PCM

en: Digital Playback Source
fr: Source de lecture numérique

en: Mono Output
fr: Sortie Mono

en: Shared Microphone/Line In
fr: Microphone Partagé/Entrée Ligne

en: Microphone Jack Mode
fr: Mode Jack microphone

en: Surround Jack Mode
fr: Mode Jack ambiance

en: Auto-Mute Mode
fr: Mode auto-sourdine

en: External Amplifier
fr: Amplificateur externe

en: Bass Boost
fr: Amplificateur de basses

en: Capture Boost
fr: Amplificateur de capture

en: Digital In
fr: Entrée numérique

en: Digital Default PCM
fr: PCM numérique par défaut

en: Optical
fr: Optique

en: Auto Gain Control
fr: Contrôle automatique de gain

en: Microphone Capture
fr: Enregistrement Microphone

en: Input 1
fr: Entrée 1

en: Input 2
fr: Entrée 2

en: Speakers
fr: Haut-parleurs

en: Headphones
fr: Écouteurs

en: Front Panel Headphones
fr: Écouteurs sur panneau avant

en: Microphone In
fr: Entrée microphone

en: Internal Microphone 1
fr: Microphone interne 1

en: Internal Digital Microphone
fr: Microphone interne numérique

en: Digital Microphone
fr: Microphone numérique

en: Digital Microphone 1
fr: Microphone numérique 1

en: Digital Microphone 2
fr: Microphone numérique 2

en: External Microphone
fr: Microphone externe

en: Camera Microphone
fr: Microphone de caméra

en: Analog
fr: Analogue

en: Analog In
fr: Entrée analogue

en: Analog Inputs
fr: Entrées analogues

en: Line In/Microphone
fr: Entrée Ligne/Microphone

en: Auxiliary In
fr: Entrée auxiliaire

en: Auxiliary 0
fr: Auxiliaire 0

en: Auxiliary 1
fr: Auxiliaire 1

en: Auxiliary 2
fr: Auxiliaire 2

en: Auxiliary 3
fr: Auxiliaire 3

en: Docking Station
fr: Station Dock

en: Mixer
fr: Mixeur

en: Unknown 1
fr: Inconnu 1

en: Unknown 2
fr: Inconnu 2

en: Enabled
fr: Activé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: On
fr: Allumé

en: Off
fr: Éteint

en: OSS Mixer %d
fr: Mixeur OSS %d

en: Record
fr: Enregistrement

en: Input Gain
fr: Gain d'entrée

en: Output Gain
fr: Gain de sortie

en: Line In 1
fr: Entrée Ligne 1

en: Line In 2
fr: Entrée Ligne 2

en: Line In 3
fr: Entrée Ligne 3

en: Digital 1
fr: Numérique 1

en: Digital 2
fr: Numérique 2

en: Digital 3
fr: Numérique 3

en: Phone In
fr: Entrée téléphone

en: Phone Out
fr: Sortie téléphone

en: Connector
fr: Connecteur

en: Profile
fr: Profil

en: Peak detect
fr: Détection de crête
