Pragha - en to sv translation catalogue (103 entries)

en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: Unknown Album
sv: Okänt album

en: Add to playback queue
sv: Köa i spellistan

en: _Expand library
sv: _Fäll ut bibliotek

en: _Collapse library
sv: _Fäll ihop bibliotek

en: Folders structure
sv: Mappstruktur

en: Delete
sv: Ta bort

en: Export
sv: Exportera

note: Set dialog properties
en: Edit tags
sv: Redigera taggar

en: Delete from library
sv: Ta bort från bibliotek

en: Unknown
sv: Okända

en: Unknown Genre
sv: Okänd genre

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Library
sv: Bibliotek

en: Are you sure you want to delete current file from library?
    
    Warning: To recover we must rescan the entire library.
sv: Är du säker på att du vill ta bort filen från biblioteket?
    
    Varning: Hela biblioteket måste sökas av igen.

en: _View
sv: _Visa

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Play / Pause
sv: Uppspelning / Paus

en: Stop
sv: Stopp

en: Next track
sv: Nästa spår

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Add files
sv: _Lägg till filer

en: Open a media file
sv: Öppna en mediafil

en: Clear playlist
sv: Rensa spellista

en: Save playlist
sv: Spara spellista

en: Save selection
sv: Spara urval

en: _Search in playlist
sv: _Sök i spellistan

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Jump to playing song
sv: Visa aktuellt spår

en: _Rescan library
sv: _Avsök biblioteket igen

en: _Update library
sv: _Uppdatera biblioteket

en: _Statistics
sv: _Statistik

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Community
sv: Forum

en: Translate Pragha
sv: Skapa översättning för Pragha

en: About
sv: Om

en: _Shuffle
sv: _Blanda

en: _Repeat
sv: _Upprepa

en: _Fullscreen
sv: _Helskärmsläge

en: Lateral _panel
sv: Sidopanel

en: Status bar
sv: Statusfält

en: Total Tracks:
sv: Antal spår:

en: Total Artists:
sv: Antal artister:

en: Total Albums:
sv: Antal album:

en: Statistics
sv: Statistik

note: Create labels
en: Title
sv: Titel

en: Year
sv: År

en: Comment
sv: Kommentar

note: Create labels
en: Length
sv: Längd

en: Filename
sv: Filnamn

note: Create the checkmenu items
en: Track | Tracks
sv[1]: Spår

en: Clear sort
sv: Rensa sortering

en: <b>con_playlist</b> is a reserved playlist name
sv: <b>con_playlist</b>är ett reserverat spellistenamn

en: Export playlist to file
sv: Exportera spellista till fil

en: Patterns should be of the form:<filename>;<filename>;....
    A maximum of six patterns are allowed.
    Wildcards are not accepted as of now ( patches welcome :-) ).
sv: Mönster ska vara i formatet:<filename>;<filename>;....
    Maximalt sex mönster är tillåtna.
    Jokertecken accepteras inte för tillfället ( patchar välkomnas :-) ).

en: Album art pattern
sv: Albumomslagsmönster

en: Start normal
sv: Starta normalt

en: Start fullscreen
sv: _Helskärmsläge

en: Start in system tray
sv: Starta i aktivitetsfältet

note: Create a folder chooser dialog
en: Select a folder to add to library
sv: Välj en mapp att lägga till i biblioteket

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio sink
sv: Ljudmotor

en: Restart Required
sv: Omstart krävs

en: Audio Device
sv: Portabel musikspelare

en: Use software mixer
sv: Använd mjukvarumixer

en: Folders
sv: Mappar

en: Show Album art in Panel
sv: Visa albumomslag i panelen

en: Size of Album art
sv: Storlek för albumomslag

en: Album art file pattern
sv: Filmönster för albumomslag

en: Remember last window state
sv: Kom ihåg föregående fönsterläge

en: Restore last playlist
sv: Återställ sista spellistan

en: Add files recursively
sv: Lägg till filer rekursivt

en: General
sv: Allmänt

note: Add to dialog
en: Preferences of Pragha
sv: Inställningar

en: Library scan complete
sv: Biblioteksavsökning färdig

en: <b>Not playing</b>
sv: <b>Spelar inte</b>

en: Track No
sv: Spårnummer

en: File
sv: Filnamn

note: The main edit dialog
en: Details
sv: Egenskaper

en: Channels
sv: Kanaler

en: Folder
sv: Sökväg

en: %s <small><span weight="light">by</span></small> %s <small><span weight="light">in</span></small> %s
sv: %s <small><span weight="light">med</span></small> %s <small><span weight="light">från</span></small> %s

en: %s <small><span weight="light">by</span></small> %s
sv: %s <small><span weight="light">med</span></small> %s

en: %s <small><span weight="light">in</span></small> %s
sv: %s <small><span weight="light">från</span></small> %s

en: Previous Track
sv: Föregående Spår

en: Play / Pause Track
sv: Spela upp / Pausa Spår

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelningen

en: Next Track
sv: Nästa spår

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna _helskärmsläge

en: Play songs in a random order
sv: Spela upp i slumpmässig ordning

en: Repeat playback list at the end
sv: Upprepa spellistan då den nått slutet

en: day | days
sv[1]: dag

en: Unable to open the browser
sv: Kunde inte öppna webbläsaren

en: Select a file to play
sv: Välj fil att spela upp

en: Supported media
sv: Tillgängliga mediaformat

en: All files
sv: Alla filer

en: Audio CD Device
sv: CD-enhet

en: Connect to CDDB server
sv: Anslut till CDDB server

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Notifications
sv: Notifieringar

en: Show Album art in notifications
sv: Visa albumomslag i notifieringsytan
